Noorsch protest tegen geallieerde schending der rechten Duitsche vloot naar het Noorden EERSTE BLAD Maandag 8 April 1940 Jaargang. No. 22446 Tel. Mo. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Havas verneemt uit Parijs: De Fransche en tfe Britsche regeering hebben vandaag medegedeeld, dat zjj, in verband1 met de houding van Duitschland1 jegens de neutralen en het 'verkeer, dat door de Noorsche territo riale wateren onderhouden wordt om de blokkade te ontduiken, besloten hebben, zich tegen dit verkeer te ver zetten. Daarom zijn bepaalde zones van de Noorsohe territoriale wateren door! het leggen vau/fnijnen gevaarlijk voor scheepvaart gemaakt. Een uittreksel van de geallieerde nota aan Noorwegen, aldus het Noorsch Tel. Agentschap, is vanochtend in de gewone uitzending van persberichten van de Noorsche radio voorgelezen. Er is nog geen officieeL commentaar te ver-- krijgen. Om tien uur is een gemeenschap pelijke bijeenkomst gehouden van de re geering en de commissie van buiten- Iandsclio zaken uil, het Storting. Na deze vergadering wordt een officieel communiqué verwacht. Intussehen toonen niet-officieele krin gen. zich zeer terughoudend. De geallieerde regeeringen hebben, aldus verklaart Reuter, vanochtend' over de ra dio een verklaring laten omroepen, waar in onthuld' wordt, d!at zij Noorwegen er van in kennis hebben gesteld, dat zij zich het recht voorbehouden, alle maatregelen te nemen, welke zoo noodig mochten ach ten om het Duitschland moeilijk of on mogelijk te maken, m Noorwegen hulp bronnen of faciliteiten te verkrijgen. De Britsclie en de Fïansche regeering bebbeu besloten, het gebruik van de territoriale wateren voor het vervoer van contrabande onmogelijk te maken. Zij hebben medege deeld, dat drie zones der Noorsche terri toriale watexen door mijnen gevaarlijk voor de scheepvaart gemaakt zijn en dat schepen, die de wateren mochten binnen varen, zulks op eigen risico doen. Ter voorkoming van de mogelijkheid', dat Noorsche of andere schepen onbewust d'eze gebieden zoud'en binnenvaren, zal er door Britsche marinevaartuigen wonden gepatrouilleerd' tot 48 uur na het leggen van de eerste mijn. In de verklaring wordt nog gezegd!, dat de geallieerden nooit het Duitsche voor beeld' van ruw geweld' zullen volgen en dat het leggen der mijnen niet d'en vrijen toegang van Noorsche schepen tot hun eigen havens zal belemmeren. De Pransch-Britsche verklaring, welk© vanochtend over de radio is omgeroepen, vormt den inhoud van de nota, welke de geallieerde regeeringen de vorige week aan de Noorsche regeering hebben overhandigd. Ter inleiding wordt in de Fransch-1 it. sche mededeeling een schildering gegeven 4 an de Duitsche wijze van oorlogvoering ter zee. De toestand is deze, aldus wordt betoogd, dat Duitschland op flagrante wijze het recht der neutralen schendt, om de geallieerden te treffen, en tegelijkertijd wijst op de noodzakelijkheid van een zeer strikte naleving der neutralileitsbepalingen, telkens wanneer zij daaruit eenig voordeel kan trekken. Het internationale lecht heeft een oorlog voerende steeds het recht toegekend om, wanneer zijn vijand stelselmatig zijn toe- vlucht nam tot onwettige maatregelen, op te treden op een wijze, zooals de door de onwettige daden van dezen vijand gescha pen toestand vereïschte. Een dergelijk op treden, zelfs als het niet in overeenstem ming is met het onder normale omstandig heden geldende recht, wordt dan, opi grond van de rechtsschending door den anderen belligerent, algemeen als legaal erkend. De geallieerde regeeringen achten zich derhalve gerechtigd, de maatregelen te ne men, welke zij onder de huidige omstandig heden noodig achten. Welke politiek de Noorsche regeering on der de Duitsche bedreigingen en druk op het oogenblik ook moet volgen, de geallieer de regeeringen kunnen niet langer een toe stand dulden, dank zij welken Duitschland onontbeerlijke grondstoffen voor het voort zetten van den oorlog ontvangt en zich van faciliteiten in Noorwegen verzekert welke de geallieerden in een onvoortieclige