De ontwikkeling van de gemobiliseerden TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT De verzorging van het technische onderwijs Gem&ngd Nieuws BINNENLAND De aanvoer van zeevisch Filmnieuws Van zwemster tot filmaetrice Brutale inbraak bij juwelier Gevaarlijke was in zicht? Beveiliging spoorwegen As van een dieseltrein gebroken Het werk van O. en O. is veelzijdig en veelomvattend. Veelomvattend, omdat liet werk zich uitstrekt over vrijwel alle gemo biliseerden, veelzijdig, omdat de O. on <3. organisatie op velerlei wijze zich met de gemobiliseerden bemoeit. De veelzijdigheid van 0. en 0. is reeds eerder in publicaties tot uiting gekomen, toen er geschreven werdi over de vele wijzen, waarop men voor de ontspanning voor de militairen zorgt. Over de eerste 0., de ontwikkeling, werd reeds een en ander gepubliceerd, doch blijkbaar niet vol doende, omdat gebleken is, dat hier en daar misvattingen zijn ontstaan over de methoden, volgens welke de geestelijke en technische ontwikkeling der gemobiliseer den geschiedt. Er zijn twee lichamen, aan wie de ont wikkeling der soldaten is opgedragen, het instituut voor individueel onderwijs, diat zorgt voor het algemeen ontwikkelend' on derwijs, zooals Nederlandsche taal, vreem de talen, aardrijkskunde enz. en het poly technisch bureau Nederland-Arnhem, dat meer voor de technische ontwikkeling der gemobiliseerden zorgt. Naast deze twee instituten bestaan er nog bizondere cursussen, doch de beide genoemde instituten verzorgen verreweg het grootste gedeelte van de ontwikkeling der soldaten. In een persconferentie, dezer diagen ge houden, heeft men ons iets nader over de methoden van het P.B.N.A. medegedeeld. Het verzorgt het technische lager en middelbaar onderwijs plus aanverwante vakken, zooals wiskunde, natuurkunde, scheikunde, enz. Het peil van. de cursus sen loopt ongeveer van de ambachtschool tot iets boven de M.T.S. Het onderwijs is individueel en schrifte lijk en men heeft deze beide methoden gekozen, omdat men er de beste ervarin gen mee had, toen het P.B.N.A., in op dracht van het departement van sociale zaken cursussen voor werkloozen organi seerde. Dp voordooien zijn legio, nadeel en zijn er nagenoeg niet. Iedereen kan het vak of het aantal vak ken kiezen, dat hjj wil en hij is niet ge bonden aan plaats of tijd. In kleine kan- lonnementen met b.v. 20 soldaten, kan iedere soldaat op een of andere" wijze 'stil1 deeren. Het klasse-stelsel is vrijwel niet door te voeren. Het kleinste kantonnement is dat van... een soldaat. Natuurlijk wordt aan de or ganisatie van deze schriftelijke en indivi du col o methode hooge eischen gesteld. Dei deelnemers ontvangen geregeld' hun lessen per post veldpost, dus gratis toezen ding en sturen hun werk naar het bu reau op. Daar wordt het gecorrigeerd en worden nieuwe lessen verzonden. Geregeld moeten de leerlingen worden gecontroleerd. Ook moet er worden geadviseerd over het kiezen van een vak, over het al dan niet doorgaan in een bepaalde richting, enz., enz. Er zijn niet minder dan 260 vakken, voor welke men zich kan laten bekwamen. Om de organisatie doeltreffend en vlot te doen verloopen zijn die vakken verdeeld! in zes hoofdgroepen: bouwkunde, water bouwkunde, werktuigbouwkunde, electro- techniek, chemie en bizondere cursussen. Aan het hoofd van elke afdeeling staat een cursusleider, voor de bizondere cur sussen (handelswetenschappen, wiskunde, enz.) zijn er twee, in totaal dus zeven lei ders met een aantal in botsing komen. Aan het eind van den cursus kunnen examens worden afgelegd, doch dit zijn de gewone rijks- of vereenigingsexamens. Men ir.oet niet denken, dat alleen geheel of nagenoeg niet-geschoolde miiiairen van deze cursussen gebruik maken. Zeker niet, ai is de animo bij die groep zeer groot. Maar ook gegradueerden en officieren schrijven wel voor de cursussen in. Mees ters in de rechten of ingenieurs volgen cursussen in boekhouden, handelsrekenen, enz. Enkele getallen. Wanneer we dan enkele getallen wil len noemen, dan kunnen we rncdedeelen, dat ongeveer 6500 leerlingen zijn inge schreven. Hiervan zijn er ongeveer 2500 met opleiding II.B.SM.T.S., of universi teit Bij 6500 cursisten zijn er elke maand een 100.000 vel correctiewerk noodig, waar voor een groot aantal leeraren vereischt is, tlians ongeveer 