ITALIAANSCHE KOLEN VERBEURD VERKLAARD Rustige dag aan het Karelische front EERSTE BLAD Duitsche meening over de beschieting van neutrale schepen Donderdag 7 art 1940 928te Jaargang. 22421 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De Italiaansche kofentransporten Lading van acht booten in beslag genomen Naar officieel vv ordt medegedeeld, heeft de Britsche commissie voor den ■vijandelijken uitvoer gisteravond de in beslagneming gelast van de lading steenkool van acht der negen ie Iluïns liggende Italiaansche schepen. Het negende schip, de „Loasso", is vrijgegeven, daar vastgesteld is, dat het 'op 1 Maart was vertrokken en daarna tengevolge van machineschade vertra ging heeft gehad. De diplomatieke correspondent van Reu- ter verneemt, dat, naar men verwacht, bin- flen enkele dagen aan Rome een Britsche nota zal worden gezonden in antwoord op het Italiaansche protest inzake het embar go op den uitvoer vair Duitsche steenkool. In het geheel negen Italiaan sche schepen voor Duins. Officieel wordi medegedeeld, dat giste ren nog enkele Italiaansche schepen zijn aangekomen in een Britsche contrabande- controlebasis. Negen Italiaansche schepen met ladingen steenkolen, naar men ge looft van üuitschen oorsprong, wachten thans in de Duins op inspectie. Deze schepen zijn te Rotterdam of te Antwerpen geladen. De stemming in Italië. Het aanhouden van de IIaliaansche sche pen met steenkool door de Britsche marine beeft geen goeden indruk gemaakt op de openbare meening in Italië. De Italiaan sche pers onthoudt zich evenwel van com mentaar eri de ontstemming blijft vooral uit de opschriften in de kranten. Het besluit, de lading van acht Ita liaansche kolenbooten prijs te verklaren, bcteekent, dat de van boord gehaalde steen kolen tot liet einde van den oorlog zullen worden vastgehouden. Als bewezen wordt, dat de lading Italiaansche of andere neu trale eigendom is, zal zij aan de eige naars worden overgegeven, doch als de la ding Duitscn eigendom is, zal zij worden toegewezen overeenkomstig de bepalingen van hot viedesverdiag. In totaal zijn tien Ilaliaansclie steen- koolscliepen gisteren aangekomen, in de contrölebasis van Duins, waardoor het totaal aantal aangehouden Italiaansche schepen geslegen is tot 16. Heftige Russische aanvallen De aanvallen van de Sovjets aan het front bij de Baai van Wiborg waren gis teren weer heftiger. De aanvallen werden gesteund door artillerie,, tanks en vlieg tuigen, hetgeen erop wijst, dat de Russen erin zijn geslaagd hun materieel te verster ken en derhalve krachtiger aanvallen. fn het gebied van Uoma, ien Noorden van het Ladoga-meer zijn de Russische aan vallen vooral gericht op die plaatsen, van waaruit de Pinnen de laatste weken de Russische verbindingen en do troepen aan hel front lastig vielen. De strijd aan de Pinselie Zuidkust. Te Helsinki is men, naar Reuter ver neemt, van meening, dat de betrekkelijke rust, die thans bij Wiborg heerscht, aan een nieuw offensief dier Russen voorafgaat In een bericht uit Stockholm wordt gel zegd, dat do Russen, indien zij vasten voet aan de kust van de Finsche Golf weten te krijen, dfeng val van Vilpiuri niet behoeven te loroeeron, Volgens een inlichting hopen de Russen zelfs bij Kotka, dat slechts 100 kilometer ten Oosten van Helsinki ligt, to landen. Uit Stockholm zijn gisteren IS leden van de Britsche vrouwelijke ambulance naar Finland vertrokken. Havas meldde vanochtend: Aan het front bij Wiborg is een zekere itisL ingetreden. Men veronderstelt, dat het Russische opperbevel zijn troepen