Buitensporig hooge Russische eischen Engeland weigarde doorzending EERSTE BLAD baandag 11 Maart 1940 92ste Jaargang. No. 22424 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Na de eerste voorzichtige mededee- liegen o-ver een. mogelijk contact tus- scthen de regeeriugeu van Finland' en de Sovjet-Unie, kan thans gemeld' wor- "den, dat reeds onderiiandèlingen ge- voerd: worden te Moskou lussdiert Finsche en Russische gedelegeerden. De Finsche minister-president Ryti, en minister Paasikivi bevinden zich in* de Russische hoofdstad', benevens generaal Walden en het Kamerlid' Voionmaa. De delegatie was verleden week Woensdag reeds vertrokken. De namen der Russische onderhande laars zijn' niet gepubliceerd'. Slechts ver luidt., dat maarschalk Worosjilof aan de besprekingen deelneemt'als tegenspeler van generaal Walden; "die-gedurende den oor- Tog'luttgèèrtals--verbïVidingssch'ak'êr' tusT schen het Finsche leger en de regeering en die in Moskou vertoeft als vertegen woordiger van maarschalk Mannerheim. De Finsclie delegatie is niet in het be zit van volmachten en kan geen defini tieve beslissing nemen. De uiteindelijke voorstellen moeten, wanneer doze ontvan gen zijn, aan den Finschen. landdag worden voorgelegd'. Volgens liet le Helsinki uitgegeven of- ficieele communiqué is het doel van het contact de mogelijkheid' te bestu- deeren een vr.ede le sluiten. Het con tact is tot stand gekomen d'oor be middeling van de Zweedsche regee ring. Aan het Finsche communiqué wordt ..nog toegevoegd, dat de delegatie twee of drie besprekingen gevoerd' heeft - met de vertegenwoordigers van de Sov jet-Russische regeering. Bij deze ge legenheid namen de Finsche afgevaar digden kennis van de Sovjet-Russische vredesvoorwaarden. Tot nu toe is nog geen besluit genomen. De Russische eischen Ilavas weet te melden: Naar hetgeen men te Helsinki van de Russische voorwaarden weet, hebben de Russische eischen betrekking op het visschersschiereiland in het Noorden van Finland. Bevestigd wordt, dat de Russen eveneens de eilanden in do Finsche Golf willen hebben, alsmede grenzen, die het eiland Bjoerkoe om- vatten en tenslotte Hangoe als vloot- basis. Keuter meldt uit Stockholm: De Finsch-Russische besprekingen le Moskou duren nog steeds voort; de Fin sche afgevaardigden zijn Ryti en Paasikivi. Jn officieele Finsche kringen bewaart men nog het stilzwijgen. Men veronderstelt, dat morgen de gestelde tijdslimiet eindiigt. De laatste dagen hebben talloozo ge ruchten de ronde gedaan en het scliijnt, dat men hieruit mag opmaken,' dat het voorstel tot onderhandelingen een dag of tien geleden is gedaan, toen de dlruk van de Russen op de landengte van Karelië aanzienlijk krachtiger werd'. De Finsche regeering onderhoudt voorts liet contact met de geallieerden over de wegen en middelen om zoo noodig de hulp aan Finland' te vergrooten. Omtrent de juiste rol, welke Zweden en Dui Ischland' hebben gespeeld' in het tot sland' brengen van de onderhandelingen is. weinig hekend'. In Zweedsche officieel© kringen en in de Zweedsche pers wordt er met nadruk op gewezen, dat Zweden geenszins druk heeft uitgeoefend om Fin land Ie bewegen tot een oneervollen vrede Wordt te Rome een vredesplan uitgewerkt Reuter seint uil Kopenhagen De middageditie van de Berlingske Tidendepubliceert een bericht uil Boedapest, volgens hetwelk Vort Ribben- trop, Mussolini en Ciano merken aan een vredesplan, dat aan Sumner Welles zal worden overhandigd, wanneer hij op zijn terugreis naar Amerika weer in Rome komt. Als bron in Boedapest van dit bericht wordt opgegevenHongaarscKe politieke kringen, die in nauw contact staan Lntussehen hadden de Sovjets deze dé marclie tot ile Zweden gerichj. Inderdaad ga-ven de Zweden de voorwaarden door en '£n^eimdUeaLov.eE..eeic*sam£aiV£ricemiwmidrongeii^^,^iaarIl1et.,s:Fj)aj-: aan/op-óver- Zweden met Diiitscliland worden tegenge sproken. In Finland zelf, aldus Reuter, is het woord „vrede" op veler lippen, doch men kan niet zeggen, dat liet Finsche volk erg opgewonden is over de berichten omtrent de onderhandelingen. De correspondent van de „Nya Dagligt Allehanda" is van meening, dat de gevoe lens van de Finnen ten aanzien van Zwe den en Noorwegen koeler zijn geworden. Dit