200. De kosten zijn. voor de gemobiliseerden gering. Zij betalen 25 cent per les, waar voor zij verder alle materiaal krijgen. Door 0. en O. wordt aan het P.B.N.A. eveneens 25 cent bijbetaald. Aan elke les is ongeveer een uur of vijf werk ver bonden Dat de lessen zoo goedkoop Irun- fien worden gegeven, is te danken aan verscheidene factoren. Ten eerste leveren de leeraren hun medewerking tegen mini male vergoeding, de verzending is port vrij, terwijl de organisarie zoo doeltref fend mogelijk geschiedt. Hue hel contact verkregen wordl. Hoewel do schriftelijke verbinding leeraar- loerling, direct dus zonder tussohenpersoon, is, rgn er toch de contact officieren, btj wie ie»-'Uflflen en ad spirant leeilinsen bur wen. DER DINSDAG, 6 Februari 1940, no. 22395. schen kunnen kenbaar maken. Deze contact- officieren stellen plaatselijke militaire lei ders aan, officieren en onderofficieren, die een eenvoudige administratie kun nen voeren. Deze zorgen voor de expe dieering en distribueering van het werk. De contact-officieren komen elke veertien da gen op het centraal-bureau van O. en '0. in Den Haag bij elkaar om wensclien en re sultaten te bespreken. In groote kantonnementen worden wel studiegroepen gevormd van militairen, die tezamen eenzelfde studie volgen. Maar dit alles doet aan het principe van het schriftelijke en individueel® onderwijs niets af, het principe, dat voor de ontwik keling van de gemobiliseerden toch wel het meest juiste en doeltreffende wordt geacht en ertoe zal bijdragen, dat de vrije tijd der gemobiliseerden niet ontaardt in een geest- doodend nietsdoen, doch integendeel nuttig gebruikt zal worden met goede resultaten, wanneer de demobilisat:e zal zijn gekomen. Geen rijksstcun aan den visch. h&ndel. Op de vragen van het (lib.) Tweede Ka merlid den heer I. H. J. Vos, betreffende hei uitvaren van te weinig trawlers, den vischprijs en steunverleening aan belang hebbenden bij den vischhandel, hebben de ministers van economische zaken en an sociale zaken het volgende geantwoord: Het is juist, dat tengevolge van facloren, weltee verband houden met de tijdsom standigheden, een gering aantal trawlers ter visschcrij uitvaart. Het is den ministers bekend, dat de in voer van Deensehe en Koorsche visch op sommige dagen aan stagnate onderhevig is. Wat betreft het prijsniveau van hel ar tikel visch, kan in het algemeen worden opgemerkt, dat de vischprijs is gestegen, hetgeen trouwens noodzakelijk is met het oog op de verhoogde productiekosten. In verband hiermede komt bet niet onjuist voor, dat de invoer binnen zoodanige per ken blijft, dat een ongunstige terugslag op den reeds gereduecerden - Nelcr- Jandschen aanvoer vermeden wordt Het is den ministers bekend, dat belang hebbenden bij den vischhandel door ge- meentebj'kte diensten van maatschappelijk hulpbetoon zij bet bij wijze van hulp op den voet der armenwet, dus niet krach tens de steunregeling van het departement van sociale zaken steun wordt verleend. Naar aanleiding van door de betrokken organisaties naar voren gebrachte wensclien is meermalen het verleenen van een tege moetkoming overwogen. De regiering ziet evenwel als resultaat dezer oierwegnnie geen mogelijkheid om door een legem, et koming van rijkswege, welke niet zou na laten ten aanzien van verschillende andere, eveneens door do huidige omstandigheden getroffen, categorieën neringdoenden onaan vaardbare consequenties mede te brengen, ten dezie steunmaatregelen te heffen. Zij meent, dat hier, althans vooralsnog, vol staan moet worden met de hulp van de be staande gemeentelijke organen. Overigens moge er nog op worden gewezen, dat voor de voorzieniung in bizondere nooden door de regeering is ingesteld liet algemeen steuncomité 1939. Aantal radioluisteraars in Nederland. Het aantal radioluisteraars, dat, blijkens aangifte een eigen ontvangtoestel bezit, be droeg 31 December j.l. 1.025.876; het aan tal aangeslotenen op radio-distributie.inr'ch tingen bedroeg op dienzelfden datum 411.720, zoodat een totaal aantal van 1.437.596 radioluisteraars, of 163 op 1000 inwoners is geregistreerd. Willy den Ouden krijgt een rol in „Van het een komt het ander". De moeilijke tijdsomstandigheden verhin deren niet, dat binnenkort weer een nieuwe Nederlandsche film op stapel gezet wordt. De Universal Film