Ê- m '1 If TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE - COURANT I /I r4J m 1 Gemengd Nieuws Schipper doodgeschoten Petroleumtoèstel viel om Juist op tijd Sport -Boksen Boksavond tèn bate van 0. en 0 Cricket jaarverslag N.C.B. li 'V 4 -/ét Rechtszaken P wl 7- Vji r/Z. •♦v— 'X DER DINSDAG, 23 APRIL 1940. No. 22459. kfi' J^=5S>. Ernstige twist te Geerlrui- tkaberg. lil het café van de weduwe Verseliure aan de haven te Geertruidenberg, leeft zich gisteravond een twist oorgedaan, waarbij helaas een doode valt te betreuren Drie bezoekers van het café, die hier en kele borrels hadden gedronken, kregen om- shocks zeven uur ruzie. Een van hen, B. genaamd, wilde aan de woorden een eind^ maken door zijn klomp te gebruiken. Hij kwam evenwel niet zoover. Hij" werd stevig in den kraag gegrepien en het café uitgewerkt. Zijn 24-jarige zoon zag zijn vader het café uitgooien en wond hierover zoodanig op, dat hij naar zijn nabij ge legen woning snelde -Qm een revolver te halen. Met dit vuurwapen, terugkomend ging hij het café binnen en loste daar opj de twee overgebleven-personen vijf schoten. De 45- jarige schipper M. van Strien werd hierbij zoo ernstig getroffen, dat hij in levensge vaarlijken toestand naar het St. Agnesge- sticht moest worden overgebracht. Kort na dat Hhj "hier was binnengebiaeht, overleed hij. Vader en zoon B. zijn door de go- meenfe-polilié gearresteerd. '-- - Zolderverdieping duor liét vuur verwoest. 1 Gistermiddag ooi kwart over vijf werd de bxandweex gealarmeerd voor een bi and. in ,het perceel Kinkérstraat 255 te Am sterdam. Het bleek, dat- de bewoner, die daar in een achterkamer op# 'de "derde étage met een petröleurn toestel bezig was", zich gebrand had, waardoor hij het toestel had laten vallen of wel omver had gesleept. Toen de brandende petroleum over den grond stroomde en de vlammen om zich heen grepen vluchtte de man de kamer uit. Hij liet daarbij de deur achter zich open, zoodat het vuur, tengevolge van de trek zich snel uitbreidde. Gelukkig waren er op dit oogenblik weinige vande vele bewoners van het huis aanwezig. Persoonlijke omgevallen zijn dun ook niet voorgevallen. Lc vLamraen. tastten de zoldertrap aan cn toen de, brandweer, arriveerde stond reeds de zolder.un, lïcKieHaaié. Terwijl bet vuur op tie- clcïde „étage zich tot „de „aCh"LèijcaïTt7hiipSïfë^kr-^fclK3Sïö^de~2foïi dei" ook naar de" Voorzijde van het huis. Do geheéle zolder-brandde-hu.'Aan de achterzijde, waar dè brand het felst was, sLoegen de vlammen in de kap en daar door mede naar buiten. Nog .voordat de brandweer., den strijd kon aanbinden was ook de,kap van de zol der. van perceel ,2571 aangetast. Mot .vier stralen ging men het vuur. te lijf. Een werd er over de ladder geleid, twee, door per ceel 253 langs waranda en achtergevel en de,vierde dóór den-manufacturenwinkel, die in perceel 255 is gevestigd, waardoor inen-aan-den-achterkant-van den grond "af water kon geven. Toen was" het pleit spoe "dig. beslecht. Te ruim half zës was men het vuur meesteren tegen zes uur was het .vuur gedoofd. Die achterkant van de derde étage en de geheele zolder van per ceel 1255, alsmede een gedeelte van de zolder van perceel 257, zijn uitgebrand. Eenige kinderbedden, die hier stonden, wer den smeulend omlaag geworpen. De dakkap moest gedeeltelijk worden weggehakt, om dat het vuur hier nog eenigen tijd na smeulde. Op dit drukke uur van het uitgaan van scholen, kantoren en werkplaatsen, was Th deze dichtbewolkte buurt de belangstel ling van het publiek zeer groot. De politie, versterkt met politieruiters zorgde voor een stevige afzetting. Het