moet hergroepeeren. Bovendien heeft de Finsche luchtmacht groote verwoestingen onder d'e Russische strijdkrachten aangericht. Er bestaat alle reden om te gelooven, dat het krachtige Finsche verzet het roode leger teleurge steld heeft en dat men het weerstandsver mogen der Finnen ernstig heeft onder schat. Op liet ijs van de Finsche Golf zijn gevechten geleverd', die tot de bloedigste van dezen oorlog behooren. Op vele plaat sen werd1 het ijs door de Finsche bombar dementen gebroken. Geheele Russische iu- fanteriedetacliementen en een groot aantal gepantserde sleden en tanks verdwenen in het water. De Russen, die in massieve formaties marcheerden, vormden een ge makkelijk doel Voor het geschut en cta vliegtuigen der Finnen. Vergeefs trachtte de Russische luchtmacht, de Finsche vlieg tuigen te verjagen. De Russen zijn "van alle punten aan de Westkust van de Finsche Golf verdwenen, met uitzondering van twee" plaatsen tus- schen - do- ^If-wan -. Wihorg-eii-i.V-uokseö, n.l. Vibanlahti en Kasliastnami. Bij Poel- laekaelae waren de g'-ve-Hte-n het hevigst. Hier werden verscheidene tientallen tanks onbruikbaar gemaakt. Het Russische Iegerbericht. Het Russische leger bericht vau gister avond luidt: .Op zes Maart hoeft zich niets van be lang voorgedaan aan het front. De Sov- jet-lchtmacht trad op tegen vijandelijke pen en militaire doelen. Drie vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten neer gehaald. De Russische aanvallen op ziekenhuizen. In verband met de herhaalde aanvallen der Russische vliegtuigen op Finsche zie- kenhiïVem, zoo wordt hier vernomen, ver- wijdtxen de Fmnen oe Roode ICruis-tee- kens van al him ziekenhuizen. Mannerheim ziek? Te Stockholm zijn berichten ontvangen, volgens welke veldmaarschalk Mannerheim ongesteld zou zijn. Er zijn geen bizo-ndcr- lieden bekend' over den aard. der aandoe ning. Evacuatie van alle kinderen nit Helsinki. De luchtbeschermingsauloriteiten. te Hel sinki bereiden een gedwongen evacuatie voor van alle kinderen tot den leeftijd van 15 jaar. Aan de herhaalde oproepen om vooral de kinderen naar het platte land' te brengen, was in Helsinki geen ge volg gegeven. De Duitsche luchtaanvallen op neutrale schepen Van officieele Duitsche zijde wordt mede gedeeld: In de buitenlandsche pers worden voort durend verwijten geuit: 1. Dat Duitsche vliegtuigen neutrale schepen tot zinken bren gen, zonder zich erom te bekommeren, of het betreffende schip vrijwillig onder be scherming van een buitenlandsch oorlogs schip vaart, dan wel gedwongen naar de een of andere con trole haven wordt opge bracht: en 2. dat Duitsche vliegtuigen de scheepsbemanningen- met machinegeweren beschieten. Hetgeen meestal als een ler- rorisatiemaatregel wordt voorgesteld. Ten aanzien hiervan kan het vol gende gezegd worden: Wat betreft piunt 1: Een Duitsch vliegtuig boven zee kan niet vaststellen of een neutraal koopvaardijschip onder geleide van een vijandelijk oorlogs schip varend naar de vijandelijke kust vrijwillig onder bescherming van dit oorlogsschip vaart, of gedwongen naar een. controlehaven wordt opgebracht. Het vliegtuig kan slechts het feit van de vijandelijke begeleiding vaslstellen. De verantwoordelijkheid voor het feit, dat een neutraal vaartuig,- dat naar een con trolehaven wordt opgebracht, als eeu in vij andelijk gebied varend schip moet worden beschouwd in overeenstemming met de beginselen van het volkenrecht aangeval len wordt, berust uitsluitend hij de vijan delijke partij, die het vaartuig tegen zijn wil tot het aanloopen vin ©en