REGEN DE OLIFANT Ohfi ZELF TE MAKEN "7 1 i We gaan een varkensstal maken ONS RAADSELHOEKJE /is,. :/y - E >7 L—j t door Gerrie Koenraads. Voor de hoofdingang van de hemel was de grijze vlag gehesen. Dat betekende: aan treden van de regendroppels, vlug en in volle uitrusting. Ski ja, daar kwamen van alle kanten de regendroppels aangelopen. Leuk dat ze er uit zagen! Ze hadden grijze jasjes aan met zilveren streepjes ar door. En zulke frisse gezichtjes. Ik begrijp heus niet, dat de men sen niet van regen houden! Ha enige tijd verscheen Petrus met de grote sleutel, „Allemaal bij elkaar?" vroeg hij, En het „ja" van de regendroppels klonk als het geluid van zilveren klokjes. „Hoor eens", zei Petrus, „jullit moeten vandaag naar het Oosten, /aar die trotse iame, de zon, hoogtij viert. En verder moet je eens uitkijken naar regendrop no. 37, die Zondag daar in de buurt gewerkt heeft, maar van wie ik sindsdien niets meer heb gehoord. Misschien is hp verdwaald in de morgennevel en in het; water gevallen, vaar hij niet neer uit kan komen, Jullie kunt een eindje met die lichtgrijze wolk, daar, meerijden, maar 'naast je met je werk en doe het goed." Daar gingen ze! De wolk werd helemaal donkergrijs van al die regendroppels, die lij op zijn rug kreeg. Lachend gaf Petrus het sein tot vertrek en voort ging het! Ze gingen een'stuk langs da hemelweide, waar witte schapen met lichtblauwe linten lopen, en langs de sterrenhemel, totdat zij onder zich de aarde konden herkennen. vvoeld werd en trokken hun jasjes vast aan, zodat ze diep in de aarde konden doordrin gen zonder haar pijn te doen. Petrus had ook gelijk gehad. De aarde had wel een opfrissing nodig! Ze haalde diep adem om al het kostelijke nat zoveel mogelijk op te vangen. En droppel na droppel verdween diep in de grond. Dat gmg zo een hele tijd door, totdat de aarde zo vochtig was, dat er geen droppel meer bij kon en de rest op de grond bleef liggen. Nu dachten de re gendroppels aan het bevel van Petrus om hun broertje no. 37 te zoeken en letten goed daarop. Ze doorzochten de groeven van de bo dem, keken in de gaten van de bomen, vroegen de rivier of hun broertje daar ook was, vroegen het bos, de dakgoten, maar alle*! tevergeefs, niemand had het kleine ventje gezien. De meesten van hen waren nu zo moe, lat ze niet meer verder konden en bleven liggen. Slechts een paai zetten de tocht voort. Toen kwam een van hen op - ,<X 1 ,1 J Vv - d "Qi Toen zei de wolk. „Tot ziensen de een na de ander vielen de regendroppels naar beneden. Nu begon er een .leuk spelletje. De regendroppels spreidden hun jasjes uit, opdat men de zilveren streepjes goed •jou kunnen zien, pakten elkaar bij de hand en huppelden en wiegden elegant heen en weer. Ondertussen vielen zij steeds lager. En ze waren zich van hun plicht be wust, want dicht bij de aarde hielden ze op met die spelletjes, daar sloten ze zich aaneen, zodat ze in gelijkmatige rijen op de aarde vielen. Zoals Petrus gevraagd had, gingen ze zeer voorzichtig te werk. Ze torgden er voor dat de aarde niet losge- het idee, dal ze de klokjesbloemen aan de rand var de beek wel eens konden vragen, En eindelijk hadden ze geluk! Want regen droppel no. 3', was in een van de kelkjes gevallen. Het beviel 'hem daar zo best, dat hij besloot er te blijven. Hij wilde de bloem helpen zich nog mooier te maken dan. ze al was. 