In Noorwegen is de toesta n cl onveranderd Engeland waarschuwt Zweden EERSTE BLAD BADEN - GEYSERS Donderdag 18 April 1940 De positie van Nederlandsch Indië SB Fa. C. C. van der Heyden H.lf. Schiedamscha Kleedinpagazijnen Deze courant rarsohQnt dagelijks, met uit- tendering van Zon- en Feestdagen. Prjja per kwartaal f 8.—; franco per post f 2.50. Prijs per week: 16 ots. Afzon derlijke nummers 4 ots. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor bet eerstvolgend num mer moeten vóór elf nnr aan bet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór t> uur, Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. 938te Jaargang, No. 22455 Tal. Mo. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN), TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Havas seint: De haven van Narvik heelt var; de bombardementen nog niet veeï geleden. De Euoelschen beheerschen de stad thans volkomen. Volgens berichten, die de Zweedsehe bladen van particuliere zijde hebben bereikt, zouden de Duitsche troepen er de voorkeur aan geven, de wijk) te nemen naar de Zweedsehe grens, lie ver dan in handen der Engelschen te vallen. Viji Duitsche soldaten zijn de 'Zweedsehe grens gepasseerd. Naar hei Noorsche Telegraafagenl- schap meldt, zijn 'te Hoenofors voor het eerst Duitsche tanks gezien. Reuter meldt nog omtrent de situatie in Noorwegen, dat, naar verluidt, in de haven van Narvik en op de reede van Narvik en van Ilarstad, ten N.VV. van deze stad, Britsche oorlogs- en troepentransport schepen van aanzienlijke sterkte liggen. Men gelooft, dat thans op ongeveer 100 K.M ten N.O. van Oslo de grootste slag sedert het begin van den inval aan den gang is. Een Zweedsehe correspondent te Kongsvinger meldt, dat de Noorsche en Duitsche voorposten den geheelen. dag in actie zijn geweest - De geheele spoorweg van Drontheim naar Stoilicn aan de Zweedsehe grens, is, naar het schijnt, ia Duitsche handen, doch hij wordt door een zeer geringe troepenmacht bewaakt. De kanontien van het fort Hegra, dat door Duitsche vliegtuigen is gebombar deerd, zouden zich niet meer laten hooien, doch het schijnt, dat Hegra zelf nog ■-leeds in Noorsche. handen is. -Be* over de.- Zweedsehe,-grens getrokken Noren. Het Zweedsehe Tel. Agentschap meldt uit Lulea* Het Noorsche contingent, daL in het ge bied van Narvik de Zweedsehe grens is overgetrokken, bestond uit SS man, waar onder 1G gewonden De Noorsche troep bestond oorspronkelijk uil 200 man, die zich langs de spoorlijn terugtrokken, teen Narvik door de Duitschers werd bezet. De Noren werden bij Bjoernfell door eenige honderden Duitschers verrast. Zij moesten zich op do Zweedsehe grens terugtrekken. Men gelooft, dat een deel dor afdoe ting in Duitsche handen is gevallen en groote verliezen heeft geleden. Voorts wordt be vestigd, dat de Duitschers de geheele spoor lijn van Drr.i theim naar Storlien in. Zwe den controleeren. - j Noorsch legerbericht Het Noorsche hoofdkwartier, dat zich ergens ra Noorwegen bevindt, publiceert volgens hex Zweedsehe Telegraafagentschap het volgende communiqué In het Zuidoosten, zijn Noorsche troe- pen onder bevel van generaal Erichsen de Zweedsehe grens ovei getrokken. Zij wer den geïnterneerd. Kongsvinger is in han den van don vijand gevallen. Noorsche strijdkrachten trekken naar het Noorden terug. Onze troepen hebben aan beide zij den van het Mjoesmeer hun posities ge handhaafd Bij Hakadal hebben detachemen ten skitroopen den vijand groote verliezen toegebracht. Wij hebben ongeveer 150 ge vangenen gemaakt Verscheidene Duitsche vliegtuigen wer den omlaag geschoten'. De positie der Noor sche troepen in andere deelen des lands is onveranderd. 0e strijd in de lucht Britsdie luchtaanval op vliegveld Drontheim. