BESPREKINGEN TE MOSKOU Vandaag geen De PauS sprak openhartig tot Von Ribbentrop EERSTE BLAD Tïlünhxifidt'ó Dinsdag 12 Maart 1940 Engeland en de hulp aan Finland Duitschland Engeland 92ste Jaargang. No. 22425 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De beslissing vaa Finland ten aanzien xan de Russische, vredesvoorwaarden zal waarschijnlijk vandaag bekend worden ge maakt. Reuter meent te weten, dat de.gisteren 'door Chamberlain afgelegde verklaring in zake eventueele hulpverleening aan. Fin land, terstond is doorgegeven aan de Fin sche delegatie te Moskou en eveneens aan Erkko, den Fmschen gatant te Stockholm. De Fiimche gedelegeerden zullen waar schijnlijk in den loop van den dag per vliegtuig in Finland terugkeeren. De cor respondent te Kaunas van Stockholms Tid- nïngen meldt, dat de besprekingen te Mos kou tot vroeg in den ochtend hebben ge duurd en dat de Russische bewindslieden hun laatste voorwaarden hebben kenbaar gemaakt. Volgens het zelfde blad maakte Slatin een vriendelijke opmerking aan het adres van den Fmschen gedelegeerde Paasiviki. Hij zeide, dat de oorlog voorkomen had geweest, «Is Paasiviki, tot het einde der onderhandelingen in het" najaar de' leiding van de Finsche "delegatie had gehad, in plaats van te worden vervangen door Tan ner, den tegeawoordigen minister van bui- tenlandsche zaken, die, naar Stalin zei- de, te Moskou veel minder populair was. "asis tot onderhandelen gevonden Reuter meldt uit Helsinki: Kaar vernomen wordt, is bij de Finsch-Russische besprekingen een,ba sis Lot onderhandelen tot stand ge komen, br| het begin van de bespre kingen, noch talrijke bizonderheden moeten nog worden geregeld. De leden van de Finsche regeering - en van bet parlement werden in den loop van gisteren voortdurend op de hocgle gehouden van den stand van za ken. Volgens hardnekkige geruchten, welke te Helsinki de ronde deden in politieke krin gen, zouden de moeilijkste onderwerpen, welke bij de Finsch-Russische besprekin gen behandeld worden, zijn: De spoorweg van Wiborg naar de Russische grens. Het toekomstig politiek en militair bewind van Finland. De status van Hangoe. Gisteravond te zes uur vernam Havas te Helsinki, aat ae Fmsche delegatie zich nog steeds te Moskou bevindt. In welinge lichte kringen beschouwde men de inlich tingen, welke m de buitenlandsclie pers werden gegeven over de Russische eischen als zonder ernstigen grondslag. Men vestigt er den aandacht op, dat niet alleen de houding van de Westelijke bu ren van Finland, doch ook van de geallieer den en van Duitschland invloed kan uit oefenen. De vraagstukken gaan verder dan een wijziging van de gtenzen. Ook acht men het niet otimogelijk, dat de besprekingen onderbroken zullen worden, om de Fin sche delegatie m de gelegenheid' te stellen nieuwe instructies te halen. Die Finsche delegatie is gistermiddag op nieuw door Molotof ontvangen. Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron, is men nog niet tot overeenstemming gekomen en is nog geen enkel besluit genomen. De kansen van oorlog en vredJe staan gelijk. Volgens hardnekkige geruchten, worden die neteligste vraagstukken gevormd door den spoorweg van Wiborg naar de Russi sche^ grens, het toekomstig© militair© en pjolitiek© regime in Finland) én het pro bleem van het schiereiland Hangoe. Volgens betrouwbare te Parijs ontvangen inlichtingen, heeft de Sovjot-regeoring de aan Finland bij het begin ier loopendè on derhandelingen aangeboden vredesvoor waarden aanzienlijk gevijzigd. Verklaard wordt, dat -Moskou zijn eisch ibzaïce dén afstand van Wiborg en Betsa- ttte, heeft laten wallen en er in 'toegestemd