De str jd bij Salla duurt voort Zweden protesteert in Moskou EERSTE BLAD Britsche nota aan de Amerikaansclie Republieken Dinsdag 16 Januari 1940 92ste Jaargang. No. 22377 Tal. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL, 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De strijd bij Salla Meer luchtmateriaal voor Finland Finsche huipkruiser getorpedeerd Zweedsch protest te Moskou Verklaring van minister Koht Van hel Westfront Oorlog ter zee Hongarije en Italië Een Pan-Amerikaansche controle op Duitsche schepen in Amerikaansche wateren voorgesteld Russisch schip in het verre Oosten opgebracht Zweden Vereenigde Staten Washington wijst Britsch protest af Het christelijk front liezt courant verschuilt dagelijks, met nit- jondfriog Tan Zon- en Feestdagen. frijs per kwartaal t 2,—; iistsco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenties voor liet eerstvolgend nuns- ster moeten vóór li uur aan het yureau bezorgd zijn, 's Zaterdags voor aur. Een bepaalde plaate van advertentien wordt niet gewaarborgd. CHIEDAMSGHE COURANT Prijs der Ad^erlentiCn: van 15 regels ft TA; iedere regel meer J 0.30, in het Zaterdagnumracr 15 regels f l.bO, iedere regi! meer I 0J35 Reclames fü.75 per regel. Incassokosten5cts.; postk vitalities 15 ets. janeten van advertentien by abonnement tyn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vnoiiutbetalu g Jvleino Advertentien opgenomen i 0.50 t/ra 15 vooi- deiL f 0.75 t/ra. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum vun 30 woorden. 's Woensdags; Kleine Advertentién tot25woor den f 0.25, nuts vóór Dinsdagavond f> uur aan het Bureau bezorgd 's Zaterdags: Kleine Advertentién i 4.00» indiea met vóór vn,dagavond G uur bezorgd. B ommenregen o>p Finse t e steden t Het Fmselie legerberieht meldt, dat zicli niets nieuws heelt voorgedaan op de Kare- lische landengte., Aan het Oostelijk front hebben de Finsoho troepen hun verken ningsactiviteit voortgezet. Ter zee niets be langrijks te melden. In de lucht: In den loop van 14 Januari in het binnenland, zoowel als aan liet front talrijke vijandelijke luchtaanvallen. In het binnenland zijn Tui hu, Enekae», Sottunga op de Aaland-eilanden, Salo, Vasa en Hel sinki en omgeviiig gebombardeerd, evenals het distr.ct Riihimaeki, Itajamak en an dere plaatsen in het Zuiden en Zuidwes ten van Finland. Te Vasa vielen de meeste slachtoffers en werd dc meesLe schade aangericht. Tot dusverre heeft men acht dooden geleld, onder welke vrouwen en kinderen, en verscheidene gewonden. Ove rigens is het aantal slachtoffers en de schade gering geweest. Sovjet Russische vliegtuigen hebben gevlogen boven t'eisa- ino Zij" kwamen van de IJszee en hebben gevlogen over Noordelijk Noorsch gebied. In den loop van den dag werden 300 Rus sische vliegtuigen in hot geheel hoven Fin land waargenomen. Drie vijandelijke born- unenwerpers, zijn met zekerheid neerge haald en het is waarschijnlijk, dat nog drie andere neergeschoten zijn. Dooli dit is niet bevestigd. Voorts heeft men drie Russische toestellen gevonden, die op 12 Januari waren neergehaald en welker ver lies niet was gemold. Een dezer vlieg tuigen is een groot viermotorig toestel, .van hetzelfde type als een der bommen werpers, die ook op 12 Januari werden neergehaald en onmiddellijk werden gevon den. Gedwongen evacuatie. De Finsche autoriteiten hebben in ver band met de luchtaanvallen van de Sovjet- Russische vliegtuigen van gisteren en eer gisteren besloten, een aantal plaatsen te ontruimen. De plaatselijke autoriteilen kun nen de veiligheid van de bevolking niet meer verzekeren. Onder de steden, welke geëvacueerd moeten worden zijn Hangoe, Ekenaes, Abo, Karis en Rliimaki. Boven Saimï hebben twee Finsche vlieg tuigen slag geleverd tegen zeven Russen, Zes Russische toestellen werden op de Vlucht gejaagd, het zevende werd vernield. Vooral Abo, Ekenaes en Hangoe, hebben van de luchtaanvallen te lijden gehad. Het is zeer