j' ussisc 13 ïroteien teO J e Moskou acht de antwoorden niet bevredigend België versterkt zijn weermacht NSET-KATHOLIEKE 1 EERST E BLAD Zweedsch gebied uit de lucht gebombardeerd TWEEDE CONFERENTIE Maandag 15 Januari 1940 op Zweedsch gebied? „KERK EN EIGENDOM» 92ste Jaargang No. 22376 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITiNLANH Het telegraaf-agentscliap der Sovjet-Unie meldt: Onlangs is de aandacht der Sovjet-regee ring gevestigd' op zekere feiten, welke zich voordoen in Zweden en Noorwegen. Persorganen, die in nauwe betrekking staan met de regeeringen der beide landen en zekere officieel© personen .zijn in geheime verstandhouding en met steun van de Zweedsoho en Noor- sche autoriteiten een campagne op groote schaal begonnen tegen de -Sov jet-Unie en overgegaan tot daden, wel ke niet vereenigbaar zijn met de po litiek van neutraliteit, welke door de regeeringen der heide landen werd ge proclameerd. Protesten te Stockholm en Oslo Op o Januari hooit do gezante van de Sovjet-Unie In Zweden mevrouw Koion- tay, aan den minister van buiteniandsche zaken van Zweden, Günter, namens de Sov- jet-regeering eca verklaring overhandigd'. Hierin wordt gezegd: „Gedurende de ge- hcele maand1 December hebben kringen en bladen, welke vijandig gezind zijn aan de Sovjet-Unie, ander leiding van het dag blad' „Social Dernokraten", dat in nauwe betrekking staat met de regeering, een on toelaatbare campagne gevoerd' tegen de Sovjet-Unie, welke alleen verklaarbaar zou zijn, ingeval Zweden in staat van oorlog met de Sovjet-Unie zou zijn of een oor log tegen de Sovjet-Unie zou voorberei den". in. de verklaring va'n de gezante werd verder te kennen gegeven, dat de Zweed sdie pers ware oproepen tot oorlog tegen de Sovjet-Unie richt en een gewapende interventie eiseht van Zweden aan de zijde van de regeering van Ryti en Tanner in den oorlog tegen de Sovjet-Unie. Deze campagne, erop berekend' ver wikkelingen te provoceeren tussclien de Sovjet-Unie en Zweden, ontmoet van de zijde der Zweedsdie regeering geen enkelen tegenstand. Bovendien hebben zekere officieel© personen openlijk deelgenomen aan de organisatie van den militairen tegen stand' van de regeering van Ryti en Taniner. De verklaring memoreert voorts, dat re- cruleeringsbureaux zijn geopend en dat 10.000 vrijwilligers uit Zweden in Finland aangekomen zijn. De Zweedsclie generaal Ernst Linder beeft bet opperbevel over hen aanvaard. Bovengenoemde campagne van de Zweed sdie pers roept op tot militaire acties tegen Sovjet-Rusland en de openlijke vorming van „vrijwiliigers-detadiemcnlen" niet steun van de Zweedsclie autoriteiten. Bovendien worden van Zweden uit aan de regeering van Ryti en Tanner rechtstreeks wapen- leveranties gedaan en vergunning gegeven oorlogsmateriaal van allerlei aard door Zweden naar F inland' te zenden De Russische verklaring. „De regcering der Sovjet-Unie vestigt de aandacht der sweedsche regecring op bovenstaande feiten en acties dei Zweedsdie autoriteiten, die gericht zrja tegen de Sovjet-Unie. De regeering der Sovjet-Unie achtte den tijd gekomen tegenover de Zweedsdie regeering te verklaren, dat deze acties van Zweed- sche autoriteiten niet alleen in strijd zijn met de Zweedsdie politiek van. neutraliteit, doch zouden kunnen lei den tot een ongewensohte complicatie in de betrekkingen tussoben Zweden en de Sovjet-Unie". !0p 5 Januari beeft de gezant der Sovjet- Unie in Noorwegen, Plotnikof, eveneens namens de regeering der Sovjet-Unie een verklaring overhandigd aan den Noorschen minister van buiteniandsche zaken komt. 