NOG STEEDS ONZEKERHEID Erts=spoorweg bij Narvik door Duitsche troepen bezet EERSTE BLAD Woensdag 17 April 1940 No. 22454 Brltsche basis blijft geheim in Zuid-Noorwegen Ierland 93ste Jaargang. Tol. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORfE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De landing ven geallieerde troepen in Noorwegen Het D.N.B, meldt: Naar Europa Press uit Kiruua meldt, blijkt uit ondubbelzinnig» neutrale berich ten, dat het bij de door Engeland propa gandistisch zoo groot voorgestelde landin gen op Noorsch gebied om die volgende feiten gaat: Een landing is waarschijnlijk bij Har- stadt geschied. Harstadt ligt op een eiland, dat hemelsbreed ongeveer 70 K.M. van Narvik is gelegen. Narvik en Harstadt worden in de eerste plaats d-oor een breedte fjord gescheiden, tus- schen het eiland Hinnoya, waarop Har stadt is gelegen, en het schiereiland! ten Noord-W es ten van Narvik. Tusschen Narvik en dit eiland1 liggen de Loftrtenfjord en de Rombakenfjord. Het schiereiland zelf vormt een gesple ten ten deele boschrijk hoogland, dat op verschillende plaatsen tot meer dlan 1000 meier stijgt. De mogelijkheden voor de beweging van groote troepenmachten zijn hier -buitengewoon gering. Denog-rolkomen-wintersohe-.tempera— turen en sneeuwlaag maken alle be wegingen bizonder moeilijk. De stad en de baven van Narvik zijn ook vol gens de laatste berichten in Duitsche banden. In tegenstelling met het bovenstaande vernemen wij voorts van Reuter: Naar vernomen wordt hebben de Duit sche troepen, die uit Narvik terugtrekken na het bezetten van de haven door de ge allieerden, Bjoerfell, een station aan den „erlsspoocweg" van Narvik naar de Zweed sche grens bezet. Van de Zweedsche grens bij het dorp Riksgxaensen is, naar de cor respondent van de „Aftonbladet" te Kiruna bericht, gezien, dat kleine afdeelingen No ren en Buitschers slaags waren. Een com pagnie Noren is later de Zweedsche grens overgekomen en werd geïnterneerd. Het Noorsche opperbevel heeft gisteren in een draadloos bericht, dat werd uitge vonden door het slation Bodoe medegedeeld, dat Narvik thans door Bxitsche marine troepen is bezet. De terugtrekkende Duit- sthers zijn door Noorsche troepen omringd. In het Zuiden van Noorwegen hebben de Duiische troepen, naar reu-nomen wordt de geheele provincie Oestfold bezet. De Noorsche troepen uit het gebied komen of wel over de Zweedsche grens, of wel zij gaan naar het Noorden om te pogen zich bij de overige Noorsclie troepien te voegen, welke de Oostelijke verdedigings linie, beginnend bij Rakkestad, 50 k.m. van de kust, bezet houden. Vluchtelingen hebben den correspondent van de „Aftonbladet" aan de grens mede gedeeld, dal zij de Duitsche troepen in Oestfold op drie tot vierduizend man schat ten; het totaal aantal Buitschers in Noor- wogen wordt -Qp 60.000 geraamd. De Duitsche troepen bij Nar vik bij de Zweedsche grens. Een afdeeling van de Duitsche troepten, die in en om Narvik opeTeeren, heeft gis teren, aldus meldt liet DN.B, langs den erlsspoonveg dge Zweedsche grens bereikt. Noorsche troepen, die zich tegen den Duit- sdlien opmarsch verzetten, werden na kor ten strijd met aanzienlijke verliezen terug geworpen. De Duitschers maakten ©en aan tal gevangenen. 