■l LAATSTE NIEUWS BUITENLAND Chamberlain over de zeeslag bij Narvik Duitsche troepentransporten naar Scandinavië gevaarlijk Verwachting Ongerustheid in Roemenië De Italiaansche houding BONENLAND Intrekking verloven Rechtszaken L. BOON, Huysmansstr. 78, Tel. 69719 Sport „Luchtbeschermingstoestand" in Zweden Duitschland erkent regeering-Quisling niet Omliggende Gemeenten Gemeenteraad De stranding van de „Alkmaar" Cricket Het cricRetseizoen Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam Londen, 10 April, (Reuter). Chamber- lain heelt in het Lagerhuis een verklaring afgelegd, waarin hij over de vlootactie hij Narvik zeide, dat vijf Britsche torpedo- bu-oljagers den fjord ppgestoomd' zijn en den strijd hebben aangebonden met zes Duitsche lorpedoboot jagers van het laatste en grootste type. Do Duitschers weiden gesteund door kusthatterijon en pas gemonteerde kanon nen. De torpedobootjager Hunter is tot zinken gebracht, de Ilardy liep op de kust en werd een wrak. Een andere destroyer kreeg ernstige schade en de Britsche bodem Hostile werd bescha digd. Ra uiter-t vastberaden actie tegen sterkere strijdkrachten trokken de schepen zich terug. Een-Duitsche torpedobootjager werd vernield', -ine bleven brandend drijven nadat zij getroffen waren. Zes koop vaardijschepen, die voorra len der Duit sche expeditie inhielden, werden door een Britschen torpedobootjager tot zin ken gebracht Toen de Engelsche des troyers naar buiten voeren, ontmoet ten zij een Duitsch schip, dat reserve munitie vervoerde., Dit schip werd getroffen e.i vloog in de lucht. Chamberlain deelde verder mede, dat er morgen geen geheime zitting van het Lagerhuis za' worden gehouden. In p'aats daarvan zullen debatten komen over de recente ontwikkelingen en over het voe ren van den oorlog. Vanavond een verklaring van Churchill. Londen, 10 April (Reuter). Verwacht wcrut, dat Churchill vanavond een verkla ring in het Lagerhuis zal afleggen over ■de vlootactie buiten Noorwegen. Londen, 10 April (Reuter). Een offi- cieele Britsche woordvoerder heeft ver klaard, dal de actie waartoe door de geallieerden is besloten, in de naaste toekomst duidelijk zal worden. Men moet niet denken, dat omdat de Duit- schers er in geslaagd zijn zekere ge- - isoleerde contingenten te plaatsen langs een zoer lange kustlijn, zij iets zeer schitterends of zelfs verstandigs van strategisch standpunt gezien, heb ben verricht. Een vlootactie is thans gaande en overhaaste conclusies moe ten niet worden getrokken. Een woordvoerder van de Britsche ad miraliteit zcide, dat de admiraliteit om dienstredenen nog geen verklaring kon af leggen. De situatie ten aanzien van Ys- land', Groenland en de Faroër is, dat de geallieerden er streng op zullen toezien dat do Duitschers in geen van deze ge bieden aan land gaan. Er is geen rechtstreeksch nieuws ont vangen betreffende de Britsche legatie in Kopenhagen, al is er reden om te veron derstellen, dat volgens diplomatiek ge bruik de staf binnenkort invrijheid zal worden gesteld. De vlootcorrespondent van de Daily Tele graph schrijft: Zonder twijfel neemt Dnitschland een gevleid ig risico op zich, wanneer het zon der de heerschappij ter zee te bezitten, een strijdmacht over het Skagerrak naar Noor wegen zendt. Een Noorsehe militaire des kundige verklaarde: Zij mogen er in slagen, te Egersund of daar in de buurt ongeveer 5000 man aan land te zetten, doch binnen een week moe ten zij allen gesneuveld of gevangen geno men