ïUssmam 4 De dure benzine Gemengd Nieuws Laatste Nieuws Beurs van Amsferdam Kantongerecht Een olie zaak Tusschen buffers bekneld Nieuwe ijsgang in de Waal Spoorwegen hebben met railbreuken te kampen Per vrachtauto van Kampen naar Urk Botter vermist Verwachting Handel en Bedrijf Rottertiamscne Veemarkt BUITENLAND Bloedige strijd bij de Mannerheim-iinie Het Russisch offensief niet geheel teruggedrongen Groote Russische verliezen Russisch offensief bij Salla mislukt GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN, Hinderwet Burgerlijke Stand Een verhooging van bijna 50% na September. Het belang van het motorverkeer. Economisch rijden wv,, 87, m%— io»%. tu'. Ambtenaar O.M. trekt appèl in. De kantonrechter plaatsvervanger heeft op 10 Januari jj. H. J. K., alhier,^ di- rectear van de opgeheven oliefabriek Hol land die terecht had gestaan wegens het afleveren van flesschen boteroiie moeten bevatten en welke sesam-olie inhielden, vrijgesproken. Niet kon worden aangetoond, dal de flesschen olie zóó door de olie- fabriek Holland waren afgeleverd. De ambtenaar O.M., oir. Et. R. H. F H. 31. Grasso, teekende appèl aan tegen het vonnis van den kantonrechter. Deze heeft thans echter het appèl ingetrokken. Erns'ig ongeluk op spoorweg emplacement. Een doodt', een gewonde. Op de kolenlospiaats van de N V ie~ besma en Prins, op het spoorwegemplaoe- ment te Leeuwarden, is vanochtend een ernstig ongeluk gebeurd, dat e*n arbeider het leven heeft gekost; een tweede arbei der brak een arm. Om kwart voor tien waren zes arbeiders bezig met bet voortduwen van een kolen wagen. Het is de gewoonte, om, wanneer men op dat gedeelte van het spoorweg emplacement werkt, eon roode vlag te hij- schen, opdat het rangeerende spoorwegper soneel hiermee rekening kan houden. Van ochtend had men dit nagelaten. Het gevolg was, dat een kolenwagen op -de arbeiders inreed. Twee van hen raakten bekneld tusschen de buffers van don aankomenden en den door hen voort geduw den wagen. De 41- jarige P. ik Beer, werd op slag gedood. De even oude J. Tichelaar, brak een arm op twee plaatsen. Hij werd naar het diacones senhuis overgebracht, waarheen ook het stoffelijk overschot van de Beer werd ver voerd. Justitie en politie stelden een onderzool- in, dat werd geleed door den rechter-com missaris, mr. H. W. A. Schipperijn en door den waarnemend commissaris van po litie, den heer S. T. N Sehildorman. Van den Rijn wordt val gemeld. Vanmorgen was de Waal voor Nijmegen opnieuw voor de helft met nieuw drijfijs bedekt. i - Het -was nog betrekkelijk dun maar .werd' met het uur dikker. De rivier is in het afgeioopen etmaal voor Nijmegen 33 c.M. gevallen. De stand was vandaag 11.96 M. N.A.P. Keulen seinde vanmorgen 76 c.M. val bij een stand van 3.28 M. Vanmorgen is de ijsbreker „Catharina" begonnen hei hoog opgedreven ijs tusschen de Nijmeegsche booten los te maken. Tegen 12 uur had men de „Nijmegen 4" vrij en kon deze naar den ingang van het Maas- en Waalkanaal worden gesleept. Ook de andere booten, welke bevrijd wor den zulten in den loop van den dag naar den ingang van het Maas- en Waalkanaal worden gebracht, waar zij tegen een vol genden ijsgang beveiligd zullen zijn. Vanmorgen zijn twee groote sleepen met vetkolen, afkomstig uit Lobith en bestemd; voor de electrische centrale langs Nijmegen gekomen. Deze booten zullen vanavond of vandaag nog gelicht worden en zullen of