'Tweehonderd Naren wer den ever de Zweedsche grens gedrongen en geïnterneerd. Weer een Duitsche tegenspraak In Narvik, aldus het Duitsche Nieuws Bureau, is de toestand onveranderd. De Londensche propagaudaberiditon als zou Nartik door Britsche troepen bezet zijn en de Duitschers zich teruggelrokken zou den hebben naar de Zweedsche grens, be rusten op fantasie. De ertsspoorlijn van Narvik tot tie Zweedsche grens bevindt zich in. Duitsche handen. De in en om Narvik opereerende Duitsche troepen slaan in per manent contaci met de hoofdkwartieren in Noorwegen. Reuters militaire medewerker schrijft, dat de voorhoede van het geallieerde ex- pediüeleger zich thans in Noorwegen be vindt, doch dat de basis, die de afdee lingen hebben uitgekozen, geheim moeten blijven, omdat de Duitschers.. in het on zekere moeten blijven tot de troepen aan de kust vasten voet hebben gekregen. Naar verluidt zenden de Duitschers reeds per Vliegtuig versterkingen in Westelijke rich ting, naar hun geïsoleerde garnizoenen te Bergen en Drontheim. Onder deze om standigheden is snelheid' voor beide par tijen van zeer groot belang. Hedenochtend meldde liet D.N.B.- Engelsche zeestrijdkrachten hebben gis teravond opnieuw de stad en de haven van Narvik beschoten. Er werd echter geen poging ondernomen Engelsche troe pen aan land te zetten, De luchtaanvallen op Stavanger Reuter meldt, dat de Britsche luchtaan val op Stavanger, de voornaamste Duitsche luchtbasis in Noorwegen, bijna een uur beeft geduurd1. Vliegtuigen die arriveerden nadat d!e aanval was begonnen, zagen hun doel reedis op vele mijlen builen de kust door liet schijnsel d!er branden, die bij vroegere aanvallen waren ontstaan. Een roede gloed! verscheen over Stavanger en men -kon-"f eb-brandenden vliegtuigen men aan het Zuidelijk uiteinde van het vlieg veld'. Op de startbanen werden recht streeks che treffers geplaatst. Een zware bom ontplofte dicht bij xl'e controletoren van het vliegveld en een tweede deed ©an felle brand in d!e nabijheid ontslaan. De bombardementsvliegtuigen vielen in opeen volgende groepen aan. Zij vernielden vlieg tuigen en gebouwen en deden vele bom- kraters in de oppervlakte van het vlieg veld ontstaan. Duitsche lezing. Het D.N.B. meldt: Britsche vliegtuigen hebban in den nacht van 15 op 16 April verscheidene explo sieve en brandbommen laten vallen op de open stad Stavanger, alsmede op 't vlieg veld in de nabijheid. Helaas werden ©eni ge particuliere huizen getroffen en een aan tal Noorsche burgers gedood. Een bom, die aan den rand! van het vliegveld neerkwam, trof twee Noorsche vliegtuigen van oud model, die in brand raakten, Bizandere schade werd! niet aangericht, afgezien van eenïge treffers dp de startbaan, die spoe dig hersteld kon worden. Aan de Noorsche rotskust, ISO kilometer ten Noorden van Drontheim, heeft een es cadrille Duitsche verkenningsvliegtuigen twee reddingssloepen waargenomen, wel ker inzittenden naar de vliegers wenkten. Een der vliegtuigen liet verscheidene pak ketten levensmiddelen vallen, die door de schepelingen werden opgevischt. Aan de uniformen kon men zien, dat zich Britsche matrozen in de sloepen bevonden, naar men vermoedt schipbreukelingen van een op de rotsen geloopen ert gezonken torpedobootjager. Britsche tegenspraak. Het ministerie van luchtvaart deelt mede: In het legerbericht van het Duitsche op perhevel wordt ten onrechte beweerd, dat vijf vliegtuigen verloren zijn gegaan. Bij aanvallen op Stavanger zouden twee Lock- heeds zijn neergeschoten, terwijl een vlieg- boot van het type Sunderland vernietigd zou zijn. Rij de aanvallen van gisteren jegens de Duitschers uiterst koei gedragen. In Iiet Z.O. va Noorwegen wordt de opmarscli bemoeilijkt door den pas ge vallen sneeuw, die tot