vijandelijke haven dwingt. t In ieder geval be toekent de gedwongen opbrenging niets anders 'dan liet zich met geweld meester maliën van het schip, met het doel zich de lading voorzoover mogelijk toe te eigenen. Alle eenheden van de luchtmacht, die boven de Nooid/ce ope reeren, hebben strenge orders, zich ondei alle omstandigheden te onthouden vau aan vallen op neutrale koopvaardijschepen, die niet in vijandelijk convooi varen en zich niet aan vijandelijke handelingen schuldig maken. Wat betreft punt 2: lieschicting zon der reden van de bemanning van een neutraal koopvaardijschip met machine geweer door Duitsche vliegtuigen, komt in geen geval in aanmerking. De sche pen worden in de gevallen, dat zulks noodig is, slechts door een mitrailleur- salvo voor den boeg uitgenoodigd,, te stoppen of hun vlag te toonen, ot ook wel een bepaalden koers te sturen. Slechts wanneer aan deze uitnoodigiug geen gevolg gegeven wordt, of het scbiip zich op andere Wijze verweert, wordt van de wapens gebruik gemaakt. Dat bemanningen van neutrale, of ook wel vijandelijke schepen, in reddingbooten door Duitsche vliegtuigen met machinege weervuur zijn laiangevallen, zooals nu en dan beweerd is, is kwaadwillige laster. Wel hebben de Engelschen zich in'verscheide ne gevallen aan dit brutale optreden schul dig gemaakt. Met de Duitsche soldaleneer is zulk een laakbaar gedrag.echter volko men on vereen igbaar. Van het Westfront Het Fransche tegerberieht van heden .oehtpnd-x. Itri-d t- b*...*-*. „hi den loop van den nacht is ten Oosten van de Moezel een v ijandelijke overval afgeslagen". Het Fransche leger in het naburige Oosten De diplomatieke redacteur \an Stefani schrijft: In strijd met overdreven berichten, •die in het buitenland zijn verspreid over het Fransche leger ia het naburige Oosten, wordt volgens geloofwaardige berichten vernomen, dat dit leger slechts bestaat uit 120.000 man Senega leezen, Algerijen, Indochineczea en mannen van het vreem delingenlegioen. De divisies zijn van het koloniale lype, elke divisie bestaat uit ongeveer 6000 man, soodat het leger 20 divisies run omvatten, verdeeld over vier legercorpsen. Opgemerkt" moet worden, dat de plaatselijke hulplnonnen reeds onvol doende zijn om deze mensclienmassa te voeden. Er is schaarschte van granen, vlcesch, fourage en zelfs van benzine, on danks den overvloed ,van niet-geraffmeer- de olie uil de bronnen van Mossoel. Een latere concentratie van gemotoriseerde troe pen en viervoeters zou dus ernstige en moeilijk -op te lossen proviandeeringspro* nfemen met zich meebrengen. Iiriische v erkenningsv luchten boven Duilsclüand. liet Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: „Gedurende den afgeloopen nacht en den voorgaanden nacht hebben Britsche vliegtuigen uitgestrekte verken ningsvluchten boven belangrijke steden in Noord-West-Duitsohland en boven de vijan delijke vlootbasis te Wilhelmshaven ge maakt", Engelsrli tankschip aangevallen Het tankschip Shelbrit II uit Swansea, groot 695 ton, is door twee Dluitsche vlieg tuigen gisteravond buiten de Noordoost kust van Schotland' gebombardeerd en met machinegeweren beschoten. Een lid der be manning werd gewand. De Duitschers wier pen vijf bommen neer, d'i© rond het schip neerkwamen, zoodat cl© scherpen in alle richtingen vlogen. Later richtten zij ge durende ongeveer 20 minuten machinege- weervuur op het schip. Tankschip na aanval door be manning verlaten. Gisteren werd te Londen vernomen, dat het tankschip „Charles F. Meyer" (10.516 ton) Maandagavond in het Kanaal is