'In deze verklaring wordt gezegd: „On langs hebben zekere kringen in Noorwe gen, die i'n nauwe betrekking staan met de regeering en de Noorsclie pers een on beperkte campagne gevoerd' legen de Sov jet-Unie, welke campagne slechts schade lijk kan zijn voor en complicaties veroor zaken in de betrekkingen tusschen de Sov jet-Unie en Noorwegen". In de verklaring van den gezant wordt verder opgemerkt, dat naast dozen open lijken oproep lot oorlog tegen de Sovjet Unie de Noorsclie pers ruimte beschikbaar stelt voor eischen tot militairen steun aan de regeering van Ryti en Tanner d'oor de regeering van Noorwegen tegen do Sovjet- Unie. De verklaring van den Russischen ge zant in Noorwegen eindigt als volgt: „De regeering der Sovjet-Unie acht bet dringend nootlig te verklaren, dat de acties van Noorsclie autoriteiten niet alleen in flagranten strijd zijn met de politiek van neutraliteit door de Noorsdie regcering geprodameerd, doch zouden kunnen lei den tot ongewensdite verwikkelingen en de normale betrekkingen tussdien de Sov jet-Unie en Noorwegen zouden kunnen ver storen". De antwoorden van Noorwegen en Zweden Het Russische persbureau Tass meldt: De Noorsclie regeering zet in haar ant- woora uiteen, dat de beschuldiging van schending der neutraliteit gegrondvest zijn op onjuiste inlichtingen. De uitingen in de Noorsche pers zijn afkomstig van particu lieren en zijn niet van gezaghebbende zijde goedgekeurd. Wat betreft de organisatie van wervingsbureaux in Noorwegen, deze wordt niet door de Noorsche regeering gesteund. Het werven voor vreemden krijgs- dienst is in Noorwegen bij de wet verboden en zal derhalve niet worden toegestaan. De Noorsclie autoriteiten steunen nok geen verscheping van wapenen en ander oor logsmateriaal naar Finland. Indien personen individueel vrijwillig naar Finland gaan om aan den oorlog deel te nemen, dan is dit in de oogen van de Noorsclie regeering geen schending van ae neutraliteit. Ook is de doorvoer van wapenen aoor Noorwegen niet in tegen spraak met de internationale wetten. De Zweedsche minister van buiteniand sche zaken heeft verklaard, dat het Zweed se! .e volk een warme sympathie heeft voor Finland, hetgeen in de pers tot uiting komt. Do xegeering is van meening, dat evenwel noch baar houding ten aanzien van de pers, noch haar 1 ouding anderszins de Sovjet Unie tot voorwendsel kan strekken voor beschuldigingen tegen Zweden. In het bi7onder is het protest inzake de wel ving van vrijwilligers niet in overeenstem- ming met de feiten. Het werven van vrij willigers geschiedt op particulier initiatief. Zweden wil zijn handelsbetrekkingen met andere landen handhaven. Finland kan uit Zweden verschillende goederen invoeren en in transito verschil lende goederen uit andere landen over Zweedsch gebied importeeren, welke het noodig heeft. Tass voegt hieraan toe: De antwoorden, welke door de re geeringen van Noorwegen en Zweden zijn gegeven, vooral hot antwoord van Zweden, kunnen door de regeering van de Sovjet Unie niet als bevredigend worden beschouwd. De regeeringen van Noorwegen en Zweden ontkennen niet alle feiten, waarbij de neutrali teit sloor hen is geschonden. Een der gelijke houding van de regeeringen van Noorwegen en Zweden brengt gievaar mede en bewijst, dat do regeeringen geen voldoende weerstand bieden aan den drang, welke op deze landen wordt uitgeoefend, om hen in een oorlog met de Sovjet Unie te wikkelen. Russische bommen Uit Stockholm weid gisteren gemeld: In den loop van den dag hebben ver scheiden vliegtuigen van onbekende natio naliteit bommen geworpen ten Zuiden van de in Noord-Zweden gelegen stad Lulea. De hommen zij!n in een onbewoonde streek terecht gekomen, waar zij negen diepe gaten hebban geslagen. Er zijn nog geen nadere bi zonderheden. Het Zweedsche ministerie van buiten iandsche zaken deelt mede,, dat gisteroch tend onbekende