De rijksmiddelen 67556 Jac. v._d. Waal, Westmolen- 67664 waw- 67777 67912 69676 69772 67682 87593 68295 67547 67828 69799 68011 TWEEDE BLAD SOHIEDAMSCHE COURANT Ameland geïsoleerd Directe belastingen 8s/4 millioen boven de raming. De overige middelen brengen 33% millioen meer op Ambtsjubileum mr. dr. A. baron Roëll S rS? rnTm T" A!3 stolMVk bl<ik buide bood spieker DE DAGELIJKSCHE VRAAGBAAK Algemeen Installatiebmean Antliraciet Autodiensten Bakkerij Bedden en Tapijten Bedrijfskleedinj ig BINNENLAND Begrafenissen Boekhandel en Bibliotheek Bouwartikelen-IJzerwaren Glas Goud- en Zilverwerken Hoeden, Petten (ook in iaken) Huis- en Decoratie-Schilder Kantoor- en Winbeiboeken Machinefabriek fiQÜflfl Fontijnê; - Meubelcn-Stoïfecren Gemengd Nieuws Papiervernietiging Pompen Rund- Kalfs- en Varkensslagerij Schoenen Schoorsteenvegen Stoffen -.Man «facturen Stofzuigers, Motoren, Apparaten Stoomen-Verven Triplex Timmerman-Metselaar -Aannemer Woning-inrichting Woningbureau Zalen te huur Dr gladheid op den weg De koude in Noord-Europa Nu de cijfers van de opbrengsten van de verschillende belastingen over het jaar 1939 bekend zijn geworden door het thans verschonen overzicht van den stand der njkfinidedlen op ultimo December j 1., kan met voldoening worden geconstateerd, dal hel afgeloopen jaar volkomen aan de ver wachting heeft voldaan. Deze voldoening geldt zoowel de opbrengst van de directe belastingen als die der overige middelen, zooals uit het hiernavolgende zal blijken. De directe belastingen. Wanneer we deze belastingen aan een beschouwing onderwerpen, moeten we al lereerst vaststellen, dat de raming voor heeft bedragen f 116.400.000.ter wijl het zuiver bedrag der kohieren op het eind van dat jaar 123.274.57 7.was, het geen met het voorafgaande jaar reeds een verbetering van ruim 12,7 millioen helee- kende. Dit gunstige resultaat was aanleiding om de raming voor 1939 van het totaal van de middelen der directe belastingen op nieuw te verhoogen en wel tot f 126.703.000.Uit de overzichten van de laatste maanden was reeds gebleken, dat ook deze verhoogde raming weer met eenige millioenen zou worden overschre den, en al konden we na het resultaat van 11 maanden mededeel-en, dat de op brengst met ruim 6,2 millioen boven de raming was gekomen, tlians heeft de maand December daaraan nog het zijne bijgedragen, zoodat het zuiver bedrag der kelneren op ultimo December ad 1135.181.879,98, een surplus boven de ra ming aanwijst van f8.478.879,98, of ruim 11,9 millioen boven het kohierbedrag op ultimo December van 1938. Ook nu heeft het grootste deel dezer belastingen meer opgebracht dan de ra ming, met uitzondering van de verdedigings- belasling, welke ruim 180D gulden daaron der is gebleven, waarbij echter in het oog n.oet worden gehouden, dat de raming vooi dit middel in vergelijking met het vorig dienstjaar met 1(4 millioen is ver hoogd Verder is de opbrengst van de vermogensbelasting ongeveer gelijk geble ven aan die van het vorig jaar, welke toen f682.250.beneden, de raming bleef. Voor het afgeloopen jaar was .de ..ra ming echter met-1 millioen verhoogd tot 21 millioen, zoodat de opbrengst thans biina f 1,7 millioen onder deze raming blijft De grondbelasting (kohierbedrag f 10.703.866,56) kwam met f866,56 boven de raming, de inkomstenbelasting f92.622.397,68) met f 10.162397,68, terwijl de belasting van de 'doode hand voor ruim f3103 meer ten kohiere was ge bracht dan de raming van 2 millioen. De overige middelen. Wat deze middelen betreft, is onze ver wachting, uitgesproken bij de beschouwing van den stand op ultimo November j.L, niet geheel en al ifitgekomen. Aan de hand van de toen beschikbare gegevens meenden we de conclusie te mogen trek ken, dat het eindresultaat van het geheele jaar 35 millioen zou uitkomen boven de raming. Hoewel ook de maand Decem ber met een opbrengst van f39.262.493.56 zich uitstekend heeft gehouden en daar mede ruim f2.452.000 boven de maan- delijksche raming kwam, is het uiteindelijke surplus van