STADSNIEUWS i; Polyanthci-Bloemententoonstelling De vtcufö&i uil! Polyantha Jubileum-concert Juliana kleuterschool Conf. Vereeniging Rechtszaken BINNENLAND Kunst en Wetenschap Stroopersdrama te Waddinxveen „DE LEKKERSTE SHAG Burgerlijke Stand Reportage. De reportage van de N.C.R.V. in haar actueel half uurtje is gisteravond een uit- stckendo reclame geworden voor Schiedam en de Polyantha. De heer G. H. Hoek, de leider van de N.C.R.V.-reportagedienst, hield een inleiding, waarin hij opmerkte, dat... Schiedam meevalt, als men met haar kennis maakt. Hij verwees daarbij naar het Sterrebosch, het mooie Juiiana- park en... naar de Polyantha, die Zater dag in het Volkspark wordt gehouden. De nadruk werd er opgelegd, dat de Polyantha iets anders is d!an een bloemententoonstel ling van het bekende type. Dat bleek trouwens ook uit het vraag gesprek, dat de heer Hoek had met mr. 11. A: M. Roelants, voorzitter van het Stichtings Comité Polyantha en met den heer A. Geurtsen, den tedinischen advi seur. Ook de tuinbouwkundige medewerker van de N.C.R.V., die heer A. J. Herwig toonde groote verwachtingen van de expositie te hebben. Handwijzers! leder in Schiedam weet nu wel, dat in het Volkspark de Polyantha wordt ge houden, maar vreemdelingen zullen mis schien moeilijk den weg er heen vinden. Daarom heeft het Stichtings Comilé origi- neele wegwijzers laten vervaardigen en aanbrengen: dahlia's m bout, bevestigd aan lichtmasten en lantaarns. Komende van het station, van Rotterdam en van Vlaardin- gen, wijzen de dahliais den weg aan. Aan de achterzijde zijn de handwijzers grijs geschilderd, zoodat verwarring zoo goed als uitgesloten is: de bezoeker volgt de gekleurde dahlia's en hij arriveert zon der zoeken en dwalen aan den hoofdin gang van de Polyantha. Etaljge's. Verscheidene Schiedamsche winkelieis hebben begrepen, dat er belangstelling be staat voor de Polyantha. Een stelregel in de reciamesunst is: Sluit zoo mogelijk aan. hij hetgeen de massa interesseer!. Daarvan uitgaande heeft het sigarenmaga zijn S.R van den Berg en het bloemen magazijn „Myosotis", beiden onder den lui fel van de HAV" Bank, in de Gerrit Ver- boonsLaat en J. van den Berg's Boek handel, Rubensplein 16a, een Polyantha- étalage ontworpen, die zeer de aandacht trekken. Zelfs in Rotterdam verschijnt het Po- Ijantlra-meisje, een creatie van den tee kenaar Benschop. De firma H Èoth, in damesklef-ding, en stoffen, gevestigd Noord- blaak Si en Visschersdijk S9, heeft het fleurige kind, met haar blauwe rokje en roede strikken, in de étalage gezet! Een afbeelding daarvan vindt men op de vóór- pagina van dit blad. En de It.E.T. De B.E.T. verkoopt gedurende de Poiyan- tha-tenioonsteliing op de tramlijhen 1 en 4 en op de autobuslijn L op de trajecten OverschieSchiedam en KethelSchieda.ni gecombineerde biljet en teg-n verminderden jnrjs, reebfgevende op vervoer naar en van de tentoonstelling en op toegang tot de tentoonstelling. Hiertoe meet van deze lijnen,op de Koemarkt te Schiedam over gestapt worden op lijn K tot de halte St. tiduinaplein. De prijs van dfee gecombineerde bil jetten bedraagt op werkdagen, behalve Za terdag, f0.50 en op Zaterdag en op Zoa- .en Feestdagen f0.60 Aan Rotterdammers, die van deze ge combineerde biljetten gebruik wenschen te maken, wordt aangeraden zich met een apart plaatsbewijs (dus geen overs lap- kaartje) te begeven naar lijn 1 of lijn 4 en op deze lijnen het gecombineerde biljet te keepen Aanrijding lussclien vuilnisauto en motorfiets. Vanmorgen om kwart over tien naderde uit de VlaardingeTstraat de motorrijder B. J. M. de M. Tegelijkertijd kwam een vracht auto van den gemeentelijken reinigings dienst uit de richting Ve! te vest. Bestuurder van de vuilnisauto was de 80-jarige .T. P. Waarschijnlijk heeft de motorrijder de auto niet aan zien