wordt toegeschreven aan dé meening, dat de weigering troepen door te laten de geallieerden belet krachtiger te helpen. De correspondent van de „Stockholm Tidiungen' in Helsinki schrijtt aan zijn blad over de geestesgestelheid van de Fin sche bevolking in verhand met de poging tot onderhandelingen o.m. het volgende: De Finsche openbare meening is eensgezind over de noodzakelijkheid dat de integriteit enonafhankelijkheid van het land niet het voorwerp mo gen vormen van een soort internatio naal pokerspel. Foor het oogenbük wei geren de Finsche leiders zich uit te spreken over de in gang zijnde bespre kingen en de dagbladen onthouden zich er van op nieuws te jagen. Foor de groote meerderheid der open bare meening is maar één ding duidelijk: Moskou wil onderhandelen. Wat Finland betreft, dit zal slechts onderhandelingen aanvaarden, wanneer dé Russische voor waarden werkelijk aanvaardbaar zijn. Ook is de openbare meening eensgezind over 'de noodzakelijkheid, om den strijd tot het uiterste voort te zetten, wanneer de Russi sche eischen verder gaan, of zelfs gelijk blijven aan de voorwaarden, die de vori ge herfst voorgelegd werden. Op dit punt bestaat er bij de bevolking geenerlei twij fel. De meest op de hoogte van den toestand zijnde personen verwijzen formeel naar het communiqué, dat door de re geering gepubliceerd is over de vredes plannen. Inderdaad heeft de regeering ie kennen gegeven, dat de Sovjets nog zwaar dere voorwaarden zullen voorleggen dan in den vongen herfst, hetgeen nog niet beteeken t, dat de voorwaarden al over handigd zijn. Ook stelt men in het licht dat de Russen, onder den invloed van de verschrikkelijke verliezen, die zij heb ben geleden, evenals onder den invloed van den algemeenen politieleen toestand, er toe zouden kunnen worden gebracht hun eischen te verlagen tot een peil dat het tenminste mogelijk zou maken besprekingen te voeren over evontueele vredesvoorwaar den. Noorwegen wil neutraal blijven De Noorscho premier Anyg-undsvold heeft gisteravond het woord gevoerd op de jaar- lijksche vergadering van de vereeniging van Noorsche journalisten. Hij legde den nadruk op- den beslisten wil van Noorwe gen, zijn neutraliteit te bewaren. Wij wil len, zeide hij, ons niet laten, meeslecpen in den oorlog. Het is voor ons een belang van de eerste orde, met andere landen in vrede en in goede verstandhouding te leven. Engeland weigerde J bemiddeling Russische voorwaarden waren buitensporig hoog Reuter verneemt, dat de.Sovjet-Russische ambassadeur te Londen, Maisky, op 22 Fe bruari een bezoek gebracht heeft aan den Britschen onderstaatssecretaris voor buien- landsche zaken, Butler. Ket blijkt thans, dat dit ongeveer het tijdstip- was, waarop de Sovjets zich'tot Zweden wendde. Maisky gaf kennis van voorwaarden, gelijk aan die,, welke doorden 'Sovjet aan de Zweden voorgelegd werden, en verzocht de Erigel- schen deze voorwaarden aan. Finland door te geven. - -I Naar de meening vanBritsche re geering waren deze voorwaarden v.an zoo uiterst buitensporig©n|aarddat zij Finland in een volkomen;, wanhopigen en hopeloozen toestand gouden'laten. De Britsche regeering weigerde dienten gevolge deze voorwaarden'door te geven. Later echter stelde dé Britsche regeering Finland in kennis van den Sovjet-Russi- schen slap, zonder de voorwaarden te ont hullen, ofschoon het den, Finnen vrij zou hebben gestaan vragen te-'stellen omtrent den aard daarvan, wanneer-zij van m-eening waren geweest, dat het raadzaam was de zaak voort te zetten. In de Huishoud- cn Industrieschool aan de Prins Mauritsstraat zijn Vrijdag en Zater dag 20.000 oliebollen gebakken, welke verkocht zijn ten bate van de Ned. lloode Kruis-ambulance in Finland. Vijf leerlingen onder leiding van één der leeraresscn, mej. M. O. Post (rechts op den voorgrond) aan den arbeid. Dit is slechts één van de vele groepen, die aan het oliebollcnbakken deelnamen! weging daarvan. Kuusinen gearresteerd? De „Altonhladet" te Stockholm ver neemt uit Kaunas dat Kuusinen en de overige l-eden van de door de Sovjets ingestelde Finsche volksregeering zou den zijn gearresteerd, omdat zij critiek hebben uitgeoefend op de regeering van de Sovjet-Unie wegens 1» "penen van onderhandelingen.