een halve meter hoog ligt. De plaatsjes Kirkenes en Flosa ten Z.O. van Oslo "zijn ontruimd. Volgens een van de Zweedsche grens ontvangen Reuter-telegram, bevinden zich in de buurt van Elverum sterke Noorsche troepen op de bruggen over d'e rivier Glomma. Onder de bruggen zijn mijnen geplaatst. Tengevolge-van hevigen sneeuw val, de sneeuw ligt op sommige plaatsen 50 c.M. hoog, Worden de' Duitsche gemo toriseerde eenheden opgehouden. Naar het voorbeeld der Finnen hebben Noorsche skiërs )(zelfmoord patrouilles" ge vormd, die het den Duilschen" afdeelingen moeilijk maken en hun verbindingen af te snijden. Éi Britsche persberichten. Be krijgs- vemehttegemTn Noorwegen. De Londensche bladen publiceeren be richten uit Stockholm, volgens welke de Duitschers van Dröalbftim uit de Zweed sche grens hebben- bereikt, waardoor zij Noorwegen in tweeem.hebben gesneden. Op verscheidene" pffetsén, o.a. te Dom- baas, zijn valschermspringers geland', doch zij zijn allen gedood tjf* gevangen genomen. Volgens de laatste|*berichten uit Stock holm is Ivongsvinger^;gisteren in-handen der Duitschers gevallen, dfoch in de dichte wouden bestoken de Spet geweren licht ge wapende Noorsche skipatrouilies die Duit sche afd'eelingen,» die-van dea sneeuw veel hinder ondervinden en wier verbindingen worden afgesneden. De opmarsch van; 16.000 man Duitsche troepen naar Elverdm istot slaan ge bracht. De Noren voor Elverum versterken hun stellingen en leggen enkele verster- kingswerkem aan. Zoo-dra de Duitschers zich weder kunnen- rangschikken, wordt voor Elverum en Hamar een beslissende slag verwacht. Ook de burgerbevolking dwarsboomt de Duitsphers door de levens middelenvoorradem uit de steden te ver wijderen en in de provincie te verbergen. In hel uiterste ZO. hebben de Duit schers naar verluidt thans de geheele pro mote Oestfold bezetXDe totale sterkte der -uitsche -'lx<>epen->.egen „wordt thans op 60 000- man- geschal. In rnarïnekringen in Londen had men gistermiddag geen bevestiging van do Duit sche bewering, dat een Britsche kruiser door ec-n luchtaanval tot zinken zou zijn gebracht. Britsch betgiugsva.iirluïg ge zonken. liet Britsche bergingsvaartuig Disperser (313 ten) is ter hoogte van de Noordkust van Schotland vergaan. De uit negen kopr- pen beslaande bemanning is om het leven gekomen. Duitsche vlicgluigcu naar Drontheim? In een. te Stockholm ontvangen bericht van het Noorsche telegraaf agentschap wordt gezegd, dat voortdurend Duitsche vliegtuigen boven Oesterdalen p&sseerenop weg naar Drontheim. Blijkbaar zijn vele dezer toestellen van Deensche bases opgestegen, Duitsche bommenwerper tot daling gedwongen. Naai- te Stockholm wordt gemeld, is gis teravond te half zeven een Diuitsch© bom menwerper in Varmiand op Zweedsch grondgebied tot daling gedwongen. Schotsche treiter vermist. Men vreest te Londen, dat de treïler Sansonnet uit Aberdeen met man en muis vergaan is. Er waren tien opvarenden aam boord. Engckch stoomschip getorpe deerd. Het s s. „Stancliffe" is getorpedeerd op 90- Ic.m. buiten de Noord-Schotsche kust. Dit feit heeft zich Vrijdag j.l. voorgedaan. Een reddingboot is met 16 overlevenden en de lijken van nog 8 man opgepikt. De reddingboot met de overige 15 opvarenden van de „Stancliffe" sloeg te pletter en men gelooft, dat alle inzittenden ver drenken zijn. Engeïsehe troepen op de Faroer. Duller heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat een Britsche strijdmacht -op de Faroer aan land is gezet. Hij voegde hieraan too, dat