NOG WIBORG HOUDT STAND Situatie aan het Karelische front ongewijzigd EERSTE BLAD Dinsdag 5 Maart 1940 Vereenigde Staten 92ste Jaargang. No. 22419 Tal. No. 693QQ (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN (HOEK KORTE -HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53li. BUITENLAND Gistermiddag werd uit Helsinki ge meld, dat Wiborg nog niet aan de Rus sen was overgegeven, het grootste deel van de stad was nog in handen van de Finnen. In de buitenwijken van de stad werd fel gestreden. De pressie van de Rus sen is in het afgeloopen weekeinde toegenomen. Havas meldt: De Finscbe troepen t© Wiborg bieden nog steeds weerstand aan de Russisch© aan vallen. Zonder succes hebben de Russen gepoogd het ijs van de Golf van Wiborg over te steken. De aanvallers leden zware verliezen. De Finsche vlag waait nog boven Wi borg. De Finnen handhaven hun terrein en zijn nog hiet gedwongen zich terug te trekken naar sterker stellingen ten Hoor den van Wiborg. Strijd duurt nog voort Vanochtend meldde Reuter nog: De verwoede strijd om het bezit van Wiborg duurt voort De Russen zetten de omsingeling der stad' voort, doch de mij nen, die de Finnen op de drie wegen, wel ke naar Wiborg leiden, gelegd hebben, -bren gen den tegenstander gTO'ote.rveriiezeji- tpa. De Finnen op de landengte "Kullen wellicht door het weer geholpen worden. Op vele plaatsen woéden sneeuwstormen. Indien een zwaren sneeuwval door dooi gevolgd' wordt, kunnen de Finnen de Russisohe tanks tegenhouden. De Russische verbin dingslijnen zouden worden belemmerd en de luchtmacht zou niet kunnen opereeren. De Finnen iets optimistischer Renter se i ril De bezorgdheid omtrent de positie van Wiborg en den algemeenen toestand, die te Helsinki heerschte, is gisteravond ver minderd, doordat drie gunstige berichten zijn binnen gekomen. Ten eerste zijn de Russen bij Na.utsi, aan het front van Petsamo, terug getrok ken. Ten tweeue hebben de Finnen te Kol- lanjoki en ook elders successen behaald. Ten derde zijn er teekenen, dat het gisteravond te Helsinki, waar de tempe ratuur slechts even onder het vriespunt is, zal gaan sneeuwen. In de Sovjet-Russische pers w ordt weinig aandacht geschonken aan den aanstaanden val van Wiborg. De stad wordt alleen ge noemd in de legerberichten van het roode leger. De buitenlandsche journalisten te Moskou hebben herhaalde malen verzocht om toe stemming om naar het front te mogen gaan. Tot nu toe is dit niet toegestaan, doch Molotof heeft de aangelegenheid nog in overweging. Het Finsche legerbericht. Het Finsche legerbericht van gisteren luidt als volgt: Te land: De Vijand heeft gisteren (Zon dag) gepoogd, het ijs van die baai van Wiborg over te steken, doch deze poging werd verijdeld. Tusschen de baai van Wi borg en de Vuoksi werden een aantal aan vallen afgeslagen, evenals aanval en in de richting van Ayrapaa. Op het Oostelijk deel van de landengte levendig artillerievuur aan beide zijden, vooral bij de Taipale, Ten Noordoosten van het Ladogameer werden aanvallen van de Russen in de riehnting van Pitkaranta afgeslagen. Bij Kollanjokile duurde de strijd den geheelen dag, de vijand verloor 1200 man. In de richting van Kuhmo hebben de Finnen een steunpunt van de Russan ver overd. ©ij Petsamo heeft de vijand zich uit Naut- si ongeveer 3 K.M. in Noordelijke richting teruggetrokken. In de lucht: Gedurende den dag heeft de Finsche luchtmacht de verkennings- en bombardementsvluchten vooral hoven de landengte van Karelië voortgezet, Sovjet- Russische colonnes ©11 concentraties werden