HET ZWEEDSCHE STANDPUNT Finland draagt zijn kruis gelaten EERSTE BLAD Donderdag 14 Maart 1940 H.V. Schiedamscfie Kleedinpapziinen 92ste Jaargang. No. 22427 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). BUITENLAND De Zweedsche ministervan buitenland) scihe zaken, Güntlier, heeft gisteren voor den Rijksdag een verklaring afgelegd', waar in bij o.a. zeide: Eigenlijk zou het niet noodiig moeten zijn te verklaren, dat de Zweedsche regeering ach bij haar bemiddelende optredten zorg vuldig heeft onthouden vaal alles,' wat-na deel zou hebben kunnen toebrengen aan Finland, maar dat zij integendeel getracht heeft alle mogelijkheden uit te buiten om de belangen van dat land te dienen. Van zekere zijde heeft men als een onvriendelijke daad, reeds jegens Fin- landi, het feit voorgesteld, dat die Fin- sche regeering Russische voorstellen werden overgebracht, welke zij bijna niet kon aanvaarden. Het is mij on mogelijk de gegrondheid van deze op vatting to zien. De Finsche regeering moest in ieder geval belang stellen in het vernemen van de doelstellingen, die de vijand zich had gegeven. Het verstrekken van inlichtingen, die de vijand rich had gegeven. Het verstrek- ken van inlichtingen heeft natuurlijk niets gemeen met het uitoefenen van druk en d'e Finsche regeering heeft het evenmin als druk uitgelegd. Ln het algemeen kan duidelijk verklaard wor den, dat geen enkele druk, van welken aard ook, door ons is uitgeoefend. Hel was noodig den Finnen de grenzen te doen weten van den Zweedsdien bij stand, welke grenzen getrokken werden door de slechte constellaties van de inter nationale politiek. Deze beperking kan het Finsche volk een teleurstelling hebben be reid en invloed' hebben uitgeoefend op de politiek van zijn regeering. Men zal mogen constateeren, dat de vredesvoorwaarden, die door onze zor gen van Moskou weiden overgebracht aan Helsinki, niet dezelfde zijn als die, welke bun uitdrukking vonden in het vredesverdrag. Zoo is er bijvoorbeeld als iets volstrekt nieuws aan toege voegd' d'e afstand van een gebied in de streek van Salla en van Kussamo, evenais de clausule betreffende den aanleg van een spoorlijn van Kand'alas naar Kemijaervi. Deze bepalingen heb ben voor ons een duidelijk belang. Vervolgenswees Günther op de door Zweden aan Finland verstrekte hulp, waar na hij o.a.verklaarde De buitengewoon ongunstige omstandig heden van de politieke wereldsituatie beb- -ben niet veroorloofd, deze hulp uit te breiden tot een directe militaire inmenging noch onzerzijds, noch met onze medewer king van de zijde der Westcrsche mogend heden. Met bedroefd hart heeft onze koning on langs in zijn boodschap gezegd, dat wij verplicht zijn ons er rekenschap van te rekenschap van te geven, dat een dërge- •i,?. PoJitiek van inmenging ons, en waar schijnlijk hel gelieele Noorden, in den grooten oorlog zou hebben gestort, waar- ia wij slechts de rol zouden hebben te spelen van pionnen op het schaakbord der grooie mogendheden. Men kon met van de Zwcedsclie regeering eischen, dat zij er toe zou bijdragen naar onze streken liet tooneel en misschien het beslissende terrein van den oorlog tusschen de groote Europeeschc mogendheden over te brengen. Wat zou in dat geval van Zweden en van Finland' zijn gewor den? Op dat punt bestaat in ons land vrij wel een enkele meerling. De weigering van Zweden en Noorwe gen het Noorden bloot te stellen aan de gevaren van een catastrophe, werden ver keerdelijk uitgelegd, alsof het er slechts om ging tot eiken prijs de- eenmaal aan genomen neutraliteitspolitiek te handhaven. Men wilde niet begrijpen, dat de neutra liteit in dat gevat bepaald' werd door om standigheden, welkesterker-waren dan'onze wil. Finland kon