TWEEDE BLAD SCHIEOAMSCHE COURANT SINNENLAND Maatregelen in verband met den internationalen toestand De reactie in de groote steden Limburg volgt rustig den loop der gebeurtenissen Prompte tegenspraak Prinselijk paar op het ijs Carnavalsviering Gemengd Nieuws Twee jongemannen slachtoffers van het ijs Bevroren waterleiding gesprongen Twee trams tegen elkaar gereden Botsing tusschen taxi en personenauto Inbreker op heeterdaad betrapt Groote brand aan Soerabaja's haven De ramp in Turkije - ---- - DElt MAANDAG, 15 Jan. 1910, no. 223<6. De iegeoritig«persdienst meldde ons gisteren - In verband met eenige mïn-gunstigc symptomen in de internationale situa tie heeft d^iegeermg, ten einde ook thans op alle gebeurlijkheden geheel voorbereid te zijn, besloten tijdelijk geen periodieke verloven te verleenen. Bij infonnatie te bevoegder plaatse ver neigen wij, dat hot 'besluit der regeering tijdelijk geen nieuwe periodieke verloven te verleenen, geen betrekking heeft, op zakenverloven (ook ai worden zij perio diek genoten), op weeiniaclits industriever- loven en op u tzonderingsverloven. Ministerraad. Gisterochtend is de raad van minis ters te 's-Giavenhage bijeen geweest, ter bespreking van den internationalen toe stand. De reactie in de groote steden op het bericht, dat de regeering besloten had tij delijk geen periodieke verioven meer te verleenen, was geenszins sterk. Nadat de radio het bericht gebracht had en de bladen liet, zij het in beperkte mate en zonder veel ophef, hadden gebuiteti- neerd', deed hel nieuws zeer spoedig de ronde en wel aanvankelijk door monde linge overbrenging nogal eens in dezen ■verminkten vorm: „De verloven zijn ingetrokken". Tal rijk waren dan ook de telefoontjes op de dagbladredacties van militairen, die welen wilden of zij nu onmiddellijk moesten terugkeeren of niet. Wanneer dan bleek, dat de reeds loopende verloven normaal konden worden geëindigd en dat het al leen de bedoeling was dat, door het niet meer verleenen \an nieuwe verloven, do verloven langzaam zouden uitsterven, was de conclusie voor de hand liggend, dat het wel zoo erg niet zou zijn mot den internationalen toestand. Als" men van een bepaalde stemming kan spreken, was het die van een mis lukte ijs-Zondag. De bedrukte gezichten, die men zag, waren van teleurgestelde schaat senrijders, die met bungelende schaatsen sen mistroostig door een akelig motrogea- Ije, dat latei tot een dikke mist werd huis waarfs keerden. En aangezien liet straat beeld verlevendigd bleef door de slierten van gemoedelijke soldaten, die. heel "wel gemutst hun Zondagavondje doorflaneer- den, was liet effect van wat op het eerste gehoor een zorgelijke tijding scheen, later op den dag vrijwel nihil. hen onzer Limburgsche corresponden ten schreef Zondagavond uit Maastricht: In den loop van den avond hebben wij in de groote gemeenten van de provincie inlichtingen ingewonnen, ten einde na te gaan, hoe de stemming is in verband met de berichten over den internationalen toestand, die werden gepubliceerd. Aller wegen bestond natuurlijk groote belangstel ling voor de bulletins, de berichten vor men het onderwerp van alle gesprekken. In tegenstelling echter met de spannende dagen van November, was er gisteren niet die angstige spanning, die wij toen mee maakten, Over het 'algemeen reageerde, liet publiek vrij rustig op de verschillende mededec-lingen en men begreep, dat de regeering geen risico wilde nemen. Anderzijds zag men den toestand "ook al niet zoo ernstig in, omdat de zakenver- loven niet ih het besluit der regeering' be trokken waren: Was-de toestand inderdaad dreigend, zoo meende men, dan zouden deze verloven niet -zijn gehandhaafd. Ook het feit, dat degenen, die reeds verlof hadden,, dit rustig konden vol tooien, weiktc geruststellend. In enkele plaatsen langs de Belgische grens maakte men zich iet of wat