SOVJET RUSLAND BLIJFT NEUTRAAL Molotof over de Russische politiek KOOLHOVEN KL00BTERBALSEM EERSTE BLAD W. A. VERWAYEN VLIEGTUIGEN N.V. VERSTUIKINGEN Filmgiinsters Zaterdag 30 Maart 1940 92ste Jaargang. No. 22439 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Soerits naar Moskou vertrokken Finland economisch afhankelijk? 'Van het Westfront Britsch convooi aangevallen De krachtverhouding in de lucht Roosevelt over een stabielen vrede In Europa België Frankrijk Engeland Noorwegen WONING-INRICHTING BINNENLAND AKKER'S Gemengd Nieuws Vreemde vliegtuigen Rechtszaken De Haagsche spionnage-affaire Arbeider onder vallenden boom Auto te water Deze cooraot verschijnt dagelijks, metuit- tcEiieriag van Zon- en feestdagen. Prigs per kwartaal f 2.franco per post t S.50. Prgs per week- 15 eta. - Afzon- derlflkt cum-:-'era 4 eta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenties voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf aur san het .Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór *J uur. Een bepaalde plaats van advertontie'n wordt niet gewaarborgd. SCHIEDA Prijs der AdvertentiSn: van 15 regels f i 55; Iedere regel meer f030, in het Znterdagmimroer 15 regels ft.80, iedere regel meer fO.35 Reclames f0.75 per regel. IacassoKosten5cti gostkwitanties 15 ets. 'ianeven van advertenlitn ij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen ft 10.50 t/m 15 woor den, f 0.15 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 6 cent tot een maximum van 90 woorden- 'a Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, unts vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00,indien niet vóór V>\jdagavond 6 uur bezorgd. De voorzitter van den raad van volkscommissarissen van Sovjet Rus land en volkscommissaris van buiten- landsclie zaken der Sovjet-Unie, Molo tof, heeft gisteravond ih een redevoe ring tot het Sovjet parlement o.a. ge zegd: Wij moeten onze neutraliteits- -politiek handhaven en ons onthouden van deelneming aan den oorlog tus schen de groote mogendheden. Molotof was begonnen met te zeggen, dat er in de afgeloopen vijf r maanden veel voorbeelden zijn geweest van een Fransch- Britsche vijandigheid jegens de Sovjet-Unie. Er werd gezegd, dat Groot-Brittannië en Frankrijk oorlog voeren om hun verplich tingen jegens Polen na te komen. Het is thans volkomen duidelijk, dal hun bedoelin gen zijn een volledige tor nederwerpdng en verminking van Duitschland. I>e houding van Groot-Brittannië Molotof vervolgde: Groot-Brittannië beeft geweigerd reeds lang gegeven Sovjet-Rus sische opdrachten uit te voeren en deze vijandige houding is ten slotte geculmineerd in de in beslag neming van twee Russi sche schepen. De Britsche regeering heeft getracht deze daden ie rechtvaardigen door aan te voeren, dat de goederen voor Duitschland bestemd waren. De Fïnsehe liërlBg-r Sprekende over den Finschen oorlog, zeide Molotof: Wij streden niet slechts te gen Finsche troepen, doch tegen de ge combineerde strijdkrachten van de impe rialisten van een aantal landen, met inbe grip van Groot-Brittannië en Frankrijk. Militaire hulp voor Finland kwam niet alleen van de geallieerden, doch ook van zekere andere imperialisti sche landen, met inbegrip van Italië en zelfs van de Vereenigde Staten. Naar schatting bedraagt het aantal doo- den aan Finsche zijde niet minder daft 60.000 on het aantal gewonden niet min der dan 250.000. De werkelijke reden voor hulp aan Fin land van de zijde van Groot-Brittannië en Frankrijk is, dat Finland gereed was als basis voor militaire operaties tegen de Sovjet-Unie. Het Scandinavische defensieve verbond. AVij moeten ons schrap zetten tegen alle pogingen het zoo juist gesloten -vredesver drag te schenden. Dergelijke pogingen zijn door Finland en ook door Noorwegen en Zweden gedaan onder het voorwendsel van een militair defensief bondgenootschap.. Het is niet moeilijk te begrijpen, dat