gebombardeerd. De activiteit van de Sov jet-Russische luchtmacht concentreerde zicih boven de landengte van Karelie en ten Noordoosten van het Ladogameer. Konras als Wilmanstrand, waar verscheidene ge bouwen werden vernield In het binnenland was de activiteit van de Russische luchtmacht het meest leven dig boven de vallei van de Kymene, waar Kotka, Myllykoski, Kausala en Inkeroinen werden gebombardeerd. Tot nu toe is geen melding gemaakt van slachtoffers. Volgens bevestigde mededeelingen zijn vier Sovjet-Russische vliegtuigen omlaag geschoten, terwijl vermoedelijk nog twee zijn vernield. Verder heelt men het wrak gevonden van een toestel, waarvan het vermoedelijke verlies op 29 Februari was gemeld. Het Russische legerbericht. Het gisteren uitgegeven Russische leger bericht luidt - Op 4 Maart bezetten de Sovjettroepen op de Karelische landengte in het ge bied van de naai van Viipuri het eiland Uuraansaan met de stad en het fort Trong- sund, (Uuraaen het eiland Tejkarinsaan, benevens de steden Hejnlahii, Vilajoki en Muhulahti op de Westkust van de baai van \7iipun, In het fort van Trongsund maakten de Sovjettroepen drie batterijen marinegeschut voor den langen afstand buit en een groot aantal machinegeweren, munitie en patronen. 1 - Tn 1 de"'overige sectoren^ yan"' het Irónjr heeft" zictf niéts van'"belang" voorgedaan. De Sovjetluchtmacht bombardeerde vijan delijke troepen militaire doelen. Er ver schenen geen vijandelijke vliegtuigen. Groote sterfte onder geëvacu eerde kinderen. Blijkens een rapport, opgesteld voor hel Hoover-fondscomité, is 46 procent der kin deren, die van het uiterste Oostelijke front zijn teruggetrokken, lijdende aan mazelen, bronchitis of longontsteking, terwijl 755 kinderen, d.w.z. 11 procent, gestorven zijn Er wordt op gewezen, dat dit percentage hooger is dan dat der sterfte onder de soldaten, die deze geevacueerrle gebielen aan het front verdedigen. Het Hoover-comité heeft plannen opge. steld voor de onmiddellijke beschikbaar stelling van zes ambulances en geneesmid delen teneinde het lot dezer kinderen te verzachten. Amerikaansch expeditïeleger voor Finland? Kapitein Albert Stemberg, leider der Finsdie oudstrijders in de Vereenigde Sta ten, heeft medegedeeld, dat hij voornemens is een Amerikaansch exped'ilieleger voor Finland', ter sterkte van 3000 man, op te richten. Canadecsche vrijwilligers voor Finland. Binnenkort zullen 950 vrijwilligers uit Ca nada naar Finland vertrekken, aldus heeft het Canadeesche parlementslid Frase 1 medegedeeld. Duitsche duikboot tot zinken gebracht? Naar officieel te Londen woidt mede gedeeld, is waarschijnlijk een Duitsche duik boot tot zinken gebracht. De LT-hoot werd op de reede van Schil- lig door een Britsch vliegtuig aangeval len. Het toestel hot vier bommen vallen, waarvan er een de duikboot tusschen den commaudotoren en den achtersteven trof. In het communiqué van het Britsche mi nisterie van luchtvaart over den aanval op een Duitche duikboot wordt nog ge zegd, dat na den aanval gezien werd, dat de duikboot gehuld was in een grauw- zwarte rookwolk en dat alleen het boven deel van den commaudotoren nog boven water uitstak. Britsche kruiser te Montevideo. De Britsche kruiser „Hawkins", met schout bij nacht Harwood aan boord, is gistermiddag voor een bezoek te Monte video aangekomen. Er zouden geen brand stof of levensmiddelen aan boord worden genomen, Schout bij nacht Harwood, heeft medege- deeld, dat zich geen zeeslag in den Zui delijken Atlantischen Oceaan heeft afge speeld, 1 Honderd opvarenden van de „Domala" vermist. Officieel wordt te Londen mtoegedeeldi dat IOO van de 295 opvarenden van de „Domala" worden vermist. Hieronder be en Palknselka weiden gebombardeerd, even- vinden zich 46 Europeesehe officieren. Britseh schip gezonken. Het Britsche mailschip:^,Pacific Reliance" (6717 ton) is voor de JBritsche Westkust door vijandelijke actie tot zinken gebracht. Doordat het schip no$ aanzienigken tijd bleef drijven, konden de 53 opvarenden zich in vier sloepen retfdea, Een vliegtuig van. de koninklijke luchtmacht wees den schipbreukelingen den .weg naar het land. Zij zijn veilig aangekomen. 'J h De strijd in |je lucht De pamflritep regen op Berlijn. De inhoud van .pamfletten, welke de Britsche ludhtmaohfj boven Berlijn en andere Duitsche- stedeÈ| ^omlaag zijn ge worpen, zal in, Engelqeft vermoedelijk niet gepubliceerd, worden.-,,gangezien het oor deel over de1- pamfletten '-even uiteenloo pend is, als het aaptaj-' lieden, dat een beZoek van 14 dagen .fffit'Duitschland heeft gebracht, acht men hef^bejter het opstellen over te laten aan d^cundigen, die de pamfletten op de psychologische waarde kunnen be oordeel en. F Het D.NB. meldt: jj-; De Bcriijnsclie pers ^espreekt uitvoerig de Britsche mededeelmgén over vluchten van Britsche vliegtui hoven Berlijn. De „Berliner Boersenzei' [""schrijft, dat vol gens het officieele tóricht van het Brit sche ministerie vantóchtvaart de Brit sche bommenwerpers ifichtkogeis aan pa rachutes omlaag hebben geworpen en dat rond Berlijn de luchtdloelar-tiUerie druk in actie is geweest, terwijlj de Duitsche zoek lichten vergeefs zoudet -hebben gezocht naar de vliegtuigen,v*W^lke aanval enkele uren zou hebben geduurd. Fet blad vindt hét-) jammer, dat bet merkwaardig is, datljdèCËerhjners tijdens dit oorverdoovend wrl0gsla.wa.ai en bui tengewone vuurwerk! ^Lebben geslapen, evenals de AmerikaahsChe onderstaats secretaris Sumner Welles,'die dien nacht in zijn hotelte Berlijn beeft vertoefd 'Ook de bui' .danders,- die in Berlijn wo nen, hebben niets bemerjct, Ten slotte verklaart, het" blad, dal, in dien dien nacht met-'alle inwoners van Berlijn, zoowel Dnitgchers a'.s buitenlan ders, aan slaapziekte Rebben geleden, het Britsche ministerie vafr-i luchtmacht heeft gelogen, Sumner Welles mofgen jnaar Parijs De Araerikaanscb^vonderstaatssecrelaris van buitenlandsche 'zakdn,' Sflmner Welles, gsfgiStermldda^SfeS'Ë»$sanue: aangekomen. Hij begaf zich onmiddellijk naar zijn hotel Hij zag er vermoeid, uit. Morgenavond zal hij naar Parijs gaan. Men veronderstelt, dat hij gedurende zijn verblijf te Lausanne ©en -rapport op zal stellen over zijn bezoek aan Berlijn, be stemd voor het Amerikhansehe ministerie van buitenlandsche zaken. Dr. Schacht uitgenoodigd? De Berlijnsche correspondent van de „Na tional Zeitung" te Bern meent te weten, dat Sumner Welles hij zijn besprekingen te Berlijn dr. Schacht, den vroegeren gouver neur van de Reichsbank, heeft uitgenoodigd naar de Vereenigde Staten te komen, ten einde de mogelijkheid van een ontwikkeling van de economische betrekkingen tusschen beide landen te bestudeeren. België Duitsch propaganda-orgaan in beslag genomen. Het parket te Brussel heeft; een publi catie in beslag genomen, welke den titel droeg „Paris Noir", naar het Fransclie blad „Paris Soil". Dit Duitsche propagan- da-orgaan werd 111 communistische kringen verspreid Drukt» in de haven van Antwerpen sterk verminderd. De diukto in de haven van Antwerpen is sedert September j.L met meer dan twee derden verminderd. Het aantal sche pen, dat de haven