g iallieerde RAAD BIJEEN Geen vrede zonder onderling overleg Is hier iets voor tl bij EERSTE BLAD Fa. A. J. v. d. VEN Vrijdag 29 Maarti 1940 ,,'T VINKji" 92sle Jaargang, No. 22438 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK E H TEL. 69300 (3 lijnen). Tel. No. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De geallieerde oorlogsraad bijeen Officieel "wordt medegedeeld: Te Louden is gisteren de zesde bijeen komst van den oppersten raad vair oorlog gehouden. De raad vergaderde des morgens en lcwam in dan middag opnieuw bijeen. Engeland was vertegenwoordigd door Cham berlain, Halifax, Churchill, Oliver Stanley en sir Kingsley Wood, die waren vergezeld van sir Alexander Cadogan, sir Cyrill Ne- wall, sir Dudley Pound, en sir Edmund Ironside. Frankrijk was vertegenwoordigd door Reynaud, Campinchi en Laurent Ey- nac, die waren vergezeld van Corbin, Alexis Leger, generaal Gamelin, admiraal Harlan, generaal Vuillemin en generaal Koeltz. Chamberlain zeide zich te verheugen dat hij Reynaud op deze bijeenkomst voor het eerst als minister-president kon be groeten. De opperste raad van oorlog besprak de ontwikkeling in de strategische situatie sedert de vorige vergadering en nam be sluiten over het beleid. In het licht van de resultaten, tot stand gebracht door de in December door sir John Simon en Paul Reynaud geteekende overeenkomst, en in het verlangen, de "Strekking dezer o\ ereen- uit te breiden tot alle terreinen, die op de belangen en de veiligheid der beide landen betrekking hebben," hebben beide regeeringen de -volgende verklaringgoed gekeurd De regeeringen van Frankrijk en Engeland verplichten zich wederkeerig gedurende den tegenwoordigen oorlog niet over een wa penstilstand of een vredesverdrag te on derhandelen en geen wapenstilstand of vre desverdrag te sluiten, tenzij bij wederzijdsch goedvinden. Zij verplichten zich geen vre desvoorwaarden te bespreken, voor zij het volledig zijn eens geworden over de voor waarden, die no-odig zijn om beide landen een werkelijken en blijvenden waarborg voor hun veiligheid te verschaffen. Ten slotte verplichten zij zich na het sluiten van den vrede op elk terrein gemeenschap pelijk te blijven handelen,zoolang dat noo- dig mag zijn voor de verzekering van de veiligheid van beid© landen en voor het met andere landen opbouwen van ©en in ternationale orde, die de vrijheid der vol ken, de eerbiediging van het recht en de handhaving van den vrede in Europa waar borgt. r Daladier niet te Londen. Daladier beeft wegens ongesteldheid de bijeenkomst van den oppersten raad van oorlog te Londen niet kunnen bijwonen. Hij heelt weer last van een voeteuvel, dat hij heeft opgeloopen tijdens zijn laatste bezoek aan het front. Gezanten-bijeenkomst te Londen In gezaghebbende Rritsche kringen ver neemt men, dat de Rritsche ambassadeur te Ankara en de gezanten te Athene, Bel grado, Boekarest, Boedapest en Sofia zijn uitgenoodigd naar Engeland te komen om een bespreking op het Foreign Office te hebben. De diplomatieke vertegenwoordigers zul len begin April in Engeland aankomen. Ook de ambassadeur te Rome, sir Percy Lorraine, wordt in April voor een kort verlof Ce Londen verwacht, De beraadslagingen gaan over vraagstuk- ken yan economische» on politieke», aard. Het besluit der Britsehe rggeoring over leg te plegen met den Britschcn ambas- sadeux to Ankara on de Britscho g'Gzamtcn te Sofia, Athene, Boedapest,'Boekarest en Belgrado is, volgens der diplomatieken medewerker van Reuter, nieuw noch ver- ïassend. In d«i laatsten oorlog was het veelal gebruik der repeering gezanten in hel bui tenland over te laten komen ter bespre king van de vraagstukken van hu» spe ciale zones. Het schijnt slechts redelijk, aldus de medewerker, dal op een oogenblik als thans, nu de Balkan on de Levant zoo zeer op den voorgrond staat, dat de Brit sehe vertegenwoordigers in deze streken tezamen worden gebracht voor een ge- dachfenwisiGling onder leiding van den mi nister van buitenlandsche zaken. De Britsehe ambassadeur te Rome wordt de