deze pogingen gericht zijn tegen de Sovjet-Unie en ingegeven zijn door een verlangen naar wraak. Een deelneming van Noorwegen en Zweden aan een bondgenootschap met Finland' zou een afzien van hun tra ditioneels neutraliteitspolitiek behelzen en het begin zijn van een nieuwe bui- tenlandsche politiek, waaruit de Sovjet Unie slechts duidelijke conclusies zou kunnen trekken. De geruchten, dat de Sovjets eenige aan spraken^ zouden hebben doen gelden op havens in Zweden en Noorwegen zijn niet waarA te worden tegengesproken. De betrekkingen met Turkije, Iran en Roemenië. Onze betrekkingen met Turkije en Iran zijn bepaald door niet-aanvalsverclragen en wij zijn vastbesloten onze verplichtingen -na te komen. Met Roemenië hebben wij geen niet-aam-alspact Dit is te verklaren uit het nog steeds niet geregelde geschil over Bessarpbië. De Sovjet Unie is evenwel niet van zin dit land door oorlog terug ie winnen en er is geen achteruitgang in onze betrek kingen met Roemenië. Het Verre Oosten en Voor-Azië. Japan moet er zich van bewust zijn, d!at de Sovjet Unie geen enkele schending barer belangen zal dulden. Slechts indien dat wordt begrepen, kunnen onze betrekkingen met .Tapan op bevredigende wijze lot'ont wikkeling komen. In Syrië en het naburige Oosten bestaat een wantrouwen over d'e activiteit der Oostelijke légers van de Westelijke mo gendheden onder leiding van generaal Wey- gand. Wij moéten waakzaam zijn tegenover alle pogingen déze, troepen te gebruiken yoor jegens' de Sovjet Unie vijandige be doelingen. Hun moet duidelijk zijn, dat het gevaarlijk is met, -vuur te spelen. De bétrclddngcn met de Ver eenigde Staten. Molotof zeide len slotte: Onze betrek kingen met de Ver. Staten zijn in den Iaatsten tijd niet verbeterd'. Tevens zijn zij niet slechter geworden, tenzij wij bet z.g. moreele embargo tegen de Sovjet Unie in beschouwing nemen, d'at, nu de vredie roet Finland is gesloten, ontbloot is van iedere beteekenis. De ambassadeur van de Sovjet-Unie, te Parijs, Soerits, is met de Simpilon- Orient-Espress van 8 uur gisteravond nil Parijs naar Moskou vertrokken. De Fiusch -—Russische onder handelingen. Reuter meldt uit Stockholm: Volgens berichten uit Moskou duren de onderhandelingen, die de Finsche gede- le'geerJen Paasdrivi en Vionrnaa daar voeren, ianger dan men verwacht had. Men zegt, dat de Russen het terrein der besprekingen uitbreiden met het doel, ook een grooteren invoer van Finsche goede ren, in het bizonder industrieproducten, te behandelen. »Men denkt, dat een speciale gemengde commissie over een nieuw handelsverdrag zal onderhandelen. Volgens het Estland- sche blad' Rahvaleht, dat door den cor respondent te Tallinn van Aftonbladet aan gehaald wordt, zal Finland in economisch opzicht van de Sovjet Umie afhankelijk worden. Tot dusverre zijn bij de besprekingen slechts principieele kwesties behandeld. Men "verwacht, dat zich de volgende maand .een Finsche handelscommissie naar Mos kou zal begeven. Men zegt ook, dat voor verscheidene grenskwesties nog geeft over eenstemming bereikt is. Een bericht uit Helsinki meidt, dat de Russen hun keurtroepen uit d'e in Finland bezette streken terugtrekken en ze ver vangen door andere afd'eeüngen. Het Fransche iegerbericlit van gister avond luidt: „Plaatselijke actie der elementen, die met den vijand in contact zijn. Vrij groote bedrijvigheid der beide luchtvloten. Een twee-motorig Ddilsch vliegtuig is in onze linies door het afweergeschut neergescha. ten. Bovendien is op 28 Maait een Duitscli verkenningsvliegtuig boven onsterritoir neergehaald". De Britsche admiraliteit deelt mede, dat vijandelijke vliegtuigen gisteiavond opnieuw geprobeerd hebben „onze eonvooien op de Noordzee" aan te vallen, fn het eer ste geval geschiedde de aanval door een envel vliegtuig, in het tweede geval wer den slechts twee bommen uitgeworpen. Hel is niet bekend, hoeveel vliegtuigen daarbij