DE VREDESPOGINGEN Te Stockholm zijn in= lichtingen uitgewisseld KOOLHOVEN KLÜÜSTERBALSEM EERSTE BLAD Maandag de beslissing vallen W. A. VERWAYEN VLIEGTUIGEN N.V. STADSNIEUWS SPIERPIJNEN Zaterdag 9 Maart 1940 Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol Bij alle Drogisten. 928te Jaargang. No. 22423 Tei. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Het Is thans duidelijk, dat Stockholm de thans aan den gang zijnde vredes onderhandelingen deo rol heeft vervuld wan centrale voor de uitwisseling van me- dedeelmgea tusschen de Russische en. Fin- sche belligereuien. Zoo werden in het be gin dezer week de mededeelingen van het Sovjet-commissariaatvan huitenlandsclie zaken door bemiddeling van de.iZweedsche ministerie van buitenlaridscho "zaken en. vandaar naar Erko, den Finschen gezant te Stockholm, die ze doorgaf naar Helsinki. Doordat de Finnen gisteren rechtstreeks met Moskou in contact zijn gekomen, is deze omslachtige procedure minder nood zakelijk geworden. Officieele klingen en de buiteiüand- sche delegaties volgden gisteravond de kritieke ontwikkeling van de Flnsche situatie met toenemende bezorgdheid. De acute gevaren van den tcgemvoor- digen toestand worden vati alle kanten erkend. Er staat veel meer op het spel dan kwesties zooals het -toekom- - stig bezit van Petsamo en Wiborg, en men achtte waarschijnlijk, dat spoedig de climax zou worden bereikt. De yeallieerden zijn tot hulp bereid Reuter meldt uit Parijs: Finland staat thans aan den twee sprong, het is aan Finland om te be sluiten over zijn lot. Engeland en Frankrijk zullen geen druk op dit land uitoefenen, zoo is gisteravond in wel ingelichte klingen te Parijs verklaard. Wanneer Finland voortzetting van de geallieerde hulp wenscht, behoeft het slechts een beroep te doen waaraan de geallieerden bereid zijn om gevolg te geven. Wanneer het niet verkiest dit beroep te doen, heeft het het al ter na- tiet om in te gaan op de onderhan delingen, die Zweden het uitnoodigt te bestudeeren. De rol van Zweden „Aftonbladet'- te Stockholm publiceert een interview met Tanner, den Finschen minister van buitenlandsche zaken, die be vestigt, dat tusschen Finland en Rusland door een derde mogendheid contact tot Stand is gebracht. Dit contact is volgens hem niet verbroken. „Nya Dagligt Allelianda" doet nadere mededeelingen omtrent de rol van Zweden bü de hervatting der Finsch-Russische on derhandelingen. liet volkscommissariaat builenlancischo zaken heeft de Zwecdsche legatie le Moskou zijn vredesvoorwaarden overhandigd, met het 'verzoek deze aan 'ds Finsche legatie te Stockholm te doen toekomen. Opgemerkt dient te worden, dat dit een radicale wijziging van de houding van Rusland tegenover de Finsche regee ring beleolcent, daar Rusland, toen Zwe den zich wilde heiasten, met de beharti ging der Finsche belangen in dat land, vei genie onder het voorwendsel, dat hel de regeering-Rvü niet kende. Besprekingen in Tallin of Riga Gisteravond is te Kopenhagen gemeld, dat de RussischFinsche vredesbe sprekingen waarschijnlijk ia Tallin of Riga zullen worden gevoerd'. Er wordt de nadruk op, gelegd', dal nog geen - vredesbesprekingen in den eigenlijken zin des woords gehouden zijn, maar d'at alle mogelijkheden van een be- eindiging van den oorlog in de afge- Ioopen 24 uur zijn onderzocht en nog overwogen worden. Men gelooft hier, dat hot vitale, punt voor Finland' de kwestie van Hangoe zal zijn. Geen commentaar in Moskou Er verschijnt te Moskou geen commen taar op de gemelde Russisch-Finsche vre desonderhandelingen. Een aanzienlijke be drijvigheid' wordt waargenomen in de Zweedsche legatie, waar gisteren o.in. be zoeken werden afgelegd door den Ame- rikaanscheii ambassadeur Steinbardt enden Franschen zaakgelastigde.