positie plaatst. De laatslen hebben daar om de Noorsche regeering er reeds van in kennis gesteld, dat zij zich het recht voor behouden, die maatregelen te nemen, welke zij noodzakelijk mochten achten ,om het Duitschland moeilijk of onmogelijk te ma ken, in Noorwegen de hulpbronnen, of fa ciliteiten te verkrijgen, die uit een oog punt van oorlogvoering in zijn voordeel en in het nadeel der geallieerden zouden zijn. Tenslotte wordt de juiste ligging opge geven van de Noorsche territoriale wateren, waarin de scheepvaart door de gelegde "mij nen gevaarlijk is Mijnen reeds gelegd Van bevoegde zijde verneemt Reu ter, dat het leggen der mijnen in de Noorsche wateren vanochtend bij het aanbreken van den dag met succes was beëindigd. Het is gezamenlijk gedaan door de Fransche en Britsche vloot. De mijnenvelden dekken drie kleine maar belangrijke gebieden vlak aan de Noorsche kust en beheerscben elk een fjord en een haven. De belangrijkste van de drie gevaar lijke zones ligt in de buurt van Bodoe en beheerseht den ingang tot de Vest- fiord en Narvik, vanwaar Duitschland het Zweedsche ijzererts verkreeg. Alle drie pun ten liggen ten Noorden van de voornaam ste Europeesche scheepvaartroutes. Het Zui delijkste punt is Stadland aan den ingang van de Noordelijke fjord en 110 mijl ten Noorden van Bergen. Het derde mijnenveld ligt ter hoogte van Christiansund, 120 mijl ten Noordoosten van Stadland. Noorwegen eischt terugtrekking van schepen en mijnen De Noorsche regeering heeft een ver klaring gepubliceerd', waarin gezegd wordt, dat Noorwegen een plechtig en ernstig protest laat hooren tegen die schending van zijn neutraliteit dooi- de geallieerden. De regeering moet eischen, dat de mij nen en oorlogsschepen uit de Noor sche territoriale wateren worden terug getrokken en die regeering moet zich het recht voorbehouden, alle maatrege len te nemen, welke in verband' met zulk een schending der neutraliteit noodig geacht mochten worden. Franscli-Britsch optreden in Zweden seherp veroordeeld. Het leggen van jnijuen in de Noorsche wateren door de geallieerden wordt in of ficieel© Zweedsche kringen als een flagran te schending van de neutraliteit beschouwd, die niet te scherp veroordeeld kan worden. Er Is nog geen officieele mededeeling ge publiceerd. De Duitsche vloot naar het Noorden? Volgons berichten in de Noorsche pers is een groot oorlogsschip vanmor gen gezien buiten Bud. Om half tien lag de bodem slechts op een halven zeemijl afstand van de kust. Ook is een groot oorlogsschip gezien te Hustadvi- ka, waar vijf stoomschepen werden aangebonden. Uit Bodoc woult gemeld, dat de gewone kustvaart stopgezet iv oi dl. Het blad „Dagbladct meldt, dat groote Duitsche vlootstf-ijdkraehien in Noordelijke richting door het Kattegat voeren Troepenconcentraties in Duit- sehe O' Reuter verneemt, dat of Duitschers hun troepenconcentraties in dö Duitsche Oost zeehavens hebben, vergroot. De laatste vier maanden zijn in deze havens oefeningen gehouden in het in- en 'ontschepen van troepen. 4 Noorwegen volkomen vèfrast De Britsche en de Fransche gezant te Oslo hebben vanochtend, om 6 uur een be zoek aan het ministerie, van buitenlandsche zaken gebracht en nota's aan de Noorsche regeering overhandigd. Onmiddellijk werd minister Koht hiervan in kennis gesteld. f Volgens berichten in dè pers is Noor wegen niet van te voren gewaarschuwd en is evenmin tot de Noorsche regeering het verzoek gericht, dat Noorwegen zelf mij nen zou leggen. Het optreden der, geallieer den is plotseling geschied. Hedenmiddag om 5 uur zou het Storting bijeenkomen en naar men verwacht zal dan een verklaring omtrent den toestand worden afgelegd. Do gevolgen van dé geallieerde actie Reuter verneemt, dat naar de meening in officieele knagen te Londen de En". gelsch-Fransche actie* geenerlei gevaar vormt voor de Noorsche neutraliteit, noch voor Noorsche menschcn|<}v©os en sche pen, omdat vemiefi-rmg van dén z.g. „ge- dekten weg", den nauwen. strook van ter ritoriale wateren, waardoor do Duitsche scheepvaart en ook Duitsche