ligging nemen in het Maas- en Waalka naal of naar Lobith terug gesleept worden. Stagnatie op enkele lijnen niet belangrijk. De weersomstandigheden hebben er op nieuw toe geleid, dat het treinverkeer met moeilijkheden te kampen kregen. Gisteravond heeft zich op het baanvak UtrechtGouda, ter hoogte van Vleuten, een railbreuk voorgedaan, evenals vanoch tend op het baanvak UtrechtArnhem, ter hoogte van Driebergen. Etailbreuken zijn blijkbaar bij de huidige weersomstandighe den aan de orde van den dag. Over het algemeen leveren deze geen bizondere ver tragingen op, daar het treinverkeer dan gedeeltelijk over een spoor kan worden ge leid, waardoor de vertragingen tot een mi nimum kunnen worden beperkt. Zoo deden zich gisteravond en vanochtend vertragin gen voor, welke beperkt konden blijven tot een maximum van twintig minuten. Tal van treinen kwamen ondanks deze moei lijkheden toch nog- vrijwel op tijd binnen. Het reizend publiek merkt over het alge meen weiuig van de groote interne moei lijkheden, waarmede de spoorwegen te kam pen hebben bij dergelijke stagnaties. Vooral op bet mi (Mennet, met de ver doorgevoer de frequentie, kunnen zich geen vertra gingen voord-oen, welke meer dan een half uur duren. Is de stagnatie grooter, dam vertrekt de late trein op het tijdstip, dat do volgende trein zou vertrekken. Het pu bliek merkt hiervan weinig* De situatie op het C.S. te Utrecht was vanochtend dan ook volkomen normaal en wekte niet den indruk, dat zich iets bizon- dors zou hebben voorgedaan. Onderweg gedeeltelijk door het ijs gezakt. De expediteur Weating, die gisterochtend, vergezeld van een bediende met een vracht auto van Kampen over het ijs naar Urk was vertrokken, doch gisteravond om ze ven uur daar nog niet ivas aangekomen, heeft omstreeks acht uur hel voormalige eiland bereikt. De mannen vertelden, dat nabij de Rams- pol, een zandplaat tusschen Schokland e.i Kampen, de vrachtauto eensklaps door het ijs zakte. Met een nat pak kwamen de vrachtrij ders er af, doch de auto was gedeeltelijk onder water verd%veie>, evenals een deel van de lading, welke uit levensmiddelen bestond. Met inspanning van alle krachten gelukt© het den belde mannon na verloop van oem- ge uren de auto het ijs op te trekken. Het was reeds donker, toen zij met dit karwei gereed waren. De route naar Urk konden zij in bot duis ter moeilijk volgen, doch ten slotte bereik ten zij tocb de plaats van bestemming. De mannen, die erg vermoeid en koud waren, kregen onmiddellijk na hun aan komst op Urk warm eten en droge kleeren, zoodat zij weldra op verhaal konden komen. Een deel der lading bleek verloren te zijn gegaan. De beide mannen zullen dei nacht op Urk doorbrengen en vandaag met hun auto de terugreis aanvaarden. Reddingboot van Umaiden uitgevaren. Men maakt zich in IJmuiden ongerust ore - den botter H.B. 40, welke gistermor gen van IJmuiden ter vischvaugst is uit gevaren en vanochtend werd terugver wacht Bij informatie is gebleken, dat het schip niet een andere haven is binnengeloopen. Lii was voor de plaatselijke oommissie der Noord en Zuid-HoÜandsche Redding Maatschappij aanleiding, de „Nceltje Jaco- ba" te laten uitvaren om naar den ver misten botter te zoeken. Er zrjn vermoede lijk vier menschen aan boord1 van de H.D. 40. Om half twee was de reddingboot nog niet teruggekeerd. IJs blokkeert de kusten van Noorwegen. Vooi de Z.O. kust van Noorwegen zit ten ongeveer vijftig schepen in het ijs vast. Vandaar is de wind van het Zuiden naar het Noorden omgeloopen en het ijs drijft thans in Z.W. richting, als gevolg waar van vele schepen uit den greep van het rjs los komen. Vele booten loopen echter gevaar aan den grond te loopen. De ge regelde kustvaartdienst tusschen Knstian- sund en Oslo is gestaakt. Mcdegcdic.u door het li.N.M.