HET ROODE KRUIS DOET EEN BEROEP OP U Ruwe handen, Ruwe Huid Purol m Vogels tijdens vorst en sneeuw TWEEDS BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Een kwade tijd voor de vogels. Op ijsschotse n in de Maas. Vindingrijkheid van vogels in moei lijke tijden. Ongewone bezoekers. Deze winter is er weer eens een, die meetelt. Afwisselend vorst en dooi,strenge vorst en lichte dooi en tenslotte om den winter compleet te maken een sneeuwpak, zooals er sinds mensehenlieugenis bijna met is geweest. Het bosch werd door de sneeuw van een somber wïnterbosch omgetooverd in een waar sprookjesbosch. Ieder boscbje en iedere boomgroep vormde een fantas tisch schouwspel op zichzélf en toen we enkele foto's van. bet besneeuwde bosch wilden maken, konden we eigenlijk van wege de veelheid van schitterende ge gevens, niet eens een keus doen. Ais we dan aande vogels deuken, die het bosch in den'wintertijd bevolken, wat is dan de tegenltêlling groot.' Het bosch in bijnam nooit" gekende^ schoonheid' en daarin de vogels; die het zoo hard t'e ver duren hebben Vooraf de vogels, die him voedsel op den grond zoeken, zooals merels, rood borstjes, winterkoninkjes, heggemusschen en vinken hebben een zwaren tijd1 achter den rug en waren er niet zooveel vogel vrienden, stellig zouden er belangrijk meer slachtoffers gevallen zijn dan reeds het geval is. 5 Nog net op lijd heeft de Plantsoen dienst voor uitstekende voedertafels ge zorgd1 eh deze waren steeds van het noo- dige_ voer voorzien. Vinken, keepen en groenlingen waren er nog het béste aan toe, voor zoover zij 'de voedertafels wisten te vinden. Zij konden zich tegoed doen aan de werkelijk groote hoeveelheid hennepzaad. De nierels en roodborstjes aten van de zonnebloempit ten, hetgeen in normale tijden geen voed sel voor hen is. Voor hen moeten we zor gen voor z.g. lijstervoer, een mengsel van gemalen zaad en insecten; kosten 15 cent per pakje. Sneeuw om dorst te lessehen. Was eenerzijds de sneeuw de' oorzaak van velerlei vogelellende, aan den ande- ren kant behoefden ze "weer geen/dorst te lijden, zooals -in het begin van" deze maand toen alles in een, steenharde" massa veranderd was. Nu bracht een' hap. sneeiiw, ^itkomsP-^Kvjvas -ëen;?ü9ste^idr"iHi'cldëf tegen dólst. Spechten, Boomkruipers "en "alle ineezen hadden weer minder van de gevolgen van de vorst te lijden, omdat zij zich in hoofd zaak voeden met insecteneieren, en larven, welke zij tusschen boombast en takken bemachtigen. - Meeuwen, kraaien en spreeuwen von den altijd wel wat van hun gading, ten eerste omdat zij omnivoren of alleseters zijn en ten tweede wijl zij zoowel brutaal als vindingrijk zijn. Meevaren. Vooiai van meeuwen en kraaien heb- beu wij talrijke staaltjes van aanpassing aan de gewijzigde situatie gezien, o.a. aan den Maaskant. Op voorbij drijvende ijsscholsen konden we vaak tal van meeuwen en kraaien zien „meevaren", die daar heel gemoedelijk aan den maaltijd waren. Zoo voeren zij kilo meters mee op een ijsschots om deze eerst te verlaten als ze hun maaltijd beëindigd hadden of als ze lust in nieuwe buit had den. Dikwijls bestond hun maaltijd uit doode of nog niet doode watervogels, meerkoeten, en waterhoentjes. Deze twee ein de enkele reigers, die nog in het land waren, hebben wel -het ergst te lijden gehad1 'van den strengen winter. Meerkoeten en water hoentjes trokken naar de groote rivieren, omdat op de binnenwateren alles dichtge vroren en -gesneeuwd was. Voedsel was daar voor hen niet te vinden. Talrijk waren vooral de meerkoeten, die tusschen de schotsen met den eb-' of vloedstroom mee gingen. De dieren, die er nog het best aan toe waren, zwommen nog op eigen gelegenheid,, doch de arme, drommels, die in eikaar gedoken met den kop tusschen de veeren op