i IE MËKHI De nieuwste VOORJAARSSTOFFEN reeds ontvangen Laatste Nieuws Beurs van Amsterdam M.V. VERFPAKHUIS BROERS VELD 24, TELEF. 67902 Gl AS- EN VERFHANDEL GLAZENMAKER!] KUNSTSCHILDER-ARTIKELEN Kantongerecht Geduöserde keilners en hun civiele vordering Gemengd Nieuws Rechtszaken Apothekersconflict te Groningen Traagheidsrecord van twee houtbooten Verwachting T. J. SWIERSTRA Speciale aanbieding Rundvieesch Kooplieden beroofd Felle, brand te Groningen Militair vermist INGEZONDEN Aan Volksonderwijs BUITENLAND Bommen op veerboot ss== WESTER GARAGE Burgerlijke Stand SCHEEPVAART. n'7,8 a'/,-! 9dV,- i»7.- 7. V» COSTUUM OF DEMISAISON NAAR MAAT reeds voor I 35— DE MIS A ISO NS PASKLAAR reeds voor f I 2S— ROTTERDAM VAKKUNDIGE VOORLICHTING Enquête en contra-enquete. Van och fend is op liet kantongerecht de civiele procedure, voortgezet, betreffes, i een vordering, die gedupeerde keilners op den caféhouder J. B. W. ingesteld hebben, voor de schade, die zij door frauduleuze manipulaties van laatstgenoemde geleden zouden hebben. In principe is de vordering toegewezen. De eiscbers, rest alleen nog maar te be wijzen, dat de grootte van hun schade ki overeenstemming met hun vordering is. Als laatste getuige van de enquete werd gehoord) een rekening-courantboekhouder var de Heinekens brouwerij te Rotterdam, die kon aantoonen, dat W. per jaar 32.825 liter afgenomen heeft, wat neerkomt op drie maal 32.825 glazen. De boekhouder \an den caféhouder gaf een overzicht van de totale jaaromzetten van 1936 af. De jaaromzetten varieerden var f 13.606,56 tot f 17.159,37, de ge- middelde weekomzetten van f 251,66 tot f 329,98. De laatste drie maanden bedroeg de cmzet 'f 3.680, terwijl het weekgemid- dcldc f 283,07 bedroeg. Van April tot en met September 1938 bedroeg de omzet f 9.163,51; in de overeenkomstige periode in 1939 f 9.010,80. Deze gegevens zijn van belang, omdat twee eiscbers in deze peri oden bij W. gewerkt hebben en hun vor- eVrir.een nogal uiteenloopen. Do ontvangsten werden volgens de ver klaringen van den boekhouder niet gere gistreerd. i ,.En neemt de ficus daar genoegen mee?" vroeg mr. dr. ir. M. SI. van Praag. Volgens get. berekent de fious de in komsten naar de brutowinst. Iiij verklaarde dal de gevolgde boekhoudmethode bij de caféhouders voor wie bij werkt, zeer gang baar is. De rijksaccountant beeft bij een «nderzoek twee jaar geleden geen aan merkingen gemaakt. De kellner, die van 13 October af bij W. werkzaam is, had van 1 Januari af zijn verdiensten genoteerd, die bleken neer te komen op f 27.12 per week. Op den dag en de uren, dat got. vrij beeft, bedient de caféhouder of zijn vrouw- over de toonbank zoodat hij clan geen fooi ontvangt. Boven dien leert zijn ervaring, dat de fooien op f 100.aan consumptie twaa'f en een half tot vijftien guldens bedragen. Hierna werd de contra-en que te gesloten. Dinsdag 3 uur zal worden overgegaan lot besptreking der getuigen verklaringen. De eerste verdachte zou in Februari en November j.I. kooplieden, die na afloop van de Groninger veemarkt in baar ge zelschap hadden vertoefd, hebben beroofd van bedragen van 375 en 1000 gulden. De tweede verdachte zou haar hiertoe de gelegenheid hebben verschaft, door haai per auto naar en van Groningen te ver voeren. Subsidiair was hem heling ten laste gelegd. De zaak werd met gesloten, deuren be handekl. Tegen de vrouw word vier jaar er tegen den man twee jaar gevangenisstraf geëischt. - 1 w Boycot van Mij. tot bevorde ring der pharmacic geen on rechtmatige daad. De president van de Amsterdamsche rechtbank, mr. A. J. van Royen, heeft uitspraak gedaan in een kort geding tus- sclien een apotheker