Gisteren werden eveneens gevechten gelevei d Zware verliezen beide zij- en aan Wat étaat eJi te qéJPteWieti Woensdag 10 April 1940 Luchtaanval op geallieerde vloot Duitsche kruiserzwaar beschadigd? V. Cl. AREND -SS p°r j"f«iaal 2--; fra°eo p»i.p°rt 93ste laargang. No. 22448 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. Het Noorsche verzet gebroken Hel opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteravond beleend: De operaties bij de bezetting van Dene marken zijn op 9 April systematisch ver loop ej§ Bij het binnen marcheeren en de landingen in Denemarken is het nergens tot incidenten gekomen. Aan de kust van Noorwegens werd geen noemenswaardige tegenstond, alleen bij Oslo, geboden. Deze tegenstand werd in den loop van den mid dag gebroken en Oslo zeTf werd bezet. Evacuatie gaat niet door. De commissaris van politie in Oslo maakt in overeenstemming met den Duitschen bevelhebber bekend: De aangevangen evacuatie moet onmid dellijk gestaakt worden. Allen keeren naar hun woningen terug en hervatten hun ge wone werkzaamheden. Zij, die reeds de stad verlaten hebben, worden hiermede opgeroepen terug te keeren. Deze verorde ning wordt gegeven met het oog op de nieuwe omstandigheden. Dnitsehe kruiser tot rinkelt gebracht? Havas meldt: Men verneemt te Parijs, dat in de Oslo- fjord een Dnitsehe kruiser tot zinken is gebracht. De bezetting van Oslo. liet Noorsche telegraafagentschap meldde, dat de Duitsche troepen gistermiddag om drie uur de buitenwijken van Oslo bereik ten 'en thans de strategische punten in de stad bezet hebben. De evacuatie is stop gezet. Duitsche vliegtuigen hebben den ge- heelen dag boven Oslo gevlogen. Het Noor sche afweergeschut kwam in actie. Er schij nen echter geen bommen geworpen te zijtn. Een Duitsch vliegtuig en een of twee Noorsche toestellen zijn neergehaald. Uit Moss (een stad van 9000 inwoners in Zuid Noorwegen), wordt gemeld1, dat de Buitscliers er gisterochtend twee hon derd man hebben ontscheept. Twee Duitsche torpedojagers zijn tot "s middags in de haven van Moss geble ven, Teri Noorden van Moss werden 2000 man ontscheept. Zij rukten op naar Oslo. Om vijf uur gistermiddag hebben verschei dene vliegtuigen, naar men gelooft, ook eenige Engelsche toestellen, boven Mos® gevlogen. Het zou tot een luchtgevecht zijn gekomen. Gistermiddag te 12 uur, nadat het be vel tot den opmarsch was gegeven, zijn de Duitsche troepen Oslo binnengerukt. De Duitsche transportschepen zetten op twee plaatsen aan cie Westkust van de Oslo fjord troepen aan land. Vadlo werd' te zes uur, Tonsberg te tien uur bezet. Gemeli wordt, dat nog gisteravond het geschut van Oscarborg, dat den geheelen dag in actie is geewest tegen de Duit- schers, gehoora werd. Volgens te Stockholm ontvangen berich ten zou de bezetting der stad' reeds gister middag om 2 uur voltooid zijn geweest. De Duitsche luchtmacht heeft een belang rijk aandeel fn de bezetting gehad en een groot aanla! vliegtuigen vloog hoven 'de stad, terwijl de afdeelingen infanterie slechts weinig talrijk waren. Volgens „.Taemtlands Tidnïng" zijn te Drontheim ongeveer 12.000 Duitschers in de hotels en scholen der stad' ondérgc bracht. Zij schijnen voor een verblijf van langen duur te zijn uitgerust. Be stad is verduisterd en de schoolkinderen en zieken zijn geëvacueerd. Volgens den correspondent van het ge noemde btort verwachtte men te Dront heim gedurende don nacht belangrijke ge beurtenissen. Alen geloofde, dat de Brit sche vloot zou trachten, door Ie breken tot de haven der stad. Wat de Duitschers bezet zouden hebben Volgens inlichtingen uit Fransehe mili taire kringen acht men liet thans zeker, dat de Duitschers op het oogenblik de vol gende steden in Noorwegen bezet hebben: Oslo, Christiansund, Sin vanger, Eggcrsund on Bergen, De Paris Soir publiceert het volgende telegram uit Londen: Guy Eden, de politieke redac teur van de Daily