ongerust, omda' hij onze Belgische buren eenigszins omvangrijke" maatregelen zijn getroffen. Men kan de stemming aldus samenvatten: Litn- h-Urgt volgt rustig den loop der gebeurte nissen en vertrouwt volledig op de re- geëimg, die niet zal nalaten alle maat regelen te nemen, welke voor de veilig heid en onschendbaarheid van ons grond gebied noodzakelijk zijn. Van een onjuist bericht. i in" .f'T1! !aS v'an de mededeeling in hel Dmlsche iegerbericht van gisteroch tend, als zou een Nederlandsch militair vliegtuig op 13 Januari jj. Duitsch grond- gebied bij INordhorn hebben overvlogen, meldt de regeeringspersdienst, dat bij een terzake onverwijld ingesteld onderzoek on- omstootelijfc de onjuistheid van deze mede- uceltng is gebleken. Zij reden een gedeelte van den drie-mercntocht. Prinses Juliana en Prins Bernliardi heb ben gistermiddag een gedeelte van de route van den dne-merentocht op de schaats gereden. Het Prinselijk Paar arri veerde per auto bij do controle in Oude- Wetering. De Prinses was gekleed1 in een bruin rood mantelpak, de Prins was in uniform. Da Vorstelijke personen bonden op den steiger van de jachthaven „Die Brasem" hun schaatsen onder en vertrok ken in de ridding van de Kaag, langs de route, welke de ijsbond „Hollands Noorderkwartier" had aangegeven. Geen openbare vermakelijkhe den in Brabant en Limburg. Naar wlij vernemen ligt hot in liet voor nemen van d-en commandant van hot 3e legerkorps, oen verordening uit te vaardi gen, waarin wordt bepaald, dat ter gelegen heid van de a.s. carnavalsviering geon open bare vermakelijkheden als maskerade en optochten mogen plaats vinden. Dc openbare gelegenheden zullen na het volgens plaatselijke verordening geldende gewone sluitingsuur niet geopend mogen blijven. Deze verordening zal gelden voor het tot het gezagsgebied van genoemden com mandant behoorende gedeelten van Brabant en Limburg. Anderhalve ton voor het Finschc Roede Cruis. Wij vernemen dat de geldinzameling, uit gaande van de Finsch-Nederlandseho ver- eeniging in samenwerking met het Neder- landsclie Roode Kruis, ten behoeve van het Finsche Roode Kruis, thans tot een tolaal bedrag van f150000 is gestegen. ïte weg Maastricht—Luik af gesloten. Van de grens-ldosk van den A.N.W.B. Ie Eijsden wordt gemeld, dat gisteren in verband met militaire maatregelen in het Oosten van België de weg Maastricht Luik voor het verkeer gesltoen was, ook voor rjj krielen en voetgangers. Later op den middag werd de weg weer open gesteld. De derde kon gered worden. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is cp liet IJsselmcer bij Molkwerum (Fr. een ernstig Jjsongcluk gebeurd, dal twee jonge levens heeft ge- eNcln. Een driela' jongelieden, t.w Jan Schil stia en Sybivn Koen, resp. negentien en achttien jaar, beiden afkomstig uit Home- lum, en de zeventienjarige Jan de Jager uit Rijs, waren op de schaats binnendoor naar Molicvverum getrokken, om daar toe schouwer te zijn van een hardrijderij voor vrouwen. - Bij deze baan-gekomen, kwamen zij tot andere gedachten en gingen er op eigen gelegenheid op uit. Dit werd hun nood lottig. Zij waren in dit gebied niet be kend en wisten deihalvc met, dat zij, het IJsselmcer oprijdend, al spoedig hij de vaar geul Slav orenHartingen zouden zijn. Wel is vaar is deze dichtgevroren, maar het ijs is hier niet betrouwbaar. Het drietal was naar schatting 600 meter uit de kust en nog maar als stip pen te zien, toen zij opeens verdwenen waren. Andere schaatsenrijders begrepen, dat oen ongeluk was geschied en snelden toe. Men slaagde er in Jan de Jager op het ijs tc brengen. Sdiilstra en Koen kon men niet meer bereiken. Zij verdronken jammerlijk. Graote overstrooming in de „Harmonie" le Groningen. Gistermiddag omstreeks half vijf is in een cabine boven de groote concertzaal van de „Harmonie" te Groningen een bin- nenafsluiter van de brandleiding gespron