WIBORG ERNSTIG BEDREIGD Russisch offensief Karelië maakt vorderingen in EERSTE BLAD Maandag 26 Februari 1940 92ste Jaargang. No. 22412 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De positie van Wiborg EP werd gisteren weinig nieuws ont vangen in Helsinki over Wiborg, terwijl het zeker is, dat de stad nog in Finsche handen is, worden in Helsinki veel ver onderstellingen uitgesproken over het waar schijnlijk lot der stad. Men is van ineemng, dat de verovering van Wiborg weinig strategisch voordeel zon brengen aan de Russen, terwijl ieder moreel prestige, dat daarbij zou kunnen worden verkregen, voor een groot deel verminderd zou worden door den langen tijd, dien de operatie gekost heeft en de grooie verhezen aan menschen en mate riaal. Het denkbeeld v, ordt geopperd, dat het noodig zou kunnen zijn een wijziging te brengen in het huidige Finsche front in de baai van Viipuri, waar men verschei dene eilanden waarschijnlijk zou moeten verlaten in verband met hun moeilijke positie. Finsche militaire kringen echter verklaren, dat die eilanden niet langer van groot belang zijn. Het is ook moge lijk, dat de testbatterijen op het eiland Koivisto spoedig zullen moeten worden teruggetrokken, ten gevolge van de on zekere conditie van bet ijs, dat wellicht niet veel langer het gewicht der zware artillerie zaï kunnen dragen. Renter meldde gisteravond, dat de Russen hun pogingen.„verdubbelen om Wiborg- te nemen,- de--sleutelstad,.itt de Manheimerlinie. JSaar verluidt wör-"~ den, zonder rekening te houden met verliezen, stooomen troepen, geschut en tanks in den strijd gezonden, die op de landengte woedt tusschen Muolajaervï en de Finsche Golf. De Russen bom bardeeren Wiborg voortdurend. De Stad is vrijwel geheel door de bevolking ontruimd. Gisternacht hebben de Russen gepoogd talrijke parachutisten in de streek van Wi borg achter de Mannerheimlinie neer le laten Zij werden gevangen genomen - De Russen op II K.M. van Wiborg Havas meldt van de Zweedsch-Fm- sclie grens: Door den kraclitigen druk opi den rechtervleugel van het Fmscho front op de landengte van Karelie waren de Russen saterdag tot ongeveer 11 K.M. van Wiborg genaderd, zoodat de ver sterkingen op de eilanden in de Fin sche Golf thans in den strijd betrok ken zijn. De Russen hebben den opinarsch duur betaald, want de Finnen hebben het ter rein krachtig verdedigd en hebben met verwoede kracht gestieden voor zij zich terugtrokken op de nieuwe linie, welke ster ker is dan die, welke werd opgegeven. De eilanden zijn krachtig versterkt en vor men een waardevolle flankdekking voor het Finsche front. Niettegenstaande de heftige bombarde menten zijn de batterijen van Bjoerkoe in tact gebleven. Vrijdag hebben de Russen een heftigen aanval ontketend op de versterkte eilanden tusschen Bjoerkoe en Kaisfcahti, terwijl zij tegelijk poogden do Finnen terug te drin gen bij Somme, Nayjarvi en Kaemaere. De Finnen verzetten zich met kracht en de Russen leden zware verliezen, zes tanks Werden, volkomen vernield. Aan het front op de langengte van Ka relië is een zekere stabiliteit ingetreden en aan buitenlandscho journalisten is toege staan enkele deelen van liet front op de landengte te bezoeken. Havas meldde gisteren: Van Taipale tot de fjord van Wiborg zetten de Russen hun bizonder heftige aanvallen voort in de buurt van Taipale Raemaerae en Ulras. De aanvallen zijn tot nog toe bijna over al teruggeslagen en met nam© bij Ulras, Bevestigd wondt, dat de Finnen Bjorkoe en Koivisto hebben ontruimd. De Russen