Russische divisie in Karelië vernietig d EERSTE BLAD Tegenspraak van Finsche zijde. Br tsclie mijnenveger verloren gegaan. Dinsdag 6 Februari 1940 92ste Jaargang. No. 22395 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Reuter meldt uit Helsinki De geheele achttiende Russische divi sie is te Kitela, ten Noordoosten van het Ladogameer, vernietigd'. Deze divisie heeft meer dan een week ten Noorden van het Ladogameer gestre den. Tusschen 15 en 20 duizend man zijn gesneuveld, gevangen genomen, of van koude en honger omgekomen. Deze overwinning van de Finnen betee- kent de mislukking van de poging der Russen de Mannerheimlinie te omsinge len. De achttiende divisie zag zich van haar basis afgesneden, terwijl zij in den loop van een reeks groote offensieven, welke generaal Stem had ontketend, oprukte. Iedere aanval, die het Russische opper bevel ondernam met het doel de divisie te ontzetten, werd afgeslagen, Ondertus- schen slopen Finsche ski-patrouilles door de dichte wouden rond Kiteia, terwijl de zware kanonnen van het Finsche eiland Mansinaari in het meer van Ladoga, gra naten lieten regenen op den eenigen weg van Kiteta naar Russisch gebied. Ofschoon de weg op sommige plaatsen geheel op geblazen is, meende men tot dusver, dat de Russische divisie slaagde in haar po gingen zich al vechtend te bevrijden uit ae Finsche omsingeling. De gevangenS ovjet troepen, wier levens mid delen t oe v- oer was afgesneden, vluchtten als bezetenen. Ten slotte kwamen zij er toe, zelfs hun paar den op te eten. Toen Russische vliegtui gen trachtten brood voor de divisie te laten vallen, viel dit binnen de Finsche linies. Men verwacht niet, dat de veroverde buit zoo uitgebreid zal zijn als na de groote overwinning van Suomussalmi, doch hij zal zeker aanzienlijk zijn. Reuter meldt nader: De nederlaag der achttiende divisie vormt een nieuwe- hulde voor de stategie der Finsche ski-patrouilles. Toen de divis e op rukte in het gebied van Kitela, zag de Fin sche commandant zijn kans schoon om haar in den val te laten loopen. Hij zond zijn snelste patrouilles uit om de Russen te omsingelen door de dichte, ingesneeuw de bosscben in het Noorden, zoodat zij in den rug van den vijand kwamen. Na felle gevechten werden de Russen teruggedreven naar de kust van het Ladogameer. Toen de Russen hun positie begrepen, stelden zij wanhopige pogingen in het werk om een doorbraak tot stand te brengen langs den eenigen weg, die hun overbleef voor oen terugtocht nabij het Shoros-meer, doch deze weg werd versperd door een gordijn van granaten, afgevuurd door de Finsche bat terijen op het eiland Mantsinsaari, die haar zwaarste vuur gaven. Nu alle Russische pogingen om de achttiende divisie te ont zetten mislukt zijn na den definitieven aanval der Finnen, blijft den Finnen nog slechts de taak de dooden te tellen, de buit te verzamelen, de gevangenen bijeen te brengen ©n het gebied te zuiveren. Naar de correspondent van de „Stock holm Tidningen" meldt, worden de ge ruchten volgens welke de 18de Rus sische divisie bij het Ladogameer vol komen omsingeld en vernietigd zou zijn, uil officiecle Finsche bron te Hel sinki tegengesproken. Men gelooft, dat de geruchten ont staan zijn, doordat bij Kilala twee Russische bataljons verslagen zijn. De Finsche successen in de iucht. Naar dc diplomatieke correspondent van Reuter meldt, is te Londen bevestiging ontvangen van de verbazingwekkende suc cessen der Finsche luchtmacht in den slrijd tegen de Russen. Men schat, dat de Russen tol dusver niet minder dan 240 vliegtuigen hebben verloren tegen 15 Finsche machines, d'ie neergehaald zijn. De Russische machines zijn voor het meerendeel in luchtgevech ten neergeschoten. Slechts 20 procent der verliezen is veroorzaakt door het vuur van het luchtafweergeschut. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat de Russen zijn begonnen met een frontlinie sterkte van meer dan vijfduizend toestel len, de Finnen daarentegen met niet meer dan een klein d'eel hiervan. De Sovjet vliegtuigen zijn, hetzij geheel, hetzij bijna verouderd', met een maximum snelheid van 385 tot 420 K.M. per uur., De machines, waarover Finland beschikt^ en welke toch ook niet geheel nieuw meer zijn, hebben het reeds met succes tegen d'eze Russische toestellen kunnen opnemen en wanneer eenmaal de nieuwe Britsch© en Amerikaansche vliegtuigen gebruikt kun nen worden, mag een belangwekkende ont wikkeling van de Finsche positie in de lucht verwacht worden. Zwecdschc ambulance in Fin land gebombardeerd. Naar uit Helsinki wordt gemeld, is de Zweedsche ambulance in Finland in de af- geloopen dagen gebombardeerd. De schade is echter van weinig beteekenis. Geen der Zweden is gewond, doch eenigo soldaten, die in de ambulance verpleegd werden, zijn door glasscherven licht ge kwetst. Het klooster te Valam» ge bombardeerd. ju het Finsche legerbericht wordt ge meld, dat tengevolge van de- Russische bombardementen brand is uitgebroken in het klooster te Valamo, een eilandje in het Noordelijk deel van het Ladoga-meer. Britsche mijnveger gezonken. Vijl' dooden; 49 vermist, doch ver moedelijk verdronken. Reuter meldt uit Londen: Officieel wordt medegedeeld1, dat d<e Brit sche mijnveger Sphinx is gezonken, terwijl hij naar een haven werd' gesleept. Er zijn vijf opvarenden gedood, 49 worden ver mist, men vreest, dat zij verdronken zijn. De Sphinx werd Zaterdag beschadigd bij vijandelijke luchtaanvallen en werd bij zwaar weer gesleept, daar de machines beschadigd waren. Toen het schip de ha ven binnenkwam, knapte de sleepkabel en kapseisde het schip. 46 geredden zijn aan land gebracht. Tot de dood'en behoort de commandant. De Sphinx (875 ton) was een van de zeventien schepen van de Halcyon-klasse van mijnvegers. Het schip was op 7 Feb. 1939 te water gelaten. Engelsch schip getorpedeerd. Vernomen wordt, dat de „Boa,verbuxn", van de Canadian Pacific, groot 9.874 ton, op den Atlantischen Oceaan getorpedeerd en gezonken is. Later werd vernomen, dat do „Beaver- bum" gisteren buiten de Britsche West kust tot zinken is gebracht. De „Beaverburn" is een vrachtschip. Vernomen wordt, dat het schip een beman ning van 77 koppen aan boord had. Een lid' der bemanning is omgekomen. De Engelsche verliezen. Volgens een officieel© mededeeiing zijn door het optreden der Duitsche strijdkrach ten in de week, die eindigde op 4 Februari 8 Britsche schepen met een totale ton nage van 25.069 en 6 neutral© schepen met een tonnage van 17.546 tot zinken gebracht. Van het Westfront Ilr! opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: „Niets bizondters ge beurd". In het frontbericht van het Duitsdh© Nieuwsbureau wordt het volgende gezegd: Aan de rijksgrens ten Zuidwesten van Eppenbrunn werd een vijandelijke verken- ningsafdeeling teruggedreven. Aan den Bo- v<-Ri,n ondernam de vijand korte over vallen met machinegeweren op den Duit- schen over. De activiteit in de lucht was uiterst gering. Ten Noorden van Kelil wer den twee Franscho verkenningsvliegtuigen bjj de poging om op Duitsch gebied' te vliegen, door liet luchtdoelgeschut genood zaakt terug te keeren. De Fransehe legerberichten hadden niets bizon iers te melden. Geen scherpe Amerikaansche nota's meer aan Engeland. Volgens een telegram 'van Associated Press uit Washington is de regeirin» tot het besluit gekomen om zich zoo veel mo gelijk te onthouden van het zenden van verdere scherpe nota's aan Engeland be treffende neutraliteits kwesties. Het ele- gram zegt. „In de toekomst zullen kwes ties, die opkomen tusschen de heide re- geeringen, naar men verwacht, bijna ge heel afgehandeld worden door persoonlijke besprekingen tusschen de ambtenaren in Washington en den Britschen ambassadeur of tusschen Britsche ambtenaren en den Araerikaanschen ambassadeur in Londen. De reeks nijdige nota's, die in de twee afgeloopen maanden aan Engeland gezon den zijn, hebben de Amerikaansche open bare meening in verontrustende mate in beroering gebracht, volgens sommige amb tenaren, die geen voordeel konden zier in bitse debatten tusschen de beide tanden, welke zij beschouwden als een reclitstreek- sche aanmoediging voor Hrtlcr.Uiteraard zou deze gemelde nieuwe 'politiek er van afhankelijk zijn, dat zich -geen verdere ern stige schendingen van Britsehe zijde zullen voordoen- van de Amerikaansche neutral© rechten. De