aange vallen. De bemanning heeft, naar ver klaard werd, het schip verlaten. Twee red dinghooien hebben tevergeefs naar de op varenden gezocht. De „Cliarles F. Meyer" is een Britsche haven binnengebracht. Verklaard werd, dat de tanker beschadigd is door eeu explosie maar er zijn geen berichten beschikbaar over de vraag, hoe de explosie is - ge beurd. De „Charlers F. Mever'' is ingeschreven in Hongkong. Noodlottige vergissing Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Buenos Aiies: Naar eerst thans bekend wordt, is eeni- gen tijd gateden ten gevolge van een ervwsselmg, een zeegevecht gevoerd lus schen een r'i arisch en een Engelsch schip. Daarbij werden 14 Fratischen gedood en erseheuleno zwaar gewond. Toen het Engelsche schip St. Helena eenige weken geleden van Teneriffe uit liep, weid hei des nachts door een schip achtervolgd en kort daarop beschoten. er- sclieidene loden der bemanning werden gewond. De Engelschen beantwoordden on middellijk het vuur. Een voltreffer raakte het and.:o schip midscheeps, dat hierop het uur staakte en zich door seinen be kend maakte als Fransch schip. De zagv oc-rcier van dat Fransche schip deelde mede, dat hij vernomen had, dat een der Duit-.che schepen uit Teneriffe wilde uitloopen. Daarop had hij de wacht betrokken, lom nu het Engelsche schip op den \envachten tijd uil de liaven ver trok, mec-nde hij een Duitsch schip voor zich te hebben. Hij achtervolgde het schip terstond en opende tenslotte het vuur. Toen bleek, dal liet geen Duitsch han delsschip was, staakte hij het vuren, Geen Amerikaansche conferentie te Londen De Amerikaansche onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, heeft g1 sieren te Ouchy, nabij Lausanne, de pers omvangen. Hij ontkende catego risch, dat hij te Londen een conferentie van de Amerikaansche vertegenwoordigers in de Scandinavische tanden bijeen zal roe pen. Hij herLaalde verder, dat zijn opdracht strikt vertrouwelijk was en dat alleen pre sident Roosevelt zijn rapport zou ontvan gen. Welles vertrok gisteravond naar Parijs. Sumner Welles zou vandaag worden ont vangen door Lebrun, Daladier en Cbam- petier do Riues, deu onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken. Daladier biedt Welles op den Quai d'Orsay een diner in besloten kring aan. Morgen en Zaterdag zal de Amerikaan sche staatsman de gelegenheid hebben tot het voeren van besprekingen met de vooi- zitters van Senaat en Kamer, met den minister van staat Cliaulemps, den mi nister van justitie Bonnet en den minis ter van financiën Reynaud. Ook zal Wel les den Poolschen premier in Frankrijk Sikorsld, en den Poolschen minister- van bultchlandséKê"zaken,"-Zaïësld. ontmoeten. Amerikaansche dagb'aten, die comiuen taar leveren op de missie van Sumner Welles, beschouwen vrede als practisch ho peloos, zonder dat vooraf militair kracht vertoon geschied is. „Sumner Welles zou even goed terug kannen komen", is een zin, die herhaaldelijk door de bladen ge bruikt wordt. De Herald Tribune schrijft: Iedere vrede, die thans gesloten wordt met de nat. soe. regeermg, zou catastrophaa! zijn. Een overwinning voor Hitier moet worden uitgeschakeld, waar een uitvoer bare vrede in de huidige militaire pat positie, zou m?n zich kunnen indenken met het Duitsche leger, wanneer dit het flillerisme aan het bewind zou willen brengen, waarin de geallieerden eenig ver trouwen zouden kunnen stellen, met ge lijktijdige handhaving van het inlaste mili taire schild, dat aan Duitschland het ver trouwen zou geven, djit het, door onder handelingen aan te