zoo'n draaiende schots mee voeren, deden eigenlijk niets anders dan hun einde afwachten. Soms werd1 dit dan nog verhaast door den. snavelhouw van eeu hongerige kraai. Eendachtigen. Verscheidene malen hebben we staan blauwbekken bij den ingang van het haven tje aan den Maaskant. Daar is geduren de den ijstijd steeds wat bizonders te zien. Een paar dozijn nonnetjes, waarvan de witte mannetjes in aantal sterk domineer den. zwommen en doken naar hartelust in het ijskoude water. Soms waren er een paar kuifeendjes bij, fluweelzwart met wit te Danken en een klein afhangend kuifje en een enkele maal een stelletje topper eendjes; allemaal rasechte duikeendjes. Overigens deert het duiken heil al heel weinig, omdat zij hun veeren voldoende hebben ingevet, zoodat het water daar niet doorheen dringen kan en het, als zij boven komen, eenvoudig van hun veeren afloopt. De arme aalscholi er. Iets anders is het met die arme slokker van een aalscholver, die tusschende ijs- schotsen aan het visschen was alsof zijn leven er van afhing; en in zekeren zin is dit ook zoo. De schollevaar heeft geen vet- klier, zooals de eenden en dientengevolge wordt hij tenslotte zoo door en door nat, dat hij maar moet zien, dat hij zijn pakje ondanks de strenge vorst, droog krijgt Voorwaar geen benijdenswaardige positie Aan den oever stond herhaaldelijk een eenzame ïeiger te verkleumen en als de winter nog wat aanhoudt, dan zal hij het 'stellig niet lang meer maken. Tegelijkertijd waren we getuige van dó vindingrijkheid van een paar houtduiven. Deze vlogen lieet_ gewoon naar eeu ijs schots en' leschten op deze wijze hun dorst Iets "dergelijks heb ik van duiven nooit eerder gezien. Boven de rivier vlogen een stuk of zes en later nog eens twee groote zaagbokken voorbij, prachtige witte eendachtige vogels met lange halzen. Alweer een gevolg van de vorst, want in normale tijden -komen de zaagbekken hier niet voor. Een buizerd op bezoek. Dan de grootste en mooiste ontdekking van den héelèn winter. Weer bovëh de rivier zagen we opeens een grooten roof vogel.» vrij laag cirkelen. Aan de vlucht konden we duidelijk een buizerd herken nen en toen hij mooi in het licht vloog, konden we met den kijker zelfs veertje voor veertje onderscheiden. Het was de donkere soort. Er bestaat tij. een donkere en een lichte variatie'. Nu hadden we de laatste w eken meer dan eens een paar buizerden hoog boven de stad' zien zweven, maar we haddon er geen flauw idee van, dat zij hier zouden huizen. Na nog een paar malen hoven de met ijs bedekte rivier gezweefd te hebben, kwam hij tot onze niet geringe verbazing ineens in onze richting en streek in een boom neer op een Meine honderd, meter af stand. Met den 'kijker konden we hem nu 'prachtig bekijken. Voorzichtig slopen we naderbij, totdat de afstand tusschen ons en den vogel tot ongeveer vijftig meter was gereduceerd'. Nu konden we .dengrooten:_TOofvogel..èenïge ogenblikken DER WOENSDAG 31 Jauuari 1910 No. 22390 goed bekijken, totdal een paar kraaien het hem zoo lastig maakten, dal hij tenslotte de vleugels uitsloeg en verder in het bosch verdween. We hadden nog gelegenheid \ast te stellen, dat deze goedzak onder de roof vogels vele malen grooter was dan de kraaien. Ook do aanwezigheid van de buizerd moet beschouwd worden als eeu geiolg van het aanhoudende winterweer Bij het nazien van mijn notities vond ik, dat zoo wel in 1929 als in 1931 eveneens een buizerd in het bosch was gesignaleerd Ten overvloede zij er nog eens op ge wezen, dat deze vogels niet geschoten, mogen worden. Ten eerste zijn alle roof vogels zonder uit/ondenng bij de nieuwe vogelwpt beschermd. Ten tweede is de buizerd1 zeer goedaardig, lnj stelt zich tevreden met dood aas en met muizen. Ik heb dat enkele maanden