SJMMA, HET FÏNSCHE VERDUN Mussisch offèrisief op de N a merheimlinie duurt voort Maandag 12 Februari 1940 EERSTE BLAD ieffingen ten behoeve van het leeningsfonds 1940 92ste jaargang. 22400 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN ,141 (HO KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postreken.ng No. 5311. BUItrtëNLAND De strijd om Summa Reuter meldt uit Stockholm: De moed en volharding, die de Fin nen in den strijd om Siumma aan den dag -leggen, is van dien aard, dat deze strijd, naai men hier meent, in de ge schiedenis geboekstaafd zal blijven als bet Finsehe Verdun. Het front van Sum ma is ongeveer twaalf kilometer breed en in deze nauwe ruimte hebben de Russen duizenden mannen en machi nes geworpen. Wanneer hun mannen weggemaaid zijn en de overlevenden vermoeid raken, brengen de Rassen nieuwe troepen in het veld om hen te vervangen. De Russen in dezen sector zijn goed uit geruste beroepssoldaten. Alle rust, die de Finnen krijgen, is een paar uur voor mid dernacht voor de Russen bij het aanbre ken van den dag hun aanvallen hervatten, Dezelfde Finnen weerstaan iederen nieuwen aanvalsgolf der Russen. Sedert het offen sief op de landengte begon, hebben de Russen naar schatting niet minder dan 90Q0 man en meer dan 100 tanks verloren. De Finsehe verliezen moeten thans ook verscheidene .duizenden bedragen. Iiavas meldt voorts: In de sectoren van Summa en Taipale was het vuur der Russische artillerie bui tengewoon hevig. De gebetonneerde fortifi caties ondergingen een zeer zwaar granaat- vuur dodh de weerstand kon niet worden gebroken. Niet verheeld mag echter worden, dat de schade die door de Russische artillerie was aangericht vrij belangrijk is. Vier malen wierpen de Russische troepen in opeen volgende golven hun infanterie naar vo ren. Zij werd met ernstige verliezen terug geslagen. Aan het Noordoostelijke front van het La- dogarneer hebben zich geen gevechtei van belang voorgedaan. De Russen hebben een enkel offensief pogen ie ondernemen in de streek van Ilaittojoki, maar dit offensief mislukte. Bij het Ladogameer hebben de Russische troepen gepoogd eenigen dctache inenten over het ijs le sturen, maar de aan vallen werden gestuit door de Finnen die verschansd lagen op de eilandjes die overal in hel meer liggen. Wiborg hevig gebombardeerd De „Stockholm Tidningen" bericht, dat Wiborg Zaterdag hevig is gebombardeerd. Do fraaie historische kerk van rle stad is vernield. De vijand wierp talrijke brand bommen, waardoor verscheldenen branden ontstonden, groote verwoesting werd aange richt. Twee personen werden gedood en twee gewond. Ook Hangoe werd gebombardeerd, doch ider was de schade betrekkelijk gering. Hot blad voegt hieraan toe, dat de Rus sen gedurende de negen dagen, welke de aanvallen op de Karelische landengte thans duren, 104 tanks hebben verloren en dat minstens 6000 Russen zijin gesneuveld. De laatste twee dagen hebben zij 72 pantser wagens verloren. Mannerhcim naar de Land engte. Maarschalk Maimerhelm zon het front aan het Ladogameer Zaterdag verlaten hebben om de krijgsverrichtingen op de Karelische Landengte te inspecteeren Russen melden succes bij de Mannerheimlinie liet iegerbericht -an het militaire antrict Leningrad luidt: „Op 11 Fe bruari bedrijvigheid van verkenners en m eonige sectoren artillerievuur. Nog steeds botsingen tusschen kleïno in- fantewe-afdeelingen ten Noorden van hel Ladogameer. Op de Karelische Landengte uitwisseling van artillerie vuur en een treffen tusschen infan- terie-afdeelingen, welke met het resul taat. dat de vijand werd teruggedreven er. lö verdedigingswerken, waaronder acht geschutkazematten, door onze I roepen genomen werden. De Sovjet- Russische luchtmacht heeft verken- rings- en bombnrdementsvluchten on dernomen". Britsche vrijwilligers voor Finland Die „News Chronicle" meldt, dat binnenkort 200 man, als eerste conti- gent van de 5.009 Britsche vrijwilli gers, naar Finland zullen vertrekken. Niet ver van de Firfsch© legatie- te Lon den heeft de onlangs opgerichte organisatie tot hulp aan Finland een bureau geopend, waar Britsche onderdanen van beiderlei kunnen hun