Agency N.V. begint 19 Februari in de studio's in Brussel met de opnemingen van de film „Van het een komt het ander". De productieleiding be rust bij Ludwïg Vidor en Riethoff, terwijl Carl Lamac en Gerard Rutten de regie 2ullen voeren. De muzikale illustraties zijn opgedragen aan Ralph Benatzky, terwijl Otto Heller jle camera bedient. Willy den "Ouden zal in deze film debu teeren en volgt hiermede het voorbeeld van Johnnie Weisrnuiler. Onder den namen van haar medespelers treffen wij aan Her man Bouber, Matliïeu van Eysden, Jan' Musch, Sylvain Poons en nog vele anderen „Van het een komt bet ander" zal een muzikale filmcomedia en. geen operette worden. De première zal waarschijnlijk eind April of begin Mei draaien. i Een ruit ingeslagen. In den aigeloopen nacht hebben inbrexers de etalageruit van den juweherswinkel der lirma Spoyer te Amsterdam, ingeslagen, vervolgens het metalen vlechtwerk achter de ruit verhogen, waarna zij met de hand een aantal uitgestalde kostbaarheden s alen. Hoeveel ontvreemd is en de waarde van het vermiste is nog niet bekend, Zooclra de inbraak ontdekt was, werd de politie ge waarschuwd, die zich terstond met den eigenaar in verbinding stelde, en het on derzoek opende. De daad moet zich in een oogwenk hebban afgespeeld. Aan den kant van het Koningsplein heeft de juweliers win kei drie etalageruiten. Achter deze ruiten bevindt zich een metalen vlechtwerk, de dader heeft nu het kleinste der drie ruiten, in den benedenhoek, vlak bij de deur, ingeslagen, vermoedelijk met een koevoet. Het vlecht werk, dat betrekkelijk licht van structuur is, heeft hij uit de rails weten te duwen, waar op hij met de hand een aantal gouden arm banden, cigarettenkokers en andere voor- werpen van waarde kon bereiken. De man heeft blijkbaar overhaast gewerkt, aange zien hrj een groot ged-eelte van de onder zijn bereik liggende kostbaarheden heeft laten liggen. Een nachtwaker, die op het Singel liep, zag den man haastig om den hoek ko men, doch schonk hier geen aandacht aan Even later ontdekte hij den inbraak, waar van hij" terstond de politie op bet bureau Singel in kennis stelde. De dader was toen uiteraaid reeds verdwenen. Men vermoedt dat een auto op den man had staan wachten. Situatie op Nederlandse!:® Rijn- urmen dreigt 'precair te worden. De hoofdingenieur directeur in de direc tie algemeenen dienst van den rijkswater staat deelt mede, dat blijkens door hem ontvangen bericht het ijs van de Moezel, Zondag over 90 K M is losgekomen De kop van de bewegende ijsmassa is gisteren te één uur Coblenz gepasseerd. In Duitschland verwacht men, dat heden te middernacht deze kop Wezel zal bereiken. Zooals bekend, is van .een punt, een ige kilo meters beneden Wezel tot in Neder land de rivier de laatste dagen vast ge weest Men acht in Duitschland een was van het water van drie meter mogelijk Hoe zich de waterstand op de bovengedeelten dei Nederlandsche Rijntakken zal ontwikkelen, is thans nog niet t «'voorspellen. Sterke was is niettemin waarschijnlijk. Bij Orsoy gelegen op ongeveer 19 K M boven Wezel steeg gistermiddag het water vier centimeter per uur. Het weid niet onmogelijk geacht, dat reeds vandaag in den loop van den dag het ijs op do boven gedeelten van Rijn en Waal in beweging komt. Bewaakte en onbewaakte. Veelvuldig wordt gevraagd, hoe tenslotte de spoorwegovergangen zullen worden, be- eiliird De A.N W B. geeft hieronder een afoeineen overzicht van do verschillende wijzen van beveiliging. Ie. Bij groote dichtheid van het ver keer zullen met de hand bediende afsluit- boomen worden gebruikt. Dit zijn de be waak t e spoorwegovergangen. 2e Bij andere belangrijke overwegen zullen flikkerlichten worden geplaatst. Dit zijn de automatisch-mechanisch beveiligde spoorwegovergangen. Rood flikkerlicht beteekent: stop (trein nadert); wit flikkerlicht: doorgang vrij; oranje vast licht: kijk uit of weg vrij is (sein defect). 3e. Bij allo niet-bewaakte overwegen zijn z.g. Andreaskruisen opgesteld, dwz.rood wit geblokte palen met twee of vier ge kruiste, rood-wit geblokte armen, resp, bij enkel en bij dubbel spoor. 