Onbevredigende verklaringen in het Lagerhuis Woensdag t~7 Januari 1940 EERSTE BLAD Hoe een Russische divisie vernietigd werd Het verre Oosten 92ste Jaargang. Briische duikbootveriiezen Het hooge Noorden De strijd in Finland Geneeskundige hulp aan Finland Van het Westfront Oorlog ter zee Petroleumtankschip in brand Drie Britsche duikbooten Het regeeringsprogramma van Yonai De verliezen ter zee De Fransche marine heeft succes Engeland Sabotage plannen? Vereenigde Staten De neutra liteitscommissie te Rio de Janeiro No.. 22378 Tel. Ho. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53IL, BUITENLAND Het Lagerhuis is hedenmiddag voor "het eerst sedert het Kerstreces bijeengekomen. De afgetreden minister van oorlog, Hore Belisha, legde een persoonlijke verklaring af, waarin hij o.m. zeide, d'at zioh geen geschillen hadden voorgedaan, afgezien van hetgeen zioh voor moet doen bij iedere samenwerking van mensehen, die dringen de taken van meer dan voorbijgaande be- teekenis hebben te vervullen. Wat de deinocratiseering van het leger betreft, zeide hij: Ik heb het altijd als ideaal beschouwd, dat het leger een deel der natie zou vormen. Voor zoover ik weet, aldus Hare Belisha, is er met geen van mijn collega's in de regeering verschil van meening of politiek geweest, ten aanzien van eenig punt be treffende mijn departement of anderszins. De verklaring van Chamberlain. In do- daarop-^êlgenSêr' vèrKlaiihg van Chamberlain, zeide de premier, dat als ge volg van de wisseling der portefeuille vain oorlog geen verandering in de legerpoli- tielc moest worden verwacht Er is tusschen d'e hooge officieren en Hore Belisha geen verschil van meening over het promotie stelsel geweest. Het verhaal over den druk, die het leger op den minister-president zou hebben uitgeoefend, was een zuiver ver zinsel. Ik had, zeide Chamberlain o.m. moei lijkheden geconstateerd', voortvloeiende uit zeer groote kwaliteiten. Spr. wcnschte ech ter omtrent zijn redenen niet nader in bï- zonderheden te treden. De premier voeg de hier nog aan toe, dat persoonlijke over wegingen geen gewicht in de schaal moch ten leggen tegenover de overweging van het winnen van den oorlog. Chamberlain ging er vervolgens toe over, een overzicht te geven van den oorlogs toestand. Hij deelde o.a. mede, dat uitvoergun- niagen worden verleend' voor oorlogsmate riaal voor Finland', voor aanzienlijke be dragen. Spr. gewaagde van de „nieuwe bezorgd heid over Duitsche plannen tegen België en Nederland" en verklaarde: Wij kunnen d'e kalme en moedige houding van de bei de regeeringen en volken slechts bewon deren. Chamberlain besloot te verklaren, dat, als d'e oorlog thans in een acuter stadium zou komen, „vrij er gereed' voor zijn". Ia zijn verklaring in het Lagerhuis zei de Chamberlain o.a. nog ten aanzien van de op 8 Januari te Parijs onderteekende accoorden met de Turksche regeering, dat de Britsche en Fransche regeering op grond dezer accoord'en aan Turkije 25 millioen pond' sterling leenen voor den aankoop van wapens in Engeland en Frankrijk. Attlee achtte het een goed recht van het parlement een volledige opheldering te krijgen, betreffende de verwisseling van d'e ministers en oefende verder critiek uit op de benoeming van Stanley aan het mi aisterie van oorlog. De verschrikkingen oorlog. Het relaas correspondent. Met talrijke bizonderliéden publiceeren de Finsche dagbladen vanmorgen een relaas over de verschrikkingen van den Russi- scheri nederlaag in het Noorden. Een der correspondenten schrijft: wie do 44ste di visie niet vernietigd heeft gezien op den Weg van Suomussalnn naar Raate, kan geen raming maken van de geweldige verliezen die de Finnen den Sovjets hebben, toege bracht in dit afgelegen gebied. Langs den weg liggen de door de koude versteende Russische lijken: sommigen zitten nog ge hurkt in inderhaast van takken opgebouwde den een schuilplaatsen, anderen