DUÏTSCHE OPMARSCH VOORTGEZET Felle strijd bij Drontheim Nog geen Brit bij Narvik aan land? Dit nier Beslaat uit 3 mals is hier iets voor bij EERSTE BLAD Fa. A. J. v. d. VEN Vrijdag 26 April 1940 Onrustige zenuwen De groote zeeslag voor- Narvik in de Dronthèim-fjord ,,'T VINKJE'9 93ste Jaargang. 22462 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De strijd bij Drontheim Optreden der Duitsche luchtmacht Britsche oorlogsschepen Nog geen Engelschen - in Narvik geland Hoe de Britsche zeestrijdkrachten de fjorden voor de Noorsche ertshaven binnendrongen Officieele Britsche lezing De positie van Zweden „MUSIS SACRUM" HOOGSTRAAT 51-- TEL 68546 Slijterij en Wijnhandel Singel 103 - Telefoon 67641 Mariastraat 54 - Beyerlandschestraat I Bet» courant verschijnt dagelijks, metnit- rondering van Zon- en Feestdagen. prjj3 per kwartaal f 2.franco per post 12J50,Prijs per week: 15 cta. Afzon derlijke nummers 4 cta. Abonnementen 'worden dagelijks aangenomen. Adrertentiën voor het eerstvolgend, num mer moeten vóór alf uur aan liet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van adverlentie'n wordt niet gewaarborgd. Prijs der AdverlentiSn: ran 1—5 regels f153; Iedere regel racer f0.30, io het Znterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f &35 Reclames T0.75 per regel. Incnssokostenöcts postkwitanties 15 ets. larieven van athertentlen bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden Ufgen vooruitbetaling Kleine Ad verten tién opgenomen A 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 80 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiëntot25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd 'a Zaterdags: Kleine Advertentién i 1.UO, icdien niet vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd. Het Britsche departement van oorlog deelt mede: Er zijn. geen verdere gevechten gele- verd in -de zöne ten Noorden van Dront heim, waar de vijand 'zich hans schijnt in ie graven juist ten Noorden van Sloinkjer. ln liet Zuiden lieett de toegenomen druk van den vijand het noodig ge maakt, dat de troeppn der geallieer den zich terugtrekken van de stellin gen welke zij tot dusver nabij Lille- liammer bezet hielden. In de zone van Narvik valt niets te melden. 'Reuier meldt uit Stockholm: Ofschoon de opmarsch der geallieerden door Steïnkjer vertraagd is, is er geen stilstand gekomen in hun omsingelende bewegingen tol insluiting van Drontheim, aldus de correspondent van Altonbladet uit Noord Tiondeiag, die schrijft, dat liet zware vuur Woensdagavond laat nog werd voort gezet tusschen vooruitgeschoven Britsche eenheden en de zwaargewapende en door -tanks.en pnntsciauto's gesteunde Duitschers De Duitschers hebben den stèuiT der -ka nonnen van een lichten kruiser ein twee torpedobootjagers, die het binnenste deel \an de fjord van Drontheim zijn binnenge drongen, De correspondent schrijft, dat de Fransche en Britsche troepen uit Namsos. een zeer moeilijke taak hebben. De Duit schers hebben krachtige versterkingen door de lucht aangevoerd en aan land gezet met oorlogsschepen op het schiereiland In- deroy. De bewegingen der gecombineerde geallieerde en Noorsche troepen zijn de vorige v eek met zoo groote snelheid ten uitvoer gelegd, dat zij Zaterdag j.l. de Duit schers ierrasten door Steinkjer te be reiken. Het Britsche ministerie van oorlog heeft voorts officieel medegedeeld, dat het niet waar is, dat de Britsche strijdmacht in Noorwegen verslagen is en iri wanorde