KSiSES&Zèm Trein en tramverkeer in wanorde De justitie onder de loupe TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT $Sri$#Sfe&'. :**^38r4-'"ó2l BINNENLAND Briefkaarten van de Prinsesjes Instelling: feenihgfonds Maart roert zijn staart. Stagnaties en storingen hiervan het gevolg Draadbreuken hersteld Eerste Kamer Strengere straffen voor spionnage gewenscht. De openbare orde Sport Voetbal Laatste training voor BelgiëNederland gisteren tengevolge van de met de plotseling ingevallen koude gepaard gaande De EersteRawerwas, gisteren^ oorspron kelijk om elf uur. bijeengeroepen,'' tenge volge van de stagnaties in'de treinenloop kon het vereisehLe aantal leden niet aan wezig zijn, zoodat de vergadering eerst om half twee een aanvang nam. Voortgezet •werd de behandeling van de justiticbe- grooting voor 1940, welke zonder hoofde lijke stemming werd aangenomen met de n.s.b. tegen. De heer Van Rappard (lib.) maakte bezwaar tegen de invoering van de be platingen betreffende de beteekening van gerechtelijke stukken pier post'en ging uit voerig in opi de spionnage- en landverraad- zaken. Hij bepleitte o.m. de afkondiging van den staat van beleg voor het geheele land en het in het leven roepen van een eenvoudig spionnenartikel .in, liet strafwet boek dat de vervolging gemakkelijker maakt. Ook bepleitte deze spreker een artikel tegen antisemitische en onneutrale uitingen. Toen de heer Van Rappard ver klaarde te weten, dat in de moeilijke da gen van 11 en 12 November n.s.b.-ledien aan de grenzen do hakenkruisvlag in huis hadden, werd hij herhaaldelijk door inter rupties van de zijde van de n.s.b." onderbro ken. Ook mej. Nibbius Peletier (s.dt) was van oordeel, dat niet voldoende wordt opgetreden tegen uitingen die de openbare orde verstoren. Zij achtte, de rechterlijke' macht nog niet voldoende aangepast aan het volksvreemde optreden. Voorts bepleitte zij coördinatie van de infomatie-afdeeiirig van -defensie en van de vijfde afdeeling van justitie. Over de houding van den minister ten aanzien van het kinderrecht, zeide zij, voldaan te zijn, doch over het echtscbëi- dingsontwerp was zij minder vernikt.- '- Oss komt -»m het hoekje kijken. De drie sociaal-democratische leden, de" heeren S i k k e s, In t V" e I<1 en IIi om-> stra, vroegen achtereenvolgens regeling' van de administratieve''rechtspraak, rnaat- regelen tegen huurprijsopdirijving en wijzi ging van de pachtwet.» De laatste spreker was de lieer Van Y'essein (n.s.b.), die o.m. eer- en rechtsherstel voor de brigade- Oss-van.de Koninklijke Marechaussee vroeg én' zich beklaagde over de'geringe bescher ming, die de n.s.b. geniet. De misleiding met de aangeplakte zegeltjes, die lof voor de joden inhielden, keurde hij ten sterkste af, doch hij voegde er bij,, dat dit feit niet do geheele n.s.b. betrof. Voorts uitte deze spreker bezwaren tegen, het groote aantal naturalisaties en tegen het feit, dat tiendui-: zenden joodsche emigranten in ons land vertoeven. Tot slot bepleitte hij zware straf fen tegen landverraad, doch ook handelin gen moesten hieronder vallen van politici uit het verleden, die verantwoordelijk zijn voor de afbraak van de Nederlandsche weermacht. Antwoord van mr. Gorbrandy. In zijn antwoord verklaarde de minister Cf er brandy o.m., dat hij bezwaar heeft tegen het te spoedig aantastenvan de codificatie. Voor een technische herziening van hel burgerliji wetboek gevoélde hij - niet. De verhouding tusschen de afdeeling, voor de politie-zaken van het departement van justitie en de overeenkomstige afdee ling van het algemeen hoofdkwartier noem de de minister uitstekend. Het duurt vrij lang voor zaken als de uniformeusmokkel- -zaafc berecht worden, daar bij het onder zoek andere zaken aan het licht kunnen komen. Spr. gevoelde er niets voor de pachtwet te herzien, daar deze wet eerst Lort geleden is afgehandeld. De