geleden ook al eens verteld'/ dus -zal daar nu niet ver der over uitwèiden Behalve aan'" voedselgebrek hadden vete vogels nog op Andere wijze te hjJen van de v-orst. Vaak vroren de eenden vast in de bijten, dievoor hen gehakt werden.. Zelfs is het gebetmfc dat meeuwen mTiot ijs vastvroren en. niet zoo heel ver hier vandaan heeft 'men twee kraaien gezien, die - in een bodih, Waren vastgevroren. Van harte hopen we, en niet in het minst voor onzevogels, dat de vorst spoe dig tot het verleden zal behooren. De volgende 'maand hopen we een op timistischer geluid! te kunnen laten hooren. DE JONG. Gemengd Nieuws Dijkva! ónder Hoofdplaat. Aan den Hooien Weg onder de ge meente Hoofdplaat, in Zeeuwsch Vlaan deren, is gisteren dijkval geconstateerd. Over een lengte -van 208 meter en een breedte van 1.90' meter is de dijk'wegge zakt. Op de oevérlijti kon men een diepte van vier meier tpeilen. Het gat in den dijk zelf kon men niet peilen. Men neemt aan-,- dat het zeer diep is. Voor den achterliggenden polder bestaat" op het oogenblik ?geen gevaar. Hoewel een der vaaigeulen van,de Westersehelde langs Hoofdplaat loopt, wordt deze dijkwal aan den invloed van 'den. stroom, welke op dem dijk. staat, toegeschreven. Of', deze piaaüj-dfW'am reeds eeider cli val voor. - - H.M. de Koningin maakte gisteren ep de ijsbaar achter bet Huls ten Bosch een tochtje op de schaats achter een slede. - i, té5" S?/ Ar Men schrijft ons: In deze tijden, nu om ons heen het woord alom aan. het dreunend geschut is, richt het Nederlandsdhe Roode Kruis zich tot allen om steun in de vervulling van zijn taak Onder leiding van den Militairen Genees kundigen Dienst, hulpverleening aan het Leger. Verantwoordelijke en grootsche taak, die veei geld eischt, dodli die tot iederen prijs volvoerd moet worden. Het Nederlandsche Roode Kruis rekent op de medewerking van eiken Nederlan der. Extra Nationale Roode Kruis Collecte 3 Februari Tengevolge van de Mobilisatie der Weer macht en de daarmede verband houdende mobilisatie van de geheele Roode Kruis organisatie, ten einde volkomen paraat te zijn wanneer het Roode Kruis geroepen zou worden tot de vervulling van zijn taak waaronder de verzorging en de verpleging van alle militaire zieken en gewonden in het evacuaüegebied, is er een groote bres geschoten in de middelen van het Roode Kruis. Om deze bres, ontstaan door de bui tengewone omstandigheden, te dichten en het Roode Kruis een dringend vereischte versterking der kasmiddelen te verschaffen, wordt een NATIONALE ROODE KRUIS COLLECTE georganiseerd, die te Schie dam op Zaterdag 3 Februari a.s. wordt gehouden. In vele honderden gemeenten in ons land zullen in de week van 27 Januari 3 Februari de collecte-bussen rammelen. Duizenden collectanten, afgezanten van den goeden Samaritaan in zijn modernen verschijningsvorm, zulten een beroep op alle landgenooten doen. Het Roede Kruis zorgt ook voor Uw jongens... Laat ieder aan bedenken, dat het geheele eollectebedrag ten slotte aan het daadwer kelijke Roede Kruis-werk van de verpleging der zieke en gewonde militairen In oor logstijd, van onze jongens, ook van Uwe broeders of vaders of echtgenooten, ten goede komt. En aan de algeheele voorbe reiding tot die enorme taak: opleiding van transport- en verplegend personeel, or ganisatie en voorbereiding van de inrich ting; enz. De kosten van den eigen adnii- nistratieven dienst van het Roode Kruis worden uit andere middelen bestreden. Koninklijk voorbeeld. Men heeft een prachtig voorbeeld, dat tot navolging noopt. In Hare hoedanigheid van Voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis brengt Hare Koninklijke Hoog heid Prmse' Juliana met groote toewijding en nauwgezetheia het offer van Haar per soonleken arbeid in dienst van