terug moest trekken. Wel is een voorhoede-detachement, op weg i an Namsos naar Drontheim, op een stcikcie Duitsche afdeeling gestooten. De Duitschers hadden over de Dronthoim-fjord versterking aangevoerd en dreigden de Brit ten, af te snijden van hun hoofdmacht. De Engelsclien trokken derhalve terug. Zij wer den niet achtervolgd en naar vernomen wordt, graven de Duitschers zich aan het boveneinde van de fjord in. De Engelsclie troepen hebben eenige ver liezen geleden. Gisteren heeft de Duitsche luchtmacht, aldus rnoidit het D.N.B., opnieuw met suc ces ingegrepen in den strijdt in Noorwegen Iwee Britsche transportschepen werden ge troffen door hommen van zwaar kaliber Eon Britsche mijnenveger, welke rich voor de Westkust van Noorwegen ophield', werd tot zinken gebracht, een Britsche torpedo jager door bom treffers in brandt gezet. bi Middan-Noorwegen bij Lesjakop, heb ben Duitsche gevechtsvliegers vijf op dein grond slaande Noorsche jachtvliegtuigen van het Engelsclie 'type Gloster Gladiator vernietigd. In het gebied hij Dombaas wer den troepenconcentraties van hetgeen over gebleven is van de hoofdlmacht van het Noorsche leger door aanvallen verspreidt. Hel Noorsche telegraaf-agentschap (er gens in Noorwegen) meldt: De Duitsche bommenwerpers hebben gis teren dan geheelen dag boven de hergen en fjorden van Westelijk Noorwegen ge raasd. Zij bombardeerden dorpen en be schoten burgers. Het aanlal slachtoffers is gering en de aangerichte schade is -niet groot. Tijdons aanvallen op Aandalsnes is een Dnilsche machine neergeschoten. Tij dens de aanvallen op Aalesund aan de kust ten Zuid-Westen van Molde, werden .brandbommen geworpen op een school, die gebruikt wordt als bureau voor eer- beiendendie huizen uit. Eenige menschen liepen verwondingen op. Voorts wordt gemeld,dat hommen ge worpen zijn in het bergland1 op plaatsen, wélke ver verwijderd! "rijn van militaire punten. Het eenige doelwit was vaak een handjevol burgers. De menschen weten niet of zij zullen vertrekken, want overal wer den zij door d'e Duitsche vliegtuigen ach tervolgd. De verontwaardiging groeit tegen over dezen vorm van Duitsche „bescher ming" en in geheel Noorwegen neemt de wil van de burgerbevolking om zich te verzetten toe. Het Noorsche telegraaf-agentschap ont kent, dat eem'schip, genaamd „Eira" (10.000 ton) door hommen tot zinken is gebracht. De „Eira" is een kustvaartuig van 132 ton, zegt het agentschap, en heeft slechts lichte schade opgeloopen. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. Reuter meldt uit Stockholm - Volgens hedenochtend ontvangen onbe vestigde berichten zijn" Britsche oor logsschepen de Trondhjem-fjord bin nengedrongen, na zich eert weg te heb ben gebaand voorbij de kanonnen van het fort van Agdenes, vanwaar de Duitschers den toegang tot de fjord beheerschten. Men gelooft, dat. in de binnen-fjord een lichte kruiser en verscheidene torpedo jagers van de Duitschers liggen, die de Britsche en Noorsche troepen in den sec tor van Steinkjer met granaatvuor hebben bestookt. Verklaard wordt, dat reeds Britsche ge vechtsvliegtuigen in actie _zijn geweest en volgens een bericht hebben rij een zworen Duitschen bommenwerper neergehaald. Nu, zooals gisteren gemeld, nog meer Britsch en Frainsch luchtafweergeschut aan gekomen is, beschikken de geallieerde en Noorsche troepen thans over doeltreffende middelen om aan de bedreiging van voort durende bombardementen bet hoofd te bie den. Naar au Duitsche zijde