Een fabrikant van valsche halve guldens 'W Verplichte radio-bijdragen TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Wettelijke regeling financiering radio-omroep Ingediend is een wetsontwerp ter aan vulling van de lelegraaf-Telefoonwet, lte- treffende regeling van den radio-omroep. De minister wijst er in de memo rie van toelichting op, dat mede als gevolg van het vrijwillige financïe- ringssvsteem een zeer groot deel van het Nédcrlandsch luisterend' publiek1 zich afzijdig houdt van zijn moreel en plicht om financieel bij te dragen aan de instandhouding en den verde ren uitbouw van den Nederlandschen omroep. Naar Schatting bedraagt dit aantal niet aan een der omroep vereenigingen vrijwillig bijdragende luisteraars ongeveer 50 pet. van het totaal aantal'. Naar het oordeel van den minister kan deze hoogst onbe vredigende toestand','die voor de om- roepvereenigingen. een beletsel vormt - óm werkzaamheden met betrekking tot •het organiseeren van wereld uitzendin gen en televisie, niet langer besten digd blijven. Tevens dient overwogen te worden, op. welke wijze in de toekomst de uitzendin gen naar de overzeesche gebiedsdeeleii des rijks zullen; dienen te worden gefi nancierd: Tot nu toé worden deze uit zendingen voor het grootste deel krach tens d'e.hem. verleende machtiging., verzorgd door de Phohi, die ook tóf'dusver het telkenjare aanwezige exploitatietekort ge dekt heeft. Afgezien van de vraag, in wiens handen in de toekomst .de verzor ging van deze uitzendingen zal worden ge legd, vaststaat, dat de middelen nietzul len mogen ontbreken om' ook door uit zendingen als deze het contact (ussclien moederland en overzeesche gebied sdeelrn te onderhonden. Ten slotte mag hiel onvermeld worden gelaten, dat de kosten, verbonden aan.de verzorging van de Neflerlandsche omroep- uitzendingen, zich nog steeds in stijgende lijn bewegen, terwijl de vrijwillige bijdragen der luisteraars blijkens de practijk nage noeg het maximum hebben bereikt; Het thans ingediende wetsontwerp be doelt den wettclijken grondslag te leggen voor een regeling bij algemeenen maatrege len van bestuur, overeenkomstig de voor:. stellen van deze studiecommissie. I>e grondslagen van deze regeling zul len de navolgende zijn: voor televisieuitzendingen. Deze kosten zullen moeten worden gedragen door de Nedérlandsche omroep-zender-inaatschappij „Nozema", die daartoe de beschikking zal krijgen over een gedeelte van de binnen komende gelden. Van het bestaan van. dit licbaam- kan een, nuttig gebruik worden gemaakt doorhel als centraal orgaan, waarin de overheid overwegende zeggen schap heeft, bij de uitvoering van dehier geschetstefinaricieele regeling in te scha kelent Ook voor 'aboiinéV op distributie?-- Het is niet onmogelijk, dat de regeling in den aanvang èen zekeren terugslag zal DINSDAG, 9 APRIL 1940. No. 22447. Rechtszaken Suiker gekocht zender bon De juffrouw vond den cisch wel wat hoog. Voor den Utrcchtschen politierechter had zich gistermiddag" een ingezetene van Zeist te -verantwoorden; die ziele schuldig had gemaakt aan het koop en 'van suiker zon der bon, oen overtreding, welke in dezen tijd op verscheidene plaatsen reeds was gesignaleerd; waarbij diverse processen-ver haar werden opgemaakt. Voor de eerste finaal kreeg de Ulrechtsclic politierechter hebben op het aantal aangeslotenen op d'e j een dergelijke wetsovertreedster te berech- radiodisLributie. Hoewel aangenomen mag worden, dat deze terugslag geleidelijk zal kunnen worden opgevangen, omdat d!e ra dio voor de Nedérlandsche bevolking een onontbeerlijk goed geworden is,' zoudén, indien inderdaad zou blijken, dat er ra dio-centrales zijn,, wier levensvatbaarheid tengevolge van het invoeren d'er nieuwe regeling gevaar zou kunnen loopen, hoe wel haar bestaan op zich zelf technisch en economisch verantwoord1 is, maatrege len