adminis tratieve rechtspraak in ons land noemde de minister niet chaotisch, docih pluriform. Bescherming van de openbare orde. - Do bescherming van de openbare orde beschouwt de heer Gerbrandy als het be langrijkste, dat hem te dóén slaat. Hij wil echter eerst uit de bestaande bepalingen halen wat er in zit en in de tweede plaats het Wetboek van Strafrecht aan vullen. Dat er den laatsten tijd-zooveel hekend is geworden over spionnagezaken, is voor een groot deel toe te schrijven aan de perfectioneering van de documen tatie der politie. Op een oor na gevolgd zijn do maatregelen, dié met behulp van art. 100 van het Wetboek van Strafrecht tegen de lichtpijlen genomen zullen worden. Dergelijke handelingen zullen strafbaar wor den gesteld. Uit het onderzoek is echter ge bleken, aldus de minister, dat de vrees, door die" lichtkogels ontstaan, overdreven was. Internccringsbevoegdheid. Door een structureele wijziging van de hos-aande wetgeving achtte de bewindsman het mogelijk mterneeringsbevoegdheid te verkrijgen voor gevaarlijke: menschen, die wettelijk met te achterhalen zijn- in dat geval ware uitbreiding van den staat van beleg met noodig. Spr. deed' een beroep op de hamer voor het geval straks de rekening zal worden gepresenteerd, die nu, zoo zeide de minister, al vast voor aval is geteekend. De maximumstraf voor I werp tot verbetering, van art. 98 van het strafwetboek ligt gereed; .men zal moeten komen tot een maximumvan 15 jaren.' De lieer Gerbrandy. verklaarde zich voorts bereidde z.g. ontwerpen-G óséling "vérder te behandelen, voor zoo ver daarin de. ma- terieele- beleediging strafbaar wordt gesteld.: De minister besloot met de overtuiging uit te sprekc-h, dat: abnormale dingen in dezen abnormalentijd.slechts kunnen; worden; be streden niet behulp '.van de gen oemde dis- cretionnaire bevoegdheden. Na repliek van den heer Van Vesseni werd da hegrootiiig zonder stemming aan vaard) met) de leden dér nationaal socia listische: fractie; tégen. Verkoop ten - bate van het. Algemeen Steuncomité 1939. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat ge durende een door den minister van bin- neniandsche zaken te bepalen tijdvak van rijkswege ten bate van het Algemeen Steun comité 1939 bizondere brief kaarten verkrijg baar gesteld1 zullen worden. De drie briefkaarten zullen tegen Pa- sclién uitkomen en zullen, .worden voor zien van' de beeltenissen-, van: "a. If.K.R. '■Prinses- - ^Beatrix,- h, H.IÏ.K-.KJH.H, Prinses Beatrix èn Prinsès Irene, en c. H.K.H. Prin ses Irene. De foto's voor deze briefkaarten, vervaar digd door Z.K.H. Prins Bërnliard, zijn door- het Kroonprinselijk Paar welwillend afge staan, uitsluitend1 ten behoieve van-iet Al gemeen Steuncomité 1939. Dé briefkaarten zullen worden uitgegeven in de frankeerwaardèn van onderscheiden lijk 2, 3 en' 7.i/o cent en zullen worden verkocht -met een toeslag van 10, 10 en Tl/a cent per kaart, hoven de frankèerwaar- den. Een serie van -drie briefkaarten komt dus -op veertig cent. De opbrengst van deze briefkaarten zal, na aftrek van de frankeerwaaide, de kos ten van aanmaak enz., ter .beschikking ge steld worden vair het Algemeen Steunco mité 1939. Het comitéis zeer, dankbaar, dat door H.H.K.KJH.Ï1. Prinses Juliana en Prins Bern- hard de gelegenheid is geschapen, dal de. beide jeugdige .Prinsesjes, die zulke betee-: kenisvplle namenontvingen, rpods uu "al zijn Zijzelve 'daarvan nog onbeivust Haai' aandeel hebben 111 het brengen van „Geluk en Vrede" voor diegenen, van dc bevolking, die daar in doz-e moeilijke tij den- het' meest behoefte aan. hebben. I-Iet is voorts overtuigd,. .c;iat;.het bezit, van deze zoo goed geslaagde en zoo mooi uitgevoerde foto's Voor, i-ederén Nederlander- een voorrecht zal zijn, zoodat het spon tane medewerking verwacht van alle zij den 0111 deze actio te doen -slagen. Locomotieven