medegedeeld wordt, hebben aan de "hernieuwde be schieting van de stad en de haven van Narvik twee slagschepen, verscheidene kruisers en torpedojagers- deelgeno men. De uescMeting heeft wederom geruimen tijd geduurd en in de stad aanzienlijke schade aangericht. De Duit sche troepen werden in hun verdedi- gingskracht niet geschaad," daar zij in den tusschentijld ruimschoots gelegen heid hebben gehad, geschikte stellin gen uit te kiezen en te versterken. Niet tegenstaande Britsche zeestrijdkrachten thans reeds verscheidene dagen Narvik onder vuur hebben gehouden, hebben de Engelschen tot dusver een landings poging nog niet gewaagd. Het Polyautlia-mcisje in de étalage van de Ss-tófi firma Both aan de Noordblaak te Rot- 1 terdam. Troepen-concentratie in Oost- Pruisen? De correspondent van „Aflonbladet" te Kaunas bericht, dat de mililaire voorbe reidingen van de Duilscher-, m Memel en de overige havens van Oost-Pruisen, wor den voortgezet. Die havens zijn volgens den correspondent vod troepen en oorlogstuig. Scholen en openbare gebouwen zijn ge vorderd en talrijke oorlogsbodems en tran sportschepen liggen gereed om uit te varen. Ook de spoorwegen van Oost-Pruisen zijn In een officieele mededeeiing van de Britsche marine over den tweeden slag bij Narvik, wordt gezegd, dat op 13 April omstreeks het middaguur tijdens mist de Britsche torpedojagers Icarus, Hero, Fox hound. Kimberley en Forester en de torpe do-jagers van de tribal klasse Bedouin, Punjabi Eskima en Cossack en het slag schip Warspite de West Fjord opstoom- den in de richting van de Ofot-Fjord en Narvik. Deze zeestrijdkrackten stonden on der beve! van vice-admiraal Whitworth. Juist voor den ingang van het nauwe ka naal dat naar de Ofot-Fjord leidt, stegen de vliegtuigen van de Warspite met volle bomrekken op in de richting van Narvik. De Warspite is een slagschip van de Queen Elisabetk-klasse en meet 30.000 ton. Het is uitgerust met acht monden van 16 duim en acht stukken van zes duim. Er moest voorzichtig worden gemanoeuvreerd. Om half een kwam het eerste treffen, toer een Duitsche torpiedojager aan de Zuidzijde van de Fjord uit den mist te veerschip kwam. De Icarus en de Bedouin namen dezen bodem vrijwel gelijktijdig waar Deze beide schepten en de torpedoja gers Punjabi en Cossack openden het vuur. He vijand keerde evenwel terug en ver dween in den mist. Vervolgons heeft de Britsche strijdmacht tut wrak van het Duitsche munitietran- sptorlschip Rauenfels gezien, dat aan den grond zat en nog steeds brandde. Het was drie dagen tevoren vernield door een ont ploffing, toen de Havock zich bij den aan val van het tweede tarpledojagierfloittille terugtrok. Om kwart voor één doemde een Duitsche torpedojager op aan stuurboord zijde. Hij werd direct door de eigen tor pedojagers aangevallen en beantwoordde het vuur. De Warspite opent het vuur. Vijf minuten later kwam een ander© Diuitsche torpedojager van dezelfde klasse in zicht en nam eveneens" deel aan den strijd. Onze torpedojagers hadden dus twee doelen. Enkele minuten later opende de Warspüte het vuur* Intusschen was van de Britsche vliegtuigen de mededeeiing ontvangen, dat een vijandelijke torpedoja ger in de baai opl de loer lag. Deze jagëï werd om 1.07 uur door de Icalras gesigi- naleerd. Ook de torpedojagers Bedouin, Punjabi en Eskimo, bonden mgt dm vijau- d el ijken torpedojager den strijd aan, zoo dra zij deze in zicht kregen. Deze Duit- sten hulp. Het vuur breidde zich tot de