HET H9LUNBSCHÏ KLEEBINGHOIS Nederland in staat van beleg Laatste Nieuws Sen onder zo eü zal uitwijzen 3€eeren- en SCmderüleeding Rembrandtlaan 83, SCHIEDAM Iedere hulp van derden afgetvezem Nlinister-president De Geer wekt op onnutte en verslappende ongerustheid te laten varen WEERBERICHT BINNENLAND N.V. VERFPAKHUIS, BROERSVELD 24, TELEF. 67902 Burgerlijke Stand Beurs vau Amsterdam BUITENLAND Proclamatie van Koning Haakon Het Duitsche legerberidit Noorsche gezant moet Berlijn verlaten Aanslagen op het leven van Koning Haakon DE OMVANG VAN ONZE ZAAK HUES VAN VERTROUWEN 35 Verkoopmagazijnen Telef. 69877 Eigen fabrieken De minister-president jhr. mr. D. J. de Geer, heeft vanmiddag de volgende rede tot het Nedcrlandsche volk gericht: Nu de spanningen, waarmee het wereld gebeuren ons sinds September j.l. vervult, sedert kort weer zijn toegenomen, wil ik een enkel woord tot u richten. En wel in de voornaamste plaats om u op te wekken tot koelbloedigheid en ver trouwen. Koelbloedigheid is niet in strijd met de waakzaamheid, die thans van ons wordt gcöischt, maar versterkt haar. Een uit zijn evenwicht geslagen volk zal in de ure des gevaars niet zijn volle kracht •kunnen inzetten. Bovendien trekt nervositeit het gevaar aan. Wie voortdurend in den afgrond kijkt, waarlangs zijn weg voert, wordt gemakke lijk duizelig en stort omlaag. Iets derge lijks geldt- hier. Reeds hebben wij gezien, hoe overmatige beduchtheid, dal onze neu traliteit zal worden geschonden, de neiging deed opkomen, haar vrijwillig prijs te ge ven door het maken van afspraken met 'ieiligerenicn. Al zulke ongerustheid moeten wij verre vgrro vair ons houden. Het zal ons het gemakkelijkst vallen, Aidicn wij een juist begrip hebben van onze positie. Ieder volk heeft evenals ieder mensch zijn eigen roeping in deze wereld. De roeping va i ons volk is er thans eene van dienende neutraliteit. Wij staan buiten het conflict en wij zijn ten allen tijde bereid, aan de oorlogvoe rende mogendheden, indien zij dit weder zijds wenschen, onze diensten ter beschik king te stellen, tot afwending van de on metelijke ramp die hen allen bedreigt in dien zij tot het hittere eind dezen strijd voeren. Het vredespaleis staat open. Geen afspraak met belligo- renten. Ons vredespaleis staat voor iion open. En onze vredesgedachtc vergezelt hen- En wel allen gelijkelijk. Er is geen sprake van, dat wij met beide, laat staan met één van beide partijen ver trouwelijk zouden gaan spreken over (iet onderstelde geval dat de andere partij ons aanvalt. Wij steunen, voorzoover het men- sctien betreft, uitsluitend op onszelf. Bovendien hebben wij van beide zijden de verzekering ontvangen, dat onze neu traliteit zal woiden ontziet, zoolang wij haar zelf handhaven. Omtrent dit laatste is iedere twijfel ui'gesloten. Reels daarom hebben wij aan afspraken geen behoefte en schuwen w§ die, daar zij aan onze neu traliteit zouden tekort doen. De plichten, aan onze neutraliteitspositie verbonden, zijn voor de regecring eien heilig als de rechten. Daarom wijst de regeering af iedere hulp of bescherming van derden, on verschillig of zij van de cene of van de andere zijde komt, en onverschil lig of zij daadwerkelijk zou worden opgedrongen dan wel