Express, ver klaart, dat over enkele uren een bericht gepubliceerd zal worden over een belangrijk initiatief van de geallieerden, dat niet alleen een beslissende wending in den oorlog zou kunnen beteekenen, doch den oorlog met meer dan een jaar zou kunnen bekorten. (Wij ontvingen dit bericht om 2 uur hedenmiddag. Red.) Duitsche kruisers Blücher en Karlsruhe verloren Het door de Duitsche legerleiding uitge geven legerbericht bevat de volgende bi- zonderheden omtrent de gisteren ten uitvoer gelegde operat.es der Duitsche vloot hij de bezetting van steunpunten aan de Noorsche kust: De Duitsche marine heeft'haar gestelde taak ten uitvoer gelegd. Deze bestond er in, de geheele operatie te be\eiligen te gen de vele malen sterkere Crilsche ei Fransehe zeestrijdkrachten ei de transpor ten met alle krachten mogelijk te maken. De landing der Duitsche troepen is op alle plaatsen van Oslo tot Narvik gelukt. Een in de historie van den zee-oorlog tot dus. ver unieke prestatie. Bij het binnenloopen in de havens werd door de marine aanvan kelijke tegenstand gebroken. Voor Oslo brachten onze sckeepskanounem de zwaar ste kustbatterijen lot zwijgen. Bij het bedwingen van een 28 c.M. batterij kreeg de kruiser Blücher zware beschadigingen. Hij liep bij verder op dringen op een door de Noren gelegde versperring en ging door verscheidene ontploffende mijnen verloren. De krui ser Karlsruhe werd na het overwinnen van een even sterken tegenstand in Christiansund, nadat hij de landing der troepen beveiligd had, zwaar bescha digd, en zonk. De bemanningen van beide schepen zijn voor het grootste doel gered en aan land gebracht. De zee-operaties zijn nog aan den gang. Eerst na het einde daarvan zuilen ook de door de Duitsche marine aan de Engelsche en Fransehe zeestrijklkrachten toegebracht© verliezen en beschadigingen in vollen om vang kunnen worden over/.ien. De door En geland voorgenomen bezetting van belang rijke Noorsche steunpunten moest onmid dellijk in laiansluiting op het legggen der mrjuverspemagen in de Noorsche territoria le wateren geschieden. De Duitsche actie is deze actie nauwelijks tien uur voor geweest. "De tol dit doel bestemde en door ver kennors opgespoorde Britscke zeestrijd- Krachten en transportschepen zijn gis teren in d'e late middaguren door het Duitsche luchtwapen aangevallen en vernietigend' verslagen. Bijna alle vijandelijke oorlogsschepen kregen voltreffers van zwaar kaliber. In het bizonder werden getroffen: Vier slagschepen elk d'oor twee of drie bommen, twee stagkruisers elk door een bom, twee zware kruisers door twee, resp. oen bom. Een zware kruiser vloog d'oor een inslaanden bom in brand, twee transportschepen wer den elk met een hom bestookt. Groepen jachtvliegtuigen beveiligden de operaties d'oor bewaking van de Westelijke 'kusten van Denemarken en Noorwegen; evenals de binnenzijde van do Duitsche bocht. Een Engelsche vliegboot van 'het type Sunderland werd neergehaald. De ver dere bezetting van Noorwegen gaat snel en volgens het vastgestelde plan verder." Duitschers melden flinke successen Een mededeeling van het hoofdkwartier van de Duitsche weermacht lüidt: Gisteren bevonden zich aan het einde van den dag alle miliiair belangrijke steun punten van Noorwegen vast in Duitsche turnden, In liet bizonder zijn o.m. Narvik, Drcnntheim, Bergen, Stavanger, Chrïstian- sand en Oslo door sterke strijdkrachten bc-zet. Daar waar eenigszins sterke tegen stond werd geboden, zooals te Oslo en Chrïstïansand, is hij gebroken, De kustver- slerkingen, welke voor een gedeelte in nau we samenwerking door oorlógsmarine en luchtwapen met stoottroepen van het leger werden genomen, zijn ter afweer van vijan delijke aanvallen evenzoo gereed als sterke deelen van het luchtwapen. Het luchtwapen is er in geslaagd met de voor een deel naar de Noorsche vliegvelden verplaatste gevechtslroepcu gisteravond een EngeLsch