zijn. Geen leger, aldus de corres pondent, kan langen tijd blijven opereeren zonder geregelde aanvoeren en ais deze aanvoeren vaa? overzee moeten komen, is de mogendheid, die de zeeverbindingen be- heerscid, in staatze volkomen af te snij den. isjiPs zou de Britsche vloot meer gelegen komen dan dai de Duitschers, na ..c.r begunstiging van de duisternis een strijdm cht in Noorwegen aan land te heb ben gezet, zouden trachten deze over zee te ravitailieeren. De correspondent verklaart voorts nog, dat allo prachtige havens aan de Noor sehe kind ter beschikking van de Britsdie vloot zullen worden gesteld, waardoor de blokkade aan den Europeeschen kant vol komen doeltreffend zal worden gemaakt. Noorsclie koninklijke familie in Hamar. Ds Amerikaansche legatie in Oslo heeft Washington er van in kennis gesteld, dat de Noorsehe koninklijke familie, naar men gelooft vergezeld van de Noorsehe regee ring, naar Hamar is vertrokken. De bezetting van Dronthcim. Helsinki, 10 April. (Ilavas). De Finsche radio deelt enkele bizonderheden mede om trent de bezetting van Drontkeim door de Duitschers. De Britsche consul en het personeel van liet consulaat werden ter stond gevangen genomen. Terwijl de Duit sche bevelhebber zich ontscheepte, vlogen Duitsdie vliegtuigen over de stad, d;e door ongeveer 1200 soldaten bezet werd. Volgens het te Ostersund verschijnende dagblad Jaemislands Tidning is de bezet ting van Trondheim gisterochtend om vijf uur begonnen. Zij duurde tot zeven uur. De Duitschers hebben geen enkelen tegen stand ontmoet. Vier Duitsche kruisers liggen ter reede ten anker. De geruchten over Duitsch Noorsehe onderhandelingen. Parijs, 10 April. (Reuter). Volgens een Finsdi radio-bericht is het Noorsehe par lement bijeengeroepen, teneinde te over wegen welke gedragslijn de regeering tijdens den oorlog zal hebben te volgen. Dit Fin sche bericht maakt oveneens melding van de benoeming van een commissie van drie doch zegt, dat deze commissie onder be paalde omstandigheden met Duitschland zou kunnen onderhandelen. Reuter voegt hieraan toe, dat, aangezien de berichten uit Stockholm en Finland betreffende mogelijke onderhandelingen bei den afkomstig zijn uit Oslo, dat zich in Duitsche handen bevindt, zij met do groot ste reserve moeten worden beoordce'd. Reuter meldt uit Malmoo: Men heeft hier geen bevestiging van de berichten over eenigerlei onderhandelingen tusschen de wettige Noorsclie regeering en do Duitschers in Noorwegen. Vernomen wordt, dat toen de Duitschers Narvik be zetten, zij twee 4000 ton me'onde Noor sehe oorlogsschepen, do Norge en de Eids- vold, beide ongeveer 40 jaar oud, hebben getorpedeerd. Duitsche soldaten vermen:(1 als toeristen en zeelieden? Parijs, 10 April. (Reuter). Officieel wordt onthuld ,dat de bezetting van sommige Noorsehe havens is geschied door Duit schers die zich reeds daar bevonden, ver momd ofwel als toeristen of als leden der bemanningen van Duitsche koopvaardij schepen welke in de haven lagen Men gelooft dientengevolge, dat de troepen wel ke zich op die punten bevinden net sterk in aantal zijn. Het goud uit Scandinavië in Amerika» Het departement van handel maakt'be kend, dat de Scandinavische landen onlangs hun goud naar de Vereenigde Staten heb ben gezoncleh. Verwachting omtrent een Scan dinavisch legioen. Men verwacht in Canada, dat talrijke inwoners van Scandinavische afkomst, dienst zullen nemen in het Canadeesche expeditielcger, dat, naar men veronder stelt, deel uit zal maken van het Brit- Medegedeeld door het K.N.M.I. iu Dc Bilt. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Kans op nachtvorst, overlag iets zach ter dan vandaag, gedeeltelijk bewolkt, geen neerslag van beteekxnis. Meest malige Noor delijke "tot Oostelijke wind. en drie vliegtuigen. De Karlsruhe was een kruiser van 6.000 ton van de Koenigsberg- ktasse. Hij had' 570 man aan boord en een bewapening van negen stuks 5.7 duims- geschut en zes stukken 3.5 duims lucht afweergeschut. De bouw van de Karlsruhe was in 1929 gereed gekomen, Decnseh oorlogsschip naar Zwe den ontsnapt. Dit Helsingborg wordt gemeld, dat het Deensclie oorlogsschip Freja om half twee gistermiddag in de ha\en van Helsing borg is aangekomen. Toch nog slachtoffers ia Denemarken. Uit Malmoe wordt gemeld, dat bij een incident te Kopenhagen drie- Deensclie sol daten door de Duitschers zijn doodgescho ten. Die Duitsche bezettingstroepen beston den uit artillerie, infanterie eu marine- treepen, doch de sterkte is niet bekend. De meeste Dei.cn vernamen pas uit de Duitsche vlugschriften, wat er met hun land gebeurd was. Het lot van het Engelsche gezantschap en de andere Britsche onderla .en is niet bekend1. Waarschijnlijk zijn zij .gevangen genomen, aangezien zij geen kans bobben gezien te vluchten. Geen afgemeene mobilisatie. Boekarest, 10 April. (Reuter), In offi- cieele kringen in Boekarest wordt cate gorisch tegengesproken, dat een aigemee n© Roemeensche mobilisatie op handen is. Men verklaart, dat er op het oogon- Llik geen motief is voor een dergelipkon maatregel. De gebeurtenissen in Noord- Europa hebben geen wijziging gebracht in de houding van Roemenië. Tezelfdertijd heerscht in politieke krin gen in Boekarest een verhoogde ongerust heid over de out wikkeling der gebeurte nissen. Men houdt den toestand aandach tig in het oog. De eerste officieuze reactie van Italië op de gebeurtenissen in Scandinavië worut geleverd door Gayda, die ia de Giornale d'Italia tracht het Duitsche optreden te gen Noorwegen te rechtvaardigen. Deze woordvoerder van het Palazzo Cliigi De regeeringspersdienst meldt: De regeering heeft hij wijze van voorzorgsmaatregel besloten de volgen de verloven in té trekken: a. Voor al het perscneel van land- en zeemacht: de periodieke verloven; vacan tic-verloven buitengewone verloven (met uitzonde ring van die, verleend wegens ernstige ziekte of overlijden van gezinsleden). b. Bovendien voor het personeel, bo hoorende tot de luchtstrijdkrachten, ds luchtdoel artillerie, de luchtdoel-mitrailleurs en de zoeklichten; zakenverioven; studieverloven. Alle militairen, aan wie vorengenoemde verloven rijn verleend, moeten terstond naar hu:i standplaats teruekeeren. Onder studieverloven vallen niet degenen, die uitstel van eerste oefening hebben of uitstel van een nog te vervullen gedeelte van hun eerste oefening hebben gekre gen. Zij, die dergelijk uitstel genieten, be hoeven vooralsnog niet op 1e komen voor het einde van hun uitstel. Ministerraad bijeen. De ministerraad is gisteravond te half tien op hel departement van algemeene zaken bijeen gekomen. De Nederlanders in Denemarken. Van llr, Ms. gezantschap te Kopenha gen is via Berlijn bij het ministerie van bnitenlandsche zaken bericht ontvangen, dat de Nederlanders in Denemarken zich iu goeden welstand bevinden. Brandstoffenhandel» Goederenvervoer EEN OUD VERTROUWD ADRES verlaten en het schip in handen liet var: den tweeden stuurman, die nog