^Steinhardt heeft ook een bezoek gebracht aan het Krem lin, in den loop van den middag., waar hrj een onderhoud van twee uur had met Molotot. Hij weigerde daarna eenigerlei verklaring aan cte pers af te leggen. Italië wenscht vrede Reuter meldt uit Rome: De pogingen tot bemiddeling in de Rus sisch—Finsche vijandelijkheden worden in de lialiaansche pers toegejuicht. Zij ziel in de~ mogelijkheid van vrede in Finland de opheffing van een gevaar voor Europa als geheel. "Duitschland strikt neutraal In Berlijnsche politieke kringen verklaart men, dat Duitschland geenszius een stand punt heeft bepaald tot verzoening in het FmschiSovjet-Russische conflict. Duitschland blijft een houding van strik te- neutraliteit ,en niet deelneming in dit conflict innemen. Eerst Maandag eenige opheldering Gistermiddag had men in Helsinki de hoop gewekt, dat voor middernacht een communiqué zou worden uitgegeven. Daar komt niets van. Een Finsdie po litieke persoonlijkheid heeft verklaard, dat eerst Maandag a.s. de bijna angstige afwachting der openbare meenïng een begin van voldoening zou kunnen krij gen. Het antwoord' op de Zweedsche bemid deling is langdurig bestudeerd. Men kan hier geen aanwijzingen vinden, dat de voor afgaande beraadslagingen moeilijk zouden zijn geweest door belangrijke «meningsver schillen. Het schijnt, dat het gestelde pro bleem vooral van tactisclien aard was: moest m-en „de plano" de Russische ouver tures afslaan, die waarschijnlijk zouden uit komen -op voorstellen, welke verder zouden gaan, dan die van de vorige herfst, terwijl het Russische échec duidelijk is? Men spreekt hier van een Finsche overwinning, maar men heeft het diepe gevoelen, dat men de Sovjet-Russische plannen verijdeld heeft dloor den overwachten, doeltreffenden weerstand. ,De Russen hebben dit nog de laatste dagen geconstateerd in de baai van Wiborg, vooral aan het Ivarehsche front en op het ijs van de Finsche Golf. Men verklaart, dat de Finsche gedelegeer den niet zijn vertrokken om hevelen in •ontvangst te nemen, maar om zich op de hoogte te stellen, alvorens werkelijke on derhandelingen aan te gaan. Zij wplc-n reeds dat de Zweedsche hulp evolueer-en kan en dat, wanneer zij geheel verdween, daardoor een diepe wijziging zou ontstaan in de ge gevens van het RussischFinsche probleem Men geeft er zich rekenschap van, dat de omkeer in de Zweedsche houding alleen door Buitschen druk lean zijn ontstaan. Tot dusverre is het niet mogelijk een be vestiging te krijgen van het vertrek van een Finsche delegatie naar Riga, waar, naar men zegt, zij Sovjet-Russische afgezanten zou ontmoeten. Men liecht in Helsinki geen enkel belang aan het onderhoud tusschen oud-president Svinhufyud en Ven Ribbentrop. Svitihufvud, die 79 jaar is, was reeds verscheidene ja ren uit het politieke leven van zijn land getreden. Hij heeft meer hoogachting dan prestigo behaud'en. Men herinnert er aan, dat liij zich gedui'endc de onderhandelingen in de herfst vergeefs heeft aangeboden om den steun van Berlijn ten gunste van Finland' te gaan .vragen. Zijn aanwezigheid in Berlijn, zoo verklaart men hier, houdt geen enkel verband! met de houding der regeering to Helsinki ten aanzien van Mos kou, Geen Zweedsche druk «p Finland. De Zweedsche legatie te Londen heeft gisteravond categorisch tegengesproken, dat de Zweedsche regeering eenigerlei druk zou uitoefenen op de Finsche regeering bij de Finsche besprekingen met den Sovjet. De Zwo«lsche gezant, zoo werd hieraan toegevoegd, is in staat de op het vaste land in omloop zijnde geruchten tegea te spreken, 'volgens welke de Zweedsche re geering eenigerlei druk uitoefent, of eeni gerlei "advies geeft aan de Finsche regee ring. Von Ribbentrop vandaag naar Rome Het D.N.B. meldde gisteravond uit Berlijn De Duitsche minister' van buiten landsche zaken, Von Ribbentrop, zal zich morgenochtend voor een kort be zoek naar Rome begeven. Volgens de Duitsche radio zal Von Rib bentrop Lp zijn bezoek aan Rome met Mussolim en Ciano besprekingen voeren over hang nde