Zware verliezen van de Duitsche vloot NOORSCHE TEGENSTAND ONVERZWAKT EERSTE BLAD Maandag 15, April 1940 93ste Jaargang. No. 22452 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Zeeslag in de fjord van Narvik Zeven Duitsche jagers tot zinken gebracht Zaterdag zija zeven Duitsche torpedo- bootjagers in. de fjord van Narvik door Britsche jagers tot zinken, gebracht Drie Britsche jagers zijn niet ernstig beschadigd. Men gelooft, dat het verlies aan meu- scbenlevens aan Britsche zijde zeer gering is geweest. De Duitsche verliezen, kun nen op het «ogenblik nog niet geschat worden, doch de zeven jagers moeten meer diaa duizend man aan boord gehad heb ben. De Britsche admiraliteit beeft den offi cieren en mamschappen baar gelukwen- sdhen overgebracht. De aanval op Narvik is ondernomen door de jagers van de tweede Biritsche flottielje onder bescherming van het slagschip Warspite. i De Britsche admiraliteit deelt mede; Sedert den aanval van Woensdag op de Duitsche torpedobootjagers in do fjord van Narvik ondernomen door do tweede flot tieljejagers,, hoeft deze flottielje, die inmid- - dels versterkt was, deh vijand in de fjord geblokkeerd. Zaterdagmorgen omstreeks 12 uur stoomde de- Warspite, begeleid door een sterke macht van jagers, die mijnen veegden en andere diensten veirichtem, de fjord om, om de Duitsche jagers, waarvan enkeïe reeds beschadigd waren ei die te Narvik een schuilplaats hadden gezocht, aan te vallen, en eenige kustbattenjen, die volgens door den Britschen commandant, Wintworth, ontvangen mededeeling wellicht in stelling werden gebracht, te bestoken. De aanval was buitengewoon succesrijk en ondervond geen buitengewoon sterken te genstand van den vijand. Een veldhouwitser, die aan de kust was opgesteld, werd door het vuur van de Cos sack buiten gevecht gesteld. Tier Duitsche jagers werden vernietigd en zonken in de baai van Narvik. Drie andere vluchtten naar de fjord van ïtoihboh, een kleinen inham, achter de stad Narvik en ongeveer veertien kilometer lang. Ook deze jagers werden achtervolgd en vernietigd. Op het oogenblik, ,dat dit communiqué werd uitgegeven, had de admiraliteit geen nauwkeurige inlichtingen over de situatie in de .stad Narvik. Men heeft troepen" man nen, mogelijk Duitsche soldaten, over de heuvels„uit de stad zien vluchten. De vernietiging van zeven vijandelijke jagers-is niet zonder eenig verlies tot stand gebracht. Brie'Britsche jagers" werden - hg Ijet' 'gevecht beschadigd, doch de schade Was -niet ernstig en" men gelooft, dak aan Britsche zijde het verlies 'aan menschea- levens zeer gering is., De Duitsche verlie zen aan mensehenlevens kunnen op het oogenblik niet geschat worden, doch de -ze ven jagers moeten meer dan duizend man aan boord gehad hebben. Nog slechts vage berichten «ver Narvik. Volgens uit Noorwegen ontvangen, be richten gelooft men in Londen, dlat de Duitsche troepen Narvik hebben prijsge geven, doch hek is nog niet bekend! of er Britsche troepen zrjn ontscheept. De mobilisatie in Oostelijk Noorwegen ie naar verluidt thans voltooid' en de uit Oslo oprukkende Duitschers stuiten op krachtigen tegenstand. Hebben de Duitsche troepen Narvik verlaten? Een te Stockholm gepubliceerd1 Noor- sche telegram vermeldde gisteren, dat de Duitsche troepen Narvik hebben prijsgegeven, na interventie der Brit sche vio-ot in die havein. Noorse he oorlogsschepen door de