TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Opcenten winstbelasting „Goed voorbeeld doet goed volgen" Luchtvaart BINNENLAND Prinses Juliana onder iiaar oude studiegenooten Luchtverbinding met Frankrijk weer mogelijk? Gemengd Nieuws Érnstig auto-ongeluk op Java Mijnontploffing bij de „Mamura" Oplossing in brandstichtingzaak DEK MAANDAG 29 Jan. 1940. No. 22388. Het achtste Lustrum van ijc V.V.S.L. Prinses Juliana als reünist©. Prinses'Juliana heeft Zaterdag als oud studente deelgenomen aan den feestelijker' intocht der léden en reünisten van de Per van vrouwelijke studenten te Leiden, ter gelegenheid van haar achtste lustrum. Do treinen uit de richting Amsterdam, Den Haag 'en 'Utrecht voerden tusschen lialf elf en elf uur ongeveer 450 reuuistem naar Leiden, die daar welkom werden ge- lieelen door ongeveer zeshónderd leden van de V.V.S.L. en het Leidsche poiitie- muziekgezelsehap, dat bij iederen binnen komenden trein het clublied ten gehoore bra cli t. Ruim elf uur traden de reünisten naar builen langs een bereden fraaie eerewacht van 24 V.V.S.Li-leden en begroet door liet lo Vivat. De Prinses was gekleed in een eenvou dige zwarte mantel met zwarten hoed1. Zij liep in de groep van haar studiejaren. Na een korte wandeling door de bevlag- de binnenstad, waarhij voor het clubgebouw het V.V.S.L.-lied en voor de Academie hei. lo Vivat iverd gezongen, scheidden de reünisten, onder wie de Prinses, zich op de Breestraat van den stoel af om in café-restaurant „lu den vergulden Turk" den koffiemaaltijd' te gebruiken. Zaterdagmiddag werd in d'e Gereformeer de Zuiderkerk het lustrum officieel ge opend' met een toespraak van de. praeses, mejuffrouw M.: N. Ekker, die een' oyer- zicht gaf van de oprichting en ontwikke ling der V.V.S.L. én die'uiting gaf aan de verknochtheid' der leden-aan het "Oranje huis.,'Ook hierbij was dé.'Prinses tegem woordig, terwijl 'zij zulks eveneens was bij de receptie' in het clubgebouw en bij het officieéle diner voor leden &a reünisten, dat Zaterdagavond in Stadsgehoorzaal werd! gehouden. Ten behoeve van de gemeenten.. Ingediend is een wetsontwerp totbef fing van. opcenten ten behoeve van de gemeenten op winstbelasting. - Wij onüeeneu aan de toelichting: Het onderhavige ontwerp strekt tot het heffen van opcenten op de winstbelasting ten bate van de gemeenten, en wel op denzelfden voet als thans op de dividend en tantiemebelasting opeenten worden ge lieven krachtens de wet van 2G Juli 1918, gewijzigd bij de wettenvan. 17 April 1925, en van 27 December 1926. Beoogd is, ten behoeve van de gemeen ten in de toekomst eenzelfde opbrengst wegens opcenten op de winstbelasting te verkrijgen, als thans verkregen wordt ter zake van opcenten op de dividend1- en tan tiemebelasting. Wegens de onzekerheid van de totale opbrengst der belasting, én ook daar de mogelijkheid bestaat, dat in het profijt der opcenlenheffing zich eenige ver schuiving tusschen de gemëenten zal voor doen, is' het wensehelijk, het aantal op centen na een jaar ervaring opnieuw vast te stellen. De verschillen tusschen hot ontwerp en de bestaande wet zijn allo van onderge schikten aard. In beginsel heeft do gemeente van aan slag, aangewezen door artikel 11 van het on twerp „Wet op de winstbelasting 1940" steeds aanspraak op opcenten, fn den regel zal deze gemeente (de gemeente van vesti ging, of, zoo hier te. lande een bedrijf wordt uitgeoefend de gemeente waar dit geschied!) zelfs de eenige gemeente zijn, die aanspraak op de opcenten heeft. In die aanspraak kunnen echter andere ge meenten deel en. In zulk een andere ge meente moeten dan twee vereisehten 'ver- vuld zijnHet aldaar gebezigd worden van een „vaste richting" en een zekere perso- neelsstrektc als ken merk van de belang rijkheid van do -vasté iiirichtrag(en) op het grondgebied' van de gemeente. Een dag loon voor het alge-, mèen steuncomité 1939. 