MUSSOLINI EN HITLER CONFEREEREN In een trein op den Brenner Gissingen over vredespogingen EERSTE BLAD Maandag 18 Maart 1940 92ste Jaargang. Duitsche luchtaanval op Scapa Flow Van het Westfront Russisch-Scandinavisch Engelsch stoomschip vergaan No. 22430 Tei. No. 69300 (3 lijnen). (HOEK BUREAU LANGE HAVEN RTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Hedenmorgen is in een spoorweg- wagon op den Brenner, de grens tus- schea Italië en Duitschland, een con ferentie aangevangen tusschen Musso lini éii Bitier. Het nieuws van deze conferentie werd gistermiddag eerst wereldkundig, hoewel1 het D.N.B. sprak van een reeds lang ie voren vastge stelde samenkomst. In ieder geval1 was het vertrek van Mussolini uit Rome een volkomen verrassing. Vanmorgen om tien udr is Hitier, ver gezeld van Von Ribbentrop, op het Ita- liaanschc station Brenner aangekomen. Mussolini, die vergezeld was van graaf Ciano, wachtte Hitier op en verwelkomde hem op zeer hartelijke wijze. Na de be groeting en het inspecteeren van de eere- compagnie begaven zich Hitler en Musso lini naar den salonwagen van dén Duce, waar de besprekingen begonnen. De algemeene mdruk m diplomatieke en politieke kringen te Rome is, vol gens Bavas, dat het onderhoud in ver band zou moeten worden gebracht met de reis van Sumner Welles en meer in het bizonder met de besprekin gen, die de Amerikaanscbe staatsman Zaterdag gevoerd heeft met den Ita- liaanschen koning, Mussolini en Giano. Morgen nog een onderhond, tus schen Mussolini en 'WellesV Volgens welingelichte kringen te Rome zouden Mussolini en Ciano in den nacht van Maandag op Dinsdag in Rome terug zijn. Mussolini zou dan nogmaals Sumner Welles ontvangen. De indruk te Washington. De aandacht in Amenkaansche politieke kringen is in hoofdzaak gericht op de ont moeting tusschen Hiter en Mussolini, doch tot nu toe wijst niets eropi, dat Sumner Welles hierbij betrokken is, In do kringen van het staatsdepartement wordt geen com mentaar geleverd, doch welingelichte poli tieke kringen zijn geneigd te geloo.ven, dat de bijeenkomst eerder wijst op eeni Duitsch. vredesinitiatief dan op het voornemen van Italië, aan de zijde van Duitschland in den oorlog te gaan. Men acht het mogelijk, dat 'de bespreking ten doel beeft, Mussolini to. staat te stellen, Duitsdilands laatste (Woord aan Welles over te brengen. De Britsehe pers. Verscheidene Britsehe bladen brengen de aanwezigheid van Welles in verband met nieuwe Duitschje vredesvoorwaarden, die dom: Welles moeten worden overgebracht, De „Times" verklaart in een hoofdar tikel: de eenstemmigheid, waarmede het denkbeeld van een opgelapten vrede voor 'de Westelijkte democratieën van de hand wordt gewezen, moet Wélles alleszins dui delijk geworden Zijn. De Frauaehe pers, Ook de Fransche pers ziet de mogelijk heid van. een Duitsch' „vredesoffensief", doch enkele bladen wijzen erop, dat Hitier mogelijk Italië zal willen geruststellen voor iwtat betreft de vrees ten aanzien van de Russische bedoelingen in Zuidoost Europa Italië en Duitschland zouden wellicht door samenwerking het communisme in den Balkan den weg willen versparren, tenein de den Paus en de Vereenigde Staten gun stig te stemmen voor een eventueel© com- pjromis-vrede. De „Ordre" merkt op, dat Sumner Welles te Parijs te verstaan is gegeven, dat de stemming te Londen en te Parijs niet vari dien aard was, dat zij de voorspelling van Mussolini: „De vrede is meer nabij dan men meent", kan rechtvaardigen. Mussolini weer terug naar Rome Het D.N.B. meldde van den Bren ner: Hitler en Mussolini hebben heden morgen op den