Ï. in De Rilt. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Strenge tot matige vorst. Betrokken tot half bewolkt, nu en dan sneeuw, vooral in de kuststrook. Meest matige verander lijke wind. Te voet van Denemarken naar Zweden. Het ijs op de Oresond is thans zoo sterk, dat velen te voet of met s'-slcn van Denemarken naar Zweden gaan Aan gezien evennel bel loopen op het ijs op de Deensche territoriale wateren is ver boden, zullen maatregelen hiertegen wor den genomen. Vannac heeft het op ver scheidene plaatsen in Denemarken 25 gra den gevroren. Er woedt een krachtige sneeuwstorm uil het Noordoosten. De ijs- brekers in hel Skagerak zijn met het ijs op drift geraakt, waardoor de kolennanvoer voor Kopenhagen nog meer wordt ver traagd. ROTTERDAM 13 Febr 'lo aal aanvoer. 4383. Paarden I5ó, veulens 3, magere run deren 796, vette runderen 930, vette kal veren 40, graskalveren 76, nuchtere kal veren 2025, 264 schapen en 1 lam, var kens 7, bokken 'en geilen 87. Prijzen per K.G.vette koeien le kW 84, 2e kw 70, 3e kw. 48 tot 58; vette ossen 80, 70, 48 tot 58; stieren 78, 6e, 56; vette kalveren 145, 125, 95 lot 105: schapen 55, 50, 45; dammeren 58, 53, 48; graskalvereu 65, 55; nuchtere kaive ren 43, 38, 33; slachtpaarden 62, 52,42. Prijzen per snik; schapen le kw. 32, 25, 20; lammeren 22, 18, 14; nuchtere slachtkalveren 10, 8, 6; slachlpaarden 270 190, 130; werkpaarden 360, 240, 140: hitten 260, 210, 130; kalfkoeien 290, 200 110; melkkoeien 285, 200, 140; varekoeien 200, 145, 110, vaarzen 145, 125, 95;pin ken L05, 85, 65; graskalveren 60, 40, 30; bokken en geiten 12, 8, 5. Hin'nm amr. 13 Febr. 654 uur, 1901 uur. 14 Febr. 7.2ft uur, 19 37 uur. Hapuramla 13 Februari (Havas). De 11de Februari is de bloedigste dag van den Rnsch Russis hen oorlog ge weest. De Sovjet-troepen, versterkt door vijt nieuwe divisies, vielen langs bet geheel© front op de Karehsehe landengte aan Zij trachtten tusschen Summa en het Vurskimeer een 'wig in de Mannerheimlinie te drijven en tegelijkertijd J«. verdedigers op het ijs van de Fmsche golf ten Westen van liet Ladogarneer, te overmeeslereu. Bij het vallen van den avond waren de Russen in den sector Summa, waar zij sedert 13 dagen zonder ophouden hadden aangevallen, in de Finsche versterkte stel lingen binnengedrongen. Bovendien waren zij op verscheidene punten tusschen liet Muclameer en Vuorski binnen de stellingen gekomen. De pogingen tot ©intrekking der Finsctie vleugels mis lukten. Gedurende den nacht gingen d'e Fin nen bij ontzettende koude tot den tegenaanval o/er, maar zij konden d'e Russen niet uil alle bezette stellingen verjagen. In den ochtend van den 12eu duurde tc strijd voort. Dc toestand was loon nog onzeker. Stockholm, 13 teuruari. (Reuter). Vol gens hier ontvangen berichten hebben de Russen bij het offensief op de Karelische landengte dagelijks naai' schatting 3000 man verloren aan dooden, gewonden en gevan genen. Sedert bet begin van dit offensief bedraagt hel verliescijfer naar mon aan neemt, ruim 33.000 man. De