genomen kunnen worden om het derge- lijken bedrijven mogelijk te maken zich aan. dén nieuwen toestand aan te passen én hen over het doodc pont heen te hel pen. Voorts zak het door - de radiödistri- liuaten '.krachtens.'artikel- ;37j 1ste lid, he-' doeld bedrag/dal 'door hén ter beschikking .wordt gesteld voor dó bevordering van de belangen van den Nederlandschen om roep worden herzien. ten. De juffrouw gal de feiten eerlijk toe. In totaal had zij vijf pond suiker gekocht zonder de daarvoor vereischte bon in te leveren. De officïei* van justitie cischle een geld boete van twintig gulden,subs, tien dagen hechtenis. De juffrouw slaakte hieïbij den uitroep dat eën dergelijke'éisch voor een overtreding zooats zij begaan had, toch wel wat te hoog was. De officier deelde deze incening met, want Iiij voegde haar toé, dat voor een dergelijke overtreding een maximum straf--van "vier jaar kon worden geëischt. De politierechter, veroordeelde;de vrouw tot een geldboete van. f.25. siibs- 15. dagen hechtenis'. De winkelierster, die de suiker zonder bon liacf 'afgeleverd,-werd' tot dezelfde straf veroordeeld. Tegen haar luidde de cisch f -10 boete subs. 20 dagen hechtenis. Rechtszaken 1. Aan den Nederlandschen luisteraar wordt de wettelijke verplichting opgelegd van een jaarlijksche bijdrage-tót instand houding en. verderen uithouw"vvan1 den Ne derlandschen radio-omroep, Van- deze ver plichting kan d'e luisteraar zich kwijten: a. door betaling van éen bedrag, het- t welk de minister zou wenschen te stel len op f5.aan dc AVRO,. KRO, 'NCRV en VARA, alsmede aan den VPRO; b. door betaling van een «enigszins hoogcr bedrag, b.v. van. f 6.—, ingeval een luisteraar niet aan een derge-. noemde organisaties wevisclilbij; .te dragen. - Ter zake van de genoemde bedragen wijst de minister er nog ten 'overvloede óp, dat tot verhooging daarvan „alleen zóu mogen worden overgegaan, indien de 'gel delijke omstandigheden; 1 waarin liet 'Ne dérlandsche omroepstelsel zöudé gaan'Vër- keeren, zich in die mate zouden wijzigen, dat daarin een noodzaak tot verhooging zonae zijn gelegen. 2. Aan ieder der in punt 1 genoemde omroepvereenigingen wordt op den grond- Liefhebberij voor de chemie. Een volledig laboratorium in de Hagastraat. slag van d'e aan die organisaties in het' zendtijdenbesluit toegewezen taak gewaar borgd het totaalbedrag, hetwelk ieder van haar over het jaar 1938 aan vrijwillige bijdragen van de luisteraars ontving. omroepvereenigingen moeten gel delijk In, staat gesteld worden de nieuwe taken, welke baar in de toekomst wachten (de program ma verzorgt ng der werelduit- zendmgen, naar de overzeesche gebieds- deelen en te zijner tijd der tele visie-uit- z en dingen) te vervullen, alsmede de nog steeds stijgende kosten van de thans reeds door haar verzorgde uitzendingen te be strijden. Uit de binnenkomende gelden zul len aan dé organisaties de voor het ver richten van d'eze werkzaamheden benoo- dig'do bedragen worden te goed gedaan. Op deze wijze zal worden bereikt, dat aan den Nederlandschen omroep alle gel den zullen toevloeien, die hij voor de uitoefening van zijn taak in de toekomst behoeft. 4. Daarnaast moet worden gedacht aan de zeer belangrijke kosten, gemoeid niet den bouw en de exploitatie d'er omroep- zenders, voor zoover die niet krachtens beslaande bepalingen door dé omroeporga nisaties v: moeten worden gedragen. Te denken is hierbij vooral aan dé zendappa ratuur voor dé werelduifzendingen en dé iiitzendingen. naar dé overzeesche gebiects- deoleii en wellicht in de toekomst ook In vroeger tijden werden valsche.munters in een ketel' met kokend water gestopt é- deze straf is thans gelukkig afgeschaft, ^)di-:.dkc-.aeht---;het'*misdnrjf-mog---wcl-.