De Noorsche regeering verontschuldigt zich Finland na den oorlog Plannen voor Noordelijk defensief verbond Is hier iets voor U bij EERSTE BLAD Fa. A. J. v. d. VEN Vrijdag 15 Maart 1940 IFilmglinsters „*T VINKJE" Spionneerde deonderwijzer 92sie Jaargang. No. 22428 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De Noorsche minister van buiten- landsclie zaken, Koht, heeft in een ra- dioredcvoering gezegd, dat Finland in de laatste dagen van Februari Zweden had gevraagd, of het hulp wilde bie den. Dit beteekende waarschijnlijk, dat Zweden gevraagd werd', den oorlog in te gaan. De Zweedsche regeering heeft hierop ontkennend geantwoord. Aan de Noorsche regeering is nimmer iets ge vraagd, doch zooals de zaken voor Noorwegen stonden, zou de Noorsche regeermg dezelfde gedragslijn hebben moeten volgen als de Zweedsche re geering. Op 2 Maart hebben de gezanten van Groot Britlannie en Frankrijk te Oslo mij opgezocht om ndj de inleidende vraag te stellen of de Noorsche regeering bereid zou zijn aan Britsche en Fransche strijd krachten doortocht te verieenen, indien de Finsche regeering den beiden mogendheden om militairen bijstand zou vragen. De ge heeld aangelegenheid was vertrouwelijk en er werd veiklaard, dat de formeele viaag later zou komen. De Zweedsche ïegeoring heeft den-volgenden dag' ontkennend ge antwoord. De Nooische regeering was in beginsel van opvatting, dat Noorwegen de internationale regelen der neutraliteit moest handhaven en aan gewapende strijdkrachten van oorlogvoerenden landen doortocht moest weigeren. Op 4 Maart hebben wij afwijzend geantwoord. Wij deden dit om politieke redenen, omdat wij van betrouwbare zijde de in lichting verkregen, dat, indien wij den beiden Westerschen mogendheden ver lof zouden verieenen Zweedsch of Noorsch grondgebied te gebruiken voor oorlogsdaden tegen de Sovjet Unie, Duïschland dit als een vijandige daad zou beschouwen en direct zou interve- meeren. Wij zouden dan d'us in den grooten oorlog betrokken worden en het slag veld voor de groote mogendheden kun nen worden. Op die wijze zouden wij Finland groot nadeei hebben berokkend. Indien Duilschland den oorlog tegen Finland zou zijn ingegaan, zou de Finsche nederlaag zeker zijn. Maandagavond 11 Maart heeft de Fin sche munster van buitenlandsche zaken den gezanten van Zweden en Noorwegen te Helsinki gevraagd, of de beide mogend' lieden aan troepen der Westersche mogend heden doortocht zouden verieenen. Dit was de eerste en eenige keer, dat Noorwegen een dergelijke vraag van Fin land kreeg, de Zweedsche regeering heeft den ochtend van den 12den Maart ontken tiend geantwoord en de Noorsche regee rmg gaf dienzelfden middag een gelijk antwoord. -u middaguren van den twaalfden Maart hebben de Britsche gezanten te Oslo en Stockholm, na een verzoek van de tVa W"11* de zelfde vraag ge steld. Finland had den Westerschen mo gendheden evenwel niet om bijstand' ver zocht. J De Altmark, Ten aanzien van de Altmark had Noor negen gehandeld in overeenstemming met zijn verplichtingen als neutrale mogendheid. Het had het internationale recht nauwge zet in acht genomen. Wij zijn blootgesteld geweest aan Duitsche bedreigingen, doch hebben niet toegegeven. Er zijn geen be wijzen voor de beweringen dat Noorwe gen Duitsche duikbooten gebruik heeft la ten maken van de Noorsche wateren. Be bewering, dat Duitschland allerlei via de Noorsche wateren zou ontvangen, zijn ongegrond. In Noorwegen geproduceerde goederen gaan slechts in normale hoeveel heden naar Duitschland. Wij hebben daar toe het recht, overeenkomstig het op 11 Maart met Groot Britlanmé gesloten ver- diag. Evacuatie in afgestane gebieden Havas meldt, dat het eerste convooi be woners van Viipuri gisteren uit Helsinki is vertrokken om hun in de vernielde stad -achtergebleven bezittingen te gaan halen. De regeering heeft special© treinen te hun ner beschikking gesteld', evenals auto's, De Finnen zullen talrijke moeilijkheden moeten overwinnen. "00 moeten 45.000 bewoners van het geoied' van Karelié naar het