's Morgens bij het opgaan van de zon spreidde hij zijn mantel om haar uit, zodat zij als eer diadeem in het vroege licht stond te schitteren. Als beloning sloot de bloem zich overdag helemaal, zoog vocht uit de grond, zodat de hete zonnestralen niet bij de regendroppel konden komen. Overdag vertelde hij haar van de hem-4 en 's nachts fluisterden zjj hem sprookjes van het bloemenleven in het oor. Geen wonder, dat de regendroppel alles vergat, de hemel, Petrus, zijn kleine zusjes en broertjes Maar die kwamen hem nu aan zijn plichten herinneren. De regen droppel, die hem gevonden had, klopte heel zachtjes bij de klokjesbloem aan en fluis terde de boodschap van Petrus. Een hemelse boodschap is heilig! Daar valt niets tegen in te brengen. Dus trad de regendroppel no. 37 uit het kelkje en liet zich door zijn kameraden naar boven voe ren, waar Petrus hem opwachtte en hem een standje gaf over het lange uitblijven. Voor deze keer kreeg hij echter een milde straf, want Petrus schreef hem nog niet in het grote wolkenstrafboek. En regen droppel na. 37 was erg dankbaar daarvoor en beloofde, dat hij voortaan gehoorzamer zou zjjn. Het is algemeen bekend, dat de olifant een buitengewoon nuttig dier is. Vooral in Bnts-Indië werden-de olifanten veel als trek- en lastdier gebruikt. Hiervoor moet de olifant speciaal gedresseerd worden. Dit gebeurt op de volgende manier: een ge vangen wilde olifant wordt tussen twee tamme olifanten vastgebonden. Zo went het dier aan het leven'in gevangenschap en wordt spoedig ook tam. Iedereen weet wel, dat olifanten reusach tig sterk zijn. In. Vöor-tndië worden de oli fanten „tüskers" genoemd. Deze dieren ne men met het grootste gemak de zwaarste balken op hun- grote slagtanden, slaan er hun slurf omheen uen dragen ze naar de plaats van bestemming. Als de ketting ram melt, betekent dat» dat de balk wel wat te zwaar is. Vanzelf komt er dan eer andere tusker naar voren, -zet zijn voorhoofd er te gen en heliat zo mee, de zware balk te ver slepen. Zo worde» de balken op een hoop gestapeld. Dan koïnen de inlanders met een grote emmer met kalk, om de balken een merk te gevén. Maar voor zij met mer ken beginnen,' kijken- ze eerst of de balken wel goed recht 'liggen. Als dit niet het ge val is, roep'en de'inlanders iets, waarop de grootste tusker komt en met zijn voorhoofd net zo Itag tegétt" de balken duwt, totdat alles netje gelijk ligt. De tugker weten-Jprecies, wannee; hét hun rusttijd is. Gewoonlijk rusten zij van 11 tot 3 uur. Dam. wijken ze nooit van af. Gedurende die tijd worden ze goed ver zorgd. Olifanten'zyn dol op water. Als er JUMBO or ZIJN DAGELIJKSE WANDELING. water in de buurt is, gaan ze er vanzelf heen om te baden en bespuiten zichzelf dan met hun lange slurf. Aks er geen water in de buurt is, komen de oppassers hen bespui ten. 2e vinden dat heerlijk en laten dat merken door een. oorverdovend getrompet ter. Het water dringt diep in hun dikke huid, zodat zij straks weer tegen de grote hitte bestand zijn. Als er helemaal :een water in de buurt is, dah steekt de 'olifant zijn lange slurf in zijn bek, haalt uit de maag water "op" en besproeit daar zijn lichaam mee. Vooral in Afrika vindt jé verschillende soorten van olifanten, die zich onderschei den door hun grootte. Er zijn zelfs olifan ten bij die niet veel groter zijn dan een os. ONBEKENDE UITVINDERS. Er zijn verschillende dingen die wij da. gelijks gebruiken en waar wij niet ineef uiten zouden kunnen. Daarbij denken we nooit aan degenen aan wie wij dat te dah> ken hebben, yerschillende uitvinders zijn geheel onbekend. i ï>!i -kundige JDr. Consfantijn Tahï- berg merkte op zekere dag dat er aan zijn brood, een zoet smaakje was. Ofschoon hij zyn handen goed gewassen had warén in ook met een, zoete stof doortrokken. HH onderzocht de zaak en.stelde de stof vast waarmee hij bij het onderzoek in aanraking kwam. Zo vond hij dë saccharine uit. Waar is kist no. 8069? Ergens in ons land bestaat een grote wijnhandel. Deze zaak doet geweldig goede zaken. Ze hebben dan ook heerlijke wijn. En zoveel verschillende soorten! Je kunt daar werkelijk alles krijgen wat je hebben wilt. Geen wonder dat de eigenaar van die zaak steeds veel verkoopt en dus ook steeds nieuwe voorraden bestellen moet Dat gaat meestal heel vlot. De wijn wordt in kisten aangevoerd. Die kisten worden dan eerst in het pakhuis opgeslagen. Deze winkel is namelijk zo groot dat ze er een eigen pak