Balkanconferentie De diplomatieke redacteur van het agent schap Stefani schrijft: De bijeenkomst van de 'Balkan-Entente is besloten zonder sensationeele resulta ten, dat was trouwens voorzien. De posi tieve kant der overeenkomsten was ge legen in de vernieuwing van het Balkan pact en in de bevestiging van den ge- meenschappelijken wil, om den Balkan voor den oorlog te behoeden. Wat de overige kwesties betreft, blijven de vier staten hun slandpunlen iunemen. Zuid-Slavië is vrij van garanties en heeft betrekkingen van samenwerking met ai zijn naburen. Roe menie en Griekenland staan in een andere positie den Zuid-Slavië en Turkije, omdat zij gegarandeerd zijn onder verplichting van wederkeerigheid. Turkije blijft gebonden aan de verplichtingen van het bondgenoot schap met de groep der Westelijke oorlog voerende mogendheden. Që hulde, die door Markowitsj en Gafence gebracht is aan de houding der Itaüaansche regeering wegens haar streven in den Balkan tot verdedi ging van den vrede, wordt naar voren ge bracht als bizonder en vol beteekenis. Van alle kanton eikent men, dat de positie, omdat het een ieder duidelijk is geworden, dat de handhaving van den vrede op den Balkan in de eerste plaats te danken is aan het fascistische Italië. Intusschen blij ven talrijke kwesties van het Donaubekken en den Balkan nog onopgelost. Gandhi confereert met den onder-koning. Gandhi heeft gisteren te New Delhi, met den Britsch Indischen onderko ning een onderhoud gehad, dat twee en een half uur heeft geduurd en betrekking heeft gehad' op de consti- tutioneele toekomst van Indië. In het communiqué wordt het volgende gezegd* Gandhi heeft reeds bij het begin van het onderhoud duidelijk gemaakt geen mandaat te hebben van de bestuurscom missie van het congres, dat hij niet ge machtigd was het congres in eenig op zicht te binden en dat hij slechts uit naam van zich zelf kon spireken. De onderkoning zette tot in bizonder- heden de bedoelingen en voorstellen der Britsche regeering uiteen. Hij legde in de eerste plaats den nadruk op haar innigen wensch, dat Indie den dominionstatus zoo spoedig mogelijk zal verkrijgen en dat zij de ^verwerving van dien status met alle haar ter beschikking staand'e middelen zou bevorderen. De onderkoning heeft liet duidelijk ge maakt, dal de Britsche regeering zeer gaarne over dit geheele gebied in overleg wenschl to treden met vertegenwoordigers van alle partijen en belangengroepen in Indie, zoodra de tijd zou komen. Hij heeft ook duidelijk gemaakt, dat do regeering streeft naar een verkorting van dien over gangstijd en dezo op zoo doeltreffend mo gelijke wijze wenschl le overbruggen. Duitschland Zotm van aartshertog Franz Fer dinand omgekomen? Volgens berichten uit Duitschland, te Bel grado ontvangen, zouden Ernst, de zoon van aartshertog Franz Ferdinand (die in 1914 vennoord werd in Serajewo, waarna de wereldoorlog begon), en zijn morgana tische vrouw, gravin Sophie von Hohen-, berg, gestorven, zijn in het Duitsche con centratiekamp te Dachau. Ernst was gear resteerd na het binnenrukken der Duit- sobers in Weenen. Hij had in connectie gestaan met den Heimscliutz van Siarheni- berg. Engeland Ieren Ier dood veroordeeld. Peter Barnes en James Richards, twee Ieren, die ter dood veroordeeld zijn in verband met den aanslag van het letsche republikeinsche leger in Coventry, zullen morgen terechtgesteld worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft besloten, dat hij geen aanbeveling kon geven om wijziging te brengen in den gewonen loop van de wet. Beagië Sterk gedaald petroleumgcbruik. Prof Baudhmn heeft tijdens een lezing te Brussel medegedeeld, dat het petro'.eum- verbruik in België sedert November met 40 pet. is gedaald. Belgische Congo krijgt eigen luchtmacht De minister van koloniën heeft bes'oten in den Belgischen Congo een, militaire luchtvaartafdeeling op te richten. Van Canwelaert wijst op nanwe banden tus schen België cn Nederland. De voorzitter van de Kamer, van Cauwe- laert, heeft als spreker op een politieke bijeenkomst gewezen op de nauwe ban den tusschen Belgie en Nederland, on danks het ontbreken van een bonigenoot schap. Hg ontkende, dat de