tramverkeer door de Kinkerstraat moest warden omgeleid en kon pias na zes uur worden hervat. Zuid-Limburg in bruidstooi. De A.N.W.B. heeft van zijn bij-kantoor -te Maastricht bericht ontvangen, dat, onder den invloed van den zonneschijn der laat ste dagen, de kersen en pruimen in Lim burg allerwegen in bloei zijn gekomen. Er mag venvacht worden, dat in het komende week-einde een bloesemtoc-ht door het heu velland de moeite rijkelijk zal loonen. Tengevolge van de langdurige koude zijn de vroegbloeiende boomen dit jaar in hun ontwikkeling vertraagd, zoodat zich de bi- zouderheid voordoet, dat veel meer boo men dan gewoonlijk tegelijk in bloei staan. Ook de tusschenpoozen tusschen den bloei der v ersclullende soorten zijn daardoor kor ter dan in andere jaren. Gedurende een tijd ruimte van ongeveer drie weken zal Zuid- Limburg zonder onderbreking den bruids tooi dragen,. Kind in een sloet geraakt en verdronken. Gistermiddag is het drie-en-een-half jarig dochtertje van de familie Alkema te Sneek, hij het spelen achter het ouderlijk huis aan de nieuwe Selfhelp in een sloot ge raakt en verdronken. Een voorbijganger, vond het kind voorover in het water lig- gen. Kunstmatige ademhaling, welke ge- ruimen tijd werd toegepast, mocht niet meer halen. Kinderen gered uit verstikken- 'den rook. Toen gisteravond het echtpaar S. te Lem mer, na de béide kinderen van 5 en 3 "jaar op bed te hebben gebracht, een wan deling ging maken, is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in hun woning. De beide kinderen, die boven sliepen en door geschreeuw de opmerkzaamheid van de buren trachten te trekken, werden eerst niet gehoorn. Gelukkig passeerde nog juist op tijd een buurvrouw, die het gejammer opmerkte. Deze waarschuwde de. in de buurt wonende schoonouder», die aanstonds toesnelden. Zij waren in het bezit van een huissleutel, zoodat zij de woning konden binnen dringen. Juist arriveerden ook de ouders weer. De heer S vloog door de dikke rook onmiddellijk naar boven en tvist de kinderen, die al bewusteloos wa ren door de rook, van een wissen dood te redden. Na verloop van eenigen tijd kwamen de kinderen weer bij. Zij bleken verder on gedeerd te zijn. Dezoldering onder hun slaapplaats brandde gedeeHeiijk weg. Met emmers wa ter werd de binnenbrand gebluscht. Ver zekering dekt de schade. Meisje onder auto en op slag gedood. - Gistermiddag om vijf uur is op den hoek Van de Van Diemenstraat en. de Houtman kade te Amsterdam, een ernstig ongeluk gebeurd, dat een zes-jaxig meisje het leven heeft gekost. Het meisje speelde met en kele vriendinnetjes op het trottoir. Plot seling 'holde zij den rijweg op->. .Op ..datoogenblik passeerde juist een vrachtauto. Het meisje werd gegrepen en .geraakte onder,de auto. Zij kreeg inwendige kneuzingen "van zulken ernstigen aard, dat Brand in de Belversehe vennen. Om half twaalf gistemrhtAwl is brand »it gebroken, in de Belversehe vennen bij Ois- terwijk. Ongeveer vijf H.A. bosch en heide zijn verbrand. Militairen en de hoschbrand weer, die ontboden waren, hadden een uur latei den brand bedwongen. Omtrent do oorzaak is niets bekend. Elf domhui bij een autobotsiug in de Vereenigde Staten. In Minnesota heeft zich een ernstige autobotsing voorgedaan, waarbij elf jonge lieden tusschen zeventien en due en twin tig jaax zijn omgekomen. Sommige slachtoffers werden tot 20 31. ver weggeslingerd. geneeskundige - hulp n'iet meer kon baten, Toen een ambulance-auto op de plaats van liet ongeluk arriveerde, bleek het nieis^ -gesteldheid waarin Morelis nog verkeerde. je 'reeds te zijn overleden. Prikkeldraad verduisterd. Onder