op zes K.M. van Wiborg? Sedert achttien Februari is ons offensief uldus luidt het Russische legerbericht, op tie Karelisch ©landengte met succes ge vorderd. Onder den druk van onze troepen ging de vijand voort terug te wijken. Onze troepen hebben de rivier Salmenkajta be reikt, tusschen liet meer Vuoksi en het meet .Tauranaan. Zij hebben het veislerkle punt en het dorp Mualo bezet, een station aan den spoorweg naar zee op 6 K.M. ten Zuiden van Wiborg, de stad Luannes en het station Maksalahti aan. den spoorweg naar zee. Na de Westelijke kust van de Finsche Golf en het eiland Bjorke te heb hen bereikt, hebben onze troepen 313 ver sterkingselementen van den vijand bezet. Hiervan waren 21 gebetonneerde artillerie forten. De positie van Koivisto. De positie van de batterijen van Kol visto welke een soort enclave in het door de Russische troepen bezette ge bied vormen, wordt door het Finsche op perbevel niet hopeloos geacht. Men merkt op, diat deze batterijen zich lang kunnen handhaven, evenals dit het geval is met de batterijen van Mantsintsaari. Het bombardementen van Pajala Persoonlijk geloof ik, dat het een ver gissing was, aldus heeft de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken Gunther verklaard op een vraag der buitenlandsche correspondenten over het bombardement van Pajala door Sovjet-Russisehe vliegtuigen. Sovjetpitoten, zoo voegde hij hieraan toe, termen gemakkelijk uit den koers raken -in- het- ijzige Noorden.-; Het Finsche hoofdkwartier geeft belang wekkende bi zonderheden over dat bombar dement. Op 23 Februari, des avonds, maakten de Finnen twee Russische luitenants-vlie gers gevangen, wier vliegtuigen een nood landing hadden moeten maken bij Sodain- kyla. Tijdeus hun verhoor verklaarden zij dat op 21 Februari om 11 uur 30 Rus sische vliegtuigen van Moermansk waren opgestegen. Zes dezer machines keerden korten tijd later naar Moermansk terug, tenvijl de andere doorvlogen. Meri heeft kunnen contröleeren, dat zeven dezer toestellen naar Pajala gevlo gen waren en er bommen hadden neerge worpen.. De ondervraagde gevangen vliegers ga ven de juiste uren op van de vlucht hun ner formatie en die uren klopten met d'e tijden waarop de toestellen, die Pajala bombardeerde, voorbijvlogen. Scandinaafsche conferentie in Kopenhagen To Kopenhagen zijn gisteren de minis ters van buitenlandsche zaken van Noor wegen, Zweden en Denemarken bijeenge komen. Het na afloop uitgegeven communiqué zegt o.a.: De omstandigheden, die verband hou den met het Finseh-Russische conflict vormden het onderwerp der onderhande lingen. De ministers van buitenlandsche zaken leggen-dén nadruk op don hoogst ernstigen, diepen wensch van alle Noord- sche volken, dat het conflict op een zoo spoedig mogelijken datum gebracht moge woruen tot een vreedzame oplossing, welk© de volledige onafhankelijkheid van Fin land behoudt. De ministers verklaarden eensgezind te zijn ten opzichte van de neutraliteits-po- litiek hunner landen. Zij verwerpen alle beweringen, volgens welke die politiek ge voerd wordt onder druk van de eene of de andere zijde. Bemiddelingspogingen Een speciale correspondent van Reu ter meldt: Er verluidt, dat Denemarken, Noorwegen en Zweden besloten hebben de mogelijkheid te onderzoeken van bemid deling in het Soyjet-RussïchFinsch con flict, Het is nog niet mogelijk te zeggen welken vorm de bemiddeling zou aanne men, maar het zou niet noodzakelijk zijn, dat do bemiddeling door de Scandinavi sche mogendheden zou worden verleend Zij zou bijvoorbeeld! door