Belgische neu traliteit een beletsel zou vormen voor oen verandering van standpunt, indien Neder land door een vreemde mogendheid zou worden overvallen. België heeft in het huidige conflict zijn neutraliteit verkondigd, doch het Is niet gebonden als het conflict zich uitbreidt. Dit bewijst echter, dat België vast beslo ten is, te vermijden, dat het in den oor log wordt betrokken, indien dit niet beslist noodzakelijk is voor zijn eigen veiiighri Frankrijk Het optreden tegen de communistische afgevaardigden. De zaak der 44 communistische afge vaardigden is weer naar het militair ge rechtshof verwezen door den rechter van instructie, kapt. Moissac, De ten laste- legging van opnieuw vorming van een ontbonden organisatie wordt gehandhaafd. Tegen communistische zeven afgevaardig den zat niet verder opgetreden wordien, aangezien zij zich van de communistische partij hebben losgemaakt. Tenslotte heeft kapt. Moissac bepaald, dat een. nieuw on- j d'erzóek zal worden geopend tegen negen j gevluchte communistische afgevaardigden, die van verraad worden verdacht. Het zijn Jean Cntelas, Jacques Duclos, Emile Dulii- leul, Gabriel Monmousseau, Gabriel Peri, Arthur Ramette, Jean Rigal, Maurice Torez, Charles Tillen, De communistische kamerfractie telde 72 leden. Volkenbond Nederland gekozen in den Raad van het Int. Arbeids Bureau. In zijn laatste bijeenkomst heeft de Raad van Beheer van het Int. Arbeids Bureau Belgie en Nederland aangewezen om resp. het uittredende [talie en het uitgesloten Sovjet-Rusland in den Raad te vervangen. De eerstvolgende zitting van. het I. A. B. zal in de eerste dagen %*an Juni te Genève worden gehouden. Noorwegen Bezuiniging op brandstoffen. Het Noorsche Tel. Agentschap meldt: Wegens een tijdelijke vermindering in den aanvoer van brandstoffen, hebben de auto riteiten besloten, bepaalde beperking© op de verwarming van huizen toe te passen. Zoo mag de temperatuur in kamers niet hooger zijn dan 18 graden en in kantoren en vergaderzalen niet hooger dan 15 gra den. Bovendien zal in vertrekken met warm water voorziening, het warme water slechts op twee achtereenvolgende dagen in elke periode van drie weken ter beschikking mogen zijn. Soviet Rusland Dc Russische spoorbreedte toegepast op Poolschc lijnen. De Sovjets wijzigen de breedte der spo ren van de voornaamste lijn van Lem- berg, die de verbinding vormt tusschen Roemenië en Duitschland, aldus meldt liet Hongaarsche blad „Pest", Zij brengen de spoorbreedte op die der Russische spoor lijnen. Het blad voegt hieraan toe, dat dit werk reeds begonnen is. Daardoor wor den belangrijke mogelijkheden van export van Roemenie naar Duitschland opgehe ven. Vereen igde Staten Farley zeker van democratische ver kiezingscampagne. Bij de opening der bijeenkomst van het nationaal democratisch comité heeft de voorzitter, Farley, verklaard', te vertrouwen op hel succes der democraten bij de ko mende presidentsverkiezingen. Farley sprak niet over d'o kwestie van een nieuw mandaat voor Roosevelt. In tegendeel juichte hij het denkbeeld van gezonde rivaliteit in den boezem der de mocratische partij toe, op voorwaarde, dat deze niet ontaardde in tweedracht en dat men het in de democratische conventie eens zou worden over de keuze van een democratisch candidaat voor het presi dentschap. BINNENLAND* Nederiandsche patrouille over Duitsche grens. Naar Elmpt overgebracht. Gistei ochtend is een Nederiandsche militaire patrouille, bestaande uit vijftien wielrijders onder commando van een eer sten luitenant, bij het grenskanloor Maal- broek (gem. Maasniel) bij vergissing over de Duitsche grens geraakt. Do- patrouille werd door een Duitsche wacht aangehouden en is naar Elmpt over gebracht. Prins Bernhard op afscheidsbezoek bij generaal Reijnders. Prins Bernhard heeft zich gistermiddag te vijf uur, vergezeld van zijn waarnemend adjudant luitenant-kolonel H. J. Phaff,naar het algemeen hoofdkwartier begeven, om afscheid te nemen van den afgetreden opperbevelhebber, generaal I. H, Reijn ders. Nederiandsche rozen voor de Sieg fried-links. Aan den Nederiandsche bloemist D. varï der Loo, te Stratum is door de Duitsche regeering opdracht