diensten voor Finland kunnen aanbieden. Een der beambten van de delegatie heeft medegedeeld, dat honderden zich ree V, heb ben aangemeld als vrijwilliger. Internatiiuiale vliegersbrigade in Finland. Een zeker aantal Amerikaansehe vrij willigers bevindt zich reeds in Finland. Een der eerste was William Sullivan, uit Burlington, m den staat Vermont. Hij heeft een groote ervaring als vlieger. Bij de kleine groep vrijwilligers, waarvan hij deel uitmaakt, bevonden zich onderdanen van twaalr verschillende landen. Er zijn ook eenige officieren onder hen, doch de op leiding van de -troep wordt uitsluitend ver zorgd door Finsehe officieren. De groep heeft den naam „Sisu" aangenomen, een Finseh woord, dat „ontembare energie" befeekent. De uitrusting en de gesst der mannen is uitstekend. Onder hen bevin den zich Duitscheis, Engelsehen, Polen, Scandinaviérs en Balten. Verscheidene Zweedscke artsen zijn als vrijwilligers in Finland aangekomen Zij zullen in de lan delijke gobielen de gemobiliseerde Finsehe artsen vervanocn. De reis van Sumnen Welles Het voornaamste doel: Berlijn Havas meldt uit Washington: De uitleg, die gegeven wordt aan de missie van Sumner Welles .en de verkla ring van Huh betreffende .de „besprekin gen tusschen de neutralen", heeft oen evo lutie ondergaan, die weerspiegeld wordt door de Zondagsbladen en de commen taren van gezaghebbende waarnemers. Een realistischer kijk op den toestand schijnt de overhand te krijgen. De motie van ver trouwen in Daiadier, de gezaghebbende commentaren uit Frankrijk en Engeland, evenals die uit Duitschlanü, -hebben bij gedragen tot deze rechtzetting, doordat zij toonen, dat de oorlogvoerenden^geenszins bereid zijn de wapens neer té leggen. In de omgeving van het Witte Huis geeft men trouwens te verstaan, dat 'Roosevelt zich te dezen opzichte nooit illusies heeft gemaakt. Een hooggeplaatste diplomatieke persoonlijkheid, die in contact staat niet den president, heeft volledige^ verzekerin gen gegeven aan den ambassadeur van een der geallieerden betreffende/het ka rakter van ie missie van Sumner Welles, waarbij hij liet uitkomen, dat JTe' reis van den onderstaatssecretaris in geen geval de geringste ongerustheid of" wantrouwen van geallieerde zijde kon rechtvaardigen. In dit verband 'merken welingelichte waarnemers op, dat het werkelijke'doel der missie Sumner Welles zou zjjn een bezoek te brengen aan Berlijn Het standpunt der geallieerden is inderdaad te goed bekend om een reis van den voornaamsten medewerker van Gordel Huil te rechtvaardigen. Juist -is het echter, dat de inlichtingen tea aan zien van den toestand in Duitschland tegenstrijdig zijn. Bovendien is het niet onbekc-na, dat invloedrijke Duit- sche persoonlijkheden laatstelijk her haalde malen getracht hébben Roose velt te interesseeren voor een bemid- delingsgebaar door hem confidentieel afgezanten te zenden. Deze démarches zouden den president geen aanleiding geven om zich op den door de afgezanten voorgestelden weg te begeven, maar wel zouden zij krachtig hebben bijgedragen tot zijn besluit om als zijn persoonlijken waarnemer Surnner Wel les uit te zanden, teneinde ter .plaatse de ware ben cegredenen dezer stappen van Duifsche zijde te verifioeren Wat de „besprekingen tusschen de -neu tralen" betreft, wordt bevestigd, dat zij "envoudig len doel hebben de Europee" sche neutralen i» polsen, teneinde van tevoren hun aansluiting te verzekeren bij dc economische beginselen, die herhaal delijk door Huh uiteengezet zijn en die volgens den onderstaatssecretaris eventueel door de g<-h< de wereld moeten woiden aanvaard, wanneer een duutzame vrede na den oorlog wil worden gevestigd. Franscb-j luidsprekers aan het front llavas meldt De plotselinge inval van de vorst heeft niet nagelaten, belemmerend te iverken op de operaties aan het front. Aan het front langs den Rijn hebben daaierilegtn in de gewoonlijk zoo rustige sectoren reeds een week lang heftige we- derzijJsche schietpartijen plaats, waarvan de oorzaak ligt in een nieuwen vorm van zenuwenoorlog: het gebruik door de Frau- seheu van luidsprekers, die in het Duitsch berichten uitzenden voor de Duitsche sol daten, die in de verdedigingswerken op den anderen rivieroever, op nog geen hon derd meter van de Fransche stellingen, liggen. Teneinde hun mansriiappen te be letten, naar de Fransche luidsprekers le luisteren, laten de Duitsche officieren on middellijk met automatische wapens en zelfs kanonnen het vuur openen, niet zoo zeer in de hoop den zorgvuldig bescherm den en gecamoufleerde!"