De techniek van de evacuatie Begrooting van Ned. indië 1940 n il m II f: i De ontruiming geschiedt in drie phasen, Het vervoer van de bewoners. Alle mogelijke soorten van vervoermiddelen TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT *#s« r i ■«c Binnen tivee etmalen is de streek ontruimd ii* De als woningen van de streken, welke verdedigingslinies tegen invallende "SS - legem /yn ingericht, zullen, indien de militaire situatie daartoe reden geeft, door de burgerbevolking moeten wor den ontiuiind. Het oogenblik zal door liet militaire gezag worden bepaald'. Omdat niet bet half miilioen perso nen, waarvoor de evacuatie is voor bereid, tegelijk kan worden verplaatst, zal de evacuatie in. pbasen geschieden. De bevolking, die thans reeds een eerste inlichtings biljet bevattende aanwijzin gen over de mede te nemen goederen heeft ontvangen, zal, wanneer de ontrui ming op Jhet punt staat aan te vangen, een tweede waarsehuwingsbiljet ontvangen. Na tuurlijk is het streven er op gericht, dit tijdstip zoo tijdig mogelijk te kiezen. Ge schiedt dit echter te vroeg, dan brengt dit groote bezwaren mee, zooals wij on langs in Belgie, waar de bevolking na een. paar dagen naar hun haardsteden terug keerde, hebben kunnen zien. De ontruiming is het eerste stadium der evacuatie. De twee volgende stadia zijn het ver voer en de huisvesting en verzorging in d'e vluchtoorden. De ontruiming. De eigenlijke ontruiming geschiedt vol gens de aanwijzingen van het militaire ge zag. Zij wordt echter voorbereid en zoo noodig geeffectueerd' door de burgemeesters der te ontruimen gemeenten., lot de voor bereiding behoort het verdeelen der be volking in drie klassen a, b en c. Klasse a bevat de onmisbare personen, die zullen moeten blijven. .Klasse b bestaat uit per sonen, die in de eerste plaats moeten ver trekken (hiertoe behooren vóór allen de buitengewone dienstplichtigen). Groep c omvat de overigen. Maatregelen zijn ge nomen, dat ieder weet tot welke klasse hij behoort. Deze aanwijzing is gegeven op de dis tributiestamkaart, c.<j. op spe- ciaai daarvoor, uitgegeven kaarten.-—- De burgers zijn .thans reedis ingelicht over de bagage, die* zij moeten, en die, welke zij mogen medfenemen. Daarbij is noodgedwongen naar de grootst mogelijke beperking gestreefd. In het algemeen zal niet meer dan handbagage kunnen worden meegenomen. In de eerste plaats dekens, diverse papieren zooals geboorte- en huwe- lijksacten, geld, waardepapieren, polissen, distributiekaarten, mondvoorraad, e.d. Een belangrijk vraagstuk vormt uiter aard de bewaking van verlaten woningen. Deze zal moeten geschieden door de ach tergebleven politie, in samenwerking met de plaatselijke militaire commandanten. Het vervoer. Het tweede stadium van de evacuatie is het vervoer. De afvoer uit die gemeente is nauwkeurig voorbereid. Voor elke meente is een aivoerstation of een afvoer- haveu aangewezen, al naar gelang het ver voer per trein of per boot geschiedt. De gemeente is verdeeld1- in wijken van 1000 personen (d.i. één transport), met een on derverdeeling in groepen van 50 personen, waarbij het gezinsverband zooveel moge lijk blijft gehandhaafd. Voor elk van deze wijken en groepen zijn wijk- eri groepleiders aangewezen. Voorts zal het noodig zrjn, dat voor elke wijk en groep gegevens worden verstrekt omtrent de verzamelplaatsen, de route waarlangs het station (haven) moet wor den bereikt, de volgorde waarin die wijken zullen worden afgevoerd enz. BIzondere aandacht moet hierbij worden besteed aan het vervoer van het afvoer- station (afvoerhaven) van gebrekkige per sonen, ouden van dagen e.d. de voorbe reiding is, zooais men ziet, veelomvattend! en legt groote verantwoording op de bur gemeesters. Voor elke gemeente, die verlaten wordt, zijn thans reed's de vluchtoorden aange wezen. Om redenen van militaire geheim houding weet de burgerij niet, waar de vluchtoorden liggen, doch de burgemeesters der vluchtoorden zijn volledig op d'e hoog te, zoodat zij voortdurend contact kunnen hebben en thans reeds alle voorbereiden de maatregelen kunnen treffen. Het vervoer naar die vluchtoorden ge schiedt met den trein, met booten en met auto's, al naar gelang de plaatselijke om standigheden. Tot in de puntjes is de dienstregeling hiervoor uitgewerkt. Voor de traitsporten zijn de inlaad"- en uiüaadstations gekozen, die de beste voor- deelen bieden. De gemeentenaren