de gouver neur der Faroer op 10 April in antwoord op een mededeeling <.vgn, Me, Britsche re geering er in had toegestemd-onder dc hui BINNENLAND Weer buitengewone verloven De regeeringsdiensi meldt: De minister-van defensie heeft be paald, dat de buitengewone verloven, bedoeld in artikel 61 van het regle ment voor de militaire ambtenaren der koninklijke landmacht en in par. 10 van bglage C. van het aanhangsel van het reglement op den inwendigea grenst der koninklijke landmacht, -we» der verleend worden, Dit zijn verloven, die verleend wor den in gevallen van ernstige ziekte, huwelijk, overlijden, voor het afleg gen van examens, enz. Bouw raadhuis te Maassluis aanbesteed. B. en W. van Maassluis hebben vandaag aanbesteed den bouw van een nieuw raad huis op het perceel grond', gelegen aatï den Zuiddijk, Haven en Taanstraat, naai de plannen, opgemaakt door ir. E. H. en H. M. Rraayvanger, architecten der B.N.A. te Rotterdam. Er waren 45 inschrijvingen ontvangen. Laagste inschrijfster was de Fa. Dammers en Kok te Enschedé met f 194.500. Tewaterlating moterschip „Papendceeht". Vanmorgen is van een van de hellingen: van de Rotterdamsch© Droogdok Maatschap pij met goed gevolg te water gelaten het voor de N.V. Stoomvaart Maatschappij „De Maas" (Phs. van Ommeren's Scheepvaart bedrijf N.V. Rotterdam) in aanbouw zijnde motorschip „Papendrecht". Het schip is 146 M. lang en 22 M. breed en bestemd voor het vervoer van olie, benzine en dergelijke lading. Aan inrichting van de verblijven der man schappen is zeer veel zorg besteed. Noorsche leger herstelt zich KT op Stavanger is geen vliegtuig verloren gegaan, en er wordt geen vlïegboot ver mist. Twee toestellen zijn van verkennings vluchten op de Noordzee niet teruggekeerd. Van het strijdtooneel Havas meldde gisteren uit Svinesund aan de Zweedsche grens: Alle grensposten tusschen Halden en Hjomsjo staan thans onder bewaking van Duitsche beambten, die zorgvuldig de pa pieren en bagage der reizigers controlee- ren. Mannen, dn ipens kunnen hati- teeren mogen de b ,ns inlet passeeren. Het plaatselijk militair bestuur te Hal- den heeft bepaald), dat d'e banken en win kels heropend' moeten worden, doch van de 3000 inwoners dhr stad zijn er nauwe lijks eenige honderden gebleven, die zich den eersten schok Het Noorsche telegi.iaf agentschap „er gens in Noorwegen" meldt, dat de Nooisclie opperbevelhebber generaal Ruge, een pro clamatie heeft gepubliceerd, waarin hij zegt: Wij verden verrast, hetgeen de verwar ring der eerste dagen verklaart, doch wij beginnen de orde aan het front en daar achter te herstellen. Wij hebben vele harde klappen gekregen cu zullen er nog meer krijgen, doch wij zijn niet meer alleen, daar Engeland en Frankrijk tusschenbeide zullen komen. De Britsche troepen bevin den zich reeds in het land. Onze taak is, weerstand te bieden tot de hulp doeltref fend is geworden. Wij zullen succes heb ben als wij volhouden en één zijn. Mededecliug over de krijgsver richtingen. Omtrent de krijgsverrichtingen deelt de opperbevelhebber o.a. mede, dat de Noor sche troepen in het Zuidoosten door sterke Duitsche afdeelingen aangevallen zijn en zich in Oostelijke richting teruggetrokken hebben. Do strijd duurt voort ten Westen van Kongsvinger, aan het Mjoesameer en nabij Hakedal, waar afdeelingen Noorsche skitroepen met succes de Duitschers m de flank zijn aangevallen. Twee Duitsche vliegtuigen verden neergehaald. Nieuwe valschermtroepen zijn vernietigd of gevan gen genomen. In de andere