h'eeft zekere dleelen van de Mannerheim- llnie in Finsche handen te haten. kan ik niet zeggen, wat andere staten zich verplicht-zouden kunnen gevoelen om te dóen"/ Kirkwood, van de oppositioneele La- bourpart'y, vróeg: Komt dit niet overeen met ten oorlog te trekken tegen Rusland?" Chamberlain antwoordde: Zoo ver is het nog niet gegaan". Sloan, van de oppositioneele Labour- party, vroeg: Zal de Britschle regeering troepen naar Finland zenden en, zoo ja, is zij bereid de neutraliteit van Noor wegen daarbij te schenden?" Chamberlain zeide: Ik kan niets toevoe gen aan "de verklaring, die ik heb afgelegd. Waarom Rusland vrede wenscht Een vooraanstaand1 buitenlander, die goed op dte hoogte is van den toestand) in Rusland, heeft in de Brusselsche Soir uit eengezet, waarom de Sovjets bereid zou den zijn vrede te sluiten. De Russen, laridus het artikel, duchten een FranschBrïtsche inmenging in Fin land'. Deze interventie zou in het l>elang der geallieerden zijn. De oorlog in Finland begint zwaar te «hukken op het Russische bedrijfsleven. Door gebrekkige organisatie worden de soldaten slecht geravitailleerd. De Finnen zouden het nog lang kunnen uithouden, zoodra met het voorjaar de dooi zal intreden. Een officieuse Italiaansohe meening De diplomatieke redacteur van het Ita- üaansche persbureau Stefani schrijft: Over de FinschRussische vredesonder handelingen heeft men nog geen voldoende inlichtingen. Finland schijnt geneigd' te praten over een redelijken vrede, welk© zijn onafhankelijkheid! niet in. gevaar zou brengen. In hoofdzaak, zou het-er"om gaan eenig grondgebied te offeren met behoud van de vrijheid des lands. Een dergelijke op lossing zou met voldoening kunnen wor den ontvangen, d'aar de Finsche opoffe ring een ramp zou verhinderen. De oor- Log zou zich dan niet uitbreiden over Scandinavië, Het is duidelijk, dat Finland! den tegen stand niet onbepaald kan voortzetten. Rusland beschikt over veel grooter re serves en indien de oorlog moest voort duren, zou hij kunnen eindigen met een Fmsche nederlaag. De buitenlandsche vrij willigers zijn niet talrijker dan 10.000 en compenseert de geleden verliezen slechts voor een klein deel. Finland kan niet reke nen op de hulp van vrijwilligers. Overi gens hebben de Westelijke mogendheden tot nu toe nog geen vaste houding aan genomen tegenover Rusland, terwijl zij direct op Finsch gebied zouden hebben kunnen intervenieeren. Haar aandrang d'wars door Zweden en Noorwegen te willen optreden, wijst in tegendeel op de neiging het conflict uit te breiden voor bedoelingen, die niet juist die der Finnen zijn. Gisteren werd in Downjngstreet te Lon den de volgende verklaring afgegeven: „Aangezien er een misverstand schijnt te bestaan omtrent het antwoord, dat dooi den eersten minister gisteren is gegeven op een vraag van Attlee in het Lagerhuis over hulp der geallieerden aan Finland, wenscht de eerste minister het duidelijk te maken, dat nog geen beroep op verdere hulp van de Finsche regeering is ont vangen". Dit misverstand zou slechts hierin kun nen bestaan, dat Finland de Engelschca voor het alternatief had geplaatst hulp te verleunen, Indien het na het eventueel mislukken van de huidige vredesonderhan delingen voor de noodzaak geplaatst zou zijn den moeilijken strijd voort te zetten. Door de bovenstaande verklaring wordt het duidelijk, dat de buitenlandscbe hulp in dit stadium geen factor van overwegend belang is. Engeland heet geweigerd de hooge Russische eischen door te zenden en toen Zweden door bepaalde overwegin gen geleid wel aan het verzoek van Moskou voldeed, heeft de Britsche regeering niet anders