m M OSLO de stad van Haraid Hardraade, den Noorman De winstbelasting TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Vrede vlucht naar vrede-Iand Tweede Kamer Eenstemmigheid over de noodzakelijkheid. Benoeming van raadsheer in den Hoogen Raad Gemengd Nieuws Vrachtauto door trein vernield De boulevard Karl Johan, de hoofdstraat van Oslo (Van een eigen verslaggever). Onder den linkervleugel vai den K.L.M.- vogel Rietvink gg-liuift Oslo's zxvarte vlieg veld Fomebu aan. Zwart, want, deze .bo dem is één brok graniet en er is heel; wat dynamiet aan te pas gekomen om er een behoorlijk {flat vlak van te maken.' Nog vijf minuten en ik zal in de Noorsche hoofdstad zijn. - Mijn verwachtingen waren lioog gespan nen. Niet zoozeer om wat ik in het hooge Noorden tè zién zou krijgen, als wel, om hetgeen ik er ervaren zou, Want-het was in de dagen vóór den huidigen oorlog. Het was volop zomer. i In Nederland- waren we,-^direct-.na_ het zon-óvei%oUh ^Scïiphöl^'^^g'ëdokéift" in' het grijs en wit van ré^tjwólkèn en we hadden met de depressie "geworsteld tot de hoogte van Esbjerg. We waren boven de wolken 'uitgeklommen, hadden over een ■witte, eindelooze wolkenzee gevlogen en ■waren weer ondergedoken in nieuwe sneeuwbergen, tot eindelijk boven het Ska- gerak de hemel strak blauw werd en de zee, grootsch en vredig in den zomer zonneschijn, onder ons lag. Over Knut Hamsen's boerderij, aan de Noorsche Zuid kust, zweefden we naai Curistiaansund en na een kort oponthoud daar tusschen ber gen, water, paardebloemen, passencon- trole en een hap frissche lucht waren we over de -Oslo-fjord, de-bergen en de. zee 'naar Fomebu gekoerst, waar de-Rietvink nu boven draaide. Het was een viedevlucht geweest. Een vlucht, zooals men zich die voorstelt te maken, wanneer het naar een der Scandi navische landen' gaat. Een vlucht door blanke sneeuwwolken,'die. de-fantasie prik kelden en herinneringen opriepen aan Vikstin's hóeken van het hooge Noorden. Het kon niet anders, dacht-ik; of. ..achter die vrede-vlucht moeit een vrede.land komen. Want waar* is de Európeesche mensch veiliger, dachten we toen nog, dan in de eenzaamheid van Noor-, wegen, in .z'n stille dalen en tusschen z'n hoóge'bergen, waarvan we hoor- den vertellen .in Grieg's droom'erige muziek? i Sindsdien is de wereld veranderd, maar niet verbeterd. Wat het 'summum van veiligheid leek, werd een haard van ge vaar en nu, hoorend van ultimata, nota's en booze woorden tusschen Berlijn en Oslo, moet ik denken aan mijn Noorsche zomer reis, zoo vredig, naar 'n land, zoo grootsch en massaal van afmetingen, met rustige zelfbewuste menschen. Hoofdstad in 't klein. Oslo is één van de wonderlijkste hoofd steden van Europa. De K.L.M.-agent, die me opwachtte, had er al iets. van verteld. Een-klein stadie en duur! 't Was allebei waar. Het is een kleine stad, O3I0 en toch is het een groote stad, want de grootste stad van Noorwegen. Het heeft alles ©n het heeft niets van al hetgeeln andere hoofdsteden tot imposan te metropolen maakt. Buiten hét paleis van den koning aan liet eind van de Karl Johan, de boulevard bij uitnemendheid én het Storting, hét parlementsgebouw aan 'dezelfde hoofdstraat, zijn er eigenlijKV geen groote regeeringsgebouwen. Ik heb ver geefs gezocht naar de verschillende depar tementen van staat Ik geloof werkelijk, dat ze allemaal in