niet anders handelen Reuter seinde vanochtend uit Helsinki: Mannerheim's dagorder heeft diepen in druk op het Finsche volk gemaakt. Na de radio-uitzending konden vele soldaten hun tranen niet bedwingen. Naar gelang meer feiten bekend worden, wordt het steeds duidelijker, dat Finland weinig anders kon doen dan vrede sluiten. Geleidelijk dringt het door, hoe ern stig de militaire positie was. In Zuid-Finland maakten de Russen bij hun opmaxscli over bet ijs zulke vorderingen, dat de kustbatterrjeii ien Oosten van Helsinki reeds in actie had den moeten komen. Behalve de 15.000 dooden aan Finsche zijde, welk cijfer Mannerheim gisteravond noemde, zouden alleen in Februari nog 15.000 Finnen ernstig gewond zijn. De sneeuw, waarom iedereen in Finland heeft gebeden, is tenslotte gisteren begon nen te vallen te laat om. het land te redden. De ratificatie van het vredesverdrag De ratificatie van het vredesverdrag "door liet Finsche parlement wordt van-"" - „daag of morgen verwacht. Er ^bestaat geen twijfel omtrent den uitslag der) stemming, want, naar vernomen wordt, heeft de Finsche premier Ryti, voor liij naar Moskou vertrok, garanties ge kregen van zijn parlementaire collega's. De economische gevolgen voor Finland van de grenswijziging zullen in velerlei opzicht ernstig zijn. Ongeveer 20 procent van Finlands uitvoer ging over Wiborg en verder 10 procent over Hangoe. Een groot aantal belangrijke houtpulpfabrieken en houtzaagmolens zullen door de Russen worden overgenomen. De Finsche onderhandelaars teruggekeerd De Finsche gedelegeerden zijn gisteren uit Moskou vertrokken en via Stockholm naar Helsinki teruggekeerd'. Toen de Finnen gis teravond' op het vliegveld van Stockholm aankwamen, werd', dit scherp 'bewaakt. Na in haast iets te hebben gebruikt, zetten de Finsche staatslieden de reis naar Helsinki voort. Treedt de Finsche regeering af? „Nya Dagligt Ailehanda" meldt- uit Hel sinki, dat men na de aankomst .'yan mi nister-president Ryti uil Moskou een om vangrijke reorganisatie van het Finsche ka binet mogelijk ceii aftreden van hét ge- heele kabinet verwacht., Verder meld't het blad, dat de Zweed- sche vrijwilligers zoo spoedig mogelijk naar Zweden zullen terugkeeren. w - Helsinki in afwachting Van geen enkele zijde is nog bevestigd, dat het Finsche parlement bijeengekomen is. Te vijf uur in den middag begon de radio-omcoep treurmarschen uit té zenden. Een uur later werd bet tramverkeer stopge zet, zooals gedurende den oorlog gebrui kelijk was, en ook overigens is géén enkele veiligheidsmaatregel opgeheven. De; minis ter van binnenlandsche zaken '-heeft be paald, dat geëvacueerde personen nog niet naar Helsinki mogen terugkeeren, opdat de verkeersmiddelen niet overbelast worden. „Vuren staken" De Finsche soldaten gaan slapen De Finsche- troepen waren'.zéér ver baasd, toen zij gisteren het hevel kregen het vuren te staken. De meeste manschap pen hadden zelfs niet vernomen, dat er een vreeesaccoord - geteekend was. Toen het huilen der-granaten op de Ka- relische landengte na het sein „vuren sta ken" ophield, maakte de stilte een bijna bijna angstwekkenden indruk. Voor vele manschappen beteekent het begin van den vrede maar één dingeen kans om te slapen. Op de landengte hebben de sol dalen maanden lang geen normalen- slaap meer gekend. Zij waren op een punt ge komen, waarop zij bijna mechanisch voch ten of liepen. Een hooggeplaatst officier vork,aarde: „De militaire leiders hebben hun woord gezegd'en het leger kan slechts gehoorzamen aan dó bevelen en vertrou wen stellen in de mannen, die"een beslis sing kunnen nemen." .