1 Hel D.'ig<>Jijksch lmstunr van hétalge meen steuncomité 1939- schrijft, ons: j hen dag loon ten bate van het steun- comité. Deze oproep, enkele welken ge ritte11 m de dagbladen tot uiting gebracht, omdat een conducteur der NedeHandsché Spoorwegen oen bedrag van één da» extia- 'óon aan liet steuncomité tengeschenke K;cCt' -W'J vermelden het met erken telijkheid; navolging gevonden, ook van de zijde der II.T.M, De.'Nederlandselie Spoorwegen zijn ons comité wel hizohder gunstig .gezind, het geen moge blijken; uit .de-omstandigheid dal de commissie ..uit lietspoorwegper soneel, die zich had gevormd ten einde ler gelegenheid van het eeuwfeest der Nederlandselie Spoorwegen, hel station' Haarlem te versieren, van haar halig saldo een bedrag ter beschikking van het alge meen slc-uncomité slelt. Zu K. H. Prins Bernhard iu het Scheep- museum te. Amsterdam. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Zater dag een' bezoek" gebracht aan de tentoon stelling „Dé Hollanders in Obst-Azië", wel ke is ingericht in, hét Scheepvaartmuseum te Amsterdam. Om'11' uur kwam de Prins in do Com. Schuytstr'aat aan. Terontvangst- waren aanwezig' dé dreictéür vanhet Scheep vaartmuseum,de heer W. Foorheijtcl Can- nc-nbur», .'en de voorzitter van het be stuur, de heer Ernst Crone. De hoeren leidden Prins Bernhard rond en gaven hemverschillende inlichtingen. Hel bezoek van den Prins duurde ruim een uur. De K. L. M. oak ia oorlogs tijd actief. De plannen, welke de K. L. M. nog steeds koestert om haar luchtnet eer uit te breiden tot Frankrijk, beginnen een aan merkelijk vasteren vorm aan te nemen. Uit de besprekingen, welke de heer D. J. de Vries, hoofd der afdeeling liandel der K. L. M. dezer daegn te Parijs met de Fransche autoriteiten voerde, bleek duide lijk, dat aan Fransche zijde de oprechte wensch bestaat, dat de luchtverbinding met het buitenland zoo spoedig mogelijk weer wordt hersteld. Het spreekt vanzelf, dat de K. L. M. hierbij dan weer een taak te vervullen, zal krijgen. De Indithliju tot Marseille ver lengd. Zoo bleek men tégenover liet 'verzoen, een op de Ihdië-lijhaansluitende .verbin ding Napels-Marseijlete mogen .vestigen, niét afwijzend -te' staan. E-en dergelijke uit breiding der Indië-róuté, welke de reisduur zoowel voor Nederlandselie als voor En- gelsclie passagiers naar en van, hel Oosten mét een dag zal bekorten, wordt op het oogenblifc bestudeerd, en een definitieve beslissing zalbinnen niet al te .langen tijd hierover worden ge.nomeh. LuchtverhinTng Amsterdam-- Parijs. Vanzelfsprekend 'werd ook de mogelijk heid van een .luchtverbinding met Parijs aangeroerd. Ook hierbij bleken tal van vroegere bezwaren te zijn overwonnen, al hoewel het nog niet mogelijk zal zijn, met vliegtuigen het traject AmsterdamParijs rechtstreeks af te leggen. Wel kan Let nu reeds als waarschijnlijk worden aange nomen, dat men in Frankrijk, zeer welwil lend staat tegenover hét verzoek de lucht verbinding AmsterdamParijs te herstel len en wel tusschen Schiphol, en het op niet te grooten afstand van Parijs gelegen vlieg veld van Dieppe. De reis Dieppe-Parijs kan dan zoneter- bezwaar met een snellen autodienst wórden verzorgd. Ook deze luchtverbinding'wordt op bet oogenblik be studeerd en de reeds van Fransche zijde ontvangen toezegging geven hoop cp goede resultaten. Indien de onderhandelingen gun stig loopen, zal deze dienst op 25 Febr. kunnen worden geopend. Luclilverb/ntling Nederland Portugal. De. plannen tot vestiging van een lucht verbinding tusschen Nederland en Portugal zullen eveneens slechts voortgang kunnen vinden, indien' de Fransche autoriteiten lmar medewerking verleenen. Indien de. benoodjgdo toestemmingen wor den verkregen, zal deze luchtverbinding dan langs de volgende route worden uitgevoerd: Amsterdam, Shoreham, Bordeaux, Madrid, Lissabon. Het is practisch nog slechts do toes em- ming van de Spaanschc regeering, welke aan de diplomatieke voorbereidingen van dezen dienst ontbreken. Vier gewonden. Gisterochtend is een vrij ernstig auto ongeluk voorgevallen nabij Soekaboemi op Java. Hierbij zijn gewond professor J. Zeyle- maker, boogleeraar aan de, rechtshooge- sclioo! te. Bavatia, zijn echtgenoote, mevr. Zeyjémaker, alsmede mr. J. Zeylemaker, referendaris van het boschwezen te Buiten zorg, en J. Zeylemaker, leéraar aan de Carpeiitier Altur,'-stichting te,Batavia. Alle vier gewonden zijn in het' Sint Lydwina- ziekënhuis' te Soekaboemi opgenomen. Het bleek daar, dat prof.'Zeylmakèr acht ribben,, een' sleutelbeen en een arm haci 'gebróken.. De overigen zijn minder ernstigl' gewond. Mevr. Zeylemaker lijdt échter aan eenzehuw-sdïok! De inheem- sche chauffeur bleef ongedeerd. Het ongeluk schijnt te zijn veroorzaakt dooi' te hard'rijden in een'bocht, waar liet uitzicht minder goed. was. Hierdoor slipte de auto op 'deii van regen door weekten weg en' slóeg.' ovèr den kop. De aulo Icwaui in een thée-tuin terecht. Mjjngasonlploffing. Zaterdag heeft zich in dó mijn St. Eliza beth te Peronnesdorp bij La 'Louvière (België) op 400 nieter'onder den grond een mijngasootploffing voorgedaan. Eén mijnwerker werd' gedood en vier gewond'. Drie andeven worden nog ver mist. Bij het ophalen van het anker. Geen slachtoffers en geen schade. Naar wij vernemen is vlak bij het Ne derlandselie motortankschip „Mamura" groot 8245 tontoobehoorende aan de maatschappij „La Corona" een van de dochtermaatschappijen van de Ko ninklijke Shell, Zaterdagmiddag te' on geveer twee uur op anderhalf uur af stand van Duins een mijn ontploft. Het schip, dat onder commando slaat van kapitein Swart en 45 opvarenden aan boord heeft, is op weg van Cura sao naar Rotterdam. Het werd des morgens om elf uur in Duins verwacht. Om twee uur zond de „Mamura" nood seinen uit, waaruit men opmaakte, dat liet schip door een explosie was ge troffen. Van verschillende zijden tracht te men verbinding mot liet schip te krijgen, doch de „Mamura" antwoord de niet meer. Laler evenwel deelde de kapitein per radio mede, dat wel een hevige ont ploffing was ontstaan, doch de scha de was niet van dien aard, dat d:e „Mamura" zonk. Voorts deelde kapi tein Swart mede, dal iiij zou opstoo- men naar Duins. Nader werd gemeld Aan boora van het molorlnnkschip „Ma mura", dat door sen ontploffing werd ge troffen, maar naar Duins kon doorvaren, heeft nwn ook Zaterdagavond geluisterd naar de nieuwsberichten van li-et A.N.P., waarin als eerste bericht het nieuws over de „.Mamura" voorkwam: Naar aanleiding van dit bericht seinde de kapitein van dit schip aan het A.N.P. „„Mamura" alles wel". Omtrent bel gebeurde met de Mamura meldt Reuter nog het volgende: Toen het schip Zaterdag, buiten een haven aan de Zuidoostkust van Engeland, het anker lichtte, trof dit een mijn. Het schip bleef echter onbeschadigd. Er ont stond een geweldige ontploffing en een enorme waterzuil schoot de iuelit in. De leden dor bemanning, die zich op het voor schip bevonden, werden