0ÊBÊM TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT binnenland De mijnontpioffing te Huisduinen Noodlanding Nederlandscb - militair vliegtuig Kunst en Wetenschap Schenking aan het rijksprentenkabinet Een Raphael, ontdekt? Rechtszaken Postcheque en girodienst in 1939 Onttrekking van geiden aan een faillieten boedel ÉT" me A-i i Onder invloed van drank auto bestuurd? Oneerlijke brievenbesteller Gemengd Nieuws Schiermonnikoog en Ameland uit isolement verlost Lawine op electriciteitsgebouw DEB WOENSDAG, 10 Januari 1940 No, 22372 Wie is aansprakelijk voor de schade? De raad der gemeente Den Helder be sloot Dinsdagavond om aan de N,V. Zeebad Huisduinen, welker liotel en villa's te Huisduinen door de mijnontpioffing op 30 December j.L groole schade opliepen, een renteloos voorschot te verleenen van f 7000 om deze schade te doen herstellen. De N.V. Zeebad Huisduinen, aan wie de gemeente Den Helder in den loop der jaren reeds voor inter dan een ton aan leeiungen verstrekte, waarvan al sinds jaren do rente en aflossing, waarvan de slechte bedrijfsuit- komtten niet meer betaald kon worden, v as niet in staat de geleden schade zelf te be kostigen. Alleen de glas-schade beloopt al f1150. Daar de gemeente bovendien aan sprakelijk is voor de '5 pCt. rente aan de aandeelhouders der N.V., welke rente de gemeente al sinds jaren betaalt ca. f3500 per jaar was het indirect een ge meentebelang, dat de N.V. zoo spoedig mogelijk in staat gesteld werd haar bedrijf voort te zetten. In den raad werd deze wenschelijkheid ingezien, docth men vroeg zich af, wat er gebeuren moet, als een dergelijke ontplof fing zich nog eens voordoet. Men vroeg voorts, waarom het bedrag renteloos to leenen en niet ook andere getroffenen te Huisduinen tegemoet ge komen. De heer Bot was van meening, dat het explodeeren van de mijnen tegen dijk et pieren voorkomen kan worden en hij wenschte bij de overheid aan te dringen op maatregelen daartoe. Hij wees crop>, dat' ee t groot gedeelte van Den Helder vlak tegen den dijk ligt en dat ook in andere wijken dergelijk eschade door tegen den dijk cx- plodeerende mijnen kan worden aangericht. De lieer Ran stelde een collecle voor, in navolging van Texel, waar uit particuliere bijdrage de schade, toegebracht door de mijn-ontploffing te Oudeschild, grootendeels hersteld kon worden, dank zij het particu lier initiatief. Nederlamlschc mijnen. De 'burgemeester voelde niets voor een collecte, f..iever zag hij, dat de be- lastingbelalers voor de schade zouden opkomen. Hij wees erop, dat drijvende mijnen, althans de Nedcrlandsche mij nen. niet behooren ie ontploffen. Deze mijnen waren, zooals uit de bewijsstuk ken, die bij B. en W. ter tafel aanwezig lagen, bleek, Nedcrlandsche mijnen en naar spr.'s meening, is dan ook de staat aansprakelijk voor de scliade. Juist, omdat de gemeente bij do N.V. Zeebad Huisduinen financieel geïnteres seerd is, s tellen B. on W. voor dit renteloos voorschot van f7000 te geven, ofschoon het college er niet enthousiast voor is. Het college is dan ook voornemens zich tot het rijk te wenden met het verzoek maatregelen te treffen, waardoor voorkomen wordt, dat ontploffingen als deze zich herhalen, juist, omdat een groot gedeelte van Den Helder in de onmiddellijke nabijheid van den dijk ligt. Het gaat niet aan de burgerij voor eventueele schade te laten opkomen. Aan andere inwoners van Huisduinen werd totaal f 1300 schade toegebracht, f 600 van deze schade kan door de betrokkenen niet zelf betaald worden en het college heeft zicih daarom tot het fonds voor bi- zondere nooden gewend, om in dezen tege moet te komen. Spr. heeft hoop, dat een en ander tot een bevredigende oplossing komt. Zonder hoofdelijke stemming besloot ten slotte de raad het gevraagde erediet te ver leenen In België. In den laten middag is gisteren een Nederlandsch militair vliegtuig met een piloot en een