Duitschers" overgenomen. Volgens het D.N.Bi heeft de Duitsche oorlogs marine in de bezette havens van Noorwegen de aldaar aangetroffen 'eenhe den van de Noorsche oorlogsmarine over genomen en met Duitsche bemanningen in dienst gesteld. De Noorsche tegenstand Oprukkend uit Kristiansand hehb.a de Duitsche troepen Zaterdag Hacge'and iie ieikt Noorsche troepenafdeelingen, die bij den opmarsch werden aangetroffen, hebben, volgens het D.N Bge-en tegenstand) gebo den. Over de ontwikkeling van den strijd ten Noorden van Oslo gedurende de afgeloo- pen diagen, is een reeks berichten binnen gekomen. Kmgsvinger is geheel ontruimd, doch naar alle waarschijnlijk!;eidi niet door de Duitschers veroverd. Bij Eidsvold waren de Duitschers genoodzaakt terug te trek ken naar het Zuiden. Zij staan /.eer dicht bij die Zweedsche grens. Havas verneemt van do Noor»ch© grens, dat de Duitschers van Oslo uit oprukken met versterking, welke per vliegtuig uit" Denemarken is aangekomen. De Duitsche troepen hebben Frederikstad, Sa.resbu.ig, Frederiksten en Halten bezet; de laatste twee plaatsen liggen aan d'o Idefjord te genover Zwedien. De Duitschers hebben slechts, enkele .punten be/et „en zijnnog niet overgegaan" tot" èen systematisch zul- \tren van de lang)© kust. De Noren bieden in ldeme giroepen tegenstand; hel schijnt dat zij geen aangesloten en versterkte ver dedigingslinie vormen; de strijd in dit ge bied is een guierilla. Het D.N.B meldde vanmorgen- Duitsche troepen hebben gisteren, !,o mende van Helden, het grensstation Korn- sjoe aan de Zweedsch-Nocmsche grens be reikt. Duitsche troepten hebben die grensbe waking aan de Noorsche grens overgeno men. Britsche kruiser York gezonken? Het D.N.Bi meldde Zaterdag. Naar de Amerikaansche radio meldt, is de Britsche kruiser „York" (8000 ton) ter hoogte van Drontheim. na een aanval van Duitsche bommenwerpers, gezonken. Het betreft hier naar alle waarschijnlijkheid den zwaren kruiser, die zooals gemeld was in het Duitsche legerbericht van 11 April, door twee hommen getroffen en buiten ge vecht gesteld was. De „Admiraal Scheer" getorpedeerd? Officieel wordt medegedeeld, dat de Brit sche onderzeeër „Spearfish" met succes het vestsakslag schip „Admiral Scheer" dooar meer dlan een torpedo getroffen. -De onderzeeër „Truaint" heeft Dinsdag eeii Duits cthen kruiser, vermoedelijk dte „Karlsruhe"' getorpedeerd! en tot zinken gebracht. Het Britsche ministerie van marine deelt mede, dat Britsche onderzeeërs in dte ai- geloopen week nog meer successeri. heb ben behaald, verscheidene Duitsche transport- ein vooraadsehepperi. zijn tot zinken gebracht Twee Duitsche schepen zjjh door eigen bemanning tot zinken gebracht. Het 8145 ton metende Duitsche schip „Alstar" is, evenals drie Duitsche treilers, dloor de Britten genomen en naar een Britsche ha ven gebracht. Twee Britsche duikbooten tot zinken gebracht Het D.N.B. meldt: Tijdens een verkenningsvlucht boven dte Noordzee verrasten Zaterdag Duitsche ge vechtsvliegtuigen twee aan de oppervlakte varende Britsche duikbooten. Beide vaar tuigen werden met verscheidene bommen aangevallen en door voltreffers tot zin ken gebracht. Van het gisteren plaais gehad hehbendte luchtgevecht voor de Noorsche kust, waar bij do üngelschen tien bombardements vliegtuigen verloren hebben, zoo vervolgt het D.N.B., zijn nog drie andere Duit sche jagers niet in hun Noorsche basis teruggekeerd, zoadat