zijn doodgevroren in vurende houding, een opengescheurde tank toont de bedienende manschappen in zittende houding. Door de Finnen krijgsgevangen gemaakte Russen verklaarden, dat de troepen, waar toe zij behoorden, hun commissarissen had den gedood. De soldaten waren toen bijeen gekomen om een brief op te stellen aan Stalin, opdat hij den oorlog zotu doen staken. i Die brief is nooit afgeschreven doordat de Finnen den vijand met handgranaten aanvielen, de mannen verspreid werden in het woud. Een zeker aantal soldaten bleef ergens in de sneeuw en zij, die zich later overgaven hadden zes dagen zonder voed sel doorgebracht. Het Finsche legerbericht. Het heden uitgegeven Finsche 1-egerbe- richt meldt, dat zich het gewone afmattings- vuur der artillerie op de Karelische land engte. hee£t....yoargedaan,Een .aanval, -bij Taipale werd met 'eenïge "zware verliezen afgeslagen. In den sector Salla zijn twee vijandelijke compagnieën vernietigd. Ter zee: niets belangrijks. In de lucht: De Russische luchtmacht is gisteren veel minder actief .geweest dan den vorigen dag. Ongeveer 80 Sovjet-vlieg tuigen legden bombardementen in het bin nenland ten uitvoer. De Finsche luchtmacht voerde verkenningsvluchten uit en defensie- tochten. Zij bombardeerde verscheidene ma len de vijandelijke troepen. In bet Finsche legerbericht wordt nog medegedeeld, dat vier Sovjet-Russische vliegtuigen neergehaald zijn. Bovendien is gebleken, dat hve© Russische vliegtuigen, waarvan in het communiqué van gisteren gezegd werd, dat zij waarschijnlijk verloren waren gegaan, gevonden zijn. Het Russisch legerbericht. Het hoofdkwartier van het militaire dis trict Leningrad deelt mede: Op 16 Januari bedrijvigheid der verkenners in de distric ten Moermansk, Ukhta en Repola. In liet district Petrosavodsk hebben de gevechten tusschen infanterie eenheden voortgeduurd. Op de landengte van Karelié een niet hevig artillerievuur. Onze verkennings eenheden hebben vij andelijke pogingen verkenningen uit te voe ren over een uitgebreid front onmogelijk gemaakt. De vijand beeft groote verliezen geleden. Onze luchtmacht heeft verkennings vluchten gemaakt en op sommige plaatsen knooppunten van spoorwegen en militaire doelen gebombardeerd. Bommen op Helsinki. De correspondent van Havas meldt: Gistermiddag hebben te Helsinki twintig Russische vliegtuigen een groote hoeveel heid bommen laten vallen. Ik was op dat oogenblïk op straat. Vijf bommen trof fen het buis, waarbij ik stond. De Russen wierpen veel brandbommen. Twintig bui zen werden verwoest. In de arbeiderswij ken werd ernstige schade aangeridht. Do strijd bij Salla, Uit den sector SallaKuolajaervi wordt de aankomst van aanzienlijke Russische versterkingen, gemeld. De Russen zouden hun front vooruit hebben geschoven in de richting van Komijaervi. Amerikaanscho hulp aan Finland. De democratische afgevaardigde voor New-York in het Huis van. Afgevaardigden, Celler, heeft een voorsbei van wet in ge diend, waarbij meer dan 50 millioen dollar ter beschikking van Finland zal worden gesteld voor het koopen van het noodzake lijke oorlogsmaterieel, hierbij inbegrepen half-automatïsche Garland-geryeren en lucht doel-artillerie. Celler zeide, dat niets moet weerhouden Finland te helpen in zijn moeilijken strijd tegen den Russischen bruut. Bet Zwitsers ch© telegraafagentschap meldt, dat de bondsraad op voorstel van het politieke département heeft besloten, een, geneeskundige missie naar Finland te zenden. De missie zal uit een aantal art sen bestaan, die zich vrijwillig ter be schikking hebben gesteld. De kosten wor den door de Zwitsersche vereeniging van artsen gedragen. Ook uit Luxemburg hulp. De Luxemburgsdié regeering heeft den Volkenbond er -ran in, kermis gesteld, dat zij in overeenstemming .met, het Finsche fioode Kruis bereid is allen mogelijken financieelen steun aan, Finland te geven. Reeds