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: Gisternacht is het vliegveld te Dront heim door zware bommenwerpers van de Britsche luchtmacht gebombardeerd. Men zag als gevolg daarvan een groeten brand uitbreken. Ook een vijandelijke basis voor watervliegtuigen in de nabijheid werd ge bombardeerd". De Duitsche luchtaanvallen op de Britsche zeestrijdkraehten. Het D.N.B. meldt: Bij de luchtaanvallen voor de Noorsche Westkust is gistermiddag de Britsche vloot wederom een zware slag toegebracht. Een Britsche kruiser kreeg een voltreffer van oen bom van het zwaarste kaliber en zonk onmiddellijk. Nog twee kruisers werden be stookt met in totaal drie voltreffers van. hel zwaarste kaliber. De bommen veroor zaakten zoo zware vernielingen, dat de schepen waarschijnlijk den terugtocht over de Noordzee naar een Britsche haven niet meer zullen kunnen volbrengen. Vliegveld te Slavanger door Brit sche vloot gebombardeerd. De Britsche admiraliteit deelt mede: „Gisterochtend1 vroeg is het vliegveld ran Stavanger gedurende een uur en twintig minuten hevig gebombardeerd door onze -vlootstrijdkrachten. Toen de schepen van deze operatie terug keerden, werd een kruiser door een bom getroffen Hij liep eenige schade op, doch zet de reis naar do thuishaven voort". Britsche duikboot door vliegtuig vernield. Op den 15ea April werd! een Britsche duikboot, welke onder water voer, aan de Zuid Westkust van Noorwegen waargeno men door een Duitsch watervliegtuig, al dus deelt het D.N.B. mede. De Duitsche machine daalde tot enkele meiers boven zee en liet met korte onderbreking bom men vallen. Twee meter achter den peris coop getroffen, sloeg de boot achterover. Weldra bedekten olievlekken en wrakstuk ken de plek waar de duikboot gezonken was. Het Duitsche vliegtuig wachtte eenige ©ogenblikken om naar boven komende vijandelijke matrozen aan boord te nemen en keerde dlaarna naar zijn basis terug. (Hier is sprake van het vergaan van de Thistle, welke gisteren reeds door de En gelschen als verloren werd' opgegeven. Red1.) Ook Fransche troepen naar Noorwegen? In een door het Duitsche Nieuwsbureau uitgegeven commentaar op het legerbericht van gisteren wordt vermeld, dat berichten ontvangen zijn, volgens welke Fransche troepen op weg zijn naar Noorwegen. Van fiet Westfront Het Fransche avondlegerbericht luidt: „Laat in den nacht bedrijvigheid van de afdelingen, die met den. vijand in contact zijn, in het gebied ten Westen van de Vogezen." HET CENTRUM NARVIK De „Scharnhorst" beschadigd Reuter meldt uit Stockholm: Iemand, die onlangs uit Noorwegen, is teruggekeerd, heeft medegedeeld, dat het Duitsche oorlogsschip „Scharnhorst" be schadigd in de Rissa-kreek bij Drontheim ligt. Het voorschip zou onder water liggen. In de haven van Drontheim ligt een Duit sche kruiser aan den grond, evenals drie torpedojagers. Het vergaan van de Thistle. De duikboot Thistle is de vijfde Englsche onderzeeër, die in dm oorlog is vergaan. De andere vier waren de Seahorse, de Undine, de Starfish en de Oxiey, welke laatste vernield1 werd: door een bij onge luk ontstane ontploffing. In het begin van den oorlog had! Enge land 57 d'uikbooten ea Duitschland naar schatting 71. De Duitsche verliezen tij dens den oorlog worden verschillend ge raamd. Sommige autoriteiten stellen ze op zestien. Duitsche opsomming van de Engelsehe verliezen. Volgens het „Zwólf Uhr-blatt" hebben de Westelijke mogendheden in zes dagen alleen in de Scandinavische wateren 4 slagschepen, 2 slagkruisers, 3 zware krui sers, 3 kruisers, I vliegtuigschip, 9 tor- pcdobcotjagers, 7 duikbooten, 7 transport schepen en 24 vliegtuigen verloren. Finsch stoomschip vermist. Het 2300 ton metende Einsehe s.s. Signe uit Mariënham wondt met de 19 opvaren den vermist. Het schip was op 29 Maart van Stockholm naar Engeland vertrokken. Decnsche, Noorsche en Zweedsehe schepen vastgehouden. Het