vliegtuigen bij de Zweedsch-Finsche grens en de eilanden groep tusschen de steden Lulea en Hapa- randa boven Zweedsch grondgebied heb ben gevlogen. Wegens de sneeuwstorm heeft men de vliegtuigen niet kunnen iden- tificeeren. De vliegers tobben bij Kali, op| 10 k.m. ten Zuidwesten van Lulea bom men uitgeworpen d'ie op het ijs terecht kwank n. Er is een onderzoek geopend om na te gaan van welken oorsprong de bommen zijn, I Des ochtends werd voor den eersten, keer luchtalarm gemaakt in de stad Ha- paranda, welke tegenover de Finscho stad Tomea is gelegen, waar enkele minuten tevoren eveneens luchtalarm was gemaakt. De alarmtoesland heeft anderhalf uur ge duurd. Het is niet bekend, of op Tomea bom men zijn geworpen. Later werd nog'gemeld! Ex zijn minstens negen bommen bij Kai- lax geworpen, die allen op één na, op zee zijn neergekomen. Eén bom, welke niet ontploft schijnt te zijn, zal uit zee worden opgehaald, met de bedoeling haar le onderzoeken. De bommen hebben geen schal© aange richt. Later werd gemeld, dat acht vliegtuigen werden waargenomen, die zich om elf uur van het dorp Almhamm op groote hoog te in Noordelijke richting begaven. Finsche steden gebombardeerd Zaterdag hebben Russische vliegtuigen boven Helsinki, Abo, Tampere, Tavastehus en Lahti gevlogen en op al deze steden bommen geworpen. Er zijn slachtoffers ge vallen, doch h et aantal slachtoffers is nog niet precies bekend. Ook zijn Zaterdag in' twee verschillende steden bij de bombarde menten, ziekenhuizen getroffen. Gemeld wordt, dat het Finsche escorte- vaartuig „Aura", dat koopvaardijschepen convoyeerde, i n de Botnische Golf door een Russische duikboot is getorpedeerd. Het is nog r.iet bekend, hoeveel opvarenden het leven tobben verloren. Men weet slechts, dat een aantal matrozen vermist wordt. Gistermiddag hebben de Russen een tweeden luchtaanval op Helsinki gedaan. Negen vliegtuigen wierpen bommen op de arbeiderswijken. Men gelooft niet, dat de schade groot is. Hedenochtend werd offficieel ver klaard, dat boven bet gelieele land he vige bombardementen zijn uitgevoerd, in het bizonder le Hanggoe en Tammi- saari. Alle verbindingen met deze beide steden zijn verbroken. Tammisaari werd Zondag in den lootp van den dag vijf malen aange vallen. De bevolking bevond zich in schuilloopgraven, zoodat er geen slachtoffers waren. Terechtstellingen In de Sovjet- Unie? De correspondent viau de „Messagero" te Tallinn meldt, dat volgens daar ont vangen inlichtingen de Russische volks commissaris voor de luchtvaartindustrie, Kaganowitsj en een aantal militaire leiders, d'ie voor den Russischen tegenspoed in Fin land verantwoordelijk geacht werden, na een kort proces terechtgesteld zijn. De „Messagero" noemt in het bizond'er Zda- nevf, vroeger militair gouverneur van Le ningrad en een der voornaamste voor standers van den veldtocht tegen Finland, generaal Meresfeof, commandant van het garnizoen van Leningrad, wien men ver weet de campagne niet te hebben voor bereid en Denevianski, oud-gezant ie Hel sinki, die Moskou zeer slecht zou hebben ingelicht over de Finsche verdedigings- mogelijkheden en de doeltreffendheid van de Mannerheim-linie. voor in de KATHOLIEKE KERK, Lange Haven 72, op MAANDAG 15 JAN JARI. 