m <■- Langs grenzen en inundaties TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE courant s m& mms. m. Vuurpijlen vliegen: de alarmtoestand is in getreden: Afdeeling P.A.G. komt snel in stelling. Zware artillerie aan de kust ui. BINNENLAND Duitsch vliegtuig boven Leeuwarden 1 De werkloosheid in Rotterdam Pamfletten met opruienden inhoud Het ijs in de Waal Rechtszaken Gemengd Nieuws Nederlandsch kustvaartuig vergaan Onvoorzichtigheid gestraft - (Van onzen specialen verslaggever). Sissend vliegt, een vuurpijl' van den ver weerden toren .en barst hoeg 'in de", lucht in zeven, acht "robde ballen uiteen. Eén tweede, een tlerdé en vierde vólgt de alarmioestand is in het oude stadje in- ingetreden. Overal hoort men nu het on heilspellend getrompetter, aanvangende met de vier lange stooten, vóór ons, ach-, ter ons, heel in.de verte als een echo, en vlak beneden ons, en in alle kwar tieren haken de manschappen hun uit- rusting om, slingeren geweer en gasmas ker over den schouder, zetten den helm op en verzamelen buiten om in de loop pas, ondor aanvoering van een sergeant of vaandrig, de stellingen te bezetten. Wij, boven op een der bolwerken,Waar de ijzige Oostenwind' ons als met messen in .het gezicht snijdt, krijgen even den indruk van èen verstoord mierennest. In allé straatjes is er even een gekrioel van dravende soldaten, de veld artillerie davert langs ons heen, de zware Ardenner paar den, met fladderende manen laten het schuim in vlokken rondvliegen, maar ze Alarm in een oud stadje, ergens in Nedcr'andr in een ommezien zijn - alle stellingen volledig bezét. Zware -, artillerie wakend aan onze kusten tégen elke landingspoging, stukken van tien, twaalf en vijftien centi meter, opgesteld in voortreffelijk ge camoufleerde en zwaar gepantserde geschutstelüiigen. Spinnekoppen op het sti'le strand, verplaatsbaar lucht doelgeschut in veriaten duinpannen, ziedaar enkele indrukken van ónzen specialen verslaggever gedurende den derden dag van de excursie. DER WOENSDAG 21 Fobr. 1940. No. 22408. vuurrood verweerd gezicht onder zwaren valhelm, laat zijn motorfiets draaien: „Ha!t= houden. Twee eerste stukken in stelling brengen, links en rechts van den weg. Snel!" Vier minuten later zijn de twee stukken tot vuren gereed, en na precies tien minu ten zet de colonne zich weer in beweging met daverend lawaai van knalpot en uit laatpijp. Een kijkje in een ondergrondsehe hulpver bandplaats bij het Ncderlandsche leger. ze trekken het veldgeschut de steilste hel lingen op, En p loiseling, zónder overgang, 1) is de, stoornis in het mierennest- tón einde, de rust keert terug, en geen soldaat is meer te bekennen. Het stadje scliijnt weer in geslapen... Maar achter ieder schietgat loert nu een spiedend oog, in alle schiet- sleuven rust de loop van iichte of zware mitrailleur, gereed om te vuren, in de loepgraven staan de infanteristen met het geweer in den aanslag, de mortieristen zit- len bij hun stukken kachelpijpen, zoo- ais ze in de wandeling genoemd wor den de veldartilleristen hebbende mu nitie gerecnbij de springlading van bui zen en bruggen staan de bedieningsmam- schappen met de windlucifer bij hét lont. De kolonel, behaaglijk trekkend aan zijn pijp, knikt tevreden: „Mijne heeren, u ziet op het oogenblik niets meer van onze bezetting, en zoo hoort het ook, want een goeie infanterist is van nature onzicht baar. Hij is „the invisible man" van onze 