komen, waardoor ter hoogte can hotel Beijersbergen cei botsing ontstond, zoodat De M. tegen den grond geworpen werd. De motorrijder brak bel recLtcrthjbeen en liep aan hetzelfde been eenige cleescli- wonden op. Nadat het 1 een ter plaatse door de politie gespalkt was, is het slachtoffer naar de dr. Noletstichting vervoerd. Van het motorrijtuig geraakte de stuur inrichting onklaar en werd-en eenige deelen verbogen. In tegenstelling met vroeger mag de politie hij een beenbreuk, indien er niet spoedig een dokter aanwezig kan zijn, han delend optreden en het gebroken lichaams deel spalken. Verscheidene poiitic-bambten zijn daartoe opgeleid. IJzer diefstal. Door de politie zijn gisteravond twee jon gens van resp. 13 en 10 jaar aangehouden, die op een handwagen oud ijzer vervoerden, dat zij gestolen hadden bij de Werf Gusto aan den. Maasdijk. I.lzer en handwagen zijn in beslag ge nomen; de jongens zijn later door hun ouders van het politiebureau afgehaald. Veertigjarig bestaan O.R.K. Veertien dagcD geleden heeft het Harmo nie Gezelschap O.B.K. in het Passage Thea ter Itaar -ïö-javur bestaan herdacht met een receptie en een concert; gisteravond met een concert en de vertooning van een film, waarin muziek en zang een groote plaats innamen. De voorzitter van O.B K., de beer JC. F. van Pelt, sprak in zijn openings woord zijn voldoening er over uit, dat de zaal in tegenstelling met den vo- rigea keer thans zoo goed bezet was. Dank werd gebracht voor het jubileum geschenk van de donateurs, dat op het looneei prijkte, de twee scheltcboomen. Dit weru reeds het vierde zaalconcert, dat O.B K. dit seizoen gaf, legen 3 in den vongen winter. Als het spoedig vrede mocht worden, ziet O.BK. kans het vol gend seizoen zelfs 6 zaalconcerten te gevenl Dat zal door de donateurs op prijs ge steld worden, want men heefl behoefte zoo nu en dan eens uit zijn moeilijkheden en zorgen te worden gehaald. Het concertprogramma bestond hoofdza kelijk uit werken, die O.B K. reeds eerder heeft gespeeld Dat is geen bezwaar, want telkens wordt een werk weer beter uitge voerd, want O.B K. blijft studeeren en compositie" als „Finlandia", van den be roemden Fmschen toondichter Jean Sibe lius, en l'Arfesienne Suite van Bi zet, naar een arrangement van Cliomel, zijn zoo mooi, dat men er niet in slaagt bij een eerste uitvoering eencrzijds alles er „uit te halen" wat er in zit en anderzijds alles volledig in zich op te nemen. Ook de „Klokkenwinkel", een karaktei- stuk, dat bjj een vorige gelegenheid zoo gewaardeerd werd, stond weer op. het pro gram. „O.BK.'s Jubileum Wals 1940", gecom poneerd door het O.B K.-lid, den heer C. de Regt, en aan zijn vercenïgïng opgo-i dragen, kwam daar eveneens op voor.! Het werk werd ditmaal gedirigeerd door don onderdirecteur, den heer Kars. Vóór. den aanvang van de uitvoering heeft de voorzitter den componist hulde ge- bracht voor zijn werk cn de volle zaal onderstreepte met applaus de woorden van waardeermg. De Marset) Finale werd als gewoonlijk gedirigeerd door den onderdirecteur, den heer Kars, en er moest zelfs en toegiftje volgen j Na de pauze werd Je bekende film May-Time vertoond, met Jeanne Macdonnld en Nol"on Edy in de hoofdrollen, die er lustig op los kweelden. Aan den uitgang werd oen schaalcollecie gehouden, om het Damescomité, dat de schcl'eboomen aanschafte, aan het restant j bedrag te helpen, dat nog noodig is om de kosten van het geschenk te dekken. J Een afscheid cn een installatie, De Juliana Kieuterschool hield gister avond onder leiding van ds. C. Vonk in de concistorie van de Julianakerk een bi- j zondere ledenvergadering. Na de opening op de gebruikelijke wijze, bracht de secretaris, de heer J. Punt, het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het aantal leerlingen 80 bedraagt, wat meer is dan het vorig jaar. