De Maansteen raccinatie tegen pokken 69802 67682 Post Co., Korte Dam Corsetten-Dameskousen 68421 67547 69799 67863 67777 68551 89676 68886 69772 69513 67550 67525 67520 68735 87593 69899 68295 67820 69400 69773 67556 68796 67664 68321 68142 67828 o8145 gjSfi» Radioprogramma's Een antwoord aan den heer Coops iDEMGElUKSPHEVlWAGBAAK; Algemeen InsfaHatiëburcau Huis- en Decoratie-Schilder Antliraciet JAN HOOGENBERG, HOOGSTRAAT 24. Antodiensten Bakkerij Bedden en Tapijten Bedrijfskleedrn 1? Begrafenissen Boekhandel en Bibliotheek Bouwarlikelen-ïJzerwaren Drukwerk Foto-Atelier Glas Goud- en Zilverwerken Hoeden, Petten (ook in laken) Kantoor- en Winkelboeken Machinefabriek Meubelen-Stoïïecren Papiervernietiging Pompen Ruud- Katfs- en Varkensslagerij Schoenen Schoorsteenvegen Stoïïen-Manufacturen Stofzuigers, Motoren, Apparaten Stoomen-Verven Triplex Timmerman-Metselaar - Aannemer Woning-inrichting Woningbureau» Zaien te huur 1 H(fCZOii((e)l ,st)tJcl'Pïl Amersfoort, 25 Januari 1940. Geachte Redactie. Het schrijven van. den lieer Coops in siw blad d.d. 16 Januari 1940, heb ik met teleurstelling gelezen. Teleurstelling, op- jewekt door de wijze, waarop do schrijver êe bezwaren, die ik tegen zijn beweringen heb ingebracht, tracht te omzeilen. De schrijver doet het voorkomen, alt>ol Ik in mijn artikel d.d. 17, 12, '39 voor namelijk mijn pijlen heb gericht op zijn bewering, dat de vaccinatie niet ongevaar lijk is; tevens, dat ik, als „materialistisch" en niet „intuïtief" denkend medicus geen hezwaa. zag in een „moedwillige veront reiniging van den bloedstroom" door mid del van de vaccinatie. Afgezien van deze mij iu de schoenen geet hoven opvattingen, die onjuist zijn, zie ik in de weerlegging van den heer Coups een poging het debat tusschen ons «p oen zijspoor te brengen. Bad de heer Coops in zijn eerste inge zonden stnk alleen beweerd, dat de koepokvaccinatie niet ongevaarlijk was; had hij alleen geschreven, dat "veront reiniging van den bloedstroom" door pok ken virus hem onjuist leek; zoo had ik geer. redeu gezien de pon tot een verweer ie grijpen. Het is het goed' recht van een ieder, zijn bezwaren tegen een, van over heidswege aangeprezen, maatregel naar vo ren te brengen en te verdedigen; mits (en dit is zeer belangrijk) deze bezwaren niet op zoo tendentieose wijze worden geop perd, dat, door insinuaties, de eerlijkheid en goede trouw van de partij, die men bestrijdt, wordt belaagd. Wat toch is 't geval! Om zijn afkeer van de vaccinatie goed te onderstreepen en. tevens, om indruk te maken bij 't lezen de publiek, is de heer Coops met bewe ringen aan komen zeilen, die wetenschap pelijk kant noch wal raken en daarom moreel te veroordeelen zijn. Ik citeer enkele zinnen uit zijn eerste artikel: „Welnu, er bestaan geen koepokken". „Zooals de Engelsche naam aanduid is pokken niets anders dan van den mcnsch op een koe overgebrachte syphilis". „Jemier dankt zijn lymphe aan de zieke handen van de syphilitische melkster, Sa rah Nelmes". „Door de inenting wordt dus niets an ders bereikt, dan de verspreiding der wal gelijkste ziekten". Het is o.m. voor deze passage, schreef ik' „dat ik mij geroepen voelde de pen op te nemen tot 't schrijven van. dit in gezeilde" stuk". In mijn conclusie legde ik vast mijn verzoek aan den schrijver bewijzen te noemen, d'ie deze fantastische beweringen w.a ax zouden maken. Helaas zwijgt de heer Coops in zijn wederwoord van 16 Januari op dit ver zoek in alle talen. Begrijpelijk is 't wel, tiaar 't ondoenlijk is, voor deze bewerin gen eenig klemmend' wetenschappelijk be wijs te leveren. Het had' den schrijver ge- cerd, indien hij dit ronduit had erkend. Slechts in *t verborgene spreekt die er kenning, .daar de schrijver in zijn jongste stuk niet meer spreekt voor syphilis .of andere walgelijke ziekten, die door de vaccinatie worden overgebracht. Voor zoover zon ik het debat over dit onderwerp kunnen sluiten, ware het niet, dat de heer Coops, ook weer aan de band vaa statistieken, gezegden van „be kende" methci, weer voortgaat met 't be rijden van zijn stokpaardje, dat alleen de hygiëne de oorzaak is van het niet meer voorkomen van pokken. Weer moet ik vooropstellen, dat men met statistieken en dan vooral wat 't maken van gevolgtrekkingen uit statisti sche gegevens betreft, uiterst voorziohfig moet zijn; dit te meer, als men bemerkt, dat deze statistieken eenzijdig door z.g. natuurgeneeskundigen worden uitgebuit, om Door WUke Collins Nedtrlaruische ietctrktng mm A. A. HU MM E Jr. 19} Mijnheer Franklin, die na zijn neef de kaarter verliet, deelde den rechercheur mede. dat op zijn kamer niets was afge sloten en hij tegen zijn voornemen niet het minste bezwaar had. Nu behoefden wij slechts de toestemming van juffrouw Ra chel, om het onderzoek naar het be smeurde kleedings<nk te kunnen begin nen, „Nadat ik u juffrouw Verinder's sleu tels heb gezonden, zult a mij voorloopfg wel niet meer noodig hebben?" vroeg mijn meesteres. „Wacht u nog een oogenbiik," verzocht Coff. „Voor wij beginnen, zou ik graag even het waschboek willen inzien. Het kfeedingstuk zou van linnen kunnen zijn ca als ik niets vind, zou ik graag een lijst willen zien, van al het huishoud- innen en al het goed, dat naar de was- setierij is gezonden. Als er één stuk ont breekt, zou het vermoeden kunnen rij- ,en, dat zich hierop een spoor van verf er hun dogma van 't geloof in de almacht van het „natuurlijk genezend vermogen van hei lichaam", mee te schragen. De heer Coops noemt als statistiek voor beeld de pokken-epidemie tn Cruisen, die, ondanks vaccina tied wang, zooveel slacht offers eischte. fn mijn eerste schrijven heb ik al de veronderstelling geplaatst: Was de koepokstot in Pruisen goed? En het blijkt uit het verslag van deskundigen, dat deze koepokstof niet deugde. De loop van zaken was als volgt: Toen in Prui sen de vaccinatiedwang in 1S35 werd in gevoerd, kwamen er de eerste jaren weinig of geen pokkengevallen voor. Langzamer hand echter begonnen zich meer menseben te vertonnen, die aan pokken leden. Elk jaar werd dit aantal grooter, ten slotte zelfs zogroot m 1870, dat het aantal toen geregistreerde gevallen dat van de epidemieën voor de vaccinatie dicht nabij begon te komen. De oorzaak bleek in het volgende te zitten: Om geregeld koe pokstoi te krijgen, entte men met vocht uit de koepokbiazen van juist gevactineeule menschen anderen weer in, en met de stof, die de/e meti3chen produceerden, weer anderen, enz., enz He' bleek nu, dat, door de herhaalde cassage door menschen, het pokkenviius dusdanig was verzwakt, dat i. >t geen on vatbaarheid voor pokken meer teweeg bracht. Vanaf dat oogenbiik heeft men de pokstot op het kolf geent en zoo ver kreeg men weei een krachtige vaccin, dat de menschen tegen pokken weer onvatbaar of veel minder vatbaar maakte. Later is gebleken, dat passage door 't kalf met voldoende was, om een krachtige entstof te behouden Ook dan verzwakte het virus weer en het werd weer krachtiger, als men de enting op het kalf afwisselde met enting op het konijn. Expres heb ik dit iets uitgebreider mede gedeeld om te doen zien, dat de cijfers van een statistiek, oogenschrjnJijk vernieti gend voor de v. ccmatie, een veel gunsti ger verklaring open laten, dan de sim pele conclusie van den geachten schrij ver: Ziet ge dus wel, dat vaccinatie niets tegen pokken helpt? Over de influenza- en longonls' kmgsta- (istiek van het Amerikaansche er be hoef ik eieeniijk niet te scbnj, m. liet moet voor een ieder duidelijk /tja, dat dit twee ziekten zijn, die van huis uit veel meer voorkomen bij 't leger, ia zijn dagelijkscli trotseeien van de ruwste weers omstandigheden, dan bij een burgerbevol king, goea beschut door huis en haard tegen koude, regen en storm. Bij elk leger is dit zoo en hei heeft met vaccinatie, immunisaiie of seruminjecties niets ma ken. In Februari 1939 maakte ik het nog mee, dat, bij een lichte griepepidemie onder de burgerbevolking, een compagnie pontonniers, van 100 man (die gedurende 2 weken, bij een temperatuur om en onder het vriespunt, per schip de Maas op gingen en op verschillende plaatsen 's nachts en overdag bruggen en pontons gereed maakten), in het verloop dezer 14 dagen 80 grieppatiënten had. Eenieder, die het leger kent, zal dit moeten toe stemmen. De groote fout in 't betoog van den heer Coops is zijn verkeerde uitgangspunt. Hij erkent niet de autoriteit van de cory- phieën der medische wetenschap, maar hij buigt zich voor 't gezag van een extre mistische richting, die op wetenschappelijk heid geen aanspraak maken raag. Het is de richting der natuurgeneeswijze, die zich vast houdend aan op zichzelf juiste opvattingen op wetenschappelijk gebied, door haar ech ter eenzijdig tot een dogma te verheffen, tot de zondeiiiugste gevolgtrekkingen komt Elke medicus weet en ziet 't uit ervaring, dat 't lichaam een natuurlijk genezend ver mogen (vis mcdicatrix naturae, reeds aan Hippocrates bekend) bezit Evenzoo weet iedere arts, dat 't bloed (en lang niet al leen 't bloed) zorgt voor een zuivering van het lichaam, in zijn functie van opnemen der voedende stollen en afbreken en weg voeren van alle schade lichaamsproducten, 't zij door ademhalingsweg, darmen, huid of nieren. Maar wat de medicus niet vergeet, is, dat dit natuurlijk genezend vermogen her haaldelijk te kort schiet, hetzij door aan geboren of verworven minderuaauligheid van het lichaam, hetzij door d'e bizondere aanvalskraclit der uit de buitenwereld komende schadelijke machten, als slechte levensomstandigheden of bacterieën. Het is goed, om to gelooven dat goede hygiëne, zweetkuren, waterbaden ertoe medewerken, dat 't natuurlij genezend vermogen zoo geactiveerd wordt, dat de ziekte overwonnen kan worden. Haar te gelijk meet dan erkend, dat dit doorgaans niet voldoende is; wel waardevol ais on derdeel in 't groot geheel van de behan deling, maar niet als 't eenige geneesmid del, dat er bestaat. Heel vaak moet 't „natuurlijk genezend vermogen" op andere wijze geholpen wor den en wel door geneesmiddelen, injecties en ook wel vaccins. Het is foutief, de groote ontdekkingen van mannen als Ehrlich, Koch, Mac. Leod, Bordei, Wagner, Jauregg, Whipple, Minot en Domagk, allen winnaar van den Nobel prijs met een lach van hooghartige negatie naar den rommelzolder te verwijzen, om- kunnen ontstaan, zoo zal men van de lijst dat de stoffen, die zij uitgevonden heb- van mogelijke vaccinatie gevolgen in *t be- ben en waardoor ontelbaar velen hun ge- kende leerboek van prof. Osler niet te zondheid hebben teruggekregen, moeten in gespoten worden en aldüs „den bloed stroom zouden verontreinigen". Wanneer hel geloof in de natuurgenees kunde, waarvan Nederland maar een en kelen vertegenwoordiger onder zijn artsen komen wil: veel schrikken. Ik ken geen ingreep zonder gevaar. Maar daarmee is de vaccinatie niet veroordeeld! Dat is zij pas, als 't gevaar van den in greep grooter is dan dat, wat ik voor heeft, de overhand zou krijgen zouden wij terugvallen in een stadium onzer bescha ving, dat wij reeds lang zijn gepasseerd. Nog