Zware druk op de Mannerheim» linie. Finnen blijven op alle fronten meester van den toestand. Is bier iets voor U bij Vrijdag"#- Februari.1940 EERSTE BLAD Fa. RIJNBENDE VAN HOEK, Fa. A. J. v. d. VEN ,,'T VINKJE» Semi-gedv ongen ieening van f 300 millioen No. 69300 (3 lijnen). 92ste- Jaargang. No. 22388 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEF KORTE IAVEN). TEL. 6S30O,(3 lijnen). dien tijd' kunnen de krijgsverrichtingen, namelijk door nieuwen sneeuwval belem merd worden. De gezondheidstoestand der Pinsche sol daten in buitengewoon goed'. Finnen zoeken naar Russische parachutisten. Finsche patrouilles zoeken in het ge bied tusscben Rovaniemi ea de Botpische Golf naar Russische parachutisten. Er zijn namelijk zestig valschermspringers gediaald en zij zijn niet allen gevonden. Zij dragen Finsche uniformen en hebben onder meer instrumenten voor het aftappen van de Finsche militaire telefoonlijnen bij zich. Zwccöschc ambulance naar Finland. Drie ambulance-auto's voor Finland, waarvoor de gelden zijn bijeengebracht door leden van de koninklijke automobielclub, zijn aan het RooJe Kruis afgeleverd en zijn vandaag naar Fiaiaud vertrokken. De auto's werden bestuurd' door chauf feurs, die Finseh spreken en aan winter weer gewend' zijn. De auto's kunnen elk vier brancards vervoeren. BUITENLAND Geweldige Russische verliezen Reuter meldt s Ondanks de groote opoffering van menschen en materiaal door de Rus sen, houdt de Mannerheimlmie nog sleeas krachtig stand. De Russische verliezen aan de verschillende fron ten worden - hier alleen reeds over de laatste twee dagen geschat op 3000 tot 4000 man. Het is mogelijk, dat zich nog een an dere Russische divisie aan het centrale Noordelijke front in moeilijkheden be vindt. Ruim een week lang hebber de na de overwinningen van Suomussatmi en het Kiantameer afgeloste Finsche troepen getracht deze divisie ten Noorden van Kuhnio te omsingelen, De aankomst van buitenlandsche vliegtuigen schijnt eer af schrikkende werking op de Russen te heb ben gehad, want de laatste dager; heb ben zij slechts een paar bombardemen ten uitgevoerd. De Russische reserves aan menschen en materiaal schijnen bijna onuitputtelijk, te oordeelen naar de roekeloosheid, waar mee zij worden verspild. Volgens een gis teren gepubliceerde schatting hebben de Russen sedert den aanvang van den oor log 30b vliegtuigen verloren, 600 tanks, drie kleine oorlogsschepen, een duikboot, 203 zware kanonnen, 1294 machinegewe ren, 552 motorvoertuigen, 1560 paarden en twee versperringsballons. De Russen varen in de IVtannerlieim-linie. Reuter meldt nog: Volgens een bericht uit Helsinki heb ben de Russen Woensdag op een gegeven ©ogenblik zich werkelijk een. weg gebaand tot in de Marmerheimlinie. Er werd' hier man tegen man gevochten, maar na enkele minuten dreven de Finnen u« Russen weer uit de linie. De ontwikkeling van den strijd in het Noorden. Havas meldt uit Haparanda: In welingelichte Finsche kringen wordt tegengesproken, dat de Russische troepen Kajaan. zouden hebben bereikt, zooals van buitenlandsche zijde werd beweerd. Men verhaast zich er over, dat een dergelijk gerucht heeft kunnen ontstaan, aangezien Kajaani meer dan 80 k.m. van Kumoniemi ligt, waar de Finnen de laatste weken vooruitgang hebben geboekt. Kajaani ligt 100' k.m. van Suomussalmi, waar de Fin nen einde December de Russen een ge voelige nederlaag hebben toegebracht. Het is niet mogelijk, dat de Rusesn tusscben deze beide plaatsen zco ver het land konden binnen dringen, want de bodem is hier icdekt met dichte wouden zonder •wegen. De eenige mogelijkheid is, dat men ets berichten over de bombardementen op Kajaani verkeerd heeft overgebracht. De grootste macht ontplooien de Rus sen op de