vraagstukken. Volgens het radiobericht-:-zullen de be sprekingen van Von Ribbentrop in Rome betrekt'mg hebben op kwesties, die voort- "W'.n (jeii oorlog, en in het bizonder op het probleem der politieke samenwer king tusschen Duitschland ea Italië. De Russische troepen blijven aanvallen Het Finsche legerbericbt vermeldt o.a.: Te land:-Op de landengte van Karelie bleef de vijand druk uitoefenen op de stel lingen ten Noordwesten van de Baai van Wiborg. De gevechten op de schiereilan den aan den ingang van de Baai zijn gister avond geëindigd, zonder dat de vijand ver der kon oprukken. De aanvallen van de Finsche stellingen op de eilanden werden afgeslagen. De Fin sche artillerie heeft een aantal tanks ver nield, minstens acht vijandelijke sl ukken geschut, welke op het ijs waren doorge drongen, zijn eveneens vernield. lussdien de Baai van Wiborg en de VuoLsi werden plaatselijke aanvallen afgeslagen, twee pant senvagens en zeven tanks werden vernield. Iri de richting van Paakola heeft de vijand meer dan vierhonderd dooi'ea op het slag veld achtergelaten na de- aanvallen op de Eirj.scb§ stellingen ,van laatste^ dagen.. Ten Zuiden van Vuosaïmi heeft de vijand gepoogd over het ijs van de Vuoksi le trek ken, de aanval werd evenwel afgeslagen. Ten Noordoosten van het Ladogaineer werd een aanval van den vijand op Kollan- joki afgeslagen. De Russen lieten meer dan tweeduizend dooden op het slagveld' achter. Verder valt van het front artillerievuur te melden, verscheidene plaatselijke aanval len werden aifgeslagen. Sumner Welles te Parijs Gistermiddag heeft Sumner Welles, ver gezeld van Murphv, een bezoek gebracht aan den vice-president Camille Chautemps. Na het bezoek aan Chautemps begaf Sumner Welles zich naar Bonnet. Sumner Welles komt de volgende week naar Londen. Zoodra de afgezant van Roo sevelt zal zijn aangekomen, zal hij zijn besprekingen aanvangen met de Engelsche leidende persoonlijkheden. Hij zal ontmoe tingen hebben met Chamberlain, lord Ha lifax en de leiders der oppositie. Het is mogelijk, dat hij ook met Win ston Churchill zal spreken. Ten slotte meent men te weten, in gezaghebbende kringen, dat hij door koning George in audiëntie zal worden ontvangen. De strijd der zee Engelscltcn hombardceren Duitsche patrouillevaartuigen. De Britsche luchtmacht heeft nabij Ror- kum drie Duitsche patrouillevaartuigen ge bombardeerd'. Voorts werd gisteravond' nabij Sylt een hulpvaartuig der marine gebombardeerd. Bombardement v<n: Nocrsch schip eischic zeven dooden. Naar :1e reeilerij te Oslo meldt, zijn zeven leden der bemanning van het Noor- sche s.s. Drooit, dat de vorige week Vrij dag op de Noordzee door een Duitsoh vliegulig was gebombardeerd, om hot leven gekomen, doordat hun reddiingboot om sloeg. De overige opvarenden zijn gered'. Britsch schip gezonken. Het Britsche s.s. Counsellor (5068 ton) is gisteren voor de N.W. kust van Enge land' tengevolge van vijandelijk optreden gezonken. De bemanning is in een Engel sche haven binnengebracht. Belgische trailer op de Noord zee beschoten. Een Belgische treiter is op de Noord zee nabij de Belgische kust door een vlieg tuig met machinegeweren beschoten. De bemanning werd niet getroffen, doch het schip vertoont viji of zes kogelgaten. Een andere Belgische treiler heeft een door de bemanning verlaten Britschen lich ter op sleeptouw genomen. Het visscliers- vaartuig werd "te Duinkerken gepraaid, waar de lichter in beslag is genomen. Nog een andere Belgische treiler heeft een door de bemanning verlaten Britsch koopvaardijschip op sleeptouw genomen en hel naar een Britsche haven gebracht. liet Duitsche s.s. Lahn uitgevaren. Het Duitsche s.s. Lahn is gistermiddag van Montevideo uitgevaren, naar gemeld wordt gaat het naar Buenos Aires ter aan vulling der lading. Volgens geruchten zou het 's nachts van koers kunnen verande ren, om te po-gen aan de waakzaamheid