een enkele opmerking: laat de heer Waarschijnlijk zal de lieer Coops verwon derd staan, als ik hier schrijf, dat ik, tot voor kort, de menschen nooit heb aangera den hun kinderen te vaccineeren. Mijn pa- Coops niet gelooven, dat, waar hij op de tienten weten wel, dat ik ze altijd op hun knieën valt voor de reinheid van 't bloed, „de drager van het Goddelijke", ik omge keerd een afgodisch vereerder van de vac cinatie ben! Ik weet, dat, als aan elke in- vraag: „Moet ik mijn kind laten vaccinee ren" geantwoord heb: „Waarom zo vacci ueeren tegen oen nu denkbeeldig gewaar (van de pokken), met de kans ze een niet Fa. Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bi) ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. C7G10 2 x daags op Rotterdam. O 4 J. de (Fa. F. v. d. Velde). bevindt en dat het opzettelijk is verdonkere maand." Rosanna Spearman bracht het wasch boek. Zij zag er bleek en vermoeid uit, maar was voldoende hersteld, om haar werk te kummn hervatten. Cuff nam haar aandachtig op, keek daarop even het waschboek m, dat hem geen reden tot commentaar scheen te geven en vroeg, toen Rosanna de kamer verlaten had „Is dat meisje al lang bij n in dienst?" „Waarom vraagt u dat?" vroeg mijn meesteres verwonderd. „De laatste maal, dat ik haar zag. zat ze wegens dieistal in de gevangenis." Mijn meesteres moest hem nu wei ver tellen, hoe Rosanna bij haai in dienst was gekomen, en legde hierbij sterk den nadruk op haar goede gedrag en het gun stige rapport, dat zij over haar van de directrice vaa bet verbeteringsgesticht ge kregen had. „U verdenkt haar toch niet, hoop ik?" eindigde zij. „ik heb u reeds gezegd, lady Verinder, dat ik tot nu toe niemand in dit huis van diefstal verdenk," antwoordde Cuff, Hierna verliet zij het vertrek, beleefd uitgeleide gedaan door brigadier Coff, die de deur voor haar opende. Mijn meesteres huiverde, toen zij langs hem liep. Wij wachtten geruimen tijd op juffrouw Rachel's sleutels}'toen Samuel, tea laatste binnen kwam en mij een briefje overhan digde. Toen ik mijn bril had opgezet, bleek Boterstraat 77. Krommenhoek, Singel 101. Uw banker. Fa. Willems Emsting. Rotterdamschedijk 233-235-237. F. Röttgering, Hoogstraat 17. Grootst Speciaalhuis. C. Noorlandèr, Newtonstraat 34. C. Zuidgeest, Fabnstraat 24. Tarieven vanaf f 66. Uitgebreide Catalogus, A. Rond tol v.h. J. v, d. Berg's Boek handel, Rubensplein 16. 10. N.V. EMADA, Rotferd.dijk 199a Ruime sorteeriag en steeds het nieuwste. Midsabonnen* Drukkerij Wijchers, Walviscfastraai 3, Handels- en Vereenigingsdruk- werk. ADR. MALTHA, Passage 12. N.V. Van Katwijk's Glashandel, Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. H. Th. v, d. Vlerk, Rorcerdanischedijk 268. Gedipl. Uurwerkmaker. Piet Heniger, Passage 1. ïeerenmiyie-artikekü. Vraagt tel. zichtzending. het slechts drie regels te bevatten, ge schreven door mijn meesteres, die het be richt bevatten, dat juffrouw Rachel per tinent wmgerde haar kleerkast te laten doorzoeken en toen haar om een verklaring was gevraagd, was zij in snikken uitge barsten en had slechts geroepen: „Ik wi! bet niet. Ik wil het niet Alleen voor ge weld zal ik buigen, maar voor niets an ders." „Is dat soms een bericht over juffrouw Verinder's sleutels?" vroeg Cuff. „De juffrouw weigert haar kleerkast te laten doorzoeken," deelde ik hem mede. „O," merkte Cuff op. „Moet het plan nu worden opgegeven?" vroeg ik. „Ja," antwoordde de rechercheur. „Het onderzoek zal niet plaats hebben, aange zien de jonge dame zich niet, gelijk de anderen, er aan wil onderwerpen. Wij moeten alle kleerkasten onderzoeken of een. U kunt het valies van den heer Able- white met den volgenden trein naar Lon den