-zoQ zwaar, dat ik tegen dezen verdachte een gevangenisstraf-Van vier jaar- zal-'eischen, zeide inr. II. A. T. Reu mei' :in zijn requisi toir in de zaak van den valschen munter J. W. een 36-jarige sigarenmaker te Schie dam. Deze man had gedurende de laatste'vier maanden van het vorige jaar in een schuur tje achter zijn woning aan" de Hagastraat lialve: guldenstukken vervaardigd en in om loop gebracht. Schiedam was" woldra over voerd met deze valsche munten ,docli de politie slaagde er niet in den fabrikant hiervan te pakken te krijgen. Den 23en Decemliér echter liep de man; door de door tastendheid van een achttien-jarigen .jon. gen, die Kerstboomen verkocht,tegen de lamp. Gistermiddag- moest de man zich voor de Rotterdamsche rechtbank verantwoor den, docli hij ontkende hardnekkig, iets met 'de zaak uitstaande te hebben De" getuige' deskundige, ,dr, 'Van Hétéren directeur'vare 's rijksmunt,' vèrklaarde, dat Pres.- Werd het daardoor cirkelrond? Verd.: Ik heb het een beetje rondge slopen-en wal bijgevijld.-'v' .Hierna werd de achttien-jarige .bloemen, jongen."Jp" KoogjV gehoord," die «tea 23cui DeceniLer niet Kerstboomen op liet 'VViJbel minapléin le Schiedam stond. ér ih verdos' schuurtje'.een; gelieei;'labora torium gevonden was, dat voor liet ver vaardigen van valsche munten bij uitstek geschikt was. Volledig laboratorium. Er waren primus toestel len, staven van verschillende metalen, flesschen, potjes enz. gevonden, die weinig met het sigarenmakers vak hadden te maken. Ook was een gips model een z.g. matrijs aangetroffen, die diende ais gietinodel. De samenstelling van de valsche munten kwam kwalitatief vrij wel evereen met de echte, doch er zat iets te veel antimoon in, waardoor de munt brosser en de klank doffer was. Valsche munten waren niet gevonden, doch wel een metalen schijfje, dat onge veer de grootte van een lialven gulden had. De president, nor. Huyseri Waarom maak te je dat? i Verd.: Als gewicht voor een grammen weegschaaltje. Pres.: En waarvan héb je liet gemaakt? Verd.: Van loodeunedat weet ik niet meer. Pres.: Het bestaat toevallig uil hetzelfde metaal als halve guldens. Verd.: Daar weet ik niets van. Pres.: Heb je lood in huis? Verd.: Ja. Pres.: En tin?) Verd.: Ja. Pres.: En antimoon? Verd.: Neen, dat niet. Pres.Wat gek, liet is t-ooh' bij je thuis gevonden. Hoe kwam dat schijfje zoo mooi ge vormd? j Verd hamer! Ik heb het geplet, met een Tegen de ..Kerstboom" geioopeu. De jongen deed hel volgende relaas: Het was al schemerdonker op dien Vrijdag, toen ér een man bij me kwam, die een Kerstboom wilde koopen. Hij kocht er een van 70 et. en betaalde met 2 halve gulden stukken. Ik gaf 30 ct. terug en de man 'vertrok. Een kwartier later mijn twee hulpjongens.' hadden den Kerstboom al bij den man thuis gebracht en waren weer terug wilde ik de munten inwisselen voor een gulden. Ik stuurde een van de jongens naar een schoenmaker in de buurt, doch de jongen kwam terug met de boodschap, dat. de halve guldens valsch waren. De schoen maker had ze kunnen buigen en had er ook met. een mes in. gesneden. Nu, ik had den heelen dag geen halve gulden ontvan gen en van de jongens wist ik het adres van den man, die zo gegeven had, dus -gingen we,er heen. j diet de .munten aan-den man zien, die heet;verbaasd was. Hij zei: Het is onmo 'gelijk. Tóch was hïj bereid, ze terug te nemen. Ik krèèg toen twee echte terug Toen ben ik naar de politie gegaan. Pres.Zei verd. ook niet, je had ze niet moeten buigen? Get.: Ja, dat zei hij. Pres. tot verd.: Dus je gaf aan dien jon gen de valsche halve guldens.? Verd.Ik wist niet, dat ze valsch waren. Pres.: Hoe kwam je er eigenlijk aan? Vervalsclit of ontvangen? Verd.: Ontvangen natuurlijk. Pres.: Van wien? Verd.: Dat weet ik niet. Hierna werd gehoord brigadier J. Kerk- hoff, die den volgenden dag naar verd. was gegaan, om er huiszoeking te doen. Dezie getuige vertelde: Ik vroeg aan verd., de munten te mogen zien, die de jongens teruggebracht