der geallieerde oorlogsschepen te ont snappen. De Ver. Staten en de neutralen De Amenkaansche minister van buiten landsche zaken, Huil, heeft medegedeeld!, dat de Vereenigde Staten 55 neutrale na ties gepolst hebben met het doel aan. te sturen op verbetering van de economische wereldorde na den oorlog. De meeste dezer landen hadden gunstig geantwoord'. Finland Svin Hufhud naar Italië. De vroegere Finsche staatspresident Svin Hufhud, is per vliegtuig vau Kopenhagen naar Berlijn vertrokken, om zich vandaar naar Italië te begeven, waar hij herstel van gezondheid' wil zoeken. Vereenigde Staten Otto van Habsburg door Roasevelt ontvangen. President en mevrouw Roosevelt heb ben Otto von Habsburg ontvangen in het Witte Huis op een tea. De aartshertog was vergezeld' door zijn broer,- Felix. Zij wer den voorgesteld door den Amerikaanschen ambassadeur te Parijs, Bullitt. Diplomatieke kringen hechten geenerlei politieke betee>- lcenis aan deze ontvangst. WONING-INRICHTING Beüevojitsitaat 15, Botterdam, Telefoon 32631-36235 Voor dcah-ddo$e*p N.V. SCHIEDAMSCHE STEENKOLENHANDEL Eervol ontslag Na ecu eervollen staat van dienst. Naar we vernemen, is met ingang van 1 September as. op zijn verzoek, wegens het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd, eervol ontslag verleend aan den heer L. Heukels, als hoofd der Ko nmgin Wilhelminaschool van de Vereeni- ging -voor Chr. Onderwijs, aan de Bv ars- straat. De lieer Heukels werd X? Mei 18S0 te Cubaard (Fr.) geboren en werd tot onder wijzer opgeleid te Bolsward. Zijn onderwijzers loopbaan begon hij 1 Sept 1900 te Üudega (Fr.); in 1906 werd hij onderwijzer te 's-Gra\enzande en in 1909 hoofd van de bizondeie school aan De Hey bij Pemis; in 1916 volgde zijn be noeming in gelijke functie aan de Chr. school te Pernis en 1 November 1923 kwam de beer Heukels naar Schiedam, Bewoog de heer Heukels zich te Pemis meer op kerkelijk gebied hij was er o.a. secretaris-penningmeester van de Ned. Her. vormde kerkvoogdij hier ter stede kreeg hij groote belangstelling voor de politiek. Te Pemis was de heer Heukels o.a. voorzitter van de Chr. Oranje Ver-eeniging bestuurslid van de voningbouwvereeniging; voorzitter van de commissie voor school toezicht; Ieeraar paedagogiek aan de nor maallessen te Rotterdam; directeur van de Chr. Zangvereenigingem Excelsior en Sursum Corda. De heer Heukels werd voorzitter van de Chr. Hist, kiesvereeniging „Groen van Prinsterer", werd gekozen in het hoofdbe stuur van de Chr. Hist. Unie en zelfs in het dagelijksch bestuur van deze landelijke organisatie; is voorzitter van den Kamer kring Dordrecht voor de Chr. Hist. Unie; lid van de Centrale Propaganda commissie der C. H. en is oud-lid van den Statenkring Delft. Voorts is de heer Heukels oud-besluurs- lid van de Oranje-Vereeniging en oud-voor zitter van „Schiedam-Wost". De functie van secretaris van de Wijk vereeniging der Ned. llerv. gemeente m de Gorzen neemt do heer Heukels reeds vele jaren waar. Het vorig jaar heeft deze harde werker op verschillend terrein des dagelijksclien levens een ernstige waarschuwing gehad niet te veel van zijn krachten te vergen. Hij is gelukkig van een zeer ernstige ziekte hersteld, maar dient zich toch nog wel eenigennate in acht te nemen. Niettegenstaande hij vele functies be kleedde buiten de school, bleef bij dezen strer o principieelen Fries toch hel onder wijs steeds dc eerste plaats bij hem inne men: hel bizondcr onderwijs heeft z.ijn groote liefde en toewijding. Jubileum Veertig jaar predikant. Het z.al 4 November a.s. 40 jaar ge leden zijn. dal dr. 1. Swart, Ned. Herv. predikant alhier, het predikambt aan vaardde. Dr. Swart werd 6 Februari 1873 ge boren: in 1900 werd hij candidaat in Utrecht en 4 November van dat jaar ver bond hij zich aan zijn eerste gemeente, Let- telbert (Fr.;; 5 jaar later vertrok hij naar Worfcum. Van 18 Juli 1915 af is dr. Swart