één gebouw onderge bracht zijn. En verder zijn* er opvallend weinig kerk torens. De hoofdkerk, Driévuldigheidskork, heeft een -koepel, die niét opvalt en de toren van de Verlossers kerk is eigenlijk de eenige, die eenigszins boven de buizen uitsteekt. Verkeerslichten zijri er wel', maar heel wonderlijke, doch -verkeersagenten zijn er weer niét,hoewél liet •verkeer" én-vrij druk is.' V Dus een wonderlijk mengelmoes van' te genstrijdigheden. En toch is deze stad de hoofdstad, vari Noorwegen. Al was liet al leen al om haar afkomst: Want niemand minder, dan Haraid Hardraade, Haraid Goudhaar, een broer van den heiligen Olaf, Noorwegen's eersten koning enna- tiwijd^^èii^^eèftr/éfeiz».. sta3rTih%hèt jaar 1047 gesticht. Hij was een avontu rier, en een held. Hij vocht aan het hoofd der z.g. Waragen in het Byzantijrische leger en keerde buitbeladen naar zijn va derland terug. Zooveel - goud liad bij., bij- eeng-evochten, zegt de kroniekschrijver, dat geen twaalf sterke kerels liét konden torsen. Hij oefende dus hetzelfde nobele beroep uit als zijn landgenooten, de Noormannen voor wie wé bij het inpom pen van hét jaartal: „Acht honderd tien tot duizend tien, inval der Denen en Noor mannen", op school leerden sidderen.- Maar het is allemaal vergeten eii vergeven. Wat er allemaal met Haraid Hardraade's vredeswerk gebeurd is, na het jaar 1047, bét is niet de 'geschikte plaats, er hier over te; vertellen. Het iszooveel., .dat Oslo met recht Noorwegen's hoofdstad kan zijn, want haar - historié,--vanOslo tot -Chris- tiania en van Cbristiania :tot Oslo; is.'de historie van de natie. Een kleine stad, 'maar een mooie stad. Als ik 's avonds laat boven de ski schans van Holmenkollen - op Frognersete- ren in aè diepte de stad zie liggen, met duizenden, lichten aan. het blanke fjord- •water en de stilte vande. Noorsche zo mernachten later, onderga, zie1 ik iets van die schoonheid. Er voor zijn' tallóoze witte plekken. Zwermen vredesduiven Neen, de zeilen van vele tientallen jachten, waarop Noorwegen van den avond geniet. De No ren zijn een volk met een bijna Zuide lijken levensgeest. Ze houden van uitgaan én van mooie kleeren. Het - allerbest blijkt dat bij een wande ling over de hoofdstraat, de Karl Johans Gate, de groote spil, waarom heel Oslo draait. Daar is alles gevestigd wat er toe dient óm het leven-van den Noor te ver aangenamen. Daar staat de universiteit; daar is ook de plaats waar Oslo, Oslo ontmoet en daar kunt u een keur van de meest, uil gelezen toiletten bewonderen, in de meest fantastische kleuren, voorts het best aangebrachte lippenrood, dat zich denken laat en zeer charmante kapsels. Echt Noorsche kapsels. Dit hier zijn alle maal Brunehilde's,- zooals ze door de Ger- maansche sagenwereld wandelen, het hoofd fier rechtop, bekranst met een gulden overvloed van blonde haren. Dochters van Haraid Goudhaar) En dan valt bet u direct .op, hoeveel meer vrouwen, dan mannen er hier zijn en het is dan niet moeilijk een verklaring te vinden voor al die "groote uiterlijke be valligheid. Er zijnzeven vrouwen op één man in dit groote land! Lotta's. Het is de kwaal van alle Scandinavische landen en met alle respect voor haar feno menale prestaties in Finland, over de werkzaamheid van de Lotta's in het Noor- -den behoeft men zich toch niet al te zeer te verbazen, want de Scandinavische