gevaarlijk Hongoe en Ekenaes te verlaten aangezien de Russische vliegtui gen alle voertuigen, welke de stedei veria- ten, achtervolgen en onder vuur nomen. Bo ven Hangoe heeft men 124 vliegtuigen ge teld. De Russische toestellen vliegen op slechts 100 meter hoogte en schieten met •mitrailleurs op allen, die zij op straat zien. Van de 700 huizen, welke Hangoe telt, zijn 400 vernield. Sedert enkele dagen wordt elke groep van negen bombardementsvliegtuigen van de Russen vergezeld door twee jachtvlieg tuigen, welke opdracht blijken te hebben de burgerbevolking met mitrailleurs te cb- stoken. De koude in Finland is zeer fel. lu Hel sinki is het kwik tot meer dan 30 graden beneden het vriespunt gedaald. Terwijl aan bijna alle Finsche fronten de toestand voorloopïg gestabiliseerd lijkt, wor den de gevechten in de streek van Salla in Lapland voortgezet. De laatste zware sneeuwval, tezamen met het plotseling zach ter worden van de temperatuur in het Zuidoosten des lands, veroordeelt de Rus sische troepen tot het defensief, aangezien Üe sneeuw hel massale gebruik van tanks onmogelijk maakt en de Russische infan terie bijna nooit aanvalt zonder den steun van talrijke vechtwagens. De bedrijvigheid van de Russische luchtmacht, die sedert drie dagen een ware terreur uit de lucht uitoefent in Finland, volgens de Duitsche methodes in Polen, vormt in zekeren zin een bevestiging van de stagnatie in de krijgs- Verrichtingei te land. Het eenige punt, SWUU sen vrij levendige strijd woedt, is de ftreek van Salla, aan den weg van Rova* litem! naar de Russische grens. De troepen van generaal Wallenius zijn thans, na tweo overwinningen te hebben bevochten bij Savukovski en op eenige kilometers ten Westen van Salla, gestuit op zeer levend i gen Russischen tegenstand in de onmiddel lijke omgeving van Salla. Vrij los op zichzelf staande acties, die den kern der troepen niet in den strijd brengen, moeten de Russen er toe bie a<"i om of wel terug te trekken, of wel een groote actie te ondernemen om den on- dragelijken druk der Finsche detachemen ten te breken. In dit geval zouden de Russen op huil beurt, stuiten op de moei- lijkheden van het terrein, nog verergerd door het klimaat. Tot dusverre heeft het roode leger niet de noodige kwaliteiten in het manoeuvreeren getoond om over <b>,e moeilijkheden te zegevieren. Ren woord\ oerder van het Finsche ge zantschap to Londen heelt er tegenover Reuter op gewezen, dat Finland, als het den oorlog wil overleven, meer buitenland- sche hulp noodig heeft. (Iet zou, zcide hij, tragiscli zijn, ais de wereld zou denken, dat Finlands groote successen te land bctcekcu- dc-n, dat Finland bezig was, den oorlog zonder veel moeite te winnen. De Russen zijn met hun bommenwerpers meester in het luchtruim. liet is n'et teveel gezegd, dat liet lot van Finland afhangt van de mogelijkheid, meer hulp in de lucht te krijgen, en Finland doet een bcro-ep op de geheele wereld, het te helpen, zoodat het zich met de Russische luchtmacht kan meten. Door Russische duikboot. De Finsche hulpkruiser Aura is Zater dag in de Bofhnische Golf door een Rus sische duikboot getorpedeerd. Hij zonk binnen vijf minuten. Bijna alle leden der bemanning werden door een Zwoedsch stoomschip gered1. Do gezagvoerder en de eerstt stuurman gingen met hef schip on der. Russisch legerberieht. Het hoofdkwartier van het militaire dis trict Leningrad deelt mede: Op 15 Januari is in de districten Moer- mansk, Ukhla en Ropola activiteit geweest van verkenners. Op eenige plaalsen ge weer-, machinegeweer- en artillerievuur. In het district Petrozavodsk hebben de ge vechten tusschen infanterie-eenheden voort geduurd. Op de landengte van Karclie ac tiviteit en patrouilles en weinig intens artillerievuur. De Russische luchtmacht heeft eenige bombardementen uitgevoerd op knooppun ten van spoorwegen en militaire doelen. De Russische luchtbombarde menten. Do Russische vliegtuigen weipen thans reeds