niet ge heel op de hoogte kon zijn van dc juislf navigatie. Magnetische storingen? De eemte stuurman werd verdedigd doei mr. G, Seret. Deze wees er op, dat de kompassen wellicht te lijden hebben ge had van de magnetische storingen welke bij de Kaap Verdische eilanden vaak op treden. Daarenboven mag men den stuur man niet verantwoordelijk stellen voor den genomen koers. Hij had eenvoudig de be velen van zijn kapitein op te volgen. Wat de kwestie betrof van liet te vroeg ver laten van de brug, merkte de erihxliger op, dat de zes minuten, welke verliepen tusschen dit tijdstip en de stranding van de „Alkmaar" toch niet meer hadden kan nen redden. Spr. zeide, dat de eerste stuur man door zijn maatschappij reeds zwa.j- is gestraft. Zijn promotie tot gezagvoerder is n.l. uitgesteld. Mocht de Raid voor de Scheepvaart den eersten stuurman schul dig bevinden, dan drong" spr. op clemen tie aan De kapitein voerde lot zijn verdediging aan, dat hij in tegenstelling lot de rnce- ning van eenige raadsleden de route niet gevaarlijk achtte, ook al kende hij haar niet. Wat de navigatie betreft had liij go- durende den nacht geheel vertrouwd op de capaciteiten van den eersten stuurman. De Raad' zal later uitspraak doen. schrijft, dat de geallieerden een ernstige sclie expediheieger naar Noorwegen. Het j politieke dwaling hebben begaan door je- aantal Scan b'naviërs in Canada bedraagt j gens Noorwegen het initatief te nemen tot 100.000 Noren, 80.000 Zweden en 34.000 een openlijke schending van de neutraliteit Denen. Bovendien heeft Eino Lack- slrom, dc commandant van de Finsche vete ranen, med°egdeeld, dat 2000 Canadeesche vrijwilligers, die naar Finland hadden wil len gaan en na den vrede naar huis teruggezonden waren, hun diensten heb ben aangeboden om Noorwegen te ver dedigen, Stockholm, 10 April (Zweedsch Tel. Ag.). Wegens den emstigen toestand waarin Zweden zich bevindt, heeft de regeering vanaf hedenmiddag 12 uur den gedeeltelij ken „1 ueli bescherm i n gs toes la n d" afgekon digd. Dit brengt geen ontruiming of ver duistering mede, doch wil alleen zeggen, dat de maatregelen genomen worden welk© bestemd zijn om .een zoo groot mogelijke doeltreffendheid te geven aan den lucht beschermingsdienst, d.w.z. de organisatie van de sanitaire diensten, de brandweer, enz. Zes Noren gedood bij de be zetting van Oslo. Helsinki, 10 April. (Havas). Bij de bezet ting van Oslo zouden volgens een bericht der Finsche radio, zes Noorsclie soldaten gedood zijn. Do stad Oslo is niet gebombardeerd, doch alleen de vliegvelden Helle en Lille stroom, die vernield werden. De sterkte der Duitsche troepen die Oslo hebben bezet, wordt op ongeveer 2000 geschat. Berlijn, 10 April (Stefani). De Duit sche gezant te Oslo is door zijn regeering er mede belast zich in contact te stellen met den koning van Noorwegen, die zich nabij Oslo bevindt, en hem te verklaren, dai Duitschland zich niet interesseert voor de vorming van een nieuwe Noorsehe re- peering, welke dit ook zij. Deze kwestie is alleen van belang voor Noorwegen. Duitschland vraagt slechts, dat Noorwe gen een enkele regeering heeft en niet verscheidene regeer in gen, opdat de Duit sche autoriteiten te doen kunnen hebben met een regeering, die werkelijk uit naam van het volk en den souverein van Noor wegen kan spreken. De verloren Duitsche kruisers Londen, 10 April (Reuter). De Blue* ener was een zware kruiser van 10.030 ton, die m 1939 gereed was gekomen. Hij had aCiit