ZWEDEN MAAKT SCHOON SCHIP De bemiddelende rol in het Finsch Russische conflict i EERSTE BLAD Dinsdag 2 April 1940 Jaargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De Zweedsche regeering lieeft gisteren 3n de beide kamers vain dien Rijksdag een verklaring afgelegd over de rol van Zwe- dten in liet FinschRussisch conflict. De verklaring zet uiteen, dat do Fin- sche regeering van den aanvang af op dte hoogte is gebracht van de houdiiing van Zweden ten aanzien van de kwestie van het vervoer van troepen naar Finland en van den Zweedschen wensdh om Finland1 op alle andere ma nieren binnen de mate van het moge lijke te helpen. Van den aanvang ai ook is de Zweedsche houding duide lijk gemaakt ten aanzien van het ver voer over Zweedsch gebied van ma- terieele hulp en vrijwilligers. Toen de kwestie van doortocht van troepen uit dfe oorlogvoerende landien door Zwe den opkwam, wees de regeering er ech ter op, dat zij niet in staat daartoe toestemming te geven. Deze houding is ongewijzigd1 tot het einde gehand haafd.. - u Toen de Finsche regeering - zich bereid' had1 verklaard tot hervatting van die door den oorlog onderbroken „onderhandelingen, stelde de Zweedsche regeering zich ter beschikking voor de diplomatieke activi teit om tot dit doel te geraken. Geemerlei druk werd uitgeoefend'. Sedert eind December werden talrijke besprekingen gevoerd' met de Sovjetgezante, mevr. Kollontay, vooral over d'e mogelijk heden van een RussischFinsche vrede, maar ook naar aanleiding van klachten van Russische zijde tegen. Zweden, welles neutraliteit in twijfel werd' getrokken. Op 29 Januari ontving de Zweedsche minister van builenlandSehe zaken, Gün- ther, een mededeeling, waarin vastgesteld! werd', dat de Sovjetregeering in beginsel bereid' was een accoord' aan te gaan met de Finsche regeering-Ryti-Tanner. De Sov jets vroegen een Finsch aanbod', waarbij zij er den nadruk op legden, dat de Sovjet- eiscken niet meer beperkt zouden, blijven tot het geen voor den oorlog was gevraagd Het Finsche antwoord' werd op 2 Februari naar Moskou gezonden door tussehenkomst van de Zweedsche regeering. Men stelde ais grondslag voor de resultaten, die be reikt waren in de besprekingen te Mos kou voor den FinschRussischen oorlog. Daarbij verklaarde zich de Finsche regee ring bereid tot verder concessies ten gunste van bijv. d'e veiligheid van Le ningrad' door afstand van meer gebied op de Karelische landengteen tot afsluiting van een internationale conventie welke de wateren van de Finsche Golf tot ge neutraliseerd gebied' zon maken. Voorts zouden door Finland alleen gebieden moe ten worden afgestaan in ruil voor andere gebieden, terwijl betalingen zouden moeten worden verricht voor de particuliere eigeti- U'ommen afgestane gebieden. Op o Februari deelde de Sovjetgezante te Stockholm mede, dat haar regeering die aangegeven basis-niet aanvaardde, Kweslb» Ha.ngoc. In de daarop volgende weken werden de pogingen voortgezet, waarbij d'e kwestie van afstand van Ilangoe steeds op den voorgrond stond'. Deze kwestie was ook in Stockholm opgeworpen door den Finschen minister van bui- tenlandsche zaken Tanner, die de mee ning van Zweden vroeg over even- tueele afstand' van Hangoe. De Zweed sche minister van builenland'sche za ken antwoordde, dat Zweden geen raad wilde geven en Finland de vrij heid' liet om zelf een oordeel te vor men 0p 20 Februari deelde Molotof den Zweedschen gezant te Moskou de Sovjèt- Russisclie vredesvoorwaarden mede. Op 6 Maart antwoordde Finland door tussclienkomst van Gunther, dat men de Russische voorwaarden aannam als giond- slag voor de besprekingen. Tevens werd daarbij voorgesteld een wapenstilstand af te kondigen. De Zweedsche regeering, die het antwoord in Moskou overhandigde, stelde een staking der vijandelijkheden voor op 11 uur aes morgens 6 Maart, maar dit voorstel werd door de Russische re geering afgewezen, die eveneens een her haald voorstel betreffende een wapenstil stand op 7 Maart verwierpen. De Finsche delegatie ontving bericht van deze weige ring" voor Laar vertrek uit Stockholm op 7 Maart naar Moskou. Op 8 Maart had