de jaaropbrengst boven de raming geworden f33.757.422.88, hetgeen onder de tegenwoordige omstandigheden toch zeer zeker als bevredigend mag wor den beschouwd, te meer, waar de jaarlijk- Gedurende" 2Tjs.ar roramissa- ris der Koningin in Noord- Holland. Gisteren was het 25 jaar gelsden, dat mr. dr. A, baron Roëll benoemd werd tot com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. I Ter gelegenheid van dit bizondere jubi leuim kwamen de leden der Provinciale Staten gisterochtend in het gouvernements gebouw te Haarlem bijeen om den gouver neur der provincie te huldigen. Dez|a bijeenkomst, welke een feestelijk karakter droeg, werd o.a. bijgewoond door den minister van binnenlandsche zaken, den heer H. van Boeyen. Mr. J. B. Romans, lid van Gedeputeerde Staten en waarnemend commissaris der Ko ningin, die de leiding had van deze bijeen korast, opende de rij der sprekers en zof'e het een groot voorrecht te achten, als eerste den jubilaris van ganscher harte geluk te wenschen met dit zeldzame feest, waaraan zoowel rijk als provincie deel hebben. Voorts spraken nog de minister van bin nenlandsche zaken, de heer van Boe yen, de heer A. W. Michels, oudste lid van Gedep. Staten, do heer E. Luden, oudste lid van de Provinciale Staten en de heer L. van der Wal als voorzitter van de groot ste fractie in de Staten den jubilaris toe. Gistermiddag ontving de commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. dr. A. ba ron Roëll ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum in de" Statenzaal van liet gouvernementsgebouw de burgemeester®, oud-burgemeesters en waterschapsbesturen uit de provincie. Daar de burgemeester -"an Amsterdam, dr. W. de Vlugt, door een lichte verkoud heid verhinderd was aanwezig te zijn, werd de jubileerende commissaris toegesproken door jhr, H. L .M. van Nispen tot Sevenaer, burgemeester van Laren (N.-IL), die o.a. zeide, dat de burgemeesters niet alleen naar Haarlem waren gekomen om den com missaris te huldigen, maar ook den magis traat en den man, die met stoere werk kracht zooveel voor de provincie heeft ge daan. Spreker bood tenslotte namens do burge meesters een schilderij van Gabriëls aan, voorstellende de Loosdrechtsche plassen. De heer J. van Reenen, oud-burgemeester van Bergen, sprak namens de oud-burge meesters eveneens van vee! waardeerhig getuigend© woorden tot den commissaris en bood namens zeven en veertig hunner een schilderij van A. P. Schotel aan, voorstel lende Vianen. Namens de vereeniging van waterschaps- Bii <1© nmnr-n-.fi ir-riTi i. besturen voerde de heer J. Commandeur, 2 f®!? Tlf ^volge VM burgemeester van Wognum het woord. tn ee?,fraai ?*I2Ïscb tapijt ten geschenke aam vhJh I S, J ,^T dr" Ro011 dankte biema voor de 1 se,nen S0"1 functioneeren. hartelijke toespraken en de geschenken. sche raming voor het afgeloopen jaar reeds 121/2 millioen liooger was gesteld dan die voor 1938. Bij een beschouwing van de opbrengsten van de voornaamste dezer middelen zien we, dat ae dividend- en tantièmebelas ting, hoewel deze f 1.339.000 meer op brach: dan het vorig jaar, toch met "nop bi engst van f 26.378.336.40, ruim f 621.500 beneden de raming bleef, waarbij echter niet vergeten mag worden, dat liet gunstige verloop van -dit middel over 1938 aanlei ding is geweest de raming voor het af geloopen jaar te verhoogen van 21 tot 27 millioen gulden. De opbrengst van de rechten op den invoer hoeft in December bet record van November opnieuw geslagen. Bedroeg in laatstgenoemde maand de overschrijding van de raming bijna 4 millioen gulden, thans is deze overschrijding f 4.074 258.10 bij een maanndelijke raming van 8 mil lioen. Over het geheele jaar hebben deze rechten 126.755.170 meer opgebracht dan de raming en ruim 231/2 millioen meer dan in het vorig jaar. Voorts hebben over -1939 0.111. do vol gende middelen de raming overschreden: de omzetbelasting met £6.784.280, de ac cijns op tabas. met f 3.507 684, de accijns op suiker met ruim 5 millioen, de accijns op hel gedistilleerd met