volgende maand c\oneens te Londen vernacht. Er wordt in herinnering gebracht, dat ook de Fransche regeering overleg pleegt met haar vertegenwoordigers in het buiten land. Komt de Duitsche vloot in actie? Reuter meldt uit Londen: Een „onbevestigd bericht" dat Duitsche oorlogsschepen uit Wilhelmshafen zijn opge- stoomd of opstoomen om den strijd aau te binden tegen Britsehe zeestrijdkrachten, welke belast zijn met de controle op de contrabande, is gisteravond dooi den om roeper, van radio Roma verspreid. Hij zeide, dat Duitsche koopvaardijsche pen in de Noordelijke watered opdracht heb ben gekregen ©en toevlucht te zoeken in de dichtstbijzijnde haven. Britsch eenvoei door Duitscb vliegtuig aangevallen. Kort na middernacht ueefl de Brits» he admiraliteit medegedeeld, dat een vijan delijk vliegtuig gisteren ee» onzer con vooien op de Noordzee heeft aangevallen en vijl bommen heeft uitgeworpen, welke geen schade hebben aangerichte Het D.N.B. meldt: Gisteravond hebben Duitsche gevechts vliegtuigen onder slechte weersomstandig heden een Britsch convool in die nabij heid van de Shetlandeilanden aangevallen. -Bovendien is in het Kanaalëèn - Franscliën torpedobootfager aangevallen. Het convooi werd uit elkaar gedreven en verscheidene schepen werden door bommen getroffen. Gedurende den dag hebben Duitsche vliegtuigen meer uitgebreide verkennings vluchten gemaakt boven de Noordzee, En geland en Frankrijk. Niettegenstaande kraehhgen afweer brachten de vliegtuigen, die wederom naar de Shet'andeilanden en de Orkaden waren gevlogen, waardevolle berichten mede. Twee vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. De Duitsche duikboot in de Noorsche watereu. Gisteren heeft een Noosrsch marinevaar tuig, geëscorteerd! door sterke macht van andere marineschepen en vliegtuigen de Duitsche diiikhoot, die bij Mandal aan den grond is geloopen, naar Kristiansaud ge sleept. De opvarenden zijn alle» zeer jong; vele» zagen er uit als jongelieden beneden de 20 jaar. Zij waren erg teleurgesteld, doch veroorzaakten geen moeilijkheden, toen d© Noorsche autoriteiten hun mede deelden, dat zij overeenkomstig de Noor sche neutraliteitsregelen geïnterneerd moes ten worden. Toen de duikboot aan den grond liep, werd zij het eerst door een visseher ge zien. De bemanning vroeg hem te helpen bij het vlotbrengen van den bodem, doch bij weigerde met de bewering, dat hij de mannen niet kon verstaan. Hij haastte zich d'e marine-autoriteiten te waarschuwen, waarna schepen en vliegtuigen een onder zoek gingen instellen. Het geallieerde leger in het nabije Oosten. De oefening en samenwerking der ge allieerde strijdkrachten in het nabije Oiosten Baan in versneld' temp© voort. D» eerste gecombineerd!© manoeuvres tusschen de Britsehe, Indische, sn Egyptische legers zijn begonnen. De troepen, die gelegerd zijn aan de Transjordaansdie grens, nemen voor de eersfce maal deel aan de operaties met een Arabisch legioen van Emir Ab dul Ja. De manoeuvres znllen een weck duren Britsch verkenningsvliegtuig slaags met Duitsche toestellen. Een Britsch Hudson verkenningsvliegtuig heeft tij-den s een normale patromllevliicht boven de Noordzee op 160 mijlen uit de kust strijd geleverd met twee Duitsche toe stellen. He! EngeJsclie vliegtuig Is behou den op zijn basis teruggekeerd. Het was door twintig kogels doorboord, terwijl uit een der mo-tordeelen olie liep. Gedurende het gevecht werd' een der leden der be manning van een der Duitsche toestellen', naar men gezien heeft, getroffen. Dk man viel voorover. Aan het einde van liet gevecht sleeg rook op uit dezelfde Duit sdie machine. Duitsche schepen in Indië gereed voor vertrek Blijkens Aneta-beriohtea uit Indische havenplaatsen maakt een aantal Duit sche vrachtschepen zich gereed om te vertrekken. Vele Duitsche schepen lig gen reeds sedert den aanvang van den oorlog in Indische havens, waar zij een toevlucht zochten, in vgrband niet het niet betalen van havengeld is reeds op verscheidene schepen beslag ge legd. Enkele liggen aan, de ketting; van