CHAMBERLAIN OVER OORLOG EN VREDE Nog steeds kalmte in Finland De Balkan=politiek Je EERSTE BLAD Woensdag 10 Januari 1940 v. d. AREND 92ste Jaargang. No. 22372 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Duitsche luchtaanval op de Britse kust Kalme dag aan het Finsche front Russisch legercorps omsingeld Bij Salla wordt nog steeds gevochten Confer ,ntie van de Balkan-entente (bekend goede kwaliteiten) BOTTE R DAM N H E M Csaky naar Rome? België Vereenigde Staten Een GOEDE BRIL bij een GOEDEN OPTICIEN (MIDZA-BONNEN) ,ui ïcr3CtiijiU dagelijks, met uit- vju Zon- en Feestdagen, t'üj= per kwartaal f 2,—; franco per post 2 50. Prijs per weck: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen onion dagclubs aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf aur aan hot Bureau bezorgd zgu, 's Zaterdags vóór aur. Eeu bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHEDAMSCHE COURANT Prijs dor Advertentica*. van 15 regels f155; Iedere regel meer f030; In het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedeie regel meer f0.35 Reclames f0.75 per regel. fncassokosten5 ets postkwitanties 15 ets. larieven van advertentien bij abonnement zijn aan bet Bureau veiknjgbaar. Dagelijks worden tegen vooiuitbetaling Klune Advertentiën opgenomen 10.50 t/m 15 woor den, f 0.75 t;m. 25 wooi den Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. '8 Woensdags: Meine Advertentien tot 25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan liet Bureau bezorgd 's Zaterdags Kleine Advei tentién J 1.00, indien mot vóór Vrijriigavond b uur bezorgd. In het Mansion House te Londen hoeft 'de Britsche minister-president Chamberlain gisteren ©en red© uitgesproken, waarin hij o.a. het volgendt© heeft gezegd: Sedert de oorlog verklaard werd, zijn mijn gedachten en handelingen slechts op één doel gericht geweest alles te doen wat den oorlog tot een goed einde zou kun- nen brengen. Aan dit doel maak ik sd het andere ondergeschikt. Dit nieuwe jaar, dat waarschijnlijk rijk aan historische gebeurtenissen zal.zijn, is rustig begonnen ,doch het is de rust van de 'kalmte voor den storm. Tot dusver is er geen algemeen treffen geweest. Wij weten niet hoe lang dit zal duren. Op zee zien wij het duidelijkst het ver loop der vijandelijkheden in de eerste vier maanden van den oorlog. Ik geloof, dat wij kunnen zeggen, dat het resultaat niet onbe vredigend is. Sprekend over den strijd in Finland zeide Chamberlain: de Finnen kunnen er zeker van zijn, dat ons antwoord op de te Genève aangenomen resolutie niet, slechts een, formaliteit zal zijn. Voortgaande zeide d© kmiuister-rwssi- den: Wij moeten wel opmerken, hoe snel de kwade dingen, waarover ik ge- sproken heb, zich zouden verspreiden, tenzij er paal en perk aan wordt ge steld. Thans is het de beurt van Fin land, te worden aangevallen door een mogendheid waarmede Duitschland een onzalig pact heeft gesloten. Finland vecht thans tegen de macht van onnadenkend geweld, zooals wij zelf vechten. Finlands schitterende successen vervul len ons met bewondering voor zijn held haftigheid. Na woorden van medegevoel te hebben gewijd aan de aardbevings- en overstroo- mingsrampen in Turkije, vervolgde Cham berlain Niets zou meer de taak van een vreedzamen wederopbouw vergemakke. lijken dan uitbreiding van de Britsch- Fransclie financieel© en economische samenwerking tot andere naties in Eu ropa ert misschien de geheele wereld. Chamberlain vervolgde: De mobilisatie van liet menschenmateriaal voor militaire doeleinden in dit land geschiedt ree Is op uitgebreide schaal. Ik ben er zeker van, dat ons volk één is in den vasten wil den oorlog te winnen, docli niet zoo zeker, dat het begrijpt, waarvoor het ges eld