's avonds half 9. Onderwerp door PATER W9NKEL, DOMINICAAN. Duitsche bemiddeling in Russisch-Fïnscli conflict De Fransche bladen maken melding van hardnekkige geruchten, volgens welke Hitier, teneinde te trachten het Bussische echec in Finland te beper ken, zich zou aanbieden als bemidde- la.tr in den Finsch-Russiscben oorlog. Uit Londen meldt Oavas, dat volgens de Sunday Graphic gisteren te Kopen hagen met een speciaal vliegtuig Duit sche afgezanten zijn aangekomen, die tot :aak hebben, zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheid van vrede m Finland. Duitschland geeft Italiaauschc wapenen voor Finland vrij. Een telegram uit Berlijn aan „Afton- bladet" meldt, dat Duitschland liet em bargo op de voor Finland bestemde ItaÜaansche wapenen heeft opgeheven. In Duitschland wordt thans dezer ver klaring gegeven, dat het doorvoer-ver- bod geschiedde om technische redenen, zooals de moeilijkheden inet bet spoor wegverkeer en niet om politieke re denen. Belgische verloven ingetrokken Het Belgische ministerie van lands verdediging deelt mede: Alle militairen, van alle eenheden van het leger, die met verlof zijn, moe ien zich onmiddellijk bij bun eenheden voegen. Het leger wordt verder versterkt De Belgische militaire autoriteiten hebben gisteren besloten, over te gaan tot versterking van het leger. Vroeg in den ochtend zijn in ver- I and hiermede overal in de stad op de ■muren biljetten aangeplakt. De versterking van het leger betreft de Zoogenaamde phase „D". De phase „D" beteekent het oproepen van een aantal reservisten in het kader van het progressieve mobilisatieplan van liet leger. Een aantal militairen, vallende onder phase „D", is trouwens reeds vroeger onder de wapenen geroepen. Geruchten en tegenspraken. Het Belgische tetegiaafagentschap Belga spreekt op de meest besliste wijze de door een buitenlandscli (Engelscb) persbureau verspreide geruchten, volgens welke de Duitsche troepen Belgisch grondgebied zou den hebben geschonden, tegen. Deze gc- luchten missen elke fundeering. Havas meldde uit Parijs: In berichten, die iiier uit Be!git: zijn ontvangen, wordt gezegd, dat in het Luik- sche waar de troepen in alarmtoestand zijn, de ongerustheid groeit. De fabrieken in het Maasdal hebben order gekregen haar voorraden te evacuoeren. Het feit, dat dagelijks Duitsche vliegtuigen op geringe hoogte boven deze streek vliegen, draagt er toe bij, dat de bezorgdheid aanhoudt. Hieromtrent meldde Belga weer: Ei is geenszins sprake van alarmtoe stand in het Luiksche. Wat de evacuatie \an voorraden betreft, bepaalde fabrieken zijn geëvacueerd in het kader van een plan, dat reeds lang geleden uitgewerkt was. Deze evacuatie heeft een normaal beloop. Vreemde vliegtuigen boven Belgie Verscheidene buiteniandsche vliegtuigen hebben Zaterdag gevlogen boven de ver sterkte stellingen van Luik. Het luchtaf weergeschut trad telkens in werking en de toestellen verdwenen in Oostelijke richting. Voorts wordt gemeld, dat een driemolorig Duitsch toestel gevlogen toeft boven de streek van Verviers. Het vliegtuig vloog od zeer geringe hoogte. Na boven Verviers te hebben gevlogen, vertrok het in de richting van Heusy en daarna naar Poleur waar men duidelijk een hakenkruis zag aangezien tot toestel niet Iiooger dan 300 meter vloog. Hel verdween in de richting van Fagnes en men hoorde toen tot vuren van het Belgische luchtafweergeschut. Des ondanks vloog het toestel daarna over het dorp Sari, waarna het naar DuHscklaud terugkeerde. In de omgeving van Else» borg passeerde het de grens. Twee treinen met geëvacucer- den uit het grensgebied, In den loop van gisteravond zijn twee treinen met geëvacueerden uit de Ooste lijke grensgebieden het Noordstation te Brus sel gepasseerd. Onder de geëvacueerden bevinden zich verpleegden uit de ziekenhuizen van deze streek. Betrekkelijke kalmte aan het Westfront Het Fransche leger bericht van Zaterdag avond iuidt: Toegenomen activiteit van de artillerie op verscheidene punten aan het front tus schen Blies en Rijn. Van weerszijden trad de luchtmacht op. Het ochtendlegerbericht luidt: Een kalme nacht. Op 13 Januari werd binnen onze linies een vijandelijk vliegtuig neergehaald. Gisteravond werd