ONBESLISTE STRIJD IN HET GUDBRANDDAL Drontheim-fjord nog in Duitsche handen Weinig nieuws uit het Noorden EERSTE BLAD Donderdag 25 April 1940 Tel. No. 69300 (3 lijnen). 93ste Jaargang. No. 22461 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De strijd bij Drontheim Do Finsche radio hoeft medegedeeld, dat Volgens mededeelingen van Pinsche corres- 'pendenten de Britsche troepen tot 60 K.M. ten Zuiden van Drontheim zijn opgerukt. Port Hegra, dat zich in Noorsche handen bevindt, heeft versterking ontvangen, waar door de mogelijkheid om de Duitsche aan vallen te weerstaan, wordt vergroot. De kanonnen van het fort zijn. naar het Oos ten gericht In de omgeving van Narvik zijn de Duitsche troepen dóór de geallieerden om singeld. Ook in de omgeving van Elverum en Horna r wordt fel gestreden. Op grond van de „laatste berichten uit Zweden gaf Reuter hedenochtend het vol gende overzicht van de situatie: In het Noorden zijn de wanhopige po gingen der. Duitschers, den geallieerden op(- marsch naar Drontheim te stuiten, mis lukt. De Duitschers hebben den geallieer den ring, die steeds nauwer om Drohtheim sluit, niet verbroken. Steinkjer is d oor de Duitsche bommen en granaten volkomen verwoest en zijn 6000 inwoners zijn dak loos. In het Zuiden trachten de Duitschers langs drie wegen naar het Noorden door te dringen. De middelste colonne is Kopipang, ongeveer 80 K.M. ten Noorden van Elve rum, genaderd. Meer naar het Oosten hou den de Noren de Duitschers tegen te Osen, 40 KM ten.. N.O. van Elverum, en te Try sail nabij de grens. De Duitsche linker vleugel, die in het groote Gudbrandsdal opereert, hoeft onbesliste gevechten met de geallieerden gelei erd in den strate gisch belangrijken sector van Lillehammer, waar het dal overgaat in de Zuidelijke vlak te van Oslo. Van Dombaas uit worden voortdurend geallieerde versterkingen naar hpt Gudbrandsdal gezonden. Het belangrijke spoorwegkruispunt Stoeren, ten Zuiden van Trondhjem, is in handen der geallieerden. In het gebied van Narvik woedt sedert ■vijf dagen een sneeuwstorm, die de mili taire actie belemmert. Volgens den. correspondent te Roeras van Aftombladet stroomen voortdurend ge allieerde versterkingen de Gud brand-vallei in naar Lillehammer. De correspondent verklaart, dat geen van beide partijen nog een besliste vordering kan opeischen in het strategisch belangrijke gebied van Lille hammer. Roeros ligt op 115 K.M. ten Zui den van Drontheim. Hij voegt hieraan toe, dat het hevige bombardement, dat d'e Duitschers op de Gudbrandvallei richten, de geallieerden er niet van heeft weerhouden den spoorweg te gebruiken voor het in Zuidelijke rich ting .zenden van .versterkingen. 'De Duit schers worden ook' krachtig versterkt uit Oslo en oefenen zwaren druk. uit in het district Aamot ten Noorden van Rena met behulp van hun vlieg tüigen. Noorsche militaire kringen verwachten binnenkort een beslissenden slag om die contrólo over de Gudbrandvallei. De correspondent van Aftonbladtet in Kiruna meldt, dat de sneeuwstorm, die vijf dagen lang gewoed' heeft, de militaire actie in het district van Narvik stopgezet heeft, hetgeen waarschijnlijk verklaart waarom de geallieerde aanval op Narvik, die verwacht weid, niet is ingezet. Duitschers beheerschen de Drontheim-fjord Hel D.N.B. meldt uit Stockholm: Do bladen melden, dat de bij Drontheim epereerende Duitsche troepen door een om trekkende beweging, de bij Steinkjer staan de Noorscbe-geailiocrde aldeelingen ge dwongen hebben terug te trekken. De ope ralies geschiedden in een zwaxen sneeuw