is. Wij moeten het stel'en zonder vele dingen die wij zeer zullen missen. Steeds meer menschen schakelen wij in in de productie van oorlogsmateriaal. Ik zeg niet, zoo vervolgde de premier, dat wij het toppunt bereikt hebben van onze eischen aan de rijkere klassen, doch haar levensstandaard is reeds merkbaar lager geworden, ik wil niet zeggen, dat er geen loonsverhoogingen raceten zijn, doch liet zou een fout zijn, de loo"on te verbin den met de kosten van levensonderhoud. ij moeten sparen, wij moeten den in voer controleeren, wij moeten bet stellen zonder onnoodige artikelen. Wij' aarzelen met, iets aan de rantsoenoeringslijSt toe te voegen, wanneer de noodzakelijkheid hiervan zich opdringt. Het Duitsdie volk moet, naar Chamber lain verder zeide, beseffen, dat de verant woordelijkheid voor het voortduren van dezer oorlog en al het lijden, dat het ko mende jaar nog met zich mee zou kunnen brengen, hij hen ligt, evenals bij de tyran- nen, die boven hen staan. De premier besloot met do woorden: Wij worden gesteund door de volken van liet imperium, door de macht en de vast beradenheid van onzen grooten en moedi gen bondgenoot Frankrijk en door de me- reele goedkeuring van allen, die beseffen, dat het lot der beschaving verbonden is met ons succes. Tegen zulk oen combinatie zullen de machten van het kwade vergeefs vechten. f Vijl' schepen met bommen en mitrailleurs bestookt. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat Duitsche gevechtsvliegtuigen giste- ren een verkenningsvlucht naar de Oostkust van Engeland en Schotland ondernomen hebben. Daarbij zijn ver scheidene gewapende patrouillevaartui gen en koopvaardijschepen, die door deze vaartuigen geconvoieerd werden, aangevallen en vernield. Alle vaartui gen zijn onbeschadigd teruggekeerd. Het Engelsclie ministerie van luchtvaart deelt hieromtrent het volgende mede: Vijandelijke vliegtuigen hebben onder dek king van den mist met bommen en ma- chin ege weer vuur aanvallen gedaan op twee koopvaardijschepen buiten de Oostkust van Schotland en op twee andere koopvaarders verder naar het Zuiden. De tot dusverre ontvangen berichten melden, dat geen ern stige schade is veroorzaakt en dat slechts één man licht werd gewond.Een. vijfde schip werd aangevallen'door twee Heinkel machines. Een aantal bommen werd neer- geworpen en het schip liep schade op. Gevechtsvliegtuigen werden de lucht inge zonden, maar tengevolge van het slechte zicht werd geen contact tot stand gebracht. Schip beantwoordde het vuur. Volgens berichten van Reuter heb ben twee groote Duitsche bommenwer pers zeer laag aan de Engelsche Oost kust gevlogen. Zij schoten met machi negeweren op een schip, dat in Noor delijke richting voer, cn vielen dit daarna aan met bommen, waarvan geen enkele het schip raakte. Het schip beantwoordde den aanval net zijn af- weerkanon en wist zoo de machines op een afstand te houden. Verder hebben twee niet geïdentificeer de vliegtuigen op groote hoogte gecirkeld boven een stad in het gebied van de Firlh of Tay in Schotland. Zij zetten daarop koers naar zee, waar later vier zware ontploffin gen werden gehoord. Britsche gevechtsvlieg tuigen stegen op en keerden later terug. Uit nadere berichten van - Reuter blijkt, dat minstens tien personen zijn gewond aan boord van een door Duit sche toestellen aangevallen schip van den< vuurtorendienst, dat uitgevaren .was voor de aflossing van een licht schip. Later werd vernomen, dat een redding boot was vertrokken, naar men gelooft om de gewonden van het aangevallen schip weg te halen. Men gelooft, dat minstens ecu man doodelijk getroffen is. De Duitschers richtten bij tusschenpoozen gedurende een half uur machinegeweervuur op het schip. Twee