gebied van Nyland' worden overge bracht. Men vraagt zich af wat moet ge schieden met de 85.000 inwoners van Soriavala, Wiborg en Kexholm, hoofdzake lijk bestaande uit arbeiders, handwerslie- den en kantoorbedienden. Als gevolg van het sluiten van den vrede zullen 600.000 personen geëvacueerd moeten worden, daar de boeren niet onder overheersching der Sovjets willen leven. Reeds zijn 100.000 stuks vee onderweg. Besloten is, dat de evacuatie van inva liden en gewonden uit den oorlog im Fin land naar Zweden voortgezet zal worden. Terugtocht van Finsche en Russische troepen Havas.meldtjuit Helsinki: De troepen moeten tusschen 15 en" 25 Maart teruggetrokken worden, behalve in den sector van Petsamo, waar do termijn tot 10 April loopt. Flanko moet vóór 23 Maart overgedragen zijn. De bladen publiceeren het vredesverdrag met een kaart van de nieuwe grenzen. Volgens een Reuter-bericht uit Noord- Finland' zijn de Russen begonnen terug te terkken. De Finsche troepien en de vrij willigers aan d'it deel van het front blij ven in hun stellingen in afwachting van orders. Decnschc hulp aan Finland. De veiling van kunstvoorwerpen, die wer den afgestaan voor Finland, heeft in drie dagen 100.000 kronen opgebracht Die No- belmedailles van den natuurkundig© Ni©ls Bohr, en den pihysioloog Auguust Rrogh brachten 10.000 kronen op en werden door de koopers afgestaan aan het museum in het Slot Frederiksborg. De opperste sovjets komen bijeen Naar in officieele kringen verluidt, al dus D.N.B., zullen de opperste Sovjets op 27 Maart te Moskou hijeen komen in hun zesde zitting. Men veronderstelt, dat op deze hijeen- komst ook vraagstukken van buitenlandsch politieken aard ter sprake zullen komen, vooral de kwestie van de totsiandkoming van het RussischFinsche vredesverdrag. Het zou o.m. de taak der a.s. zitting zijn het vredesverdrag van 12 Maart te rati- ficeeren Plannen voor het Noordsch defensief verbond Reuter meldt uit Helsinki, dat de regee ringen van Noorwegen, Zweden en Finland thans zijn overeengekomen de mogelijkheid van een defensief verbond ter verzekering van grenzen en onafhankelijkheid der drie landen te bestudeeren, het bleek niet mo gelijk de besprekingen gedurende den oor log voort te zetten. Het voornaamste orgaan der arbeiders partij „Arbejderbladet" te Oslo, schrijft, dat het verbond van defensieven aard zal zijn, zonder eenigen angel tegen hen, die vriend schappelijke bedoelingen hebben jegens de Noordelijke landen. De kwestie vei dient werkelijke en redelijke bespreking. Een der gelijk defensief hondgenootschap zal ze kere consequenties met zich mede bren gen, die ieder moet begrijpen. De daar door geschapen veiligheid zal echter groo- ter zijn dan het risico. Volgens Reuter gelooft men in Moskou, dat de Sovjet regeermg geen bezwaar heeft tegen het tot stand komen van een zuiver defensief verbond tusschen Zweden, Noorwegen en Finland. Een speciaal tegen de Sovjet Unie gerichte combinatie zou editer onvereenigbaar met het Finsch-Rus- sische vredesverdrag geacht worden. Havas meldt dat de Zweedsche vrijwil ligers m hun krant een verbitterde- hou ding jegens Zweden aannemen. Zij zijn van meaning, dat het belachelijk is een defen sief verbond' met Finland te sluiten, nu dit land zijn verdedigingsmiddelen verloren heeft. Een groot gedeelte van het door de geal lieerden gezonden oorlogsmateriaal beCindt zich nog onderweg. De Berlijnsclie correspondent van Da- gens Nybeter -schrijft, dat men in Berlijn gunstig slaat tegenover de plannen inzake een defensie, verbond tusschen Finland, Zweden en Noorwegen. liet verbond zal de sympathie van Duitschland hebben, of schoon tol nu toe officieel niets is \er klaard. Van het Westfront Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: 1 „Plaatselijke bedrijvigheid' der voorposten, vooral ten Westen van tie Vogezen". Het legerbericht van vanmorgen heeft niets te melden. Gevecht tusschen treiler en duikboot Een Reuterberieht meldt, dat een Brit sche treiler, welke dienst doet als hulp vaartuig der