waarnemer, heiden of ficier in het Nederlandsdie leger, ge noopt tot het maken van een landing bij het station van Wilmarsdonck (Bel gië), Het toestei'kon zonder moeite en zonder eenige schade op den beganem grond worden gezet. De inzittenden zijn ongedeerd. Zij hebben verklaard, dat zij zich hadden vergist in den koers en dat zij geen vol doende ixmzine hadden, zoodat zij tot een noodlanding gedwongen waren. Het toestel is door de gendarmerie onder bewaking genomen. De Belgische militaire autoriteiten en de consul-generaal der Ne derlanden hebben zich derwaarts begeven. Daar het lner een neutraal vliegtuig betreft, vernacht men, dat het heden weder zal niogen vertrekken. Vau werk van den kunstschilder E. It. D. Schaap. Mevrouw de weduwe F. SchaapMooy te Ankeveen, heeft aan den staat dei Nederlanden 'geschonken, ter plaatsing in liet rijksprentenkabinet te Amsterdam, een verzameling van 75 teekeningen, bestaande uit een schetsboek en een aantal losse boomstudies, boschgezichten en andere schetsen uit de Vechtstreek en het Gooi, welke vervaardigd zijn door wijlen haar echtgenoot, den heer E. R. D. Schaap. Dó. minister vanonderwijs, kunsten en wetenschappen heeft deze schenking gaarne aanvaawlj- 'en de schenkster deswege zijn dank - li®igd. In ccn kerkje te Apuania. in een kerkje te Apuania (Italië) zou oen schilderij van Raphael, voorstellende Maria, hel Kindeke Jezus en Saint-Remy, den bis schop van Reims, ontdekt zijn. Het doek draagt de handtcekening Raphael on den jaardatum 1503. ItoUerdaniseh Plulharmwnisch Orkest. Hel vijlde Zaterdagmiddagconcert van het R.Pli.O., op a.s. Zaterdag, in de Doelen, zal Ed'uard Flipsc openen met hot Vor spiel uit „Die Meislersinger von Nürn- berg". Vervolgens zal ten gehoore worden gebracht the Dance Rhapsody van Delius, waarna de pmnosoliste van dezen mid dag, Lel in Gousscau het Pianoconcert van Ireland zal spelen. Na de pauze zal zij het Vierde Pianoconcert van St. Saëns ten gehoore brengen. Aanmerkelijke stijging van aaulal rekeninghouders. De toenemende waardeering voor den postcheque en girodienst blijkt niet alleen uit de -voortdurende vermeerdering van het aantal rekeninghouders, maai- ook uit het steeds levendiger wordend verkeer op de postrekeningen. Zoo steeg in het afgeloapen jaar het aantal aangeslotenen met bijna 34.000 tot een totaal van rond 365.000. Het aantal hoekingen op d!e postrekenin gen vermeerderde met 11 pet. tot ruim 113 millloen .terwijl daarbij een geldelijke om- zet werd bereikt van niet minder dan 22y2 milliard guldon. lermeldenswaard is hierbij, dat door het centrale girokantoor per dag gemiddeld 100.000 afrekeningen aan de rekeninghou ders worden verzonden en dat het alge meen saldo tegoed op de postrekeningen ultimo December bijna 328 millioen be liep Nieuw lid der Eerste Kamer. Als opvolger van het overleden lid van de Eerste Kamer, L. F. J. M. van Voorst tot Voorst, heeft het centraal stembureau lieden tot lid van dit college benoemd ver klaard, den lieer H. 0. Nijkamp te En schede. Vroegere cehtgenoote hooïd- creditriec. Een kleermaker te Nijmegen, J. M., werd in Mei van het vorig jaar bij onher roepelijk vennis can de arrondissemcnls -rechtbank te Arnhem faiBiet verklaard Voor het feit, dat hij goederen en vor deringen verzwegen had, waardoor hel faillissement frauduleus werd, moest hij zich voor de rechtbank te Arnhem ver antwoorden. De hocfdcreditriee was verdachte's vroe gere echlgenoote, thans van verdachte ge scheiden van tafel en bed. Zij bad verd.'s faillissement aangevraagd, daar verd. haai geruimen tijd kosien van levensonderhoud schuldig was en hij voorgaf niet te kunnen betalen De subst. officier van justitie eischte wegens frauduleus bankroet ver- oordc-eling tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Bij toeval bij een diefstal betrokken. Een 43-jarige Amsterdamsobe koopman, die geen onbekende voor de