huis bij hebben, In het pakhuis wordt ge controleerd of dt kisten niet beschadigd zijn, en of ze vel het goede aantal gekre gen hebben. Tot nu toe Was dat altijd in Orde geweest De man die de kisten onder- toeken moet, en die jullie hier op het plaat je zien, had nooit geklaagd over slechte ver pakking, verkeerde soorten, of wat dan ook. Maar enige weken geleden was hij da nig uit zya humeur. De winkelier had weer een grote voorraad wijn besteld. Kort daar na was de bekende vrachtwagen met de kisten aangekomen. Het leek wel alsof er nog meer waren dan gewoonlijk. Toen ze allemaal netjes in het pakhuis waren opge stapeld» verscheen Pief, de controleur, om als altijd, de hele zending na te zien, Hier staat hij, met een grote lijst in zijn hand. Op die lijst stonden de nummers van de kisten genoteerd. En nu bleek het, dat er een kist ontbrak. En wel kist no. 8069. Hoe en waar Piet ook keek, die kist was nergens te vinden. En het gekste was dat die kist er toch moest zijn! Want het aan tal kisten dat gestuurd was, kwam overeen met het aantal kisten dat op de lijst stond. Die kist moest dus ergens verstopt zijn. Maar Piet kon er niet achter komen. Is er onder jullie iemand die snuggerder is' Zoek maar eens goed. Kist no. 8069 moet zich bij de kisten die je hier ziet, bevinden. De vol gende week, zullen we zien of Piet de kist ook gevonden heeft. Wip van jullie gaat nu niet graag naar échool? Niemand toch, hoop ik. Je bent toch op school om veel te leren? „Wat kan mij dat schelen!" hoor ik sommigen van jullie al mompelen. Nu, da moet je nooit zeggen. Later zul je wat blij zijn, dat je zoveel geleerd- hebt en dat je met de mensen mee kunt praten. Stel je eens voor, dat je later met een heleboel mensen samei bent, en die praten over dingen, waar jij nooit ran gehoord hebt! Zou je je dan niet vreselijk dom inden? En de mensen zou den zeggen: „Nu, daar gaan we niet graag mee om, die weet niets!" Nee, op school moet je goed je best doen, en vooral oplet ten. En al vind je sommige vakken verve lend en oninteressant, dan moet je beden ken, dat er ook-weer vakken zjjn die je bijzonder leuk en prettig vindt. Denk maar eens aan de zangles, handwerkjes, gymnas tiekles. Daar hebben de meesten van jul lie toch veel plezier in. Ik heb 'ook eens «jen jongetje gekend, dat de school haatte. Hoe of zijn vader, moeder of vriendin ook 'met hem praatten, het gaf allemaal niets, elke dag ging hij met,het zelfde mistroostige gezicht naar school. De allereerste schooldag begon het al. Zyn moeder bracht hem weg En Petertje, zo heette hij, builde, nee, brulde, toen zijn moeder wéér' naar huis moest en hem al leen met de juffrouw en de andere kinde ren in de klas liet. Je begrijpt, dat ieder een hem uitlachte. En de volgende dag was het precies het zelfde. Het bleef zelfs het hele jaar zo Ka» het tweede jaar ook. Maar in de derde klas kwam :r een verandering over Peter. Want toen kregen ze „knutse len", In de eersti en tweede klas hadden ze „kleien" gehad, iets dat alle kinderen erg leuk vonden Maar Peter, die lastige jongen vond er nooit iets aan er hij had nooit iets echts leuks gemaakt, zoal; zijn klassege-, nootjes. Maar nu de derde klas. Daar kra gen ze echt knutselen. Er werd van alles gedaan. Houtzagen verven, tekenen, en nog veel meere En daar had Peter zo'n ple zier in! En vanaf die tijd, ging hij met een vrolijk gezicht naar school. Hy vergat de dingen, die hij eerst zo vervelend vond, ja, hy begon langzamerhand verstandiger te worden en te begrijpen, dat rekenen, aard rijkskunde en geschiedenis erg nuttig en zelfs interessant waren. En het hoogtepunt van alles was het knutseluurtje. Hij deed zo zijn best, dat hij by een knutselwedstrijd de rerste prijs won. Nu is Peter al een jongeman, die voor ingenieur studeert, maar hij heeft nog steeds verscheidene dingen, die hij op school in de knutselles gemaakt heeft. Ver leden