betrokken waren. Beide bommen zijn in zee terecht gekomen, zonder schade aan te richten. In beide gevallen werd de vijand verdreven zonder eenige schade te kunnen aanrichten. Schotsche trciler aangevallen. Do Britsche treiler Princess Roval, uit Aberdeen, is bij de Schotsche Noordoost kust door acht Duitsche bombardements- toestellen aangevallen. Nader wordt gemeld, dat de Duitscho vliegtuigen den treiler met machinegeweer- vuur Jtebbeu bestookt en dat twee bom men bij Jen voorsteven vielen. De treiler kon een haven bereiken, doch 't voorschip lag liep in het water. Twee opvarenden waren abt gewond Hel D.N.B. meldt hieromtrent t Ook op 29 Maart hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen, niettegenstaande moei lijke weersomstandigheden, hun verken ningsvluchten boven de Noordzee voort gezetIn do avonduren stieten de vlieg tuigen op een convooi, dat werd aange vallen. De kustartillerie en het scheeps geschut opende een levendig vuur. Een der begeleidende kruisers weid door ver scheidene bommen getroffen en een koop vaardijschip, dai m het convooi voer, werd tot zinken gebracht. Tengevolge van het slechte zicht kon het resultaat van andere aanvallen niet worden vastgesteld. Een vliegtuig wordt vermist. Wright, de vice-president van Curtis Wright-vliegtuïgfahrieken, schrijft in het tijdschrift „Aviation" dat Frankrijk en Fngeland omstreeks Januari jd. Duitschland nebben overtroffen in de maandelijksche aftevering van vliegtuigen. Hij voegt hier evenwel aan toe, dat de geallieerden, voor wat aangaat, het totale aantal hunner vliegtuigen, niet vóór mid den volgend jaar Duitschland zullen in halen Van dan af zullen zij een grooter aantal vliegtuigen heb}ten, alsook een grooter productiecijfer. President Roosevelt heeft gisteren verklaard, dat er voor direct geringe vooruitzichten zijn op een stabielen vrede m Europa, doch dat de door Sunmer Welles verkregen inlichtingen van waarde zullen zijn, wanneer de tijd zal komen een vrede te vestigen. „Welles heeft geen vredesvoorstellen uit eenige bron ontvangen, noch mij terug gebracht. Roosevelt vervolgde-met te zeggen, dat zijn woorden juist beleekenden, wat zij zeiden: „Er is voor direct* een gering vooruitzicht op een einde van den oor log". Roosevelt zeide, dat al hetgeen door de reseermgen var» Italië, Duitschland, Groot Brittanmfe en Frankrijk nas mede gedeeld aan Welles, door de regeeriug der Vereenigde Staten als volkomen vertrou welijk zou worden beschouwd. De president sprak van de mogelijk heid, dat „m zekere gevallen" het bezoek van Welles zou kunnen, bijdragen tot een beter begrip en vriendschrpre!ijlter betrek kingen tusschen t de yeréyr-i^le "Sjaten en de landen, - welke hij fiat! "bezocht. De missie, aldus voegde de president hieraan toe, bad "door persoonlijk contact en besprekingen een „verheldering" ge bracht in cle betrekkingen tusschen de Vc-recnigde Staten en de Europeesche na ties. De Belgische kustverdediging. Op uitnoodiging van de military autori teiten heeft een aantal journalisten een bezoek gebracht aan de Belgische kustver- dedigings werken. Aan de kust staan testbatterijen en zwaar geschut op rads opgesteld, teneinde een eventueelen aanvaller te beletten op de kust te landen en ook om de havens Oostende en Zeebrugge te verdedigen welke voor België belangrijke ravitailleeringsbases zijn. i Duitscli ers maken communistische propaganda. Na ton ^onderzoek, ingesteld door den commandant van liet kamp van Gurs, heeft de rechter van instructie te Pau een be vel tot voorgeleiding uitgevaardigd tegen vier Duitschers, die geïnterneerd zijn in het kamp van Gnrs, die antifransche com munistische propaganda maakten. De vier Duitschers zijn in Pau ingesloten. Verbetering van de ballon- versperringen. De luchtvaart-redacteur van de Pr-ess As sociation deelt mede, dat belangrijke ver beteringen zijn aangebracht in de ballon versperringen tegen