uit Groningen en de Maatschappij Ier bevordering der phar- macie. liet geldt hier het bekende Groningsche conflict: In deze slad is enkele jaren geleden een onderling ziekenfonds opgericht, het „Onderling Ziekenfonds voor Groningen en Omstreken". De Maatschappij ter bevordering der pbarmacie had bezwaar tegen dit zieken fonds want zij meende, dat de Groning sche bevolking door het „Maatschappij Ziekenfonds" voldoende werd bediend en pasle na eenige waarschuwingen den maat regel van boycot toe tegen den Groning- schen apotheker, die zich had verbonden, aan de leden van het „Onderling Zieken fonds Groningen en Omstreken" genees middelen te leveren. De apotheker werd, op aandrang van bet Mij. Ziekenfonds en ingevolge bet contract tusschen de Maat schappij en den Rond van groothandelaren in pharmaceutischc artikelen op de stop- lijst van dezen bond geplaatst. Het ge volg is dat Iiij niet voldoende geneesmid delen kan betrekken. De apotheker was van oordeel, dat de Maatschappij ter bevordering derpharmaeie zich hierdoor aan een onrechtmatige daad tegenover hem schuldig maakt en hij vor derde in kort geding, dat de president der rechtbank dc maatschappij zou hevelen, hem af te voeren respectievelijk te doen oer°n-> van de zoogenaamde stoplijst, zulks m afwachting van de uitspraak van de rechtbank, die over de hoofdzaak (de al an niet rechtmatigheid der plaatsing op lie lijst) zou hebben te beoordeelen. De president achtte geen termen aan wezig, den apotheker dezen ciscli toe te wijzen, zoodat bij dien in zijn geheet af wees. Vier maanden voor controle in Duilschc haven gelegen. Twee houtbooten van de N.V. J. Ver maas' scheepvaartbedrijf 'te Rotterdam, 'de Van Orakel'en de „Tromp" hebben on getwijfeld een „traagheidsrecord'" gevestigd op de reis van Zweden naar Ierland De schepen zijn tü. ruim vier en een halve maand onderweg en liggen nu in Rotter dam te bunkeren, waarna zij de reis naar Ierland' zullen voortzetten. Zij hopen daar ongeveer een half jaar na het vertrek uit Zweden met de houtlading aan te komen. Beide schepen vertrokken 31 October 1939 van Rotterdam naar Aarhuus met een lading lijnkoeken. Op 6 November kwa men zij in Aarhuus aan en voeren in bal last naar Soderlalje ia Zweden, waar een lading hout werd ingenomen voor Ierland jp 18 November vertrok men van Zwe- deu en een dag later werden do schepen door de Duitsche marine aangehouden en naar S win cm tin de opgebracht. Veertien da gen later moesten ze opstoomen naar Stet tin en terwijl de papieren werden gecon troleerd', hebben de schepen daar ruim voir maanden gelegen. Enkele dagen ge leden verfrokken zo van Stettin naar Rot terdam, waar de zeer verminderde kolen- vcorraad werd aangevuld'. Waarschijnlijk zal de reis over enkele dagen worden voortgezet. Medegedeeld door liet K.N.M.I. in De Bilt. Verwachting geldig tot morgenavond on geveer 19 uur: Voor het Noorden: rneeht betrokken, eenige neerslag, kouder. Matige, tijdelijke krachtige Noordelijke tot Oostelijke wind. Voor het' Zuiden: betrokken tot zwaai be wolkt, eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige ver- anderi >'~n wind. Nic, Seetsstraat SS - Teiefoen 67781 VRIJDAG EN ZATERDAG BEZORGING DOOR GEHEEL SCH EDAM - Strenge straffen - tegen esn vrouw en een inan gecischt Gisterochtend stonden voor de rechtbank le Groningen terecht de pensionhoudster C de M. en de boekhouder de W,, beiden uit Botterdam, thans gedetineerd te Gro ningen. Het tweetal wordt beschuldigd van diefstal, respectievelijk medeplichtigheid Bij dc coöperatie „Samenwer king". Vanochtend om half zeven is een felle brand uitgebroken in het gebouw van t'e co