vinden daar op het bepaalde vertrekuur een trein stel, dat een duizendtal personen kan be vatten met hun handbagage. Als het sein van vertrek is gegeven, zal normaal omstreeks twee a drie, uur later weder een afvoer van 1000 burgers vanuit hef slation kunnen geschieden. Afhankelijk van de vervoersafstaindten en behoudens onvoorziene omstandig heden rekent men er op, dat, dag en nacht doorwerkende het bedrijf in het inlaadstation binnen twee etmalen af loopt, soms eerder. Voor het transport te water zal men bin nen zoo kort mogelijken tijd een aantal schepen met sleepbooten samenbrengen in en nabij de havens', kaden, steigers der gemeenten, waar de af te voeren burger bevolking telkens in groepen wordt ver zameld'. Het derde transportmiddel, de auto of bus, vervult de hoofdrol" bij een speciaal deel der evacuatie, welks uitvoering ont worpen Is vóór die van de bieiboven genoemde transporten. Men wil toch de verpleegden van ver schillende gestichten, zooals blinden, krank zinnigen en and ore ongelukkigen, zoodra de dreiging van agressie zeer groot wordt, per auto brengen naar andere, reeds uit gekozen verblijven, hetgeen men dan in rechtstreeksch verkeer, zooals gezegd met bussen, aangevuld door ambulancetreinen en -wagens enzzal trachten te doen. Verder zal de autobus een voorname functie vervullen, wanneer het geprojec teerde regelmatige vervoer per trem of per vaartuig door onvoorziene omstandig heden wordt onderbroken, ontwricht of ge heel onmogelijk gemaakt. Het onderwerp, dat hier beschouwd is, betreft soms zeei groote aantallen, betgeen duidelijk wordt, a3s men verneemt, dat b.v. den aanval op één der hnies, met zich medcbrengL het vervoeren van circa 150.000 personen naar de vluchtooiden met behulp van bijna 100 treinstellen en ruim 150 schepen met een half zoo groot aantal sleepbooten, ongeacht nog de ree- derijbooten, die ingeschakeld worden. Het zal dan kunnen gebeuren, dat bovendien 75 schepen van het normale type met hun sleepbooten m dienst moeten worden gesteld voor het transport van het vee. En dit alles moet bij voorkeur op-één dag aanvangen. Niet alleen de transportmidde'en moe ten coördmeeren, doch alle Nederlanders zullen dit moeten doen. Waar zij ook zijn en in welke omstandigheden zij zich ook bevinden, allen moeten bezield zijn door eenzelfde gevoelen van krachtige, allesover- winnehde saamhoongheid. In* een volgend - artikei zal het rader werk van de organen, welke met de voor bereiding en uitvoering van de evacuatie zijn belast, nader worden beschouwd. Het eerste artikel werd' opgenomen in ons blad' van gisteren. immth Door het derailleercn van een locomotief nabij Geldermalsen ontstond gisteren ernstige stagnatie In het treinverkeer tus- selien Den Bosch en Utrecht, terwijl de lijn Dordrecht geheel versperd werd. Het opruimingswerk. Gemengd Nieuws Oppasser door een aap aangevallen Incident in de Rotten!amsche Diergaarde. Gistermiddag is in de Rotterdamsclie Diergaarde de vijftig-jarige oppasser H. Schilt, wonende in de Zomerhofstraat te Rotterdam, door een aap aangevallen en gebeten. De man liep ernstige verwondin gen aan het achterhoofd en aan de rech terhand' op en werd! naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar lnj ter verpleging moest worden opge nomen. Hef motwfietsongeluk bij Ede. De sergeant R. A. J Schoonhoven uil Dordrecht, die Vrijdag j.l. nabij Ede met zijn motorfiets tegen een boom was ge reden" en zwaar gewond werd opgenomen, is thans in het militaire hospitaal te Utrecht overleden. Het" ongeluk gebeulde, toen S. het stuur omgooide om een aan rijding met een scholier,;die plotseling den rijweg op fietste, te voorkomen. Overstroonungeh ia" Californic. In Noord- en Midden-'Gahfomie zijn de rivieren door zwaren regenval zoo gezwol len, dat o.m, sommige wijKén van de stad Redding zijn overstroomd. De Sacramento dreigt buiten zijn oevers te treden. De overvloedige regenval duurt voort en men vreest, dat de toestand nog erger zal wor den door het wassen van de zijrivieren. Kort na den start van het vliegveld Croydon stortte een Engelsch vliegtuig neer waarbij drie huizen en eenige auto's werden verwoest. Verscheidene personen kwa men hij deze ramp om het leven. De ravage op de plaats van het ongeval. Huis ingestort. 