- -- - Wiborg door de Russen bezet Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt mede: op-13 Maart om zéven uur 's ochtends heb ben de Sovjet-troepen na- oén lïjstpr. "p" ming--gedurende twee- nuf "'dé starf Wi borg bezet. Tot-twaalf uur-heeft zich* in de andere sectoren van bét front niets belangrijks voorgedaan. Om twaalf uur gistermiddag (Le- ningr.-tijd) zijn in alle sectoren van het front, overeenkomstig het vredesver drag, de vijandelijkheden gestaakt. De laatste dagorder van Mannerheim Mannerheim tieeft in zijn laatste dag- order, welke gisteravond aan de Finsche' troepen is voorgelezen, hulde gebracht aan. de 15.000 gesneuvelden. Hij stelde de Rus- sisehe verliezen op 200.000 man. Ondanks den - moed en de gevechtskwaliteiten van het leger, aldus de dagorder, heeft de re geering liet noodig gevonden vrede te slui ten. De veldmaarschalk dankt Zweden. Noor wegen, Groot Brittannië en Frankrijk voor de verleende hulp in den vorm van wa penen, munitie en vliegtuigen, waar zonder de Finsche strijdkrachten het onmogelijk zoo lans hadden kunnen uithouden. (iPSü ix L.' i) kuol dr v 2 f "V SOVJE i, W Tallinn stookho gSiTLAND RUSLAND Doch „de hulp in mannen, waarop zoo lang was gehoopt, is nimmer ge komen. Slechts twee balaljons vrijwil ligers met eenig geschut, luchtdoelge schut en vliegtuigen konden hier tijdig aankomen om te strijden aan de zijde -.. der Finnen". Tenslotte zegt Mannerheim, dat de door -de WesterSche mogendheden be loofde hiilp niet is gekomen, omdat de iiuren van Finland, Zweden en Noorwegen, liever naar hun eigen huis keken dan hulp te laten passceren." Volgens een Beulerbericht uit Helsinki zijn naar schaLting in Finland tengevolge van den oorlog thans 400.000 monschen dakloos en van alles berooid'. Waarborging van ds grenzen De Finsche minisler van buitenland- sclie zaken, Tanner, heeft den buiten- landschen correspondenten medege deeld, dat Noorwegen, Zweden en Finland, voordat de Finsche delegatie naar Moskou vertrok, waren overeenge- komen, besprekingen over waarbor- ging van de grenzen der drie staten te voeren en dat binnen enkele da gen daarmede zou voortgaan. Finland heeft liet initiatief tot deze besprekingen genomen. Tanner verklaarde verder, dat de Weste lijke mogendheden gedurende den oorlog geen pressie op Finland hebben uitgeoefend Chamberlain en Da'udier hebben slechts verklaard, dat Finland zelf moest be slissen. Minister-president Ryti, aldus Tanner, be vindt zich nog in de Sovjet-Unie. De re. geering alleen heeft tot vrede besloten. De Finsche bladen publiceeren het vol gende bericht: Van officieele zijde wordt vernomen, dat na besprekingen, welke de Finsche regee ring sedert het einde van den oorlog met de regeeringen van Zweden en Noorwegen heeft gevoerd,eon ontwerp is opgesteld voor een defensief verbond tusschen de drie landen, dat de waarborging der Fin sche grenzen ten doel lieefL Kuusinen terechtgesteld Het Kopenhaagsche blad „Elcstra- bladet" meldde, gisteravond, dat Kuusi nen, bet hoofd der slrooinannenregeering der Finsche volksrepubliek, welke door de U.S.S.R. gevestigd was te Terrjcki in den aanvang van den Russisch-Finschen oorlog, terechtgesteld is volgens uit Helsinki ont vangen berichten. Hij werd er van beschuldigd misleidende inlichtingen te hebben gegeven aan het Kremlin over de toestanden in Finlaud voor den c-orlog. „Ekstrabladet" voegt hieraan toe, dal de terechtstelling door Stalin persoonlijk was bevolen. Stalin was „boos", omdat Kuusinen hem er toe had overgeliaald liet Finsche .avontuur te ondernemen, tegen zijn eigen oordeel in, onder voorwendsel het Finsche volk te redden uit den greep van maarschalk Mannerheim. De houding der geallieerden Reuters diplomatieke correspondent schrijft: Gewoonlijk welingelichte kringen te Londen, die de Sovjet-RussischFinsche