justitie is, boorde gisteren bij de behandeling van zijn strafzaak voor het Amsterdamsche ge rechtshof een milde straf tegen zich eischen, n.l. een voorwaardelijke gevange nisstraf van zes maanden niet een proef tijd van drie jaar. De rechtbank had hem nu bijna een jaar geleden to-t een jaar" gevangenisstraf veroordeeld wegens heling. Er waren uit een magazijn 171 japonnen gestolen, ter waarde van twee duizend gul den. De dieven verkochten hun buit voor het luttele bedrag van f35.Van de ops brengst kreeg verdachte, die als tusschen- persoon tusschen de dieven en de koopers was opgetreden, een tientje en daarvan moest liij nog een taxi betalen. Toen verd.'s strafzaak voor de recht bank werd beliandeld, onderging hij' juist een straf van een jaar voor een ander feit. De indruk werd gewekt, dat verd. eigen lijk een van de hoofdpersonen was in de japonnendiefstal. Het bleek thans echter, dat hij er min of meer-bij-toeval bij be trokken was geraakt. Het rapport, dat over.den man was uit gebracht, luidde gunstig.. Hij) heêft een ge zin van tien kinderen. Gezien ook, de be: trekkelijk zeer geringe voordeel en, die verd. heeft geluid van de zaak, eischte de procu reur-generaal zes maanden voorwaarde lijk. De verdediger, mr. Hl van der Heide, sloot zich bij* dit requisitoir aan. '4'. -'I?, - tiy?8* m. -A" !-Sf In de Kievitskerk te Wassenaar is gisteren het huwelijk ingezegend van mej. Itenée Henriiftie del Court van Krimpen en mr» Henri Peter Linthorst Homaa. Links: het bruidspaar bij het verlaten der kerk; rechts: H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H, ;Erins Bernhard, die de huwelijksplechtigheid bijwoonden. •'i p' .J. v W i Ameland geïsoleerd. De voor bet eiland bestemde pust werd gisteren per speciaal K.L.M.-vLicglnig aangebracht. Na aan komst der machine wordt de pust overgeladen op een boerenwagen, die voor verder transport zorg droeg. Strenge straf geëischt. Een Gooische autohandelaar en automo bilist stond gisteren in hooger beroep voor de Amsterdamsche rechtbank terecht omdat hij in den laten avond van den tienden Juli een auto zou hebben bestuurd en daarbij onder invloed van alcohol zou zijn geweest. Hij slingerde en reed tegen een berm paaltje, waardoor do auto over den kop- sloeg. Volgens een veldwachter, die proces-ver baal bad opgemaakt, rook verdachte naar alcohol. De kantonrechter veroordeelde hem tot een week hechtenis. In hooger beroep hield verdachte vol, dat hij niet onder in vloed van alcohol was geweest. Voor het diner dien avond had hij twee borrels gr dronken en tijdens het eten twee glaze i bier. Om halt tien was hij klaar met den maaltijd en tussclien half tien en zijn ver trek uit Amsterdam te ongeveer half twaalf had hij niets meer gedronken. Verschillende getuigen verklaarden, dat verdachte niet naar alcohol had geroken en dat hij niet on vast had gereden. De officier van justitie vond het feit een ernstig en een. der ergerlijkste verkeers delicten, weshalve hij verhooging van straf eischte, n.l. veroordeeling tot een maand hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Be bekende zangeres Erna Sack, die een tournee door Nederland maakt, Is te Am sterdam aangekomen. Erna Saek in de kainer van haar hotel fn de hoofdstad. Dred beroep op droci c om standigheden. Een AmersfoorLsclie brievenbesteller, die tijdens de uitoefening van zijn functie post pakketten had gestolen, waarin zich vijf vulpenhouders, twaalf armbandhorloges en een bedrag van f23.hadden bevonden, stond gisteren in hooger beroep terecht voor het gerechtshof. Do rechtbank te Utrecht liad hem wegens verduistering, ge pleegd als postambtenaar, veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Bovendien werd de man oneervol uit den dienst der P.T.T. ontslagen met verlies var. pensioen. (Tijdens zijn verblijf in het huis van bewaring, waren zijn vrouw en kind bij' de grootmoeder in huis