Duitschlaad ver leend kunnen worden. De woorden „rechtvaardige en blijven de vrede" in hei slotcommuniqué worden niet beschouwd als een aanwijzing, dat een ploging tot bemiddeling in den groe ten oorlog zal worden gedaan. Van het Westfront De Fransehe legerbericliten meldden ge durende het weekeinde weinig bizonder- den. Gisteravond werd gemeld, dat na een voorbereiding door mijnenwerpers de DuP- sehers een uitval tegen een onzer posten tusschen den Rijn en de Vogezen hadden ondernomen De vijand werd evenwel met verliezen teruggedreven. Hedenochtend luidde het Fransehe leger bericht: „Op verscheidene punten van het front tusschen Moezel en Saax grootere bedrij vigheid van de afdeelingen, die met den vijand in contact zijn". Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteravond bekend: Tus schen Moezel en Pfaizerj Wald plaatselijk activiteit van artillerie en verkenners. In de lucht geringe activiteit» van ver kenners en jachtvliegtuigen boron de Duitsch-Fransche grens eh boven de Duit sche Bocht. Een Fran sell en- eenf Britsch vliegtuig werden omlaag gescholen. Aan Duitsche zijde geen verliezen. D.N.B. meldt: In het Westen gering' plaatselijk artil lerievuur alsmede van beide zijden activi teit van verkenners in dei de lucht. Onze oontrölevluchten aan het Westelijk front en boven de Duitsche bocht leverden geen contact met.den vijand op. Een Fransch vliegtuig van het type Botpz 63 werd in de Eifel door luchtdoelartillerie neergescho ten. Een duikboot onder commando van kapi tein-luitenant Herbert Schultze is van een langdurige reis teruggekeerd en heeft het tot zinken brengen gerapporteerd van 34.130 bruto registerton. Daarmede heeft deze duikboot in totaal zestien schepen met een inhoud van 114 510 bruto re gisterton tot zinken gebracht. Britsche vliegtuigen boven de Duitsche bocht Britsche vliegtuigen hébben Zaterdag opi nieuw gevlogen boven de Duitsche Bocht en Noordwest Duitschland. In een mededeeling van het Britsche mi nisterie van luchtvaart .werd gisteren ge zegd, dat de Britse!}© -sHegemSbehouden zijn teruggekeerd, pa zepv aanvallen te heb ben afgeslagen. Een toestel der door vijf Messerschmidts aangevallen. Donderdag hebben Britsche vliegers bo ven Oostenrijk en Tsjech o-Slowakije gevlo gen. Vrijdag hebben zij boven Praag, Pilser en Bmo pamfletten en lichtkogels uitgewor pen en ook bezoeken gebracht boven Kiel, Hamburg en Bremen. Britsche pamfletten boven Praag. Reuters bizondere correspondent bij de Britsche luchtmacht in Frankrijk meldt: Lange afstands bommenwerpers hebben "in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een groote verkenningsvlucht gemaakt boven Tsjecho-Slowaidje. Op Praag werden hon derd duizend pamfletten uitgeworpen. Ook werden de bewapeningsoemtra van Pilsen en Bmo bezocht. Het was de derde maai, dat Britsche vliegtuigen door de luchtverde diging van Bohemen was heengedrongen. Het viel den bemanningen niet moeilijk Praag te onderscheiden. Canadccfichc vliegers in Enge land aangekomen. In een haven aan de N.W. kust van En geland is gisteren in alio stilte het eerste escadrille der Canadeesche luchtmacht aan gekomen. De mannen komen uit 146 ver schillende plaatsen en uit alle deelen van Canada. Ongeveer twintig procent zijn Fransch sprekende Canadeezen. Het juiste aantal is een militair geheim. Nieuwe Noorsche nota inzake „Altmark" De Noorsche gezant te Londen, Col- ban, heeft een bezoek aan Halifax gebracht on een nieuwe nota inzak© de zaak van de „Altmark" overhan digd. Noorwegen handhaaft