stukken achtduimsgesclnit aan boord van dit land. In hoofdzaak verklaart Gayda dat Duitschland niet alleen de Fransch- Britschle dreiging heeft weggenomen en zijn bevoorrading heeft verzekerd, maar dat het tevens den toestand to zijnen gunste in Scandinavië heeft doen koeren, hetgeen een evident succes vormt. VLAARDINGEN. Brandweer. De raad dezer gemeente heeft in de gis teravond gehouden vergadering z.h.s. over eenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten de uurloonen van de vrijwillige brand weerlieden te brengen van 68 op 80 cent; de jaarwedden der hoofdlieden van f 18 op f30 en de jaarlijksche toelage van het college van brandmeesters van f200 op f 250. De heer Jonkers (a.r.) had aanvanke lijk bezwaar, omdat door deze verhooging het karakter der vrijwilligheid verloren gaat. Ambtsgebed. Met 14 tegen 7 stemmen (r.k., a.r. en c.d.u.) werd liet voorstel van de R.K. fractie om het ambtsgebed in te voeren, verworpen De Clir. Hist, fractie verklaarde zich tegen het voorstel. Daar slemden ook de liberalen e:i soc.-dem. tegen. Motic-Rey. Over een motie-Rey (r.k.), waarin afkeu ring .werd uitgesproken over het beleid van B. en W. inzake de benoeming van een Nijmegenaar tot klerk bij de Arbeids beurs, werd eerst in openbare, daarna in besloten zitting van gedachten gewisseld. De motie werd vervolgens ingetrokken. Een motïe-Borsboom (s.d.) om bij bene©, mingen zooveel mogelijk aan stadgemooten de voorkeur te geven, werd met 174 stemmen verworpen. Afscheid. Van den heer C. de Jong, die met pen sioen gaat, werd afscheid genomen als raadsverslaggever. Behandeling voor den Raad voor de Scheepvaart. In zijn zitting van gistermiddag behan delde de Raad voor de Scheepvaart le Amsterdam de stranding wi het 6981 ton groole s.s. „Alkmaar" van de N.S.M. Het schip was op 17 Februari op weg van Amsterdam naar Buenos Aires om graan te halen vooi de Nederlandsche regeering. Het voer derhalve iu ballast. Bij de Kaap Verdische oilandten wilde de kapitein de kortste route nemen en wel die tusschen dc eilandjes Cima en Vogo door. In den nacht evenwel is de „Alkmaar" op de rotsen van het eiland Cima geloopen en na twee dagen ver gaan. Kapitein Berkhout en eerste stuurman De Hart werden door den Raad gehoord, waarbij zij zich tevens te verdedigen had den tegen een aanklacht wegens schuld- aan het verloren gaan van het schip. Op de rotsen gcloopwi. De kapitein \erklaarde op vragen van den president van den Raad, dat hij om elf uur in den avond dc wacht aan den eersten stuurman had overgegeven. De koers was bepaald en het zicht was uit stekend. Hij gaf den stuurman opdracht hem te waarschuwen wanneer er iets bi- zonders gebeurde. Om enkele minuten over vier voelde de kapitein het schip stoelen. Hij begaf zieb onmiddellijk naar d'e brug, waar bleek, dat de „Alkmaar" vast op lage rotsen was geloopcn. Het licht van den vuurtoren van bet eiland- Cima was recht vooruit te z-en. Onbekend met het vaarwater. De president vroeg den kapitein, waar om hij de route tusschen de beide eilan den had gekozen, daar deze voor de reis naar Zuid-Amerika toch zeker minder ge bruikelijk is. Daarenboven bleek, dat noch de eerste stuurman en evenmin de kapi tein zelf het vaarwater tusschen de eilan den door kende. Prof. Taverne constateer de, dat de kapitein zijn plicht had ver waarloosd! toen hij op het moeilijkste ge deelte van den tocht de navigatie geheel overliet aan den eersten stuurman en zich naar zijn hut