het aantal der Duit sche verhezen in dit gevecht verhoogd' woidt lot een totaal van vijf machines. Geallieerde koopvaardijvloot aan zienlijk versterkt- De „New York Times" merkt op, dat Hitiers „gift' aan de geallieerden, bestaan de uit een groot deel van de Noorsche en Deensche koopvaardijvloten, meer ver tegenwoordigt dan het totaal van de se dert het begin van deh oorlog door Duit sche duikbooten tot zinken gebracht ge allieerde koopvaardijtonnage. Het zal, aldus het blad, voor Duitschland moeilijker zijü dan ooit, om te beletten, de Engelschen door de oorlogvoering ter zee uit te hon geren of te beletten, 'dat dte geallieerden een verpletterend overwicht aan oorlogs materiaal opbouwen, s- Twintig Fonische «arlogssrhepen voer de Noorsche kust. Naar medegedeeld wordt, nemen onge veer 20 Fransche oorlogsschepen tezamen met de Britsche en Bpobche vlootstrijd- krachten aan de operates voor de Noor sche kust deel. j, Engeland legt- mijnen in de Oostzee D.' Brdsclie admiraliteit deelt mede- „De admiraliteit geeft er kennis van, dat mijnen gelegd zijn in de Oostzee en de toegangswegen daarheen. Die posities der mijner, zijn: a 57 graden 00 minuten N, 10 graden 26-minuten OL; f" b 5? graden 00 minuten NB, 12 graden 24 minuten OL.; c 55 graden 30 minuten NB, 14 graden 2u minuten OL., d'. 55 graden 30 minuten NB, 21 graden 06 V'. minuten OL. t Bizonderheden: Me, wateren der Oost zee <-n van liaar toegangswegen, gelegen ten Zuiden van Linies: grenzende aan a tot 1) eu c tot d zooatsjliierböven opgege- f--' Hevige gevechten ten Noorden van Oslo Nadat nieuwe Duitsche troepen te Slde- berg op 20 kilometer ten Noord-Westen van Halden nabij die Zweedsche grens aan land waren gezet, is Zaterdag in het uiter ste Zuid-Oosteu van Noorwegen lievig ge streden. Ilalden was nog in Noorsche handen, hoewel de bevolking vertrokken is. De Noorsche vlag woei nog vair' hel nabijge legen fort Fredenkshald'. Meer naar het Noorden, in Sarpsborg, waar de Noorsche nat. socialisten sterk iu aantal zijn, vonden straatgevechten plaats De Noren zouden met succes tegenstand) geboden hebben te Rakkesiad! ten Noor den van Halden. De geallieerde steun aan Noorwegen Uit Noorwegen wordt vernomen, dat de Noorsche regeering van d!e regee ringen van Frankrijk en Engeland de krachtige verzekering heeft gekregen, dat onmiddellijke en doeltreffende hulp zal worden verleend en dat de noodige troepeneantingenteu in Noorwegen aan land zullen worden gezet. De Britsche koning heeft een bood schap gericht tot koning Haakon van Nooa wegen De beteekenis van den aanvat op Scandinavië De diplomatieke correspondent van het Britsche persbureau van Reuter schrijft: BINNENLAND ven, zijn -gevaaxüp: doe;- mijnen. Ofean mij-. jn Y/ehngehcbfc- kringen -te-Londen-is men uen zullen worden, gelegd in de Zweed ie he territoriale waferën". Men legt deze mededeeling Van de admiraliteit aldus uit, dat dit beteekent, dat de geheelc Oostzee- kust van Duitschland door het nieuwe mijt' nenveld wordt afgesloten, daar dit (met uitzondering van de Zweedsche wateren) het Zuidtelijk deel van de Oostzee afdekt, m Noordelijke richting tot ©en piunt op on geveer 212 mijl ten Zuiden van Memel. Het nieuwe mijnenveld1 vindt aansluiting bij het reeds in het Skagerak en Kattegat gelegde mijnenveld, strekt zich uit door den Grooten en den Kiemen Belt en komt dan uit in de eigenlijke Oostzee. De door