landengte van Karelie, doch de berichten over vijf aanvallen op een dag worden in militaire kringen met wan trouwen gezien. Op de eerste plaats dnurt net daglicht slechts vijf tot zes uur, ter wijl bovendien de Russen met over vol doende transportmiddelen beschikken om de aanvallende troepen te doen aflossen. De huidige stand van den strijd De correspondent van Reuter te Helsinki zegt, dat de Mannerheimlinie, don voort- durenden Russischen aanvallen ten spijt, stand houdt, zelfs bij Summa, dat altijd' als het kwetsbaarste punt beschouwd is. Op vele andere deelen van het front duurt de Russische druk voort. Bij Kuhmo, 40 kilometer ten Zuid-Oosten van Suomos- salmi, -wordt reeds elf dagen gevochten. Men gelooft dat ook hier een Russische divisie in moeilijkheden verkeert. De Finnen verklaren aan het Noorde lijke front vele Russische patrouilles te ver nietigen. Die patrouilles zijn meestal 100 man sterk en zij bieden meer trefkans dim de kleine Finsche patrouilles. Soms komen de Russen recht in de Finsche vuurlinie. Uit de bosschen wordt een machinegeweer- vuur geopend en de Russen worden wegge maaid'. Volgens de Finnen vallen d'e Russen den. laatsten tijd' zoo voortdurend' aan, om dat zij voor het einde van Februari eenigen ..indruk op Finland willen maken. Omstreeks Van het Westtront Het Fransche leger bericht van gister avond luidt: Activiteit van onze patrouilles aan ver- csheidene deelen van het front. Hedenochtend was er niets te melden. Het Duitsehe legerbericht luidt: Te Forbach is een eigen beveiligings- afdeehng in botsing gekomen mei een tamelijk sterke groep vijandelrj-ke verken ners. De vijand, heeft daarbij verscheidene gevangenen, verloren, -Het iuchtwapen is bij de controle in hot grensgebied niet in 'contact geweest met'' den vijand. Het Fransrl» leger kost een mil liard per dfcg. Leon Bailby meldt-in,Le Jour, d'at uit Engelsche bron over het Fransche leger inlichtingen zijn verkregen, welke tot nog toe niet in Frankrijk warenverspreid. Frankrijk heeft ongave 61/2 millioen man gemobiliseerd-. Dergelijke geweldige ef fectieven maken voor1''dé schatkist uitga ven noodig van ongeveer een milliard franken per dag. De yevKewsri tuut mcnschcule- rens der koopvaardij. Sir Arthur Salter, <ïe Jaarlementaire se- crelaxis van hetBiriScfe ministerie van koopvaardij, heeft mé id, dat vol gens de officieel©» - is, waarover het ministerie beschikte, - sedert het uitbreken van den oorlog '431' zeebeden der koop vaardij door het optreden van den vijand gedood en 235 gew-ond zijn. D-i verliezen van de, geallieerde m neutrale scheepvaart. Gezaghebbende «kringen te Londen heb ben gisteren antwoord gegeven op de be wering, vervat in. hét communiqué van het Duitsehe opperbevel, waarbij de ver liezen voor de geallieerde en neutrale koopvaardij van hét begin van den oor log tot einde Januari worden geschat op 409 schepen van in het f geheel 1.493.431 ton. Reuter heeft van gezaghebbende zijde vernomen, dat de juiste, cijfers der ver liezen van het begin van den oorlog tot 4 Februari te middernacht bedragen: 143 Britsche schepen* met een inhoud van 505 90S ton, 14 geallieerde schepen met 76.689 ton en 117 neutrale schepen met 342 357 ton, in het geheel 274 schepen met een inhoua van 925.044 ton - 7 Engeland Beperking van papier verb ruik. Het Britsche ministerie voor de voor raden heeft een order uitgegeven, waarin, bepaald woidt, dat geen enkel papierfabri kant lusschen 3 Maart en 1 Juni a s. meer dan 60 pet van het gewicht aan. papier, vergeleken met de hoeveelheid, die ge leverd werd tusscben 1 Maart en 3t Mei 1939, mag afleveren, aan wie het ook zij, zender speciale vergunning. De rantsoe- neering zal na 1 Juni woolen voortgezet. Noorwegen De voorraad