vier dagen een regen van hommen op de steden in Zuid-Finland. Viipuri heeft gisteren het hevigste bombardement sedert het uitbreken der vijandelijkheden onder gaan Vele gebouwen geraakten in brand. In één straat werden de gevels van alle winkels weggerukt. De luchtaanval op deze stad werd door 22 vliegtuigen onder nomen. Bombardement op dc villa van den Amerikaauschen gezant. De Amerikaansclie gezant in Finland. Sclrönfeld, heeft het departement van bui- tenlandsch'o zaken medegedeeld, dat zijn villa, waar li ij tot 7 Januari gewoond heeft, door tenminste acht Russische vliegtuigen is gebombardeerd. Do toestellen lieten brandbommen vallen. Een der projectielen drong door het dak en veroorzaakte brand in de salon. In de omgeving van de villa bevond zich geen enkel militair object. Op 13 Januari zijn bommen op 200 meter afstand van hei nieuwe gezantschap ge- rallen. Amerikaansclie vrijwilligers aangekomen. De eerste groep Amerikaansclie vrijwil ligers ill Finland aangekomen. Zij wor den door Finsche officieren opgeleid in schieten ens skiloopen. Wegens de bombardcering van Zweedsche steden. Het Zweedsche ministerie van buiten- landsche zaken deelt mede, dat de Zweed sche legatie te Moskou instructie heeft ge kregen te protesteeren tegan de bombar deering van het eiland' Kallax, welke Zon dag is geschied'. De Zweedsche Roede Kruis ambulance. In een toespraak voor de radio heeft prins Karei, de president van het Zweed sche Roode Kruis, verklaard, dat do eer ste door het Zweedsche Roode Kruis naar Finland gezonden ambulance bij het front in het Zuiden van Finland' op volle kracht werkt. Een andere ambulance, bestaande uit dertig auto's en 127 personen, zal waar schijnlijk deze week naar het front in Noord-Finland vertrekken. De inzamelingen voor de ambulance hebben 1/4 nfflioen kronen opgebracht. Noorwegen blijft binnen de per ken der verdragen- De minister van buitenlandsche zaken Koht heeft tegenover het Noorsche tele- graaf-agentschap verklaard, dat het Noor sche antwoord aan de Sovjet-regeering be treffende de inbreuken, die op de i eatrali- feit gepleegd zouden zijn, do Sovjet-Unie volkomen dient te bevredigen. De Noorsche regcering, aldus Koht, verklaart, dat zij ge heel neutraal is. Wij willen natuurlijk bin nen onze grenzen de vrijheid van optreden waarop wij ingevolge de verdragen icclit hebben, bewaren. Wij verkiare i, dat wij binnen de perken der verdragen zullen blij ven en wel zeer nauwgezet. De Russische vliegtuigen boven Nonrd-Noorivegen. Fit Kirkenes is eeu bericht aan het Noorsche Telegraafagcntpchnp gezonden, waarin wordt bevestigd, dat Russische tlteg tuigen liet vrijwel onbewoonde g lned langs de rivier L'asvik Vrijdag en Zaterdag j.l. hebben overvlogen. Zondag heeft mcti der tig vlieglu gen geteld, do tusschen iialf licn en twaalf uur 's middags en tegen drie uur toen hot begon te schemeren, in groepen van drie hebben gevlogen I)e Fraasche legerbcriehlen. Hel Fransche avond-legerberieht luidt „BediijvtelioiU van patrouilles en ar tillerie. Plaatselijke ontmoetingen tusschen veikenninïsafdcclingen." i Hc! Fianschc legerberioht van heden ochtend luidt Niets fe melden. Het Duitsche legerberieht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Aan het Westelijke front geen bizondere gebeurtenissen. Bommenwerper in den start verongelukt- In Firesliire is gisteren een Rritsche bommenwerper bij opstijging verongelukt De zich aan boord bevindende bommen ontplolten en het toestel sloeg aan stuk ken, terwijl de huizen tot 10 k.m. in den omtrek dreunden. De bemanning wist nog bijtijds uit het toestel te springen en kwam er ongedeerd af. Geen verloven voor dc Rritsche luchtmacht. De verloven voor de Rritsche lucht macht in Frankrijk zijn voorloopïg inge trokken Degenen, die met verlof in En geland zijn, behoeven echter niet eerder naar Frankrijk terug te kceren. Duitsche duikboot door Britsch vliegtuig gebombardeerd. Gisteren is op