Russen bren gen enorme strijdkrachten in het vuur. Men noemt zelfs voor het Karelische Eront het getal 300.000, doch het is twijfelachtig, of men op een betrekkelijk smal front zooveel troepen zou kunnen gebruiken. Aan het Noordelijke front laten de Rus sen thans door middel van parachutes ma chinegeweren, munitie en voorraden da len, die bestemd zijn voor de in het uitge strekte en verlaten „Nomansland" operee- rende patrouilles. Soms zijn Finsche pa trouilles eerder bij deze parachutes, het geen tot gevechten leidt. Kopenhagen, 13 Februari. (Reuter). De correspondent van de „Berüngske Tidendie" te Rovanieoxi meldt, dat een Finsch offi cier, die daar gisteren is aangekomen, ver klaard' heefr, dat een nieuw groot offen sief der Russen aan het front van Salla, juist ten Noorden de Finsche „Wcsjpön- taille" mislukt is. Hónderden Russische parachuliston voor zien van automatische pistolen etr ski's waren gedaald. Ingekomen is een verzoek van do N.V. „EXCELSIOR" METAALBUIZENFABRIEKf om vergunning tot uitbreiding van de mc- taalbuizenfabnek c.a. in het [tand' lim- leiihavenweg 52, kadaster Sectie L. nos. 24S8 en 2958, door bijplaatsing van 28 olee- Irt-motoren van totaal 315,70 P.K. en 1,26 K.W., dienende voor het drijven van di verse arbeidswerktuigeu, zulks met verwij dering van 6 electromotoron van totaal 19 .K. en 5 29'30 K W drijvende diverse ar- b'eidswcrktuigen, met verplaatsing van 2 /e'ectromoloren van resp. 8 en 3 LML, drijvende een schufurtxominol en een sctmurmachine en met vervanging van oen stoomketel van 5 M2, verwarmingsopiper- vlak door een van 12 M2. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelogd. Op Dinsdag, 27 Februari 1910, des voor- middags ten li »/a ure zal ten Raadhui zo gelegenheid worden- gegeven om 1>j/. waren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en dio mondeling of schriftelijk! too te lichten. Schiedam, 13 Februari 1940. 4029 38. SCHIEDAM. Geboren: 9 Februari: Raphael Petrus Carolus, z. van J J. G. De Maerjer en M. Th. CL Wösten, Burgemeester Knappertlaan 30. 10 Februari: Camelia Aria, d>. van R. Biouwer en E. A. Hofland1, VIaanlmgerdrjld 269. Aart, z. van A. Overheid en van Rhijn, Heenvlietschestraat 39. Aariana Antonia, d. van A. H. J. Nieborg en A Fhpse, Maasstraat 15. 11 FebruariWillem, z. van D. Hoogca- dijk en C. Versluis, J.A. Alb. Thijmstraat 10. i Overleden: 1G Februari: H. A. M. Helders, 58 jaar, ech'g van J. M. Fredriks, Laurens Cos- terstraal 6. G. van Logchem, 66 jaar, eebtg. van J. van Drent, Broers veld1 113, A. VcÜiaak, 84 jaar, eclitg. van. W, Maan, Hoofdstraat 183. 11 Februari: G. Zomerdijk, 64 jaar, wed, van J. F. van 't Vlie, Rotterdamschedijfe 70b Slecht nieuws, ook voor het wegverkeer, bevatten de jongste belastingverhoogingen. De benzineprijs is nu bijna 50 pet. hooger dan begin September 193J en ongetwijfeld zullen velen in den lande, die hun inkom sten hebben zien dalen en de auto-kosten i,eleideiijk stijgen, zich met angst en vreeze afvragen, of deze nieuwe benzineprijsver- hooging hen wellicht dwingt, hun bezit al te schaffen of op te leggenOf nu in andere Janden meer of minder dan onze f O.I81/2 per liter moet worden betaald, boe zemt dezen weggebruikers uit den aard der zaak niet het minste belang in, evenmin als zij zich in de vraag zullen verdiepen, of het financieel-technisch gesproken mo gelijk is, dergelijke bedragen zonder meer met elkaar