vredesregeling met bet oog op de toekomst bezien, komen niet onder den indruk van debeweringen der Duitsche en pro-D'iiit- schc pers, volgens welke deze regeling een nederlaag vormt voor dé geallieerde zaak. Materieel is de positie der geallieerden niet slechter geworden. Eerder bet tegen deel. Ofschoon 'alle regelingen getroffen waren voor het zenden van een machtig geallieerd expeditieleger, hebben de tegen stand van de Noorsche en Zweedsche re geeringen en het feit, dat Finland' geen rechtstreeksch beroep heeft gedaan, de .geallieerden verhinderd- deze plannen ten uitvoer te brengen. Dc gevolgen zijn' helaas rampspoedig ge weest voor Finland, maar de geallieerden zijn daarbij zeker niet dé verliezers. Men zou kunnen zeggen, dat Rusland' thans ontlast zal zijn van de uitput tende oorlogsinspanning en vermoede lijk in slaat zou kunnen zijn om meer economische hulp te verleenen aan Duitschland. De Russische verliezen zijn echter zoo zwaar geweest, dat Rusland- zich nog eenigen tijd' zijn wonden zal moeten likken en het hoofd zal moeten bieden aan een .aan zienlijke inspanning om zijn eigen hulpbronnen te herstellen. Niet ver geten moet verden, dat er geen pact - tot wederzijdschen bijstand bestond tusschen tRusland en Duitschland', al leen een non-agressieverdrag. Daarom, ook al mag Duitschland' hopen •op en streven naar het verkrijgen van grootere leveranties van olie, levensmid; delen én -grondstof f én van zijn' Oostelijken nabuur, 'zijn zij, die het best; óp. de' hoogte .zijn liiet de WègfandiJb. in Moskou er van overtuigd1, d'at Ruslahdéin' de;:eerste plaats dé Russische belangen zal Óverwegen en niet de Duitsche. Postrekening Mo. 53II. hoek Groote Markt SCHIEDAM Chamberlain over de hulp aan Finland De Britsche minister-president beeft gis teren in liet Lagerhuis enkele verklaringen afgelegd over de Finsche kwestie eu daarbij het voornemen van de geallieerden ter sprake gebracht hulp le verleenen r.au Finland in den vorm van een expeditie- leger. „Het is steeds dc opvatting geweest, dat het aan de Finsche regeerng was om een besluit te nemén ten aanzien van den koers der actie, die zij het meest gepa3t achtte in haar belangen. Bij liet door haar genomen besluit kan zij er verzekerd van zij», dat het volk van dit land eens gezind is in sympathie met .den toestand waarin zij zich bevindt." Na de verklaring was gelegenheid lot het stellen van vragen. llore Belisha vroeg: „Bevestigt de pre: mier de verklaring van Da.'adier, dat een expeditieleger van 50.000 Fransche solda ten en nog meer Britsche soldaten in feite gereed stonden? Was deze troepenmacht aan de Finnen toegezegd, om hen bij te staan, of wa ren eenigerlei beperkingen geplaatst op het gebruik daarvan bij de verdediging van Finscli gebied beperkingen, die tenge volge hadden, dat Finland geloofde, dat het niet voldoende was om de Russische agres sie af te slaan ?"- Chamber'am„Ik heli getracht een nauw keurig verslag te krijgen van wat door Daladier is gezegd. Tot ik dat verslag zal hebben ontvangen, prefereer ik er geen commentaar aan te hechten." Officieus Duitsch oordeel De vrede in het Noorden, die aan de Sovjet-Unie weer de ruimte verschaft voor Leningrad', naar het voorbeeld van oude verdragen, doch aan het Fin sche volk de volledige onafiiankcelijk- heid waarborgt, wordt heden slechts daar betreurd, waar liet FLnscli-Russi- sche confiict slechts -perspectieven scheen te. .beloven voor dip doeleinden van eigen machtspolitiek, sclirijft de Deutscli Diplomatisch Politiscbe Kor- respiondenz. TersLond na de ineenstorting van Po len, zoo vervolgt de Korrespondenz, had den de Westelijke mogendheden reeds niets onbeproefd' gelaten om de verstandhou ding