Dviitsche troepen trek Ken Noorwegen en lenen iar3n bannen Kopenhagen en Oslo bezet, evenals een aan» tal Noorsche havens Dinsdag 9 April 1940 Tel. No. 69300 (3 lijnen). 93ste Jaargang No. 22447 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53H. Tam gisteren het optrekken van Duitsche vlooteenlieden naar het Noor den bekend werd, was het welhaast zeker, dat dit het antwoord moest betedkenm op de actie der geallÜeerden in de Noorsche wateren, waardoor de erts-transport naar Duitschland met één slag was stopgezet. Na gisteroch tend Is ook geen ton erts meer nit Narvik verscheept. De geallieerden waren zich er van bewust, dal hun daad onoverzienbare gevolgen met zich zon kunnen sleepen. Deze hebben niet op zich laten wach ten. Gedurende den nacht heeft een grooie Dnitsehe vloot, voor een belangrijk deel bestaande uit gewapende treilers, zich langs de Deensclie en Noorsche kusten verspreid en op vele plaatsen troepen aan land gezet, terwijl tevens over de Duïtseh-Deensche grens gemotoriseerde en gepantserde Dnitsehe troepen Jutland binnenrukten. Duitschland verklaart deze actie als een „onder bescherming neiucn van de Noordelijke neutrale landen", omdat deze zich niet krachtig genoeg hebben verweerd tegen de voortdurende schending hunner neutrale rechten door de geallliecrden. In een uitgebreid memo randum heeft Berlijn zich tol de Noor sdie regeering gewend, waarin dit standpunt wordt uiteengezet. Ook aan Kopenhagen is dit memorandum toegezonden. In den vroegen ochtend heeft de Dnitsehe gezant tc Oslo een bezoek ge bracht aan den Noorschen minister van builenlandsche zaken en van hem geëfecht, dat Noorwegen zich onder Duitsch bestuur- zou stcillen. Deze - eir-ch werd afgewezen, zoodat de vijandelijkheden tussclieu Noorwegen en Duitschland zijn begonnen. Noorwegen is dus thans in oorlog met Duitscliiaud. Denemarken heelt be sloten zich niet te verzetten tegen de Duitsche bezetting. De oorlog neeft zich uitgebreid tot de Scandinavische landen. Dat is de beteekems van dc bezetting door Duitsche troepen van Denemarken en een deel van Noorwegen. De aanvoer van erts via de Noorsche havens schijnt voor Duitschland van zulk een overwegend belang te zijn, dat niet gewacht kor worden tot deZweed- sche havens in het Noorden van de Oost zee ijsvrij zijn, hetgeen tegen half Mei te verwachten is. De Duitsche oorlogs-in- 'duslrie kon niet wachten. Daarom tracht nu de Duitsche vloot de route langs de Noorsche kust veilig te stellen en zijn in den loop van den nacht is een aantal havens bezet, van Oslo af tot Narvik hoog in het Noorden, aldus volgens Duitsche mededeelingen. Aangezien Noorwegen in tegenstelling met Denemarken geweigerd heeft zich on der Duitsch bestuur te plaatsen, en zich dus verzet tegen den Duitschen overval, is dit land thans te beschouwen als in oorlog zijnde met Duitschland. De situatie is overigens evenwel nog niet geheel duidelijk. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, heeft de Duitsche gezant zijn papieren nog niet overhandigd en te Berlijn zijn evenmin stappen geno men door den Noorschen gezant. Wel heeft de Amerikaansche gezant te Oslo verklaard 'de Britsche belangen te zullen beharti gen, indien de Britsche diplomatieke verte genwoordiger genoodzaakt zou zijn het land te verlaten. Van verzet van eenige beteekenïs door de Nomsche weermacht is weinig geble ken. Weliswaar is gemeld, dat in Oslo verzet is gepleegd, och dit schijnt toch niet verhinderd te hebben, dat Duitsche troepen aan land wedden gezet. Van het fort In de Oslo-fjord werd' een schot ge lost, dat met beantwoord werd. Welke de gevolgen zullen zijn van deze jongste ontwikkeling in de krijgsbedrijven, is op het oogenblik moeilijk te veronder stellen. i j Britsche vlootstrijdkrachten schijnen niet aanwezig te zijn geweest aan de Noorsche kust, toen de Duitsche