Fran sehe vlootgrocp ten Westen van Ber gen zware verliezen toe te brengen. Volgens de eerste mededelingen zijn twee slagschepen en twee zware krui sers door zware bommen eenige kee ren getroffen. In Denemarmken en Noorwegen heersclit rust. Het Duitsche hoofdkwartier meldt nader: Op grond van ontvangen rapporten van verkenners zrjn gistermiddag sterke eenhe den van het Duitsche luchtwapen uit Dene marken en Noorwegen opgeslagen. In het noordelijk, deel van de Noordzee werden vijandelijke slagschepen, zware en lichte kruisers, zoomede torpedojagers gesigna leerd. Als eerste gedeeltelijk resultaat rast te stellen, dat door bommen van zwaai ka liber werden getroffen- twee slagschepen elk door drie voltreffers, twee zware krui sers, eveneens door zware voltreffers, een schip ligt met zware slagzij, een ander staat in brand. Groote olievlekken- bedekken het zee oppervlak over een groot gebied.» Britsche tegenspraak De Britsche admiraliteit spreekt de Duitsche bewering, dat twee slag schepen door bommen zijn beschadigd en dat twee kruisers zijn getroffen. De waarheid is, dat geen slagschip is beschadigd, doch dat twee kruisers zeer lichte schade door scherven heb ben opgeloopen. Het Pritsehe ministerie van lucht vaart meldt, dat een Duitsche krui ser ernstig is beschadigd. Ook een torpedojager? Radio-Rome nreldt, dat volgens een uit Stockholm ontvangen bericht een Duitsche torpedojager ernstig bescha digd de haven van Stockholm is bïn- nengeloopen. Voorts meldt radio-Rome, dat de tele fonische verbindingen tusschen Oslo en Stockholm gisteren hersteld zijn. De Britsche verliezen hi een communiqué der Britsche admi raliteit wordt gezegd, dat Britsche torpedo jagers vandaag bij het aanbreken van den d'ag de vijandelijke strijdkrachten te Nar vik hebben aangevallen, waarbij zij op kraehiigen tegenstand stuitten. De torpe dojager Hunter werd tot zinken gebracht en d© torpedojager Hardy liep aan den grond'. De overige schepen trokken zich terug. Over het aantal slachtoffers op de schepen zijn nog geen bizo-ndterlieden be kend'. Do Hunter is tijdens den Spaamschen burgeroorlog bij Malaga op een mijn ge- loopen en daarbij ernstig beschadigd Het schip wist met moeite Gibraltar te berei ken, waar het Is hersteld1. Behalve den duikbootaamval op een Duit schen kruiser vermeldt het communiqué der admiraliteit nog, dat bommenwerpers van de geallieerd'© luchtmacht gisteravond! ter hoogte van Bergen een vijand'elijken kruiser hebben aangevallen, waarbij zij een treffer plaatsten. Voorts hebben bommen werpers van de vloot vanochtend ter hoogte van Bergen een vijandelijken krui ser aangevallen eü d'ezo driemaal ge troffen, (Deze vedfez'en worden door de Dulfe- setters ontkend Red.) Noorwegen bereid tot onderhandelen Volgens een bericht van het Noorscli telegraaf agentschap, dat te Stockholm is ontvangen, maakt Noorwegen zich gereed' om met Duitschland te onder handelen. In het bericht wordt gezegd, dat het Noorsche parlement gisteravond in het stadje Elverum bijeen is gekomen. Elverum ligt ten Oosten van Hamar, waar de regeering thans zetelt. liet parlement keurde het voorstel van de regeering om een commissie van drie personen te benoemen, welke met de Duitsche autoriteiten moet onderliaa- delen overeenkomstig de door den mi nister-president opgestelde richtlijnen. De voorzitter van de Storting Hambro, deelde mede, dal de regeering bovendien volmacht verzocht om drie ministers van staat te benoemen om de noodzakelijke besluiten te kunnen nemen, tot het weer mogelijk zou zijn. het parlement op nor male wijze bijeen te roepen. Hij voegde hieraan toe, dat de Storting niet kan wor den ontbonden. Het is evenwel noodzake lijk dat een aantal afgevaardigden wordt aangewezen, dat snel bijeen kan worden geroepen voor besprekingen met d'e regee ring. De Storting wees vervolgens twee leden van iedere partij aan. Minister-president