tusschen de Sovjet-Unie en de Bal- tisclie landen te verstoren, om daarna te pi gen het streven van Rusland te verijde len, ook naar Finsche zijde strategische posities terug te krijgen, welke eeuwen- lang in Russisch bezit waren geweest doch in den wereldoorlog waren verloren ge gaan. Van een Russisch-Finsch conflict hoopte men een uitbreiding van den oor log tot bet geheele Noorden te verkrijgen. De werkelijkheid' bleek echter sterker, te zijn dan de verkeerd aangewende dapper heid van een klein volk, dat pas laat in zag, dat de actie der Westelijke mogend heden geen ernstige hulp voor Finland be oogde, doch nieuwe oorlogstooneelen en nieuwe blokkade - mogelijkheden tegen Duitschland moest opleveren. Het ging niet om Finland', maar om de „Noorde lijke verlenging van het Westelijk front". Thans ligt het spel der Westelijke mogend heden open. Het nieuwe „Saloniki-avon- tuur" der Westelijke mogendheden in het Noorden is ditmaal mislukt. Duitsche waarschuwingen voor de gecom- plioceerdlieid van Genève zijn vroeger al tijd in den wind geslagen. Thans moet verwacht worden, dat elk een weet, hoe men gecompromitteerd) 'en in gevaar gebracht kan worden, wanneer men met de beide oorlogvoerende mogend- h" van het Westen in Genève over blijft. Sumner Welles uit Londen vertrokken Sumner Welles en Kennedy hebben gis teravond te Londen een onderhoud van anderhalt uur met Chamberlain en Ha lifax gehad. Sunmer Welies heeft Londen vanochtend verlaten, om zich per viiegluig naar Pa rijs te begeven. Ambassadeur Kennedy ver gezelde hem. Van de zijde van het Zweedsche vrij- willigerskoips wordt gehield, dat gisteroch tend tot ongeveer tien minuten over elf de Zweedsche formaties ten Westen van Maerkaejaervi hebben blootgestaan aan een bombardement, dat in militair opzicht nut teloos was en tien dooden en dertig ge wonden Veroorzaakte. De verliezen ter zee Duitsch schip bij Rubjerg vergaan. Volgens een bericht van den Dcensclieni radio-omroep is het Duitsche stoomschip „Eschereheim" (3303 ton), dat le Bremen thuisbehoort tijd ens een storm aan de Deen- sche kust bij den vuurtoren van Rubjerg gé- zonken. Acht van de 33 opvarenden worden) vermist.. De overigen werden door een Deensclie reddingsboot opgepikt. (Vervolg pagina 2, le Blad). t Deze courant verschijnt dagelijks, met uit» condering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post r f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers. 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bnreau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. DE BEPALINGEN VAN HET VREDESVERDRAG DOOR RUSLAND AAN FINLAND VADSO Rabatsj SVANlK MOERMANSK VA ITO LA PUMM KANDAL AKS Jl vuorso t MARKJARVW NROVANIÉMI y 7 v Olangska U^*ke:mjjarvi\ - fff KUUSAMO. 5UOJARV sortaval JAAKKIMA SALMI TORN! L ^taivalkctski #^OMUSSALMI j Repola Oetsjita LULfcA OULU LENINGRAD 4 KA JAN A y-vs OENSUU UEPIO Wioliza adoas TAMP VIBO LETIIN6RAD KROONSTAD /fry f: Iu Finland 400.000 nieusclieu dakloos. Prijs der Adverténttén: ran I5 regels M.83; ledoro regel meer f 0.30; in het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f0.35 Reclames f 0.75 per regel. Yncas80kosten5cts.; Lostkwitautiea 15 cis. Tarieven van advertentiën Bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertent'H^ opgenomen i t U.50 l/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 6 cent tot een maximum van 20 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 0 tiur aan het Bureau be2orgd. -7» Zaterdags: K)elne Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. VOOR DE FEESTDAGEN: JONGENSBLOUSES van 5 TOT 12 JAAR HEMDJES 13 16 PLUSFOURBROEKEN ALLE MATEN ALLE KLEUREN

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1