marine, een gevecht heeft ge leverd met een Duitsche duikboot. Dit ge vecht heeft zich voorgedaan bij de Noord- Oostkust van Schotland' en eindigde met de vernietigmg van de duikboot. De treiler werd eenige keeren getroffen. De machinekamer geraakte vol water. Niettemin kern een snelheid worden bereikt van 18 yj knoop, de eigenlijke maximum snelheid bedraagt 15 knoop, zoodat de duikboot kon worden ingehaald en tot zinken gebracht. Van de bemanning der duikboot heeft men niets meer gezien. De Hannover als prijs binnen gebracht- Reuter meldt: - Het Duitsche mailschip Hannover, dat door Britsche oorlogsschepen is buitge maakt, is gisteren als prijs de haven vain Kingston in Januari binnengebracht. Incident aan de Duitsch- Zuid-Siavische grens Een Havas-bericht meldt, dat Woensdag avond om 18 uur nabij Maribor aan de DuitschZuid-Slavische grens een incident is voorgevallen. Een Oostènrijlcsche katho lieke priester had', een bezoek gebracht aan een Zuid-Siavischen katholieken priester op Zuid-Slavisch gebied.- De Oosten-rijIcsche priester keerde in. gezekehap van den Zuid- Sla vischen geestelijke naar zijn parochie terug langs dan gewoonlijk voor liet -grens verkeer gebruikten weg. Plotseling vuur den Duitsche soldaten. Zn doodden den Zuid-Slavischen geestelijke en verwondden den Ooslemijlcschen ernstig. De soldaten brachten de slachtoffers 'naar een ziekenhuis op Duitsch gebied. Een onderzoek wordt naar het incident inge steld. Duitschland Metaal inzamelingsactie ter gelegenheid van Hitlers verjaardag. Generaal veldmaarschalk Goering heeft naar D.N.B. meldt een oproep gericht tot het Duitsche volk voor het houden van een metaalinzamelingsactie. Opgeroepen wordt tot afstand' van alle voorwerpen, die gemist kunnen worden en die vervaar digd' zijn van koper, brons, messing, tin, lood' en nikkel bij wijze van vêrjaardags- geschenk van de Duitsche natie aan Hitier op 20 April. België De taalkwestie. In politieke kringen is onlangs een zekere agitatie merkbaar geweest naar aan leiding van het plan tot reorganisatie van het ministerie van onderwijs. Men heeft gemeend te moeten begrijpen, dat de re- geering, tegemoet komende aan den wensch der Vlaamsche fracties, het departement volledig in een Fransche en een Ned'er- landsche sectie dacht te deelen. Uit de verklaringen, door den minister president in de parlementscommissie afge legd', blijkt, dat er slechts sprake is van een algemeen invoeren van het stelsel, vol gens hetwelk, wanneer de chef van den dienst niet beide talen machtig is, hem een ambtenaar, die de twee talen spreekt, wordt toegevoegd. Voor 't openhaar onder wijs zou aan een Vlaamschein chef van dienst steeds een Waalsch ambtenaar toegevoegd' zijn eai omgekeerd, doch niet handhaving van de eenheid' van bestuur, Er bestaat overigens nog verzet tegen dit ontwerp. Sommigen achten het onvol doende, anderen zijn van meening, dat het te ver gaat. Protest in Berlijn van. de hand gewezen. De Belgische ambassadeur in Berlijn heeft, naar vernomen wordt, gisteren op het departement van buitenlandsche za ken een protest ingediend' wegens het be weerde vliegen van een Duitsch vliegtuig boven Belgisch gebied. Van Duitsche zijde werd er de aandacht op gevestigd', dat de protesten van den ambassadeur op een misverstand berusten. Men verwees daarbij op het Woensdag gepubliceerde Duitsche standpunt, waaruit bieek, dat een Duitsch vliegtuig tijdens een luchtgevecht met Fran sche vliegtuigen Jmven Belgisch territoriaal gebied gedrukt werd, maar vervolgens langs den koristen weg dit gebied weer heeft verlaten. Het Recht. 