brandstof niet toereikend. Lie, de minister voor de voorraden, heeft verklarad, dat de steenkolen, cokes en sintelvoorraden, welke In verschillende deelen van Noorwegen zijn opgeslagen, thans een half millioen Ion bedragen, ter wijl het normale jaarlijkse he verbruik 3 millioen is. Tengevolge van den oorlog zijn 33 sche pen, welke gebruikt werden voor den ko lenLandel op Noorwegen, verloren gegaan, terwijl voorts de koude en het ij» de la ding in Britsche liavens hebben bemoei lijkt Do regeering en particuliere importeurs hebben orders loopen tot een hoeveelheid van'ongeveer 80Ö.030 ton steenkolen. Er worden voor den kolenhandel op Noor wegen meer dan honderd schepen ge bruikt. Vereenigde Staten De levering van oorlogsmateriaal Bespreking op het Wille Huis. Gisteren heeft president Roosevelt te Washington, met de Amerikaansche mi- nisiers van buitenlandsche zaken, oorlog en marine, besprekingen gehad, die lan ger dan een uur duurde. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat gesproken is over de aankoopen van munitie en oor- logsmaterieel door vreemde mogendheden in d'e Vereenigde Staten. Ook de functies van de verschillend© ministers en van de leden van de commissie tot controle op aeu uitvoer van munitie zijn besproken, alsmede het verkoopen en het doen va ren onder vreemde vlag van Amerikaan scbe schepen. Bizondere besluiten werden niet geno men en de besprekingen hadden meer het karakter van een onderling uitwisselen van inlichtingen. Oprichting van munitiefabriek voer geallieerden. Naar Associated Press uit Wilmington (Delaware) meldt, heeft de president van de Atlas Power Company onthuld, dat de Britsche regeering zijn maatschappij hel geld voorgeschoten heeft voor den bouw in de Vereenigde Staten vau een mnitiefabriek, waarvan de totale productie naar de Britsche en Fransche legers zal worden gezonden. Verwacht wordt, dat de productie bin nen zes maanden zullen kunnen aanvan gen Postrekening No. 5311. Steeds het BESTE TE LEVEREN tegen den LAAGST MOGELIJKEN PRIJS is het devies van de HOOGSTRAAT 32 - Teief. 68011 TAPIJTEN, L0QPERS. GORDIJNEN. VAKKUNDIG STOEFEERSWERK ANNO 188» Gebouw „Musis Sacrum" LANGE HAVEN 115 - TEL. 68145 L. P. LAMEER Azn HOOGSTRAAT 51 - TEL. 68546 Slijterij en Wijnhandel Singel !03 - Telefoon 67641 Mariastraat 54 - Beyerlandschestraat I BINNEHLANP Verplichting voor aangeslagenen in de vermogens belast naar sen zuiver vermogen van f30.000. Rente 4 procent. Spoedig nieuwe leening van f 15 millioen Gisteren is het aangekondigd'© leening- ontwerp ingediend. In de memorie van toelichting schrijft de minister van financiën o.a.: Zooals uit den regelmatig gepubli- ceerden stand van 's rijks kas blijken kan, beloopt het totaal der vlottende schuld op het oogenblik ruim f S00 millioen. Wel staat daar een niet om aanzienlijk bedrag van vorderingen te genover, maar het saldo der verplich tingen is toch van dien aard, dat een verdere consolidatie van schuld thans niet achterwege mag blijven. De minister stelt zich voor, zeer bin nenkort een leening aan te gaan van f 300 millioen, tegen een koers van uit gifte van 100 pCt. en een jaarhjksch© rente van 4 pCt Daar deze leening nog beschouwd kan worden als te zijn aangegaan ter dokicing van normale kapitaalsuitgaven, zal zij een looptijd hebben van 40 jaar. Weliswaar bevindt zich onder de huidige vlottende schuld ook reeds een aanmerkelijk bedrag, dat het gevolg is van de tegenwoordige bui tengewone omstandigheden, maar voor het meerendee! der schuld geldt dit niet. Deze stamt uit den normalen tijd en kan op normale wijze worden geconsolideerd. Althans wat den looptijd der Ieening aan gaat. De minister wijst vervolgens op het abnormale karakter van deze leening, welke