aan de Scluedamsche Hervormde gemeente verbonden. Opleiding middenstandsdiploma. Omstreeks November 1940 zal, ter ver krijging van het middenstandsdiploma „al- gemeene handelskennis" voor de laatste maal gelegenheid gegeven worden, het spe ciaal examen af te leggen. Alleen zij, die 1 Juli 1938 minstens 25 jaar oud en 5 jaar in het kleinbedrijf werk zaam waren, kunnen hieraan deelnemen. Dit examen wordt uitsluitend monde ling afgenomen en heeft voor ouderen be langrijke voordeden, daar de examenstof eenvoudiger gehouden wordt. Voor anderen bestaat in dit jaar nog bij uitzondering gelegenheid, in het najaar het volledig examen "af te leggen. Dit bestaat uit een schriftelijk en -een mondeling gedeel te ea wordt na 1940 slechts éénmaal per jaar gehouden. Wie hieraan nog wenscht deel te nemen, moet dit vóór 1 April a.s. schriftelijk meedeelen aan het Centraal Se cretariaat voor de Middenstandsexamens, 2e v. -d, Btosdistraat 40, Den Haag. Elders in dit blad vindt men een adver tentie van een Middenstandscursus te Rot terdam, waarvan reeds ruijn 70 slaag den, allen in 3 tot 9 maanden opgeleid. Jubileum. Dinsdag a.s., 12 Maart, zal de heer A. Stok, -hef-betoalmeester bij de N.V. „Wil tonFijenooid", zijn veertigjarig jubileum vieren. j Da Cosla-avond. De Chr. Reciteerclub „Da Cos la" organs seert haar 31en Da Gosta-avond' op Vrijdag- 15 Maart a.s.. Op dezen avond zal de heer Léoaivan der Hulst, declamator uit Anti- werpen, poézie en proza voordragen. De de- clamatie zal worden afgewisseld door mui- ziek en zang. Een gouden ring gevonden. De gemeentereiniging maakt bekend, dat door arbeiders bij het schoonmaken van de putten, in het gedeelte, dat begrensd wordt door Vlaardingerdijk, Nieuwe Haven, Maria- straat en Vriendschapstraat, een gouden ring is gevonden. AKKER'S \f i M r -ölSsÉÏ De» courant sersdujnt dagelijks, met uit- toadering van Zon- on Feestdagen* Prijja per kwayaal f 2.frauco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon der lij ae nummers 4 ctB. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moetors vóór elt uur aan liet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepvaldii plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Advertentiën: van 15 regels fIKJj Iedere regel raecr f0,30; in bet Ziterdagnummer 15 regels f i.bO, iedere regel meer t 0.35 Reclames f0.75 per regel Incassokoster^ ets.; Eostkwitanties 15 ets. 1 arteven vaa advertentie» ij abonnement ztjo aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen i 0.5U t/m 15 voor den, f 0.75 t/m 25 woorden. Dik woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. *8 Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25» m«ts vóór Dinsdagavond ft uur aan het Bureau bezorgd *s Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, mdien. niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd Voor het betere behangwerk. Voor Gordijnen, Karpetten, Bedden, Meubelen, enz. HOOGSTRAAT 186-184, TELEF. 67581 NEDERLANDSCH FABRIKAAT NOO.RDVEST.13 TELEF; 682Ö8—68831 •worden veroorzaakt door scherpe ver giftige stoffen, die zich in Uw spieren hebben vastgezet en d ar ontsteking, pun, zwelling en stijfheid veroorzaken. Laat dadelijk een groote pot Akker" s Kloosterbalsem halen en laat u drie maal per dag flink daarmede -wrijven. Kloosterbalsem bevat geneeskrachtige aromatische stoffen, die diep in de weefsels doordringen en Saar hun gene zende en afleidende werking uitoefenen op de ontstoken punloke spieren. De vergiftige stoffen, die zich 1-.; Uw spie ren hebben vastgezet, worden opgelost. Ge ruikt als 't ware de geneeskracht en na elke wrijving voelt Ge de werking. Ongeëvenaard als wrbfmiddel bij spit. rheumatiek, splervervekkingen, stram heid, kneuzingen, ischias, pijnlijke spieren Per pot van 25 Gram f 0.62i/z, pot van 50 Gram f 1.01 H-i "y sa 5 jmmm V--#

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1