de Noordzee een Duitsche duikboot door een Britsch vhegluig gebom bardeerd, nadat een bom zeer dicht bij de onderzeeboot was terecht gekomen, spatte het water zeer boom op. Van do duikboot is verder niets meer gezien. De Rritsche onderzeebooten „Starfish" en „Undine" werden door Duitsche al- wee-maatregelen in de Duitsche bocht ver nietigd. Een deel van de bemanningen werd gered. Treilcr door vliegtuig beschoten. De treiler Ivery is op de Noordzee door een Heinkel-bommcnwerper aange vallen. De uit negen personen bestaande be manning is in een Scliotsche haven aan land gegaan. Reddingsploegen in Rritsche havens. Voor de bona ideling van gewonden aan boord van schepen, die op een mijn ge- loopcn of getorpedeerd zijn, zijn speciale ploegen Igvcrmd, beslaande uit leden van het burgerlijke verdedigingskoips. De hier toe uilgekozen mannen, die ervaring heb ben van hpt leven aan booul, zijn in de verschillende havens gestationeerd, gereed om elk oownbiik uit Ic varen. Ecu artikel van graaf Csaky. Het orgaan van de Uongaursche regee- ringspnrtij publiceert een artikel van de hand van den minister van buitenlandsdie zaken, graaf Csaky, onder den titel „Ont moeting te Venetiu". De minister schrijft hierin: „De onderhandelingen beperkten zich tot het coustnteeren van een vol maakte harmonie welke op verheugende wijze bestaat fusschens de politiek van Jiaiie en Hongarije. Met groeiende vol doening hebben we kunnen zien, hoe veel belang Italië hecht aan een sterk Honga rije, (lal in sta it is zijn eigen onafhanke lijkheid tegen iedereen te verdedigen en ioo zijn beslaan en ontwikkeling te ver zekeren. Hongarije kent geen probleem, waarvan een goede oplossing door Italië niet nood zakelijk wordt geacht. De keuze van het juiste oogenblik hangt van de omstandig heden af. De belangen van Hongarije zIj-1 in volkomen overeenstemming met de be langen van geheel Europa. Het onderhoud te Venetië was tegen niemand gericht. Het doel was zoo spoedig mogelijk een werke- Jijken construct ie ven vrede te verzekeren in Midden- en Zuid-Oost-Europa. De betrekkingen van Italië en Hongarije met Zuid-SIavië zijn uitstekend, evenals de betrekkingen, welke zij met Duitschland onderhouden. Met de groote Westelijke mo gendheden worden correcte relaties onder houden. De gelicele wereld voelt, welk een ernstige garantie de ItaliaanschHon gaarsdie samenwerking biedt voor de iso latie van den oorlog en later voor een waaradiligen en duurzamen vrede". Oliver Stanley, de nieuwe Engelsche minister van Oorlog, verlaat zijn departement, om zich naar de ver gadering van het kabinet te begeven De Britsdic regcering verklaart in haar antwoord op de nota der 21 Amerikaan sclie republieken, waarin deze protestee ren tegen de oorlogsactiviteit, in het bi- zonder den slag bij de monding van dc Rio de Ia Plata, binnen de z.g. zone van de Amerikaansche neutraliteit, dat zij zich noodzakelijkerwijs haar volledige rechten van oorlogvoeren voorbehoudt teneinde te strijden tegen de bedreiging, welke zich voordoet door de Duitsche actie en poli tiek en ter verdediging van die opvatting van recht en die levenswijze, welke naar zij gelooft, voor de volken en regeeringen van Amerika even dierbaar zijn als voor de volken en regeeringen van het Briisch© gemeene best van naties. In de nota wordt er de nadruk op ge legd1, dat de erkenning van de neutra- liteitszöne door Groot-Brifctannië af hankelijk moet worden gesteld' van een liaar te geven voldoening, dat deze zóne aan Duitsche oorlogsschepen en proviandscliepen niet een uitgebreide wijkplaats moei verschaffen, van waar uit zij zouden kunnen overgaan tot aanvallen op geallieerde en neutrale schepen en derwaarts zij zouden kun nen ferugkeeren, teneinde te voorko men, dat zij strijd zouden moeien leve ren. •De nota vervolgt: Het zou ook noodig zijn te verzekeren, dat Duitsche oorlogs schepen en proviandscliepen niet van den eenen Oceaan naar den andereu gaan