de Engelsche gelegde mijnenvelden dekken thans dte geheele kust van Duitschland en het dloor Duitschland bezette. Denemarken af. Zweedsche militaire eu marinedeskundi gen zijn zeer verbaasd over het leggen van Britsche mijnenvelden in de Oostzee. Men veronderstelt, dat_ dit door vliegtui gen is geschied en in dit geval acht men het des te gemakkelijker, aangezien de zwaar geladen toestellen een langen weg hadden af te leggen van hun Britsche basis naar de Oostzee en terug. Duitsdie mijnen in Deen-sche wateren. De Duitsche radio beeft vanochtend'mede gedeeld, dat mijnen gelegd zijn in de Deensche wateren van de Groote Belt en Kleine Belt. Twee van de drie toegangen tot de Oostzee. Reeds eerder hebben de Duitschers, medegedeeld, dat in den derden toegangsweg, de Sont, mijnen, zijn gelegd. Kust van Drontheim door Duit- sellers met artillerie versterkt. Op den 12den April is de kustverdediging van Drontheim door. inmiddels aangekomen Duitsche zware artillerie versterkt. Dit be- beteekent een nieuwe versterking van de aldaar volkomen onbeschadigd in Duitsche hand gevallen en door do Duitsche troepen voor het vuren gereed gemaakte Noorsche kustartillerie. Aanvallen op koning Haakon. Het Britsche ministerie van buïtenland- sche zaken heeft gisteravond medegedeeld, dlat de Britsche regeering van de Noor sche regeenng heeft vernomen, dat dte Duitsche luchtmacht klaarblijkelijk opdracht heeft den koning van Noorwegen persoon lek aan te vallen, want zij bombardeert iedere plaats, waar de koning zich ophoudt. Deze actie is gevolgd op de weigering van koning Haakon om persoonlek met den Duitschen gezant te Oslo te onder bandelen. Duitschers stellen doodstraf op nakoming v&n mobilisa tie-bevel. Generaal Vion Falkenhorst, de comman dant van de Duitsche troepten te Oslo, heeft ran d'e Noorsche hoofdstad uit vooï de radio verklaard, dat alle Noren, die gevolg geven aan het mobilisatiebevtel der regeering, doodgeschoten zullen worden. van meen uw, dat cle Duitsche inval in Scandinavië voor twee uitleggingen vat baar is: oi de inval in Denemarken en Noor wegen is slechts het begin van een groo- Ler agressieplan en kan ten doel heb ben de geallieerden af te leiden naar de Nooische fjorden, terwijl elders grooter le gers in beweging worden gebracht, öf de mval is een op zich zelf staande stap. Indien de eeiste gissing juist is, noopt Ililler de gea'heerden ten slotte datgene te ondernemen, wat -zij steeds van hem hebben gewild, n 1 een campagr.e op twee fronten. De geallieerden zijn geheel ge reed voor Duitschland, zelfs indien het tegelijkertijd op verscheidene fronten zou uitbreken. Indien de tweede veronderstelling juist is, wordt dte actie van Hitier niet versiandig genoemd. Hij kan gedacht hebben, dat de Noorsche havens bases voor duikbooten zouden bieden, doch de vernietiging van eeu groot deel van zijn vloot schijnt een dwaze prijs voor de betaling van bases, welke in ieder geval door de Duitsche duik booten niet zoo vrij kunnen worden ge bruikt als de Noorsche watereu waren, toen Noorwegen neutraal was. Noorsche vluchtelingen over de Zweedsche grens. Officieel wordt van Zweedsche zijde medegedeeld, dat gisteren 8000 mau Noor sche 'troepen in de districten Kortnsbow en Aariaent over de Zweedsche grens zijn gekomen. De soldaten werden ontwapend en geïnterneerd. Ook is een aanial burgers over de grens gekomen, Blijft Italië niet