hebben particuliere organisaties be langrijke bedragen voor dit-.doel bijeen gebracht. Ge Amerik&utsehe neutrali- teitswet. President Roosevelt heeft in een pers conferentie medegedeeld, dat de neutrali teitswet niet geldt, voor bet Finsch-Russi- sche conflict, omdat het thans een niet verklaarde oorlog is. t Sneeuwval. De speciale correspondent van Reuter bij het BrPsclie 'expedstieleger meldt, dat dé afgeloopen pahr dagen eer periode hebben gevormd van' levendige afwachting oor de in Frankrijk „opgestelde troepen, die gereed zijn" zich-tegen een doortocht "«an dem vijand ie jvger te steljgn. ff et in trekken aér •ver! 'wam-stechis één -van verscheidene duidelijke voorzorgsmaatrege len, die genomen zijn. De kalmte der troe pen bleet echter voortdurend gehandhaafd. Van vroeg in den morgen tot den mid dag heeft het gesneeuwd in de Britsche zone. Gisteravond viel er weer sneeuw. De speciale correspondent voegt hieraan toe, dat een patrouille van de Britsche strijdmacht, die thans een sector in de Maginotlinie bezet houdt, een Duitsche pa trouille neeft ontmoet, doch één Duilscher minstens werd gedood. Zijn lijk werd naar de Br che linies meegenomen. De Fransche leger berichten. Het Fransche avondlegerberiaht luidt: Over het algemeen een kalme dag. De gewone bedrijvigheid der patrouilles. Het legerbericht van hedenmorgen: „Er valt mets te vermelden". Het Duitsche legerbericht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt beleend: „Geen bizondere ge beurtenissen". Bemanning gered. Slachtoffer van duikboot? Voor de Zuidwestkust van Engeland is gasteren aan boord van een petro leumtankschip brand ontslaan" Het schip is in tweeën gebroken. Over den brand aai boord van een petroleumtankschip wordt nader gemeld, dat dc kustwacht heelt gezien, hoe bet schip plotseling in vlammen gehuld was. Drie redaingsbooten kozen zee. Drie stoom schepen, een patrouilleboot en andere vaar tuigen, die zich in de nabijheid bevonden, haastten zich eveneens hulp te v'erlee- nen. liet schip was gezonken en het water was met brandende olie bedekt. De man nen hadden der; naam van het schip niet kunnen lezen, doch zij geloofden, dat het 8000 tot 10 000 ton groot was. Een ooggetuige aan den wal vertelde, dat hij bij het schip iets had gezien, dat hij voor een duikboot hield. Even later stond de lankboot in brand, De bemanning van een der reddingS' booten heeft medegedeeld, dat de beman ning van het petroleumtankschip door het patrouillevaartuig aan boord genomen is, Dit vaartuig begat zich naar «een haven aan de Westkust. Zij werden voer gevaarlijke diensten gebruikt. De admiraliteit deelt mede De duikbooten Seahorse, Undine en Star fish zijn niet op baar -bases teruggekeerd en hebben evenmin bericht gezonden. Deze drie vaartuigen zijn gebezigd voor bizonder gevaarlijke diensten en de adrni Het vredesaanbod. Tsjoengking denkt aan een propaganda-manoeuvre Wang Tsjing Wei heeft aan Tsjang Kai Sjek een boodschap gezonden, waarin hij het denkbeeld oppert van een herziening der Japansch-Chineesche betrekkingen op den grondslag van de verklaring van Ko- noje van December 1938. Wang Tsjing Wei herinnert aan zijn moeilijke besprekingen met de Japan- "neezen en Chineezen, en verzekert, dat op het oogenblik beide landen bereid zijn, de noodige concessie te doen om tot een goede verstandhouding te ko men en de onafhankelijkheid en natio nale vrijheid van China te bewaren. Aan de boodschap wordt toegevoegd, dat Japan zijn troepen niet langer hui ten zijn grondgebied wil houden dan eslist noodzbakelijk is, en wel te ver staan, op voorwaarde, dat de Cliinee- zen hun verzet staken, r 1 Wang Tsjing Wei eindigde met te ver klaren, dat het lot van China in handen van Tsjang Kai Sjek ligt en dat aan hem de beslissing is over vrede of oorlog. Sceptische houding in Tsjoeng king. In officieele kringen hier verklaart men in het geheel