en dertig man werden gewond, eeai- gen ernstig. Finschc vaartuigen beschoten. Bij hun aanvallen op de scheepvaart voor de Oostkust hebben de Duitsche vliegtuigen ook vijf Finsche visseherssmakken voor de Stfhotsche Oostkust met machinegeweren beschoten. Niemand der opvarenden werd echter gewond en de bootjes konden veilig thuis komen. Het schijnt dat een stoomschip de aan dacht van de visscbersvaartuigen heeft afge leid en dat de vliegtuigen daarop koers zetten in de richting van dit schip. Later werd van dien kant uit het geluid van ontploffende bommen gehoord. Duitsche duikboot gezonken? Het dagblad Ogiobo te Rio de Janeiro zegt, dat de- Duitsche duikboot, welke het Britsche schip „Highland1 Patriot" heeft aangevallen, na het gevecht dat twee uur heeft geduurd', js gezonken.* Het blad voegt hieraan toe,-dat dit be richt afkomstig Is van' ledten d'er beman ning van de „Highland Patriot". Ter Brilsclie ambassade te Rio de Janeiro wordt dit bericht bevestigd noch ontkend. Bereiden do Bussen een nieuw offensief voor? Het Fiansche persbureau Havas meldde gisteren uit Helsinki, dat se dert 24 uur de bedrijvigheid aan liet Finsche front zeer vertraagd is. De Russen verbruiken echter nog steeds een groote hoeveelheid munitie en het optreden der patrouilles gaat voort. De Lralijvigheid in de lucht is over het algemeen nihil, ondanks het zeer gunstige weer. Voor den eersten keer sedert het be gin van den oorlog in Finland is een dag voorbij gegaan zonder felle gevechten en zonder luchtaanvallen bij gunstig weer. Sommige kringen schrij ven deze inactiviteit toe aan voorbe reiding van den kant der Russen van nieuwe otiensieven op verschillende punten. De vraag, waar druk uitge oefend zal worden,^ is moeilijk te beantwoorden, want niet vergeten mag worden aldus dij Fransche be richt dat de Russjjsoihe leiders als Oosterlingen denken, .hetgeen zeggen •wil, dal men evengoed' uitblijven van actie kan verwachten, .en het voorloo- pig laten varen van ©ipp slechte aange legenheid, als een hevige hervatting van de veldslagen zooals dte, welke in de eerste dagen van den oorlog voor kwamen, en die de-Sovjets zoo duur zijn te staan gekomen. Een nieuw wapen van de Russen? Volgens don correspondent aan het front in Finland van het Zweedsche dagblad Nya Allehanda hebben de Finnen aan het eind© van de vorige niaand een ge pantserde slede buit gemaakt, die be schouwd wordt als hgt geheime wapen van Slalin tegen. Finland. De Russen hoop ten, dat dit wapen dezelfde uitwerking teweeg zou brengen als het optreden dei tanks tijdens den, vorigem wereldoorlog. Iie gepantserde slede, die den vorm heeft van een tcpedo. is voorzien van eer schroef en gewapend met een kanon. Zij is reeds bij het Ladogameer opgetreden on kan een snelheid halen van 160 K.M. por uur. De slede heeft het voordeel hoven de tank, dat een ophooping van sneeuw niet gevreesd behoeft te worden. Daar staat echtertegenover, dat..-de - bestuurder on der'" vuur uer tnitrtóljéias^jeeveóoulijk zoo nerveus wor.lt, dat hij zijn'* koelbloedigheid verliest en onhandig .manoeuvreert. Reeds thans verklaren de Finnen, dat zij in staat zijn dit nieuwe wapen het hoofd te bicden. Duitsche officieren naar Rusland? Het Fiansche persbureau Havas meldt, dai het Itabaansche blad Corriera Delia Sera meedeelt, dat twintig Duitsche staf officieren naar de Sovjet Unie vertrokken zouden zijn, teneinde het Russische leger te reorgamseoren. Stefam meldt uit Helsinki: Naar men hier verneemt, is de toestand van het 12.000 man sterke Russische leger in den sector Silla wanhopig, door dat het door de Finnen omsingeld wordt Men verwacht, dat capitulatie van het Russische legercorps niet lang zal kunnen uitblijven. Van