deelen des lands is de toestand ongewijzigd. Engelsche troepen zijn in het Noorden van Noorwegen ontscheept en hebben contact gekregen met de Nooi- sche troepen. Zeeslag ten Noorden van Skagen Berichten uit het district van Gothen burg melden, dat een groote zeeslag is geleverd ten Noorden van Skagen. Zwaar geschutvuur is gehoord op ver schillende eilanden buiten Gothenburg. Het geschutvuur begoa Maandagmiddag, doch er werd door slecht zicht niets gezien. Van Marstrand werden oorlogsschepen van niet- herkende nationaliteit gezien op 20 mijl ren Noordwesten van Gothenburg. Britsche kruiser tot zinken gebracht? Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Op 15 April is een Britsche kruiser voor de Noorsche kust door Duitsche ge vechtsvliegtuigen aangevallen en door zware bommen getroffen. Dte kruiser bleef eerst met zware slagzijl drijven en zonk spoedig daarop. Bovendien werd een Su- derland-vliegboot vernield. De vliegboot werd door de Engelsclien een vliegend slag schip genoemd. leenen, welke de Britsch© regeoring noo- dig zou kunnen hebben om te verhinderen, dai Duitsche troepen zich op de Faroer zouden vestigen. Ton aanzien van Groen land kon spr. nog geen verklaring afleggen, Duitschland houdt twaalf hout- schepen aan. De Prussebrhe Soir meldt, dat twaalf schepen van een neutraal Noordsch land, geladen' met hout en bestemd voor Bel gië, dooi de Duitsche vloot zijn aange houden. De schepen zijn in een Duitsche haven gelost. Denischi' en Noorsche schepen naar Canada. Te New York verluidt, dat de laatste paar dagen reeds ongeveer 20 Deensehe en Noorsche koopvaard ijscliepen een Oost- Canadeesche haven zijn binnengeloopen. Al deze schepen zijn vrijwillig gekomen en de bemanning zou verlangend zijn, de ge allieerden te helpen. Van het Westfront lfet Fransche legerbericht van gister avond vermeldt: Op een gedeelte van het front, dat door Britsche troepen is bezet, lieeft dc vijand een door artillerie voorbereiden aanval in gezet. Deze aanval werd afgeslagen en de vijand heeft gevoelige verliezen gele den. In het gebied van de Saar heeft onze artillerie op vijandelijke groepen geschoten. Activiteit onzer verkenningselementen in hel Oosten der Vogezen. Hedenochtend was er „niets te melden". Gevecht in dc Maginot-linic. Reuters speciale correspondent bij dc Britsche troepen in Frankrijk meldt, dat de Britsche troepen aan de Maginotlinie een Duitschen aanval op een voorpost hebben afgesmgen De aanval werd gisterochtend te kwart voor vijf gedaan. Hij was door granaatvuur voorbereid. De Duitsche tioe pen rukten door de duisternis op, doch zij werden teruggedreven en minstens zes Duitschers sneuvelden. Ook de Ehgclschen leden eenïge verliezen. Ierseh vocdselstaker gestorven. Do 32-jarige Ier Tony Darcy, die bij een razzia ia een hotel te Dublin nas gear resteerd, is gisteren gestorven, na gedu rende 52 dagen geweigerd te hebben voed sel tot zich te nemen. Hij was in de ge vangenis opgesloten omdat hij weigerde zijn naam ie zeggen. Tela aanzien van. een anderen voedselstaker, Thomas Mac Cur tain, zoon van een oud-burgemeester .au Cork, heeft het speciale militaire gerecht te Dublin beslist, dat zijn proces hij werd verdacht van moord op een detec tive geen doorgang kan vinden. Ilij en andere voedselstaker? verlangen, dat de gedetineerde republikeinen als politieke gevangenen behandeld worden. Duitscïiiand De opbrengst va.ii het oorlogswinterhuip- werk. De einde Maart door het Duitsche ar beidsfront gehouden opetibaro'collecte