schepen hun actie ten uitvoer legden. Uil het torpedeeren van een troepenfransportschip zou wellicht op te maken zijn, dat Britsche onderzeeërs gepatrouilleerd hebben in deze wateren, doch van eenig* verder optreden hebben zij zich in ieder geval onthouden. De Engel- schen en Franschen hebben blijkbaar met vooropgezel doel er van afgezien slag te leveren tegen de opstoomende Duitsche scliepem Zi; wisten vroeg genoeg, dat een aantal vijandelijke vlootstrijdkrachten onder weg was. liet ontbreken van eenigen tegenmaat regel kan slechts hel gevolg zijn van. wel overwogen plan, waarin een ontmoeting op grooleren schaal met de Duitsche vloot- en luchtstrijdkrachten nog niet past. De Duilschers hebben in hun memoran dum aan Noorwegen verklaard, dat him steunpunten aain de Noorsche kust niet zullen gebruikt worden voor het onder nemen van acties tegen de geallieerden, mits deze van hun zijde geen aanval zou den ondernemen. Deze verklaring dient evenwel gezien te worden in het licht van een later uit Londen afkomstige officieele Britsche mededeeling, volgens welke de geallieerden Noorwegen allen mogeiijken bijstand' zullen verleenen,later aangevuld met de verklaring, dat deze hulp zal be slaan uit vliegtuigen, schepen en man schappen. Voorts wijst de diplomatieke correspon dent van Reuter erop, dat Londen geen geloof hecht aan de Duitsche berichten, volgens welke de geheels Noarsclie kust, van Christiansand tot Narvik zou zijn be-, zet. De Engelschen schrijven deze berich ten toe aan de Duitsche propaganda. Groote bedrijvigheid heerschte vandaag uiteraard1 in Downingstreet en aan den Quay d' Orsay, waar de geallieerde leiders, in nauw onderling contact de nieuwe si tuatie onder oogen zagen. De oorlogska binetten van Engeland en Frankrijk zajn bijeengekomen en reeds spoedig kwam de mededeeling, dat Chamberlain vanmiddag in het Lagerhuis zou spreken. Ongetwijfeld zal de Britsche premier de jongste ontwikkeling van den oorlog uit eenzetten en voorts zal hij waarschijnlijk aangeven op welke wijze de geallieerden denken hulp te verleenen aan Noorwegen. Het lijdt ons inziens geen twijfel;, dat leze hulp sn«i zal komen. Indien het in 'iet voornemen der geallieerden heeft ge legen de „frontlijn" uit te rekken en de strijd ter zee en in de lucht meer ruimte te geven, dan is hun opzet in alle opzich ten gelukt. Dan zal ook hun antwoord op dit jongste staaltje van Duitschen „Blitzkrieg" met lang kunnen uitblijven. Een vloót-actie van ongekende afmetingen, ge paard gaande met krachtige luchtaanval len, zal met laag uitblijven, willen de geallieerden niet alle voordeeien van het oogenblik verhezen. De Duitsche vloot-actie Een ^samenvatting van de reeks berich ten, ieest uit Duitsche bron, over de bezetting van een aarital havens aan de Noorsche kunst, toont, dat deze actie van het Zuiden uit zeer snel in het werk moet lijn gegaan. In Oslo ontmoetten de Duitschers geringen tegenstand. Een Noorsch bericht meldt, dat Bergen verwoe den strijd heeft geleverd' en dat het fort is beschoten. Ook Christiansand en het fort aldaar werden zoowel uit zee als uit dé lucht beschoten. Oslo wordt ontruimd'. Toorts zouden Irondjein, Eggersund, Nar vik en Slavanger zijn bezet" De Noorsche weigering De Noorsche minister van buitenland- sche zaken Koht, heeft vannacht om vijf uur den Duitschen ambassadeurjte Oslo ontvangen, die Noorwegen schriftelijk en mondeling had uitgenoodigd zich niet tegen de Duitsche bezetting te verzetten. De Duitsche gezant voegde hieraan toe, dat hij het voor Noorwegen van het groot ste befahg achtte zich onder militair be stuur van Duitschland te plaatsen, De Noorsche regeering heeft den gc- heeien nacht vergaderd om dit punt te be spreken. Na afloop der bijeenkomst ver klaarde de regeering aan de Duitsche eisehen niet te kunnen voldoen, daar zij deze in strijd