bewezen goede diensten toen ijzelvorming ii Defótobriefkaarten zullen' 'aan allé post-" kantoren verkrijgbaar zijn. B es teil ingen,1 ipfs.t "van, een gr-oo ter aa 111 al series, kunnen ook wordèïi gedaan door tussclienkoumst van liet-Algemeen Steunco- cornitéj.939 door storting of overschrijving op postrekening 25Ó00 van dat comité, kan toor 's-Gravenhage. Dit najaar weer extra ver sterking der middelen noodig. Aan de memorie van -artRvoord aan de Eerste Kamer nopens liet wetsontwerp tot instelling van een lceningfoiids, wordt ont leend': Da gerezen bedenking tegen het feil, dat eolc üp extra-uitgaven, in-1938 voor de detensiè gedaan, in het leeningfonds wor den. ondcrgehrac.hj, berust op een misvat ting. Het betreft hier liet buitengewone crediet 'van f 100 miÜiden, gevoteerd we géns clé. gedeeltelijke mobilisatie 111 do don kere tuigen van .Maart 1938, gevolgd door die van September-1.938,Indien bet ïee uingfonds niet ware ingesteld, zouden deze uitgaveii .op: d'en. lmpitaaldfenst. vari de nor male begrooting zijn gefinancierd, mét het gevolg, dat zij in, 40 jaar, zouden zijn ge delgd. De overbrenging ook van d'éxc mo bilisatie-uitgaven naar liet Jeen ingfonds, met zijn 15-jarigen afiossmgstermijn, vindt zijn motief in dc wenschelijklieïd om, nn het in le stellen tonds hiertoe gelegenheid biedt, ook ten aanzien van deze uitga ven een meer solide beleid te volgen. Het voornemen bestaat, in bet aan staande najaar eeu versterking van dc Gistermididag omstreeks -half vijf kon het treinverkeer van Amsterdam C.S. in alle richtingen hervat ivorden, daar men er in. geslaagd was de draad- breuken bij Noordwijkerhoi.it, Haarlem en Maarssen voorloopig te herstellen. De treinenloop ondervond' evenwol nog vertraging. Gedurende den nacht zijn de gerepareerde bovenleidingen, verder afgewerkt. Drachten trani ontspoord. Tengevolge van den groot en sneeuwval is gistermiddag tusschen Leek en Tolbert de locomotief van d'e tram van Drachten, welke om 13,48 uur uit Groningen was vertrokken, ontspoord. De beide personenwagens hieven op dé rails. De voorste personenwagen liep ern stige sdhad'e op, doch de passagiers kwa men met d'en schrik vrij. Onmiddellijk werd uit Groningen, een hulptrein gerequireerd om de locomotief weer in de rails te plaatsen. Om vijf uur was de baan vrij. sjijo image. Het maximum van zes jaren gevange nisstraf voor spionnage en landverraad achtte de minister, evenals verscheidene sprekers, niet hoog 'genoeg. Een wetsont- DER VRIJDAG, 35 Maart 3940 No. 22428 De sneeuwval in West-Friesland. De sneeuwval in West-Friesland heeft gisteren aan het verkeer in vele plaatsen, belangrijke hinder veroorzaakt. Reeds tegen d'en middag was Medemhlik van Werverslioef uit niet meer te berei ken. Zoowel op d'en Laged'rjk als op den Kagedijk was dé sneeuw; óp enkele punten een meter hoog. Talrijke auto's sneeuwden in e!n kootten hun reis niet voortzetten. De Waco-busdienst va,n Werverslioef naar. Medemhlik moest worden gestaakt. De dienst Medemhlik—Den Helder werd! eveneens stopgezet. De overige diénsten van de Waco functiotnneerden normaal, zij het dan met hier en daar vertraging. De storing bij Haarlem. In verband met de draadbreuk op de Spaarnebrug bij Haarlem moest liet ge heele baanvak tusschen Santpoort en deze brug, met inbegrip van het station Haar lem stroomloos worden gemaakt, zoadat geen. enkele eleelrische Dein het station meer bereiken kon. Er werden maatrege len genomen om de reizigers met autobus sen naar Santpoort te vervoeren, vanwaar zij per trein verder konden gaan. Op druk ke momenten werd liet tramverkeer tus schen Haarlem en Amsterdam met autobus sen aangevuld. Om twee uur vertrok gisteren uit Haar lem een electrische trein naar Amsterdam, welke echter door een stoomlocomotief werd1 getrokken, daar de herstelwerkzaam heden te Noordwijkerhout nog in