hadden. De man gaf mé munten, doch het bleken, vreemde mun ten te zijn, Grieksche of Servische. Hij zei: Dit zijn ze. De schoenmaker,de heer J. II. Loog, deelde mede, dat li'ij de munten had beke ken en gezien had, dat ze valsch waren. Ze zagen er wel erg mooi uit, vond hij. Ik hoorde een vreemde klank, en ik kón ze met de hand huigen. Van een der mum ten heb ik een stukje afgesneden, ver klaarde getuige. Pres. tot verd.: En waar Is nu die halve gulden met een stukje eraf? Verd.: Die heb ik aan de p.olitie gegeven. Pres.Dit ontkent de politie: Je hebt Grieksche of Servische munten gegeven. Verd.: Dat is niet waar. - Pres.: Wat djje je feitelijk voor de kost? Verd.: Och) 'ik ben sigarenmaker, maar ik interesseer me voor de chemie. Dc commandant van de Kon. Ned. Marine, Schout-bij-nacht H. Jolles, heeft in Dén Helder een vijftigtal nieuwe officieren beëedigd. Overzicht tijdens de plechtigheid. Het Duitsehc transportschip „Rïu dc Janeiro", werd ter hoogte van Ckristansand idoor een Engelschen onderzeeër getorpedeerd. Een groot aantal opvarenden kwam om het leven. De „Rio de Janeiro" tijdens een verblijf in de haven van Amsterdam. SP De bekende voorjaarsbijenmarkt te Tilburg is gisteren gehouden en de omstandigheden in aanmerking genomen, was er een flinke aanvoer van bijenvolken. Het requisitoir. Het woord was hierna aan het 0. M., dat waargenomen werd door mr. Reumer. Uit de feiten kan men direct constatiëeren, aldus spr, dat de man zich aan valschemun- terij heeft schuldig gemaakt; doch hij ont kent dit. Daarom eeaige feiten, waaruit zijn schuld blijkt: De man lieeft de heide val sche munten niet per ongeluk uitgegeven. Dat kan wel met één, maar niet mot twee tegelijk. Toen de bloemen jon gen bij hem kwam, zei hij den vreemden zin: Je had ze niet zoo moeten buigen, hetgeen op de schuld van verd. wijst. Dr. Van Heteren verklaart, dat in het laboratorium alle in strumenten voor het vervaardigen van val sche munten aanwezig waren. Bovendien isliet onzin, dat verd. al die rommel er uit liefhebberij op na hield. Hij was werkloos sigarenmaker, trok van den steun en ontvangt f 11.50. Hiervan kan men er geen volledig laboratorium op na hou den. En dan: waar zijn de valsche munten gebleven, die de bloemenjongeu hem heeft terug gegeven? Als verd. te goeder trouw was, had hij ze uit curiositeit moeten be waren. Hij verdonkeremaande de munten, echter, waarvoor hij wel allo redenen ge had zal hebben, Ook weet hij niet, van wie hij ze ontvan gen heeft. Zoo uitgebreid zal zijn kennissen kring toch Wél niet zijn, dat hij zooiets ver geet. Ik acht het tenlasle gelegde dus be wezen. Verd. kan worden beschouwd als de maker der valsche munten, waarmede Schie dams geldcirculatie in het najaar van 1939 overvoerd werd. Ik eisch vier jaar gevan genisstraf en verbeurdverklaring van del in beslag genomen goederen. Het pleidoe. De verdediger van verdachte, mr. W. El. Boeles, bracht naar voren, dat het labora torium geen liefhebberij van verd is, doch1 hij knapt wel eens karweitjes op als bij verdienste. Een inrichting voor het maken van valsche munten heb je al gauw, cenige metalen en nog wat van die rommel is al voldoende. Voorts zijn de stoffen voor het vervaardigen van de matrijzen niet gevon den. De valsche munten ook niet. Het staat dus niet vast, dat verd. -ze gemaakt heeft. Het bewijs van den officier berust slechts op de verklaring van twee menscheu en is dus niet doorslaand. Ik refereer me aan. het oordeel van de rechtbank. De uitspraak zal zijn op 18 April, Omliggende Gemeenten VLAARDINGEN Benoemd lot hulpprediker. De heer J. L. (jouvee, theologisch' camTi- daat alhier, ls benoemd1 tot hulpprediker bij de., Ned. Herv. gemeente-te Maassluis. De heer Couvee zal 1 Mei a.s. in functie treden. DER ■WP.WSKTt MtWaeW— - - - .i

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5