opgenomen en tegen liet dek geslingerd. Drie matrozen en een olieman moesten later behandeld worden voer lichte verwondingen en zenuw schokken. Met een reddingboot was een dokter van 'de kust naar bet schip ge komen. Het eenige verlies, dat hel schip heeft geleden, ;was, dat het anker verspeeld werd, doorèar'dit- 'van "dèri ketting sloeg. Het in.s. Mamura zal na bet verblijf in Duins de reis kiinnen voortzellen. Goede slag van de politie Ie Botterdam. De Rotterdamsehc politie sloeg op 31 Augustus j.l. een goeden slag door den 35-jarigen schilder P. B. te arresteeren onder verdenking dat hij met behulp van een tijdbom brand had gesticht in liet perceel Statenweg 140 te Rotterdam, welk perceel dien avond zwaar door het vuur werd geteisterd. Enkele dagen later ar resteerde de politie nog een medeplich tige van B., den 32-jarigen J. J. C. van Z. Beiden hadden zich voor de rechtbank te verantwoorden en werden enkele weken geleden veroordeeld, respectievelijk tot vijf en twee jaar gevangenisstraf. in liet voorjaar en in den zomer van 1939 waren in Rotterdam talrijke branden uitgebroken, waarvan de oorzaak niet kon worden vastgesteld, doch waarvan de po litie vermoedde, dat zij gesticht waren. Er werd -verband gezocht en gevonden tusschen deze branden en den brand in de Statenlaan. Een en ander had tot ge volg, dat B. en zijn medeplichtige nog maals aan een zeer streng verhoor wer den onderworpen. Het succes bleef niet uit. Zoo is het den politie thans gelukt, klaarheid te brengen in een brand in een brand in een perceel in d'e Rubroekstraat te Rotterdam, welke in het voorjaar van 1939 plaats vond. Een drietal personen zijn in verband hiermede thans gearres teerd. Het zijn de 3S-jarige slager H., die 32-jarige huishoudster A. B. A. II. cn de 55-jarige caféhouder J. G. van Z., vader van den reeds veroordeelden medeplich tige van B. Zij hebben allen inzake den brand' in de Rubroekstraat een volledige bekentenis afgelegd en zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Werklieden <loor trein gedood. Het blad Freme meldt uit Lubljana, in Zuid Slavic, dat de sneltrein Lubljana— Triest eemge dagen geleden vlak achter de Itahaanschc grens nabij Adelberg, op een groep werklieden is ingereden. Hier door werden acht werklieden gedood en twaalf anderen ernstig gewond. Noodlottige val. Zaterdagavond is in een pand aan de Feemarktstraat te Rotterdam, de 68-jarige F. van Oers uit de Slaghekstraat, van de trap gevallen. Hij kwam met liet lioofd op den steenen vloer van bet trapportaal terecht en kreeg een schedelbreuk, als mede eenige ernstige hoofdwonden! Nadat hij por auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis was overgebracht, is hij aldaar arm (ie bekomen verwondingen overleden. Hard-arren in Wcst-Fricsland. Te Hoorn werden hardrijderijen met avrcslcden ge organiseerd, een evenement, dat slechts weinig voerkomt. Een overzicht tijdens den start van twee deelnemers. H.K.H. Prinses Juliana woonde Zaterdag le Leiden de viering bij van het achtste lustrum der Vcreeniging van Vrouwelijke Studenten. De Prinses te midden der reünisten op weg naar de lustrumviering. De vijf geredden van de „Sliedrceht", die nabij de Sckolsche kust getorpedeerd werd, zijn per K.L.M.-vlicgtuig in ons land teruggekeerd. Y.l.n.r.: de matrozen v. d. Knoop en Üricssen, stuurman P. Brons en de matrozen Storm en De Jongh. Wintersport aan Zee. Wedstrijden in ski-jiiring achter auto's, waarbij het aan span ning niet ontbrak, werden onder veel be langstelling op den boulevard te Zand voort gehouden.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5