gedaan dan den steun der gealli- aarden aangeboden, daarbij wellicht vooruit loopend op de mogelijkheid dat de bespre kingen te Moskou zouden mislukken. Chamberlains antwoord op een vraag van Atüee luidde: „Ieder© hulp aan Finland zou in overeen stemming zijn met Groot-Brit farmië's ver plichtingen volgens het Volkenbondshand- vest. Wat da samenwerking met andere staten betreft, ik heb Frankrijk reeds in verband met onszelve genoemd. Natuurlijk De Vereenigde- Staten afzijdig De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, Cordell Huil, .heeft in een persconferentie verklaard^, .dat Steinhardt, de<ambassadeur der Vereen; Staten te Mos kou, niet heeft deelgenomen aan de onder handelingen tusschen Finland en de Sovjet- Unie en dat de besprekingen, welke hij ge had1 heeft met de Finnen - en, de Russen van informatieven aard» waren, ten einde Washington op de hoogte te hoijden vaa het beloop der onderhandelingen. Cordell Huil beeft hieraan -nog toege voegd1, dat de ambassade der Vereenigde Staten te Moskou niet heeft gediend als plaats voor de onderhandelingen, zooals in sommige berichten werd' gezegd. Wiborg omsingeld? Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad' deelt mede, dat op 11 Maart de Sovjet-Russische troepen d'e ring rondom Wiborg hebben gesloten. De Ooste lijke en Noordelijke wijken 'van d'e stad' zijn door de Russen bezet. Op den Weste lijken oever van de baai van Wiborg ruk ken de Russische troepen zegevierend op, aldus dit Russische legerberïcht. Het Finsche legerberïcht meldt o.a.. Op het ijs van de Finsche Golf zijn kleine Het bezoek van Von Ribbentrop aan den Paus In een bericht, getiteld: „De Paus spreekt openhartig met Von Ribebntrop", geeft de Romeinsche correspondent van de „Times*, de punten weer, die volgens mededeelingen van geloofwaardige zijde tijdens 'het on derhoud tusschen" den Paus en den Duit- schen minister zouden zijn besproken. Von Ribbentrop zou den Paus geen uitgewerkt plan hebben voorgelegd, doch hebben verklaard, dat Duitschland den oorlog niet heeft gewild en den Paus gevraagd hebben, of hij bereid zoiu zijn s teun, te verkenen aan een vredesplan, zoo dit door Duitschland of een bevrienden staat zou worden inge diend. De Paus zou geantwoord hebben dat alle steun aan een eventueel vre desplan zou afhangen van het herstel van het onrecht, dat niet alleen, den. katholieken, doch ook den„ niet katho lieken in Polen is aangedaan. Nergens in Nederland vindt men zoo'n uitgebreide sorteering doozen Luxe Postpapier in alle prijzen, Kantoor- en Winkelboeken, Vulpenhouders* in alle merken, vanaf 75 ct. (met garantie), dan bij HENRI REBERS Hoogstraat 146 Telefoon 67829 Bovendien meent men te weten, dat de Russische afdeel in gen opgerukt, doch zij j gewezen heeft op de onrectedig- hebben zich later teruggetrokken. Iheden' dlé met aiieerl teSenov"er Polen I gaan zijn, doch ook tegenover andere lan- De vijand heeft zijn aanvallen op de kust j den, zooals Tsjecho-Slowakije. Hij zou te van de Baai van Wiborg voortgezet enjverstaan hebben gegeven, dat. hij slechts op enkele punten maakte hij onbelangrijke' vorderingen. Plaatselijke vijandelijke aan vallen tusschen de Baai en-de Vuoksri zijn afgeslagen. In bet Noordwesten van het L ado gameer heeft de vijand na krachtige artillerie voor bereiding een eiland van de Pitkaeranta- archipel bezet. steun zo-'u geven aan vredesvoorstellen, op voorwaarden, dat deze niet in sürijd zou den zijn met de rijf punten, omschreven in zijn Kersttoespraak voor het college van kardinalen. De „Times"-correspondent acht bet voorts waarschijnlijk, dat het bezoek van Von