en daar van hadden inbrekers gebruik gemaakt om de onbeheerde woning van den brievenbe steller vrijwel leeg te halen. De man was in ho-oger beroep gegaan, omdat hij hoopte, dat het Amsterdamsche hof met de droeve omstandigheden van verd. rekening zal houden. President mr. Jolles wees hein er echter op, dal hij alles aan zichzelf te wijlen heeft. Wanneer hij de aan zijn zorgen toevertrouwde pak ketten niet had geplunderd, zóu er niets gebeurd zijn. Verdachte toonde berouw, de schade had hij zooveel mogelijk vergoed. Door schul den was hij tot zijn misdrijven gekomen. Uit het reclasseeringsrapporl bleek, dal verd. aanvankelijk te Scheveningen dienst had gedaan. Hij trad in het huwelijk, gaf meer geld uit dan hij verdiende en het huwelijk was verre van gelukkig. Bij ver schillende banken had hij geld geleend en weldra kwamen hij P.T.T. klachten bin nen over niet voldoen aan zijn verplich tingen. Na zijn overplaatsing naar Amers foort Irad er eenige verbetering in, maar al spoedig maakte hij nieuwe schulden, die hij trachtte te voldoen uit de op brengst van het gestolen goed'. Herhaal delijk werd verd. geholpen, maar resultaat leverden de reclasseeringspogingen niet op. Het vertrouwen in den postambtenaar is do-or deze ernstige misdrijven geschokt, mérkte de procureur-generaal, mr. A. A. L. F. van Dullemen in zijn requisitoir op. Spr. vorderdr bevestiging van liet vonnis, ook wat de strafmaat betreft (een jaar en drie maanden gevangenisstraf). Wederom aardschok in België gevoeld. Tegen den morgen is in La Louvière opnieuw een aardschok gevoeld. Er werd geen schade aaangerichl. K.L.M.-vlkgluig kon uitstekend landen. Verpleegster en echtge noot van zieke naar Ameland gebracht. Hel K.L M.-vliegtuig „Xenia", dat gister morgen om kwart over elf met Parmentier als gezagvoerder, van Schiphol was ver trokken om Schiermonnikoog en Ameland uit hun isolement te verlossen, is nog voor vieren 's middags in de hoofdstedelijke luchthavcn,teruggekeerd. Parmentier was uiterst tevreden over de landiugsmogelijklieid op de beide Wad deneilanden; in den zomer laat deze vaak zeer te nenschen over door het veto drijfzand, waarop het Janden voor een vliegtuig niet mogelijk is. Thans echter leverde eon tanding niet de minste moei lijkheid op. Het strand was een wijde, vlakke baan, welke een buitengewoon fraaien aanblik bood. Parmentier had dan ook slechts oponthoud om de post uit en in te laden, hetgeen uiteraard slechts wei nig lijd in beslag nam. In Eeldc, waar liet toestel omstreeks twaalf uur landde, kwamen een verpleeg ster en de ech(genoot van een zieke vrouw uit Ameland aan boord. Kort na één uur steeg de „Xcma" op met in totaal 300 k.g. vracht en pakkelpost. Het toestei bereikte twintig minuten later Schiermonnikoog, waar het op het Zuidwestelijke gedeelte landde. Na korten lijd vertrok het, om encele minuten na tweeën Ameland te bereiken. De machine keerde iiitt do post van beide eilanden naar Eelde terug, van welk vliegveld omi kwart over drie de terugreis werd aau- -vaard. Indien de vorst blijft aanhouden, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dal morgen wederom een K.L.M.-vliegtuig naar de beide Waddeneilanden zal vertrekken. Vier en twintig personen wor den vermist. Te Asogahara, in de provincie Toyama, heeft een lawine een groot gebouw vart' een Japan sche electriciteilsmaatscliappij verwoest. Na de hevige sneeuwval kwam een cycloon. Het overgebleven deel van het gebouw vatte vlam en werd' geheel in de ascli gelegd. 54 van de ongeveer 500 employes werden ernstig gewond en 24' worden vermist. Men verkeert in zorgen voer hun lol. Brand in petroleunircscrvoirs, In de petroleumhaven van Norrköbing) (Zweden) heeft een lievige brand gewoed. Een reservoir, inhoudende 64001 liter benzine en één, inhoudende ongeveer! 3000 liter ruwe olie. zijn vernield.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5