hierin zijn stand punt en de nota constateert, dat de „Alt mark" tweemaal door een Noorschen tor pedojager is aangehouden. Toen de gezagvoerder gevraagd werd, o 1 de „Altmark" personen aan boord' had, behoorende tot een andere bellige- rento vloot of zeelieden, die onderdaan waren van een andere belligerent© natie, antwoordde de kapitein van de „Altmark" .neen". Toen de „Altmark" voor de derde maal werd aangehouden, ten Noorden van Ber gen, weigerde de kapitein zijn schip te la ten doorzoeken, zeggende, dat het schip reeds geïnspecteerd was en dat, aange zien de „Altmark" een liulpschip was van de Duitsche vloot en bijgevolg in dezelfde positie veikeerde als oorlogsschepen ten aanzien van de immuniteit, de Noorsche autoriteiten niet het recht hadden volgens het internationale recht om verdere on derzoekingen in te stellen, of het scliip te verhinderen door te varen in de Noor sche territoriale wateren. De Noorsche regeering legt er den na druk op, dat de „Altmark" niet birrnen- geloopcn is in Bergen of eenige andere Noorsche haven, zooals de Britsche minis ter van buitenlandsche zaken naar het schijnt geloofde en dat bijgevolg de kwestie van de 24 uur limiet zich met voordeed. De Noorsche regeermg hoopt, dat de Britsche regeering er van overtuigd zal zijn, dat Noorwegen gehandeld heeft in strikte overeenstemming met het internationale recht. BINNENLAND Wanneer de Britsche regeering haar standpunt handhaaft, zal de Noorsche re geermg voorstellen het meeningsverschil tusschen de beide regeeringen te onder werpen aan arbitiage, welker methoden ge regel o zouden worden door een 'overeen komst tusschen de beide regeeringen. Wat gebeurt aan de Turksch-Russische grens? Reuter meldt uit Istanboel: Een nauwkeurig onderzoek toont aan, dat de berichten als zou de opperste verdedi- gingsraad den noodtoestand hebben afge kondigd, volkomen ongegrond zijn. De berichten zijn vermoedelijk verward met die over de onlangs besloten inwerking treding van de wet op de uitzonderlijke eco nomische situatie. Officieele Britsche berichten, welke uit Ankara ontvangen zijn, bevatten tot dusver geen bevestiging van de belichten uit Bel grado als zou zich aan de Russische grens een botsing tusschen Russen ein Turken hebben voorgedaan. Havas meldt uit Ankara: Het Turksche telegraaf agentschap ver klaard gemachtigd te zrjn ten stelligs!© h©t door een Amenkaansch blad gepubliceerde bericht tegen te spreken als zou ©en Rus sisch bataljon de Turksche grens zijn over schreden en ontwapend zijn. Sumner Welles en Myron Taylor te Napels Sumner Welles, de Amenkaansche on derstaatssecretaris van buitenlandsche za ken, is gisteren met de „Rex" te Napels aangekomen. Hij werd verwelkomd door den particulieren secretaris van Ciano ©n door den Amenkaanschen ambassadeur. Myron Taylor, de persoonlijke, afgezant van Ro-isevelt, die met hetzelfde schip is aangekomen, werd door mgr. Hurley, den vertegenwoordiger van het staatssecreta riaat, ontvangen. Sumner Welles verklaarde slechts tegen over de talrijke journalisten, dat hij zijn taak snel §n goed hoopte te vervullen De Amenkaansche diplomaat zal tezamen met Myron Taylor per spoor naar Rome doorreizen. Hij zal morgen de eeregast zijn op een diner m de Amenkaansche ambassade, waaraan ook de ambassadeurs van Fiankrijk en Engeland zullen aanzit ten. Engeland Chamberlain spreekt in Birmingham. Een onderzoek naar de positie der neu trale landen in Europa en de volledigste officieele mededeelingen over de oorlogs doeleinden der geallieerden