llussisc 1 offem sief 1 io i 11 onverzwakt aan Mannerheim=lmie onder zwaren druk Russen zouden reeds tot in de linie zijn doorgedrongen PüftOL EERSTE BLAD Dinsdag 13 Februari 1940 Pij i ijke overt Nederlandsinternationale positie Jaargang. No. 22401 Tel. No. 6930(5 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Havas meidt uit Haparanda: Het Russische opperbevel concen treert al zijn strijdkr-shten, zoowel te land als in de lucht, in den strijd om de landengte van Karelië. Terwijl de Russen ouophoudelijk aanvallen doen op de Mannerheim-linje, zoowel in den sector van Summa als meer Oostelijk in het gebied van Taipale, daarbij krachtig gesteund door de artillerie, die zonder ophouden over de geheele lengte van het front op de landengte vuurt, bombardeert de Russische lucht macht voortdurend de Finsche achter hoede. AHa Russische luchtstrijdkrachten steu nen het offensief op de landengte van Karelië. Wiborg is sedert het begin... van den oorlog bijna dagelijks gebom bardeerd. Het staat rast, dat het Russi sche opperbevel tot eiken prijs een be slissing wil verkrijgen voor 28 Febru ari, den dag waarop de oprichting van het roode leger wordt herdacht. Het Finsche opperbevel beeft echter met stelligheid verklaard, dat zijn troepen zich gisterochtend nog in al zijn stellingen had den kunnen handhaven. Er zijn nog gten geloofwaardige berichten binnengekomen over de resultaten van den gisteren door de Russen uitgeoefenden druk. Volgens inlichtingen uit goede bron zou het zevende roode leger onder generaal Mereskov, dat op de landengte opereert, en waartegenover het kleine Finsche leger onder generaal Oehquist staat, ongeveer 300.000 man omvatten, met bijna ÏOQ.ÖOO tanks. De geringe sterkte der Finsche effec tieven belet maarschalk Mannerheim, als afleidingsmanoeuvre een krachtig tegen ©fefnsief op touw te zetten op een ander punt van het strijdtooneel, b.v. op den N.O, oever van het Ladogameer, waar de Fin sche troepen zich, ondanks de behaalde successen, wegens hun te geringe getal sterkte moeten vergenoegen met plaatse lijke vorderingen, zooals die welke op 10 Februari op alle punten. In dit gebied o.a. te Kitelae en Pitka- rantae, en meer naar het Noorden te Kuo- monienu werden geboekt Uit Stockholm wordt gemeld: De gevechten, die gisteren geleverd zijn aan het Karelische front, waren nog feller dan die van Zondag, die toch reeds een toppunt leken te be reiken. De Russen brachten een nog grooter aantal tanks in het veld, waar bij sommige van 70 ton. De Russen stelden wanhopige pogingen in het werk om cioor de Mannerheimiinie te breken, teneinde Wiborg te bereiken. De gekcclc beschikbare Sovjet Russi sche luchtmacht is op het oogenblik geconcentreerd aan het Karelische front De roode luchtstrijdkrachten hebben niets verwaarloosd om te trachten te verhin deren, dat versterkingen de Finnen be reiken. De Finnen gebruikeai echter slechts door do hossel) en loopende wegen, die door de Russische vliegtuigen niet kun nen worden opgespoord. In Finsche kringen wint de meening veld, dat de huidige operaties tegen de Man- nerheimlimc geleid worden door maar schalk Worosjiiof persoonlijk. De waag, die op het ik gesteld wordt, is minder of de Finnen hun weerstand zul len kunnen voortzetten dan wél' of de Russen kunnen voortgaan steeds nieuwe divisies in den strjjd te werpen. Na den sector van Summa was de sec tor tusschen Muolajaervi en Vucksen het voorwerp \an de heftigste aanvallen. De Russen brachten hier 150 tanks in het veld. Opnieuw hebben zij gepoogd om de Mannerheimiinie heen te trekken, maar de Finnen hebben geweldige batterijen ge plaatst te Ko.evilz en Vjoerke, welke oeze pogingen teniet hebben gedaan. Zware Russische verliezen In het Finsche legerbericlit wordt mel ding gemaakt van zware verliezen van de Russen aan alle fronten. Naar schatting zijn 1.080 man gesncuveldl en zijn 73 tanks vernield. De Russen in de Mannerheimiinie? Havas meldt uit Haparanda: Uit