in een belofte zou worden neergelegd'. Dit geldt ook voor onze overzeesche gebïedsdeelen. De plichten, waarom het hier gaat, zijn velerlei. De regeering begrijpt er ook, en wel in de allereerste plaats, onder: het tot den hoogsten graad opvoeren, met alle beschikbare middelen, van de weerkracht der natie. Sinds September heeft zij hier- aan dagelijks haar krachten gewijd en daar bij niet verzuimd gebruik te maken van de natuurlijke hulpmiddelen, welke do bodemgesteldheid van ons land in zoo rijke mate biedt. Liever geen bescherming. Het resultaat is hierdoor bereikt, diat geen enkele oorlogvoerende mogend heid vrees behoeft te koesteren, dut ons grondgebied1 onverhoeds wordt aangevallen. Wie ons land binnenkomt oui van hier den acliterliggenden vij and te bestoken, zal zich den weg op de meest drastische wijze zien versperd. Dit beveiligt elk der strijdende par tijen. En dit geeft ons een recht te meer om te vertrouwen op het weder zijds gegeven woord', dat onze neutra liteit zal worden geëerbiedigd. Ik ben overtuigd, dat ik voor de meesten uwer met het voorafgaande geen nieuws gezegd heb. Haar diegenen, die, onder invloed mis schien van in het buitenland verspreide geruchten, mochten vreezen, dat wij ons niet onder alle omstandigheden zouden verweren, of dat onze neofraliteitswil door kruist wordt door politieke combinaties, zij het vandaag nog eens stevig gezegd: De gedragslijn der regeering is voor eens én voor.altijd bepaald: Wij zullen eerlijk en loyaal, volledig en consequent, onze neutraliteit naar alle zijden handhaven, ver- iokking noch bedreiging zullen ons hier van doen afwijken, en prevenlief-toege dachte hulp hierbij zai met wapengeweld worden gekeerd. .Verwachting geldig van hedenavond tot t morgenavond ongeveer 19 uur: Kouder des nachts, overdag iels zachter, aanvankelijk droog weer, later toenemende bewolking, naar Zuid krimpende en afne mende wind. I Slaat van beleg over liet gcheele land afgekondigd. Bovendien kan ik in dit verband moe- deeien, dat de regecring, ten einde deze haar gedragslijn nog "stevig er te verankeren, besloten heeft de afkondi ging van den staat van beleg, die te voren reeds voor tal van streken heeft plaats gehad, tot het gehceie land uit te breiden. De bevolking in het alge meen zal daarvan even weinig bemer ken als zij tot dos ver bemerkt heeft van het feit, 3at de staat van oorlog overal en de staat van beleg in een groot deel van het land gold. En nu moge ik hieraan tenslotte toevoe gen dc-n ernstigen raad, alie onnutte en fers'appende onrustigheid te laten varen. Wie aan zijn plicht getrouw is, behoeft nooit onrustig te zijn. indien ons land zijn roeping vervult, mag het de uitkomst veilig overlaten aan Hem, die ons lot bestuurt. Hef was in een tijd, toen de golven niet minder hcog gingen dan nu, dat de grond Ic-gger van mis volksbestaan het „Saevis tranquiilus in unidis" kalm te midden vart de woeste baren tot zijn levensde- vies koos. i Laa ons zijn voorbeeld volgen. Als natie. 