achtte met de Noorsche sou- vereiniteit. Koht heeft nog medegedeeld, dat de Duit sche gezant als motief opgaf, dat, als de Duilschers niet tot bezetting overgingen, do geallieerden dit zouden doen. Wij ge- looven niet, antwoordde Koht, dat de ge allieerden voornemens zijn tot een derge- lijken maatregel over te gaan. Wij hopen, dat de tegenwoordige toestand niet te lang zal duren. Noorsche kringen in Londen heblxai een officieele mededeeling uitgegeven van den volgenden inhoud: De Duitsche gezant in Oslo heeft ^vandaag om,4.30 uur een "Joczook ge bracht aan den minister van btiilen- landsche zaken van Noorwegen en van hem geeischt, dat Noorwegen rich on der Duitsch bestuur zou stellen In dien deze eisch niet werd ingewill gd, zou alle tegenstand gebroken woideu. Deze eisch werd afgewezen en. de vij andelijkheden zijn begonnen. Duitsche mijnen gelegd De Duitecho radio deelt mede, als waar schuwing aan de scheepvaart, dat mijnen gelegd zijn voor alle -belangrijke havens aan de Westkust van Noorwegen, alsmede in' het Skagerrak. De mededeeling zegt, dat de mijnen gelegd zijn in het gebied tussclien Lindesnaes, Lodbjerg, Flederoey en Fandneshage. Noorsche lotta's honden zich gereed. Dc centrale organisatie der Noorsche „lolta's, heeft tot alle aangeslotenen het verzoek gericht over de radio aandachtig de gebeurtenissen te volgen en zich ge reed te houden om elk oogenblik te kun nen vertrekken. Duitsch legerbericht over de operaties in Denemarken liet opperbevel der Duitsche weermacht publiceert de volgende speciale berichten: Hedenochtend vroeg hebben Duitsche ge motoriseerde troepen en pan tsers trijd krach ten de Duitsch-Deensche grens nabij Flens burg en Tandem overschreden en zij ruk ken thans over Apenrade en Esbjerg naar het Noorden op. Bij het aanbreken van den dag zijn Duit sche troepen ontscheept in de Kleine Belt nabij Mittelfahxt, waar zij öe brug over do Belt hebben bezet. Duitsche zeestrijdkrachten zijn de Groots Belt binnengedrongen en hebben te Ivors oer en Nyborg troepen ontscheept. Van Warnernünde uit zijn met het veer troepen en een pantsertrem te Gjedser aan land gezet, vanwaar zij den opmarsch naar het Noordten zijn begonnen. Tegelijker tijd is de brug te Vbrdingborg in bet Zui delijk deel van het eiland Seeland bezet. Duitsche troepen zijn bij1 het aanbreken van den dag te Kopenhagen ontscheept. De citadel en het radiostation werden be zet. Sedert acht uur bevindt do geheele stad zich in Duitsche handen. Mobilisatie in Zweden De Zweedsche legatie in Londen heeft langs indirecten weg het bericht ont vangen, dat het Zweedsche leger, de vloot en de luchtmacht gemobiliseerd Geallieerde bijstand aan Noorwegen Hr. Engelsclie departement van buiten- landselie zaken deelt mede. „De Engelsclie regeermg en de Fran- sche regeering hebben besloten ter- sbnd baar vollen bijstand te verleenen aan Noorwegen en zij hebben te ken nen gegeven, dat zij den oorlog in vol ledig deelgenootschap met dit land zullen voeren. Dc noolzakelijke mili taire en vlootmaatregelen worden dien overeenkomstig genomen in samenwer king met de Fransche regeermg". Duitsch - Deensche onderhandelingen Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Naar wij uit Kopenhagen vernemen, zijn onderhandelingen gevoerd tussclien de Duitsche en de Deensche autoriteiten. De Deensche autoriteiten hebben hun meest volledige loyauteit toegezegd. De Deensche radio zendt zijn gewone programma uit. De Kopenhaagsclie dagbladen verschijnen. De stad is volkomen rustig Het aspect van de stad is in niets veranderd. De Duitsche troepen zijn op bepaalde punten geconcentreerd. Incidenten hebben zich nergens voorgedaan. Volgens in Ko penhagen ontvangen berichten is ook de bezetting van Jutland zonder eenig incident verloopen. De Duitsche troepen zijn op bet oogenblik op weg naar Aalborg Duitsch