vrouwen zijn mannenarbeid gewend. Juist omdat het aantal mannen in ver houding maar zoo klein is, ziet men de vrouwen in Oslo-in de meest uileenloo- pende beroepen werkzaam. Ze veegden de bladeren - op de Eidsvoldplads voor het Stortingsgebcuw en ze prikten de papier tjes -weg, die hier, en daar in het slotpark rond het'Koninklijk paleis lagen. Ze hark ten daar ook de bloembedden aan en hielden "de "graven schoon op het groote kerkhof 'achter de St. Olafskerk, waar o.m. Ibsen. rust. De vróuwen doen het werk op de kantoren, achter de stuurwielen van taxis, autobussen en vrachtauto's en in de plantsoenen en openbare gebouwen. Daarbij 'Komt dan nog, dat de Noren een zeer sportief volk zijn. De natuur dwingt hen tot allerlei gezonde sporten. Des zo mers zwemmen en watersport, des win ters skiën en» schaatsenrijden. Sportieve figuren zijn 'hét allemaal, zoowel de man nen a's de vrouwen. Dat gevoegd bij de noodzaak-om allen arbeid- aan te,, vatten, kweekt,- .wat "dé: vrouwen, betreft,- hel ge slacht, waaruit- de Lotta's t voortkomen. Dondere wolken. Aan die. mogelijkheid dacht ik met op die prachtige zomerdagen, waarin alles zoo vredig was in dit land' van bergen en water, van groene hellingen en grauw ge steente, dit land van bard werkende krachtige menschen. In de. tuinen van Bygdv, de kleine lusthof nabij Oslo, waar ó.m. de koning in den zomer resideert, bloeiden de rozen zoo overdadig en zoo uitbundig.én langs de' berghellingen ston den de trossenblauwe, witte en gele bloe men, en 's nachts wilde hét er maar niet donker wordeiy zoo drong hét licht van dè middernachtzon," dat de Noorderhemel groene en blauwe tinten gat, lot hier door. En nu is" heb. een. paar maanden later en reeds donderen-tie kanonnen over de stilte van het Oslo-fjord en ontruimen de Noren- hun hoofdstad, waarboven vijande lijke vliegers een sombere1 dreiging vor- .nien. Wat ik van het Noorscheleger zag, waren dé "zeer. ,'oüdcrwetsch .uitgedoste gar de-soldaten,. dié,"met mdrükk'vékkende ach terladers) gewapend, Voor...het -iKortingsslot ■óp èn neer drentelden én het'éenige dat erg schrikaanjagend aan hen- was, waren de geweldig zware schoenen. Vijftien pas sen heen, "vijftien passen .terug, zoo lie pen ze opbet voorplein op...;en neer. Kanonnen van oud model,- richtten de loopen v*n het fort Akershus dreigend naar het Oslo-fjord, maar. ze stonden er meer alseen herinnering aan oen rumoe rig en roemrijk verleden begroetten ze niet de Noórdpoolvaardérs, a'.s ze thuis 'kwamen?'dan om in a'ciicven dienst te'treden." E11 óp wie zouden ze schieten? Zoo .naïef .waven, we in den, nog geen jaar achter ons liggenden zomer. Nu."wétén„ wë-.'méer en we. vragen ons af, hóe dit mooie groote lAnd, er straks uit zal zien, als weer een zomer de bloe men op IlolmehkoJlen en dijn Ekeberg in overdaad bloeién. doét. Denemarken door Dnitselie troepen bezet. Terwijl dc soldaten binnenrukken, zien de inzittenden van een passcerenüc autobus belangstellend toe. (fele-foto.) vv.'.'ïfr De autobussen zijn weer in eere hersteld, nu de beperkte dienstregeling der Ned. Spoorwegen, „op hoog bevel" is ingevoerd. Het bus-station nabij de hoofdingang van Amsterdam C.S; 'ir Alvorens de behandeling van het wets ontwerp heffing van een winstbelasting! voort te zétten', heeffc'de Tweede Kamer gistermiddag een -nominatie opgemaakt voor de vacature in den hoogen raad, ont staan "door het eervol ontslag van den raadsheer dr. Kranenburg. Als nummer één '.is 'op de" voordracht- geplaatst-prof.' dr. P.