gemeld: In den loop van den dag viel niets be langrijks te melden. g Het Fransche Icgerbericlit van hedenoch tend iuidt: Een kalme nacht. Een aantal plaatsen ontruimd. Aangezien de Duitschers schieten met verdragend geschut, hebben de Franscton, naar verluidt, een aantal plaatsen tus schen A park en Thionville ontruimd. Het opperbevel der Duitsche weermacht doelde gisteren mede: Aan het Westelijk front gering plaatselijk artillcriestoringsvuur. Het luchUvapen heeft ook op den 13en Januari zijn verkennings vluchten hoven Frankrijk en de Noordzee stelselmatig en met succes uitgevoerd. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Aan het Westelijk front kwamen geen Duitsche vliegtuigen in contact met den vijand. De luchtdoelartillerie heeft in de buurt van St. Ingbert een vijandelijk vlieg tuig neergeschoten. Enkele vijandelijke vliegtuigen tobben in den nacht van 12 op 13 Januari verken ningsvluchten boven Duitsch rijksgebied on dernomen. Een Engelscb vliegtuig heeft in den nacht gepoogd, een Noord-Friesclï eiland aan te vallen. De bommen vielen in zee zonder schade aan te richten. Een Nederlandsch vliegtuig is in de middaguren bij Nordhom over de Duitsche rijksgrens gevlogen en heeft Duitsch sou- verein gebied geschonden. (Dit werd bereids tegengesproken. Red.). Britsche verloven ingetrokken Het Britsche ministerie van oorlog deelt mede, dat de verloven van het Britsche expeditieleger tijdelijk zijn opgeschort. Britsche vliegtuigen hoven Weenen en Praag. Reuters bizondcre correspondent bij de Britsche troepen in Frankrijk meldt, dat Britsche vliegtuigen uit Frankrijk zijn op gestegen om voor het eerst door te drin- gen tot groot Duitschland. Zij vlogen over Weenen en Praag en lieten pamfletten vallen. Twee uren later keerden zij ongedeerd naar hun bases terug achter de Maginot- iinie. Het was een mooie heldere avond, doch het was bitter koud. Duitsch vliegtuig lot daten gedwongen. Een Duitsch verkenningsvliegtuig is bij een vlucht boven Noord-Frankrijk slaags geraakt met enkele Fransche jagers. Nal een gevecht van enkele minuten daalde het Duitsche toestel en landde op een! veld. De uit drie personen bestaande be manning gaf zich gevangen. i Noorscli schip op een inijn geloopcn. Het onder Panameesche vlag varende Zweedsdie s.s. „May" is te Kcpervik aan gekomen en met vijf leden der bemanning ran het Noorsche vrachtschip „Fredville" (1750 ton; aan boord'. Het Noorsclie schip is op de Noordzee op een mijn geloopen. Elf opvarenden worden vermist. (Vervolg pagina 4, le blad). Dezs courant ïsrschjjnt dagelijks, met ait- tondering ran Zon- ea Feestdagen. Prijs per Kwartaal f 2.lraueo per 03t f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzou- derlpke nituimors 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertent ion voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elt unr aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór aur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Advertentien: van 15 regels f 1W; iedere regel meer 10.30, in het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, ledeie regel meer i (.33 Reclames fO.75 per regel. lncasbokostonSfti nostkwitantieslö ets, 'Jarievtn \an ad\ertemiu» bij abonnemeat zyn aan het Uureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Ivkino Advei tentièn opgenomen t0.50 t/m. 15 woor den, I 0.75 t/m. 25 w ooi den. Elk woord meer 5 cent tot eon maximum van 30 woorden. 'e Woensdags: Klcme Advertentien tot 25 woor den f 0.25 mits vóór Dinsdagavond Buur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags- Kleine Advertenüén f 1.00, indien met vóór Vrijdagavond C uur bezorgd. en Stockh j ln

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1