welingelichte bron wordt beves tigd, dat de Russen op 11 Februari in. de Mannerheim-linie zijn binnenge drongen. De Finnen deden tegenaanval len, doch slaagden er niet overal in de Russen terug te werpe Russische luchtaanvallen in Noord-FinlamL Uit Kirkenaes wordt vernomen, dat de Finsche posities te Nautsi gisterm'ddag he vig door Russische bommenwerpers zijn bestookt. Het is nog niet mogelijk de uit werking ervan vast to stellen. Na den zwaren sneeuwval der laatste dagen, wor den de krijgsverrichtingen in dit gebied zwaar belemmerd, doordat de sneeuw wel twee meter hoog ligt. Voorts wordt melding gemaakt van groote activiteit in hel Russische hoofdkwartier te Salmijaervi. De Finsche luchtmacht is den geheelen dag zeer actief geweest. Gevangenschap beteekent verraad. De hizondere correspondent van de „Mes saggero" te Helsinki bericht, dat onder de documenten, welke op een gewond Rus sisch officier werden gevonden, een circu laire van het hoofdkwartier van het mi litaire district Leningrad was, waarin werd gezegd, dat iedere soldaat, die zich door de Finnen gevangen zou laten nemen, be schouwd zou worden als verrader. Voor dit verraad zouden zijn naaste en ver dere familieleden moeten boeten. De correspondent schrijft verder, dat men aaxi dezen maatregel moet toeschrijven, dat minder Russen gevangen worden gemaakt Een volksverhuizing 1 De Finsche minister van levensmiddelen- voorziening heeft tegenover het Stockholm- sche blad Social Demokraten verklaard, dat in. Finland 500.000 personen van woon plaats hebben moeten veranderen. Voorts wordt uit Helsinki vernomen, dat sedert veertig jaar niet zulk een koude maand Januari heeft gekend als thans. De laagste temperatuur, die in de hoofd stad wem geregistreerd, is 33 graden on der nul. Ook de maand Februari belooft zeer koud te worden. In den nacht van 10 op 11 Februari daalde de temperatuur tot 30 graden onder nul, "Vrijwilligers uit Engeland. De Finsche woordvoerder te Londen heeft aan Reuter medegedeeld, dat d© eerste afdeel in g vrijwilligers voor Finland Engeland zoo spoedig mogelijk zullen ver laten. Hfl onthulde, dat niët alle te Lou der. ingeschreven vrijwilligers Britten zijn. Sommigen zijn van andere nationaliteiten, diaai de Finsche regeering vrijwilligers aan neemt uit ieder land, dat de Finsche zaak gunstig gezind is. Verscheidene honderden vrijwilligers uit Canada en de Vereenigde Staten, de meea ten van Finsche afkomst, zijn thans in Finland aangekomen. Economische overeenkomst tusschen Duitschland -fen Rusland Het telegraaf agentschap der Sovjet Unie meldt: Op il Februari is te Mos kou tusschen de Sovjet Unie en Duitschland, na succesrijke onderhau. delingen een economische overeen komst ouderteekead. Deze overeenkomst komt ''overeen met de wemschen der regeeringen van beide landen een program op te stallen Voor den handelsomzet tusschen Duitse: and en Sov jet Rusland, zooals uitgedrukt in de op 28 September 1939 tusschen den voorzit ter van den raad van volkscommissarissen en volkscommissaris van buitenlandsche zaken der Sovjet Unie, MolotoE en den rijksminister van buitenlaadsctie zaken, Von Ribbentrop, gewisselde irioren. De economische overeenkomst voorziet ir. den uitvoer van grondstoffen uit de So .at Unie naarDuitschland in ruil voor Duitsche f -fepe©. toeten. Reeds in het eerste jaar zal "de han delsomzet, die oenig -jaar; sinds den wereldoorlog te boven gaan. „Voor de toekomst ligt een verdof feoitbreid ing der wederzijdsche leveringen in het nemen. Campagne van leügeriberichten Ha\as meidt: Welingelichte Fransche militaire kragen zijn v'"' meening, dat op het oogenblik een offensief van leugenberichten afkom stig,, zoowel van Duitsche als van Russi sche zijde, aan den gang is., Terwijl bijvoorbeeld .iedere twee uur be richten binnenkomen, volgens welke de Mannerbeim-lhie doorbroken zou zijn, laat men van Duitsche zijde de aanwezigheid melden, op de rarest verschillende puri'et der Duitsche