Brenner in den salon wagen van den Duce een hartelijk on derhoud' gehad, dat 21/2 uur duurde. Bij het onderhoud waren aanwezig de rijksminister van buifenlamdsche zaken Ven Ribbentrop en de Italiaansche mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. Havas meldt nader: Mussolini is om 18.13 uur met Ciano van den Brenner naar Rome vertrokken, Sumner Welles en Taylor bij den Paus Vanmorgen kort voor tien uur is Sum ner Welles, vergezeld van Taylor, aan gekomen bij het Vaticaan, waar hij met het gebruikelijke ceremonieel ontvan gen werd'. Om- tien uur werd hij ge leid1 naar d'e particuliere bibliotheek van den Paus. Sumner Welles had1 Zaterdagmichfag om zes uur een onderhoud1 met Mussolini. Hij -zal hedenavond' naar San Rëmo* ver trekken, waar zijn vrouw vertoeft,' en zich pas Woensdagmiddag, ,24 uur later dlamjiet plan was, op diè „Conté di 'Savdia" naar Amerika inschepen, - - - - *- v Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt medé.* „Op grond van de resultaten der ver kenningsvluchten van de laatste dagen, heeft de Duitsche luchtmacht een aan val gedaan op de in Scapa Flow lig gende deelen van de Britsehe vloot. Hierbij werden minstens vier oorlogs schepen, waaronder- drie slagschepen, en een kruiser, door bommen getroffen en zwiaar beschadigd. De beschadiging -vaii Iwee^' aïidéré* 'Oorlogsschepen is waarschijnlijk. Bovendien werden de vliegvelden Stom nes, Earth House en. Kirkwall, alsmede een luehtafweerbatterij gebombardeerd. Niettegenstaande krachtigen afweer van vijandelijke jachtvliegtuigen en luchtdoelge schut, voerden de Duitsche vliegtuigen hun opdrachten met succes uit en beerden zij zonder verliezen terug. De Britsehe admiraliteit heeft een offi cieel communiqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt: Duitsche vliegtuigen hebben Zaterdag om 19.50 uur een luchtaanval gedaan op de vlchotbasis Scape Flow. Veertien vijandelijke vliegtuigen bereik ten het doel. Zij wierpen* een. aanzien lijk aantal bommen, waarvan er één een oorlogsschip trof, diat slechts ge ringe schade kreeg. Ook werden bommen uitgeworpen bo ven land, waarbij geen militaire doe len werden getroffen, doch een burger werd gedood en zeven gewond, waar onder twee vrouwen in het dorp Brid- ge-cf-Waith, terwijl vijf huisjes werden beschadigd. Onder het vlootpersoneel vielen zeven slachtoffers. De familie is verwittigd'. De scheepsbatterijen, de kustbattenjen en gevechtsvliegtuigen kwamen in actie om den vijand te verdrijven. Ben vliegtuig werd neergehaald en naar men gelooft, zijn andere vliegtuigen beschadigd. Die burgers, die blijkens dit communi qué gedood zijn, zijn de eerste slachtoffers onder de Britsehe 'burgerbevolking sedert het uitbreken van dén oorlog. De eerste burger, die werd' gedood', was -James Isbister, oud' 27 jaar, ambtenaar bij dën graafschapsraad' der Orkaden. Hij stond) in huis bij dé deur te kijken naar het vuren van het luchtafweergeschut op dé aanvallendé vliegtuigen, toen een vrja'n- délijk toestel, ijlings vertrekkend'e, zijn last van 19 zwaar explosieve bommen liet val len. Dezelfde bom verwondde twee buren, die ook bij de deur stondén. De andere bommen vernielden het huisje van een oude vrouw. Een tweedé vluchtende ma chine wierp 18 bommen tegelijk neer. In totaal kwamen ruim- 50 zwaai* explosieve bommen en vele tientallen brandbommen nêer bij huizen, boerderijen en op dé hel lingen der heuvels van het district Britsehe vlootkringein hebben gisteravondi commentaar gegeven op de Duitsohe be weringen ten aanzien van den aanval op Scapa Flow: „Het feit, dat het Duitsche opperbevel