kaperschepen en (lvukho jten tot dusverre den gealhcer- oorlogsschep n zijn ontweken. ■fn weluKohrhte kringen m Londen is het mijnen leggen zelf vandaag aangeduid als een „hoogst bekwame operatie". Ten aanzien van de vraag, wat ge- beuren zal, wanneer Noorwegen de ge allieerde mijnen wegveegt, wordt als antwoord gegeven,, dat er dan weer mijnen kunnen worden gelegd. Wan neer Duitschland het waagt een inij- ncnvcgcnde operatie te ondernemen, zou de Britsche vloot een gevecht toejuichen. De Duitsche handelsroute van Narvik zal waarschijnlijk doeltreffend verzegeld worden door hel mijngehied, buiten den Westfjord, dal zich over 200 vierkante mij len dware over de fjordmonding uitstrekt. Beriijns reactie op nota's der geallieerden Ifet Duitsche Nieuwsbureau meldt: De nota's van Londen en Parijs aan Zwe den en Noorwegen worden in de Duit sche pers beschouwd als een poging om de Scandinavische landen bij den oorlog te betrekken. Zweden ©n Noor wegen, aldus de Berliner Boersenzei- iung, moeten gedwongen worden, hun normale met d'e neutraliteit overeen komende relaties tot Duitschland te verbreken en zich zoodoende te scha ren in het blokkactefront der geallieer den Naar de Beriijnsche correspondent van de Berlingske Tidende meldt, heeft de Duitsche regeering volgens welingelichte kringen langs diplomatieken weg de aan dacht der Noorsch© regeering gevestigd op de gevolgen van een schending der Noor sche neutraliteit door Engeland, welke aan Engeland in den strijd tegen Dnitschland militaire voordoelen zou verschaffen. Het diplomatieke en economische offensief der geallieerden Reuter meldt s Het diplomatieke en economische offen sief dergeallieerden, dat thans is inge zet, komt neer op drie dingen: 1. Nota's aan Noorwegen en. Zweden inzake het voornemen der geallieerden de blokkade te mtensifieeren, 2. Besprekingen tusschen Monnet en Cross, met het doel de blokkade te ver scherpen. 8. De besprekingen tusschen lord Hali fax en de Britsche gezanten op den Bal kan, welke morgen ztillen beginnen. De antwoorden op de Britsche nola's aan Noorwegen en Zweden worden gunstig beoordeeld. De diplomatieke medewerker van Reu ter verklaart, dat het zeker is, da't de Britsche nola's geen inlimidecrende bepa lingen bevallen, doch het kaïaktcr droegen van een verklaring over en een voorbe houd van de Britsche rechten aan de Deut sche pogingen gebruik te maken van de Scandinavische v,ateren als dekking om te ontsnappen aan de blokkade, het hoofd te bieden. Monnet en Cross zijn overeengekomen eernge hiaten in de contrabande controle te dichten en de machinerie der geallieerde conlrole nog hechter te coord moeren. Isolationistische uitingen in Amerika Nieuwe uitingen van isolationisme in de pers, onder het publiek en in dlc radio, vallen samen met den verjaardag van Amerika's deelneming aan den vorigen oor log- Sol Bloom, d'e voorzitter van de com missie voor buiteiüandsche zaken uit het Huis van Afgevaardigden, die be kend staat om zijn anti Nazi geziind- heid', verklaarde: geen enkele moeder behoeft zich bezorgd' te maken, dat haar zoon over zee zou gaan. Geen stem zou verkregen worden in het Huis van Afgevaardigden voor een oorlogs verklaring. In d'e pers wordt criliek geleverd op <ïe tijdelijke beperking van de democra tische rechten in d'e geallieerde landen. De Washington Post schrijft, dat de vo rige oorlog d'e wereld' klaar moest maken voor de democratie. Vele Amerikanen ge- looven, dat de geallieerden thans strijden tegen de totalitaire dreiging d'e democra tische instellingen op te slakken, maar er is een toenemend gevaar, dat die kampioe nen van dte democratie zelf d'e exponenten zullen worden van de dictatoriale en on- derdrukkendte poliliek. De Washington Post merkt op, dat de fout ligt bij den moder nen oorlog, welke niet gevoerd kan wor den zonder een onderdrukking op groote schaal van de individ'ueele rechten. Noorsch schip getorpedeerd lfi°t Noorsche s.s Navarra, groot 2118 ton, is zonder waarschuwing ge torpedeerd door een Duitsche duikboot in. de Kooi dehjkc