'weermacht, en dat moet bij wel zijn, want zocdra wij liem zouden zien, 'zou de vijand dat'óók doen, en dan is hij... de sigaarl Maar als u even mee wandelt, dan zullen wo u loonen, dat hij waakzaam en pa raat is". De stukscommandant geeft dé gewensch- te opheldering: „De fotografen willen eerst een paar opnamen maken, vaandrig 1" Het typische bij. dit soort geschut is, dat de projectielen een lichtgevende baan hebben zoodat de stukscommandant on middellijk kan nagaan, af ziju schot te hoog of te laag, te veel naar links of naar rechts terecht kwam en met die wetenschap bij bet volgende schot reke ning kan houden. - r. Een duin van drie verdiepingen. Rare duinen zijn het; soms, die onze geestgronden beschermen, ook al schittert nog steeds in den zonnegloed hun blanke top. Want door een geurtje komt men in een geheel in gewapend' beton uitgevoerde geschutssteliing, waar een geweldig 15 cM. kanon veilig opgeborgen staat. Vijf tien, twintig kilometer ver in zee zendt ■het zijn projectielen, naar "doelen, die met hot bloote oog niet zichtbaar zijn. Langs een loodrechte ijzeren ladder dalen we naar bet sousterrain af en komen terecht in het logies van de bedieningsnianschap; gaan we nog lager, dan bereiken we de muuitiebergplaats, waar tientallen granaten opgeslagen zijn. Langs een electrisch voort bewogen Jacobsladd'er gaan van hier de projectielen omhoog- eó schuiven netjes het kanon binnen. Dank. zij deze automa tische lading kan men? met de stukken zes, zelfs -zeven schoten; per minuut af geven. Overal gecamoufleerde stellingen. Zoo vindt men overal langs onze kusten en vooral bij de groote riviermondingen onze artillerie-opstellingen, in bizonder goed gecamoufleerde, zwaar gepantserde stellingen en elk schip,dat binnenvaart, wordt wellicht zonder dat de bemanning bet weet, gadegeslagen uit drie of meer commandoposten van waaruit onmiddellijk leiding en richting kan worden' gegeven aan even zoovele batterijen', Icust-arLillene. Het liep al tegen den' avond, toon wij langs één der zeegaten,- onze Jantjes in actie zagen bij een aaii den oever in gegraven batterij marinogeschut van 7 cM. kort. In hun witte kleeding, speciale camou flage met het óog op de sneeuw, maakten zij een keurigen indruk, alle handelingen gingen kwiek en vlot, ook het opzetten Naar <le luist- van óet gasmasker tijdens het laden en V j vuren. Uit'zee kwam langzaam een mijnen- Verdedigingswerken aan de grenzen, voor veger opgestoemd:, krakendJte ijsscholsen, 3ë' inundaties', - in"" het Zuiden en Oosten, -die tegen den "boeg ^dreven; interessant maar de kustlijn is eveneens tot in de per-j schouwspel in de stralen' van. d'e bloed- fectie beveiligd. Geweldig is er ook :n onze'rood ondergaande zon. En tevens eon tref- duincn gewerkt, overal verrezen de beton- fende illustratie van de paraatheid der Me nen kazematten als opstellingsplaats voor' derlandsclie weermacht, te land- zoowel als de zware artillerie, vlak aan de kust zijn'0p zeej met geen ander d'oel dan de hand- zeer onvriendelijke spinnekoppen gebouwd,1 having van ons onafhankelijk volksbestaan, waarin de zware mitrailleurs gehuisvestEn dat was het laatste beeld, dat wij worden, en dwars door het zeer geacciden-; van deze interessante excursie meenamen, teerdio terrein trekken de vrachtwageiseen excursie die ons allen, Nederlanders de lichte stukken 4 c.M. luchtdoelgeschut zoowel als vreemdelingen, heeft getoond', r-'- P? Op hsL Zandvoorlsehe strand hebben zir-h groote ijsbergen vastgezet. Z. K. H Prins tiernhard bezichtigt een nieuw militair vliegtuigtype tijden» zijn bezoek aan de Fokker viiegiuigiabriesen te Amsterdam naar elke gewensclito opstellingsplaats. Dat belooft een gezellig badseizoen te dat het ons land' ernst is inet de verdedi ging van zijn neutraliteit en dat wij met En daar zien we den mitraiUeurschutter en zijn helper, den uiortierist, do P.A.G.