niets te weten van tele grammen, waarin Wang Tsjing Wei, Tsjang Kai Sjek voorstellen voor vredesonderhan delingen gedaan zou hebben. Men weigert overigens eiken commentaar. In Chineesche kringen acht men het uiterst onwaarschijnlijk, dat Tsjang Kai Sjek de voorstellen van Wang Tsjing Wei zou aannemen. De toon van het telegram, zegt men, en het feit, dat het vrijwel gelijk tijdig met de verzending naar Tsjoenking gepubliceerd is, toonon aan, dat Wang zelf niet op antwoord hoopt. Men ziet in het telegram een propaganda-manoeuvre, die ten doel heeft oen einde te maken aan de onderhandelingen, welke tot ver schil van meening onder de aanhangers van Wang geleid hebben. Sommige dezer aanhangers staan op: het standpunt, dat de vorming eener nieuwe regeering nutteloos en schadelijk is, indien overeenstemming met Tsjang Kai Sjek niet mogelijk is. De velschillen van meening zouden de vorming van een regeering door Wang, welke voor half Februari verwacht werd, kunnen vertragen. De nieuwe orde in Oost-Azië. De nieuwe premier Yonai heeft in de zitting van zijn kabinet, een verklaring afgelegd over de politieke richtlijnen der nieuwe Japansche regeering Vooral legde hij er den nadruk op, dat de bijlegging van het Chineesche con flict tot instelling van een nieuwe orde in Oost-Azie gesteund op liet vaste besluit van liet volk, liet onwrikbare doel van Japan blijft. Om die reden zal do Japansche regoo- ring den plannen voor een nieuwe Chi neesche centrale regeering volledigen steun verleenen. De regeering zal er verder naar streven de betrekkingen van Japan tot do andere mogendheden op te helderen, uit gaan de van Japans eigen onafhankelijke standpunt. De regeering zal alles doen om het levenspeil van het volk veilig te stel len en de uitbreiding der landsverdediging te bevorderen. Ten opzichte van de hier uit voortvloeiende noodzakelijke maatrege len zal de premier uitvoerig een stand punt bepalen in den Rijksdag. Ten slotte riep Yonai de geheels natie op tot eensgezinde samenwerking met d© nieuwe regeering. De laak van het nieuwe Ja- pansehe kabinet. In fhiancieele en economische kringen te Tokio noemt men als belangrijkste ta ken van het kabinet Yonai. Een voortschrijden der infiationistisclie neigingen te verhinderen, en het levens peil van het volk te stabiliseeren. De re geering moet daarom de enorme begroo ting voor het komende jaar verlagen. In persoonlijk opzicht zijn de voorwaar den voor ingrijpende sociale, economische en fhiancieele hervormingen aanwezig, daar m het kabinet een aantal uitstekende vak lieden is opgenomen, raliteit vreest, dat zij thans als verlorea moeten worden beschouwd. Van de drie verloren gegane duikboo ten was de Undine voltooid in 1938. Da bemanning bestond uit 27 koppen. De Star fish was een betrekkelijk kleine duikboot van 610 ton, die in 1933 te water werd gelaten. Aan boord bevonden zich 40 man. De bemanning van de Seahorse, die ook! in 1933 werd voltooid, en waarvan da walerverp'aatsing 610 ton bedroeg, bestond eveneens uit 40 officieren en manschappen. De bemanning van de Undine en de Star fish is gedeeltelijk gered. j In de week, welke is geëindigd op 13 Januari, heeft dé Britsche koopvaardij vloot 12 schepen verloren en dé neutrale han delsvloot 4, n.I. het Nederiandsche schipj „Truida", het Noorsche schip „Manx", heï Italiaansche schip „Traviata" en het Noor sche schip „Fredville". De twaalf Brit sche schepen meten tezamen 34.077 ton, do neutralen 7792 ton. De Duitsche vloot heeft twee schepen verleren, n.L de „Ra- hia Blanca", 8558 ton, die op een ijsbeig! is geloopen en de 172 ton metende „Die trich Hasseldick". die na een ontploffing is gezonken. I Tot en met 10 Januari hebben 6363 Britsche, geallieerde en neutrale schepen in Britsch oonvooi gevaren, hiervan zjjs twaalf door de actie van den vijand vert ieren gegaan. 