te vergelijken en er conclusies uil te trekken. Mon zou daartoe over veel meer gegevens moeten beschikken, ten einde te kurmem beoordeelen, welk per centage van de totale autobelasting wordt opgebracht door de benzineheffing. Maar, zooals gezegd, deze kwestie is niet aan de ocde. Van veel grooter belang, niet slechts voor de rijders individueel, maar evenzeer vooi de werkgelegenheid (en niet in de iaatste plaats voor...... de schatkist zelve!) is bet, dat er zoo min mogelijk auto's uit het verkeer worden genomen. Wij mogen aannemen, aldus schrijft de A.N.W.B., dat dc- regeering zich wel zêór ernstig zal heb ben afgevraagd, of de fiscale grens nu niet overschreden wordt. Zijzelve heeft in het afgeioopen jaar bij herhaling als haar over tuiging uitgesproken, dat het motorverkeer niet hooger kan worden belast zonder dat tengevolge van afnemend verbruik de to tale opbrengst ondanks de verhooging zou gaan dalen. En zij heeft anderszins óók te kennen gegeven, dat door een verminde ring der belastingtarieven een stijging van de opbrengst kon worden verwacht. Dat alle? gold bri een benzineprijs van minder dan 14 cents per liter Zelen, die vroezen, dat door de nieuw ste verhooging de autokosten hun finan cieels draagkracht te faovën zouden kun-1 nen gaan, dienen zich echter to realise© f ren, dat zij door besparing op hun ben zineverbruik binnen deze fatale grens kun nen blijven. Misschien, dat daardoor een gedeelte van de opbrengst der belasting- verhooging niet in de schatkist vloeit, maar van grooter belang is het, dat hun personeel belasting, hun motorrijtuigenbe lasting enz. als vanouds tot steun van de openbare kas blijven bestaan I Aanmerkelijke benzi&ebesparia- gen. Rijdt niet te snel. Van meer beteekenis nog dan de bespa ringen, als gevolg van veranderingen aan den motor zijn die, welke men bereikt door zinig te rijden. Een motor, die bij een wa- gensnelheïd van 60 k.m. per uur één liter benzine per 61/2 kilometer noodig heeft, zal bij een snelheid1 van 100 k.m. per uur wellicht één op 5,2 loopen.- Met het stij gen van de snelheid neemt het benzine verbruik namelijk toe. Rijdt regelmatig. Vooral van belang is het echter, om regelmatig te rijden, telkens acoetoreeresn en telkens remmen doet zelfs bij een zuini gen motor benzineverbruik: angstwekkend' toenemen. (Dat ook de banden en andere onderdeeien in aanzienlijk sterker mate worden belast spreekt vanzelf, doch doet thans niet terzake). Wie een snelheid van 70 K.M. por uur regelmatig volhoudt, schiet uitstekend op en rijdt redelijk zuinig. Niet te snel op lagere versnel lingen. Wie de gewoonte heeft, den wagen flink te laten optrekken in de eerste versnelling, dan op 2 over te schakelen en weer sterk te accelereeren, om, tenslotte kt de prise- directe aangeland, wederom deze meLhode te volgen, is een zware benzineverslinder Wil hij bezuinigen, dan weet hij, waar re sultaten te verwachten zijn! Wagens, voorzien van een vrijwiel of z.g. „overdrive", moeten ter wille van de benzine-zuinigheid zooveel mogelijk van deze nuttige onderdeeien gebruik maken. Niet statiounair draaien! Men realiseert zich nog veel te weinig, dat het stalionnair draaien van een motor een meetbare hoeveelheid benzine ver bruikt. Het is heuseh veel economischer om den motor af te zetten en opnieuw te shorten, als men langer dan een minuut moet wachten. Bij het starten moet men, indien dte auto van