Nygaarsvold dankte de leden voor het vertrouwen, dat zij in de regeering hebben gesteld' en verzocht hen, wanneer zij naar huis terugkeeren het volk de groeten over te brengen in deze moei lijke droeve tijden. Hij verklaarde over tuigd' te zijn, dat het volk wil, wat de re geering wil, n.l. dat de ramp, welke het land' heeft getroffen een gelukkig einde zal hebben. Hambro vereenigde zich met de woor den van den minister-president en ver klaarde te hopen, dat het volk kracht en do wil zal hebben om een nog moeilijker periode van overgang te dragen en dat m d'e toekomst het land voor die kinderen .bewaard' zal blijven. Hij sloot zijn rede met d'e woorden: „Moge God' ons vaderland' zegenen". Deze woorden werden d'oor alle aanwe zigen herhaald; waarna het volkslied werd' gezongen. De zrtting werd vervolgens ver daagd. Geen onderhandelingen Havas meldt uit Helsinki: De Fitische radio heeft de geruchten over onderliandelingen tusschen Noor wegen en Duitschland tegengesproken en medegedeeld, dat de wettige Noor sche regeering, bij monde van minister president Nygaardsvold, in ©en te El verum gehouden bijeenkomst van het Storting heeft verklaard, dat Noorwe- geai vastbesloten is den strijd voor zijn integriteit en onafhankelijkheid voort te zetten. Het Sterling heeft dit besluit met algemeene stemmen goed gekeurd. Officieele kringen te Londen hebben geen bevestiging van het bericht dat Noorwegen voorbereidingen treft om met Duitschland te onderhandelen en zij adviseeren het met veel voorbehoud op te nemen. Het is niet onmogelijk, dat de Duitschers het fie ri clit verzonnen en van Oslo uit de wereld ingestuurd hebben. Ook officieele Noorsche kringen te Lon den weten niets van onderhandelingen tus schen de Noorsche regeering en Duitsch land. Het wordt hoogst onwaarschijnlijk geacht, dat onderhandelingen worden over wogen. Zweden houdt zich strikt neutraal lm een gisteravond te Londen opge vangen bericht van den Zweedscbea radio omroep werd medegedeeld, dat in antwoord op een van Duitsche zij le gestelde vraag de Zweed sche regeering verklaard heeft de bedoeling te heb ben een strikte neutraliteit in acht te nemen. I I f Het D. N. B. meldt: i De rijksregeering heeft de Zweedsc.L© regeering gisterochtend een memorandum, overhandigd, waarin zekere verzoeken en navragen nopens de houding van Zweten ten aanzien van de Duitsche maatregelen in Denemarken en Noorwegen worden ge* daan. j j De Zvveedsche minister van buitenland- sche zaken heeft gisteravond den Duitschen gezant te Stockholm het antwoord op dit memorandum overhandigd. De Zweedsche regeering verklaart in dit antwoord, dat zij wenscht vast te houden aan haar politiek van strikte neutraliteit en geenerlei stappen denkt te ondernemen welke gericht zijn tegen de Duitsche maat regelen in Denemarken en Noorwegen. De Zweedsche regeering doet in haar antwoord verder uitkomen, dat zij niet voornemens is eenigerlei maatregelen te nemen, welke aanleiding zouden kunnen geven tot een conflict tusschen de Duitsche en de Zweed sche regeering. I Een GOEDE BRIL bij een GOEDEN OPTICIEN fiSE"" Brillen voor Ziekenfondsleden (MIDZA-BONNEN) Noorsch regeering? Nieuw sbureau meldt uit Een nieuwe liet Duitsche Oslo: Om halt negen gisteravond heeft Vid- kun Quisling voor den Noorschen omroep de proclamatie voorgelezen van een nieu we Nooisehe regeering aan het Noorsche volk. De proclamatie, waarin Quisling zich voorstelt als chef van de nieuwe regee- ring, verwijst in de eerste plaats naar de schending eter Noorsche neutraliteit door Engel ana, welke uit de legging van mijn- velden e.d. heeft bestaan. De proclamatie verwijst voorts naar de „niets zeggende protesten" der voormalige Noorsclic regeering. Thans heeft een regeermg van „natio nale concentratie" het bewind overgenomen om de belangen van Noorwegen op dit oogenblik waar te nemen. De regeer in g van Nygaardsvold is afgetreden en door een nationale regeering vervangen. In de verklaring worden alle Noren aan gespoord de handen ineen te slaan om don toestand het hoofd' te bieden. Quisling zeide, dat verdere tegenstand gelijk te stellen is met de misdadige ver nietiging van waarden. Tenslotte volgde een oproep aan de weermacht de nationale regeering te ge hoorzamen. Nloskou houdt zich er buiten In gezaghebbend© "Sovjetkringen m Lon den wordt verklaard, dat de U.R.S.S. voor nemens is absoluut buiten de.