1 Eu ook in ons persooulijk leven. Wat de toekomst brengen zal, is ons on bekend. In Gods kracht, en naar liet licht dat hij ons geeft, willen wij doen wat voor menschen mogelijk is om haar veilig te rraken voor ons en onze kinderen. Wij willen dat doen in rustelooze activiteit, do armen gestrekt en de lendenen omgord. Maar om het dan verder alles vertrou wend in handen te stellen van Hem, di© weet wat wij noodig hebben en die ook door de diepste duisternis voert naar zijn wonderbaar licht. Vergadering van communisten verboden. De communistische partij Nederland, af- dcciine Den Haag, zou vanavond in den Dierentuin aldaar een openbare vergadering hentten. Het woord zouden voeren de hee- ren L. de Visser over „Slagkruisers en oorlogsgevaar" en P. dc Groot over „Be in ternationale situatie". Wij vernemen, dat deze vergadering niet zal doorgaan, omdat zij van hoogerhand is verboden. Vraagt voor TROU WRIJDEN met eerste fclas materiaal ons speciaal tarief gssss WESTER GARAGE ==i Fr. Haverschmtdtlaan 74 - Telet. 68210 Glas en Verfhandel Glazen makerij Kunstschilder-Artikelen Vakkundige voorlichting Een inooi succes. Alen schrijft ons Verleden jaar, in 1939, werden door de aldeeling aulogenisch lasschen en elec- trisch lasschen van de ontwikkelingscursus sen voor weikioozen, uitgaande van de gemeente Schiedam, resp. geplaatst 31 auto geni'rhe en 28 electrische lassclicrs, men- schen, die nog nooit als zoodanig in liet vrije bedrijf waren werkzaam geweest, tegen liet volle loon. In 1940 zijn in 31/2 maand tijd van de Ontwikkelingscursussen, nadat zij had den proef gewerkt, nu reeds geplaatst 23 electrische en 20 autogenïsche lasschcrs, ook ''"eer mannen, die het vak op de Ontwikkelingscursussen hebben geteerd en voor zij daarmede begonnen, ongeschoold waren. SCHIEDAM. AGENDA. I ssage 1 heater, 8.15 uur. 1, De blauwe diamant. 2. De regen kwam. Zon dag 3 en Maandag, Dinsdag en Woensdag 2 uur volledig program. Monopole Theater, 8.15 uur. 1. De citadel. 2. Men is maar eenmaai jong Zondag van 2—half 8 doorloo- pende voorstelling Iedere dag (be halve V rijdag) volledig program. 19 April. Gebouw Eendracht, 8 uur. Feest avond Vereen, van leerlingen der Ambachtsschool. 19 en 20 April. Trocphuis Nieuwstraat 12, 7—10 uur (Zaterdag 3—10 uur). Bazar Schied. Waterscouts. 10 April Doele, 8 uur. Jaarvergadering Schied'. Vereen, tot bescherming van Zuigelingeu. 19 April. Musis Sacrum, 8 uur. Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Sluitingsavond van het seizoen. 19 April. Consistorie Luthersche kerk, 8 uur. Ned. Luth. Bond voor Clir. soc. actie „Maarten Luther". Cau serie W. A. J. Dalmaver: Werk loosheid en dictatuur, Rotterdam. 19 April. Tivoh Schouwburg, S.l" uur. De operette-zangers. De dochter van den tamboer-majoor. 19 April. Doelen, 8.15 uur. K.C.O.V. Ex celsior, oJ.V. Phons Dusch. Re quiem van Fauré en L'An Mil van Piemé. Bioscopen, Capitol. 2.15 u. 8.15 u. Een meisje uit é'n sluk; Gevaarlijke ge'u'gcn. City. 215 u. 7 u. 9.30 u. Een meisje uit één sluk; Gevaarlijke getuigen. Corso.* Van it u af doorl. De rebel \an Texas. Grand 2 u. 7 u 9.15 u. liet privé leven van Elizabeth en Essex-. Lumière. 2.15 u. matinee; 7 u. 9.15 u. Ergens in Nederland. Olympia. 7 u. 9.15 u. De Saint in Lon don: De strijders van het Westen. Prinses. 215 u. 8.15 u. Vijf kwamen terug; Kom je ook achter de tralies. Scala. 2 u. 7 u. 9.30 u. Alleen engelen hebben vleugels. Studio. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Dybnk. ui alia. 2.15 n. 7 u. 9.15 u. Kouwe drukte. Hoog water. 19 April 1.27 uur, 13.41 uur, 20 April 2.17 uur, 1129 unr jUHIEDAM. G eboren: 17 April. Jan, z. v. K. Schouten en J. Holman, Nieuwe Maasstraat 4. 18 April. Coenraad, z. v. C. M. Wiechert en P. Janssen, Simon Stcvinstraat 15. 0 n d e.r t r o u w d 18 April. A. G. van der Waard, 29 j. en B. J. M, M. v. d'. Water, 31 j.. J. Mol, 25 j. en P. E. van Eek, 21 j. L. C. Voortman, 2ö j. en A. S. Beije, 26 j. M. F. G. Luijben, 27 j. en A. van Leeuwen, 31 j. E. J. Bals, 19 j. en J. Hendriks, 16 j. TL Degeling, 22 .j, en J. Frenaij, 19 j. J. Breukelman, 25 j. en B. A. Teschmaeher, 27 j. H. Ci. v. d. Klein, 23 j. en L. 3lont, 24 j. A.Maau, 43 j. en A. H. Mooldijk, 45 j. C. ttooger- boord', 26 j. en M. J. van Noor tv, ijk, 22 j. A. G. Boekestijn, 20 j. en A. v. d. Vlies, 19 j. P. van Wieringeu, 24 j. en II. E. Danune, 19 j. J. Kpotter, 21 j. en J. 31. van Kemenade, 28 j. G e h u w d 18 April. C. Timmermans, 33 j. en J. A. v. d. Sar, 30 j. A. J. Vermeulen, 27 j. en II. M. Peters, 25 j. D. van Wijck, 29 j. en M. C. Sanders, 21 j. J. de Korver, 29 j. en J. K. Rolrmuis, 28 j. A. G. Kerklaan, 25 j. en H. van der ileij, 27 j. Overleden: 17 April. A. H. M. Melchers, 63 j. Nas sauiaxm 53. KOERSEN OP 19 APRIL 1940 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). iND, ONDERN. t (Binnenland. A.K.U. Van Berkel Cert. Caïvé Neder Ford Ned. Gist Spiritus Ned. Kabelfabriek Philips Gl. G. B Unilever (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Copper Republic Steci U.S. Steel Corp. ELECTR. OND. Aniem Ned. Ind. Gas Mij. (Bu i t e n 1 a n d). Cities Service MUNEN. Aigem. Exploratie.. Redjang Lebong".. Singkep Tin Mij. V.K. 38% 815 815 396 112 80% 23 59% 88"/, 27'/., 16 46»/,, 204 208V, HEDEN 38%- 54% 808 8S5 398 110%- 80 227,- 57.'%,- "A. 39%- 23%,- 15%,— e 44%- 206 205'/» 3% 3»A, 54 52 11b PETROLEUM. Kon. Olie I 2067» (Buitenland). Cent. Oil .VG-v Mid, Cent. Petr. Phillips Petr. ...C.. Shell Union Tidewater Ass. Oil 46%, 277, 9"A, 8 'A. 61 200%— 41/. 16%, 117, 27% 97s- IC' 87s- Stockholm, 19 April (llavas). Koning Ilaakor van Noorwegen heeft een p'rocla matïe uitgegeven, waarin hij zegt, dat met voldoening kan geconstateerd worden, dat het plan tot vorming van een ministenc- Ouisling mislukt is. Noorwegen heeft slechts één regeering. De regeering, die be noemd is door den koning en hét vertrou wen van het parlement geniet. Do vorming van een bestuursraad to Oslo, die ten doel heelt, het bestuur uit te oefenen over de door de Duitschers bezette gebieden, vindt zijn verklaring in den feitelijken toestand, een toestand welke geschapen is door ruw geweld, waarmede de wettige rechten van het land gesclionden zijn. Alle burgers moeten er zeker van zijn, dat de koning en de ministers met alle kracht er naar zullen streven, den invaller uil liet land te verdrijven en zoo spoedig mogelijk de vrijheid en onafhankelijkheid van Noorwegen te herstellen. liet is de plicht van alle Noren hieraan mede te werken, als zij zich v.erkelijk Noien wil len blijven noemen. Met vereende krachten, aldus besluit de koning, zullen wij de vrij heid van het vaderland heroveren en zul len do Noren opnieuw- hun lot