een handshoke voorzien is, deze zoo min mogelijk uittrekken en zoodra dit ook maar eenigszins kim, weder geheel indruk ken. Acceleratie-pomp afkoppelen. Vele carburators zijn van een acceleratie- pompje voorzien. Telkens als mem het gas pedaal intrapt krijgt de motor een dosis benzine ingespoten. Wie dit pompje afkop pelt, zal dikwijls een aardige be/.uuiig.ng verkrijgen, in vele gevallen kan een des kundige hand een carburator zuiniger af stellen, dan menigeen zou vermoeden. Men dient aan dit onderdeel echter niet te knutselen, want ultra-zuinigheid kan kost bare gevolgen hebben (verbranden ran uit laatkleppen bijv.) Laat de ontsteking nazien. Van grooten invloed is de ontsteking, en het is dan ook duidelijk, dat iemand, die op zijn benzine-budget wil bezuinigen, zal beginnen met deze installatie door een deskundige te laten nazien. De kosten daar van zijn dikwijls zeer gering, de resultaten soms opvallend! Diversen. Qok de benzinepomp verdient aandacht: een te hooge druk kan verspilling beteeke- nen. Zelfs kleine lekkages, b.v. van aan sluitingen in de benzineleidingen, kunnen het verbruik merkbaar beïnvloeden. De bandenspanning is óók niet zonder be- teekenis, 10 pCt. overdruk werkt m-ee tot zuinig rijden. Een slippende frictie ver oorzaakt benzineverspilling, kraclitsverlies en onnoodige slijtage. Stoepende remmen, te dikke olie in versnellingsbak of diffe rentieel veroorzaken een extra weerstand, die ten koste van extra benzineverbruik moet worden overwonnen. Tenslotte noemen wij nog de temperatuur van den motor: is deze te koud, dan wordt het verbruik ook al weer ongunstig beïnvloed'. Zoo zijn er nog wel meer punten, welke de aandacht verdienen, maar die hoofd zaken zijn in het bovenstaande toch wel behandeld'. Wie een en ander in acht neemt zal, zelfs als zijn motor reeds in prima conditie tóch nog een aanmerkelijke be sparing kunnen verkrijgen. En als zijn mo tor niet in orde is, zal hij versteld' staan over de benzine-bezumiging! KOERSEN OP 13 FEBRUARI 1940 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). UNO. o.'.rjEKN. (Binnenland. A.K.U. Van Berkel Gert. Cs vó Neder Ford Ned. Gist Spiritus Ned. Kabelfabriek Philips Gl. G. Unilever (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kenneeott Copper Republic Steel U.S. Steei Corp. ELECTR. OND. Aniens Ned. Ind. Gas Mij. (Buitenland). Cities Service MIJNEN. A gem. Exploratie.. Redjang Lebong -Singkep Tin Mij. PETROLEUM. Kon. Olie V.K. 38'/» 24 6 6% me 822 353 116% 90'/, 21% 67»/,. 40 28%, 16%, 48»/„ 214 212 HEDEN «8%- 67% 814 321 351 U,i%— 6% 91 - 21%,- 57* 40'/, *7% - 16%— 48%- 214 211 8%. 8% 93 127 (Buitenland). Cont. Oil Mid. Cont. Petr. Phillips Petr Shell Union Tidewater Ass. Oil RUBBER. Amsterdam Rubber Deb" Batavia Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam TABAK. Deb Mij Defi Batavia Senembah 247% 247 17»/, 17»/, 10' 29 29'/, 9 8 8%, 192 189%- 156 14a 987, 99% 880% 8bl 181V, 183%- 128% 141% 141% 101% 101 95 957, 110 11"%- 87 8"/u 9 97i, 13»/, 137, 12% ni SCHEEPVAART. H.A.L. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Railr. -Southern Pac. ■Southern Railway Cv Wisselkoersen. Amsterdam, 13 Februari: Londen 7.48 1/4, Berlijn 75.55, Pat^t 4.24, Brussel 31.80, Bern 42.22, Kopusce hafitm 36.371/2, Stockholm 44.85, OsJe) 427821/2 New-York 1.88 5/16, Milaan 6.- Prolongatie 2te.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3