verdenking van verduistering van prikkeldraad, toebehoorende aan defensie, zijn te Helmond door de gemeentepolitie in arrest gesteld de landbouwers P. v. d. 11., A. van T. en A. S. Zij hebben van mili tairen, die prikkeldraad per vrachtauto ver voerden. tegen lagen prijs rollen draad ge kocht, ofschoon zij konden weten, dat hier door het rijk benadeeld werd. Die knoeierij is geruimen tijd toegepast, zoodat het ver duisterde draad een aanzienlijke hoeveel heid vormt Verdacht van heling aangehouden. De recherche te Amsterdam heeft gis teren m. zijn. ...woning aldaar gearresteeid een persoon, verdacht van heling van goe deren, voornamelijk horloge? en een paitij scheermesjes, die m_ den nacht van 1.8 Anthamehrcestraat werdén ontvreemd. - De verdachte is naar het bureau Sin gel overgebracht om daar verhoord te wor den. Italiaansch vliegtuig verongelukt. Een militair vliegtuig inoest W6gens een motordefect een noodlanding verrichten op een geaccidenteerd terrein nabij Trapani. Het toestel sloeg omver en de heide inzit tende vliegers vonden don dood. Overstroomingen inN i e uw"- E n gel and Uit Boston wordt gemeld: "Als gevolg van'geweldige regenbuien zijn in Nieuw-Engeland overstroomingen ont staan, vrelke gepaard gingen met een zwa- ren. wind. Eemge honderden huizen, dijken en schepen -zijn hierdoor beschadigd of vernield. De aangerichte schade is dan ook zeer aanzienlijk. Boom-en en elcctrische pa len zijn weggerukt en daken zijn afgewaaid. De bewoners hebben hun huizen moeten verlaten. De verbindingswegen zijn ge stremd. Er zijn ook slachtoffers gevallen, doch hun aantal is nog niet bpkend. Bloesem in de Ovcr-Betuwe. Uit Huissen wordt gemeld: Het buitengewone warme weer der laat ste dagen is van grooten invloed geweest op de fruitboomen van de Over-Betuwe, de streek tusschen Arnhem en Nijmegen. Had men in verhand met het minder gunstige weer, dat langen tijd heeft ge duurd, de bloesem zeer laat verwacht, door de ongewoon warme dagen heeft men die opvatting prijs moeten geven. Blijft het goede weer namelijk aanhouden, dan is het niet onwaarschijnlijk, dat met Hemel- va .rtsdag de peren en prulmenbloesems te bewonderen zul ton zijn. Verder verwacht men in dit land tus schen de twee rivieren, Rijn en Waal, dat de kersenbloesem met de Pinksteren op zijn mooist zal zijn, waarna dan nog de rose appelbloesem bewonderd zal kunnen worden. Een paar dagen echt-lenteweer, zoo schrijft de A.N'.W.B., hebben wonderen aan de bloesemknoppen verricht. Nog is er geen sprake van een bloeiende Betuwe, daar zal nog wel een weekje overheen gaan en wanneer het weer niet erg meewerkt, duurt het zeker langer. Maar het begin is er: er: de kroos is open. De pruim vertoont evenzeer neiging tot ontsluiten. Enkele vroeg bloeiende soorten van kerseboomen zullen het komenae Weekeinde ook wel in bloei staan. Bloesemfockten moeien ech ter nog even worden uitgesteld. Evenwel is een bezoek aan deze streek, nu het voorjaar aan alle kanten uitbot, in kleu- renschakeeringen van lentegroen, in zwel lende bloesemknoppen, in flora en in fauna de moeite overwaard. Maar Mest in geen geval de groote wegen. Trein en bus'bren gen den met-automobilist op oen uitgangs punt Resteren, Eel, Geldermalsen van!, waaruit tallooze mooie en zeer loo- nende wandelingen te maken zijn. De oude garde in den ring. De boksavond in Botterdam georgani seerd ten bate van 0. en O. is een groot succes geworden. De Doelenzaal nas stamp-- vol met een publiek, dat maar al te zeer bereid was de mannen, die in vorige jaren hun namen bekend deden worden, vaak ver buiten "de grenzen, opnieuw toe