Gunther besprekingen, met de gezanten van Groot Brittannie en Frankrijk, die hij in kennis stelde van den aard der Zweedsche bijdrage tot de vredesonderhandelingen Vooral werd hierbij de nadruk gelegd op het feit, dat er geen contact had bestaan met Duitsehland en dat geenerlei druk was uitgeoefend op Finland. Tijdens de besprekingen te Moskou deed de Zweed sche regeering in overeenstemming met de Finsche regeering al het mogelijke langs diplomatieken weg om voor Finland zoo goed mogelijke voorwaarden, te verkrijgen. Vooral wees "ïïe""Zweedsche gezant er te Moskou op, dat, wanneer de Russische voorwaarden zoo streng zou den worden, dat Finland niet in slaat zou zijn ze te aanvaarden, dit het gevaar met zich mede zou brengen, dat er invloed door zou worden uit geoefend op de Zweedsche meening en de houding der Westelijke mogend heden. In dit verband wees G onthei er wederom op, dat de aan de Finsche delegatie voor gelegde voorwaarden met iaCntiek waren aan die, welke aan Stockholm waren Geallieerde inlerventii-jtlannen. De reeoefingsvexklaring geeft vervo'gens een historisch overzicht over do Eugelsdh- Franscbe invertentieplannen, waarvan de meeste feiten reeds algemeen hekend zijn. Op. 12 Maart, den dag, waarop de viede te Moskou wera onderteekend, overhan digde de Engelsche gezant den Zweed schen minister van buitealandsche zaken, Gunther, een boodschap van den Engel- schen minister van builealandsche zaken, waarin werd verklaard, d'at de Finsclie regeering het dringende verzoek had ge daan, dat de regeenngen. van Frankrijk en Engeland zich souden richten tot de regeeringen van Zweden en Noorwegen met de maag om terstond den doortocht toe te staan van Fransche en Britsche troepen over het gebied van Zweden en Noorwegen. Een soortgelijke démarche werd te Oslo ondernomen. Gunther antwoordde den Britschen gezant, dat, gezien de ge vorderde phase, die de vredesonderhande lingen in Moskou hadden bereikt en aan gezien volgens de uitdrukkelijke verkla ring van den Finschen minister van bui- tenlandsche zaken, Tanner, geen enkel ver zoek om hulp door Finland was gericht tot de Westelijke mogendheden, hij zich een termijn van ten minste tot den vol genden dag voorbehield. Dienzelfden dag werd de vrede te Moskou onderteekend. Van het Westfront Het Fransche legerberichl \an Maandag avond vermeldt: In de streek onmiddellijk ten Westen van de Vogezen een bizonder onderhouden artillerievuur. Krachtige aclivite.t der bei de luchtmachten. Er hebben zich verscheiden luchtgevech ten voorgedaan, welker resultaten nog niet hekend zijn. Alle vliegtuigen zijn in hun basis teruggekeerd. Op 31 Maart is een onz&r patrouilles jachtvliegtuigen op icel talrijker vijandelijke luchtstrijdkrachten ge- stooten. Twee onzer eenpersoons vliegtui gen werden omlaag geschoten. Een der vliegers wist zich met zijn valscherm te redden. De andere toestellen, zijn opi hun bases teruggekeerd. Hedenochtend werd' gemeld i „Over het algemeen een kalme nacht. Wederzijdsclie actie der kazematten aan den Rijn in den Opper-Elzas". De tekst van het heden uitgegeven leger- bericht van het opperbevel der Duitsche weermacht luidt als volgt: Aan het Westelijk front geen gelieurte- nissen van belang. De luchtmacht zette gisteren haar ver kenningsvluchten boven de Noordzee en boven Oost-Frankrijk in versterkten male voort. Daarbij ontstonden herhaaldelijk luchtgevechten tusschen afzonderlijke Duit sche verkenningsvliegtuigen en vijandelijke jagers. Een Dornier verkenningstoestel schoot een Franschem jager neer van hef type Curtiss, en een ander verkennings toestel schoot een machine van het type Morane omlaag. Een Engelsch verkennings vliegtuig, dat probeerde .de Duitsche bocht binnen te vliegen, werd1-; door een Messer- schmitl 109 neergehaald': Een Duitsch ver kenningsvliegtuig keerde" van een vlucht tegen den vijand niet terug. Teleki brengt ferslag uit Uit Rome teruggekeerd heeft de Hon- gaarsche minister-president Teleki er in een verklaring op gevezen, dat er ondanks het strikt particuliere karakter van zijn reis het voor de hand" ligt, dat liij een ontmoeting heeft