had' begeven. De kapitein vertelde nog, hoe het ver der met het schip was gegaan. Op liulpseinen van d'en marconist ont ving men geen antwoord en twee dagen nadat het schip was gestrand- brak het door midden en verdween spoedig in de golven. Het vuur van Cima. Vervolgens werd de eerste stuurman, de heer De Hart, gehoord. Deze verklaarde, dat hij om drie uur 's nachts het vuur van Cima in zicht kreeg, aan de bak boordzijde van het schip. Er werd' een nieuwe koers uitgezet, opdat Cima aan stuurboord zou komen te liggen. Do kapitein noch de beide eerste offi cieren waren er van op de hoogte, waar de vuurtoren zich op het eiland- Cima be vond1, met bet gevolg, dat de „Alkmaar" te dicht onder de kust kwam en strandde. Uitvoerig gingen verschillende raads leden nog in op de vraag hoe de kapitein en de eerste stuurman aan den genomen koers waren gekomen. Iu ietier geval is het zeker, dat de afstand waar op de .Alkmaar" zich bevond, toen het vuur van Cima in zicht kwam, foutief is geschat. Te vroeg van de brug. De stranding van de „Alkmaar" geschied de enkele minuten nadat de tweede stuur man, de heer K. W. de Beaumont, de wacht van den eersten stuurman had over genomen. Het schip was op dat oogenblik dus op zeer korten afstand van het eiland Cima. Dit gaf eenige raadsleden aanlei ding de houding van den eersten stuur man ie laken, die te vroeg de brug heeft Begint 19 Mei liet beduur van den Ned. Cricket Bond heeft besloten, de competities zooveel mo gelijk op 19 Mei as. te doen aanvangen. Op genoemden datum zal ook de zomer tijd ingaan. De jaarlijksche algemeens ver gadering \an den N.C.B. is vasljesleld up 27 April a.s te Amsterdam. JUH1KDAM. 1 Geboren: 6 April: Hilko, z. van H. de Giool ca II. Kers. Ampèrestxaat 10. 7 April: Daniël, z. van M. v. d'. Drift en M. Spanjersberg, Potgieterstraat 42. 8 April: Maxinus Hemlricus Thomas, z. van B, J. Markx, en II. M. Zoetmulder, Mariastraal 108. Zwaantje, dl van M. Gouwens en Z. de Vries, Dr. Noletstraat l. Overleden: 7 April: H. E. Brouwer, 9 maanden, Willem Bronwelstraat 25. S April: A. Ravensbergen, 75 jaar, Tol lens ira at 4. KOERSEN OP 10 APRIL 1940 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). IND. ONDERN. V.K. «Vi. (Binnenland. A.K.U Van Berkel Cert. Calvé58!/, Nederi. Ford S21% Ned. Gist Spiritus 820 Ned. Kabelfabriek Philips Gl. G. B1187, Unilever90'/s HEDEN (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Copper Republic Steel U.S. Steel Corp. 22 A 697» 417» 27»/» 16'/8 40"/» 567* 126 ELECTR. OND. Aniem 2177* Ned. Ind. Gas Mij. 214 (Buitenland). Cities Service4 MIJNEN. AJgem. Exploratie.. Redjang Lebong Singkep Tin Mij. PETROLEUM. Kon. Oiie (Buitenland). Cont. Oil Mid. Cont. Petr. Phillips Petr Shell Union Tidewater Ass. Oil RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam TABAK. Deli Mij 897*- 187* 687* 820 400 1147*- 87%— 237*- 607.— 4078 287a- 167a 47 216% 212 407* 6 8'/* 77» 7a 567* 55 122 SCHEEPVAART. H.A.L Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Railr. Southern Pac Southern RailwavC, 223s/, 216 8i/* 17"/s U7s 287* 97e 87e 177',a "7a 287» 97'»- *7» 87a- 7, 1847b 1487, 180 2 145 937a 3837, 927* 3727,— 7 1957* 129 1397s 189 91 12S7s— O 136»/*- 77, 917* 100 1147* 89 967, 109 lt 47» 97» 187» 1°"/» 12"/» 47. 9 - 7» 127a- 37a 107a~ 'Ut 42 en Maan. Zonsopg. 10 April 5.15 u., ondg. 18.48 u. Zmsopg. 11 April 5.13 u., ondg. 18.50 u. 15 April E.K. 22 April V.ML

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3