bezocht, bedroeg voor den oorlog gemiddeld 1000 per maand. In Februari j.l. bedroeg het niet meer dan 350 en in Januari 340. De Duitsche vlag, die de eerste plaats innam, is verdrongen door de Nederland- sche vlag, gevolgd door'Engeland en Bel- gie. Frankrijk Beperking an den verkoop van alcohol. Vandaag is het decreet in werking ge ileden, waarbij drie dagen per week den verkoop van alcoholhoudende dranken in café's e.d. zal zijn verboden Alleen dran ken met een laag alcoholpercentage 1110 gen worden verkocht. Communisten gearresteerd. In verband met pogingen het verboden communistische blad „Humanité" en pam fletten te verspreiden, zijn 29 communis ten gearresteerd, die ter beschikking van de militaire autoriteiten zijn gesteld. Duitschland Aanslag op Duitsch functionaris in Polen. Naar d'e Nationalsozialistische Partei- korrespondeaz meldt, is op 23 Februari de lasthebber van d'e Duitsche organisatie voor de volkswelvaart in Zeran (gouver nement generaal Polen), Reinhold1 Marielke, in zijn woning d'oor Poolsche bandieten overvallen. De tot dusverre onbekende da ders bewerkten hun weerloos slachtoffer en zijn eohtgenoote met messen dusdanig, dal d'e wouw onmiddellijk overleed, ter wijl Marielke zelf na drie dagen in het ziekenhuis te Warschau aan zijn -verwon dingen bezweek. Otto v on Habsburg op studiereis. De Ooslenrijksche tioonpretendent, Otto van Habsbuig, is te Baltimore aangekomen uit Europa, met het doel een bezoek te brengen aan de Vereenigde Staten om de Amerikaansche democratie te bestudeeren als model voor een Europeesehe Slaten- federatie, die naar hij zeide „na den oor log automatisch zal komen". De aartsher tog veiklaarde voorts: „Er is geen sprake van, dat de Duitschers den oorlog niet zouden verliezen de moreele factor alleen reeds maakt een overwinning der geallieerden zeker". Aartshertog Otto van Habsburg, die met zijn broer aartshertog Felix reist, heeft o.m, verklaard, dat hij droomde van „de Vereenigde Staten van het Donaubekken" welke Biohemen, Moravie, Slowakije, Zuid- SLavie, Oostenrijk en andere kleine naties of minderheden zouden groepeeren. De zevende verjaardag van Roosevelts regeering. Gistere 1 was de zevende verjaardag \an het aan de macht komen van president Roosevelt gevierd'. De president /elf woon de een godsdienstoefening in de Episco pale kerk van Smt Jan te Washington hij en gisteravond werd te zijner eer- door de leden van de rogeering een diner aan geboden. Zooals verwacht werd, heeft hij geen enkele mededeeling gedaan over zijn voornemens hij de as. presidenls-verkie- zingen. Proces naar aanleiding van het vergaan v an de „Athcnia". De nagelaten betrekkingen van de Ame rikanen, die bij het vergaan van de „Atlie- nia" het leven hebben verloren, alsmede de Amerikanen, die bij1 deze ramp wer den gewond, hebben schadevergoeding ge- eischt van de reederij,. ten bedrage van 70C000 dollar. De bekende rechtsgeleerde uit Washington, Nuget, behartigt de be langen van de klagers Hij deelde mede, dat binnenkort ook het schuldvraagstuk ter sprake zal komen. Byrd krijgt geen geld meer. Het Huis van Afgevaardigden heeft het voorstel verworpen een nieuw crediet vau 25ÓOO dollar beschikbaar te stelten tot verlenging van de expeditie Byrd naar het Zuidpoolgebied, waarvoor reeds 350.000 doltai werd uitgetrokken. Byrd heeft inmiddels gerapporteerd, dat hij op 800 mijl tea Zuiden Van aap Hoor11 zes eilandjes ontdekt heeft. BINNENLAND Gemengd Nieuws Groote ongerustheid over de „Rijnstroom" Een aantal eigendommen van het schip, waaronder