-gebeurtenis sen te blijven, die zich op het oogenblik in Scandinavië afspelen. Geallieerde raad van oorlog bijeen „De opperste raad' van oorlog der ge allieerden is gistermiddag te Londen bijeengekomen voor ue zevende maal sedert het uitbreken van den oorlog ter bespreking van den toe stand; die het gevolg is van den Duit schen inval in Noorwegen en Dene marken. j Do vertegenwoordigers van beide lan den hebben volgens de officieele mede deeling de geheele situatie bestudeerd en hebben in volledige eensgezindheid besloten tot verschillende militaire en diplomatieke maatregelen, welke ge nomen zullen worden om het hoofd' te bieden aan deze laatste daad van agressie. Engeland was vertegenwoordigd' door Chamberlain, Halifax, Churchill, Stanley en Samuel Hoare, die waren vergezeld van Cadogan, Newall, Dudley Pound en Iron side; Frankrijk door Reynaud en Daladier, die waren vergezeld van Corbin, admiraal Darton en generaal Koeltz". Amerikaansche neutraliteitspolitiek gehandhaafd De Amerikaansche minister Cordell Huif heeft in een persconferentie verklaard, dat de regeering der Vereenigde Stoten haar neutraliteitspolitiek voortzet en voorberei dingen treft voor de toepassing der neutra- liteitswct op het gebied, waarover de mili taire operaties zich hebben uitgebreid. De regeering volgt de gebeurtenissen van zeer dicht bij en tracht de betcekenis daarvan ge leidelijk vast te stellen. Het ministerie van buitenlandsche zaken bereidt een verslag voor, dat aan Roosevelt zou worden voorge legd, opdat de president de neutraliteits- wet zal kunnen toepassen. President Roosevelt heeft in de pers conferentie verklaard', dat misschien van avond' nog een proclamatie zal worden uitgevaardigd, waarbij Noorwegen en Dene marken binnen liet kader der neutraliteit®- wet worden gebracht. Op de vraag of Roosevelt van meening was, dat de Duitsche inval in Scandinavië den oorlog dichter bij de Vereen. Stoten had' gebracht, heeft hij geantwoord; dat de gebeurtenissen der laatste 4S uur er, ongetwijfeld toe zullen leiden, dat eeiï groot aantal Amerikanen zal denken oven de mogelijkheden van oorlog. Hij voegde hieraan loe, dut het voor het Amerikaan sche volk een goed' ding zou zijn meen te denken over de mogelijkheden van het Europeesche conflict dan zij de laatste zeg maanden hebben gedaan. Deze courant forschSnt dagelijks, met ait- .„marine van Zou- en Mestdagen. f 950 I'njs per week: 15 ets. Afzon- deriSke nummers 4 ets. Abonnementan wordon dagelijks aangenomen. Adrertentien voor bet eerstvolgend nnm- mer moeten vóór elf aar aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór unr. ïen bepaalde plaats, van advertentien wordt niet gewaarborgd. Prlja der Advertentiën: van 1—5 regels f 1 Iedere regel meer f 0-30; in het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f0.35 -s— Reclames f 0.75 per regel. IncossoKosten5 ets Eostkwitantieslö ets., janeven \an ad\erter»iun ij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen A tO.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/ra. 25 woorden Elk woord meer 5 cent Lot een maximum van 30 woordeo. 's WoensdagB: Kleine Advertentién tot 25 woor den f 025, mits vóór DInsdagaiond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags* Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. ZEESLAG' AA" D'ï NOORSCHE KUST i-i dus HOOGSTRAAT 91

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1