welke hij tot dusver verstrekt heeft, waren de kenmer kende trekken van een redevoering, welke Chamberlain Zaterdagmiddag te Birming ham heeft uitgesproken, en waarmede hij de reeks van redevoeringen door de leden van het ooriogskabmet besloot. Zoo weinig houden de nazi's rekening met de belangen der neutralen, aldus de Britsche premier, dat neutrale schepen niet langer veilig zijn voor hun aanvallen, zelfs niet, wanneer zij varen tusschen neutrale havens. Koopvaardijschepen worden zon der waarschuwing tot zinken gebracht la dingen worden vernietigd, weerlooze be manningen worden aan wind en golven overgeleverd om te verdrinken of van ont beringen om te komen. En het neutrale land mag niet klagen, hoewel de nazi's zich uitputten in hysterisch© uilroepen van verontwaardiging, wanneer Engeland ©en zuiver teelinischen neutraliteitsbreuk begaat teneinde 300 onwettig gevangen .genomen Engelschen van het concentratiekamp te bevrijden, zonder daarbij neutral© levens te nemen of neutral© eigendommen aan te randen. Duitschland Rede van Hitier. Ter gelegenheid van de viering van den twintigsten verjaardag van d'e stichting van de nationaal-socialistische Duitsche ar beiderspartij, heeft Zateravond' Hitier te Mundhen een. rede gehouden, van dezelf de plek, waar hij twintig jaar geleden ook zijn eersle aanhangers heeft toegesproken. Hitier wees o.a. op de geweldige econo mische voorbereiding van Duitschland1. bi jarenlangen arbeid) zijn de grondsla gen voor de autarkie van Duitschland' ge legd en liet land is thans niet te treffen door eeu blokkade, terwijl in 1914 de tegenstand tegen een blokkade gelijk aan nul was. Duitschland1 kan thans noch mili tair, noch economisch overwonnen wor den. Duitsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied ïïémkel-toestel ojiendc het vuur op Nederlandsehen jager. De regeermgspersdienst meldt: Een Nederlandsch jachtvliegtuig heeft gisterochtend boven Oss ©en Duitsch Heinkel-III-K.-.vliegtuig op omtrent achtduizend meter hoogte aan getroffen. Het Duitsche vliegtuig werd achtervolgd in de richting Tilburg, waar het werd aangevallen waarop het Duit sche toestel terugvuurde. Het Duilsch© vliegtuig is bij Reusel over de Belgi sche grens ontkomen. Het Nederland- sche jachtvliegtuig heeft een treffer in den neus en twee in den staart. Naar aanleiding van het feit dat het Duitsche vliegtuig niet alleen Neder landsch rechtsgebied heeft geschonden, doch bovendien de vermetelheid heeft gehad het vuur. te openen op ©en Ne derlandsch vliegtuig, dat in de recht matige uitoefening van zijn bewakings taak optrad, zal de Nederlandsch© re geering te Berlijn ernstig protesteeien. Gisteren is in de omgeving van Wou denberg ©en Duitsch vliegtuig waargeno men waarvan de kenteekenen duidelijk zijn vastgesteld. Het vliegtuig bewoog zich van het Zuid-Oosten naar het Noord-Zesten, Het is van den grond af onder vuur geno men door luchtdoel-artillerie waarop het terugkeerde in Zuid-Oostelijke richting. Ook naar aanleiding van deze neutraliteitsschen- ding zal de regeering stappen te Berlijn on dernemen. Engclsehc toestelleu vlogen boven ons land, volgens het 1). N. B. Het D N B meldde Zaterdagmiddag; In den afgeloopen nacht (van Vrijdag (op Zaterdag), hebben Britsche vliegtui gen wederom boven Nederlandsch gebied gevlogen. Zoo werd, zonder dat twijfel mogelijk is, vastgesteld, dat te 22 uur een vliegtuig over het -eiland Terschelling is gevlogen m Oostelijke richting,,te 22.23 uur vloog''een toestel bij Nieuwe Schans_ ten Oosten van