sche torp'etfojager bood hardnekkiger, te genstand. In aclit minuien stond de Duit sche torpedojager voor, midscheeps en achter in brand, doch een der kanons bleef in aclie, tot het tenslotte door, de Warspjito werd tot zwijgen getracht. Intusschen werden de Britsche torpedo jagers nog steeds beschoten door twee vij andelijke torpedojagers, welke Oostelijk van hen Jagen. Er verschenen nog meer torj.eio jagers. In het geheel zigzagden zes vijan delijke schepen voor de Britsche strijd macht. Er werd heiig gevuurd. Vele Duit sche salvi kwamen dicht bij de Britsche schepen neer, doch geen dezer werd ge troffen. Gedurende deze actie werd een Ileinkel- vliegtuig gezien. Om half twee vielen de Britsche marine vliegtuigen de havenwerken van Narvik aan. Kuslvcrslerkingcn gebombar deerd. De Warspite bevond zich toen in een positie, van waar hij de kustversterkingen kon bombardeeren. Tezelfdertijd waren do andere Britsche torpedojagers slaag met Duitsche torpedojagers, die zich op onge veer 3 mijl afstand bevonden. Deze actie verliep in ©en aanlal gevechten, waarbij de vijand rich voortdurend terugtrok. Half drie was het beslissende oogenblik voor de actie dei' torpedojagers. Het scheen het einde le zijn ,doch de vier overgebleven Duitsche torpedojagers, waarvan een zwaar beschadigd was, vluchtten de Rombaksfjord in. Zij verspreidden rookgordijnen, ten einde een achtervolging te bemoeilijken. Het resultaat. Aldus waren te omstreeks half drie dri© vijandeltjlce schepen vernietigd: een stono in de baai van 13 ail an eer in brand, een dreef stuurloos rond ten hoorden van Nar vik, door de bemanning, welke naar de kust zwom, verlaten, terwijl een derde in (Je Herjangsfjord zich zelf aan den grond zette. Vim dezen torpedojager steeg een geweldige (Jonker© rookzuil op. Kort na elkander deden rich twee lievige ontploffingen Noor. Noch liet Duitsolie ge schutvuur, noeli 'de torpedo's hadden effect op de Britsche bodems. Terwijl de actie der torpedojagers gaan de was, bombardeerde het Slagschip War spite de kustbatterijett hg cfe haven rnn Narvik, 1 De Warspite weid bijgestaan door de Cossack, 'dié 'de haven van Narvik tot dichtbij naderde en de kustbatterijen fel beschoot op een afstand van minder dan een mijl. Hel geschutvuur van de Cossack beeft, een vijandelijke houwitser tot zwijgen gebracht. Br; dézen strijd "met de kpstbalte rpen werd de Cossack gesteund door de Punjabi en de Foxhound. De achtervolging, Intusschen hadden de Eskimo, de Fores ter, de Ilero, de Bedouin en de Icarus de achtervolging ingezet van de vijandelijke torpedojagers, welke zich hadden terugge trokken in de Rombaksfjord, ten Oosten van Narvik. Deze fjord is 16 K lil. lang. De ingang heefL een breedte van oen halve mijl, halverwege is een snelle doorgang van 200 M. breedte. Daarom moest de Es kimo alleen den ijandelijken torpedoja ger, welke zwaar beschadigd was en aan den grond zat, tot zwijgen -brengen. Dit was spoedig geschied, doch de Eskjpio liep eenige schade op. Toen andeie ferpeloja- gers aankwamen, zagen zij den vijandelijken bodem van voor tot achter in brand staan. De Hero en de Kimberley gingen lerder de fjord in, waarin drie Duitsche torpedo jagers lagen. Een daarvan lag dwars en scheen onbeschadigd, doch er was geen leeken van leven aan boord Slechts de boeg van een andere torpedojager kwam boven water uit en de derde torpedojager stond in brand. Een witte vlag en een gewonde officier. De BriDche torpedojagers