zoo begeerig is om dé lucht- schermutselingeh boven Scapa' Flow op te blazen en dé belachelijke beweringen over schade toegebracht aan eenhedën der Britsehe vloot, verraadt ongepaste zenuw achtigheid en den bijna kinderlijken weinsch om iets te hebben waarover gepocht kan worden. Steeds is erkéad', d'at onze Ooste lijke en Noordelijke bases bloot staan aan luchtaanvallen, maar '«wij vertrouwen ia staat te zijn ons vaneen goeden kant te laten zien bij het voortzetten, van den strijd. Het is zeer kenmerkend', dat slechts: een klein deel der door dien vijand uit gezonden vliegtuigen ereprijs op stelde in actie te komen. De andere moeten ver- dwaaid' zijn. Zelfs waren 'de meesten, di© aankwamen, er tevredén mee burgers van een klein dorp, 5 of 6 -mijl van de havens, te dooden en te wondén, liever dan het vuur der schepen en- batterijen te bra- veeren". Weereen Finsche delegatie naar Moskou President Kallio van Finland heeft na een bijeenkomst van den-raad van state, het Finseli-Russïsehe ivredesverdrag be krachtigd. Hij heeft Paasikivï efi Vojorunaa gevol machtigd voor het uitwisselen dér rati ficatie-oorkonden, die verens het vredes verdrag uiterlijk tien dagen na hetslui ten van den vrede je ."U dient te geschieden. De datum v'por de uitwisseling is nog niet bepaald. Men wacht op be richt cier Sovjel-regeering? Nog-Verst! -te kwesties te regelen. Havas meldt: Vandaag zal wederom een Finsche dele gatie met Paasikivi aan hot hoofd, naar Moskou vertrekken, om' mét de Sovjet- regeermg verscheidene kwesties te regelen, die bij de eerste vredesonderhandelingen hangende zijn gebleven. u Het betreft hier in bet bizonder: r 1. De nauwkeurige,*, afbakening der Fmsch-Russische grenzec. -Bij deze bespre kingen zal Finland vertegenwoordigd wor den door Paas'kivi en jVojonmaa 2. Het openen van. ecogomische bespre kingen, als in het'-véïjïrdg»voorzien. 3. Hervatting dor économische betrekkin gen. A f[ Tenslotte zal Paasikivi' het door het Fin sche pari ement .geratificeerde- vredesverd rag naar Moskoii brengen'. T- Bezetting van V/jforg door de Russen De „Krasnaja .Zvezda" meldt over de bezetting van Wiborg,' (loorl. de roode troe pen: eenheden sappieurs z&i krachtig bezig de stad van mijnen ,je -z i -Zij worden gev,qjgd'èg^^^is^én^egei^ianwers, ,die sneeuw ruimen en den ijskorst -verbreien, om de straten voor beF verkêer geschikt te maken. Electriciens herstelien de leidia gen, teneinde op 19 Maart de stad van iiuoht te voorzien. De pompinstallaties en waterleidingen worden nagezien, zoodat de bevolking spoedig water zal hebben. Brand- weerafdeelingen blusschen de laatste bran den. Spoedig zal niets 'herinneren aan de vijandelijkheden. Green demobilisatie. Uit Helsinki wordt vernomen, dat geen enkele demobilisatiemaatregel is gevolgd op de onderteekening vafi. den Russiseh- Fmschen vrede. De opleiding van gemo biliseerde militairen wordt actief voortge zet en reeds is de aanleg van verster- kingswerken ter hand genomen door sol daten van oudere lichtingen langs de nieu we grenzen. Arbeiders, die in dienst ge steld zijn van de fabrieken van oorlogs tuig, worden daar nog drie maanden ge houden. Rusland versterkt de nieuwe grens met Finland. Het Fmsche dagblad üusi Suomi publi ceert eeu bericht uit Moskou, volgens het welk dé URSS zich voorstelt een enorme verdedigingslinie te bouwen langs de nieu we grens met Finland'. Deze linie zou „Worosjilof-linie" lieeten. De verdedigingswerken zullen een dek king vormen voor dé Karelische landeng te en het gebied' van het Ladogameer. De werkzaamheden zouden spoedig ter handi genomen