Ribbentrop aan Rome tevens verband houdt met het a.s. terugkeer van Sumner Welles De strijd duurt onverminderd voortvaar Rome. Reuter meldt uit Stockholm: \/on Ribbentrop uit Rome vertrokken In het Zuiden van Finland duurt de strijd Na een kort ondeihoud gistermiddag met onverminderd voort. Aan beide zijden wor-Ciano is Von Ribbentrop, vergezeld van den den zware verliezen aan memsclienlevens Italiaanschen minister van buitenlandsche geleden. Men raamt, dr de Russen thans in zaken en den Duitschen ambassadeur Von totaal tusschen 300.000 en 400.000 man- Mackensen, uit het Palazzo Chigi, vertrok- schappen in den Fmschen oorlog verloren ken naar het Palazzo Venezia, waar hij om hebben en thans nog steeds 4000 tot 5000 vrjf uur werd ontvangen door Mussolini, man per dag verliezen. Gemeld wordt,, j Officieel wordt medegedeeld: dat de Finnen in de campagne op de Kar©- In bijzijn van graaf Ciano eu ambassa- lische landengte 2000 jonge officieren ver- deur Von Mackensen heeft de Duce rijks loren hebben. In het Finsche leger zijn minister van buitenlandsche zaken Von eenige wijzigingen gebracht in de mil taire Ribllbentrop ontvangen en zich met hem organisatie. Generaal Oesch, de chef van gedurende anderhalf uur op hartelijke w'ijze den generalen staf, voert thans het bevelonderhouden, over de krijgsverrichtingen welke ten doel De besprekingen tusschen don Duce en hebben de Zuidelijke kust van Finland te Von Ribbentrop hadden tot onderwerp ©en beschermen tegen de Russische aanvallen over het ijs. Hij kent zijn terrein uitstekend, want hij is geboren in de buurt van Wiborg. Deensche arbeiders naar Finland. Deze week zullen nog 300 Deensche werk tuigkundigen en. metaalarbeiders naar Fin land vertrekken. Daarmede zullen in het geheel 900 Deensche arbeiders voor bur gerhulpdiensten in Finland zijn. Van het Westfront Het Fransclie legerbericht van gister avond luidt: Een vrij hevig plaatselijk ge- veccht ten Zuidoosten van de Nied. Artille rievuur in de Vogezen. Bedrijvigheid van de luchtmacht aan beide,zijden. Hedenmorgen werd gemeld': In den loop van den nacht viel er niets bizonders te vermelden. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend Aan het Westelijk front geen bizomdere gebeurtenissen. Het lucbtwapen heeft ver kenningsvluchten gebonden boven Oost- Frankrijk. Een Frattseh. vliegtuig van het type Potez 63 is door luchtafweergeschut neer gehaald. bestudeering van den internationalen toe stand. Zij vonden plaats in den geest en het ba der van het verdrag van bondgenootschap en de tusschen Italië en Duitschland be staande overeenkomsten. Gisteravond te 21.40 uur is Von Ribben trop met zijn gevolg uit Rome vertrokken. Duitschland en de neutrale scheepvaart Een vertegenwoordiger van de Noorsche reedersvereenigïng heeft een bezoek aan Duitschland gebracht om zich te verge wissen van de instructies, die de Duitsche strijdkrachten ter zee en in d'e lucht ont vangen hebben ten aanzien van d'e maat regelen legen Noorsche en andere neutral© schepen. Hij heeft tbans door bemiddeling van d'e Duitsdie legatie te Oslo een schriftelijk antwoord gekregen, waarin gezegd' wordt, dat de Duitsche strijdkrachten gemachtigd zijn, in oonvooi varende schepen onmiddel lijk aan te vallen. Groote voorzichtigheid) is aanbevolen ten aanzien van neutrale schepen, die tezamen, doch niet in vijande lijk convooi, varen, vooral in wateren, waar vijandelijke oorlogsschepen opereeren. Schepen, die niet d'e gewone navigatie- lichten en d© nationaliteitskenmerkein voeren, die inlichtingen van militairen aard' seinen of weigeren te stoppen, bunnen zonder verwijl worden