- ;.A. J: Losecaat-Vermeer, hoogleeraar aan. de gemeentelijke niversit-eit van Amsterdam en raadsheer-plaatsvervanger, in hetge- rechtshof aldaar. Als tweede en derde •paan op de nominatie jhr. dr. A. K. C. de Brauw, advocaat en procureur te 's-Gravenliage én prof: dr. R, P. Cloverin- ga, hoógleeraar 'aan de rijksuniversiteit te Leiden én rechter-plaatsvervanger.in de rechtbank te 's-Gravenhage. Ook" gisteren heeft geen der vier spre kers, die over het wetsontwerp heffing, van een winstbelasting het woord1, hebben gevoerd, zich daartegen verklaard, hoewel 'verschillende bezwaren, en wenschen wer den geuit. De heer Bierema (lib.) ver klaarde zich niet geheel voldaan over het wetsontwerp, een groot-bezwaar achtte hij het, dal het geen stimuleering tot reserve vorming inhoudt. Hij noemde, liet voorts een eisch van billijkheid' dat lichamen, die een zelfde bedrijf uitoefenen,, op gelijke wijze door dé belasting worden getroffen, onafhankelijk van don: rechtsvorm, waarr onder zij dat doen. In dit verband vroeg spreker, waarom de Nufsspaarbanken niet en do boerenleenbanken wel onder, de winstbelasting vallen. De instelling van een afzonderlijke beroepsinstantie achtte de heer Bierema wenschelijk en d'e regeling ter voorkoming van dubbele belasting noemde hij onvoldoende. Welke invloed heeft winstbelas ting op reservevorming? Het -cnristelijk-historische lid', de heer Rutgers van Rozenburg, zeide er kentelijk te zijn, dat de minister op ver schillende punten aan de bezwaren van het voorloopiig verslag is tegemoet geko men. Ook d'eze spreker vroeg, evenals en kele sprekers van gisteren, wat onder winst moet worden verslaan. Hij was van oordeel, dat de minister de reserveering sterk kan bevorderen door de wijtze, waar op hij dte belasting heft. Ten aanzien van een centraal lichaam van beroep, sloot spre ker zich aan bij d'en heer Bierema on hij verklaarde tenslotte dat lïet ontwerp on danks de vele bezwaren te aanvaarden is, want liet geld; moet er nu eenmaal zijn. Ook de heer' Visser (comm.) zeide ern- sliro bezwaren te hebben, daar hij ons ge- heele belastingstelsel volstrekt onjuist acht te., Wel gaf hij dit ontwerp de voorkeur boven de dividend- en tantième-belasting. Doch hij achtte het een bezwaar, dat de heffing proportioneel enniet progressief zal 'zijh; Ook" noemde'hij het onjuist, dat' de coöperatieve vereenigingenonder de regeling vaflen. De nationaal socialisti sche spreker, de heer Rost-van Ton ningen, tenslotte zag geen reden voor opheffing, van de tantièmebelasting en hij meende, dat winst zwaarder kan warden belast dan met tién procent. "Voorts be pleitte hij een vérbod' van kapitaalsvlucht eneen heffing ineens en hij vroeg den minister voorloopige aanslagen en' voor uitbetalingen. der winstbelasting mogelijk te maken. Ondanks -ernstige..bedenkingen ver klaarde spreker voor het ontwerp te zul len stemmen, daar hij er principieel mede acooord' gaat. Jhr. nr. De Geer aan het •woerd. In zijn antwoord zeide de minister van financiën, jhr. mr. De Geer, dat hij altijd, óp het standpunt heeft gestaan, dat tusschen dividend- en tantième belasting en winstbelasting geen principieel verschil bestaat, doch