öperatie „Samenwerking" in de Barestraat te Groningen. Op de eerste verdieping is de bakkerij gevestigd. Hier ontstond liet vuur door uitstralende hitte in den schoor steen, tengevolge waarvan een houten stel ling vlam vatte. De brand, welke zich snel uitbreidde, sloeg over naar de tweede verdieping, waar groote hoeveelheden krui denierswaren en bakkers artikelen waren opgeslagen. I De brandweer die spoedig ter plaatse was, ondervond veel hinder van de gewel dige hitte en den rook. Zij taste bet vuur met vier stralen aan. Na cei uur was men den .brand meester. Verzekering dekt de schade. Slechts geringe schade. Nader is komen vast de staan, dat de brand is ontslaan in den schoorsteen van dc bakkerij. De schade bleef beperkt tot een aangren zend magazijn, .waar slechts een geringe hoeveelheid goederen door hel vuur ver nield werd. De zware rookontwikkeling heelt een groot gedeelte van het pand zwart geblakerd. i Motorrijder dood op den weg gevonden. Op den rijksweg RotterdamUtrecht is in den afgeloopen nacht, vlak hij den viersprong bij de voormalige spoorweghalte Moordrecht een militair op korten afstand van een motorrijwiel dood op den weg gevonden. Daar er geen aanwijzingen van een aan rijding zijn, wordt verondersteld dat de man, die vermoedelijk met groote snelheid heeft gereden, de macht over zijn stuur heeft verloren ei van zijn voertuig is ge slagen. Blijkens de ernstige verwondingen moet de motorrijder met het hoofd op den weg terechtgekomen en op. slag gedood zijn. Het slachtoffer is de 24-jarige J. Th feme uit Bussum, ongehuwd en was als wacht meester bij de aitillerie te Rotterdam in garnizoen. Mijn ontploft. Vanochtend is even len Zuiden van West- kapellc een mijn ontploft. Door den Wes terstorm en üen lagen waterstand is de mijn tegen een paalhoofd gedreven, waar door verscheidene palen werden stukge slagen. Aan de huizen in de omgeving van den dijk is veel schade toegebracht. Ramen en dakpannen moesten hel ontgel den, terwijl stukken metaal in het dorp terecht kwamen. Er hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. Zware brand in Hongarije. Vannacht is een gewklige brand uitge broken in een groote opslagplaats van graan en andere goederen te Gyoer (Honga rije). De opslagplaats ging in vlammen op. Zeven brandweerlieden werden gewond. De aangerichte schade bedraagt ruim een millïoen pengoe. Met een groot bedrag er vandoor? Sedert 26 Maart wordt te Roermond-de militair W. A. de Vries uit Utrecht veip mist. Iiij was in 'de 'nabijheid van Roer mond met de bewaking van een schip be last. Op genoemden datum was De Vries van verloi teruggekeerd' en omstreeks acht uur 's avonds is hij door keimissen gezien, wien bij beloofde den volgenden dag bij hen te komen. Iiij is daar echte, met ver schenen. Toen De Vries niet op bet te bewaken schip kwam, deed de eigenaar van bet scliip aangifte hij de politie. Het is niet uitgesloten, dat de militair door de duisternis misleid', te water is geraakt. De \ries had echter een groot bedrag aan geld bij zich, zoodat men ook rekening houdt met de mogelijkheid van een mis drijf. „De een noemt het dwang en de an Ier recht", zegt de beer Germcraad. En daar mede is 't int, finaal uit. En 'n bewijs voor die „dwang" dier Roomséh Kath. Keik? Een logische uiteenzetting, een nijpende conclusie? Neen, over verschil in appreciatie van dat woord spreken we' ma^r niet. Immers dan moet blijken, dat er één *t" bij T rechte eind' heeft! .Mijn stukje keerde zich echter juist tegen het karakter van hot gewraakte deel van het betoog van dan heer G. Onwillekeurig denk ik terug aan het „puntige" essay van den heer M,, eenige jaren