openden het vuur, doch staakten dit, daar geen ant woord kwam. De Ilero en de Icarus zonden gewa pende groepen uit om een onderzoek in le stellen. Terwijl zij op weg waien, zonk de eerste torpedojager, welke door ddeigen bemanning was tot zinken gebracht. De gewapende afdeelingen, gingen aan boord van den anderen torpedojager, de Hans Ludermann. Boven de hakenkruisvlag hing aan boord van dat schip een witte vlag. Het sclnp v. as verlaten. Slechts een ge wonde officier werd op een draagbaar aan getroffen. Hij werd aan boord van de Ilero gebracht. Daar het ondoenlijk was de Hans Ludermann te hergen, heeft de Ilero dezen bodem met een toipedo tot zinken gebracht. De verliezen. De Britsche strijdkrachten hadden zeven vijandelijke torpedojagers vernield en de kustbatterijen tot zinken gebracht ten koste, van dne Britsche torpedojagers, welke be- schadigd waren; zij keerden terug. De In- vanhoe en de Kimberley werden in de fjorden achtergelaten. Later heeft de Ivan-| hoe de overlevenden van de Hardy bij Ballanger opgepikt. De Ivanhoe heeft 21 gewapende mannen aan land gezet, die de bewaking van het ziekenhuis van Ballan ger en de school op zich namen- In den loop van den nacht kwamen, aldus besluit de mededeeiing der Brilsche admiraliteit, 420 Duitschers de stad bin nen. Zij gaven zich. over aan de 24 man nen van de Ivanhoe. De gevangenen wer den bewaakt door Noren, voor het mce- rendeel mijnwerkers, die door de Ivan hoe waren voorzien van geweren en mu nitie. geheel gereserveerd voor militaire doelein den. burgers warden niet toegelaten. Alle vorkt-c-T met Littauen is gestremd. Nog twee Duitsche schepen gezonken. i Naar uit Trellcborg wordt gemeld, zijn, zijn, volgens het blad „Trelleborgs Tidnia- gen" Woensdagavond in het Zuidelijk deel van le Oeresund Iwee Duitsche vracht schepen lot zinken gebracht. Het eene was een schip van vijf of zes duizend ton, het andere een van meer dan 300) ton. De „Ilc de France" zon troepen- transporfscliip worden. Ilel groote Fransche mailschip „Ile de France" wordt in New-York door 200 schil ders met spo-edf gecamoufleerd. Nict-officieel verluidt, dat het spoedig zql vertrekken, mogelijk om als troepen- transportschip tusschen Australië en liet nabij 0 os ion dienst te doen. Gisteren is de verkleinde bemanning, die sedert Septem ber aan booid' was, met Fransche zeelie den uitgebreid. Naar aanleiding van een bericht in een 1 ondonsch blad', dat de geallieerden Zwe den de verzekering, van liun onmiddellij- ken bijstand hebben gegeven, ingeval van een Duitscheïi aanval, is*heden van wel ingelichte zijde aan Reuter verklaard!, dat bet volkomen duidelijk is, dat een evetn- lueele nieuwe daad van agressie van de zijde van Duitscbiand1, waar dan ook, een zaak zou zijn, die de Britten en Franschen terstond ernstig onder de oogen zouden moeten zien. Hieruit moet echter niet nood zakelijk dc conclusie worden getrokken, dat aan Zweden zoo juist een bepaalde 'ver zekering is gegeven (Vervolg pagina 4, le blad). LANGE HAVEN 115 - TEL. 68145 Speciaal adres voor bruiloften en partijen. Cesgewenscht 'buffet onder eigen beheer. Modern ingericht. Soiled en vertrouwd adres. Aanbevelend: L. P. LAMEER, Azn. SUPRA JENEVER2.90 p. Liter BRANDEWIJN3.— CITROEN JENEVER 2.90 COGNAC 3.10 ADVOCAAT...vanaf LI5 n Fiesch BORDEAUXvanaf °-9<> RIJN- en MOEZELWIJN vanaf 1-2S VERMOUTHvanaf 1— LIUI. OUDE JENEVER vanal 2.95 „Lit.kr. Tel. 67885

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1