gehadmet Mussolini en Ciauo en met hen ook gesproken heeft oVer politiek. %Ook is liet natuurlijk," dat men geonerlei nieuwe wending kon ervachten en dat de reis geenerlei nieuwe phase heeft te weeggebracht in de Italiaansch Hongaarsche vriendschap', die een gevolg is van de na- België Engelsch vliegtuig bij Charleroi gedaald en weer opgestegen. Een Bntsch vliegtuig is gisterochtend ïn een veld te Thuillies bij Charieioi ge daald De vlieger heeft zijn motoren laten draaien en boeren gevraagd, waar hij was. Hij steeg toen weer op. Denemarken Renztiicgebit.de. De automobilisten in Denemarken zijn ernstig gedupeerd door liet gebiek aan benzine, de beslaande beperkingsmaatregel geeft hen slechts een deel van hun nor maal verbruik. De regeering lieeft geen middel gevonden om de automobdisten te vreden te stellen en derhalve hebben on geveer 8000 hun nummerplaat ingeleverd en hiermede te kennen gegeten, dat zij voorlooptg geen gebruik van hun auto zullen maken. Finland Hervcrdceliug van grond. De Finsche regeering zal overgaan, tol een bestudeering van het wetsontwerp in zake een landbouwhervorming, dat door den gewozen mimster-president Km mak was ingediend met het doel een herver deeling te -verzekeren van den grond, welke regeling zou mogelijk maken, dat de 'evacueerden uit de afgestane gebieden, zicli opnieuw zouden vestigen. liet be ginsel der hervorming is, dat alle grond- I bezitters verplicht zullen zijn een deel Rechtszaken tuurlijke omstandighedeil en geen speciale van hun grond af te slaan voor de vesti accoorden noodig maakt. De betrekkingen j ging van geevacueerden. De nieuwe boer- tusschen Italië en Hongarije zijn gegrond-derijen zouden niet grooter zijn dan 15 HA. vest op een langdurige samenwerking en De terreinen zullen tegen voor-oorlogsche zijn sterker dan formeel© verbintenissen, De politiek en de doelstellingen van Hon garije zijn bekend, zij kunnen niet veran deren en zijn menigmaal .uiteengezet. Steeds weer heeft men er op gewezen, dat Honga rije ze langs vreedzamen weg wil bereiken, wanneer dat maar mogelijk is, steeds het oog gevestigd houdend op de algemeene Europeesche belangen, welke alle volken, die vallen in de gemeenschap der Euro peesche belangen moeten dienen. Dit is steeds de opvatting geWeest der Hongaren van.' 'hun positie in het Donaubekkeu. Men moet het oog gevestigd houden op twee dingen: den ,v®rede£van hei" o ogen blik en den vrede, die gevestigd* zal "móeten worden na hetigroote Europeesche conflict. Laten wij, den viede van heto ogenblik handhaven, want het zou "schadelijk zijn het Europeesche conflict uit te breiden. Dit is op liet oogenbhk het gemeenschappelijke belang van de Europeesche landen. Wat den definitieven vrede betreft, alle naties, die zich bewust zijn van haar zen ding in de gemeenschap van het Europee sche leven, moeten streven naar een vrede, die de onrechtvaardigheden zou doen op houden en in staat zou stellen tot een open hartig samenwonen van de Europeesche volken. Men moet niet oordeelen over de prijzen worden bepaald. Ook de staat zal zijn deel afstaan. Sovjet Rusland Een forlenlinic langs de Duitsche grens. Uil Cernauti wordt gemeld, dat de Rus sen snel een linie van betonnen verster kingen langs de Russisch-Duitsche grens bouwen. De bevolking is uit hot grens gebied weggevoerd tot ongeveer 100 K.M. van de verdedigingslinie. Zuid-SIavië Bauxiclvcrvoer naar Duitsehland Verscheidene koopvaardijschepen, die se dert het uitbreken van den oorlog te Triest waren blijven liggen,-worden thans gebruikt voor het vervoer van bauxiet voor Duitseh land, door de Zuid Slavische territoriale wateren en over Italiaansch gebied. Volkenbond Finsche regeering wijst op noodzakelijk heid van hulpvcrleening. De Volkenbond heeft gisteren een nieu we nota van de Fmsche regeering ont vangen, waarin deze betoogt, dat de be hoefte aan hulp voor Finland sedert de beëindiging van den oorlog nog dringender is geworden. Van de 55.000 geëvacueer- den bestaat volgens de nola 55 procent uit kinderen en 30 procent uit vrouwen. Bij luchtbombardementen zijn 4500 wonin- gebeurtenissen in haar waarde