Schotsche wateren. De Navaria zonk binnen enkele mi nuten. Alle officieren en negen leden der bemanning werJervgedood. Nader w ordt gemeld De Navarra is in> den nacht van Vrij dag op Zaterdag half drie getorpedeerd. Het schip had minstens drie officieren aan booui, die allen gedood zijn. Dit is nu het 55ste Noorsche schip, dat door Duitsch optreden of Duitsche mijnen ver loren is gegaan, waardoor 410 Noorsche zeelieden om het leven zijn gekomen. Be verloren Noorsche schepen hadden een totale tonnage van 120.000 ton. De Navaria zonk in twee tot drie minuten nadat de torpedo het scliip had getroffen. Twee booten verden uitgezet, doob een daarvan kapseisde en slechts vier van de in li"t uater terecht komende mannen konden wor den gered De Duitsche duikboot is ge zien docr de opvarenden van de Na varra De onderzeeer bleef een half uur in de nabijheid, zonder een poging te doen om de slachtoffers te redden. De veertien overlevenden zijn gered door een neutraal schip, die hen gis- teravona aan land heeft gezet. Van het Westfront De Fransche legerberichten van gister avond' en hedenochtend! maken melding van artillerievuur ten Westen van de Vogezen. Plaatselijk optreden van patrouil les. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald. Ook de Duitsche berichten gewagen van schermutselingen in d'e lucht. Vijf geal lieerde toestellen zouden door jachtvlieg tuigen en door luclitdoelartillerie neerge haald zijn. Drie Duitsche machines wor den vermist. Duitsch vliegtuig omlaag geschoten. Het hoofdkwartier van de Britsche lucht macht deelt mede, dat gisterochtend een patrouille jachtvliegtuigen nabij Metz op een sterke vijandelijke patrouille is ge stoten. De vijand viel aan en het resultaat van een aantal gevechten op groote hoogte was, dat een Messerschmidt 109 nabij Bou- ley aan de Moezel omlaag werd geschoten. Alle Britsche vliegtuigen keerden naar hun basis terug. De luchtoorlog Luchtgevecht boven de Noordzee. Gistermiddag heeft volgens het D.N.B. een aantal Duitsche jachtvliegtuigen dat boven d'e Noordzee patrouilleerde, onge veer 150 K M. ten Noord en van het eiland Sylt, 24 Britsche Wellington bombarde mentsvliegtuigen tot een gevecht gedwon gen. Twee Britsclie toestellen werden om laag geschoten, d'e andere werden genood zaakt in Westelijke richting af te trekken. Het Britsclie ministerie van luchtvaart deelt mede, diat een patrouille van de Britsche luchtmacht tijdtens een patrouille boven de Noordzee slaags is geraakt met vijandelijke vliegtuigen. Een vijandelijk toe stel werd' vernield' en vermoedelijk werd een ander beschadigd'. Twee Britsche vliegtuigen zijn niet naar hun basis teruggekeerd'. Franwken halen tv cc Duit sche Dorniers neer. De bi zond ere correspondent van Reuter bij de Fransche troepen meldt, dat oen lijke front twee Duitsche Dornier vlieg- Frni.scli eskader Zaterdag aan het Weste- tuigen heeft neergehaald. i Belgische vissehersbooten ep de Noordzee beschoten. Opnieuw zijn drie Belgische vissehers booten op de Noordzee door vliegtuigen ben schoten. Deze trailers, welke duidelijke na tional iteitsken teekenen droegen, waren rus tig aan het vissclien. Verwijzende naar de vele gevallen, dat treilers op de Noordzee beschoten zijn, verklaart de raad voor de scheepvaart te' Oostende, dat deze aanvallen door niets gerechtvaardigd worden, aangezien die trol- Iers in vrije wateren vischlen, duidelijk! de nationale kleuren vertoonden, geen deel uitmaakten van een convooi, onbewapend! waren, geen enkel radiobericht hebben uit gezonden en uitsluitend aan het visschoo waren oip de Belgische markt te voorzien. Duitsch vliegtuig op Fransch gebied neergestort. Gisteravond is een Duitsch Dornier vlieg tuig in het gebied van de Haute Saone,' na een luchtgevecht brandend neergestort. De viei inzittenden kwamen in de vlam men om, Duitsche aanvallen op Britsche vuurtorens. Zaterdagavond zijn te Londen berichten over de eerste Duitsche luchtaanvallen op Britsche vuurtorens ontvangen. Vo'gens deze berichten hebben van de week twee Duitsche vliegtuigen, die van een niet ge slaagden aanval op Scapa Flow terugkeer den, met de machinegeweren geschoten op de vuurtorens Dnncansby Head en Stroma aan de Noordoostelijke punt van Schot land. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De strijd in China Wang Tsjing Wei beveelt sla king der vijandelijkheden. De regeering Wang Tsjing Wei heeft tot alle troepen in geheel China het ]>evel ge richt de vijandelijkheden tot nader order terstond te staken. Tevens heeft de mili taire commissie instructie ontvangen de regeering- op de hoogte te houden, vau de naleving van dit bevel tot wapenstilstand door de Chineesche troepen. Bevoegde v, aarnemers ivijzen ei op, dat de Chinee sche troepen die aan het hevel gehoor ge ven en de vijandelijkheden staken, zullen! worden opgenomen in het nationale verde- digingsleger van de regeering van Nanking. Seigië De zorg voor de Belgische voedselvoor ziening. Bij Koninklijk besluit is aan alle impor teurs, fabrikanten en grossiers in levens middelen en dringend noodzakelijke goede ren voorgeschreven, dat zij voortdurend een voorraad moeten hebben, gelijk aan een derde deel van het maandelijksche ge middelde der hoeveelheden, welke vooaJ binncnlandsch verbruik verkocht zijn in de twaalf voorafgaande maanden. Deze voor raden, welke binnen een maand moeten, worden opgeslagen, dienen om te voorzien, in dc voedselvoorziening des lands. Finland Sneeuwstorm vertraagt terugtrekken der Russen uit Petsamo. Een zware sneeuwstorm, welke de we gen blokkeert, vertraagt d'e terugtrekking der Russische troepen uit Petsamo, welke geschieden moet krachtens het. Finsch-Rus- sisch, vredesverdrag. De Finnen trekken! de voorgeschreven zeven kilometer per dag op en zullen de Russen ontmoeten. De betrekkingen tusschen Rusland en Fiuland. Dc Uusi Suomi meld't uit Moskou, dat dp onderhandelingen der Finsclie delegatie z,oo; ver gevorderd zijn, dat hervatting der di plomatieke betrekkingen tusschen Rusland! en Finland nog deze maand verwacht kan! warden. De Russische gezant te^Riga, Zo- toff, is tot gezant te Helsinki benoemd. Paasikivi is tot gezant te Bloskou be- .oemd. i Sovjet Rusland Versterkingen aan dc Mandsjocrijsche grens. Nu de dooi gaat beginnen zijn volgens Domei de Sovjet Russische militaire auto riteiten begonnen met kracht te werken aan den bouw van kazematlinies langs de 5000 kilometer lange grens tusschen Mandïjoekwo en de Sovjet-Unie. Van de/e kazematlinies worden thans permanente versterkingen gemaakt. Militaire waarnemers zien hierin een voorbereiding van een Sovjel-Russisch op dringen in den Balkan en het nabij Oosten na d'e beëindiging van dte militaire opera ties In Finland' on tevens een Russische poging om een gevoel van veiligheid' te verzekeren voor de nationale defensie in het Verre Oosten. Egypte Blijde gebeurtenis aan het hof. Koningin Farida heeft het leven geschon ken aan* een dochtertje. Moeder eu ldnd maken het wel- ^gui^ut sarsehgnt dagelijks, met ait- OJstS .„ikriag van Zou- <s& ?«eatdag«n. frys pet kwartaal f 2.—; franco per post f 3.50. Pros per week- 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adrertentien voor het eerstvolgend mim- mm moeten vóór elf nor aan kot -Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Esn bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. Pry s der Ad verteritten. van t5 regels f 1 Iedere regel meer f030, in het Zateidngiummer 15 regels ft.80, iedere regel meer f0.33 Reclames f0.75 per regel. incassokosteuDct1? postkwitanties 15 ets. larieven van advertentie»* by abonnement zijn aan het Bureau vei Li ygbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advectentten opgenomen 10.50 t/m 15 woor den, f 0.75 t/m 25 woorden. Ellt woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. *a Woensdags. Kleine Advertentiëntot25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd 's Zaterdags- Kleine Advertentiön 11.00, mdiea niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. MIJNEN IN NÖORSCHE WATEREN a

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1