! luidspreker te vermelen, doch teneinde het geluid ervan te overstemmen. De aankomst van overzecsche troepen in Engeland. Reuters speciale correspondent ergens in het Midden-Oosten van Engeland, meldt dat daar vandaag een der grootste le gers, die ooit den Oceaan hebben over gestoken, aangekomen is. Het bestond uit hel Nieuw-Zeelandsche expeditieleger en Australische troepen. De haven lag vol grij_e passagiersschepen, d'ie als transport schepen waren ingericht, en begeleidende Britsche oorlogsschepen. In de haven heerscht groote bedrijvigheid. De hertogin van Windsor in het Riisselsehc. De hertogin van Windsor heeft gisteren in uniform een bezoek gebracht aan ©en rustoord in Noord-Frankrijk. De hertogin heeft tal van geschenken meegebracht voor de verpleegden. Emotievolle rds van Britsch seliip. Reuter seint uit Lissabon: Het Britsche s.s. „Oregon" (G 008 ton), is hier door een sloepboot binnen gebracht met ernstige kctelsehade. Het schip had drie dagen lang hulpeloos rondgedreven, toen een duikboot in zicht kwam. Toen zij zag, dat de „Oregon" ongewapend was verdween zij. den koopvaarder aan zijn lot overia!end Den volgenden dag kreeg een sleepboot uit Lissabon contact met liet schip, dat naar de haven werd ge sleep). L)< tweede officier en twee man aan boord van de sleepboot werden ge dood en nog een ernstig gewond, doordat tijdens hel sleepen een der trossen knapte. De Duitsche radio had volgens Reuter de vorige week medegedeeld, dat de „Oregon" wa» gezonken. (Vervolg pagina 4, le blad). BINNEKiAND Ter dekking van mobilisatie-uitgaven De regeering heeft bij de Tweelo Kamer ingediend een wetsontwerp houdende hei. fingen ten behoeve van het Leeningfonds 1940. Dit "wetsontwerp is reeds aangekondigd in de memorie van toelichting op het aanhangige ontwerp lot instelling van een leeningfonds. Het strekt, zoo schrijft Ihans de minister van financiën, om door tijdelijke heffingen dekking te vinden voor de jaar. lijksche lasten der mobilisatieuiIgaven, voor zoover deze niet" rechtstreeks zullen kun nen worden afgeschreven uit do bate van herwaardeering van het goud, do opbrengst der oorlogswinstbelasting en eventueele an dere aan den kapitaaldienst van het leening fonds ten goede komende middelen. Vijftien opcenten op dc sue ccssicbelasting, In de eerste plaats wordt voorgesteld een heffing van 15 opcenten op de suc cessiebelasting. De bezwaren daarvan wor den door den minister niet onderschat. Het nadeel, dat de kapitaalvorming lijdt doordat de opbrengst van deze belasting ter dekking van jaarlijksch© uitgaven wordt besteed, zal door deze nieuwe opcenten- heffing weer worden verscherpt. Niette min is de minister van oordeel, dat, waar de reeds drukkende inkomstenbelasting bin nenkort nog aanmerkelijk zal worden ver zwaard ten behoeve van den normalen dienst, het onderhavige voorstel boven op centen op die belasting de voorkeur ver dient en, ondanks de ertegen aar te voe ren bedenkingen, in de gegeven 'omstan digheden als onvermijdelijk behoort te wor den aanvaard. Verhooging benzine belasting met bijna anderhalve cent per liter. De tweede herziening, die voorgesteld wordt, is een verhooging van de benzine- belasting met een bedrag,hetwelk neer komt op een kleine IV2 cent per liter, even min een aantrekkelijke maatregel, maar een die, gezien den prijs welke voor de benzine betaald wordt in omliggende lan den, toch niet als buitengewoon ve'xatoir kan worden beschouwd. De pompprijs per liter, die in België 23.4 cent bedraagt en in Duitschland (de Mark op 75 cent ge rekend) 30 cent, zal bierdoor len onzent stijgen tot I8V2 cent. Koffiebclasling. In de derde plaats is het oog gericht op een object van heffing, dat afgezien van een korte periode ten bate van