buiten een oorlog Giovanni Ansaldo, at directeur van de „Telegrafo" heeft gisteren in een speciale radio-uitzending voor de Italiaausche strijd krachten verklaard1, dat „van week tot week" de oorlog tot Italië kan komen. Ansaldo zei d'e: „Na de gebeurtenissen van de afgeloopen week, kan gezegd! worden, dat thans geen natie in Europa buiten het conflict kan blijven. Het is een verschrik kelijke oorlog, welke ieder oogenblik kan neerkomen op diegenen, die meenden er buiten te kunnen blijven. Alle Italianen, die meenen, dat ons land tot het einde buiten het conflict kan big ven, maken een fout en vergis sen zich, evenals degenen, die denken, dat Italië niets dan een beetje geld moet probeeren te verdienen. De oor log, welke over Noorwegen is gekomen, kan ook over ons komen. Italië be reidt zich voor op die gelegenheid en het oogenblik, welke het meest op portuun zullen zijn. Een dergelijke gelegenheid, welke ©en maand geledien nog zeer veraf kon ziju, kan thans dichterbij zijn, dlain gij denkt. „Ansaldo" voegde hier aan toe, „wanneer het signaal moet worden geblazen, zullen wij degenen zijn, die dat doen". Geen afspraak met belligerenten De regeeiingspersdieust meldde De laatste dagen kan men in de buiten- landsche pers, in \erband met de recente internationale gebeurtenissen, luer en daar zekere verwachtingen aantreffen ten aan zien van de verder aan te nemen houding van kleineie neutialo staten, waaronder Nederland. 1 Onder den indruk van uitingen over cle neutralen ni het Butsche en Fransche par lement zouden deze staten gevoelig kunnen worden, heet het, voor suggesties in den zin van reeds te voren gemaakte afspraken met de geallieerde belligerenten, ter zeker stelling van hulp hij een eventueel© aan randing van de andere zijde. Hiertegenover wordt andermaal vastge steld zij het althans voor het Nederland- sche volk ten overvloed© dat de Neder- landsche regeering van den aanvang af een onwankelbare en ondubbelzinnig© onzijdig- heidspolitiek heeft gevolgd, die zij onver anderd blijft handhaven en waarin voor van te voren met welken belligerent ook gemaakte afspraak geen plaats is. Dit standpunt kan, naar de Nederland- sche regeering recht heeft te vertrouwen, bij d© regeeringen van alle oorlogvoeren den volledig liekend worden geacht. Het gerucht is onze ergste vijand Yan bevoegde militaire zijde schrijft men ons: i In deze dagen, nu de spanningen buiteia onze grenzen Nederland meer dan ooit voorbereid vinden op iedere eventualiteit, is het gerucht onze ergste vijand. Het gerucht immers veroorzaakt ook daar spanningen, waar daarvoor geen enkele aanleiding bestaat Het blaast alledaagsche feiten op tot bedenkelijke symptomen en wijst normale gebeurtenissen aan als tee kenen van dreigend gevaar. Zoo is door sommigen zelfs de nachte lijke militaire ofening, die Zaterdag in Den Haag werd gehouden, opgevat ais een zoo danig teeken. Wie echter dergelijke opvat tingen verkondigt heult met onzen vijand, het gerucht. Oefeningen van een gemobili seerd leger bewijzen uitsluitend, dat dit leger zijn gewone dagelijfcsche plicht doet. Dit doet men toch overal. In plaats van hierin een dreiging te zien, hoort men dit op te vatten als een geruststelling. Dat de Nederlander gerust kan zijn in het besef beschermd te worden door een krachtige en vaardige weermacht, zal hem thans en ook later werkelijk uit nog wel meer oefeningen van