storm, De berichtgever van Stockholms Tid- uingen constateert, dat de Duitsche troe pen de Drontheim-fjord volkomen beheer schen. Aanval van Duitsche vlieg tuigen op Scapa Flow. Gisteravond hebben Duitsche vliegtuigen, boven de Orkaden gevlogen. Naar verno men wordt zijn een of twee bommen ge worpen. liet luchtdoelgeschut hoeft het vuur geopend. De Britsche ministeries van marine en luchtvaart hebben een communiqué gepu bliceerd, waarin wordt gezegd, dat gister avond laat (alrijke vijandelijke vliegtuigen een aanval hebben gedaan op Scapa Flow. Twee bommen werden omlaag geworpen, zij kwamen op heideland terecht. Een vij andelijk vliegtuig heeft milrailleurvuur ge opend op een weg. Materieele schade werd niet aangericht en persoonlijke slachtoffers zijn niet te be treuren. De vijandelijke vliegtuigen werden doga? krachtig vuur van de luchtdoelartillerie en door Britsche jachtvliegtuigen verdreven. Rijkscommissaris voor Noorwegen Het D.N.B. meldt: De Fiihrer heeft opperpresident Terboven tot rijkscommissaris voor de in Noorwegen hezelte gebieden benoemd. Rijkscommissaris Terboven staat in deze functie direct onder den Fükrer. O. SCH1EBAMSCHE KLEEQINfi-HAGJlZIJNEH Koning Ha .Aon eischfterugtrekking der Duitsche troepen Volgens radio Stockholm heeft koning - Haakon vain Noorwegen ia 'een brief ".tot 3en voorzitter van het Noorsche opperste gerechtshof verklaard, dat de Nóorsche regeering op geen anderen basis met de Duitschers wilde onder handelen dlan een volledig terugtrek ken van hun troepen uil Noorwegen. Deze brief van koning Haakon was een antwoord1 op een schrijven van den bestuursraad! te Oslo. Op het voorstel den kroonprins door middel van de radio te doen spreken tot de bevolking van "het door de Duitsche troepen bezette deel van -Noorwegen, ant woordde koning Haakon, dat de kroon prins geen' toegang heeft tot de radio-sta tions in deze districten. - De koning voegde hieraan" toe, dat van den kroonprins niet kan worden verwacht, dat hij de Noren aan zal sporen bevelen van de Duitsche autoriteiten te aanvaar den. „Ik verwacht van hen,„dat zij zich als Noren zullen gedragenen hun vadér- landslievendten geest" zullen-bewaren". Het karakter van den strijd in Noorwegen De militaire correspondent van Reuter schrijft, dat de techniek van den strijd in Noorwegen een volkomen eigen vorm krijgt. Do Duitsche opmarschen zijn telkens ge steund door zware bombardemonts-often- sieven en d'e Duitsche vliegtuigen buiten hun kansen uit voordat het luchtafweer geschut en Engelsche geveehtstoestellon tegen hen gebruikt kunnen worden. Vol gens onbevestigde geruchten échter hebben zij meer schade toegebracht aan open ste den dan aan militaire doelen. Om dit tegen te gaan heeft de Engelsche lucht macht aanvallen ondernomen op de vlieg velden te Aaiborg, Kristiaasand', Oslo en Slavanger, waar zij erin slaagden den vijand ontzaggelijk ongemak en schade toe te brengen. Te land' moeten d'e troepen aan beide kanten het hard te verduren hebben van het weer. De Noorsche heu vels en dalen bieden omstandigheden, ge lijk aan die in Zwitserland! in dezen tijd van het jaar: De hellingen gëvén een uit stekende dekking voor het gezieüt in tal rijke bosschen, maar m een zoodanig land schap is het moeilijk operaties te richten tegen een gemeenschappelijk doel, terwijl ook de verbindingen met bet hoofdkwar tier achter hel front moeilijk gehandhaafd kunnen worden. Duitsche bombardementen op de Noorsche bevolking? Renter meldt van „ergens in Noorwe gen" Volgens het Noorsche Telegraafagent- schap