het landbouwerisisfonds tol dusver onbe last bleef, namelijk de koffie. De wijze waarop deze nieuwe belasting zal worden geheven, en de voorzieningen, waardoor schadelijke repercussies ervan zullen worden vermeden, worden in het wetsontwerp in den breed© toegelicht. Tien opeenten op den suiker- accijns. Als vierde middel wordt voorgesteld een heffing van 10 opcenten op den suiker accijns. Op dit oogenblik worden op dien accijns geheven 10 opcenten ten behoeve van de gewone middelen en 30 opcenten ten behoeve van het landbouwcrisisfonds, tezamen alzoo 40. Eenige jaren geleden werden op den suikeraccijns 70 opcenten geheven, namelijk 30 ten behoeve van de gewone middelen en 40 voor het landbouw crisisfonds. Al zou het zeker niet raad zaam zijn, tot dit toperjfer terug te k-eeren, zoo is de minister toch van meening, dat in de huidige moeilijke omstandigheden tegen een verhooging met 10 op-centen onoverkomelijk bezwaar niet behoeft te wor den gemaakt. Dc opbrengst ra.it »le hef fingen. Het jaarlijks verbruik van benzine op rond 400.000 K.Gr. stellende, zal de voorge stelde verliooging een koogesre jaarlijksche bate geven van f7.600.000. De belasting op koffie zal f20 per 100 IC.Cr. bedragen. Uitgaande van een uit do stalis!iek blij kend verbruik gedurende de laatste jaren van ruim 40.000 000 kilogram, meent de minister de jaarlijksche opbrengst van bei voorgestelde invoerrecht op koffie op ruim acht miilioen gulden te kunnen stellen. Ten aanzien van de opcenten op de sui- keraccijns wordt nog opgemerkt, dat, uit gaande van de opbrengst van de hoofd som van den suikeraccijns over 1939, welke ruim 55 miilioen gulden bedroeg, de op brengst van de voorgestelde 10 opcenten kan worden geraamd op ruim 5.5 miilioen gulden per jaar. Wat de opcenten op de successierechten betreft, zegt de minister nog: Daar de hoofdsom van de rechten van successie, overgang en schenking voor het jaar 1940 geraamd is op een kleine f37 miilioen (mcf de 20 op-cenlen f44 miilioen), mag de jaarlijksche opbrengst voor de nieu we voorgestelde 15 opcenten geschat wor den op ongeveer 5.5 miilioen. [ntusschcn zullen, daar de successie-rechten grooten.. deels eerst ongeveer neg© 1 maanden na het overigden worden betaald, aan het dienstjaar 1940 nog slechts geringe baten uit dit middel ten goede komen. In verband met de beoogde voorioopige invoering tegen ongeveer medio Februari 1940 van de verhoogde benzine-, benzol--, koffie- en suikerrechten op den voet van de tariefmachtigingswet 1944 is de op brengst van die verhooging voor het jaar 1940 te stellen op f 14.000.000. Daar de opcenten op den suikeraccijns en de successierechten met 1 Mei in werking zullen treden, zaJ hun opbrengst in 1940 blijven beneden liet als jaaropbrengst ge raamde bedrag. De raming voor 1940. De raming wordt dientengevolge aldus: In 1940 een opbrengst van f14 mii lioen uit benzine en koffie, f3.6 mii lioen (2/3 van 5.5 miilioen) uit de 10 opcenten op den suikeraccijns en eeni ge bate uit de grootendeeïs eerst na 9 maanden betaalde successierechten. Tezamen rond f18 miilioen. In 1941 en volgende jaren een op brengst van f16 miilioen uit benzine en koffie, f5.5 miilioen uit de 10 op- centen op den suikeraccijns en f5.5 miilioen uit de 15 opcenten op de suc cessierechten. Tezamen 27 miilioen. De „Burgerdijk" getorpedeerd Ten Zuidwesten van Engeland, doo-r Dnitschen onderzeeër in den grond geboord. Havas meldde Zaterdag uit New- York: - liet radiostation M.tokay heeft nood seinen opgevangen van het Nederland- sche vrachtschip „Burgerdijk", melden de, dat het ten gevolge van een bot sing op zestig mijl bezuiden Bishop Rock zinkende was. Het bericht gaf geen enkele Inzonderheid over de bot sing. De „Burgerdijk" vertrok 30 Januari j.I. van New Yorl. naar Rotterdam en nadeide nu de Engelsche kust. Bishop Bock is een rotseiland van dc Scilly-eiianden aan de Zuidweslpunt van Engeland. De „Burgerdijk" meet 6S35 bruto reg. ton en is eigendom van de Holland-— Amerika-lijn, voor welke zij in 1921 bij C. van der Giessen en Zonen te Krim pen aan den IJssel werd gebouwd. Alle opvarenden gered. Gisterochtend is langs