van het v,erwo®st 611 55.000 menschen zijn dakloos. Het aantal in den oorlog ge- oogenblik, maar van het standpunt der doOÜ3 Pintlen worjt opgegeven als 15.000 groote regeling, door middel waarvan wij den volken een duurzamem vrede wen- schen te verzekeren, de mogelijkheid van welvaart en voldoening. De geruchten over de Dardansen Reuter meldt uit Londen: Van gezaghebbende zijde verklaart men, dat het bericht, volgens hetwelk Turkije de geallieerue vloot zou hebben toege staan door de Dardanellen te va'.en om een blokkade in de Zwarte Zee tot stand te brengen, volkomen ongeg-ond. is. Men wijs. er op, aldus Reuter, dat vol gens de conventie van Montrev.x geen land zijn schepen door de Dardanellen kan zen den in een oorlog, waarin Turkije neu traal is. Wanneer Turkije oorlog voert, kan het beslissen zooals het wil. In bui tengewone gevallen, wanneer Turkije zich onmiddellijk bedreigd voelt, kan het der halve vreemde schepen doorlaten, doch, naar men verneemt, hebben de geallieerden Turkije niet gewaarschuwd, dat het op het oogenblik direct bedreigd wordt. Duitsche duikboot tot zinken gebracht? Reuter meldt uit Halifax Nw. Schot land) De bemanning van het Britsche tank schip „El Ciervo" gelooft, dat zij op 4 Maart ter hoogte van Trinidad een Duit sche duikboot tot zmken heeft gebracht. Zij verklaart, dat de duikboot, nadat met het kanon van de iaukboot zestien scho ten op den oorlogsbodem waren afgevuurd, niet meer gezien werd en evenmin zijn nog berichten ontvangen omtrent activiteit van Duitsche duikbooten in liet gebied, waar het gevecht zich heeft afgespeeld. „China sterker dan ooit" Opmerkelijke verklaring van Tsjaug Eai Sjek. Havas meldt uit Tsjoengldng: In een uiteenzetting van den binnenland- schen en buitenlandsphen toestand van China voor den politieleen raad, heeft maar- sehak Tsjang Kaï Sjek verklaard, dat China thans sterker is clan ooit. De maarschalk zeide te hopen, dat het einde van den Russisch-Finschën oorlog Rusland in staat zal stellen de samenwerking te Hervat ten met de groote mogendheden tot ves tiging van den vrede in Oost-Azië en in de rest vau de wereld. en dat der gewonden als 40.000. Spanje De herdenking van den intocht in Madrid. De verjaardag van den intocht van Fran co's troepen in Madrid is met groeten luister gevierd'. Na de parade der troepen heeft Franco een rede gehouden, waarin liij verklaarde, dat Spanje weer meetelt in de wereld. Het is nood'ig, zeide hij, dat wij het volk achter ons hebben. Als wij niet op dit volk rekenen, zullen wij die overwinning te niet doen en onze dooden zullen hun leven voor niets geofferd1 hebben. Vereemgde Staten Drie Amerikaansehc schepen verkocht- De maritieme commissie heeft mede gedeeld, dat zij heeft toegestemd in den verkoop van drie Amerikaansche schepen van de Newtex Steamship Corporation, aan een Britsche firma, Sir William Rear- don Smith and Sons Ltd. Deze drie schepen hebben elk een tonnage van ongeveer 2600 ton. Gemengd Nieuws Door eenvlicr gegrepen. Op het terrein van de Nederlands cke Scheepsbouwmaatschappij te "Amsterdam aan den overkant van het IJ, op dat ge deelte, waar thans het nieuwe, groote dok in aanbouw is, is gistermiddag een nood lottig ongeluk gebeurd. Een arbeider van de Hollandsche Belon- maatschappij, welke ter plaatse een werk uitvoert, werd door de lier van een kijseli- maehine gegrepen. De mali werd' zoo ern stig gewond, dat hij korten tijd! later over leed! De moord te Leidschendam Verdachte tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. De Iluagsche rechtbank heeft heden, uitspraak gedaan ïn de strafzaak tegen den 29 jarigen koopman R. A., wien ten Lisle was gelegd, dat hij op 27 October van het vorige jaar den vee koopman C. G. van der Ilorst te Leid- schcr.djm heeft vermoord en hem van het' geld, dat deze hij zich had heeft beroofd. De officier van justitie, mr. N. S. Hoekstra, bad op de zitting van 19 Maart tegen R. A. levenslange ge vangenisstraf geeisclit. Conform dezen eiscli heeft de recht bank hedenmorgen R. A. ter zake van moord tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Van dit vonnis zal