aangevallen. BINNENLAND Tankschip „Eulota" vergaan Bemanning gered Naar wij van de reederij N.V. Pe troleum Maatschappij „La Corona", een dochtermaatschappij van het Konink lijk Shell Concern, vernemen, is het motoriankschip „Eulota", op weg van Rotterdam naai. Curasao, gisteravond op de Noordzee door een ontploffing verloren gegaan De gehe-c-le bemanning, bestaande uit 42 personen, is door een Engelsch" oorlogsschip gered. De „Eulota' is een schip van 9000 ton, dat in 1936 is gebouwd en uitgerust was met paravanes. Op S Maart was het schip van Rotter dam vertrokken en voer in ballast naac Curacao. De ontploffing had plaats op 48 gr. 35 nnn. NB en 8 gr. 22 min. W.L. De gezagvoerder van de „Eulota" is ka pitein B. Elzmga Hitler feliciteert den Paus. Hitier heeft Paus Pius Xlf ter gelegen heid' van zijn kroningsdag telegrafisch zijn; gelukwenschen doen toekomen. Werk van de Ira? Een hrand, die naar men gelooft, dooc lersche terroristen, behoorende tot de Ira, is aangestoken, heeft vannacht ernstig© schade aangericht in de parochiezaal van de Romaansch-Gothische kathedraal van Dar- magh in Noord-hrland. Deze zaal, die op> het oogenblik ter beschikking van het leger staat, had kortgeleden voor de huisvesting van soldaten gediend. De brand brak uit na een ontploffing. Er volgden daarop nog minder hevige ontploffingen en de brand weer moest derhalve zeer voorzichtig te werk gaan. Niettemin slaagde zij erin, den brand meester te worden. Roemenië Overeenkomst met de Sovjet-Unie. Binnenkort zal tusschen de Sovjet-Unia en Roemenie een grensovereenkomst wor den gesloten. In de Roemeefflscbe grens plaats Vignete zal een militaire conferen tie worden gehouden door officieren van het Roemeensehe en het Sovjet-Russischa leger tot regeling van het kleine grensver keer. China CJhineesch vliegtuig boven Sjanghai Gisteravond heeft een Chineesch vlieg tuig hoven Sjanghai vlugschriften uitgewor pen, waarop Wang Tsjing Wei wordt voor gesteld als een hond, die door een Japan- schen soldaat aan een lijn wordt gehouden, en andere, waarin de Chineesche bevolkinj wordt uitgenoodigd, Japan te boycotten. Er werd luchtalarm gemaakt, doch he®. Japansohe afweergeschut bleef zwijgen. Zoo» wel in de Chineesche stad als in de htteij nationale nederzetting werden vele vlug* schriften opgeraapt. Dez« courant verschijnt dagelijks, mei uit sondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post I 2.50. Prijs per week- 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf nnr aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags voor t> uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. Prijs dar Advertentlënt vanl5 regels f155; ledera regel meer f 0 30; in bet Zaterdagmimmer 15 regels fL80j iedere regel mcei f035 Reclames f0.75 per regel. incaasokostenö ets Êostkwitantiesl5 ets. Tarieven van ad verten tiëa ij abonnement zijn aan het Bureau vei krygbaar. Dagelijks worden tegen vooi uitbetaling Memo Advertentien opgenomen 10.50 t/m 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een miximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiëntot25woor den f025, mits vó6r Dinsdagavond 0 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentien f 4.00, Indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. C Zenuwtabletten koker 75 cent Maagtabletten# koker 75 cent Hoofdpijntabletten koker 60 cent Laxe'ertabletten doos 60 cent Alleen echt met den na^m Mijnhard». Sumner Welles (rechts) werd bij zijn aankomst per vliegtuig in Engeland ver welkomd door sir Alexander Cadogan Links de ambassadeur Kennedy

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1