-met Finland. Nog levendige strijd op de Karelische landengte Havas meldde vanochtend van de Fin sche grens: C|p de Karelische landengte worden nog steeds hevige gevechten geleverd/welke tot dusver evenwel .geen wijziging brachten in de positie der beide partijen. De Russische troepen hebben gedurende de afgeloopen dagen hun aanvallen voort gezet aan de kust van de Baai van Wiborg en aan de oevers van het Ladogameer. In do Baai van Wiborg bezetten de Russen enkele eilanden. De. Russen wierpen, volgens Reuter, over het ijs in de baai groote massa's troepen in den strijd, die wanhopig vochten om het steunpunt op de kust len Westen van Wiborg te vergrooten. Zij hebben een strook gronds bezet ter lengte-wan: ongeveer 16 K.M. en ter diepte van 4 K.M. Nieuwe troepenafdeelingcn die met sleden en tanks in colonne-formatie over'liet ijs tradition op te rukken, werden door de vele hom men der Finsche vliegtuigen gedecimeerd. Tanks verdwenen in groote gaten in het ijs. Te Helsinki wordt verklaard, dat het aantal verdronken soldaten in de honderden loopt. Dc Russen hebben gisteren eveneens den gelieelen dag aangevallen ten Oosten van Wiborg, waai- zij het Vuoksenmeer trachtten over te steken. Hun formaties werden even wel door de Finsche artillerie uiteenge slagen en hij het invallen der duisternis waren alle aanvallen vruchteloos gebleven. Te Vuoksen is het ijs bedekt met honderden lijken van Russische soldaten. In het Noorden van Finland maken de koude en de zware sneeuw operaties van grooten omvang nog steeds onmogelijk. De Finnen, die het dorp Nautsi hebben prijsge geven verwachten voralsnog geen groote opmarsch aan het front van Pelsamo. Van het Westfront De legerberiehten van beidé zijden maak ten gedurende het weck-einde melding van levendige bedrijvigheid van artillerie én ver kenningstroepen. Het DiUiitsclie legerbericht •meldt, dat deze tusschen.de Moezel en het Pfalzer wQuidi was waar te nemen. FérkenningS'vluchteu werden onderno men. Duitsche vliegtuigen strooiden boven Noord-Frankrijk biljetten uit. Amerikaansch voorstel tot wapenstilstand De voorzitter van de Amerikaansche Senaatscommissie voor buitenlaridsche zaken/" Piltman, heeft een radiorede voering uitgesproken, waarin hij scheen aan te duiden, dat de Fereenigde Sta len, na den terug-keer van Sumner Wel les, voorstellen zou kunnen doen be treffende een wapenstilstand van der- tig dagen. Deze voorstellén zouden lot alle oorlogvoerenden worden gericht. Na ecu schejs te hebben gegeven van den kuidigentoestand in Europa, zeide 'Pittman, tsoat^: .waring et/d e oorlog „voort- duurde tot den vroegen zomer, hij waar- scbijnJyK tot het bittere einde zou wor den uitgevochten. Gezien echter hetgeen hij een dergelijke oplossing betrokken zou zijn, zouden de oorlogvoerenden nauwelijks kunnen weige ren een derligdaagschen wapenstilstand in overweging te nemen. Deze zou den neutralen de gelegenheid bieden bij te staan in liet zoeken van een regeling De neutralen konden zich niet wenden tot de oorlogvoerenden, met eenige hoop om toegehoord te worden, zoolang de gevechten voortduren. Sumner Welles te Londen Sumner Welles is gisterochtend van Le Bourget vertrokken naar Londen. Hij reisde met een verkeersvliegtuig, dat geëscorteerd werd door verscheidene Fransche jacht- toestélletn en Engolscho verkenningsvlieg tuigen, Stirnner' Welles'heeft in zijn hotel een korte bespreking gehad met Kennedy, den ambassadeur der Fereenigde Staten te Lon den. Het veriuidt, dat zijn eerste officieele contact mei Halifax zal zijn en. dat hij daarna met Chamberlain zal spreken. In de naaste omgeving van Sumner Wel les geeft men te kennen, dat de Ameri kaansche onderstaatssecretaris zeer zeker de uiterste discretie in acht zal nemen, zooals hij ook te Rome, Berlijn en Parijs heeft gedaan. (n Amerikaansche kringen wordt ver klaard. dat het nutteloos is eenig nieuws te verwachten over de reis van Welks aleer hij in de Fereenigde Staten terug zal zijn en dat dan nog alleen te ver wachten is van president Roosevelt. Von Ribbentrop bij Mussolini De Duitsche minister van buitenland- sche zaken, Von Ribbentrop, die gis terochtend1 in Rome is aangekomen, heeft in den loop van den dag een onderhoud geliad met Mussolini. Gistermiddag werd hierover het volgen de communiqué verstrekt: De Duce heeft in bijzijn van Ciano en den Duitschcn ambassadeur te Rome, Von Ribbentrop ontvangen, met wien hij een hartelijk onderhoud hoeft gehad, dat een uur en een kwartier heeft ge duurd. Morgen zal de Duce een nieuwe bespreking hebben niet Von Ribben trop. Bezoek aan den Paus Von Ribbentrop, heeft hedenochtend, vergezeldvan zijngevolg, en den Duitschcn ambassadeur hij den Paus, Von Bergen, allen gekleed in nat.