Pritsche ministerie Yoor de econo mische oorlogvoering deelt mede, dat met het oog op den toestand in Noorwegen en Denemarken 30 schepen op bevel van het ministerie zijn vastgehouden, om. 14 Noor sche, 7 Deensche en 6 Zweedsehe. Noorsch vrachtschip vermist. Voor Hi Yokohama is men ongerust over het 6029 ton groote Noorsche vrachtschip Rin- da, van de W. "Wl Wilhelmsen Cy. Het schip is over tijd. De Rinda is met 3000 ton klipeout uit Europa aan boord op 10 April uit Sjimo- noseki naar Yokohama vertrokken, waar het schip op 13 April had moeten aankomen. Cross over Italië en Zweden De Britsche minister van economische oorlogvoering, Cross, heeft gisteravond te Sheffield een rede gehouden, waarin hij o.a. heeft gezegd: Wij hebben geen reden om aan te nemen, dat Italië anders dan als een neutraal land wenscht behandeld te worden en wanneer dit zoo is, dan moet dit land [talie verzoe ken zich ook als zoodanig te gedragen. In denlaatsten tijd evenwel beeft de Itaüaansche pers een toon tegen dit land aangeslagen, welke alleen vij andig genoemd kan worden en dit doet ons nadenken over de houding van Italië jegens ons. Wij hebben geen ruzie met Italië en we wenschen vrien den te zijn, doch wij zijn een volk, dat duidelijk spreekt en we zouden graag willen weten, wat we van Italië moeten denken. Cross zeide verder te veronderstellen, dat Duitschiand binnen een maand ver moedelijk Zweden aan zal vallen ln het Westen staal Hitier voor een stalen wal en het is niet waarschijnlijk, dat hij zich hiertegen zal werpen. ITet is waarschijn lijker, dat hij de zwakke neutralen op zal slokken om zich meester te maken van hun voorraden en met het doel de Brit sche scheepvaart aan te vallen. Hij heeft het meest te vieezen van de latente kracht van de hulpbronnen van het „Britsche imperium. - Duitschland kan COLBERT COSTUUMS VGRMHGUOEHD 19.75 - 24.50 - 29.50 - 35,00 SOLIDE CQSTBUMS reeds vanaf f 10.50-12.75 Voor Uw BEHANGWERK Ruime Reuze uil de nieuwste staalcollectie W. S. DE GOOYER, Bsddenmakerij, Ingeval van een aanval op Nederland. Amerikaansche en Japansche belangstelling -—-Reuter meldt uit,-Washington De Vereenigde Staten 'bobben een beroep gedaan op andere landen, in het bizonder op Japan, den sla'us quo van. Nedorlandsch-Indie te eerbiedigen, ongeadA wat er gebeurt ten aanzien van Nederland Dit is gebleken uit een oflicieele verklaring, welke Cordeli Huil, de Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, gisteren heeft afge legd „Een inmenging in de binuenland- sche aangelegenheden van Neder landse!) Indie of eenige wijziging in den status qub vaa dezen archipel op een andere wijze dan laags vreedzamen weg, zou schadelijk zijn voor de sta biliteit, den vrede en de veiligheid, niet slechts in de zone van Neder- landsch-Indie, maar in liet geheele ge bied van den Stillen Oceaan." Aldus verklaarde de minister, wiens be toog een antwoord was op de j.l. Maan dag ataelegde verklaring van den Japan- schen minister van builenlandsche zaken, Arita, die uitdrukking gaf aan de bezorgd heid van cte Japansche regeering over het behoud van den status quo in Neder- landscn-Indie. De verklaring van Cordctl Huil luidt verder als volgt Elke wijziging in den status quo van Ne derlaudsch-Indie zou rechtstreeks de belan gen van vele landen raken. Nederlandscli- lndiê is van zeer groote beteekenis voor de internationale verhoudingen ïin den ge heelen Stillen Oceaan en vormt tevens een belangrijke factor in den handel van de ge heele wereld. Ik baseer mijn verklaring op twee belangrijke overeenkomsten waar van de een vervat was in de nota's welke in November 1908 zijn uitgewisseld tus- schen de Yereenigde Staten ea Japan, waar in elk der bedde regeeringen verklaarde, dat haar politiek erop gericht was den. be- staanden status quo in het gebied