1 Vermoedelijk een I) uitschei j onderzeeër vernietigd. Gisteren heeft de Fransche marine eea Duiischen onderzeeër aangevallen en ver nietigd, terwjjl een Dnitsch koopvaardij schip, die „Janus", dat door een Franschi patrouillevaartuig werd aangehouden, doom dé bemanning tot zinken is gebracht, om te voorkomen, dat het schip in vijande lijke handen zon vallen. i Omtrent den aanvaLop den vijandelijke» onderzeeër, deelt de "voorvoerder van dé marine mede, dat een Fransche patrouille vaartuig dieptebommen heeft geworpen naar een ondergedoken 'onderzeeër. Da aanval verliep onder gunstige, omstandig heden en vermoedelijk is de onderzeeëB vernietigd, of minstens ernstig beschadigd. De Fransche admiraliteit bericht evenwel alleen dat een vijandelijke onderzeeër ia vernietigd, wanneer zij absolute zekerheid heeft doordat of wel wrakstukken zijn ge vonden, ofwel overlevenden zijn opgepikt De Britsche spoorwegen zijn waakzaam, De Britsche bladen melden, dat de 600.000 man personeel van de spoorweg maatschappijen in Groot Brittannië de waar schuwing hebben gekregen voortdurend uit te zien naar verdachte personen, die ver momde natïonaal-socialistische agenten zou. den kunnen zijn. Dinsdagavond werd verklaard, dat gehei me instructies waren gezonden door de spoorweg maatschappijen aan de stations chefs, besteldiensten en leiders van opslag plaatsen. Daarin wordt, gezegd, dat inlichtin gen zijn verkregen, waarin wordt geopperd, dat de Duitsche geheime dienst voornemens zou zijn in het vereenigd koninkrijk sabo tage te plegen. In een dergelijk geval zullen de verkeers verbindingen het eerste doelwit zijn van een vijandelijke actie. Er wordt aangeraden direct voorzorgsmaatregelen te nemen. Frankrijk De bijeenkomst der Fransche Kamer. De Kamer lieeft het wetsontwerp tot het verklaren van het Kamerlidmaatschap der communisten aangenomen met 521 tegen 2 stemmen. De besprekingen. De geheime bijeenkomst van de neutra- liteitscommissie heeft twee en een half uur geduurd'. Mello franco heeft tegenover de pers verklaard1: „Wij hebben een werkprogram en de nota vastgesteld1, welke de regeering van. Uruguay gisteren is voorgelegd'. Alle ge dane suggesties zullen worden besproken in de volgende, op 18 Januari te houden bijeenkomst". Toch schijnt het, dat de nota van Groot-Brittannië werd' bestudeerd. De gedelegeerde van Chili heeft breed voerig over dit punt gesproken. De ge delegeerden hebben geen enkele verklaring afgelegd', daar besloten was, dat alleen do president der commissie met de pers zou spreken. Gannett eamb'daat voor het presidentschap. Frank E. Gannett, d'e bekende journalist en publicist, die langen tijd critiek hoeft geoefend op de New Deal, heeft mede gedeeld, candidaat te zijn. van de repu blikeinen bij de a.s. verkiezingen voot het presidentschap. Dec* cour&nt rarschijnt degolyki m«t «It- wondering van Zot en Feestdagen, Prijs per kwartaal f 8.—; franco per post i 2.50. Prgs per week: 15 ets. Afzon der1, y Co nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentie voor het eerstweigem num mer moeten vódr elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór «ut. Ken bepaalde plaat? van adrertentiSn wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Adrerteutien. van 15 regels II M$ icdero regel meer f 0.30; in het Znterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel moer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. lncasaokostenöcts.; postkwitanties 15 ets. Taneven van adveriemlöa bij abonnement rijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen OJjÖ t/m. Ï5 woor den, f 0.75 t/m. 25 woordea Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. *s Woensdags: Kleine Ad verten tiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags Kleine Advertentiën 11.00, ïndiea olet vó6r Vrij dagavond 6 uur bezorgd. ritsche lejerpo itiek blijft gehandhaafd van van

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1