15 Maart Het recht is eon van de meest misbruikte „grootheden" onzer da gen. Om de eenvoudige, doch niet zoo-héél eenvoudige reden, dat het Recht niet be staat. Ik hoop, dat h.h. hooggeleerden en geleerden in het recht, cte wijsbegeerte en de wijsbegeerte des reebts dit hoekje van de krant niet ernstig zullen nemen, want als ze dat doen. dan gaan ze debatteeren en dat zou een hoogelijk eenzijdige bezig heid' worden, want schrijver dezes acht zichzelf bevoegd noch bekwaam met zulke groote keeren in het strijdperk te treden. Van mijn heele candidaatsexamen herin ner ik mij niets anders dan dat ik dlaar 3 en van mijn doctoraalexamen dat ik er 4 maanden voor gekregen heb en dat na die 4 maanden mijn goede vader eenige mijner rekeningen betaald heeft en ik geloof niet dat deze herinneringen een voldoenden titel vormen om met bevoegde' en bekwame lieeren in zaken het recht en het Recht betreffende, den degen te krui sen. Dus wensch ik een eenzijdig standpunt in te nemen en geen debat te dulden iets wat in de mode is en waarmee je het vandaag den dag ver kunt brengen. Het is best mogelijk, het is zelfs min of meer waarschijnlijk, dat Het Recht be staat, maar dan of alleen in theorie en de boeken en in de idealen van brave en geleerde lieden, of niet op deze aarde. Ik vermoed, dat deze schrandere opmer- king wel méér is gemaakt en daarom zal ik er geen wijsgeerig betoog over houden. Deze stukies zijn geen dissertaties en is het in dit geval weinig nuttig anderen te copiceren. Haar wat ik Wel even wilde opmerken gegeven het axioma dat liet Recht niet bestaat omdat er vele „rech ten" zijn en omdat Het Recht één, eeuwig en alléén is is: dat ik het zoo dwaas en zoo onbegrijpelijk vind, dat zoovele brave en niet-brave, geleerde en niet-ge leerde, kw a ad - e n-g oed -willende mannen nét doen alsof ze werkelijk er van overtuigd' zijn dat hun recht liet recht is. Wanneer, in neutrale wateren, iets ge schiedt wat in neutrale wateren niet be hoorde te geschieden, dan klimmen aan weerskanten de mannen van liet recht in hun toga's en wetboeken en posceren als de mannen van Het Recht en het verbijste rende is dat zij het méénen ook. Altijd staan er, aan alle kanten, lieden klaar, die met klinkklare overtuiging op komen voor het recht, dat dWars-tegen- overgesteld is aan wat andere mannen met een even klinkklare rechtsovertuiging, maar op een ander stukje van de aarde als het recht zien. En het eenige recht waarmede al dit recht niets te maken heeft is Het Recht. U moet hier maar niet te veel over na denken want ge wordt er duizelig, misse lijk en wanhopig van. En wat ik n bidden magb 1 ij f t me neer de kantonrechter eeren en b 1 ij f t luw hoed' voor hem afnemen, want hij is zonder twijfel een fatsoenlijk man. Hij is misschien wel eens beklagenswaardig, maar zeg hem dit niet. Waarom zou u hem pijn doen? Reeds tientallen jaren koopen Fa. RIJNBENDE en VAN HOEK „M U SI S SACRUM" HOOGSTRAAT 51 - TEL. 68546 Slijterij en Wijnhandel Singel 103 - Telefoon 67641 Mariastraat 54 - Beyerlandschestraat 1 Gemengd Nieuws Frankrijk De Fransche Senaat in geheim comité bijeen. Havas meldt: Nadat de zitting een half uur was ge schorst, in welken tijd de publieke tribunes en de perstribune ontruimd werden, lew am de Senaat gisteren in geheim comité bij een. Canaille Ferrand kon de regeering inter- pelleeren over de algerneene regeormgs- politiek, Henri Laudier over de hulp der geallieerden- aan Finland en den afloop van den Finsch-Russischen oorlog, Paul Boncour over de oorzaken en de gevolgen van do gebeurtenissen in Finland, en over de consequenties dier gebeurtenissen voor de oorlogvoering, Henri Lemery over de oorlogspolitiek der regeering en Pierre La- val over de opvatting der regeering en de diplomatieke leiding van don oorlog. Int. Samenwerking Fransche cn Britsche koloniën in dienst van den oorlog. De Britsche m:,v'ster van koloniën, Mc. Donald, zal volgens Reuter spoedig'in Parijs aankomen voor een conferentie van drie da gen met den Franschen minister van ko loniën, Mandel. De ministers zullen overleg plegen over de vraag hoe de gecombineerde kracht der koloniale hulpbronnen van beide landen het doeltreffendst gebruikt kan worden in het voeren van den oorlog. Dc persoonlijke boodschap van Roose velt aan Daladser. Aangezien de door Sumner Welles aan Daladier overhandigde persoonlijke bood schap een vertrouwelijk document is, zal het niet worden gepubliceerd. In Duitschland gearresteerd® Nederlander