in eigen hand hebben. Het Duitsehc legerbericht meldt o.a. Ten Noorden van Narvik werden vijan delijke - zeestrijdkrachten en transport schepen, ilie een landingsactie voorbereidt- den, door gevechtsvliegers aangevallen en zwaar getroffen. Een vijandelijke duikboot werd door borntreffers terstond' tot zinken gebracht. Versche strijdkrachten verste: k- ten de om Drontheim gelegerde Duitsche troepen. Gevechtshandelingen vonden niet plaats. De door de Dultsi he troepen 1 zette zone rondom Bergen en Sta\ anger werd1 naar alle kanten uitgebreid. Iti de zone van Oslo maakten de Duit sche tioepen in Noord-Oostelijke en Noord westelijke richting goede vorderingen. De zóne ten Zuid-Oosten van Oslo is tot aan de Zweedsche grens bezet. Het is er rustig. In dez,e zóne alleen zijn aan de Noor- sche troepen onder tal vau andere buitge maakte stukken 83 stukkon geschut, 80 machinegeweren, 20 000 guinaten en een xmUioen patronen ontnomen. De oorlogsmarine zette den jacht op diukbco'en in het Skagcrrak en het Katte gat voort. De vernieling van drie vijande- flijke onderzeeërs is waarschijnlijk. In de llardanger fjord vernietigden snel le palrouillebooten een Noorsche torpedo boot. Inzake de reeds gemelde torpedeering van een kruiser der Glasgowklasse ten Noorden van dé Shetland-eilanden meldt de van èen verre reis teruggekeerde duik- bootcommandant, dat de door vijandelijke torpedojagers zwaar beschermde kruiser door een inwendige explosie, welke ter stond na het afvuren van den torpedo treffer ontstond, vernietigd' werd. De door dezen duikbootcommandant, corvel'en-kapi tein Hartmaan, tot zinken gebrachte scbeepsinhoud bedraagt, na zijn jongste reis, in totaal 107.000 ton. Berlijn, 19 April' (D.NB.). De gezant van Noorwegen, Scheel, di© gisteren in opdracht van den Noorschen ko ning en van de vroegere Noorsche re geering Nygaardsvold verzocht had in Bellijn te mogen blijven en de zaken inn het gezantschap te blijven be hartigen, heeft heden de aanzegging gekregen, dat hij, met het oog op de door den Noorschen koning en de vroegere Noorsche regeering getoonde vijandige houding, het gebied van liet Duitsche rijk nog heden met het per soneel. van het gezantschap moet ver laten. RUBBER, Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam TABAK. Deli Mij. Deli Batavia Senembah 1637» 133 165 7 132 83 814 847, S3J - 45 1747s 121'/» 125 168 - 12 1187,— 20 121 - 7, 84 967, 108% 85 99 —100'/. ioy/4- 10'A 3'%. 87» 127, 9% 3 7» 8% 127% 9'AVie 117s SCHEEPVAART. H.A.L- Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-Yorb Centr. Railr. Southern Pac Southern Rnilwa v Cv Wisselkoersen. Amsterdam, 19 April. Londen 6.64, Berlijn 75.30, Parijs 3.76%, Brussel 31.60, Bern 42 25, Stockholm 44.80, New York 1.88%, Milaan 5, Prolongatie 3 pet 1 i Ongeveer 2090 Huitsciie sol daten per dag naar Noorwegen. Londen, 19 April. (Reuter). Een zoo juist uit Noorwegen in Londen aangekomen Noorsche ambtenaar heeft tegenover een vertegenwoordiger van Reuter verklaard, dat mar zijn schatting ongeveer 2000 man Duitsche iroepeu dagelijks te Oslo en Ber gen aangevoerd worden door uit Dene marken komende vliegtuigen. De zee, zoo verklaarde hij verder, is niet langer ge heel vrij voor de Duitschers, maar