Groningen in Zuidweste lijke richting, te 22.45 uur vloog een vlieg tuig 10 kan. ten Zuiden van Nieuwe Schans in Zuidoostelijke richting en te 22.49 uur 10 k.m ten Oosten van Delf zijl vloog een toestel in Zuidwestelijke richting. ïn de laatste drie gevallen was liet zeer gemakkelijk te constateerden, dat de toestellen over Nederlandsch gebied vlo gen, aangezien de vhegweg tot boven Duitschland tot de grens nauwkeurig werd gevolgd. Binnen een week zijn derhalve minstens twaalf keer Britsche vliegtuigen over Ne derlandsen gebied gevlogen. In het bizon der hebben de Engelschen in den nacht van 20 op 21 Februari Nederlandsch ter ritoir geschonden, toen zij met een aantal toestellen langs verscheidene wegen dwars over Nederlandsch gebied naar de Duit sche grens vlogen Fan gezaghebbende zijde wordt hierbij opgemerkt: De door 't D.N B meegedeelde overvlie gingen door Britsche vliegtuigen zijn hier niet bekend Natuurlijk is het niet uitgesloten, dat zich onder de hier te lande gesignaleerde vreemde vliegtuigen, waarvan de nationali teit met kon worden vastgesteld, zich Brit sche toestellen hebben bevonden. Wol zijn deze week een aantal schen dingen van het Nederiandscli rechtsgebied door Duitsche vliegtuigen vastgesteld: In deze gevallen bestond er ontwijfel bare zekerheid, zooals o.m. bleek toen, hij een ontkenning van Duitsche zijde, de regeermgspersdienst het type van het in overtreding zijnde vliegtuig kon noemen, waarna de Duitsche tegenspraak niet is herhaald. Zes en twintig slachtoffers van de „Den Haag" Geen hoop meer op redding. Een tweede lijk aangespoeld. De reederij van het op 15 Februari j 1. door een explosie gezonken motoriainli- seliip „Den Haag" heeft bericht ontvan gen, dat Zaterdag te Sint Just in Corn wall het lijk is aangespoeld van een der opvarenden van het verongelukte tank schip. Vermoedelijk is dit het stoffelijk overschot van den 22-jarigen marconist M. Stegeuga nit Wolvega. De thans laag aangespoelde twee re&>- dingbooten zijn door de geredde leden der bemanning niet herkend als de boot waarin zij zich bevonden, al vorens zij aan boord1 werden genomen van een Engelsch schip. Waar boven dien de marconist niet in dezelfde reddingboot had plaats genomen als de bedienden Van dér Horst wiens lijk gisteren is aangespoeld1, moet worden gevreesd, dat uiteindelijk 26 personen bij dezen ramp het leven hebben ges loten. Dei» courant Tfrsehfjnt dagelijks, mal uit- tondering tan Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.franco por poat f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks, aangenomen, Advertenties) voor liet eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan liet Bureau bezorgd zjju, 's Zaterdags vóór 9 uur. Een bepaalde plaats Tan advortentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prtfs der AdvertcntlÖn. van 1—5 rcgola 1159; tedere regel meer f030, in het Zaterdagnu miner 1-5 regels f180, iedere regel meer f035 Reclames f0.75 per regel. Incassokosterjö ets postkwitantleslö ets. rarieven \an advertentien dij abonnement lijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling KlUno Advertentiën opgenomen h 1050 t/m 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woordea Elk woord meer 6 cent tot een maximum van 30 woordea. *6 Woensdags: Kleine Advertentiöntot25woor den f 0 25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan hei Bureau bezorgd. 's Zaterdags* Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vó6r Vr^dagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1