andere zijn maehine-onderdeelen weggehaald', zoodat zij niet kunnen wegvaren. Wat deze schapen betreft zal eerst de schuld betaald.' moeten worden, eer zij in staat kunnen wor den gesteld te vertrekken. In de haven van Tjandjong Priok lig gen drie schepen: -de „Nord'mark", de „Rendsburg" en de „Vogtiand1". De beide eerste schepen nemen lading in; de „Rends burg" wordt geheel grijs geschilderd. Het schijnt, d'at gewerkt wordt aan de opheffing van de b'eslagieggingeite door middel van een bankgarantie. De te Sabang liggende „Momi" en „Rick- mers" hebben kolen ingenomen. Drie an dere Duitsche schepen liggen neg aan de ketting. De „Siassfurt" neemt in Tjilatjap kolen in. Uit Padang wordt nog nader gemeld, dat een van de vijf Duitsche schepen, welke te Padang zijn opgelegd, dte „Sonech", ge reed' is om de terugreis te''aanvaarden. Het schip is reeds volgeladen met handels goederen en opnieuw geverfd, waarbij de scheepsnaam niet is aangebracht. Uit Makassar wordt bericht, dat de „Gina", een sleepboot van het Ned'. Ind. Steenkolen Handelmij., aldaar is aangeko men. Deze sleepboot heeft dte „Scheer' welk schip niet. op eigen kracht kan varen door het ontbreken van machineonder deelen in verband met een beslaglegging op het schip, naar de kade gesleept, waar onmiddellijk een aanvang wutd - gemaakt met het inladen van goederen in het schip. Voorts meldt Aneta uit Soerabaja. Twee van de drie Duitsche schepen, welke te Perak zijn opgelegd, worden ge laden, heigeen 's nachts geschiedt. Een van deze schepen, de „Essen" heeft stoom op. Hel wettelijk beslag op deze schepen is echter nog niet opgeheven. Ook uit Makassar en Menado komen bij Aneta berichten binnen, dat de opge legde schepen aldaar zich gereedmaken om te vertrekken. In Makassar en Menado wordt hoofd zakelijk copra in de schepen geladen, naar bij onderzoek bleek. Deze copra wordt tegen contante betaling geleverd'. Van het Westfront Het Frarische iegerbericht van. gister avond vermeldt: Activiteit van- dte artil lerie aan weerszijden in het gebied' van de Westelijke Vogezen. Het Fransche Iegerbericht van heden ochtend luidt „Niets te melden". Poolsche vliegtuigen naar het front. De eerste escadrilles der Roolsohe lucht macht, die zich naar het front zullen begeven, zijn dloor generaal Sikorski, den commandant van het Poolsche leger, ge ïnspecteerd. Sumner Welles bij Roosevelt President Roosevelt heeft van Sumner Welles een verslag ontvangen van zijn Europeesche reis, kort na aankomst van Welles te Washington. Hooge functionnarissen hebben als hun meening uitgesproken, dat er weinig op timisme bestaat ten aanzien van de mo gelijkheden van een vrede, na den terug keer van Welles uit Europa. De conferentie tusschen Roosevelt, Hull en Sumner Welles, welke gistermiddag is gehouden, heeft anderhalf uur geduurd. Bi- zonderheden zijn niet onthuld. Het schijnt, dat Sumner Welles niettemin voldaan is over de resulta ten van zijn reis, daar hij gisteren heeft verklaard: „Ik heb alle gelegen heid gehad 0111 de informaties te ver krijgen waarvoor ik was uitgezon den." Hij heelt ten stelligste geweigerd eenïg verder commentaar te geven. Wellus heeft een korte bespreking gehad met Huü' voor beiden zich naar het Witte Huis bega ven, om het verslag van den specialen gezant uit le brengen. De missie van Gwatkin en Rist Reuter meldt uit Washington: Naar verluidt is overeenstemming bereikt over hervatting op kleine schaal' van, de Britsehe aankoopen van Amerikaamscbe tabak en Duit, en over vestiging van een controlebasis aan de Oostkust van Canada. Dit zou het resultaat zij» van de be sprelringen, welke te Washington gevoerd zijn. tusschen de geallieerde economische missie van Ashton Gwalkin en Rist en vertegenwoordigers der Ameriknansche re geering België Lwie 11 van liet diplomatieke carps naar Brussel. Verscheiden ambassadeurs eu gezanten van Be'gie in den vreemde worden dezer dagen te Brussel verwacht. Hun bezoek draagt een informatief karakter. Zweden Finland raagt boun vakarbeider». De 1-m.sehe regeenng