voer het oorlogswiuteriiulpwerk heeft een re cord opbrengst opgeleverd van 27.7 mil- lioen mark, hetgeen 16.1 mïllioen mark meer is dan het vorige jaar. Frankrijk: Communisten gearresteerd. In de eerste helft van April heeft de nationale veiligheidspolitie te Parijs en in de provincie 58 militante communisten ge arresteerd en te Parijs twee clandestien» drukkerijen opgespoord. De politie heeft een organisatie ontdekt, welke beoogt clan destiene drukkerijen in te richten en de levering te verzorgen van papier en ver- xnenigvuldigingsmateriaal. De leiderwas een zekere Leon Depollier, een genatura liseerd Franschman uit Rusland geboortig, die in 1924 werkzaam was bij de Russi sche ambassade te Parijs. De man is ook! redacteur bij de Ilumanité geweest. Zuid-Slavië Arrestaties van Duitschers tegen gesproken. In officieel© kringen te Belgrado wordt verklaard, dat de berichten over tal van arrestaties in Noord Zuid-SIarié in verhand met Gestapo-cellen, volkomen ongegrond zijn. Er wordt een scherp toezicht gehouden op vreemdelingen. Te Novïsad, waar liet voornaamste blad der Duitsche nationaal-socialisten Deutches Volksblatt uitkomt, heeft de politie huis aan liuis gecontroleerd wegens den toe loop van vreemdelingen zonder geldige pas poorten. Verklaard wordt, dat de meeste dezer vreemdelingen nationaal-socialistem zijn. i Vereenigde Staten De Anierikaausehe vloot, liet Amerika an sche departement van ma rine heeft aan de marmc-commissie van. den Senaat gemeld, dat Duitschlamd on langs twee nieuwe slagschepen heeft vol tooid en dat nog vier op stapel staan. Men acht dit een bewijs, dat slagschepen, nog stecis de ruggegraat van een vloot vormen. Admiraal Stark heeft aan de commissie verklaaro, dat het Congres nog 45 mil# lioen dollar zal moeten toeslaan voor de vloot, behalve de 965 müiioen, welke reeds zijn toegestaan. Dit geld moet vkoornamc- lijk woroen gebruikt voor liet bouwen van aanlegplaatsen e.d Crediet van vijftien millioen do-Har voor slacht offers van invasie. De commissie van buïtenlandscbe zaken van hel Amerikaanschc Iluls van Afge vaardigden beveelt aan machtiging te ver teenen 15 millioen dollars te besteden ter leniging van het leed van landen in Europa en Azië, waar invallen zijn geweest. Zijl beveelt aan, den president te machtigen: het geld te besteden, wanneer tot zijn ge noegen zal blijken, dat het geld diengenen zal bereiken, voer wie het bestemd is. ■ui au i •.«rBCfcgnl dagelijks, metnit- i jujj lan Zou.- en Feestdagen, t'! ijs per kwartaal f 2.franco par post i '„'.50. Prijs per week: 15 Ets, Afzoa- Jeiltjke nummers 4 ets Abonnementen wotden dagelijks aangenomen. Advertenties voor bet eerstvolgend Ham mer moeten vóór elf uar aan Eet Bnrean. bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertenties wordt niet gewaarborgd. Prfja der Advertoiitlën. van 15regela f153; tedere regel meer f0 30, In het ZaUrdagnummer t5 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 jier regel. Incassokostenöcta j postkwitanties 15 ets. Tarieven \an adverteniffca by abonnement zijn aan het Bureau Verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klein© Advertentiën opgenomen k 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. '25 woot den. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 80 woorden. *s Woensdags: Kleine Ad verten tién tot 25 woor den 10.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine AdvertentiBn i 1.00, indien, niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1