en dat Duitsche koopvaardijschepen niet deel zouden nemen in den handel tusschen do Amerikaansdie staten en buitenlandsdie valuta zouden verdienen, welke gebruikt zou kunnen worden voor pogingen tot be vordering van revolutionaire actie en sa botage in het buitenland en de middelen zouden verschaffen voor een verlenging van don oorlog en ald'us de geallieerden, zou berooven van de vruchten van hun superioriteit ter zee. Met liet oog op de genoemde moeilijk heden is de Britsdie regeering van moo ning, dat de eenig doeltreffende methode ter voorkoming van oorlogsdaden binnen de neutraiiteitszóne zou zijn: 1. Te verzekeren, dat de Duitsche re geering er geen oorlogsschepen been zonde en 2. Daar zooveel Duitsche schepen reeds een toevlucht hebben gezocht in de Amerikaansdie wateren zou het nood zakelijk voorkomen, dat deze schepen voor den duur van den oorlog onder Pan-Amerikaansdie controle zouden worden opgelegd. Doer Britsch oorlogsschip. Wegens de inbeslagneming van het Rus sische scilip Selengra, dat de Britsche con- Iróle oji de contrabande naar Hongkong neelt ei gebracht teneinde de lading te doen omJcr'eekcn, heeft de gezagtoerder tan het Russische schip in een telegram aan Jteskot. en Mateki, den ambassadeur der Sovjc-I Unie te Londen, geprotesteerd. Gebrek aan v liegtuigbestminlcrs. „E.vvruliladel" verneemt, dat Zweden zoo veel piloten can de burgerluchtvaart in mi litairen dienst beeft geroepen, dat liet voor de civiele luchtSart een beroep op D e.t- sche lingers heeft moeten doen. Zoowoidt op de hjri StockholmBerlijn, door Denen gevlogen. Tegen de neufralileitswet, Onlangs heeft de Britsche regeering in een nota geprotesteerd tegen de Amerikaan» sclie neutraliteitswet, die naar haar mee» ning een discriminatie tegen de Br.tschc scheept nart bevat, omdat zij bepaalt, daê de eigendommen van Amerikaansche goe deren aan een eventueelen kooper moet worden overgedragen, alvorens deze goede ren aan boord van een Engelsch schip wor den gebracht. Voor neutrale schepen gelcfit die bepaling niet. De Amerikaansche regeering heeft dit protest thans afgewezen. Cordell Huil hoeft verklaard, dat de passage in de wet, wa/m- op het Britsche protest be.rekking heeft, bedoelt te voorkomen, dat do Vereenigdt Staten in den Europeesclion oorlog worden gew ikkeld. Het onderzoek. Het onderzoek van de federale politi® onder leiding van Edward Hoover, in zake de vertakkingen van het christelijk front heeft aan het licht gebracht, dat d« helft van de Zondag door „G"-men ge arresteerde individuen lieboorde tot het reservcpersoinoel van het leger der Ver- eer.igde Staten of tot de nationale garde. Verder zouden veertig agenten van po litie te New-York lid van de organisatie zijn geweest. Indien de jury de samenzweerders schul dig bevindt, zullen deze veroordeeld kun nen worden tot geldboete van 5030 dollar: of zes jaar opsluiting. Groot ere duikbootcu. Admiraal Stark, de chef der vioolopera ties, heeft in de bijeenkomst der vioot- coinmissie van het Huis van Afgevaardig den gezegd, dat de Vereenigde Staten duik boot en noodig hebben, die grooter zijn dan' die van eenige andere mogendheden. „Duitschland en Rusland", zeide hij, „hebben een groot aantal kleine duik- booten gebouwd', welke bestemd zijn voor het gebruik tegen eventueele vijanden in! de nabijheid, maar de Vereenigde Staten' bouwen duikbooten voor operaties tegen een mogelijken aanvallenden vijand' op grooteren afstand van onze kusten. Zij zouden bijvoorbeeld in het Zuiden van den AtLantischen Oceaan noodig kunnen zijn". Stark verklaarde verder, dat Japan al tijd groote duikbooten heeft vervaardigd. Tegenover de meening, dat het ontwerp, voor de vlootuitbreiding in tc veel torpedo- bootjagers voorziet, betoogde Stark, dat Engeland 359 torpedobootjagers en spe ciaal gebouwde escorteraartuigeu gereed! of in aanbouw heeft. (Vervolg pagina 4, le blad).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1