f3.452 613, de accijns op bier met f 1.168.256, de accijns op geslacht met f 429.724, en de accijns op wijn met f 121.203. Daarentegen, bleven onder de raming de accijns op zout met f 289.183, de coupon belasting met £817.510, de rechten en boe ten van zege' met f4.982.335, de rechten en boeten van registratie met ruim 3 millioen, de rechten en boeten van suc cessie, van overgang bij overlijden en van schenking met f3.781.375, en de opbrengst der loodsgelden met £91.574. Het verkcersfonds. De raming van de inkomlen ten bate van het verkeersfonds, welke 32 millioen bedraagt, is over het afgeloopen jaar over schreden met £224.521 71. De motorrijtui genbelasting heeft f65.619.21 meer opge bracht dun de raming en de rijwielbelasting f158.902 50. Fa- Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. Eikend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Ni 6 uur tel. 67879. CO O HO JAN HOOGENBERG, OifoUZ HOOGSTRAAT 24. 2 x daags op Rotterdam. J. de Ronde (Fa. F. v. d. Velde). Boterstraat 77. norrj Krommenhoek, Singel 101. öv«w I Uw bakker. Fa. Willems Ernsting. Rotterdamschedijk 233-235-237. f £j fC F' Röttgering, Hoogstraat 17. OOOQO Grootst Speciaalhuis. C. Noorlander, Newtonstraat 34. C. Zuidgeest, Fabristraat 24. Tarieven vanaf f66. COK1 O Uitgebreide Catalogus, A. Rood- Ö3ü I O bol v.h. J. v. d. Berg's Boek handel, Rubensplein 16. Post Co., Korte Dam 10. CO OOK N.V. Van Katwijk's Glashandel, 00/03 Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. H. Th. v. d. Vlerk, Rotterdamschedijk 268. Gedipt. Uurwerkmaker. KOU CIC) Piet Heniger, Passage 1. ÖVOOiJ Heerenmode-artikeien, Vraagt tel. zichtzending. G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. CO O Oft Henri Rebers, Hoogstraat 146. O/OtU Bureau-artikelen, Vulpenhouders alle merken vanaf f 0.75, met garantie. OüfUU Boterstraat 28—32. <2 lijnen) Modern ingericht reparatiebedrijf Minister H. van Boeyen (links) wensebt den Commissaris der Koningin in Noord- Holland, mr. dr. A. baron Roëll geluk met zijn benoeming tot commandeur ia de Orde van de Nederlandsehe Leeuw ter gelegenheid van zijn zilveren ambts jubileum. Praclische oefeningen in het zwemmen met geweer vormen een der onderdeden van de door O. en O. voor de Nederlandsehe militairen georganiseerde zwementsussen. CQ77Q G. J. de Jager. Uil ld Dirk van Wassenaarstraat 35. Showroom Rembrandtiaan 7. straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. CQ7QC Verkoop, Verhuur en Reparatie. OO 3D Willem Fontijne's Pompen- en Motorenhandel, Noordvest 85. Benzine- en Eiectromotoren. U belt, wij bezorgen. CQQ01 A. D, van Dooren, Broersveld Ö0041 116. Uitsluitend betrouwbare kwaliteiten. MIDZA BONNEN. C O A 01 Verbetering van Schoorsteentrek. UÖTiL I Fa, V. L. Borrani, Alléén Lange Achterweg 33. CQ1A1 „Kofa"-Bertels, Dam 9-26. ÖO I Tt Midza bonnen. J. Th. Heijnsbroek, Branderssteeg 6. Stoomververij en Chemische Wasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 Latten en ronde stokken. Frans van Thienen, Broersveld 123. C70CO N. Scheurkogel, Lange Nieuw- D OOO straat 177179. Uitvoering van werken in gewapend beton. Fa. Rijnbende Van Hoek, Hoogstraat 32. C O 7 KO Woningbureau „Schiedam-West", Nieuwe Haven 83» Adm. van Onroerende goederen. -- voor uitvoeringen, feesten, ver- bol4ü gaderingen enz. Gebouw Musis Sacrum, L. Haven 115. DER WOENSDAG, 17 Jan. 1949, no. 22378. Er dreigt meelgebrek ea er is overvloed van boter. Een sneeuwstorm maakte het gisteren voor de bewoners van Ameland' niet moge lijk, verbinding met den vasten wal, hetzij per boot hetzij per vliegtuig, te verkrijgen. Was Maandag de landing voor een vlieg tuig vanwege de gesteldheid van hel ter rein door den ingevallen dooi uitgesloten, gisteren was een landing onmogelijk, door dat de zee zeer hoog op het strand stond. De wadden zijn voor schepen niet te bevaren wegens het vele drijf ijs. Tenzij bin nenkort de wind naar het Westen draait, waardoor hooger getij het ijs zal verdrij ven, kan er voorloopig geen sprake zijn van