- bediening. den geweerschutter, daar zien we al die taaie infanteristen achter hun dekking, gereed om den indringer een verrassende en verwelkoming te geven. Het P.A.G. bestrijkt precies den weg naar de slad, de mitrailleurs geven fla-nkeerend „vuur naar links en rechts, de mortieristen schieten hun projectielen tot in den bosch- .rand op twee duizend meter afstand, en zoo de vijand een schuilplaats mocht zoe ken in de huizen van het voorterrein, dan heeft hij kans op een luchtreisje I Even later op den straatweg, raast oen afdeeling P.A.G. voorbij, tien, twaalf trek kers, waarin de bedieningsmanschappen hebben plaats genome daarachter gekop peld het stuk geschut. De commandant, oen eerste luitenant van top lot leen in leer, worden dezen zomer", bepeinst een der de ons ten dienste staande middelen be collega's „als je niet tegen een losgeiiro- reikten, wat er bij mogerijkheid' mee be ken mijn optornt, heb je kans een scherf' reikt kon worden. van een granaat op je badmuts fe krijgen,] jn ons vierde en laatste artikel komen en ontsnap je aan dat risico dan kom je ^rjj daarop nog nader terug, natuurlijk in de kogelbaan van een zware mitrailleur terecht. Kapitein, is er soms ergens een plekje, waar géén kust-, geen luchtdoel-, geen veldartillerie en geen mi trailleurs staan?" De kapitein schiet in den lach: „Ik hoop het van niet. Maar als u zoo'n plekje ont dekt, ■waarschuw ons dan even, dan bren gen wij er gauw wat geschut heen". Dat wordt wat, met de „slille-strand-ver-. eenigingen" van Zouteïande tot Schier monnikoog! Ons vier centimeter luchtdoelgeschut komt in actie: „Vliegtuigen gesignaleerd boven de fabrieksschoorsteenen!" Vliegensvlug wordt met' het eerste en derde stuk gemanoevreerd, de loop draait van. hoog naar laag en van links naar rechts, twee houders, elk met rijf gra naten, worden op de landinrichting gezet en thans kan schot na schot .wordenafge vuurd tot een snelheid zelfs van 120 scho ten in de minuut. Maar bij het tweede stuk wil het niet vlotten en vertoornd' informeert de vaan drig: „Hoe zit dat daar? Komen jullie nooit in stelling??" Door Neilcrlandsche vliegtuig patrouille omler vuur genomen eu verjaagd. De regeeringspersdienst meldt: Gistermiddag omstreeks half vier heeft zich o.en Duitsch militair vliegtuig boven Leeuwarden vertoon. Een Nederlandsclie vliegluigpatrouille is opgestegen en heeft het Duitsche vliegtuig achtervolgd en on der vuur genomen, waarna het ons rechts gebied' heeft verlaten. Komt er een weerbaarlieidsbclasting? In een vergadering van de r.