te juichen. De „oude garde" heeft bewezen soms minder, soms zeer overtuigend, dat die roem verdiend was. Om maar-de oudste lot voorbeeld te ne men. Janus Morelis, 51 jaar, bokste nog vlug en vief in den ring en bleek nog zoo veel kracht te hébben dat zijn tegenstan der, Wim Wiertzvnaar de planken moest voor een (el of -zes. Dit was nu wel niet de bedoeling van, deze partijtjes, maar het toekende tochdé prachtige lichamelijke Trouwens dr. Frenkel die ook al ruim 20 jaar keurend geneesheer is bij boksvel strijden was zeer', tevreden over den toe stand der optredende bokser». Hij behoef de niemand af te keuren. Ook over vechtlust had het publiek niet te klagen. Herman-van Tliof bijvoorieeld had te veel vechtersbloed om een ern stige partij te -katteen boksen tegen Halman en scheidsrechter'Westbroek moest beiden tot kalmte manen, Eu zoo waren er meer. De avond werd-geopend met een kort en krachtig woord Van kapitein Lotsy. Hij dankte promotor Iluizenaar en do N.B.U. en de boksers voor hun werk en wees er op dat dit ook êéjn voorbeeld is van de eenheid, die ons wolk in deze moeilijke tijden zoo hoog npodig heeft. Toen het 'applaus, dat op deze rede volgde bedaard was, ving de afwerking van het programma dajjèlijk aan. w "De partijen "waren allen vastgesteld op 3 maal 2 minuten maar als hot erg spande duurden de ronden-vel eens wat korter. De uitslagen zijn: Riuglovcr bokst onbeslist met Strang. Van 'tHof wint op punten van Hofman. Wiertz wint op punten van Morelïs. Kokken want op punten van Ploeg. Schenk wint op punten van Dijksman. Dierijck bokst onbeslist met Den Otter. Scheffers wint op punten van Kwawegen. Westbroek wint op punten van Krxeger. Florijn- wint op punten van Van der Pluim. 1 Bram Sanders bokst onbeslist metPaans. Schut wint op punten van Hijzelendoorn. Steenhorst bokst onbeslist met Karei de Jager. Bisschop wint op punten van Kourimsky. Huib Huizenaar wint op punten van Piet van Dam. De Jong wint van De Boer door opgave in de laatste ronde(wegens blessure). Van de hand! van den beer A. de Haan Azn., secretaris van den Necterlamdschen Cricket Bond', is zoo juist verschenen het jaarverslag van dezen bond! over 1939 Allereerst memoreert de heer De Haan het heengaan van de pioniers Tob Rincker en C. J. Posthuma. Beiden waren eere lid van de N.O.B. Hun heengaan betee- kent een smartelijk verlies voer de sport in het algemeen en voor cricket in het bi- zonder. Het jaar 1939 was voor cricket geen on gunstig jaar. De internationale toestanden hebben echter een groote teleurstelling ge baard wat betreft de wedstrijden tegen de Engelsclien i.e. de Free Foresters; die toer dezer zoo graag geziene gasten kon dit jaijr geen doorgang -vinden. Bij de bespreking der competitie, aller eerst een eeresalunt aan P.W., dat er in het eerste jaar van haar heroverde eerste klasseschap reeds dadelijk in geslaagd is de kampioenstitel te venverven. Jammer was het, dal verscheidene wedstrijden door de bizondere omstandigheden niet gespeeld konden word'en. Schiedam noemt de heer De Haan de cricketplaats bij uitnemendheid. In de eerste klasse thans twee Schiedamsche vereenigingea, n.l. Hermes-D.V.S. en Ex celsior, dat gepromoveerd! is ten koste vain Haarlem, dat naar de overgangsklasse de gradeert. tn de tweede klasse slaat onze stad ook een zeer goed! figuur. Hermes II werd n.l. kampioen, terwijl A.S.V, en Ex celsior II resp. dé 3e en '4e plaats bezet ten. Internationale cricket. Het jaarverslag van ons internationale cricket werdverzorgd! door den heet' La- Bij den zeeslag voor Narvik werden Duiisehc transportschepen, welke in de haven waren aangekomen, hel slachtoffer van den aanval door Engelscbe torpedojagers. ?