tankschip getorpedeerd Buiten het eiland Rauer, aan de mon ding van de Oslofjord, is liet Duitsche tankschip „Poseidon" getorpedeerd. De geheele bemanning is opgepikt door een ooische torpedoboot en een loodsvaar- tuig. De mannen zijn te Stavern binnen gebracht. Het was volgens een nader bericht niet duidelijk, of het schip getorpedeerd is dan wel op een mijn. geloopen. Duitsch militair transportschip getorpedeerd Het Duilscbc militaire transport schip „Rïo de Janeiro" is gisteren, met drie honderd man aan boord, in de buurt van Christiansand ge'orpedeercT. v Honderd vijftig personen zijn om liet "teven gekomen. Nader wordt gemeld, dat de 9600 ton metende Ilio de Janeiro, die van Ilam- buig lcvvam, bi, het eiland Justoe, aan de Noorsche Zuidkust, door een Britsche duikboot werd opgevangen. De duikboot loste een waarschuwingsschot, doch het Duitsche schip Iracblte de kust te berei ken, waai op cie Britsche bodem een torpedo afvuurde. De „llio de Janeiro" werd ge troffen en zonk zeer snel. De opvarenden sprongen overboord; eeni ge hunner werden door een klem vaartuig uit Clmstiaansand opgepikt. Korlen tijd later schoot de duikboot een tweede torpedo af, waarna stukken van het schip in de lucht vlogen. Drie geredde Duitschers wer den door cte vallende wrakstukken ge dood. Andere kleine Noorsche schepen deden al liet mogelijke om de rondzwem mende Duitschers te redden. Honderd vijf tig opvarenden werden te Lillesand aan land gebracht, en evenveel zijn, naar men meent, omgekomen. Men gelooft, dat de „Rio de Janeiro" dienst deed ais transportschip voor troe pen, daar de opvarenden uniformen droe gen. Zij waren allen zeer jong. Diplomatieke conferentie te Londen begonnen Even voor vier uur is gistermiddag op het departement van buitenland- sclie zaken de conferentie met de Brit sche diplomatieke vertegenwoordigers in Zuidoost Europa begonnen. De conferentie, die door Halifax is bijeengeroepen voor een bestudeering van den poliheken toestand in de Bal- kanlandeD, wordt bijgewoond door acht diplomatieke vertegenwoordigers in Turkije, Bulgarije, Roemenië, Zuid Sla vic, Griekenland, Hongarije, Italië en Sovjet Rusland. De besprekingen zullen de geheele week duren. Wanneer cle diplomaten naar hun hoofd steden terugkeeren, zullen besluiten zijn genomen, die uitvoering geven aan vele stappen, door den geallieerden raad van oorlog goedgekeurd en ten doel hebbende de blokkade vjyi Duitschland nauwer aan te halen en den Duitschen uitvoer te ver minderen. Alle BalkanJanden zullen op hun beurt de aandacht vragen en in hoofdzaak zul len economische en handelsvraagstukken besproken worden. De geallieerden zullen zich bereid toonen het voor uitvoer be schikbare overschot van de producten der Balkanlanden in ruime mate op te koo- pen. Men zal er, aldus Reuter, den na druk op leggen, dat de handel met Duitsch land kunstmatig en onbevredigend is. BINNENLAND Voorloopig geen periodieke verloven Het algemeen hoofdkwartier deelt mede Gedurende de eersh olgende dagen zul len geen nieuwe periodieke verloven worden verleend aan sommige (roepen, opgesteld in de kust- en grensgebieden. Onder het begrip „periodieke verloven'* worden niet gerekend weermachts-induslrie- veiloven, bizondere verloven en zakenver- loven. Roosevelt ijlings naar Washington President Roosevelt werd kort voor vier uur gewekt, waarna hij terstond in beonis weid gesteld van de jongste gebeurtenis sen in Europa. Speciale maatregelen wer den getroffen om den president in eeni extialrein snel naar Washington te bren gen. I Duitsche vliegtuigen bij Scapa Flow Officieel wordt van Britsche zijde mede gedeeld, dat vijandelijke vliegtuigen gister avond een aanval hebben gedaan op Scapa Flow Er werd geen schade aangericht. Het D.N.B meldt: Liuttsche gevechtsvliegtuigen liebben gis teravond de Britsche vlootstrijdkraclilen