aanvallen uit. de lucht. De luchtmacht heeft proeren hiermede ge nomen en het nieuwe systeem wordt zoo snel toegepast, dat men een oproep heeft moeten doen voor nieuwe vrijwilligers. Dc verliezen der Noorsehe scheepvaart. Tot dusverre zijn tengevolge van den oorlog 59 Noorsche schepen met een to talen inhoud van 204.000 ton d.w. ver loren gegaan, terwijl 402 Noorsclie zee lieden zijn omgekomen. Ik weet het niet 30 Maart. Mijn oom Piet 7egt, dat Duitschland den oorlog moet winnen en dat het einde van het Britsche Imperium in 't zicht is. Ik weet het niet. Ik weet alléén, dat over enkele weken de made liefjes in de voortuintjes zullen staan. Mijn neef Jan zegt, dat Duitschland den oorlog moet verliezen, maar dat Engeland en Frankrijk ook uitgeput zullen zijn en dat de geheel menscbheid aan haar wonden zal bezwijken. Ik weet het niet, ik weet alleen dat de aarde al naar nieuw leven begint te geuren. Mijn tante Marie zegt, dat, van Rusland de victorie zal beginnen, dat wij de com munistische wereldrevolutie zullen zien en dat al onze waarden zullen worden omver- gestooten. Ik weet het niet, ik weet alleen, dat onze poes jongen krijgt. Mijn nicht Cato zegt, dat Engeland met Duitschland zal samengaan, dat Rusland zal worden vernietigd en dat wij de totali taire wereldrevolutie zullen zien. Ik weet het niet, ikweet alleen dat de knoppen aan de boomen gaan zwellen. De melkboer zegt, dat deze oorlog het einde van de beschaving beteekent en dat de oude aarde verloren is. Ik weet het niet, ik weet alleen dat de lente is begonnen en dat er straks jonge eendjes en lamme ren en kalveren zullen worden geboren. De slager zegt dat Europa verloren is, dat op bloed en lijken geen welvaart is te bouwen. Ik weet het niet ik weet alleen, dat over eenige weken overal bloemen en bloesems in de zon zullen geuren. De advocaat van den overkant zegt, dat Azië zit te wachten om zijn prooi te lie springen en dat Europa overstroomd zal worden door gele en bruine krijgers, ik weet het niet, ik weet alleen dat de hees ters groen zulten zijn en dat de kersen- boomen, de perelaars en de appelbongerds vruchten zullen dragen. De dokter naast ons zegt, dat de be schaving ten einde is, dat de chaos gaat beginnen, dat het geluk ten einde is. Ik weet het niet, ik weet alleen dal de goeie aarde graan en vruchten en bloemen en jonge, dieren zal dragen deze lente en cle volgende lente ei vele lentes na deze) Mijn oom Piel, mijn neef Jan, mijn Santé Marie, mijn nicht Cato. de melkboer en de slager en de advocaat en de clokler naast ons zeggen, dat de Filmglinsleraar een dwaas is. [fe neet het niet Voor het betere behangwerk. Voor Gordijnen, Karpetten, Bedden, Meubelen, enz. HOOGSTRAAT 186-184, fELEF. 67581 Prinses Juliana bfj liet algemeen steuncomité 1939. Prinses Juliana heeft gisteren te "s-Gra- venkage clje vergadering van het dage- lijkscli bestuur van het algemeen steunco mité 1939 bijgewoond. De Prins in den mijnraad. Z. K. H. Prins Bernliard heeft gister avond te 's-Gravenhag* de vergadering van den mijnraad bijgewoond. NEDERLANDSCH FABRIKAAT De spieren, zijn plotseling gerekt en uit bun velband geweest. Geef die spierver- rekking- rust door een goed verband met flink Kloosterbalsem erop en vernieuw dat dagelijks. Na eenige dagen zachtjes met Akker's Kloosterbalsem masseeren en dan zult Ge er spoedig niets meer van merken. Akker'a Kloosterbatsem is 'n ideaal wnjf- en massage-middel tegei splerverrekkingen. Kloosterbalsam heeft de bijzondere eigen schap diep in de weefsels te dringen en daar soepel makend en lenigend te werken op de spieren die aangetast en stüf saja. Daardoor onovertroffen tegenrheumatische pUnen. spit, spierpijnen, stramheid enz. Per pot van 25 Gram f 0.621 f2, pot van 50 Gram 1.04 Protestentc Londen en Ber lijn uitgebracht. Boven het eiland Rottum zijn twee '3rit- sche militaire vl.egluigen waargenomen. Zij zijn van den grond