«>4 Vi +S-*- De Duitschc opiuarsch m het Noorden. ArliDcric passeert een Noorsch dorp op j f weg naar een der strategische punten. V i f -a'«v-vs-7 f Ergens in KSpcnhagen. Duitsche soldaten, beboerend tot de bezettingstroepen, In ge sprek met cenige bewoonsters van de Deensche hoofdstad. Winston Churchill inspecteerde teLonden honderd-en-dertig officieren en manschap pen van* de torpedojagers „Hardy" en „Eclipse", die zich onderschelden hadden bij do gevechten voor de Noorsehe kust toen hun schepen vernield werden. bouchère. Slechts 3 wedstrijden tegen bui- tenlandsche tegenstanders zijn te vermel den, n.l. 16 Juli tegen België te Brussel, 22 ert 23 Juli te Haarlem- tegen de Eton Ramblers en 14 en 15 Augustus tegen de M.C.C. op Lord's in Londen. Ook de scheidsrechter en ptopaganda- co-mmissie zorgde voor een apart verslag. In'het verslag van de propaganda com missie deelt de heer Ingelse mee, dat voor 1940 een nieuwe propaganda-plaat is ont worpen, die inmiddels reeds verschenen is. Nu in 1940 geen internationale wed strijden zullen worden gespeeld, heeft het bestuur van de N.C.B. een jeugdcommissie benoemd, bestaande uit de heeren: Leeser, Kappelle en Scheffer, die de opdracht ge kregen heeft jeugdericket in ons land to organ iseeren. Het verslag sluit met eeh verantwoor ding van den penningmeester, waaruit blijkt, dat de N.C.B. het jaar 1940 ingaat met een batig saldo van ruim f550. Tenslotte laten wij1 hier de conclusies volgen van de commissie van advies, die het bestuur van de N.C.B. voor het jaai 1910 het volgende heeft geadviseerd. 1. Handhaving van de eerste klasse op het huidige aantal van 10 elftallen, dit systeem 'dient echter als tijdelijk te worden beschouwd. Haarlem degradeert ten be hoeve van Excelsior. 2. In de overgangsklasse neemt Haarlem de plaats in van Excelsior, C.V.H. degra deert ten behoeve van Hercules. 3. De Westelijke tweede klasse dient te worden gesaneerd tot 2 afdeelingen van ieder 7 elftallen. Met het oog op de abnormale tijdsom standigheden zijn hier nog aan toegevoegd: 4. Geen consequenties van promotie en degradatie voor 1941. Rekening houden met speciale wenschen omtrent reizen en aantal wedstrijden. Geen uitstel wegens spelen met invallers. 5. Daarnaast extra, wedstrijden ter ver vanging van de internationale ontmoetin gen en ter handhaving van het spelpeil (o.a. jeugdericket). Diefstal van haver door militairen. In December van bet vorige jaar hadden de gewone dienstplichtige soldaten W. F. F. en M. A. J. van der B. uit de stal, waar hun paarden stonden, een hoeveel heid haver gestolen, die toebehoorde aan het rijk. Gisteren haddei zij zich daarvoor voor den Haagschen krijgsraad te verant woorden. Beiden gaven het ten laste ge legde toe. In het burgerleven is F., die 34 jaar oud en gehuwd is, violist. Hij was nooit eerder met den strafrechter in aanraking geweest. In zijn requisitoir noemde de audi teur-militair het gepleegde feit zeer ern stig. "Het rijkseigendom, dat voor den mili tairen dienst bestemd is, moet beschermd worden en daarom is een afschrikwekken de straf noodzakelijk. De eisch luidde drie maanden gevangenisstraf, verminderd met 22 dagen streng voorarrest. Ook tegen den 27-jarigen van der B., die in het burgerleven gasfitter is en gehuwd is, eischte de auditeur-milita r drie maan. den gevangenisstraf, verminderd met 21 dagen streng voorarrest. Beide beklaagden werden veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van een jaar. J'

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5