van den Stillen Oceaan te handhaven de andere overeenkomst was vervat in de nota's, wel ke de Vereenigde Staten, Frankrijk, het Britsche rijk en Japan in Februari 1922 gezonden hebben aan de Nederlandsch© regeermg, en waarin eik dezer vier re- geeringen verklaarde vast besloten te zijn de rechten van Nederland met betrekking tot diens eilandenbezittingen in het ge bied van den Stillen Oceaan te eerbiedigen. Een afschrift van de verklaring van Cor deli Huil zal aan liet Japansche ministerie van buitenlandsclie zaken worden overhan digd bij wijze van hoffelijkheid en ter in formatie. 1 Het Japansche standpunt Reuter meldt uit Tolde: De "woordvoerder van het Japansche de partement van builenlandsche zaken heeft heden verklaard» „De Nederland sche minister van buitea- Jandscho zaken heeft uitdrukking gegeven aan de waardeering zijner regeering voor de Japansche houding ten aanzien van Nedcrlandsch-Indife." ln Tokio is tot dusveire geen - officieel commentaar te verkrijgen belreffende de verklaring van Hull, varum de staats secretaris bij de andere naties aandrong op eerbiediging van den status quo vaii Nederlanrlsch-Jndië. De n oordvoerder ver klaarde hecien„Wij wenschen Neder- landsch-Indie met in vreemde handen te zien vallen". Nederland vraagt geen bescherming Na-T aanleiding van het gepubli ceerde aangaande het onderhoud, dat de Japansche minister van buitenland- sehe zaken, Arita, dezer dagen met den Nederlandschen gezant te Tokio heeft gehad, heeft, naar wij vernemen, de Nederlanctsrbe regeermg aan de Japan sche regeermg doen weten, dat zij Diet voornemens is eenige vreemde mogend heid te vragen, in geval Nederland in Europa onverhoopt in een oorlog mocht worden gewikkeld, om bescherming van Nederlandsch-Indië, noch derge lijke bescherming, mocht zij worden aangeboden, onder opmerking, dat de regeermg van Nederlandsch Jndie in het onderstelde geval, zoowel in feite als rechtens m staat is het bestuur over die gewesten in vollen omvang te ver zekeren en de orde aldaar te hand haven. Japansche gezant in Den Haag brengt rapport uit Het Japansche persbureau Domei meldt uit Tokio: Er wordt geen officieel commentaar ge leverd op de verklaring van Huil. Vanmid dag om 5 uur heeft echter de woordvoer der van het Japansche departement van buitenïandsche zaken de volgende verkla ring afgelegd over de kwestie van Neder landsch Indië: Wij hebben van onzen gezant te 's-Gra. venhage Itaro Ishii een rapport ontvangen van de volgende strekking: De gezant Ishii, heeft op 1G April een bezoek gebracht aan den Nederlandschen minister van buitenlandsclie zaken, Van Kleffens, wien hij een uiteenzetting gaf van de houding der Japansche regeering ten. aanzien van de Invest ie van Nederlandsch Indië. De Nederlandsche minister van bui tenïandsche zaken gaf uitdrukking aan de waardeering der Nederlandsche regeering voor de houding der Japansche regeering en verklaarde terzelfderlijd dat de Nederland sche regeering niet gestreefd had naar, nocli in de toekomst zou streven naar de bescherming van Nederlandsch Indie door welk land het ook zij, en dat de Neder landsche regeering vastbesloten was om ieder aanbod van bescherming of inter ventie, van welken aard dit ook zij, en komende van welk land ook, van de hand te wijzen. j De Nederlandsche gezant te Tokio, ger.e raai J. G. Pabst, heeft heden een bezoek gebracht aan den minister van buitenland sclie zaken, Arita, en daarbij liet bovenver melde rapport van Ishii bevestigd. alleen ijzererts krijgen uit Zweden en lief kan niet over het hcofd zien, dat de Brit sche troepen in Narvik zijn en er zullen blijven. Het is daaiom zeer goed mogelijk, dat Duitschland Zweden aan zal vallen om zelf de ijzermijnen te bezitten. Ik zou zeggen, laat Zweden zorgen, dat het niet hij verrassing wordt ge- nomen. Wij