radiotóegra- fischeu weg van het Nederland sche schip „Edam" van de HollandAme- rikalijn bericht ontvangen, dat beman ning en passagiers van de „Burger dijk" allen zijn gered en alles wel is. Britsche reddingboot naar de „Burgerdijk". Op het bericht, dat de „Burgerdijk" van. de Holland—Amerikalijn noodseinen had uitgezonden nabij de Zuidwestkust van Engeland, was Zaterdag nog een Britsche reddingboot naar de aangegeven plaats ge- gaar». De diiectie van de HollandAmerika Lijn deelde vanochtend mede, dat zij van den kapitein van het stoomschip „Burgerdijk" bericht heeft ontvangen, dat zijn schip Zaterdagmiddag te 18.35 uur 15 mijlen ten Zuiden van Bishop Rock door een Duitsche onderzeeër is aangehouden eri daarna is getorpedeerd De directie van de HollandAmerika Lijn heeft hiervan mcdedceling gedaan aan het ministerie van bu tenlandsche zaken fc 's-Gravenbage. De reien van het torpedre. ren van de „Burgerdijk" is niet bekend. Nieuwe bommenwerper voor Ino'ië Een jirolo-lype Fokker in aanbouw. In liet gedeelle betreffende het departe ment van oorlog lezen wij in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in zake de Indische begrooting. liet volgen de: Indien de betreffende leden met metalen bommenwerpers bedoelen die, eventueel te bouwen door de N.V. Nederlandschei vliegluigenfabriek Fokker, kan worden medegedeeld, dat een piroto-type in aan bouw is, waarvan de afname-proeven nog! niet hebben plaats gehad. Als deze gun stig zullen zijn verloopen, is het d'e be doeling het proto-type in Nederlandsch- Indie verder te beproeven, waarna om trent de aanschaffing van een serie dor toestellen ©en beslissing zal worden ge nomen Drie slagkruisers voor Nederlandsch-lndië in haar memorie van antwoord op de begrooting van Nederlandseh-Indié, laat de reperring zich als volgt uit over de kwestie der maritieme verdediging van Nedér- landsch-indië: Ook de regeering kan geen waardee ring hebben voor de wijze waarop schrijvers, die terzake geenerlei ver antwoordelijkheid dragen, zich in cou ranten en tijdschriften nopens de voor genomen vlootversterking hebben uit gelaten. De regeering gaat echtor in deze aangelegenheid doelbewust haar eigei weg, waarbij de verschillende ambtelijke adviezen, voc reaver noo dle, mondeling toegelicht uoor gezag hebbende marine-deskundigen, tot richtsnoer worden genomen. Te dezer 2ake kan thans worden medegedeeld, dat de regeering na rijp beraad haar gedragslijn heeft bepaald. Zij heeft besloten den aanbouw te be vorderen van een drietal slagkruisers. Een wets voordracht ter zake zal te zijner tijd, nadat de volksraad zal zijn gehoord, aan het oordeel van het parlement worden onderworpen. In afwachting daarvan meent de regeering zich te mogen, onthouden van beschouwingen over de uitreiking van de maritieme weer middelen in Indië. Opdracht voor vier sloepen voor den mljnenvcegdienst. Naar wij vernemen, heeft het departe ment van defensie aan de Amsterdamsche scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. den bouw opgedragen van vier sloepen ten. behoeve van den mijnenveegdienst - De voornaamste afmetingen van deze vaartuigen zijn als volgt: lengte 23.04M., breedte 4.50 M., diepgang 1.10 M. Doze courant ïtraclnjnt dagelijks, matoit* ronde ring van Zon- en Feestdagen. Pqjs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Pr|js per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adyertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, *8 Zaterdags vóór i* uur. Ken bepaalde plaatB van advertenti&u wordt niet gewaarborgd. r jr" f" Prijs der Advertenttön: ran I5 regels 11 ledoro regel raeer f0.30; in het Zaterdagnummir 15 regels f 1.80, iodere regel meer f 0.35 Reclames fü.75 per regel lncassokostenö ets postkwitantiea 15 ets. Taneven van advertentie» dij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegeD vooruitbetaling Kleine Advertcntiëo opgenomen 0 t O.50 t/m. 15 woor- den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 80 woorden. *6 Woensdags: Kleine Ad vertentiëntot25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Adverteotièn 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1