worden. Het door Finland afge stane gebied' zou als militaire zone wor den ingericht, waar zich geen burgers zou den mogen ophouden. Ook zou zoo spoe dig mogelijk begonnen word'en met den wederopbouw van Wiborg. Het Fransche iegerbericht van Zaterdag avond luidt: „Wederzijdsdie artillerie-acti viteit in het gebied' vain d'e Saar. Otnze posten hebben ten Westen van de Vogezen vijandelijke patrouilles teruggedrongen. Eenig schieten langs dén Rijn". Volgens het Duitsche Iegerbericht heeft een verkenaingspatrouille Zater dag aan het Saarfront een Fransche waarnemingspost zonder eigen verliezen uiteen geslagen. De luchtmacht heeft ver kenningsvluchten gemaakt boven de Noord zee en Oost-Frankrijk. Duitsche jachtvlieg tuigen hebben ten Westen van Breisacht een Fransche kabelballon brandend' neer geschoten. Het Fransche Iegerbericht van gister avond luidt: Duidelijke bedrijvigheid der verkenhiugselemettfen te Westen van de Vogezen. Het Fransche Iegerbericht van hedenoch tend) luMtj „Een vijandelijke indringlngspogiag ten Oosten van de Moezel is op het vuur van onze artillerie en infanterie afgestuit". handelsverdrag Aftonbladet te Stockholm meldt uit Moskou, dat de Sovjetregeering het voornemen heeft met Finland onder handelingen te openen over een han delsverdrag en met Zweden en Noor wegen over conventies, die niet al leen betrekking hebben op don goede- renruil, maar ook op het transito van Russische goederen naar havens aan dé Westkust van Zweden en de At lantische kust van Noorwegen. Het genoemde blad voegt hieraan toe, dat den beiden Scandiaavischea landen ge vraagd zal worden vrijhavens ter be schikking te stellen van Rusland. Deze havens zijn nog niet uitdrukkelijk aan gewezen. Neilerlandsehc schepen redden een gedeelte der bemanning. Volgens te Rotterdam ontvangen berich ten is het Engelsche stoomschip „Mel rose" op de Noordzee ter hoogte van Fairy- bank, tengevolge van een mijn of een tor pedo gezonken. Vier opvarenden zijn door Nederland- sche schepen gered. Het motorschip „Net tie" van J. Vermaas' Scheepvaartbedrijf te Rotterdam heeft twee opvarenden, o.w. de kapitein te Zeebrugge aan land gezet. Het motorschip „Catharina" van Solleveld's Scheepvaart -en Agentuur Maatschappij, te Rotterdam^ bracht ook twee schipbreukelin gen in Zeebrugge aan wal. Vermist worden nog vier en twintig leden der bemanning. Het is echter mogelijk dat dezen zich in twee sloepen hebben weten te redden. Britsch m&rinetreiler gezonken. Officieel is te Londen medegedeeld, dat de Britsehe mannetreüer „Maida" Zater dag op een Duitsche ïrnjn is geloopen en gezonken. De commandant en vijf minderen worden vermist. Men vreest, dat zij om gekomen zijn. Zuid-Slavisch schip gezonken. Het Zuid-Slavische s.s. „Slava", d'at 4512 ton meet, is bij de kust van Wales ge zonken. Een man wordt vermist, de ander opvareiiden^zijn aan. land gebracht. Verder wordt gemeld, dat Zaterdag in het kanaal van Bristol een onbekend' scliip, naar men gelooft een vaartuig van ver scheidene duizenden ton, gezonken is. Oog getuigen zagen de opvarenden in een boot van het verdwijnende schip wegroeien. Luchtgevecht aan de Sehotsche kust. Vier Duitsche bombardementsvliegtuigen zijn gistermorgen gezien buiten de Sehot sche Oostkust. Zij werden terstond op gevangen door Engelsche gevechtstoestel- Se ri, die den strijd aanbonden. Twee Duit sche toestellen werden beschadigd; men ge looft, dat een hunner zijn basis met zal kunnen bereiken. Duitsch vliegtuig op Deensck gebied neergestort. Nabij Koebelev, in het N.W. Van het Deensche eiland Lolland', is gisteren een Duitsch