zenden en het waschboek aan de dienstbode, die het gebracht heeft, terug geven, met mijn complimenten." Hij legde bet waschboek op tafel' en be gon met zijn zakmes zgn nagels schoon te maken. „Waf nu?" vroeg ik. Brigadier Cuff voltooide zijn werk aan den nagel, dien' hij jufet onder handen had, stak zijn mes in den zak en zei: gieep, ook aan de vaccinatie gevaren zijn denkbeeldig gevaar (encephalitis) te lie- verbouden. Ik onderschat ze niet, maar zorgen?" onderschat zc evenmin. De berucht gewor-, De oorlogstoestand buiten onze grenzen, den „encephalitis postvaccinalis" komt de mogelijkheid van evacuatie on conten- evengoed voor na een gewone kinkhoest, tratie der burgerbevolking in minder gim- en ook na mazelen, na waterpokken en nastige hygiënische omstandigheden, heeft mij. griep. j naast andere overwegingen (echter van min- En als men weet, hoe ontzaglijk veelder belang), tot de opvatting gebracht, dat complicaties uit een gewone verkoudheid' 't pokkengevaar niet meer zoo denkbeeldig is als voorheen. Vandaar de aandrang, die ik thans tot vaccinatie op mijn patiënten oefen. Maar daarover handelt 't debat niet. Om dat de heer Coops onjuiste beweringen zon der bewijs lanceerde; verkeerde gevolgtrek kingen uit statistieken trok. de medische wetenschap verdacht maakte bij de pa tiënten, daarvoor was 't, dat ik de hand schoen opgenomen heb oi mij gedwongen heb gezien tegen onbekookte id'cm, die niettemin veel kwaad kunnen stichten, Ie velde te trekken. U dankend voor de plaatsruimte. W. T. P. NI.JENHUIS. G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Henri Rebers, Hoogstraat 146. Bureau-artikelen, Vulpenhouders alle merken vanaf f 0.75, met garantie. (2 I.1JM5X) A. Fontijne, Boterstraat 2832. Modern ingericht reparatiebedrijf G. J. de Jager. Dirk van Wassenaarstraat 35. Showroom Rembrandtlaan 7. Jac. v. d. Waal, Wcstmolea- straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Verkoop, Verhuur en Reparatie. Willem Fontijne's Pompen- en Motorenhandel, Noordvest 85. Benzine- en Electromotoren. Fa. J. H. v. d. Water, Dam 52. U belt, wij bezorgen. A. E vaa Dooren, Broersveld 146. Uitsluitend betrouwbare kwaliteiten. MIDZA BONNEN. Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. Borrani. Alléén Lange' Achterweg 33. „Kofa"-Bertels, Dam 9-26. Midza bonnen. J. Th. Heijnsbroek, Branderssteeg 6. Stoomververij en Chemische Wa erij CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 Latten en ronde stokken. Frans van Thienen, Brucosveld 123. N. Scheurkogel, Lange Nieuw straat 177179. Uitvoering van werken in gewapend beton. Com 1 Fa. Rijabende O OU I I Hoogstraat 32. Van Hoek, COTfKO Woningbureau „Schiedam-West", Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen. OOi AC voor uitvoe voor uitvoeringen, feesten, ver- enz. Gebouw usis Sacrum, L. Haven 115. Dinsdag' 30 Januari 1940. Hilversum 1, 1875 en 414,4 M. AVRO-utizending. 8 ANP. 8 10 Gramofoon 8.30 Orgel. 8.30 Gramofccn 10 Morgenwijding. 1015 Gra mofoon. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 En semble. 11 Huishoudelijke wenken. 1139 Ensemble. 12.15 Amusementsorkest. 12.45 ANP, gramofoon. 1 Piano 1.15 Do Twilight Semmders en solist. 2 Voorde vrouw. 2.10 Orkest 2.45 Knip- en. naai cursus. 3.45 Trio 4.30 Koor. 5 Kin derhalfuur. 5.30 Orkest, solist en gramo foon. 6.45 Toespraak. 7 Voor de kin deren. 705 Dansorkest 7 30 Engelsche les. S ANP. S.10 Toespraak. 820 In ternationaal overzicht 8.40 Bonte Mobl- lisatietrein. 9 50 Gramofoon. 10 30 Dans orkest. 11 ANP. 111012 Gramofoon. Hilversum II, 301,5 M. KRO-uitzonding. 8 ANP. 8.05915 en 10 Gramofoon, 11.30 Godsd. halfuur. 12 Ber. 12.15 Mu- siquette. 12.45 ANP, gramofoon. 