gaan, niet zou uil- noodigen tot vernietiging Frankrijk De „Jeati Bart" van stapel geloepeii. De Fransche minister van marine, Cam pinchi,, heeft in de marine commlss e v an den Senaat medegedeeld, dat het slagschip „Jean Bart" in uitstekende condities van stapel is geloopen. Dit slagschip meet 35.000 ton. Maatregelen zijn genomen om de slagschepen „Richelieu" eu „lean Bart' zoo spoedig mogelijk in dienst le stellen. Dr. Colijn bij Champetter de Ribes. Champetter de Ribes, do onderstaatssecre taris van buitenlandsche zaken, heeft gis teren dr. H, Colijn, ontvangen, die voorzitter is van den Volkenbondscommissie voor de coördinatie van de technische werkzaam heden. Engeland De PaJcstina-kwestie in het Lagerhuis. Gisteren behandelde liet Lagerhuis de kwestie vau de grondverkoopen iu Palestina waarbij de oppositie aanroerde, dat do regeering do zaak van do Joden veriaden had. Van de zijde der regee-ring werd ge antwoord, dat de Joden eu Arabieren in Palestina gelijke rechten hebben. Aan het einde der de-batten is de door Labour ingediende motie van afkeuring ver worpen met 292 tegeu 129 stemmen. Zweden Negen millioen voor de lands verdediging. De beide Kamers \an den Rijksdag heb ben liet voorstel van de regeering om 9 millioen kronen bescliikbaar te stelten voor de landsverdediging, o.al voor het aanleg gen van vliegvelden, goedgekeurd. Vereenigde Staten Hel bezoek van Gwatldn en Rist. Astóoai Gwatkin en Cliarles Rist heb ben gisteren een onderhoud gehad met Coirdell Hull. Nadien hebben zij geconfe reerd- met andere leden van liet staalsde- pwirtement. l/ROEG PASCH€N Vroeg schoonmaken MET KASTPAPIER Zie étalages bij HENRI REBERS BINNENLAND De ramp van de 011 Op klopsignalen van duiker werd niet gereageerd Uit Den Helder woidt gemeld: Vannacht om vijf uur is een duiker in de diepte afgedaald 0111 een onder zoek in te stelten naar het gedeelte van de duikboot, dal ia den modder is blijven steken. De duiker heeft ter hoogte van de boegbuiskamer, waarin zich de drie vermisten opvarenden moeten bevinden, klopsignalen gegeven welke niet werden beantwoord. De duiker heeft daarna een tros gelegd om de neus van het schip. Het achter gedeelte van de duikboot was reeds gis teren aan een bok van de marinewerf bevestigd en door deze omhoog gehouden. Vanochtend omstreeks acht uur is deze bok vervangen door een der groote bokken, wel.ko uit Amsterdam was aangekomen. Op het oogenblik hedenochtend half twaalf zijn drie bokken bezig het schip om hoog te trekken, liet lichten gaat uiterst langzaam in zijn werk, zoadat men van de wal af nog weinig verandering kan zien ia de positie van het schip. De sleepboolen, welke zich bij de O 11 bevinden hebben materiaal aan Ixxird', om zoodra het voor gedeelte boven de oppervlakte zal zijn gekomen, de wanden open te branden op dat men zich op deze wijze toegang zal kunnen verschaffen tot het binnenste van het vaartuig. De duikboot gelicht Na tot 12 uur gewacht te he bben op het stille tij, werd' met vereende krach ten door de drie drijvende bokken de eerste gezamenlijke poging gedaan om de O 11, waarvan nog steeds de achter steven boven het water uit stak, te lichten. Die, marine-commandant Schout-brj-nacht H. Joltes, ha-d 'zich, vergezeld van den chef- staf, kapiteinder-zee U G. 