door de lucht laten zij versterkingen Noorwegen Mimen stroomen. Hij raamde, dat het to taal aantal der Duitsche troepen in Noor- wogen ruw gesteld "kon worden op 60.000. Ook verklaarde hij, dat drie po gingen zijn gedaan om den koning en het kabinet te dooden of gevangen te nemen. Zelf heeft hij een uur en drie kwartier in een boscli gelegen nabij Neuberg- sund, op slechts 46 meter afstand van den koning, terwijl Duitsche vliegtui gen hommen lieten vallen en machine- geweervuur richtten op de loden van het kabinet en het parlement, die zich in het bosch verbolgen. Volledige bizemderheden over deze aan slagen op het leven van den koning zullen, tezannm met andere inlichtingen, uitgege ven worden in een Noo-rsch witboek, dat thans in Londen wordt voorbereid en dat morgen verkrijgbaar zal zijn. De eerste maal richtten Duitsche vliegtuigen hommen op den koning en de leden van het kabinet te Harnar, vervolgens te Elverum en ten slotte te Neubergsund. Thans is de regeo ring echter gevestigd in een veel voiiiger en gemakkelijker plaats. Zij heeft de vol ledige controle over het bestuur. De jonge mannen, die vast zitten ïn <Ie door de Duitschers bezette steden, zijn niet in staat te ontsnappen om. zich hij hun wapen te voegen, maar ofschoon het verlies van Oslo, Bergen en Drotntheir» een ernstige slag is voor de natie, ligt toch de groote kracht van Noorwegen in de provincie en daar heeft de regecring de controle en wordt de rectuteoring voort- gezcL. Lr is te veel aandacht gewijd!, aldus de ambtenaar verder, aan z.g. verraad door Noorsche ambtenaren. Veel daarvan was geen verraad1, maar vond zijn oorsprong in \alsche hevelen aan de troepen en de ambtenaren, die gegeven waren door do Duitschers door middel van de radio. Som mige legeraanvoerders geloofden de l>e- velen, die z.g. van den generalen staf kwa men en waarin hun gezegd werd geen tegenstand te bieden of niet te vuren op de Duitschers, totdat de Duitschers vuur den op hen. Hoe Brantlieim veroverd werd. Voortgaande zeide de ambtenaar, dat Drontheim genomen was met middelen, erger dan verraad. Terwijl Duitsche schepen in het duister het fort van Ag- deness in den fjord naderden, dreven ziij voor zich uit een groot "aantal ge vangen genomen Noorsche passagiers schepen en visschersbooten, bezet met de Noorsche bemanningen. De kanon niers in het fort durfden niet te vuren, uit vrees een. slachting aan te richten onder de eigen zeelieden. Er hebben zich ©enige bewezen geval len van verraad voorgedaan in Oslo, en Nar rik is zeker door verraders uitgeleverd. Voor het grootste deel echter is de aan vankelijke wanorde veroorzaakt door val- sche radio-bevelen van den kant der Duit sellers. De z.g. Quisling-regeering was een farce. Zij is in elkaar -gestori. De positie van IJsland. Reykjavik, 19 April (Reuter). Met be trekking tot de buitentandsch© aangelegen heden staat de IJslandsche regeering op het ©ogenblik in verbinding met do regeeringen, van Engeland en de Vereenigde Staten. dat onze aanbiedingen BETER en VOORDEELIGER zijn dan overal elders. en onze sedert jaren gevestigde reputatie geven U de WAARBORG, dat voor HET BESTE en GOEDKOOPSTE adres is:

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3