die weermacht blijken. (Bovenstaande berichten ontvingen wij Zaterdag niet tijdig genoeg om nog in ons blad opgenomen te kunnen worden. Red.). Een uiterst lichtvaardig gerucht tegengesproken De regeeringspersdienst meldt: Een nieuiw voorbeeld kon gesignaleerd worden van het in omloop brengen van: een uiterst lichtvaardig gerucht met he- trekking tot ons land. Het te Washington blad „Evening Star" vermeldde naar de Duitsche radio mede deelde, dat een troepentransport Engeland had verlaten, het Amerikaansche blad trok daaruit op eigen gezag de conclusie, dat dit troepentransport op weg zou zijn naar Noorwegen ofnaar Nederland. Behalve door de Duitsche radio werd - deze mededeeling Zaterdagavond ook ver der verspreid 'door het Berlijnsche dagblad „Nachtausgabe", Waarschijnlijk heeft hierop betrekking het om 8.20 Ned. tijd door de Britsche radio uitgezonden bericht, dat uit Duitsche bron opnieuw geruchten komen als zoude van Britsche zijde een aanslag worden voofbe- reid op Nederland. Daaraan werd door de Britsche radio een even stellige als on dubbelzinnige tegenspraak toegevoegd in dezen vorm: l Dit is zulk een fantastischer! onzin, dat niemand buiten Duitschland er ook maar een oogenblik geloof aan zal hechten, aldus de Britsche radio. Britsche tegenspraak Reuter meldt: In gezaghebbende kringen te Londen werd Zaterdagavond verklaard, dat weder om geruchten uit Duitsche bron in omloop worden gebracht, volgens welke de gealli eerden een of andere actie ter schending van de Nederlandsehe neutraliteit zouden beramen. Niets is dwazer of boosaardiger dan deze geruchten, welke niemand buiten Duitschland zullen misleiden. Churchill brengt morgen verslag uit De parlementaire correspondent van Reu ter schrijft Ghurchill zal het Lagerhuis op zijn laatst morgen verslag uitbrengen over de opera ties buiten Noorwegen en in de Oostzee. Woensdag of Donderdag zouden, wanneer dat noodïg werd geacht, debatten kunnen worden gehondten. (Vervolg pagina 2, le Blad). l;c£<j i.out an i versUiJJUl dagelijks, «net uit- londei'.ng van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 3.—; franco per post f 2.50. Prt)s per week: 15 cis. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen - worden dagelijks aangenomen Advertentién voor bet eerstvolgend num mer moeten vóór elf nnr aan het Bureau bezorgd zijn, 'a Zaterdags vóór O aar. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. Prijs dor Ad\ertentl8n van t5 regels f153; iedere regel meer 10 30, in het Zaterdagpummer t5 regels f 180, iedere regel meer f035 Reclames f0 75 per regel IncassokostenÖcts ppstkwitanties 15 cis. tarieven van ndvertenlnjn bft abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Ivluno Advertentión opgenomen A 1030 t/ra. 15 woor den, f 0.75 tym. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden» 's Woensdags: Kleine Ad verten tiën tot 25 woor den f025, mits vóór Dinsdagavond 8 uur aan bet Bureau bezorgd 's Zaterdags Kleine Advertentlën i 1.00, indien niet vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd. NARVIK Nybtrgwnd DE OMGEVING TEN NOORDEN VAN OSLO LILLEK AMMCfl MQti» Loten (ver um Heradsbygd Jotnna 1 GJOVIK HAMAR Morskcgen storsjoen ft Grut Roverud l KONGSVJNGER Skmnarbol 1 (40!9l Jesshetm Liltistrom Skqttarvd Fetiund Nagnor CHARLOTTlNBG mnn «71711, on TTT/-yrvïV>»-* JYir-jvaW c-- w

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1