een ge kapseisde retldingslocp drijven de aangetroffen. bij de Hollandsclie Stoomboot Maat schappij te Amsterdam, verkeert men in de grootste ongerustheid over het stoomschip „Rijnstroom" van deze reederij, dat Zondag van Duins naar Amsterdam is vertrokken en waarvan men sindsdien niets meer heeft ver nomen. Met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat het schip is gezon ken. Een sterke aanwijzing daarvoor vormt hot feit, dat Zondag in de buurt van den boei bij Westhinder verschillende eigendommen van de „Rijnstroom" drijvende zijn aangetrof fen, n.L een gekapseisde reddingsloep enkele reddingboeien, verscheidene goederen, welke tot de lading be hoorden en dekplanken. Deze vondst werd gerapporteerd door de kapiteins van het Nederlandsche mo torschip „Brandaris", dat Zondagochtend om negen uur genoemde plok passeerde en van het s.s. „Amstelstroom", eveneens van de Ilollandsche Stoomboot Maat schappij, dat op weg van Huil naai' Am sterdam Zondagmiddag om één uur langs genoemden boei kwam. Aangezien er zich aan boord van de „Rijnstroom" twee reddingsloepen bevon den, is er nog hoop, dat de bemanning, die uit 12 personen bestond, zich in deze boot heeft kunnen redden. Kapitein van de „Rijnstroom" was de heer Verhoef. Het schip, heeft een biuto inhoud van 695 ton en is in 1937 in Amsterdam gebouiwd. Een ledig vlot opgepikt. Vanochtend is, komende van Caen, het Nederlandsche m.s. „Vrede", te IJmuiden gearriveerd, dat een ledig vlot, afkomstig van het m.s. „Rijnstroom", liad opgepikt. Dit vlot was reeds eerder door andere schepen op de Noordzee gesignaleerd. 'Over de „Rijnstroom" zijn bij de Hol- landsehe Stoomboot Maatschappij geen na dere berichten ontvangen. Aan de Neder landsche marine is gisteren veizocht zoo mogelijk maatregelen te nemen ter opspo ring van het schip. 'Ook tot de Britsche autoriteiten is een dergelijk verzoek ge richt. M.s. „Elziena" beschoten De kapitein en de motordrijver om het leven gekomen De drie overige opvarenden, gered. liet Nedeilandsehe motorschip „Elzie na", thuishehoorend te Suppemeer, dat op weg was van Galathee bij Ooltgens- plaat naar Leith in Schotland met een lading uien, is gisterochtend' op, de Noordzee door een vliegtuig be schoten, waarhij de kapitein, de heer II. Eltlriks en de motordrijver werden gedood. Reuter meldt hieromtrent nader uit Lon den, dat het schip bg de beschieting in brand' geraakte en dat het na twee uur tijds zonk, de bemanning bestond in to taal uit vijf personen. De drie overleven den werden geied. Twee hunner werden gewond. Bij de beschieting van de „Elziena" zijn de kapitein H Eldriks en de ma chinist Lou Molenbroek om het leven gekomen Do due geredde leden der bemanning zijn: de eerste stuurman Albert Dmkole, de kok Maiinus de Jager en de raatioos Hendrik Hen driks. Zij zijn te Blyth aan land ge- btacht. Eldriks, die 22 jaar «as, maak te zijn eerste reis als kapitein De aanval geschiedde Zaterdagochtend vroeg. Op de scheepswanden waren groote Nederlandsche vlaggen geschilderd, zoodat de nationaliteit van het stlnp duidelijk zichtbaar was. Naar de kok, de heer Jager, die in het ziekenhuis is opgenomen, met verwondingen aan het hoofd, het gelaat en de armen, verklaarde, heeft een Duitsch vliegtuig, na zeer laag over het schip ge cirkeld- te hebben, de „Elziena" zesmaal ruet machinegeweervuur bestookt. De kapitein was om zich te bescher men plat op den vloer van de stuurhut gaan liggen en gaf mij, aldus de heer Jager, bevel om naar benedon te gaan. Het achterdek werd door een bom getrof