grenzen, van groote massa's Duitsche troepen, Zoo- werden, tienJ)uitsche divisies, waarvan Zaterdag gemold werd, dat zij zich in bet gebied van Aken bevon den, als door tooverkracht in een tijdsbe stek van 24 uur naar Slowakije verplaatst. Het is waarschijnlijk, aldus Havas, dal in den ioop der week deze tien spookdivi- sies dan hier en dan daar, in hel Noorden, in het Westen en in het Oosten, zullen opduiken, om achtereenvolgens met haar onwezenlijk gewicht den diplomatieken druk te steunen. Duitsche vliegtuigen bij de Orkadwi. Twee Duitsche vliegtuigen hebben gis teren langs den rand1 der Orkaden gevlo gen. Zij hebben geen bommen uitgeworpen. De toestellen hebben slechts boven een smalle strook van de eilanden gevlogen. Eugelsche vrouwen dienen in. Frankrijk. Vernomen wordt, dat een aantal vrou wen van den territorialen hulpdienst thans in Frankrijk dienst doet. Het juiste aantal is niet bekend, maar men gelooft, dat het slechts een gedeelte is van het aantal dat tenslotte overzee dienst doen zal. Noorsch stoomschip tot zinken gebracht. Het Noorschc s.s. Nidarholrn, groot 3182 ton, is gisteren tot zinken gebracht, vol gens een telegram dat in Oslo door de reeders is ontvangen. De bemanning is door een ander Nooisch schip gered. Het is nog niet bekend, of de Nidarholrn ten gevolge van een mijn of van oen torpedo vergaan is. Het schip was van. Amerika onderweg naar Liverpool. Ondergang van Britschen treiter. De uit tien koppen bestaande beman ning van den Engelschm treiter Theresa Boyle, groot 224 ton, die Zaterdagochtend door een Duiischen bommenwerper op 120 mijt van de kust was aangevallen en tot zinken gebracht, is gisteravond in een ha ven aan de Brilsche Noordoostkust aan land gegaan, nadat zij ruim 50 uur in een open boot had rondgezwalkt. Toen het schip zonk, gingen de man»en in een kleine boot en zetten koers naar land. Zij waren op enkele mijlen van de kust aan gekomen toen zij gezien werden door een Engelsch vliegtuig, dat een mijnveger naar hen toezond 0'""I)oon zij de doorgestane emoties en dc ontbering nog niet te bo ven zijn, is niemand hunner gewond. Estlandsch schip vergaan. Het Zweedsche schip „Birgitta" heeft veertien opvarenden van het Estlandscho schip „Linda", dat op weg van Blyth naar Gothenburg is getorpedeerd of op een mijn geioopen, te Kopervik aan land gebracht. Onder de geredden bevond zich een vtouw. Die tweede machinist van liet Estlandscho schip is aan boord van de Linda over leden; de kapitein is zwaar gewond en de meeste geredden hebben lichte kwetsuren opgeloopen. Sommigen beweren een. torpe do te hebben gezien, even voordat de out plotting onder het voordek zich voordeed De strijd in China Verdere Chinees die successen in Zuid Kwangsi. Chineesche militaire berichtgevers ma ken gewag van verdere successen der Clri- neezen bij bun tegenoffensief in Zuid- Ku angsi. Gezegd wordt, dat in drie dagen tijds meer dan 16ÖQ0 Japanneezen zijn gedood of gewond bij de gevechten in de buurt van Pinyang, dat op 80 K.M. ten Noord- Oosten van Naarling is gelegen. Reeds twintig Lotto's tijdens bom bardementen omgekomen. De presidente van het Finsche corps der Lotta's, F anni Luukolen, heeft tijdens haar verblijf te Stockholm tegenover Zweedsche journalisten verklaard, dat reeds twintig Lotta's het slachtoffer zijn geworden van de Russische bombardementen, daar zij haar post niet konden verlaten. Bestrijding der communistische propaganda. Janson, de minister van justitie heeft een wetsontwerp in voorbereiding tot uit breiding der volmachten aam de regeering voor de bestrijding der communistische propaganda. Duitscfiiand Publicaties omtrent anli-Dnitsche wandaden in Polen. Het Duitsche ministerie van buitenland sche zaken heeft zoo juist de tweede ge completeerde uitgave doen verschijnen van een vele officieel© verklaringen en origi neele foto's omvattende documentenver zameling, betreffende Poolsche „gruwelda dén", waarvan in Polen wonende