wordt de burgerbevolking in Noor wegen voortdurend meed oogenloos door Duitsche vliegtuigen gebombardeeid. De laatste ciagen zijn veel onbeschermde dor pen en kleine vissehershavens aan 3e West kust coor de Duitsche vliegtuigenmet brand- en brisantbommen bestookt, waar door vele huizen in vlammen zijn opge gaan en tal van dorpelingen zijn gedood. Het grootste deel van de burgerbevolking van vele steden heeft thans de wijk ge nomen naar de bergen, wouden, dalen en kleine fjorden. Het voedselvraagstuk in het binnenland levert moeilijkheden op, doch is nog niet ernstig. Het N.T.A. verklaart: Het Noorsche volk is één in zijn strijd om het bestaan. De krachtige geallieerde hulp is een krach tige aanmoediging geweest en ieder is in den strija, om de vrijheid met den goe den geest bezield. Volgens het Noorsche lelegraaf- agentschap hebben de Duitsche luchtaan vallen slachtoffers gefeischt te Sandsoey, Angvik, Aandalsnes, Sundaiversira, Hoeyangei, Soengundal en Voss, Glsmede in de kustplaatsen Aaiesund en Molde. Naar schatting zijn bij deze aanvallen minstens 60 personen gedood. Twee Noorsche vliegers naar Enge land ontsnapt. In gestolen Duit sche vliegtuig. Twee Noorsche vliegers zijn in Enge land' aangekomen in een Duitsch water vliegtuig, dat zij gestolen hadden. De ge schiedenis vatn hun vlucht heeft zich als volgt afgespeeld'. In een Noorsch café kwa men eein paar nationaal-socialistische vlie gers, die terwijl zij bier dronken, een luid gesprek veerden. De beide Noorsche vliegers, die toeval lig ïn hetzelfde café ook een biertje dronken, luisterden aandachtig en kwamen er aldus achter, waar precies het Duitsche watervliegtuig gemeerd1 lag. Rustig wan delden zij naar buiten en begaven zich naar de fjord', waar zij een boot bemach tigden en daarmede naar het watervlieg tuig, dat dlicht bij d'e oever lag, roeiden. Zij krabden dte hakenkruisen van d'en romp ai en schilderden daarvoor in de plaats de Noorsche kleuren. Vervolgens brachten zij de motoren op gang en maakten een uitstekende vlucht naar eeti Britsche haven. Eenige Noorsche vliegers, die twaalf dagen geledten met hun eigen toestel uit Noorwegen ontsnapt waren, hebben sinds dien vluchten naar Noorwegen gemaakt Aan de nationale bloemententoonstelling „Polyantha" in liet Volkspark wordt de laatste ïiaiitl gelegd. De expositie wordt Zaterdag a.s. geopend. met een Engelsche vliegboot. Bij hun laat- sten tocht kwamen zij voor de eerste maal onder Duitsch vuur. De suprematie in de lucht De speciale correspondent van Reu ter bij het Britsche luchtwapen in Frankrijk meldt: Met de komst van de lente naderen' do geallieerden gestadig meer een po sitie van suprematie in de lucht aan het Westelijk front. Dit wordt gestaafd door de resultaten, die deze maand door de Fransche en Engelsche lucht strijdkrachten zijn behaald. Men moet er daarbij echter aan denken, dat tot dusverre de operaties op beperkte schaal ten uitvoer zijn gelegd en dat in ieder geval het behoud van suprematie in de lucht een netelige zaak is. Niettemin is het een belangrijke ont wikkeling. De suprematie in de lucht moet een vitale rol spelen bij iedere operatie te land op groote schaal. Daar om streven de geallieerden er zoo ijve rig naar in Noorwegen. De kwaliteit der Britsche en Fransche gevechtstoestellen heeft veel bijgedragen tot de geallieerde successen, vooral de Britsche Hurricane, het type ,dat in het vorige week einde tien vijandelijke vliegtuigen neerhaal de, waarvoor het als prijs betaalde: twee noodlandingen. Tegenover déze