militair vliegtuig neergestort. Men gelooft, dat de uit twee personen bestaande bemanning zich met valschermen heeft gered, daar gisterochtend in d'e na bijheid van de machine twee parachutes werden gevonden, weike gedeeltelijk door vuur hadden geleden. Mogelijk hebben die vliegers zelf de machine m braad' ge stoken. De politie en militaire autoritei ten zoeken thans naar de vliegers. Britsehe vliegtuigen boven de Duitsche bocht britsehe vliegtuigen hebben Zaterdag boven de Duitsche bocht gevlogen. Zij zijn volgens de officieele mededeeling, on danks het vuur van het luchtafweergeschut, alle behouden teruggekeerd. Zweden Gedeeltelijk^ demobilisatie? Op grond van het sluiten van den vrede tusschen Finland en Rusland, zou volgens Dagens Nyheter, nog voor Paschen begon nen worden met de demobili Uic wan bet grootste deel der in NorrL.ad gelegerde Zweedsche troepen. De „St. Annaland" op de Noordzee vergaan De be ui wuiing neemt aan, dat een magnetische mijn de oort zaak is. Het Nederlandsche s.s. St. Atmaland van de Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij te Rotterdam, is gister middag in de nabijheid van Fairybank (volgens een nader bericht 10 mijl trn Zuiden van de „Noordhinder"), op eeu mijn geloopen. De bemanning is gered door het Ne- derlandsche s.s. „Schieland" van de zelfde maatschappij, dat zich in de na bijheid van de „St. Annaland" bevond. Toen de bemanning bet schip verliet, bevond het zich in zinkenden toestand. De „St. Annaland" mat 2248 ton bru to en 1206 netto register ton. Het schip was in 1916 op de werf van A'. F. Smulders te Schiedam gebouwd. De „St. Annaland" was met kolen op weg van New Castle on Tyne naar Sluiskil, De bemanning te Vlissingen binnengebracht. De geredde bemanning van het ss. „St. Annaland1" is gisteravond laat te Vlissingen) aangekomen. Het bleek dat twaalf hunner waren gered door het s.s. „Schieland" en negen door het s.s. „Nieuwland". Met ©en marinevaartuig zijn de schipbreukelin gen van dé op de roede liggende schepen gehaald. Door den dikken mist, die over het water hing, bracht dit nogal moeilijk heden met zich mede. In hotel „Monopole" werden de 12 man nen van de „Schieland", waaronder de kapitein, de heer Vinke uit Rotterdam, on dergebracht, terwijl de overige negen man nen in hotel „Albion" een onderkomen vonden. Wij vernamen van hen, dat het schip, tegelijk met de „Schieland", de „Nieuw land" en de „Schokland'', alle van de zelfde reederij, Vrijdagavond van Newcastle waren vertrokken. De schepen waren ge laden met kolen en bestemd voor Sluis kil. Zij voeren achter elkaar op circa 500 meter afstand'. Zondagmiddag om vijf minuten oven eenen werd de „St. Annaland" in bet* voor schip doqree een, lievige explosie getroffen. De lading vloog ia,de,Jacht en,het achter dek werd bedolven met kolen. Het voorschip zonk dodelijk weg, terwijl het achterschip overheidé naar bakboord zijde. Enkele mannen lagen te slapen, doch! zij slaagden erin naar dek te komen en de sloepen te bereiken. Het bleek dat ieder zijn taak precies kende, waardoor een pa niek werd voorkomen. In groote haast, doch met uiterste kalmte, werden de sloe-' pen gestreken. Het neerlaten van de stuur boordsloep leverde eenige moeilijkheden op' in verband met slagzij. Binnen korten tijd hadden allen het schip verlaten, dat toen spoedig geheel op zijn zijde lag. Ongeveer 40 minuten na dé explosie verdween het schip in de diepte. De schipbreukelingen roeidén naar de andere schepen die on middellijk waren gestopt. i Na ongeveer een half uur nam die „Schie land" een sloep aan boord, terwijl de