Duit schers het slachtoffer zijn gewoiden. Volgens hel omvangrijke werk zou de „Poolsche terreur" 53 000 slachtoffers heb ben gei'ischt. Engeland De rantsocneering van vleescli. Wanneer de rantsoeneering van vteesch op 11 Maart van kracht wordt, zullen de restaurants 40 procent minder vteesch krij gen. dan op het oogenblik. Vereenigde Staten Ambieert Roosevelt geen derden termijn? „World Telegram" meent te weten, dat Farley, de minister voor de poste rijen, pas in een candïdatuur voor het presidentschap zou hebben toegestemd, nadat hij van Roosevelt de verzeke ring had ontvangen, dat de president zich niet voor een derde ambtsperiode candidaat zou steden. Een snelle bommenwerper. Het Amerikaansche ministerie voorleger en luchtvaart heeft gisteren bekend ge maakt, dat een nieuwe bommenwerper „24", welke te San Diego (Californie), be vredigende proefvluchten heeft gemaakt, een uursnelheid van 500 k.m. heeft be haald en een vliegbereik heeft van meer dan 5000 k.m. Deze nieuwe bommenwerper is uitgerust met vier 18 cyl. motoren van 1200 p.k Hij kan vier ton bommen vervoeren. Het vliegtuig is een c-endekker met een vleu gelbreedte van 33 M. Er is plaats voor een bemanning van 6 tot 9 koppen. Roosevelt met vaeantic? Men meent te weten, dat president Roosevelt deze week zal vertrekken voor een zeereis in de Caraibische Zee en de Golf van Mexico. BINNENLAND Dr. Winckel uit Helsinki te Stockholm terug Nedcrlamlsche ambulance kan begin Maart haar werk aan vangen. Dr. Winckel is uit Helsinki te Stockholm teruggekeerd, waar hij besprekingen heeft gevoerd met het Finsche Roode Kruis. Hij verklaarde, dat de Nedcrlandsehe am bulance ia Finland gestationneerd zal wor den in het gebied ten Noorden van het Ladogameer, on beschikken zal over een ziekenhuis met honderd bedden op eenigen afstand achter het front. Deze ambulance, die zes of zeven artsen, ongeveer vijftien verpleegsters en ander personeel zal om vatten, zal -waarschijnlijk begin Maart vol ledig met haar werkzaamheden aanvangen. Voorts zeide dr. Winckel, dat hij tijdens de week welke hij in Finland doorbracht, geen enkel luchtalarm had meegemaakt. Hij heeft gelegenheid de vernieling te zen welke is aangericht door de bombardementen van Abo. In Helsinki had hij niet veel teekenen van de bombardementen kunnen vinden. De besprekingen met het Finsche Roode Kruis hadden een uitstekend verloop ge had, en goede resultaten opgeleverd, dr. Winckel zeide er van overtuigd te zijn, dat er een goede samenwerking tusschen de ambulance en de Finsche autoriteiten, zal heersclien. Ten slotte sprak dr. Winckel te gen, dat hij zelf als leider-chef..aris van de ambulance zal optreden. De Koudste winter, die ons land heeft gekend Een temperatuur van 24 graden onder nul Naar wij van het Koninklijk Neder»- kndsch Meteorologisch Instituut in De Bilt vernemen, is vanmorgen in ons land1 de laagste temperatuur gere- gistreerd, welke ooit in ons land' is waargenomen. Na den sneeuwval van gisteravond is een opklaring g'evolgd, terwijl de wind tot zwak afnam. Hiermede waren de voor waarden geschapen tot het optreden van buitengewoon lage temperaturen, vooral ia het Noord-Oosten en het Oosten van ons land Vanmorgen werd op het vliegveld Eel- de een temperatuur van 24 graden Celsius waargenomen, terwijl het vlieg veld Twente 2IJ, graden had. Zoo lang regelmatige gecontroleerd© waarnemingen in ons land plaats vin den, is de temperatuur nog niet zoo laag geweest. Het vorige record werd op 31 December 1923 gevestigd té Avereest. De temperatuur bedroeg toen 22,3 graden Celsius. Dit is d'us thans op dubbele wijze geslagen. Gemiddeld over ons geheele laad was de ochtendiemperatuur vandaag 16,5 graadl Celsius beneden normaal. Ook in de boogere luchtlagen is het buitengewoon koud. Gisteren werd op 2000 meter hoogte een record geëvenaard!. Geen sprake van een geza menlijk militair optreden met „België. Op vragen van het (comm.) Tweed© Ka merlid den heer De Visser luidende: 1. !s de regeering bereid de Kamer in te lichten omtrent de oorzaken die hebben geleid tol den gespannen toestand in de tweede week van Januari en mede te dee- len, om welke redenen toen is bestelen tol liet voorloopig niet meer verkenen, van periodieke verloven aan militairen? 