verdachte in be roep bij het Ilaagsche gerechtshof komen BINNENLAND De veiligheid van visschersschepen Oommissie van a dries. Naar wij van bevoegde zijde verne men, zal binnenkort door den minister van waterstaat, evenals dit voor de koopvaardij is geschied, voor de vis- selierij een commissie worden inge steld, die, voortbouwende op den ver richten arbeid van de bovenbedoelde commissie voor de koopvaardij (de com missie-Van 'tHaalf) omtrent speciale veiligheidseisehen voor visschersvaar- tuigen in deze tijden advies zal kunnen, uitbrengen. Prinses Juliana Hij het Nat. Fonds - voer bizondere Nooden. II. K. H. Prinses Juliana heeft heden te 's-Gravenliage de wekelijkscke vergadering van het dagelijksch bestuur van het Natio naal Fonds voor bizondere Nooden bijge woond. I Prins Bemhard. 1 Z. K. H. Prins Bernkard heeft hedenmor gen een bezoek gebracht aan den minister van defensie op zijn departement. Nieuw -Tweede Kamerlid. 1 Mr. P. J. Oud, die tot lid van de Tweede Kamer benoemd' was verklaard in d'e vaca- ture-Cohen, heeft die benoeming niet aan genomen. Thans heeft de voorzitter van het cen traal stembureau in deze vacature benoemd verklaard den heer H. A'. Zwijnenberg te Enschedé. Noodlottige val. Gistermiddag om vijf uur is de 75-jarige timmerman A. van der 1., die op een dak van een woning aan den Maasdijk, even buiten de kom der gemeente Maas land werkzaamheden verrichtte, omlaag gestort De ongelukkige werd' levenloos op genomen. Hardieersche bediende Goedheid van patroons werd niet gewaardeerd. Geruimen tijd geleden heeft de poli] ia te Rotterdam aangehouden den 38-jariga van S., verdacht van verduistering en! valsehheid' in geschrifte ten nadeele van dé firma J. de H. aldaar, handel in auto's en muziekinstrumenten. Van S. was bij d'eze firma in dienst als bedrijfsleider. Een uitvoerig onderzoek wordt ingesteld! naar de administratie, die v. S. bijhield en waarin hij geruimen tijd' heeft geknoeid'. Het verduisterde bedrag zou eenige tien duizenden guldens bedragen. De man heeft eenige jaren geleden ook bedrog gepleegd ten nadeele van zijn pa troons, die evenwel medelijden met hem en zijn gezin hadden en den man, die naar het buitenland was uitgeweken, lieten terugkomen en hem zijn functie lieten be- houden. liet ging toon om een bedrag van 27 mille, dat v. S. in den loop der jaren zou moeten terug betalen. Hiermede was liij bezig, maar intussehen was hij toch weer doorgegaan met nieuwe verduisteringen. Hij is in het huis van bewaring opgesloten en heeft een bekentenis afgelegd. (Vad.) Vrouw verbrand. Gisteren is de S7.jarige mejuffrouw II. in haar woning in de Koningin Emmalaaa te Delft, doordat zij te dicht hij de kachel zat, in brand geraakt. De vrouw, die gebrek kig was, kon niet uit de voeten komen en is om bet leven gekomen. Haar man was niet thuis. Buren hebben den begiunenden brand gebluscht. Storm op de Zwarte Zee. Een hevige storm woedt sedert 36 uur op de Zwarte Zee. liet scheepvaartverkeer op deze zee is stopgezet. De storm duurt nog steeds voort. 41 I i| i >1 •li jl vl f 1 Uczt couraat verschijnt dagelijks, motuit- .ondermg van Zon- en é'eestdage'i rijs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50, Prgs per week. 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 eta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adïertentien voor het eerstvolgend num- mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd rjjn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. PrQBder Advertentien: van 15regels fiïXf; Iedere regel meer f0 30, in bet Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokostenö ets postkwitantleslö ets. tarieven van adverte-ntitn by abonnement zyn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Ivltino Advertentiën opgenomen b. 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord -meer 6 cent tot een maximum van 30 woorden. 'e Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond C uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags. Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd. f „hl

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1