geleden. Of beter: „De roode lap", die den stier werd voor gehouden. De slier liep er echter niet hg maar analyseerde dit niet al te soliede weefsel dies heeren M. Zoo ontstond' er een lijst van 10 vragen met als koerend) refrein: Bewijs, bewijs dan toen! Maar neen, dat is immers niet nopdig, 't is maar verschil in appreciatie. Maar de één heeft tot grondslag do leer der Roomsch Kath. Kerk en der ander En met de leer der Roomsch Kath. Kerk iu de liand ontkomt niemand aan het klem mend recht der opvoeding, dat de Roomscli Kath. Kerk heeft. Richt U dan liever tegen de gieheele Roomsch Kath. Kerk, dat is tenminste logisch. Trouwens do historie heeft bewezen en bewijst nu nog, dat de aanval tegen dit recht van de Kerk slechts een voorspel was van een aanval tegen de geheele Kerk. Hoe geheel anders treedt de Roomsch Kath. Kerk in haar bestrijding op. Als zij een stelsel veroordeelt dan" heeft zij dat in zijn voile breedte en diepte, van eerste oorzaak tot diepste consequentie toe bestudeerd. Schip van den dienst Engeland Noorwegen door Duitsche vliegtuigen aangevallen. Bergen, 5 April. (Noorsch Tel. Ag.). Vo! gens het dagblad „Dagen" is bet s.s. „Mira" dat een geregeldeu post- en passagiers- dienst onderhoudt tusschen Engeland en Noorwegen, Woensdag door Duitsche vlieg tuigen aangei alten. Hoewel de bommen geen deel troffen, werden twee leden dei bemanning gewond. De toestellen onder namen den aanval aclit maal, waarna zij door een Britse hen torpedojager verdreven werden Een machine werd zoo ernstig getroffen /lat zij een noodlanding op zee moest verrichten, waarbij het toestel ver nield werd. Een ander vliegtuig verdween in Ooste lijke richting en volgens de beschrijving der opvatenden van de „Mira", moet dit hetzelfde toestel geweest zijn dal, zooals gemeld, aan de Noorsclio autoriteiten ver zocht heeft ie landen wegens opgeloopen schade. Het vliegtuig landde daarop nabij Stavanger, waar hot door de bemanning in brand gestoken werd. De Duilscho vliegers werden geïnterneerd. Toen de „Mira" werd aangevallen, 1 evonden zich bijna hon terd personen aan boord. Dc flverstroomingen in Ziml-Slav ie. Belgrado, 5 April. (D.iV.B.) De waters nood' in de gebieden ten Koorden van de Donau en de Save neem steeds groolereti omvang aan. Uitgestrekte vruchtbare Jnndc sireken van de Banaat staan ondèr water. De The is, die de overstrooming in de Ba naat veroorzaakt, blijft stijgen. In de hoofdc stad van de Banaat, Petrovgrad', zijn meer dan zestig huizen ingestort. De Donau, die bij Ujvideck door den dijk is gebroken, heeft een voorstad1 van Ujvideck volko men overstroomd' en 709 huizen tot in storting gebracht, waardoor 10.000 inon- sclien, dakloos geworden zijn. De Donau blijft nog stijgen. Vraagt voor TROU WRIJDEN met eerste k!ss materiaal ons speciaal tarief I Fr. Haverschmidtlaan 74 - Teief. 68210 SCHIEDAM. Geboren: 2 Apïil, Maria Theresia, dochter van C. J. J. Janse en A. M. v. Kessel, Marooni- straal 101. 3 April. Josepbus Joliannes, zoon van J. J. Merger en W. J. Withagen, Door- ha velaan 1. 4 April. Coonclis Antonius, zoon vati W. Beukers en II. C. M. Spieelmcijer, Brug man straat 1; Hermanns Joliannes, zoon van G. van Noort en J. P. v. d. Henk, llr. Noletslxaat 1. Overleden: 2 April. G. van Meurs 59 jaar, Nassau- laan 75. 