2. Js het waar, dat in Nederland vertoe vende Engelse!)© en Fransche journalisten berichten hebben verbreid waarin de voor stelling werd gewekt als zou er sprake zijn van een gezamenlijk militair optreden van België en Nederland en steunen deze berichten op evenlueele maatregelen, door de regeering genomen? 3. Indien het laatste deel der voorgaande vraag ontkennend moet worden beant woord, heeft de regeering dan overwogen, of het noodig is, tegen dergelijke bericht-; geving van in Nederland vertoevende bui tenlandsche journalisten afdoend© maatre gelen te treffen? 4. Heeft de regeering mede de wen- schelijkheid overwogen van het geven, ter geruststelling van het Nederlandsche volle, van volledige openbaarheid omtrent dc be trekkingen die er onder de huidige inter nationale verhoudingen tusschen België en Nederland bestaan. i Indien de vragen 3 en 4 in bevesti genden zin moeten worden beantwoord, wat is dan het resultaat van die overwegingen? Heeft de minister van buitenlandsche za ken, medenamens de ministers van de fensie en van justitie het volgende geant woord: De oorzaken, die er toe_ hebben geleid het verleenen van periodieke verloven aan. militairen in de tweede week van Januari tijdelijk op te schorten, sproten voort uit een igo min gunstige symptomen in de inter nationale situatie. Voor zoover de regeering bekend is, zijn door in Nederland verblijf houdende Engelsche en Fransche journalisten geen. berichten verspreid als in do tweede vraag bedoeld. Uiteraard zouden de-gclijke berich ten, gesteld, dat zij verbreid waren gewor den, niet steunen op dooi de regeermg genomen maatregelen. In verband met het in do vorige alinea opgemerkte, kan de derde vraag onbeant woord blijven. In tegenstelling tot hel vermoeden, dat in de vierde vraag ligt opgesloten, als zouden er in do betrekking-en van Neder land tot België bepaalde feiten bestaan, die niet openbaar zouden kunnen worden gemaakt, verklaart de regeering, zij het ten overvloede, nogmaals, dat de verhouding tot genoemd nabuurland zich bij voortdu ring ontwikkelt in een sfeer van nauwe samenwerking, waaraan echter ieder ge heim karakter, welk dan ook, vreemd is. In verband met de beantwoording der vragen 3 ea 4 komt de laatste vraag niet voor beantwoording in aanmerking. Minister Albarda aan de Waal hij Nijmegen. De minister van waterstaat, ir. J. W. Aj* barda, die verleden wéék o.a. den Rijn, boven Arnhem bezocht, bracht heden eejj, bezoek aan de Waal bij Nijmegen. tie» courant ïersebijnt dagolrjks, metait- QOctg tondericg van Zon- en Feestdagen., Prys per tanittd f 2.franco per post 8.60, Prijs per week: 15 ets. Afzon- 4t i-lijze nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentie!! voor het eerstvolgend nmn- raer moeten vóór ell uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór O uur. Ken bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prijs der Adveneuttöm ran l5regels fis»; tedere regel meer I03Ü, in het ZiterdagnumnKr 15 regels f 1.80, iedere regel meer f&35 Reclames f0.75 per regel Jncassokostenh ets.; - postkwitanties 15 ets. ianeveu van adverteimën by abonnement tijn aan bet Bureuu verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klim© Advertentiën opgenomen a i 0.5Ü t/m. 15 wooi- den* f 0.75 t/m. 25 wootden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags Kleine Advertentiën tot 25 woor den f0.25, mits vAór Dmsdagnxond 6 uur ann het Bureau bezorgd 's ZaterdagB* Kleine Advertentiën 11.00,mdion niet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. v,ver/ochfen genBeslJJ met Tube 45 c». Doos 60 e'n 3 1 -ow. so Drog.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1