semi-gedwongen is. Binnenkort zal een tweede leening volgen, met een looptijd van vijftien jaar. Wel zal infusschen de huidige leeniung inzoover zij vat lucht breng! in dc vlot tende schuldpositie van het rijk, er toe bijdragen, dat de urgentie van een 15 jarige mobilisatieleening z ch vanzelf iets minder scherp zal doen gevoelen en dus met de uitgifte van zulk een leening, mede in verband met andere baten welke aan den kapitaaldienst van het leeningfonds ten goe de komen (art 5 van het ontwerp leening' fonds 1940), nog een oogenblik zal kunnen worden gewacht. De structuur van de semi-gedwongen leening zal dezelfde zijn als in vroeger jaren. Op het eerste plan zal staan een for meel-vrijwillig© Ieening, welke een rente zal dragen die 1 pCt. hooger is dan de ren te van de gedwongen leening, welke volgen zal, indien de vrijwillige Ieening de be oogde som niet opbrengt. Doordat de be dragen, waartoe men aan een gedwongen leening zou moeten deelnemen, reeds nu worden aangekondigd, kan iedereen nauw keurig nagaan, in welke mate hij op de vrijwillige leening zal moeten inschrijven om zich te vrijwaren tegen verplichte deel name straks aan een Ieening, die een lagere rente zal opbrengen cn door inkoop bene den pari kan worden afgelost. Die vrijwaring zal absoluut zijn, ook als de gedwongen Ieening doorgaat. Want in dat geval zal de inschrijver op de vrijwil lige leening zicli aan de gedwongen leening kunnen onttrekken door inlevering van de „bewijzen van storting" ,di© hij tegelijk met de obligaties van de vrijwillige leening ontvangt. Wie op de thans uit te geven leening voor zijn „competente portie" inschrijft, stelt zich derhalve veilig tegen de even tualiteit van het intreden der gedwon gen leeniug. Deze gedachte, aan de emissies uit de vroegere oorlogsjaren ontleend, krijgt thans nog een kleine uitbreiding, inzoover de* obligaties van de jongste staatsleening des- gewenscht voor 100 pCt. in ontvangst zul len worden genomen bij de storting op deze nieuwe leening. Of daarvan veel ge bruik zal w orden gemaakt, is onzeker. De rente is bij beide Iceningen dezelfde. De belastingbetalingsfaciliteit ontbreekt bij de nieuwe Ieening. Het is dus zeer vel mogelijk, dat de deelnemers aan de laatste staatsleening in groote meerdeilieid hun stukken liever zullen behouden en thans nieuw geld zullen storten. Daar echter go- bleken is, dat een aantal kleine inschrijvers zich toenmaals met eenige moeite liquide hebben kunnen maken en uit plichtsgevoel daarvoor een offer hebben gebracht, komt het billijk voor, hun althans de gelegenheid te openen, hun storting m de semi-gedwon-- gen Ieening te doen met de oude obli gaties. Hoe de inschrijving dient te ge schieden. Artikel 16 van het wetsontwerp luidt: De binnen het rijk wonende (natuurlijke personen, die voor het belastingjaar 19391940 zijn of woi'den aangeslagen in de vermogengsbelasting naar een zuiver vermogen van f30.000 of meer, zijn, be houdens bet bepaalde in artikel 26, ver plicht deel te nemen in de in deze af- deeling bedoelde leening door storting van zoodanig bedrag als voor elk vermogen volgt uit onderstaande tabel: Bedrag, waarvoor is deel te nemen Vermogens in de Ieening Van 130.000 tot f 40.000 f100 f40000 tot f 50.000 f200 f50.000 tot f 60.000 f300 f60.000 tot £250.000 f400 vermeerderd met f 100 voor elke f5000, waar mede het vermogen f60.000 te boven gaat. f250.000 tot £500.000 f 4200 vermeerderd met 100 voor elke f 4500. £500.000 tot f 750 000 - f 9700 vermeerderd met f 100 voor elke f 4000. £750.000 tol f 1.000 öuö f15.900 vermeerderd met f 100 voor elke f 3500. f 1.000.000 of meer f22 900 vermeerderd met f 100 voor elke f 3000 boven het millioen. De conferentie in het Vredes paleis geëindigd Dr. Colijn