- soc. uniform, naar liet Vaticaan 'begeven om een bezoek te brengen aan den Paus./Het onderhoud had plaats in de particuliere bibliotheek. Daar de Paus uitstekend Duitsch spreekt, was er geen tolk aanwezig. Het D.N.B. voegt hieraan toe, dat Von Ribbentrop daarna een bezoek heeft ge bracht aan den kardinaal-staatssecretaris mgr. Maglione, dat déze kort daarop niet een tegenbezoek op de Duitsche ambassade heeft beantwoord. Naar verluidt, hééft het onderhoud tusschen den Paus en den mi nister bijna eeaa halt uur geduurd. Von Ribbentrop door Italiaan- schen koning ontvangen. De Italiaansche koning hèeft vanachtond! om negen uur, Von Ribbentrop ontvangen. Italiaansche kolenschepen vrijgelaten Te Londen is officieel medegedeeld, dat - dc Britsche reg-ecring besloten - heeftdé dertien - Italiaansche -schepen met Duitsche steenkool, welke onlangs zijn aangehouden, vrij te laten, met dé lading. De Italiaansche schepen, welke nog niet met bun lading steenkool op den thuisreis zijn vertrokken, zullen de havens, waar zij zich op het oogenblik bevinden, in ballast verlaten en geen andere Italiaansche schepen zullen worden gezonden om in deze havens steenkool te loden. - - Reuter meldde vanochtend Er liggen nog slechts drie Italiaansche kolenbootcn in het contrabande-controle- slation tc Duihs. Tien andere zijn in den loop van den. nacht en vanochtend vertrokken. Tien van de dertien italiaansche kolen schepen, welke do laatste dagen in dé Britsche controlebasis werden opgehouden; bevonden zich daar gistermiddag nog. De andere drie hebben gisterochtend hun reis voortgezet. De strijd der zee De Britsche admiraliteit deelt mede: Het Duitsche stoomschip Hannover (5600 ton), werd in den naciit van zeven op acht Maart in de Mona de doorvaart tus schen San Domingo en Porto Rico door een Britschen kruiser opgevangen. De be- -manning van de I-Iannover heeft haar schip direct in brand gestoken en het vervól gens verlaten. Het Britsche stoomschip Maiudly. Hill (1918 ton) is na een botsing met een on bekend gebleven vaartuig gisterochtend vroeg gezonken. De uit 23 koppen be staande bemanning kon worden gered. Het Britsche sloomschip Clievy Cbase (2719 ton) is na een ontploffing op de Noordzee gezonken. De uit 21 koppen be staande bemanning werd gered. Nabij, het lichtschip Schouvenbank is het Britsche s.s. Borthwick op een mijn geloo- pen. Het schip is gezonken. Alle 21 op varenden zijn gered en zijn te half drie door den Nederlandschen loodsboot nol 9, te Ylissingen aan land gebracht. Een der opvarenden is aan den arm gewond. 11/ De Amerikaansche .Mackay radio heeft S. O. S.-seiuen opgevangen van liet Griek, sche schip „Alexandros". Het schip dat 4343 toni meet, bevindt zich in moeilijkheden op den Aüaiitischoiï Oceaan. - i j i Duitschland Redevoering van llitlcr. Bij d'e herdenking ter eere van de ge sneuvelden in den oorlog 19141918 en in den tegen woordigen oorlog, hoeft Hi tl er in het Tuighuis te Berlijn een toespraak gericht tot het Duitsche volk. Deze courant verschijnt dagoiyke, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prij6 per kwartaal f 2.franco per post J_2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf unr aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prijs der Ad ver tentlijn: van 1regels 1.39; iedere regel ra eer f0.30; in het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer 10.35 Reclames f0.75 per regel. Iucas80kosten5cts.; gost kwitanties 15 ets. Tarieven van advertentiën y abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen l 0.50 t/ra. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. *s Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. ONDER HA NDELIN GiEN TE MOSKOU i

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1