de kalmte aan het front in Karelie maken de Finnen gebruik om achter de Mannerheimlinie twee nieuwe linies aan te leggen. In het zelfde gebied weraen de Russeri met koortsachtige haast aan versterkingswerkeri. Activiteit der Russische lucht macht. De Russische luchtmacht heeft gisteren geprobeerd drie sladjes .in West-Finland te bombardeeren en drie in het Oosten des lands, waarvan de namen evenwel niet worden gegeven. Tot nu toe werd geen enkele Inzonderheid verstrekt. Gistermiddag was er ook luchtalarm te Abo. Volgens de eerste inlichtingen zijn er geen slachtoffers. Overigens wordt uit betrouwbare bron vernomen, dat zich onder de Russische krijgsgevangenen bij de operatie van Raate veertig Russische officieren bevinden, waar onder een kolonel, chef van een divisie staf. Bij Kilioeiae zou een generaal zijn gedood. De spoorlijn tusscheu Moer- mansk en Leningrad op nieuw afgesneden. Volgens Radio Roma is de spoorlijn tussclien Moermansk en Leningrad opnieuw afgesneden op verscheidene punten door Finsche patrouilles, die gesteund werden doer aanvallende Finsche vliegers. Volgens de jongste in Helsinki ontvan gen berichten wordt er bij Salla nog steeds lievig gestreden, hoewel er van het Saila- front geen officieele berichten beschikbaar zijn. Vernomen wordt, dat de Russische troepen in de stellingen ten Westen van de stad veel hardnekkiger strijden dan hun collega's te Suomnssalma. Zij zijn keurtroepen, niet veel grooter beweeglijk heid dan de andere Russische soldaten tot dusver aan aen dag hebben gelegd. Zelfs hebben zrj patrouilles uitgezonden om te trachten de Finsche stellingen te omsingelen. In de jongste Finsche tegen berichten is op dezen zwaren strijd nabij SaUa gezinspeeld. De temperatuur is iets gestegen. De lucht is bedekt. Eenheid in Britsche luchtstrijd krachten in Frankrijk. Het Brilsclie oorlogskabinet heeft eeu aanbeveling opgesteld om een commando der R.A.F te vormen, dat alle eenheden dei Britsche luchtstrijdkrachten in Frank rijk zou* omvatten. Tot opperbevelhebber van dit commando is benoemd luchtmaar- sclialk Barret. Barratt is van begin 193G tot het uit breken van den oorlog commandant ge weest van den staf van het opleiding- instituut voor de Britsche luchlstrij 1 krach ten.Verleden jaar werd hij benoemd tot commandant der luchtstrijdkrachten in In- dié, doch in stede van zijn functie te aan vaarden, werd hij de voornaamste ver bindingsofficier der koninklijken luchtstrijd krachten in Frankrijk bij het Fransche le ger en de luchtmacht. Churchill terug naar Engeland. Winston Chuichili is gistermiddag in En- -ge'and teruggekeerd van zijn bezoek aan zijn bezoek aan het Britsche expedilie- leger aan het Westelijke front. De Dunbar Castle" op een mijn geloopen. De „Dunbar Castle" (10.000 ton) van de Union Castle Lijn, is gistermiddag aan de Zuidoostkust van Engeland op een mijn geloopen. Mannen, vrouwen en kinderen werden opgepikt en aan land gebracht. Het schip was op weg van Kaapstad en had aan boord ongeveer 48 passagiers 8 eerste klas passagiers, 31 toeristen en 9 kinderen. De bemanning bestond uit on geveer 150 koppen. I De passagiers van de Dunbar Castle, die in hvee reddingbooten van liet schip rond zwalkten, werden opgepikt door ©en mo torbarkas van de kustwacht, welke hen aan wal heeft gebracht. Voor zoover bekend, werden alle passa giers gered. Zij hadden de beide redding- booten van hel schip gebezigd en dreven daarmede in het Kanaal rond, totdat zij door een motorbarkas werden gezien en opgepikt. Men gelooit, dat behalve twee opvaren den ook de gezagvoerder Causton om het leven is gekomen. Een der geredden heeft nog gezegd, dat het schip na de ontploffing begon te zinken en. in .ongeveer ©en half uur is on dergegaan.' Vijftien minuten nadat het schip op een mijn was geloopen bevonden alle passagier en leden der bemanning zich in de booten. Reuter meldt uit Boekarest: Officieel wordt medegedeeld, dat op 2, 3 en 4 Februari te Belgrado een bijeenkomst zal worden gehouden van de ministers van buitenlandsche zaken van Turkije, Griekenland, Roemenië en Zuid-Slavie. Te Boekarest acht men deze bijeen komst volgende op de besprekïn gen van Cfeaky en Ciano te Venetië van groot belang. Men veronder stelt, dat op de conferente de vraag stukken van de verdere ontwikkeling van de betrekkingen tussclien Bal- kan-stalen en Italië en Hongarije zal worden besproken, alsmede de liulp, welke aan Roemenië kan worden ge geven, wanneer zijn grenzen worden aangevallen. De geruchten over een Balkan-verbond worden evenwel noch bevestigd noch tegen gesproken. Roemenië blijft evenwel pogen de betrekkingen tot Bulgarije te verbete ren. In een toespraak tot den Bulgaar- sclien gezant die van Boekarest naar An kara vertrekt, heeft Gafencu gewezen op de noodzakelijkheid de bestaande vriend schappelijke betrekkingen tussclien beide landen te vergrooten. Hij verklaarde ver der vertrouwen te hebbeu in een vreed zame ontwikkeling van de betrekkingen. De Bulgaarscbe minister van financiën die mm een bezoek heeft gebracht aan Moskou, heeft op zijn terugkeer twee dagen te Boe karest doorgebracht om besprekingen te voeren met zijn Roemeensclie collega. Bin nenkort zuilen handelsbesprekingen tus- schen beide landen beginnen. De omroep te Rome meldt, dat de Hon- gaarsclie minister van buiknlandsobe za ken, Csaky, die gisterochtend te Boedapest- is aangekomen, vandad-- naar Italië terug keert en zich waarschijnlijk naar Rome zal begeven Csaky heeft, naar men ver neemt, langdurige besprekingen met den Hcngaar.-cnen rijksbestuurder en den mi nister president, Teleki, geha 1. In een fe0enover vertegenwoordigers van de pers afgelegde verklaring heeft Csaky gezegd, dal hij voor liet oogenblik niet naar Rome zal gaan. Tevens sprak hij dui delijk de gerechten tegen, volgens welke minister-president Telelu naar do Ita'iaan- sche hoofd-1ad zou gaan Hij herhaalde, dat het resultaat der Venetiaansche bespre kingen uiterst gunstig is geweest. De Belgische mobilisatiekosten. De regeering overweegt schatkistbiljet ten op korten termijn uit te geven, ter dekking van een gedeelte der buitengewone kosten, voortvloeiende uit de mobilisatie. Twee linieschepen van 45.000 ton. Admiraal Stark, de chef van de vloot- operaties, heeft voor de viootcommissia van het Huis van Afgevaardigden onthuld, dat twee slagschepen, waarvoor president Roosevelt de vorige week de eerste cre- dieten heeft aangevraagd, feitelijik zuster schepen zulten zijn van 45.039 ton, waar voor het congres in 1939 de middelen heeft gevoteerd voor den aanvang van den bouw. Weer honderdduizend dollar voor Finland, Hoover, de voorzitter van het fondss tot steun verleening aan Finland, hoeft medegedeeld, dat opnieuw honderdduizend dollai zijln overgemaakt aan Finland. In totaal is tot nu toe een bedrag van een; half millioen dollar verstrekt. Hel Amerikaansche Yioofboinv- program. De maritieme commissie maakt plannen, voor den bouw, ten behoeve van den dienst op den Stillen Oceaan van twee schepen van 35.030 ton, die zoo noodig verbouwd kunnen worden tolt vliegtuigu me cderschepCn. Men verwacht, dat de com missie binnenkort dienaangaande een offi cieele mededeeling zal uitgeven. ("Vervolg pagina 2. Ie Blad). dus HOOGSTRAAT 91 Brillen voor Ziekenfondsleden In het hooge Noorden van Finland. Een ambulance-poot In de aneeuw, wachtend *f haar droeve last.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1