1.10 Octet. 1.30 Gramofoon. 1.40 Octet. 2 Vrouwenuurtje. 3 Modecursus. 4 Gramo foon. 5 Orkest. 5 45 Felicitaties. 0 05 Melodisten en solist. 8.35 Sport. 7 Ber. 7.15 Lezing. 7 35 Militaire muziek. 7 50 Reportage. 8 ANP. 8 15 Toespraak. 8 30 Sted orkest van Maastricht en soliste. 9 Voo|r de jeugd. 9 20 Ensemble en so listen. 10.30 ANP. 10.40 Ensemble Jopn.l. 11 Gramofoon. 11.10 Solistenorkest'. 11 40 12 Gramofoon. Engeland, 391 cn 449 M. (Na 6.20 n.m ook 342 M.). 12.20 Orkest. 12 50 Lichte muziek. 1.30 2.20 Cello en piano. 3 20 Kwintet. 4.33 Theaterorkest. 5.50 Gramofoon. 6.35 Or kest. 7.05 Schots orkest en solit. 9.50 George Gershwin. 10.50 Kwartet. Radio-Paris, 1648 M, 12.05 Zang. 12.35 Viool. 1.05 Piano. 1.35 Zang en piano. 2.05 en 2.30 Fluit, altviool en piano. 3.20 Viool en piano. 4.50 Piano. 5 20 Chansons. 5.35 Ka mermuziek 6 35 „La Société des Instru ments anciens". 7.20 Orkest 7-50 en 9.05 Orkest. 10.35 Zang 11.05 Jazzorkest. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.s 12.20 Gramofoor., 12.50 en 1.30 Dansorkest en soliste. 1.502 20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoon. 8.20 Voor de soldaten. 10.30—11.20 Gramofoon. 484 M.: 12.20 Gramofoon. 12.50 en 1.30 Radio-orkest. 1.502.20 en 6.35 Gra mofoon. 6.50 Orgel. 1030—11.20 Gra mofoon. „Laten we eens naar buiten gaan en de rozen bewonderen." HOOFDSTUK XIII, Ik ben nogal koppig, en hoe meer ge sloten Cuff werd, hoe meer ik probeerde hem aan hel spreken te krijgen. „Als ik in uw plaats was, zou ik wer kelijk de kluts kwijt raken," begon ik. „Als u in mijn plaats was, zou u al uw opinie gevormd hebben en indien u soms voor dien tijd twijfel in u had voe len opkomen, dan zou die nu geweken zijn. Maar. bet doet er niet toe, wat die opinie is, mijnheer Betteredge. tic heb u niet hier gebracht om mij te laten uit- hooTcn, maar om inlichtingen van u te verkrijgen. Heeft u, nadat het verlies van den diamant bekend was, onder de be dienden iets ongewoons opgemerkt, afge zien van een in zoo'n geval natuurlijke opgewondenheid of consternatie ik be doel, onderlinge oneenigheid, persoonlijke zenuwachtigheid, of plotselinge ziekte?" Ik dacht juist aan Rosanna Spearman's ongesteldheid, toen ik Cult plotseling naar het struikaewas zag kjjken. waarop hij „Hé" mompelde. „Wat ia er vroeg ik. „Rheumatiek", zei Cuff, op luiden toon, alsof do inededeaïïng voor een ander be doeld waa. „Ik kreeg ineens een scheurt in mijn mg. We zulten wel gauw ander weer krijgen." We bereikten spoedig de andere zijde van bet huis en toen wij in het midden van den tuin gekomen waren, waar nie mand zich in de nabijheid zou kunnen verpoppen, hield hij mij staande. „Om nog eens op die Rosanna Spear man terug te komen,' zei hij, „het is, haar uiterlijk iu aanmerking genomen, wei niet erg aannemelijk, maar weet u soms of zij er een vrijer op na houdt?" Ik begreep het doel van zijn vraag niet cn keek hem verbaasd aan. „Ik zag, dat Rosanna Spearman zich in het struikgewas verstopt had, toen wij daarnet voorbij liepen," verduidelijkte Cuff. „Als er liefde in het spel is, heeft dat niet veel te beteekenen, indien niet, dan wordt dit onder de omstandigheden een verdachte handeling, waarop ik ver der zal dienen in te gaan." Wij gingen terug naar het huis. Dc rechercheur verzocht mij hem een kamer aan te wijzen, waar hij de bedienden een voor een kon ondervragen. Ik stond hem mijn zitkamer voor dit dool af cn riep het personeel in de vestibule bij elkaar, om hen vervolgens een voor een naar binnen te sturen. Na afloop van de ondervraging begaf ik mij naar binnen, waar ik Cuff voor het raam aantrof. {Wordt vervnig ii.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6