over de grens gezet. De heer A. Sanders, onderwijzer aan een bizondcre lagere school te Putbroek, ge meente Echt, die Vrijdagavond j.l. te Wald- ieuchl in Duitschland word gearresteerd en naar Aken werd overgebracht, is hij Kerk- rade weer over do grens gezet. Hij werd door het „Sclinellgericht" te Aken ver oordeeld tot vijf dagen gevangenisstraf mot aftrek van voorarrest, subs. 50 Mark boete. Hij was verdacht vim sp'ionnage ten gunste van Nederland, doch daaromtrent kon hem niets worden ten laste gelegd. Hjij werd tot genoemde straf veroordeeld, omdat hjj zich in November van het vorige jaar naar Gladbach had begeven, zonder in het bezit te zijn van geldige papieren, heigeen door hem werd bevestigd. Diefstal van militaire kleeding Twee militairen cn een burger te Sitt&rd aangehouden. De gemeentepolitie te Sitlard heeft twee aldaar gedetacheerde militairen en een bur ger aangehouden, terzake van diefstal, respi, heling van militaire kleedingstukkem. In de woning van don burger werden ver schillende militaire klcedingstukken aango- troffen en in beslag genomen. Het daaropi ingestelde onderzoek leidde tot de aan houding van de beide militairen, die ter beschikking van de militaire autoriteiten zullen worden gesteld. Deze diefstal werd ontdekt te Nieuwsladt, waar een inwoner in het bezit bleek te zijn van een mililair kleedingstuk. Yrecselijk autobus-ongeluk. 1 Op epn spoorwegovergang nabij Mac. Allen (Nieuw Texas) is een autobus dooc een trein gegrepen. Drie en twintig perso nen werden gedood, zeventien gewond. De meeste slachtoffers zijn Mexicaansclïe land arbeiders. Dreigende overslrooniiug in Hongarije. Door den snellen dooi dreigen in som mige gebieden in Hongarije overstroomin gen .Ondanks de inspnanmg der overheid en de hulp van militairen is de buitenwijk van de stad Szekesfehervar ondergeloopen. Door de overstrooming is hel verkeer op tien spoorlijnen geslaakt. Het water heeft bizonder ernstige schade toegebracht in) de buitenwijken van de stad Papa, waar honderden huizen overstroomd zijn. Belgisch binnenvaartuig in moeilijkheden. Tengevolge van den storm is het Bel gische binnenvaartuig „Sibulla Josina",dat gesleept werd! door de sleepboot „Rotte", tijdens de vaart op de Westersclielde door de opvarenden verlaten. Het is nog niet bekend of de „Sibulla Josina" is gezonken, dan wel is blijven drijven. courant varschynl dagelijks, metuit- jfldering van Zon- ec feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post t 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentie!» voor bet eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan bet Bureau bezorgd zijn. 's Zaterdags vóór tl uur. Een bepaalde plaate van advortentièn wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Advertentlen: van t5 regels fl 55; Iedere regel meer 10 30; m hei Znterdngnummer 15 regels f 1.S0, iedere regel meer 0.35 Reclames f0.73 per regel. inc.issokosteii3 cta 5 postkwitanties 15 ets. fsrieven \an adverfeotila dij abonnement rijn aan betBureiu verknjgb lar. Dagelyks worden tegen vooruitbetaling Klein© Advertentién opgenomen A 10.50 t/m 15 woor den, f 0.75 tIra. 25 v. 001 den. Elk woord meer 6 cent tot een maximum \an 30 «ooirien. 's Woensdags Klemo Adxertenlién tot 25 woor den f0.25, mits vóór Dinsdaga\ond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags Kleine Advertent en i 1.00, indien niet vóór Vrijdagaxond uur bezorgd. vele farrulie's hun TAPIJTEN, LOOPERS, GORDIJNEN etc. bij het bekende adres: .HOOGSTRAAT 32 - TELEF. 68011 ALLE STOFFEERWERK. Anno 1889 LANGE HAVEN 115 TEL. 68145 Speciaal adres voor bruiloften en partijen. Desgewenscht buffet onder eigen beheer. Modern ingericht. Soiled en vertrouwd adres. L. P. Aanbevelend: LAMEER, Azn. SUPRA JENEVER2.90 p. Liter BRANDEWIJN..3.— CITROEN JENEVER 2.90 j. COGNAC 3.10 ADVOCAAT„..vanaf LIS u fjesch BORDEAUXvanaf 0-9° RIJN- en MOEZELWIJN vanaf L2S n VERMOUTHvanaf 1<— Lit.fL OUDE JENEVER vanaf 2.95 „Lit.kr. Tel. 67885

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1