af beschoten en hebben zich daarop in Westelijke richting verwij derd. Dienzelfden middag is op liet eiland een Duitsch landvliegtuig van het Junker- typo B. L. HL K. waargenomen, dat zich in Noord-Oostelijke richting heeft ver wijderd. Protesten zijn respectievelijk te Londen en Berlijn uitgebracht. Paal van Zeeland bij minister Van Kleffens. Gisteren heeft de Belgische oud premier Van Zeeland een zuiver informeel bezoek aan minister van Kleffens op het departe ment van buitenlandsche zaken gebracht. De dekking var» dc omloopemie bankbiljetten enz. Bij Koninklijk Besluit is bepaald', dat het gezamenlijk bedrag \an de omtoopendc bankbiljetten, bankassignatiea en rekening courant-saldo's bij de Nederlandsche Bank, steeds voor twee-vijfde gedeelten gedekt zal moeten zijn door munt of munt- materiaal, met dien verstande, dat onder muntmaleriaal alleen begrepen wordt gou den munt materiaal en dat de gouden munt en hel gouden munlmateriaal niet hooger worden geschat dan op f'2009 (twee dui zend negen gulden) per kilogram fijn. Fit het bovenstaande blijkt, dat onder muntmalenaal alleen begrepen wordt gou den nnmlmateriaal, terwijl tot dusverre ook zilver onder muntniateviaal werd begrepen. Zaak legen mr, B. niet in Inniger beroep. Naar wij vernemen hebben zoowel de officier van justitie als mr. W. B. J. B. afstand1 gedaan van kooger beroep van het vonnis op 28 dezer door de Ilaagscho rechtbank gewezen, waarbij mr. B. wegens medeplichtigheid aan poging tot het mis drijf van art. 9S W. v. S. veroordeeld is iel een gevangenisstraf voor dén tijd van twee jaar. Deze zaak zal dus niet voor het ge rechtshof bchaudeld worden. Aan bekomen verwondingen overleden. fn het boseh van den heer V"., bij de Huisvennen, in de gemeente Baarie-Nassau, waren gistermiddag vier arbeiders uit Meerle fBelgiê), bezig met het rooien van boomen. Een der arbeiders, de 30-jarige F. van i uvk, kwam onder een vallenden boom en iiep een schedeibasisfractuur op. Onmiddellijk werd het slachtoffer overge bracht mar een ziekenhuis te Breda. Kor ten tijd tater is de man overleden. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt door de gemeentepolitie een onderzoek in gesteld. Bestuurder om het leven ge- komen. Gistermiddag omstreeks vier uur is to Gorredijk eeu ernstig ongeluk gebeurd, u aarbij de veertigjarige manufacturier A. Siersma, uit Groningen, om liet leven is gekomen. De heer S. had juist een bezoek ge- biacht aan een firma op den Langen Wal cn vilde met zijn auto vertrekken. Ver moedelijk is hij bij het wegrijden onwel geworden. Nabij de Hoofdbrug reed de wagen de rhepe sluiskolk in, waar hij ge- heel onder water verdween. De heer S. slaagde er in- zich spoedig uit de auto te bevrijden, doch toen lirj door toegeschoten hulp op den wal was gebracht, verloor hij liet bewustzijn. Hij werd bij do Korenbeurs binnen gebracht. De plaatselijke doktoren stelden geruimen. tijd pogingen in het werk om de levens geesten op te wekken, doch na Lwce uur moesten zij den dood constateeren. Het slachtoffer was gehuwd en vader yan twee kinderen. De auto word later op het droge ge bracht. Zij was met ernstig beschadigd. Eeu torna tie. Het Pienepark in den Amerik.tanschea staat Louisiana is door een tornado ge teisterd, de matcrieele schade is zeer aan zienlijk, dertig personen zijn om het Ie\eu gekomen. De Donau wast weer. Het smelten van de sneeuw op do Kar- pathen schept een nieuw gevaar voor over stroomingen, de Donau is opnieuw tot 6.84 M. gestegen en men verwacht, dat de rivier nog verder zal wassen. Reeds zijn een aantal plaalsen botenstiooms van Boedapest overstroomd. Dijken zijn ge broken en de vlakte is overstroomd. Mili tairen werken krachtig aan het versterken van de dijken en helpen dé bevolking. In het Zuiden van Hongarije zijn kudden scha pen met herders door overstroomingen in gesloten.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1