toestellen staan drie Duitsche t3rpes, de Messer- schmidts 109 en 110 en de Heinkel 112. De kwaliteit der Duitsche gevechtsmachines wordt niet onderschat. Zij zijn snel en goed gebouwd. Hot is zonder twijfel bewe zen, dat zij minder gemakkelijk te besturen zijn dan de Kritsche typen, maar de eenige verklaring voor hun tot dusverre matige prestaties ligt in het gebrek aan oefening bij de vliegers. Uit de verslagen der Brit sche piloten lijkt te kuni.en worden opge maakt, dat de Duitschers vaak ©en gebrek aan „spirit" hebben, hun acrobatische toeren zijn meer verrassend dan goed en hun vuur is vaak wild. Bommenwerpers hebben tot dusverre weinig gelegenheid tot ophelen gehad aan het Westelijk front, in strijd met den toesla;,;] in Noorwegen, waar de Brit sche gevechtsvliegtuigen niet kunnen ope reeren voor de geallieerden vliegvelden hebben verworven. Berlijn over den Britschcn aanval op Sylt- He' D.N.B. meldt: Britsche vliegers probeerden gisternacht opnieuw een aanval op Sylt te ondernemen. Van Duitsche zijde werd geconstateerd, dat daar ongeveer tien bommen zijn uitgewor pen, die slechts geringe materieele schade aanlichtten. De Britsche vliegers werden door hel luchtdoelgeschut verdreven. Op de Westkust van Sleeswijk-Holstein werden drie bommen geworpen, die geen schade aanrichtten. Het Fransche vlootbouwprogram Campinchi, de Fransche minister van ma rine, heeft gisteren in de kamercommissie onthuld, dal het Fransche vlootbouwpro gram tot 1944 een bedrag van 13 milliard franken zal vergen. Het Britsche leger Het Britsche rijk heeft twee millioen man onder de wapenen, ongerekend de vlootmanschap'pen ,de mariniers aan boord van de koopvaardijvloot en de luchtmacht. Evenmin is in dit getal opgenomen de politie, noch de mannen, die bij de civiele defensie werken. De legers in Frankrijk en het Nabije Oosten worden voortdurend vergroot. Do gemiddelde teeltijd der Brit sche soldaten is 26 jaar. Een groot aantal vrijwilligers van oudere leeftijdstroepen wor den nog aangenomen voor het leger. Voor iedere drie man, die tot dusver onder de wapens geroepen zijn, hebben twee van dergelijke vrijwilligers dienst genomen. Duitsche troepenconcentratie in Memel. Ilavas meklt uit Kaunas j Bevoegde kringen bevestigen, dat troepen en oorlogsmateriaal uit Oost-Pruisen zijn aangekomen in Memel, waar kortgeleden kazernes zijn gebouwd. Men verklaart ecli- -ier, dat deze militaire bewegingen geens zins gericht zijn op Liltauen en dat tegen maatregelen bijgevolg overbodig zijn. BINNENLAND Weer periodieke verloven Zij het op iets beperkten voet. De regeermgspersdienst deelt mede, dat van Zaterdag 27 April af (ver trek Vrijdagavond, daaraan vooraf gaande), weer zal worden overgegaan tot het verleenen van periodieke verlo ven, zij het op iets beperkter voet dan tot dusver het geval is geweest. Van het Westfront Hel Fransche avomdlegerbericht luidit: 1 Twee ontmoetingen van patrouilles ten Oosten van do Moezel zijn in ons voor deel geëindigd'. In den nacht van 22 op. 23 April is onze luchtmacht tijdens ver scheidene verre verkenningsvluchten ver scheidene honderden kilometers vijandelijk! gebied binnengedrongen. Er werd' gevlo^ gen boven de buurt van Praag. In dien avond van dlan 23sten werd een vijande lijk verkenningsvliegtuig boven ons gebied! omlaag geschoten. Brand in de Sicglriedlinie. Belga meldt uit Eupea: Voor de tweede maal in enkele weken heelt een brand een groote loods, die deel uitmaakt van den dienst der fortificaties der Siegfried)inie te Lopheim aan de DuitschBelgische