fen, waarna een andere bom de stuurhut versplinterde. De kapitein kwam. hierbij om het leven. De heer Jager werd d'oor de in het rond springende splinters van! de -stuurhut getroffen en gewond. Toen de motordrgver en de eerste stuurman tracht ten een reddingboot neer te laten, dook het vliegtuig opnieuw omlaag en liet het een derde bom vallen, welke de redding boot vermeide en den motordrgver dlood- de. Ik gooide een vlot over boord, aldus, vervolgde de heer Jager, en dook in die zee. De eerste stuurman ep de matroos volgden mij en wij slaagden er ia met het vlot weg te komen, maar het was zo-o enorm koud', dat wij op elkaar moestemi gaan liggen om een beetje warmte te krij gen. Een Deensoh schip lieeft de drie mannen, nadat deze 36 uur hadden rond gedreven, opgepikt. De „Elziena" was het eigendom van den heer J. Patje en had een bruto in houd- van 197 ton. Het was in 1931 te Groningen gebouwd. De N.V. Carebeka te Groningen trad' als cargadoor van het schip op. Het was op 22 Februari van Galathee naar Loith ver trokken met een lading van 200 Ion uien1. De verschepers hiervan waren de N.V. Han del Maatschappij J. van As J.Jzn. en d'e firma N. J. Mulder te Rotterdam. De „El ziena" werd Donderdag of Vrijdag j.l. te Leith verwacht en was dus enkele dagen over tijd. De afladers hadden gistermorgen een telegram uit Leith ontvangen, waarin bericht werd, dat omtrent de aankomst van liet schip nog niets bekend' was. De „Jonge Willem" ook beschoten De Engelschie bladen berichten, dat bet gebombardeerde Engclsehe passagiersschip, „Domala" redde, zelf heeft blootgestaan aan bommen en machinegeweervuur van Duitsche vliegtuigen. De bemanning van de „Jonge Willem" vertelde, dat een bom op slechts twintig voet van het schip in zee viel, en dat hel vliegtuig een duikvlucht deed en de dekken met machinegeweerkogels bezaaide. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een half uur later zag de bemanning dat de „Domala" aan den horizon in vlam men stond. De houding der regeering Naar aanleiding van de aanvallen van vreemde vliegtuigen op Nederlandsche schepen in de Noordzee, hebben wij te bevoegder plaatse geïnformeerd naar hetgeen de regeering zich voorstelt ter zake te verrichten. Naar wij vernamen, beschikt de regee ring op dit ©ogenblik nog niet over andere gegevens dan de mededeelin gen, in de pers over het gebeurde ver breid. Zij zal echter niet nalaten om, zoodra haar authentieke gegevens ten dienste staan, de stappen te onder nemen, welke ter bescherming vau onze scheepvaart tegen dergelijke aan vallen, noodig kunnen blijken. Owe courant versctifjiH dagelijks, metait- londarmg van Zoa- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.lranco per post I 3J5Q Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf nar aan het Bureau bezorgd zsjn. 's Zaterdags vóór w uur. Een bepaalde plaats van advertentihn wordt met gewaarborgd. ISGHE COUR INT Prijs der Advertentien: van 1—C regels fi 55; tedere regel meer f030, in bet Ziterdagnummer 1—5 regels f 1.80, iedere regel jneer 035 Reclames f0.75 per regel Incassokostend ets postkw itantie* 15 ets. larleven \an advertem itn Dij abonueraent zijn aan het Bureau verkrijgbaai Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentihn opgenomen 10.50 t/m 15 woor den, f 0.75 t/ra. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Ad verten tién tot 25 woor den f O 25, m»ts vóór Dinsdaga\ ond O uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags Kleme Advertentién M.OO, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1