het Roode Kruis. Daarnaast schenkt Zij tal van ma len aanzienlijke sommen ten bate van dit werk. Naar de male van zijn of haar finau- cieele draagkracht kan ieder dit hooge voorbeeld navolgen. Men kan dit bij deze speciale gc.egenneid der Extra Nationale Roode Kruis-colleote doen, door zijn gave in een collectebus te deponeerem, en ook door dc girorekening van het Hoofdbe stuur, No. 22120, te bedenken. Omstreeks" acht uur passeerden de eerste deelnemers aan den Elfstedentocht de con trolepost te Staveren, drie uur na het vertrek nit Leeuwarden. MIJ Spoorwagon met kapok in brand Wagon afgehaakt en brand ge- bluseht. Gistermiddag omstreeks half vijf ontdek te een geleider van een goederentrein, welke om kwart over vier van Amersfoort was vertrokken, dat rook en vlammen uit een der open wagons van dten trein kwa men. Hij bracht den tiein bij de voor malige halte Stichtenhorst tot stilstand en constateerde, dat in een wagon, geladen met halen kapok, vermoedelijk door vonken uit de locomotief, brand' was ontstaan. Het vuur, vrat zich diep in de zeer brandbare kapok en met eigen bluschmid- delen kon het treinpersoneel hiertegen dan ook' niet veel beginnen. Voorzichtig trok men den trein op naar het station Nijkerk, waar de brandende wagon werd' uitgeran geerd en op een vrij spoor van het em placement gezet. Hier kwam de Nijkerk- sche brandweer te hulp. Zij was genood1- zaakt de heele lading met een haak van den wagon te halen en uiteen te plukken, omdat kapok een van de moeilijkst blusch- bare stoffen is, waarin het vuur zich aan elk pluisje vasthecht. Hoewel men den brand spoedig onder de knie had, was men laat op den avond' nog aan liet aa- blusschingswerfc bezig. Het houtwerk van den wagon had' in- tussdien ook vlam gevat, zoodat dte wa gon, buiten de metalen onderdeelen, vrij ernstige schade bekwam. De vlammen bedreigden ook uog een tweeden wagon, doch dank zij het door tastend optreden van het spoorwegperso neel, dat met snelblusschers te hulp schoot, kon uitbreiding worden voorkomen. Nadat de brandende wagon was uitge rangeerd, reed de goederentrein d'oor tot Putten, om daar nadere orders af te wach ten. Het incident veroorzaakte op het haan vak AmersfoortZwolle eenig oponthoud'. I.Jsdain in de Waal wordt opgeblazen. Gisteren zijn militairen begonnen om met behulp van springstoffen de in de Waal nabij Woudrichem liggende ijsdain te laten springen. Deze ijsdam bevindt zich langs aen Zuidelijken oever der rivier nabij Wou drichem en kon niet door een ijsbreker worden verwijderd. Er hebben reeds eenige explosies plaats gehad, welke het ijs me ters hoog de lucht deden invliegen. De ijsbrekers op de Waal zijn tof vooibij liet slot Loevesleijn gevordeul. Op weg door Friesland. Deelnemers aan den Elfstedentocht bij hun aankomst In de omgeving va» Staveren. De afsluitdijk onder opgewaaide sneeuw Autobusdienst moest gestaakt worden. De Oostenwind' heeft vat gekregen op de losse sneeuw en deponeerde deze van het talud naar den rijweg op den Afsluit dijk. Door de sneeuwhoopen is het ver keer in moeilijkheden gekomen Autobus sen en automobielen zijn in de sneeuw hoopen blijven steken. De A.T.O. heeft gisteravond den dienst moeten slaken. Tengevolgte van aanrijding overleden. De 51-jaiige melkrijder en scheep* jager ReinL Bruins le Noorclsclieschut bij Ilooge- veen, die Vrijdag jl. bij een aanrijding \an zijn melkwagen en een autobus op den Koeiorderstraatweg ernstig weid gewond, is gisteren aan zijn wonden oieileten. Voedert aie Is. Vastgevroren. At V- V f V» t c!v i 'V'l, Jt H. K. H. Prinses Juliana presideert de wekeiijksche vergadering van het Dagelijksch Bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis ViW* T

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5