gen. Deze afsluiter was rechtstreeks gekoppeld aan de waterleiding, zoodat een aanvanke lijk niet te stuiten stroom water het ge bouw binnenliep. De afsluiter was bevroren geweest, doch door het stijgen van do temperatuur thans ontdooid en gesprongen. Het water stroom de uit de cabine naar de achterzijde van de concertzaal en vandaar naar de vesti bule en de keuken. Alles kwam blank te staan. Het water vond' tenslotte een uit weg naar den kelder van de centrale ver warming. Het steeg tot do vuurhaarden der venvarmings installatie. Spoedig was de brandweer gearriveerd, die de waterleidingafsluiters buiten het gebouw afsloot, waardoor de toevoer van water tot staan kwam. Met behulp van electrische Nortonpompen, welke in de ver warmingskelder stonden opgesteld, kon het water worden weggepompt, waarmede men om ongeveer zeven uur gereed1 was. Het gebouw had1 vrij ernstige water schade opgeloopen. Het concert van hot orkest van de Groningscihe orkestvereeni- glng, onder leiding van Kor Kuiler, dat om acht uur aanving, kou echter normaal doorgang vind'en Twee passaagiers gekwetst. Ernstige materieele schade. Giste-ochtend om elf uur zijn twee motor wagens van de Noord- en Zuid-HoUand- sclie Iiamweg Maatschappij onder Broek in Waterland op enkel spoor in volle vaart tegen elkaar gereden. De wagen uit Monnikendam werd slechts licht beschadigd, doch het vooihaloon van den wagen uit Amsterdam werd geheel ingedrukt, terwijl de vloer door de bot sing o-nlioog nas gewipt. De passagiers van dit rijtuig waren erg geschrokken, Van hen liep mevrouw S. Halderman uit Zandvoort, een blessure aan den schouder op. Mej. C. Niboer uit Amster dam-Koord, kreeg een lichte hersenscliud- ding. Met een koevoet moest een gal in het ingedi ukte balcon v\ orden gemaakt, ten einde den bestuurder te be\ rijden. Hij kreeg, evenals zijn collega, van den an deren wagen, slechts verwondingen aan de handen. Do liestuurders hebben beiden verklaard, dat de seinlichten op veilig stonden, het geen hg een defect mogelijk zou kunnen zijn. Vier personen gewond. In Katwoude (gem. Monnikendam) is gisterochtend op den weg naar Volendam een botsing ontslaan tusschen een Haag- soho taxi en een' kleine personenauto uit Amsterdam. De bestuurders der beide auto's bemerkten elkandér tengevolge van den mist te laat op. Mtei een vaart van 50 K.M. botsten de wagend op elkaar, waarbij de taxi de kleine a-utb van voren geheel ver nielde. In deze auto bevonden zich behalve den bestuurder, den heer R. uit Amster dam, diens echtgenoote, twee zoontjes on een dochtertje van acht jaar en ©en zuster van mevrouw R„ de ongeveer 40 jarige mevrouw S. uit Amstelveen. De heer R. kreeg een lichte hersen schudding en een wonde aan het oog, mevrouw R. liep een zware hersenschud ding op, terwijl Ijaar dochtertje een lichte hersenschudding bekwam en aan een der beide bedien werd gewond. Mevr. S. bleef ongedeerd. Do vier gewonden zgn per auto naar hun woningen vervoerd. De inzittenden van de Ilaagscho taxi kwamen met den schrik vrij Sneeuwstormen iu Spanje. In geheel Spanje houden do sneeuwstor men aan. De stormen hebben verhinderd, dat de postboot van Malaga naar Manilla kon vertrekken. Bij La Corona is een vis» schersboot gezonken, waarbij een uit vijf leden bestaande familio verdronken is. De sneltrein van Valencia naar Tarra gona is in de buurt vau het station Barra- cas in de sneeuw blijven steken. Uit Cas- tillon is een liulpitrein met arbeiders ea hulpmiddelen gezonden. Tal van schepen hebben een toevlucht moeten zoeken in de havens van Valencia on Alicante. l'er auto naar zijn „werk' Flink'c buit op zak toen hij werd aangehouden. Toevalligerwijze is gisteravond te Am sterdam een inbreker, die zeer brutaal te werk ging, door rechercheurs van do centrale recherche op heeterdaad betrapt en ingerekend. Gm half negen surveilleerden de recher cheurs in de Oranje Nassaulaan. Hun aan dacht werd getrokken door eert man, die, nadat hij zijn auto in de laan geparkeerd had, zich op verdachte wijze hij een der huizen ophield. De recherche liet hem rustig begaan, daarbij er wel zorg voor dragend, dat hij niet kon ontsnappen. De man verschafte zich toegang tot een dor Woningen, sloot de deur achter zich en bleef geruimen tijd binnen. 