4e. Buiten de bebouwde kommen zullen bij alle bewaakte spoorwegovergangen en alle eenigszins belangrijke onbewaakte overwegen, ter weerszijden van den weg op ongeveer 240 M., 160 M., en 80 M. van den overweg, waarsekuwingsbakons worden geplaatst, dat zijn plm. 1 M. hooge en 30 c.M. breeds, witte platen, waarin resp. 3, 2 en 1 reflecteerende, schuine strepen zijn aangebracht. De refectoren aan de rechterzijde van den weg hebben een ronde, die aan de linkerzijde een witte kleur. Op de verst van den overweg ver wijderde bakens aan de rechterzijde van den weg worden naar gelang een bewaak te, dan wel esn onbewaakte overweg wordt genaderd, waarschuwingsborden ge plaatst (witte driehoek met roode ran den) met pp het witte veld in zwarte kleur rt-sFp een hek of een locomotief. Binnen bebouwde kommen znllen deze bakens al leen worden geplaatst, indien het karak ter vm den weg daartoe aanleiding geeft. 6e. Zoo lang die onder 4e. genoemde bakens niet overal zjju aangebracht, kan een waarschuwingsbord met liek of loco motief worden geplaatst. De thiol, die in ons land flink inzette, herschiep vele straten in uitge strekte poelen. De auto's deden het sneeuwwater hoog opspatten. Ook uit Denemarken ziju vrijwilligers uaar Finland gegaan, om tegen de Russische troepen te strijden. Gewapend met de onontbeerlijke ski's, mar- rheert een afdeeling door Oulo. 4,< f- s» Luitenant-generaal H. G. Winkelman, die lveBoi' dc secretaris-generaal van den Vol- it. li kenbond (rechts), arriveerde gisteren in Den benoemd rs tot opperbevelhebber van Land- gHffifr vfn hct Perma_ en Zeemacht, als opvolger van generaal Iientc Hof vm internationale Justitie, Reijnders. Lopez Olivan, Korfc stagnatie op de lijn Amers foortApeldourn. Toen gistermiddag omstreeks kwart voor een de dieseltrein 116 het station Ban ner eld op de lijn AmersfoortApeldoorn was gepasseerd, en ter hoogte van Stroe was gekomen, brak van een der trein stellen een as. De trein, welke ter plaatse met groote snelheid reed, werd spoedig tot stilstand gebracht. Toch beschadigde de gebroken as eenige wissels. Zoo spoe dig mogelijk werden de noodige maatrege len getroffen. De reizigers, die in dezen dieseltrein zaten, werden met uit Bame- veld gereauireeide motorwagens opgehaald, zoodat zij' ter plaatse konden overstappen. Het defecte treinstel reed op eigen kracht, uadat eemge vooizieningen waren getrof fen, terug naar het station Barneveld. Daar werd deze trem op een zijspoor gezel. Omstreeks drie uur kon het spoorwegver keer m beide richtingen weer normaal plaats vinden. Ammoniak tegen griep ingenomen, in het r.k. ziekenhuis te Zutphen zijn twee broers van do familie R. te Hal (ge meente Brammen) opgenomen, die thuis een verwarmend drankje tegen griep had den ingenomen. Uit een flesch hadden zrj zich ieder een glaasje vol ingeschonken, maar spoedig, nadat zij er van hadden ge- ronken werden zij onwel. Het bleek, dat zij ammoniak hadden in genomen. Een van de broers verkeerde aanvankelijk in levensgevaar, maar gistermiddag was het gevaar geweken. De toestand van bei den is gunstig De „Laertes" door mist opgehouden. Bij de reederij te Amsterdam is gister avond bericht ontvangen, dat het s,s. Laertes", dat Zaterdag nabij Dover opj een mijn geloopen is en thans op halve* kracht doorvaart naar Londen, door den! mist in het Kanaal wordt opgehouden. Jongetje onder auiobns gedood. Gistermiddag omstreeks half twee is liet zevenjarig zoontje van de familie Van Straten te Amerongen, bij het spelen on der een passeerende militaire autobus ge-* makt. Het ventje was op slag dood. Matroos door gasverstikking om liet leren gekomen. Gisterochtend vroeg heeft men aan boord van het s s. „Rabeuliaupt", dat in het Jolian van Hasseltkanaal over het IJ te Amsterdam ligt, den 21-jarigen matroos K. Lubbers uit Appingedam dood in zija hut gevonden. Uit het onderzoek door de politie bleek, dat in het kombuis een fornuis fel brand de. Aan het fornuis had' men een groote kolenkit gehangen. Deze kolen werden ver hit, met het gevolg, dat zich gassen ont wikkelden, welke doordrongen tot d;e aan het kombuis grenzende hut van den ma troos". Deze kwam door gasverstikking om het leven. Het stoffelijk overschot is naar; het Binnengasthuis vervoerd1. Autobus door trein gegrepen. Op een onbewaakten overweg op het traject Ocliolt-—Clopperiburg bij Munster, (Westfalen), is een autobus door ©en goe derentrein gegrepen. Hierbij zijn tien per sonen gedood.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5