volle gang waren. .Men verwachtte, dat in den loop van den middag ook het treinverkeer van Haarlem met Amsterdam weer gedeel telijk zou kunnen worden hervat, zij het dan ook met stoomtractie. Dc stagnatie bij Maarssen. Het treinverkeer tusschen Amsterdam en Utrecht, dat, zooals gemeld', met een uur- dienst werd onderhouden, moest bij Maars sen over enkel spoor geleid worden, het geen natuurlijk vertraging met zioli mee bracht- Lijnen der N.Z.H.T.M. in Water land waren gestaard. Ook de lijnen van de N.Z.H.T.M. in Wa terland ten Noorden van Amsterdam wa ren gisterochtend tengevolge van ijzelvor ming op de bovenleiding gestoord. De eer ste trams kwamen, doordat contact tus schen beugel en leiding bijna onmogelijk was, met de grootste vertraging binnen. De dienst is toen tot elf uur stop gezet, waarna deze geleidelik kon hervat wor den. Om twee was het verkeer weer normaal. Reiziger van en naar Rurnieïendi mochten in dien tusschentijd' van den trein gebruik maken. jaarlijksche middelen van het leening- fonds, boven die, welke in het inge diende ontwerp vervat zijn, aan het oordeel der Staten-Generaal te onder werp en. fan den omvang en don duur der mo bilisatie-uitgaven zal men dan iets meer weten dan op dit tijdstip, terwijl men dan tevens 1. het beeld, dat de herziene in komstenbelasting zal vertoonen en clan bij de verdere heffingen voor het leeningfonds niet huiten aanmerking- zal kunnen blijven; bekend zal zijn; 2. de vraag beantwoor ding zal hebben gevonden, in hoever het normale budget voor 1941 versterking be hoeft, ware het onder die omstandigheden praematuur, reeds thans de nieuw op te leggen lasten in een wetsontwerp te be lichamen. Er zijn geen uitvallers. Het Nederlandsch elftal komt Zondag a.s. tegen België uit, zooals het reeds eerder is samengesteld, zoo zeide de heer Her berts gisteren op den laatsten frainings- avond op het F.U.C.-veld voor den a.s. in terlandwedstrijd'. „De medische commissie heeft de verwondingen van Vènte, de Har der en Michel niet van dien aard bevon den, dat zij a.s. Zondag niet zullen kun nen spelen." Hoewel er vanwege de condities van het veld niel geoefend kon worden, was de opkomst van gisteravond groot. Alle leden! van het Nederlandsch elftal met de reser ves waren in dc f.U.C.-tent aanwezig, ortï van den Leer Herberts nog enkele aanwij zingen te ontvangen. Ondanks de moeilijke omstandigheden, zoo ging de heer Herberts voort, is de onderlinge samenwerking zeer goed te noe men en dat gat spr. groole voldoening. Het is a.s. Zondag de 25ste wedstrijd van Bertus Caldenhovc en speciaal voor dezen populairen achterspeld-, hoopte de heer Herberts, dat de wedstrijd een voor Nederland gunstig verloop zou hebben'. Hoewel dezen keer wel niet 25.000 Neder landers naar Antwerpen zullen gaan, slaat' de wedstrijd' toch in het middelpunt der 'langstelling en velen zullen met belang stelling de verrichtingen van hun land- genooten in Antwerpen volgen. De tijd is voorhij, dat bet spelen itt het Nederlandsch elftal eeu pretje genoemd! kon worden. De spelers moeten zteii en thans veel opofferingen voor getroosten en' liet verheugde spr., dat de spelers dat er voor over hebben. Uit België komen be richten, dat men daar een zeer sterk elftal! heeft samengesteld. Het is, 'alsof de Belgen, met ons een „zeiuiwenoorlog" willen voe ren, maar aldus besloot de. heer Her berts wij zullen ons daardoor 'niet van de whs laten brengen. Het transport van liet tweede Maastunnelstuk te Rotterdam heel't gisteren met good gevolg plaats gehad. Na aankomst op de plaats van bestemming. Spelers en reserves van het Nederlandsch elftal, dat Zondag te Antwerpen de Bét- gen zal bekampen, kwamen gisteren in Den Haag voor het laatst hijeen. De kee« Herberts, voorzitter der T.C. van den K.N.Y.B. houdt oen toespraak.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5