verleend tot levering van 100.000 struikrozen, welke langs de z.g. Siegfriedlinie zullen worden geplant. Ook de beplanting zal hem worden opgei- dragen. Maatregel tegen den smokkelhandel, Dc minister van financiën heeft, met uitzondering van enkele straten of wegen, het vervoer van aile goederen verboden verklaard m een strook van 100 meter breedte langs de rijksgrens in de gemeen ten Vaals, Wittem, Bocholz, Simpelveld, Kerkrad e, Eijgelshoven, Ubach over Worms, Brunsfeum, Schinkveld, Jabeek en Bin gei» rade. Dit verbod treedt met ingang van 15 Februari in werking. Gemengd Nieuws Brand in kantoorgebouw van visseherij- ondernemtng. In den afgeloopen nacht is brand ont staan in het kantoorgebouw van de N.V. Yisscherij Onderneming voorheen J. O. Pronk, aan de Lodderstraat te IJmuïdea. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij niet verhinderen, dat het ge bouw uitbrandde. De geheele administratie van de onderneming is verloren gegaan. Bet is niet bekend, hoe de brand is ont staan Kolendampvergiftiging. De 77-jarige weduwe N. F. aan het Ame land te Zaandam, is het slachtoffer ga- worden van kolendamp. Vanochtend vervoegde zich een metse laar aan haar woning om een reparatie aan den schoorsteen, welke niet goed trok, te verrichten. Men vond de weduwe op den vloer lig gen. Zij was door kolend'amp om het leven gekomen. De geneeskundige dienst heeft nog geruimen tijd getracht de levensgeesten op te wekken Slachtoffer van den onbewaakten overweg. Vanochtend omstreeks half tien is het zeventien-jarige meisje De H. te Rijen. (N.-B.) door een trein, die uit de richting Breda kwam, aangereden en gedood. Het slachtoffer reed per fiets met een meisje uit Rijen op den Oosterlioutschenr weg. Zij lieten den trein uit Tilburg den onbewaakten overweg aan de Vijf Eiken, te Rijen passeeren, maar bemerkten niet, dat uit de richting Breda eveneens een trein naderde. Toen zij den weg overstaken, werd mej. De H. door dezen trein gegrepen, en ge- dood. Haar vriendin was juist den over weg gepasseerd. Ilaliannsche soldaten onder lawine bedolven. Uit Aosta in Noord Italië wordt gemeld, dat een uit drie officiereu en dertig man schappen bestaande afdeeling alpinisten on der een lawine is bedolven. Onder hen be vonden zich ook do vijf marconisten, zoo dat de afdeeling geen noodseinen konden geven. Het gelukte alle verongelukten /iclt zelf uit de sneeuwmassa te bevrijden. Een soldaat, die onder cie sneeuw bedolven was gebleven, werd na tien uren ïnspan- nonden arbeid nog levend geborgen. Leipzigcr voorjaars-Mc-.se. Voor de a s. Leipziger voorjaars-Messe wordt het de buitenlandsche bezoekers het reizen naar Duitschland gemakkelijk ge maakt. Behalve een gratis visum wonion ook de spoorkosten tot op de helft voor het Duitsche traject gereduceerd. Ook ten opzichte van de levensmiddelen- voorziening zijn maatregelen genomen, het geen zekerheid biedt dat deze ruimschoots voldoende zal zijn. Spaansch stoomschip gezonken. Het Spaansche s.s. Deliina, 2200 ton groot, is ter hoogte van San Lucar Barra- meda gezonken. Het ongeluk geschiedde tengevolge van den zwaren stroom der Guadalquivir. De opvarenden werden gered. Ucso courant verECiilU' dagelijks, uiatuit- caaienng van Zon- er; Feestdagen Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Prye per week- 15 ets. Afzon- derlijko nummers 1 ets Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenties voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd sqjn, 's Zatordags vóór t» uar. Een bepaalde plaats van advortentiën wordt met gewaarhorgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der AdvertenUen: van 15 regels tt iedere regel meer f0 30, In bet Zateróagnnmnmr 15 regela S 1.80, Iedere regel meer f 0.35 Reclames f 0.75 per regeL Incassokostenócta Eostkv itantieslo cta Tarieven ad\erteniiui y abonnement ztjn aan het Bureau verknjgb iai. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kkma Advertentiën opgenomen l 0.50 t/m 15 woor den, f 0.75 tym. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond b uur aan het Bureau bezorgd 'b Zaterdags- Kleine Advertentiën 11.00,indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1