en dc heer Aveno-1 zullen merjeg plegen over sa menstelling centraal comité. Ka de laatste zitting van de conferentie in het Vredespaleis te 's-Gravenhage, is gisteravond om 8 uur het officieele com muniqué over de besprekingen uitgegeven. Hot luidt als volgt: Het door het Assemblée vau den Volleen- bond ingestelde comité, dat tot opdracht had het centrale comité voor sociale en, economische vraagstukken te constituee- ren, in overeenstemming met d'e voorstel len vervat in het Bruce-rapport, is op 7, en 8 Februari te 's-Gravenhage in liet Vredespaleis in de localiteitem van het permanente hof van internationale justi tie bijeen geweest. Dan volgen in het communiqué de na men van de tien gedelegeerden die van het comité deel uitmaken, na welke opi- somming het communiqué als volgt vorder gaat: Bij den aanvang van zijn zittingen heeft het organisatiecomité door coöptatie dr. H. Golijn aangewezen als lid' van het cen trale comiten a titre personnel. Vervol gens heeft het comité dir. H. Golijn tot zijn voorzitter benoemd'. Het comité is be gonnen met een algemeen© en inleidende bespreking, die betrekking had op de sa menstelling van liet toekomstige centrale comité en eveneens op de werkzaamhe den, die dit centrale comité zal verrichten. Het organisatiecomité heeft besloten, dat zijn president en de secretaris van den Volkenbond overleg zullen, plegen met betrekking tot d'e uitnoo- digingen tot de staten en tot de in- dividueele personen, die zonden kun nen worden aangewezen als leden van het centrale comité. Op grondslag van dit overleg zullen de president en de secretaris-generaal vervolgens een voorstel indienen hij het orga nisatiecomité. Tezelfdertijd is besloten niet alle plaat sen, die door de Assemblee voor beide categorieën leden voorzien zijn, te ver vullen, maar er voor het oogenblik ©enige open te laten. Het organisatiecomité, dat aldus uitge breid' het central© comité zal constituec- ren, zal zijn eerste zitting houden zoodra zijn leden op de hoogte zijn gesteld van den arbeid doorverschillende organen van. den Volkenhond op economisch' &n so ciaal sollied verricht. Deze courant »r«cbïjiit degelijke, mot tut- tendering van Zon- en Feestdagen. Pras per wartaal franco per port f 2.50. Prqs per week: 15 ets. Afzon- derfüke nummers i ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen AdTertentien f ooi het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan. get Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór att Een bepaalde plaats "ran adrertenuen wordt niet gewaarborgd. DE STRIJD BIJ SUMMA Russischaanvallen Spoorwegen 10 km. HefriJoW VIPURlÉH «iimvvi Pcrkjarvf 'RUSLAND KOrVISTO Prijs der Advertentfên: Tan 1—6 regela f f 53j Iedere regel meer f030, In bet Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, Iedere regel meer 10.35 Reclames f0.75 per regeL Incassokostend ets postkwitantiesl5 ets. Tarieven van advertcntien dij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiön opgenomen ii 10.50 t/m. 15 v. oor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. *s Woensdags: Kleine Ad verten tiën tot 25 woor den f 0.25, mits Yóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags* Kleine Advertentiön 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Steeds regen billijke voorwoorden disponi bel voor Vereenlglngs-vergaderingen, Feesten, Toneel-uitvoeringen. Bals enz. Koude- en warme buffeccen. Geheel gemoderniseerd. Aanbevelend, De exploitant SUPRA JENEVER2.90 p. Uter BRANDEWIJN3.— CITROEN JENEVER 2.90 COGNAC 3.10 ADVOCAATvanaf 1 -15 Flesch BORDEAUXvanaf °-S° RIJN- en MOEZELWIJN vanaf 1-2S VERMOUTHvanaf Lit.fl. OUDE JENEVER vanaf 2.9S „Lit.kr. Tel. 67885

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1