Nieuwland" de andere oppikte. Het bleek, dat niemand eenig letsel had gekregen. Voor het redden van eenig bezit wasi geen tijd geweest, zoodat de mannen in hun werkpakje aan land' kwamen. Als oorzaak van de ramp neemt men algemeen aan, dat deze aan ©en mag netische mijn is te wijten, hoewel het bevreemding wekt, dat de „Schieland", die toch dei zelfde vaarroute had ge volgd, niet getroffen werd. Men had tevoren verscheidene drijvende mijnen ontmoet, doch deze op behoorlij ken afstand gepasseerd. De zee was vrij ruw, maar niet gevaarlijk voor dé sloepen. De ontploffing geschiedde op ongeveer tien mijl ten Zuiden van de „Noordhinder". De opvarenden hebben hun spoedige redding te danken aan bet feit, dat in ver band werd gevaren. De mannen zijn van nieuwe kleeren voorzien en zullen Maan- dae naar Rotterdam vertrekken. Gemengd Nieuws Kapitale boerderij afgebrand Negentien koeien in ue vlammen omgekomen. Gisterochtend om tien uur is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak eén felle brand uitgebroken in de kapitale boerderij, bewoond door den heer F. Luinstra te Doezum, gemeente Grootegast. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat niets kon worden gered en de brandweer uit Grootegast vrijwel machteloos tegenover liet vuur stond. Binnen een uur tijds waxen het voorhuis en de aangrenzende groote schuur door het vuur verwoest. Negentien koeien die op stal stondén, kwamen in de vlammen om. De geheele inboedel van het voorhuis werd' een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Autobotsing in Den Haag Gezant van Dominicaansehe re publiek ernstig gewond. Op liet kruispunt BankastraatLaan Copes le 's-Gravenhage zijn gisterochtend ongeveer half twaalf twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. In een van deze wagens zat de sinds enkele da gen bij het Nederlaqdsche hof geaccredi teerde gezant van de Dominicaansche re publiek, de heer M. Henriquez Ureua, die het slachtoffer van deze aanrijding is ge worden. Hij kreeg een schedélbasisfractuur en inwendige kneuzingen en is in emsti- gen toestand naar een ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht De chauffeur van de auto van dén ge zant en de bestuurder van den andtereu wagen, kregen geen letsel. De wagens wer den ernstig beschadigd. De botsing is vermoedelijk een gevolg van het feit, dat de chauffeur van de auto, waarin de gezant was gezeten, geen voor rang heeft verleend. 0«m courant verschijnt dagelijks, met uit- tondering van Zon- en FeeBtdsgen, l'rjjs per kwartaal f 3.franco per post f 2.S0. Prijs per week- 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertantien voor het eerstvolgend num mer moeten voor elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags voor uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. PrJJs der Advertent! 8n: van 15 regel? M53; Iedere regel meer f0.30, in het Zaterdagnummer 15 regel3 f 1.80, iedere regel meer f0.35 Reclames f CX7B per regel. IncaB8okosten5 ets j Eostkwltantieslö ets. Tarieven van advertentilm ij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaars OnrrolriLa wnwlnn fanon fton.nllliatflttnn If lat n a. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine* Advertenbën opgenomen i ro.50 t/ra. 15 woor-. aen, f 0.75 t/m. 25 \*oordea Elk woord meer cent tot een maximum van 30 woordea, 's Woensdags: Kleine Advertentiön tot 25 woor-, den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet' Bureau bezorgd. 's Zaterdags* Kleine Advertentiën J1.00, indien niet vóór Vrydagavond 0 uur bezorgd. "f*

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1