in Scapa Flow met succes aangevallen. Ver scheidene grooie schepen zijn getroffen. De buitgemaakte Uhlenfels. Te Londen is men thans bijna gereed! gekomen met bel lossen der lading van do Ulilenfels. Men verklaart, daL het schip een ware schatkamer is. Huidten, wol, ka toen en afvalproducten worden nog ge lost, tezamen met tonnen lijnkoeken en - aardnotèn. De Engelsche gezagvoerder, FÏowerdew, die het schip naar Landen heeft gebracht, heeft verklaard', dat toen de gezagvoerder van de (Jhlanfels besloot" door de Britsche blokkade heen te breken, hij den naam „Aagtekerk, Rotterdam" liet schilderen over den werkelijken naam van hei schip. Nog een Duitsch schip binnengebracht. Ook het Diuitsche schip „Orea", meten de 2000 ton, is gisteren de Theems binnen gebracht. Het is voornamelijk geladen met bauxiet. Kgt schip werd in Februari door een Brïlsch oorlogsschip aangehouden. Gricksch schip op een mijn geloopen. Het 4S43 ton metende Grieksche s.s. Okeania is gezonken; waarschijnlijk is het op een mijn geloopen. Negen-en twintig op varenden, onder wie vijf gewonden, zijn in een haven aan de Zuidoostkust van En geland aan wal gebracht. De hoofdmaclu- nist wordt vermist. Het schip voer in bal last van Rotterdam naar Buenos Aires. België Koning Leopold van Belgic. Koning Leopold, die krachtens dc grond wet legerleider is, neemt volgens de tra ditie van zijn huis, in tijd van oorlog zelf het opperbevel van het leger op zich. Hij voert dat opperbevel van het front, ter wijl tevens de politieke leiding des lands bij bem berust. Verscheiden keeren per week brengt hij bezoeken aan de verdedi gingswerken en woont hij manoeuvres bij. Hij interesseert zich in bet bizonder voor de militairen. Onlangs heeft liij een be zoek aan een kantonnement in het Casino der officieren vertoefd, terwijl hij toen den maaltijd der soldaten heeft gebruikt. Koningin Elisabeth stelt ook groot be lang in de militairen. Dit medeleven der koninklijke familie met het wel en weel der militairen, laat niet na een aangenamen indruk op het le ger te maken. Frankrijk Kardinaal Venlier overleden. Kardinaal Verdier, sinds 1929 aartsbis schop van Parijs, is hedenmorgen op 76-ja- rigen leeftijd' overleden. Argentinië Elf officieren van „Graf Spec" ontsnapt. Naar verluidt, zijn elf officieren van de „Graf Spee" ontsnapt. Men gelooft, dat zij in vermomming op weg zijn naar Ghili. Hoewel de bemanning geïnterneerd was, werd' aan de officieren lot dusver volledige vrijheid1 van beweging verleend. Nadat on langs drie officieren en twee matrozen ont vlucht waren, had de Argenlijnsche regee ring besloten van dte officieren hun eere woord te eisehen of hen te inlerneeren. De» courant Terechynl daseiyka, mot uit sondering Tan Zon- en Feestdagen. Prn's per «wartaal f 2.—: franco per post 2.50. Prijs per week: 15 ets, Afzon- deriflke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentie» voer liet eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan bet Bureau bezorgd sijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advortentien wordt niet gewaarborgd. umdah; mi co tfm Prijs der Advertcnttën: van 1—5 rcgola f 155; iedere regel meer f 0.30; m bet Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f0.35 Reclames f0.75 per regel. Inc^ssokostenö ets postkwltantieslö ets. Tarieven van ad\ertontn.n bij abonnement zijn aan bot Bureau verkrijgbaar Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klem» Advertenttën opgenomen k 10.50 t/m 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'e Woensdags; KJeme Ad^ertentientot25woor den f 0.25, nnts vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 'b Zaterdags Kleine Advertentién 1100, indien niet vóór Vrydagmond 6 uur bezorgd. S :A N DIN A VIE IN DEN 5 TRI ID BE rROHïr Z'i'll. 1 1 u 11

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1