-k. kiesver- eeniging Ieders Recht, te Groningen, heeft dr. L. G. Korlenhorst, lid der Tweede Kamer, een rede gehouden, waarin hij'o.m. mededeelde, dat in voorbereiding is de in voering van een wcerbaarheidsbelast'nj, d.'e zal werden geheven van personen, die buiten de mobilisatie staan. Nederland is weerbaar. De bedieningsmanschappen opgesteld achter gecamoulleerd goed verdekt veldgeschut Waar nuttig werk verricht wordt De ijsslede en de ijszaag. bewijzen goede diensten bij de militaire werkzaamheden ie het inundatie-gebied Vermindering van het aantal jongere wcrkloozen. In een conferentie met den heer J. H. Donner, wethouder van sociale zaken te Rotterdam, heeft deze ons een overzicht gegeven van de werkloosheid te Rotter dam over het jaar 1939. Elke maand in 1939 blijkt een lager cijfer, wat het aantal bij de arbpidsbeuTS ingeschreven werkzoe kenden boven IS jaar betreft, Ie hebben gehad dan 1938. Eind December 1939 ston den totaal als werkzoekend ingeschreven 42.003 of 6340 minder dan eind Decem ber 1938. Daarvan waren er ruim 38.003 werkloos. De werkloosheid- onder de jon geren nam bet sterkst, af. Van 24 jaar en jonger stonden er 4339 ingeschreven tegen 6875 in 1938. Dit is een vermindering van 37 pet., tegen een vermindering van 14 pet. op de wcrkloozen boven 24 jaar. Gedeeltelijk is dit verschil toe te schrijven aan de mobilisatie, maar grootendeels aan de behoefte van de arbeidsmarkt aan jon geren. - Rotterdam heeft nog altijd, het grootste percenlage wcrkloozen in de vier groot ste gemeenten. Gemiddeld was in 1939 6.6 pet. van de bevolking werkloos, tegen 5.5 pet. in Amsterdam, 4.1 pet. in Den Haag en 4.7 pet. in Utrecht. Ongeveer 20 pel. van de bevolking bestaat uit gez.innen van wcrkloozen. Mëririvaardig "verloop. Merkwaardig is het" vérloop der werk loosheid sinds Augustus. Aan het eind van die niaand zochten via de arbeids beurs 40.633 werk. Dit steeg in Septem ber tof 44.034, maar daalde in October alweer tot 42.567 en geleidelijk tot 42.003. in noofdzaak is dit het gevolg van meer werk door de orders, die verband hou den met de buitengewone omstandigheden. - tiet aanlal ondersteunden is gedaald met rond 4500, uitsluitend onder georga- imeerden en ongeorganiseerden, niet on der de armlastigen. Zoo kon er in 1939 voor Reorganiseerden f775.000.minder worden uitbetaald en voor ongeorgani seerden f 1.131.000.maar de armlasti gen vergden £445.000.meer. fn de rijkswerkverschaf.'ing hebben 2516 personen gewerkt, in de gem. werkverschaf fing 3097 arbeiders en 135 hoofdarbei ders, totaal 5747 (v.j. 4385). Gp bet gebied van cultu.roele werkloo- zenzorg werd aan 1924 personen (in 1938 3171 personen) werkgelegenheid geboden. In den vorigen winter werden 179.643 por ties warm voedsel verstrekt. Per week worden tlians aan goedkoope levensmiddelen voor ondersteunden o.a. verstrekt 14.000 k.g. margarine, 7200 k.g. vet, 3000 bussen varkensvleesch, 6500 bus sen gemengd' rund- en varkensvteescb, 11.500 bussen gemengd gehakt, 27.000 k.g. versclie groenten, 3700 k.g. vatgroen- ten, 880 bussen tomatensoep. Bij deze distributie van levensmiddelen is de winkelstand ingescliakeld. Zoo wer ken aan de margarine- eu vetdistributio mee 11 grossierderijen, 7 grootwinkelbe drijven (met 193 filialen) en 1138 winke liers; aan de vleeschdistributie 250 sla gers. Steun aan kleine zelfstandigen. Ter conferentie deelde de directeur van maatschappelijk hulpbetoon, dr. T. M. G. van Walsen, nog mede, dat er wordt ge werkt aan een rijksregeling voor onder steuning van de z.g. kleine zelfstandigen, die thans dooi- de gemeenten als' arm lastigen moeten worden behandeld. Twee vrouwen en een fotograaf gearresteerd. In verscheidene wijken van Zaandijk werden de vorige week pamfletten met eert sterk opruiend karakter huis aan huis ver spreid. Burgemeester A. H. van Gelderen achtte