sympathiseeren met het Zweedsehe standpunt en we zijn be reid te helpen, wanneer het wordt aan gevallen, doch we moeten het vragen alles te doen wat in haar vermogen is om zichzelf te helpen. We verwachten, dat het op het gevaar zal letten en alles zal doen om het hoofd te bieden aan een aanval. Amerika en de Britsche blokkade De onderhandelingen tusschen de Ver eenigde Staten en de geallieerden over de bloukaae, zijn thans vrijwel geëindigd. In welingelichte Amerikaansche kringen verklaart men, dat, van Amerikaansch bUndpuTd bezien, met veel bereikt is. De geallieerden, aldus zegt meu, blijven vast houden aan liun recht tot onderzoek van de Amerikaansche post en zij weigeren toe te staan.' dat "zékere Duitsche producten, die m<H van elders verkregen kunnen wor den, worden doorgelaten. Engeland zal ech ter wijziging brengen in het bestaande ver bod van aankoop van kleine hoeveelheden Amerikaansch [ruit en labak Bovendien, zoo zegt men in deze leringen, zullen de gealheerden voortaan geen medeJeelingen over verbod van aankoop in do Vereenig de Staten doen, zonder met Amerika over leg te plegen. t De Paus verzoekt om gebed tot herstel van den vrede De Paus heeft den kardinaal-staatssecre taris, mgr. Maglio-ne, een brief doen toe komen, waarin hij aanbeveelt, dat gebeden gestort zullen worden om den vrede tus schen de volkeren te herstellen. Ons hart is vervuid van zeer groote droefheid, aldus schrijft de Paus, niet al leen om het verschrikkelijke lijden waar door de oorlogvoerende volkeren worden getroffen, doch tevens om' de steeds grooi- tere gevaren welke ook de andere volke ren bedreigen. De Paus doet een dringend beroep op de geloovigen zich te richten tot de moe der Gods, „omdat God wil, dat alles door de bemiddeling van Maria tot ons komt", en vooral ook de kinderen te laten bidt- den, opdat door de tusschenkomst van haar, die de bemiddelaarster van den vrede is, een tijdperk van. vrede vooir de volkeren zal aanbreken. Denemarken Demobilisatie. ITet Deensclie ministerie van oorlog en marine heeft medegedeeld, dat het leger is gedemobiliseerd, op enkele kleinere ai- deelingen voor bewakingsdiensten be stemd, na. Ook de militairen, die zijn in gedeeld bij de officiersopleiding blijven in dienst. De opleiding voor officier en onderoffi cier blijft bestaan. De marine zal eveneens geleidelijk wor den gedemobiliseerd. Finland De moeilijkheden tengevolge van den oorlog. In een onderhoud met het Finsehe tele graafagentschap heeft minister Tanner ge zegd, dat bet op het oogenblik onmogelijk is de normale economische situatie te bandhaven in verband met de enorme las ten welke de oorlog met Rusland veroor zaakt heeft, en tengevolge van het feit, dat de groote oorlog zich tot Scandinavië heeft uitgebreid, waardoor de Finsehe buiten landsclie handel belemmerd wordt. Alte maatregelen zijn genomen voor de afleve ring van veldvruchten, aardappelen enz. uit Oostzee- en andere landen, doch tot den nieuwen oogst is de uiterste spaarzaam heid geboden. Prija dfer Advertentiën: van 15 regel* fl58f Iedere regel meer f030, in het Zaterdagnummer SCHI Eli IAMSCHE COUF i INT DQS1 bu abonnement wjn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen k f 0.50 t/m, 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 80 woorden* *8 Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f025, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. *8 Zaterdags Kleine Advertentiën f 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond O uur bezorgd. m>raö MA**Ta4)£ BOOÖ SEN JA tALAMZU sntMQtf» Qitcknk s I Vosljtura OFOTEN AüflMO Nwdtbortr 3B'«iEÖ Bvtgard Z z km Groote Markt 31-33 - Teieï. 67621 HOEK GR. MARKT -- SCHIEDAM een VAKKUNDIG ADRES. BURG, KNAPPERTLAAN TELEFOON 68677

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1