'T Gisternacht is te Madrid de verdieping van een huis ingestort, waarbij een d'er doioden de doodenwacht werd gehand-en. lalnjke personen werden onder de pui- nen begraven en liepen zware verwondin gen op. Tweede Kamer Het financieele en politieke beleid. Minister Welter's meening over uitbreiding van autonomie De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling voortgezet van de begrooting van Nederlandsch-Indie voor 1940. Minis ter W e 11 e r vervolgde zijn Vrijdag aan gevangen red'e en behandelde in bijna twee uren achtereenvolgens het financieele, het economische en het politieke beleid'. Op een desbetreffende vraag,- door den heer Joeke-s gedaan, verklaarde de minister, dat het in de bedoeling ligt ook ten aanzien van den goudvoorraad van de Javasche B,ank een wetsontwerp tot herwaardeering in te dienen. Wat het vraagstuk van de pensioenfinaneïering betreft, waarover de heer Wagenaar had' gesproken, zei de de minister, dat dit binnen betrekkelijk kor ten lijd in studie gegeven zal worden aan een commissie. Op 1 Januari 1943 moet inen tot een andere regeling komen. Tot dan geldt de gemitigeerde regeling. Tekort over 1939 vermoedelijk 24 miilioen. Voorts constateerde de minister, dat het verschil van financieel inzicht, voor zoo ver dat uit de debatten gebleken is, niet principieel is. In beginsel is men het eens over deze drie eischen: een sluitend bud get, soberheid' in de staatshuishouding en beperking van de staatsuitgaven. Slechts bestaat er een verschil van inzicht in die xe volgen methode. In dit verhand wees de minister op drie factoren, waarmede men rekening moet houden bij de beooff- dëeling van het Indische budget, n.l. dat de begrooting is opgesteld ruim anderhalf faal v.oor het tijdstip, waarop zïjl begint te werken, dat een bizonder stelsel wordt gevolgd Mj de raming van de middelen en dat hidië in groote mate conjunctuur ge voelig is. Het tekort over 1939 zal ver moedelijk 24 miilioen bedragen, hoewel oorspronkelijk 41 miilioen geraamd! was Gok, het tekort over 1940 zal waarschijn Ifc lager zijn dan de raming. Voorts betoogde de minister, dat de wel- vaartspolitiek moest worden voortgezet. Die! sterkte van het bestuur rust niet in de eerste plaats op leger en vloot, doch' op een doelmatig bestuur.-Wat Wet leger be treft 2eide de minister, dat de materieele uitrusting hiervan thans zoodanig is als zij nog nooit is geweest. Den buitengewo nen dienst van Indie noemde de minister zeer gezond. Hij zeide gegronde verwach tingen te hebben, dat op den duur de uit gaven voor de defensie geheel gekweten zullen kunnen worden uit de buitengewone middelen. De toesland van de Indische financiën geeft op dit oogenblik geen re den tot pessimisme. Het geheim van de Indische financiën noemde de minister, dat moet worden vermeden, dat het uitgaven- peil wordt opgevoerd boven de intrinsieke draagkracht der bevolking. Wat het eco nomische beleid' betreft wees minister Wei ter ar op, dat het verkeer met het moe derland wel belemmering ondervindt, doch nog intact is. Met den minister van eco nomische zaken heeft hij overleg gepleegd! over den aanvoer van Indische artikelen ter voorziening in de Nederlandsche volks behoeften. Door den nood der tijden is de samenwerking met Indie beter dan ooit te voren, aldus de minister. Wellicht zal uit liet kwaad van dezen oorlog voor het Nederlandsche imperium op dit gebied iets goeds voortkomen. Voorts betoogde de mi- nisier dat blijkens het verslag van de volks- ciedietbank de koopkracht der bevolking in 1938 groot was. De transmigratie be sprekende zeide de minister dat door de stimuleering door de overheid auto-acti- vueit van dé bevolking wordt, verkregen. Naar het oordeel van den minister be hoort het Nederlandsche kapitaal zijn vruchtdragende werking van agrarisch naar industrieel gebied over te brengén. Hij zag reeds gunstige teekenen te dien aanzien, Het politieke beleid. Wat het politieke beleid betreft, zeide de minister, dat in den vreemde niet de indruk mag worden gewekt dat Neder land in zijn beleia tekort schiet. Dit kan onder de huidige omstandigheden bedenke lijke gevolgen hebben. Het beleid staat herhaaldelijk bloot aan venijnige, kwasi- deskundfge aanvallen van verscheidene zij den. De minister zeide te weten, dat de bron, waaruit die aanvallen stammen, zich in Indio bevindt en te meenen, die bron te kennen In den laatsten tijd heeft in Indie voortdurend hervoimingen en op bouw plaats. De autonomie in Indie. Wat de positie van