heeft zich tot de Zvveedsclic regeenng gewend, om te ver zoeken, dat Zneedschc arbeiders, vooral bouw vakaibeidcis, naai Finland komen, 0111 aan den wederopbouw mede te wer ken. Men hoopt ongeveer 1000 aibeideis per week te kunnen zenden tot oen to taal van 8 lot 0000. Nie( tegenstaande de looiten m Finland lager zijn dan in Zwe den, hebben talrijke atbeideis hun betrek king verlaten 0111 de Fmsche kameraden te helpen, Italië Graai' Telclrï uit Rome ertnikken. Om 9 uur 40 gisteravond heelt de llon- gaarschc premier, graaf 'leleki, Rome \er laten op weg naar Boedapest. Aan liet station waren aanwezig minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, nu nister rMuli, secretaris der fascistische par tij, de Hongaarsche gezanten bij Quirinaal en Valicaan en tal van leden der Hongaar sche kolonie. Turkije Versterking van de weermacht. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat binnenkort een wetsontwerp, strekken de tot het verleenen van een buitenge woon crediet van 10S millioen Turkschc ponden voor de versterking van d'e lands verdediging, zal worden ingediend. Dit bedrag zal door de centrale bank van de Turksche republiek worden gefinancierd, Vereenigde Staten Uitbreiding van Amerikaansciie luchtmacht vertraagd. De Amerikaansche chef van den staf, generaal Marshall, heeft onthuld, dat de uitvoering van het program tot uitbrei ding van de luchtmacht, op grond waarvan liet,leger.™op 30 Juni-1941 over,...5500 vliegtuigen had zuilen beschikken, in ver band met de enorme verkoopeii aan de geallieerden 2 of 3 jaar vertraagd wordt. Hij zeide, dat deze verkoopen de pro ductie dermate stimuleerden, dat, naar zijn meening. een groot uitbreidingsprogram voor het oogenblik onnoodig was. Levering van vliegtuigen aan de geallieerden. De senaatscommissie voor logerzaken, heeft met 5 tegen 4 stemmen besloten, geen formeel onderzoek in te stellen naar de verkoopen van vliegtuigen aan de ge allieerden. Dit besluit komt na de catego rische ontkenningen van het departement van oorlog, dat deze verkoopen het wape- ningsprogram der Vereenigde Staten in de wai zouden brengen. De straf op spionuage verhoogd. Roosevelt heeft een wetsontwerp onder- teekenct, waarbij de maximum straf op spionnage verhoogd wordt tot tien jaar ge vangenisstraf en 10.000 dollar boete. Fa. RiJNBENOE en VAN KOEK Loopers, tapijten, gordijnen, vakkundig stoffeerwerk „M U S i S SACRUMM HOOGSTRAAT 51 - TEL. 68546 Slijterij en Wijnhandel Singel 03 - Telefoon 67641 Mariastraat 54 - Beyerlandschesiraat I Tel. 67885 Gemengd Nieuws De omlaaggehaalde Britsehe bommenwerper Geen Franschmaa aan boord. In het relaas van het bit Pernis tot dalen dwingen van den Britschen bommenwer per werd gisteren gemeld, dat de inzitten den vier Engelschen en een Fransche be stuurder waren. Dit is niet juist. Alle in zittenden waren van Britsclie nationaliteit. Het misverstand is ontstaan, doordat een der officieren aanvankelijk Fransch sprak. Naar aanleiding van berichten, dat de Britsehe vliegers wier toestel in Neder land tot dalen werd gedwongen, het Neder- landschfc vuur zouden hebben beantwoord, verneemt de luchtvaartmedewerker van Reuter in offieieele Britsehe kringen, dat de Britsehe bommenwerpers zeer nadruk kelijke instructies hebben, dat Zij bij het onopzettelijk vliegen boven neutraal grond gebied, indien aangevallen, het vuur van neutrale gevechtsvliegtuigen niet mogen be antwoorden. Weer een vreemd vliegtuig boven ons land. Do regeeringspersdienst meldt: Gistermorgen werd hij Naarden een uit het Noorden komend vliegtuig van onbe- kena gebleven nationaliteit gesignaleerd. Naar aanleiding daarvan steeg een pa trouille Jachtvliegtuigen op. Eenigen tijd later is dit zelfde vliegtuig bij de grens van Amsterdam van den grond af onder vuur genomen. Bij deze beschieting werd het vhègluig vermoedelijk geraak!. Het ver loor althans 3 a 400 M. hoogte en maakte c-nzexere bewegingen. Het vliegtuig verwij- dorde zich daarop in Westelijke richting buiten ons rechtsgebied. Een mijn ontploft Te Kamperduin nabij Petten. "Voor d'e tweede' maate-op-één dag is gisteren nabij "Petten een mijn tot ontplof-; fing gekomen. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft de krachtige wind een zeemijn op de zee wering te Kamperduin gestooten, op dri« en een halve K.M. van de plaats, waar in den nacht een mijn explodeerde. De schade was ditmaal evenwel gering. Een aantal ruiten van huizen in de onmid dellijke omgeving sprong. Er bevmdt zich thans nog een mijn nabij hoofd 14. fn verband hiermede hebben de militaire autoriteiten de noodige maatre gelen getroffen en den weg Petten-Kam. perduin afgezet. Aanrijding tusschen auto en politie-motor Een agent gedood. Op den hoek van de Gouverneurlaan en de van Zeggelenlaan te 's-Gravenhage, zijn gistermiddag om half vijf een personenauto en een politiemotor tegen elkaar gebotst met het gevolg, dat de motorrijder kort daarop is overleden. Het slachtoffer is de 50-jarige agent- van politie J. K., die een schedelbasisfractuur kreeg. De geneeskundige dienst voerde hem naar het gemeenteziekenhuis aan den Zuid- wal, alwaar h ij korten tijd na zijn opneming is overleden. De 32-jarige mejuffrouw J. S. M. van H. bestuurde de auto. Zij kreeg geen letsel. Do oorzaak van het ongeval is nog niet vastgesteld. De overstroomingen in Zuid-Slavië. Het overstroomingsgevaar neemt in ver scheidene deelen van Joegoslavië cata- stropliale afmetingen aan. 1 Door d'e pias ingetreden nieuwe koude, gepaard gaande m<sf regen en sneeuw, stijgt het water ov ral. De Donau staal bij Semendria 720 centimeter boven den normalen stand. In do geheele Wojwodina vormen kilometers breede vruchtbare land streken, eon groot meer. De b-wolking is sinds een week be ig dijkdoorbraken te voorkomen. De Isai is over zi|n geheele stroomgebied' buiten zijn oevers getreden en liecft reeds tal van nederzettingen ver nield. Merkwaardige a a rdvarsch ui ving. Bij Circuela in de Spoansche provincie Badajoz doet zich sedert ©en maand onge veer een aardverschuiving van grooton om vang voor. Na zwaren regenval verdwenen eerst langzaam, daarna sneller, cenige heu vels, terwijl de grond op ander© plaatse» naar boven kwam. Talrijke boomen zijn ontworteld. Geheele velden zijn zoozeer verschoven, da.t op plaalsen, waar tevoren tarwevelden lagen, thans vruchtboom©» staan. Op vele plekken vertoont de grond diepe spleten, terwijl hier en daar meerljes /ijti ontstaan. X K s* 1 f I r r-a m - Deze courant wrschtfnt dagelijks, met uit* rondering van 35oa- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.80. Prqs per week: 15 cts. Afzon derlijke nummers 4 eta. Abonnementen worden dageljjka aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zjjn, ts Zaterdags vóór O uur* Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. Prijader Advertentiën: van 15 regels f105; Iedere regel meer f0.30, in het Zaterdagnummtr 15 regels fl.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames fü.75 per regel. Incassokostend cts.; postkwitanties 15 cts. iarieven van ttthertentan bij abonnement zijn aan bet Bureau vei knjgbmu Dagelijks worden tegen vooruit bet iliug Kleine Advertentien opgenomen «ru.50 t/m. 15 wooi- den, f 0.7a t/ra. 25 woorden. Elk woord meer 6 cent tot een maximum van 30 wooideiu '8 Woensdags. Kleine Advertentien tot25woor den f 025, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd 's Zaterdags' Kleine Advertentién 11.00, Indien niet vóór Vrydagavond 0 uur bezorgd. HOOGSTRAAT 32 - Anno 1889 - TEL. 68QU Wij hebben er belang bij te zorgen dat U tevreden bent. Dat zegt alles! LANGE HAVEN II5 - TEL. 68I45 Speciaal adres voor bruiloften en partijen. Desgewenscht buffet onder eigen beheer. Modern ingericht. Soiled en vertrouwd adres. Aanbevelend. L. P. IAHEER, Azn, SUPRA JENEVER2.V0 p. Liter BRANDEWIJN3.— CITROEN JENEVER 2.90 COGNAC 3.10 ADVOCAAT.vanal *1.15 Flesch BORDEAUXvanal 0.90,, RIJN- en MOEZELWIJN vanaf 1.25 VERMOUTHvanaf 1.— Lft.fl. OUDE JENEVERvanaf 2.95 „Lit.kr. A *-9tA.v W 1 V 'r r v

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1