grens] verwoest. Tal rijke machines, werktuigen, twee vracht wagens, benzine en olie werden een prooi der vlammen. De schade bedraagt 300.000 francs. Int. Samenwerking De Riissiscli-Engclsche besprekingen. D>e Sovjet-Russische ambassadeur in Londeu, Maisky, heeft op het Foreignoffioe een onderhoud gehad met den onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken, But ler. Duilscli-Itoemoensah handelsaccoord. De Duitsch-Roemeensche handelsbespre kingen, welke op 18 Maart te Boekarest zijn aangevangen, zijn geëindigd. Gisteravond is een aanvullend protocol op de bestaande Duitscli-Roemeensche accoorden ondertee. kend. i 1 De Duitschers nemen o.a. op zich het Roemeensehe contingent cokes met onge veer 40 pCt. te verlioogen. De Roemenen zullen hiervoor schapen leveren, wat zij lot nog toe niet hebben gedaan. De Duit-- sobers hebben geen wolcontingenten ver kregen. Een nieuwe overeenkomst voor de aard olie is getroffen, waarvan het contingent blijft vastgesteld door de overeenkomst van. 21 December 1939. Gemengd Nieuws Twee skiloopers in de Alpen doodgevroren. In het gebied van den Gross-Glöckner zijn twee skiloopers doodgevroren. Zij waren tezamen met een derde van de Rudolfshut vertrokken om te pogen via den K b'nger- gletscher af te dalen. Voor de gebrekkig uitgeruste skiloopers was de weg echter zoo moeilijk, dat zij door uitputting ineen zakten. Slechts een wist zich voort le sleepen en het doel te bereiken. Toen hij met een negen man sterke reddingsploeg terugkeerde, constateerde men, dat beide jongelieden na overmatige inspanning wa ren doodgevroren. Hospitaalvliegtuig tegen bergtop gevlogen. In de Argentijnsche provincie Cata- marca is een ernstig vliegtuigongeluk ge- berd. Tijdens het zoeken naar vermiste jagers is een hospntaalvlieglulg van de Aeroclub in de mist tegen een bergtop op gevlogen. Het toestel werd vernield. De be- shmrder* demecanicien en twee andere inzittenden vonden den dood. Ta\'i-cliauffeurs in New-York staken. Gistermiddag zijn 6009 taxi-chauffeurs in New-York in staking gegaan, aangezien! twee groote maatschappijen weigerden de loonen te verhoogen en collectieve contrac ten le onderteekenen. l)ezo courant tsrachijnt dagelijks, metnit- ionclfiring van Zon- en Feestdagen. prijs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets, - Afzon derlijks nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adïertenticn voor het eerstvolgend num mer moeten vóór" elf uur aan het Bureau b'ezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prijs der Advertentïën: van 15 regels fiÖS; Iedere regel meer f0.30, i,n het Zaterdagnummer 15 regels fi.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f 0.75 per regel. ïncaflsokostenö ets.; postkwltantieslö ets. Tarieven van ad verten tién by abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen A f 0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 6 cent tot een maximum van 80 woorden. 'e Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën ii.OO, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. hoek GR. MARKT SCHIEDAM JUIST ONTVANGEN: NIEUWSTE HEE- REMHOEDEN EN PETTEN, OVERHEMDEN, DASSEN, ZELFBINDERS, SOKKEN, SOK HOUDERS, BRETELLES EN RIEMEN ALLE SOORTEN ZOMERPANTALONS. DE CENTRA NAMSOS -TRONDHEIM - CHRIST! ANSUND *Xangta» Trorm TTtXÖY 8R0N9 f NAMSOS ormifótt S4-VÓÏ RSafitmv j ÓWVMA A BUM» Strklnttatf- LEVANCER HHfitnioittf. stmt TRONDHEIkt TtumtHmn V'bujjd BrtsxEa mi*ira Stjgvdittn Ifttltn ffrhngttn inrntt*t» tpoarwtjtn

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1