week heeft hy me nog iets heel leuks laten zien, en dat ga ik jullie nu vertellen. Het was de varkensstal die je hier op het plaatje ziet. De stal, de varkentjes en de boerin zijn allemaal van papier gemaakt Lijkt dat'niet leuk? Je hebt er niet veel voor nodig ook. Voor de varkens gebrui ken we fose pakpapier, voor de schutting en de trog, bruin, en voor de boerin blaüw en wit papier.. We beginnen met de varkentjes. Voor het grote varken knippen we een vierkant van 12 cm. en voor de kleintjes vierkanten van 6 cm., kijk nu goed naar de afbeeldingen. Eerst vouw je de -diagonaal- en middenvou- wen (fig. 1) Dan sla je twee kanten tot de middenvouw om, vouwt de twee andere kanten dicht tot de middenvouw en dan vouw je ze weer open (fig. 3). Nu zie je, dat aan de vier hoeken, klei ne vierkantjes, ontstaan zyn.,Nu buig je de vierkantjes als zakken om en vouwt ze daarna weer dicht. Vouw dan de bovenste helften naar achteren en leg de nu ont stane vorm met de smalle kant naar boven, neer. (fig. 6.) De afstaande punten worden naar benedende open kant) gevouwen, zodat er oren en poten ontstaan. De punt aan de voorkant moet je een beetje naar binnen vouwen, want dat is de snuit van het beest, en je weet hoe een varkenssnuit eruit ziet. De punt aan de achterkant, moet je iets naar boven buigen, oir een goede staart te krijgen. Verder teken je met pot lood, ogen en neus. Je ziet-wat een aardig varkentje het geworden is. De andere var kens maak je natuurlijk net zo. Je kunt er zo veel maken als je wilt. Nu komt de boerin aan da beurt. Je neemt een stuk blauw papier, dat tweemaal zo groot als het vierkant voor het grote varken is. Je draait dat stuk papier enige malen in elkaar en windt er van boven een. draad on,, zodat er een blouse en een rok ontstaan (fig. 8), Het hoofd wordt van het witte papier gemaakt. Je maakt een bolle tje met een punt eraan (fig. 9), steekt die punt in de blouse en hecht het hoofd met garen vast Voor de armen maak je lange witte rolletjes, en stopt die in twee gaten die je van te voren in de blouse hebt ge maakt. De hoofddoek maak je van een drie hoekig stuk papier, slaaf, dat om het hoofd van de boerin en steekt de doek van voren met een speld vast Het gezicht en het haae worden getekend. Ik zou het haar zwart maken, niet blond, dat is minder sprekend. Je knipt uit het bruine papier een recht hoek van 12 cm. lang en 8 cm. breed. Zo als op fig. 11 is afgebeeld, vouw je deze rechthoek in 4 gelijke delen. Kijk goed naar de manier, waarop zy gevouwen zijn. Nu de trog. Je knipl een vierkant van 25 cm. en vouwt, dat op de manier als in fig. 11 is aangegeven. Vouw dan de hoekjes om (naar boven) Vervolgens leg je alles op el kaar er; vouwt de twee middenvakken als hef hoekje om» zodat zich in het midden een spleet vormt (fig. 12,13, 14). Dan vouw je de beide punten aan weerszyden van da trog naar binnen (fig. 15) en de trog is klaar. De schuur,zal geen moeilijkheden ople veren. Voor de sluiting van de deur maak je een reepje papier, dat je door twee van te voren gemaakte spleetjes in de deur,, schuift. Je kunt er desnoods nog een bo dem van karton bij maken, maar je kunt alles ook zo op de tafel zetten. Er zyn onder jullie misschien die een he le boerderij hebben ,me schuren enz. Dan is elke aanwinst natuurlijk welkom. Maas zij die geen boerderij of andere huizen heb ben, zullen al wat blij zijn, als zy deze var-' kensstal hebben, en iets dat je zelf ge maakt hebt, heeft natuurlijk ook mee* waarde. Vooral dit vouwwerk is weer eem wal anders en het is makkelijk dat je er haast niets voor nodig hebt, j Verder zal moeder fely zijn, omdat je nle| met lijm hoeft te knoeien. Ik hoop dus, da| jullie allemaal vlug aan het werk zult gaan ei. -ik ben er zeker van dat je een he leboel plezier van je varkensstal zult heb ben. a V rrnmmmt V s I 0 L* i

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 8