3-, Toen de man naar buiten kwam en 'zich naar zijn auto wilde begeven, hielden de recherclieurs hem aan en fouilleerden hem ter plaatse. De inbreker had een goeden slag gesla gen, want men vond op liem een groot aantal gouden sieraden en zilver, tot een waarde van naar schatting 30.000 of 40.000 gulden. Vanzelf sprekend werd de ongeveer 49 jarige man aangehouden en aanvankelijk overgebracht naar het bureau Overtoom. Later werd hij naar het hoofdbureau van politie vervoerd. Het verdere onder/eek is nog in vollen gang. Aneta meldt: Maandagmorgen in de vroegte is een zware brand uitgebroken aan de haven- emplacementen van Soerabaja, iu de ha venwijk Tandjong—Perak. De gebouwen van het Soerabaja-veem vormden een vuurzee: ook de loodsen van het Nanyo-veem (een Japansch concern) werden aangetast. De Melasse-tauks van de United Molas ses Coy worden bedreigd. Eenige schepen welke aan de kade lagen zijn reeds uit de gevaarlijke om geving weggestoomd. De brandweer van Soerabaja, gesteund1 door particuliere diensten, heeft het vuur aangepakt en bestrijd dit met alle kracht. (De geweldige tanks van de United Mo lasses Coy, de eenige groote exporteur van vloeibare melasse, vormen een uitgebreid complex in de onmiddellijke nabijheid van de haven. Klaarblijkelijk zijn bij dezen brand1 ook de brandweer-installaties van de verschillende stoomvaart-maatschappijen in het geweer geroepen). Twintig ernstig gewonden bij spoor wegongeluk. Een goederentrein is te La Louvière nabij Charleroi ia botsing gekomen met een trein waarin dch verscheidene ^mijnwerkers be vonden. Een twintigtal reizigers werd ern- stig gewond. - Bij de jongste oefeningen van het Neder landscke veldleger bleek wederom de kracht van het inundatie-gebied, ook ia bevroren toestand. Het gelukt den veehtwagens niet, het terrein te passeeren als gevolg van de inderhaast opgeworpen ijs-barrières. Ook voor dc amphibic-lerreinwagens bleken dc ijshindernissen In het inundatie-gebied te moeilijk. Noch vooruit, noch achteruit gelukte het de gladde kanten te beklimmen tftï Aetic van ijspalrouilles bij het hernemen van verloren gegane punten tijdens de oefeningen van het Nederlandsche veldleger op bevroren terrein. Voorzien van sprits en pijpen binden eenige deelnemers aan den traditioneel» „Pijpenloeht" naar Gouda de schaatsen weer onder voor hun terugtocht va* Rotterdam. Schaatsenrijder in wak geraakt en verdronken. Gistermiddag is de dertigjarige schaat senrijder J. W. van Geen uit Alphen aan den Rijn op het Braassemermeer in een wak gereden en verdronken. Die heer Van Geen bevooidl zich alleen op het eenzame gedeelte van de Plas, dat door de ijsolubs was afgezet, omdat het ijs daar zwak was. Uit de verte zagen schaatsenrijders de heer Var Geen In het wak rijden. Zij waar schuwden de gemeentepolitie van Rijn- satervoude, die aan het dreggen ging en na twee uur het lijk ophaalde. Meer dan 39.000 slachtoffers. Volgens de laatste cijfers zijn bij de aard bevingen in het Oosten van Turkije meer dan 39.000 mensohen om het leven ge komen en ongeveer 60.000 gewond'. Bijna 50.000 huizen en gebouwen zijn geheel verwoest of onbewoonbaar geworden. De dief van den staf, veldmaarsdialk Tsjakmak, die naar Erzeroem op weg is om de troepen bij de grens in den Kau- kasus te iuspecteeren, heeft een bezoek aan het geteisterde gebied gebracht eu een conferentie gehad met generaal Orbay, die de hulpverleening leidt.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5