dat de vervanging slechts een kwestie van belastingtechniek is. De eer ste is een veel eenvoudiger methode om hetzelfde doel te beneiken, doch ra en heeft tenslotte de winstbelasting aanvaard, daar een bepaald soort naamloozc vennootschap pen de reserroering, die bij die belasting wordt gehandhaaft, heeft misbruikt. De winstbelasting behoeft echter don zin tot reserveeren niet te schaden. Mits zij bin nen redelijke grenzen wordt gehouden. De voornaamste reden voor de indiening van het ontwerp noemde de minister het stop pen van een lek in do dividend- en tan tièmebelasting naast de noodzakelijkheid van versterking van do landsmiddeleu. In antwoord op don heer Rost van Tonningen zeide de minister, dat de tantièmebelasting, zooals die spreker zich die voorstelde, reeds lang niet meer wordt geheven. Voor een gedeeltelijk tijdelijke winstbelasting, zooals de beer Wagenaar had bepleit, zeide mi nister De Geer niet veel te gevoelen. Ook als een belasting niet tijdelijk is ingesteld, kan men haar later altijd verlagen. De op merkingen betreffende de winstbepaling be sprekende,.'.: diende, de minister .eed nota vam .wijzigingen...in,, waardoor reservevor ming ter egaïlséering varT kósten, en lasten onbelastbaar zal worden gemaakt. Indien dit noodig zal blijken,- zal. spreker het in stellen van voorloopig aanslagen overwe gen. f. Bij de behandeling der. artikelen, lichtte de heer De Visser (comm.) een amende ment toe, dat tot strekking hadde co- operatieve verbruiksvereenigingen buiten de regeling te doen vallen. Het werd echter niet voldoende ondersteund en kwam niet in behandeling. Door don heer IJzer man (s.d.) werd een amendement toege licht, dat beoogt de mogelijkheid te'doen openen, dat rechtspersonen, b.v. naamlooze vennootschappen, waarvande aandeelea niet alle, maar wel op een zeer klein aan tal na, in handen van een of meer publiek rechtelijke. lichamen zijn, onder de vrij" stelling der belastiug worden gebracht. De heer IJsselmuiden (r.k.) was van oor deel, dat er niet te veel vrijstellingen vóoc dergelijke overheids naamlooze vennoot schappen moeten bestaan en de heer T e u- lings (eveneens r.k.) vroeg zekerheid over de positie van de pensioenfondsen." Door de afsluitbooinen gereden. Gisteravond omstreeks half negen reed te Waalwijk een vrachtauto door den af sluitboom van een bewaakten spoorweg overgang, vermoedelijk ten gevolge van een. defect aan den wagen. Op bet zelfde ooge.nblik naderde een trein uit de richting Lage Zwaiuwe, welke de vrachtauto greep en een zestigtal me ters meesleurde. Do chauffeur, Van Heumen genaamd, die' het gevaar op het' laatste oogenblik zag, sprong nit de cabine en kwam.er daar door "mét den schrik af. De auto werd' geheel vernield. Met een vertraging van een half uur, zette de trein de reis in de richting *s-Hér- togenbosch voort. 1 Noodlottige aanrijding. Gistermiddag is op het kruispunt Rochus; senstraal— Heemraad singel te Rotterdam, de 71-jarige voetganger A. Brouwer uit de Cor- verslraat, bij het oversteken aangereden door een personennauto, bestuurd door den 24-jarigen militair C. E. L. De oude man werd tegen den grond ge smakt. Zeer ernstig gewond is hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij later is overleden. DER DONDERDAG, 11 April 1940. No. 22449

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5