'van dén Berg, aan boord van een der drijvende bokken begeven om het werk van nabij gade te slaan. Aan den kant stonden ingenieurs en technisch personeel van den rijkswerf en tal van officieren. Langs de buitenha ven had zich een dichte menigte belang stellenden verzamelde, die den geheelen, och tend reeds op dit moment gewacht had den. Vrij spioed'ig zag men de achtersteven van de O 11 zich verheffen en, getrok ken door de sleepboot „Antoinette Goedkoop", kwam er verder meer be weging, zoowel in de 0 11 als in de drie drijvende bokken, en, terwijl het schip werd' opgeheven, werd het geheel door de sleepboolen verder de haven ingetrokken. Binnen enkele minuten was de 0 11 uit de modder losgemaakt. ü|3 duikboot werd daarop naar de lig plaats van de onderzeebooten nabij de At- jeh-loods achter in de haven gesleept, Namen der vermisten Naai wij vernemen, zijn de vermis ten, die zich nog aan boord van den onderzeeer O 11 bevinden, de ser geant torpedomaker G. L. Logmans, in 19()(j te Haarlem geboren en ge huwd, de sergeant-telegrafist F. \V. J. Steenvoort, in 1905 te Beeck, in Duitschiand geboren, eveneens gehuwd', en de koksmaat 0. E. B. E. L. E. Poslm.i, in 191S te Buitenpost gebo ren eu ongehuwd. Allen zijn uit Den Helder afkomstig. Ondreni imt lot van deze menschen vei koert mm nog in het onzekere. (Verder verwijzen wij naar de berichten omtient de 0 11 in het 2de blad). Ongerustheid over het s.s. „Grutto" Niets meer van het schip ver nomen sedert het vertrek uit Londen op Dinsdag j.I. Gc\ieesd moet worden, dat opnieuw een Neckrlandsch schip ten offer is gevallen aan den oorlog ter zee, Er bestaat namelijk groote ongerustheid over het lot van het s.s „Grutto", van de firma Smith en van Ommtneren te Rotterdam. Dit schip moet Dinsdag j.L van Lon den met een lading stukgoederen naar Rotterdam zijn vertrokken, zoodat liet in den loop van gisteren had moeten aankomen Men heeft evenwel niets meer van de „Grutto" vernomen. Wel hebben eenige schepen gisteren op, de Noordzee ter hoogte van de Thom- tonbank een ledig vlot en eenig wrak hout, gemerkt „Grutto", gevonden. Men vreest daarom het ergste. De bemanning van de „Gmtto" bestaat uit achttien personen. Kapitein is de heer B. Knijper uit Rotterdam. Het schip heeft een bruto-inhoud vau 920 ton en is in 1925 bij de N.V. C. van der Giessen en Zn.'s Scheepswerf te Krimpen a. d. Lek gebouwd. Dc „Giutio" voer in geregetden viariit- dieusl ln-schen Botterdam en Londen. A sênk-ïiib iRte-A i tel x£t' Ite s «ter tvfiWJHV *Vi '^r^, fcj,'T "l w^ .1 13b» courant vorscliijnt dagelijks, met nit- jondoring van Zon- en Feestdagen. prijs per kwartaal f 2.—-, franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen .worden dagelijks aangenomen. - Advertanti&i voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf nur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór 1> otw. Een bepaalde plaats van rdverteninèn wordt niet gewaarborgd. Pr^s der Adrertenttën: vaa 1—5 regoïfl fi 53; Iedere regel meer J 030, in bet Zaterdagnummer t5 regel3 f 180, iedere regel meer f 035 Reclames fü.75 per regel Incassokostenö ets.; postkwitanties 15 ets 1 an even van advertentiën qg abonnement njn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks wojden tegen vooruitbetaling Klem© Advertentiën opgenomen i 1030 ijm 15 woor den, f U.75 t/m 25 woordea Elk woord meer 5 cent tol een maximum van 80 woorden* 'a Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f025, mits vóór OinadagaMind 6 uur aan bet Bureau bezorgd 's Zaterdags* Kleine Advertentién 11.00, indien niet \óór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. in 25 soorten, formaten en kleuren. LOODGLAS- en VITRAUPHANIEPAPIEREN. HOOGSTRAAT 146 TELEFOON 67820 j»*- j. f v-ï 3- f ft*

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1