den Volksraad be treft, betoogde de minister, dat deze mis schien meer gewicht in de schaal legt dan een volwaaidig parlement, daar alle maat regelen voor den Volksraad aannemelijk moeten worden gemaakt en zich in den Volksraad geen regeermgsmeerderheid of oppositie bevindt. De minister zeide voorts den zucht naar verandering te begrijpen. Tegenover suggesties, die binnen het ka der van de grondwet uitbreiding van de autonomie m Indie beoogen, mits niet ge paard gaande met overdracht van macht naar Indie, staat de minister met afwij zend. De toekomst brengt wellicht vele gevaren, aldus de minister, ook voor de eenheid van het koninkrijk. Daarom zint hij op middelen, die die eenheid demoastree- ren en de samenwerking bevorderen. Do minister hoopt deze in den loop van dit jaar in concreten wetsvorm vast te leggen Indië heeft een behoefte aan een eigen stelsel. De instelling van een volwaardig parle ment ware kortzichtig en revolutionair. In de kringen van de goedgeschoolde ïnheem- sclie jongere mtellectueeleu leeft het be- sef, dat in zelfwerkzaamheid de sleutel is gelegen voor Iioogero staatkundige ont- wnkkeling. Zonder die mheemsche helpers en het inlieemsclie bestuur zouden wij onze taak niet meer kunnen verrullen: zij zijn de ware bouwers van Indie. Motie-Stek vis. Bij de replieken diende de heer Stokvis (s.d.) zijn reeds aangekondigde motie in, waarin de Kamer als liaar oordeel uit spreekt, dat er aanleiding bestaat krach tens reeds in de artikelen 62 en 63 van de Grondwet besloten mogelijkheden, toe kenning van ruimere staatkundige bevoegd heid aan Nederlandsch-Indie in overwe ging té nemen en de regeering uitnoo- digt een onderzoek te bevorderen omtrent richting en omvang, waarin een dergelijke toekenning ware tot stand te brengen. Voorts repliceerden nog de heeren Slote maker de Bruïne (c.h.), IBajetto (r.k.), Van Kempen (lib.), Kupers (s.d.), Van Poll (r.k.) Van Gelderen (s.d.) en Meyerink (a.r.). Van deze sprekers verklaarden zich tegen de motie de heeren Sfotemaker de Bruïne, Van Kempen, Van Poll en Meyerink. Hedenmiddag zou de behandeling worden voortgezet. Droevig einde-van - een verwoest leven Drama in de gemeente Sleen, Bejaarde man poogt zijn zus ter van liet leven te beroe ren en pleegt daarna zelf. moord. Naar eerst thans bekend is geworden, heeft zich eenige dagen geleden in de buurtschap 't Haantje, onder de Drentsche gemeente Sleen een drama afgespeeld in de boerderij, welke bewoond wordt door den 67-jarïgen landbouwer J. Westering en diens 71-jarige zuster, de weduwe Meyer Westering. W. lokte Donderdagochtend de vrouw ia de schuur nabij de woning en ging haar met een schop te lijf. Zij werd echter niet ernstig getroffen en vluchtte gillend naar de buren, hij wie zïj geheel overstuur aankwam en vertelde, dat W. Laar om hef leven had willen brengen. De buren, ver zorgden allereerst de vrouw en begaven zich daarna naar den schuur van W. Hier bleek, dat W. zich door ophanging van het leven had beroofd. De oude vrouw was in den rug geraakt. Zij kan thuis worden verpleegd. Het drama schijnt een gevolg te zijn van een familietragedie, welke zich reeds een aantal jaren geleden heeft voltrokken. W. heeft toen den echtgenoot van zijn; zuster, zijn zwager Meyer, doodgeslagen en het lijk in den tuin van de boerderij be graven. De politie dacht aanvankelijk niet aam misdaad Eenige jaren na de misdaad even wel woelde een hond het lichaam van den vermisten man bloot. W. bekende den moord en werd veroordeeld tot een langdu rige gevangenisstraf. Na zijn invrijheidstel ling ging hij weer rneL zijn zuster samenwo nen. De beide menschen vertoonden zich weinig aan hun omgeving. Niettemin kreeg men den indruk, dat er herhaaldelijk twist was tusschen beiden in verband met het vroeger voorgevallene. Dit schijnt dan ook de oorzaak van het jongste drama te zijn. geweest. i "Vlueht naar de Waddeneilanden. 1 De „Jan van Gent" heeft gisteren, be stuurd' door Mac Maken twee vluchten ge maakt van Eeldte naar Schiermonnikoog en Ameland'. Het vliegtuig bracht veekoe ken naar en poet en passagiers naar em van de eilanden. De toestand van de lan dings terreinen was van dien aard, dat men: naar verwachting niet meer raar de eilan den vliegen. DEK li WOENSDAG 28 Februari 1940, no. 22414.. 1* i v 1 Vh t"4 H/j - ff!®-"T^^tSU 1 it JT*»' -tl j

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5