den. inhoud van zoo ernstige aard, dat hij de gemeentepolitie en de marechaus see te Worinerveer belastte met een uit voerig onderzoek. Dit leidde er toe, dat gisteren twee vrouwen en een fotograaf uit Woimervecr in arrest werden gesteld'. Zij zullen heden ter beschikking van den olficier van justitie te Haarlem worde» gesteld. Het pamflet was gericht tegen liet mi litaire gezag en den luchtbeschermings dienst. De ijsbrekers vorderen. De rjsbrekers' 'op de Waar zijn gisteren: drie k.in. gevorderd. Tegen den avond be vonden zij zich ter hoogte van Deest. Vandaag is men met het breken verdei; gegaan. "Wassende rivieren wekken;.in België, -1 te'I-'" ongerustheid; '-é r De dooi heeft in verscheidene gebieden van België tot ernstige overstroomingen geleid, on. in de Ardennen en in Hene gouwen, waar het water talrijke huizen is binnc-ngedrongén. Het wegverkeer wordt ernstig belemmerd en belangrijke .schade is aangericht. De aanhoudende was van sommige rivieren heeft op verscheidene plaatsen ongerustheid gewekt. Ovcrstroomingcn in gebied van Smyrna. Door wolkbreukachlige regens wordt het geliied van Smyrna opnieuw geteisterd! door overstrooiningon. De rivieren Geniz en Baeirtcbai zijn buiten haar oevers ge treden. In Tlracië is de Ergemi buiten zijn - oevers getreden. Het water sleurde molens en boerderijen weg en maakte ver scheidene slachf offers. De opvarenden gered. Volgens uit Concameau (ten -Zuiden van Brest), ontvangen telegram is. bet Nederlandsche kustvaartuig „Alja", dat óp 'weg' was van Spanje naar, Neder-., land, op. een wrak géstooten en. nabij Glénari vergaan. De „Alja" - is een motorkustvaartuig van 385 ton-én .was bemand met zeven per-, sonen. Kapitein is de heer \V. Nóoitgc- dacht te Groningen. Het schip behoorde aan den reeder J. van. Dijk le Gronin gen, .te' 'V De „dure winter"' als clenien- tic-middel. Op 23 Januari j.I. was de 47-jarige C. R. van hier, op de werf Wilton Fijenoord belast, met het neerlaten van een kist van een hoogte van pirn. 3 M. Zonder zich be hoorlijk te overtuigen, dat niemand ge- '.roffen zou kunnen worden, gooide R. de kist van 70 K.G. naar beneden, waardoor de koperslager P. Jaling van bier aan het hooid getroffen werd en in het zieken huis moest worden opgenomen. C. R. stond gisteren voor den politie rechter te Rotterdam terecht, die meende^ dat R. beter had moeten uitkijken. De officier van justitie feliciteerde ge tuige Jaling dat hij er nog zoo goed was afgekomen en vorderde tegen verd. f25 boete of 10 dagen hechtenis. Verd. verzocht in verband met den du ren winter de uiterste clementie. De politierechter veroordeelde R. tot f10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Belcediging van een volksgroep. De Hooge Raad wees arrest in de zaak van M. Al: te Uirecht,redacteur Van „Volk en Vaderland", die door liet ge rechtshof ie 's-Gravcnhage is veroordeeld tot èen geldboete' van 25 gulden wegens het zich in liet openbaar j. bij ges.chrift opzettelijk in bëleedigenden vorm uitlaten over een ten deèlc tot de bevolking be- hoorende groep van personen. Hij had namelijk een 'artikel doen opnemért,waar- in hét intérnótiohalë jodendom 'voor '^pa rasiet". werd uitgemaakt. De Hooge Raad zag in .liet woord parasiét" 'oen "rioódelóos oiiteerende kw.af lificatiè, -. derhalveëeii uitlating"' uï ''beleef digëndén vórm eii verwierp 'hel "cassatie beroep.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5