een bootverbinding met den vasten wal. Vooral zeelieden, die van een reis terug komen of moeten vertrekken, zijn hiervan de dupe. Ook anderen ondervinden de nadeeiige gevolgen. De bakkers op Ameland beschik ken thans nog slechts over een kleinen voorraad meel. Bij het afkondigen van de mobilisatie kregen de bakkers slechts voor raad voor een week, doch een later be sluit, dat eerst begin Januari is afgekomen, maakte het mogelijk om gedurende den winter voor uer weken tarwemeel op te slaan. Bij bet in werking treden van dit besluit was de bootverbinding evenwel reeds verbroken, terw ijl de bakkers op dat oogenblik slechts weinig voorraad hadden. In normale tijden slaan de bakkers een voorraad voor den gebeden winter in, zoodat de verbreking van de verbinding met den vasten wal hun thans wel heel ongelegen komt. Ook de zuivelfabrieken hebben te lijden van de gevolgen van dezen strengen vin ter. Er is thans geen afzetgebied voor boter en kaas, waardoor de voorraad op stapelt. Vooral voor boter is deze toestand' hoogst ongewenscht, aangezien de kwali teit vermindert. Sedert Vrijdag hebben de Amelanders geen nieuws meer ontvangen, terwijl zij nog wachtende zijn op... de kranten van Zaterdag. Twee auto's tegen elkaar gebotst. Te Giessendam is door de gladheid van het wegdek een- botsing ontstaan tusscheöl een personenauto en oen vrachtwagen, waarbij een zestig-jarige vrouw, d'ie juist uit het sanatorium te Harderwijk was ont slagen, verwondingen aan het hoofd op liep en naar het ziekenhuis to Dordrecht moest worden vervoerd'. In de personen auto zaten behalve de bestuurder, de vrouw, een zoon van de vrouw en diens echtgenoote en dochtertje, die de uit liet sanatorium ontslagen vrouw hadden afge haald en naar haar woning te Dordrecht wilden brengen. Deze vier inzittenden kre gen minder ernstige verwondingen aan het hoofd' en konden na ter plaatse door een geneesheer te zijn verbonden, huiswaarts keeren. De bejaard© vrouw evenwel moest in het gemeente-ziekenhuis te Dordrecht worden opgenomen. In de cabine van de vrachtauto zaten drie personen, die allen met den schrik vrij kwamen. De beide voertuigen zijn ernstig bescha digd' Tot 46 graden onder nnl. In Estland heerscht thans een koude, zoo als men sedert 186G niet gekend heeft. In het Zuidoosten is de temjeratuur in den afgeloopen nacht tot 46 graden Celcius on der nul gedaald. De sneeuwstormen hebben het verkeer zeer bemoeilijkt. Ook in geheel Zweden is het wederom zeer koud In Waermland en Dalarma is d© thermometer tot 24 graden onder nul gei- daald. Te Stockholm was de temperatuur in den afgeloopen nacht even laag. Felle koude in Moskou. Moskou en de omliggende streken heb ben te lijden onder een felle koude met temperaturen tot 42 graden onder nul en bitter koude winden. Er doen zich vele gevallen voor van bevroren voeten en wangen. (Wielrijder door autobus gegrepen en gedood. Op de Putterstraatweg, onder Nijkerk, kwam gisteren een bus van do Veluwsche autobusdienst te slippen, met het gevolg, dat een wielrijder, do 18-jarige Tan P., door den zwaren wagen werd gegrepen. Het slachtoffer word met ernstige ver wondingen naar liet ziekenhuis „Salem" te Ermelo vervoerd) waar hij in den loop van den middag is overleden. Door militaire auto aangereden. Op den rijksstraatweg te Alphen aan den Rijn is tengevolge van de gladheid van den weg de 15 jarige bakkersknecht P. Zuidam met zijn#rijwiel door een mili taire personenauto aangereden. De jongen werd met zijn fiets op het ijs van de langs den weg gelegen sloot geworpen. Met ern stige verwondingen aan hoofd en han den en een verbrijzeld linkerbeen is het slachtoffer naar het Academisch zieken huis te Leiden overgebracht. Botsing met lichtschip. Een Ilaliaanseli stoomschip is in bot sing gekomen met een Britsch lichtschip, welks bemanning gisteravond laat met het oog op het bestaande gevaar voor het zinken van het lichtschip, met twee red!- dingbrolen van boord is gehaald.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5