3 April. A. J. Clazing 69 jaar, Dam 29b. G ehuwd': 4 April. AL J. Aalberts 29 jaar en M. Ovei de Vest 22 jaar. B. P. Dolleman 42 jaar en Th. IK AL Eikenbroek 36 jaar. W F. C. van Driel 31 jaar en A. de Valk 26 jaar. Ondertrouwd: 4 April. C. van Voorden 33 jaar en P. Visser 27 jaar. J. de Korver 29 jaar en J. K. Rotmans 28 jaar. J. Ai Berg man 35 jaar en J. AL Kroon 29 jaar. D van Wijck 29 jaar en Af. C. Sanders 24 jaar. W. van Pelt 21 jaar en A L, Th Gundlach 19 jaar. K. Schouten 59 jaar en AL I. 0. Reid 48 jaar. L. S. Zwanenburg 27 jaar en I, AI. Ilel- bers 24 jaar. C. Timmermans 38 jaar. en J. A. v. dl Sar 30 jaar. G. Raadsen 38 jaar on It. M. v. dl Zwaat 38 jaar. A. G. Kerklaan 25 jaar en H. v. dl Mcij 27 jaar. J. J. Holterlioek 23 jaar en J. H. Itoenderop 23 jaar. F. Zandwijk 24 jaar en J. Brugmans IS jaar. Dan volgen magistrale encyclieken van wereldvermaardheid en bovenmensche'ijko waardigheid. Zoo toetst de Roomsch Kath. Kerk. Alaar zal do tegenstander ooit de Rocmsch Kath. leer bestudeeren? Wie dit doet spreekt niet zoo maar ian dwang: Een leelijk woord in dezen tijd van dictaturen, etc.l Dwang is vrijlicids- berooving. En immer heelt de R.K. Kerk de Christelijke vrijheid. (En wij leven toch in een christelijke beschaving?) als het ideale doei der Roomsch Kath, opvoeding gesteld. Alaar dan de ware vrijheid, de zelfbepaling, de onderwerping uit eigen keuze aan God eu Zijn Wet, de heerschap pij o\er alle lagere machten. Vanaf de grondvesting der Roomsch Kath. Kerk hebben mitlioenen gestreden met goed en bloed' voor die vrijheid) en in Neerlands graven rusten honderdduizenden, die er ellende, armoede ontberingen en smarten voor geleden hebben, die er de dood zelfs voor zijn ingegaan. Wie iets weet van de Geschiedenis der Roomsch Kath. Kerk in Nederland zal uit overwegingen van piëteit een dusdanig woord niet gebruiken. Waar moer dan 360 millioen Roomsch Katholieken getui gen van dat reclil der Kerk en van die vrijheid, daar past bet een weldenkend en beschaafd mensch niet om klakkeloos daar tegenover het alternatief „dwang" te stellen. Indien hij zulks doet, dan be wijst bij die stelling, wel wetend dat een deel van Neerlands volk iedere fractie van eer. seconde bereid is te strijden en te sterven voor dit onvervreemdbaar recht der Kerk. Neen, de lieer Germcraad moet die din gen niet meer zeggen op avonden van Vol k sondenvijs Dat zal de kwaliteit en de waardigheid van zijn toespraak ten goede komen. N. N. KOERSEN OP 5 APRIL 1940 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). IN D. ON DL RN. (B mnenland. AEC.U. Van Berlcel Gert. Caivé Nederl. Ford Ned. Gist Spiritus Ned. Kabelfafcriel Philips Gl. G. B Unilever (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Aiotors ICennecott Copper Republic Stoet (J.S. Steei Corp. ELECTR. OND. Anion. Ned. Ind. Gas Mij. (Buitenland). Cities Service MIJNEN. Algem. Exploratie.. Redjang Lebong Singkep Tin Alij. PETROLEUM. Kon. Olie V.k. HEDEN 427,- 197» 19'/, C»Vj 887» 324 325 32B/S 8227, 414 4107, 1227, t22'/j3 9278 917»2 2371f 237,V, 697, 69»/,- GO'fg 40<7„ 41 28 287,— 7,8 177,8 17V,„7,o 407, 4 67e"/ic 2177, 2177, 235 235 4 4 57 Wisselkoersen. Amsterdam, 5 April, Londen 6.72, Berlijn 75.60, Parijs 3 81, Brussel 32.07i/o, Bern 42.24' Kopenha gen 36.40, Stockholm 44.921/2, Oslo 42 82'/», New Vork 1 .SS/'s, Milaan 5.30, Prolonga- gatie 2 pet. (Buitenland). Cont. Oil Mid. Cont, Petr. Pkiiïips Petr Shell Union Tidewater Ass. Oil RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam TABAK. Deli Mij. Deli Batavia Senembah H.A.L. Rott. Lloyd Ned. Scheepv, Unie SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Railr. Southern Pac Southern RnilwavCv 127 127 2327, 2287,- 17 177,6- 117, 28'/, 297, 9l7ie 87, S'7,0- 189'/s 1887,- 161 161'/,— 96 96'/, 3907, 8907»— 1887, 1887,— 1277, 1237,- 1377, 1387, 92»/, 102 1187, 118 - 47s 47,8 97, 9»/„ - 187, '3 107,6 l27a 137,6- 907, 91 47» 9'/« 11 «■WEBSUJEfMU

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3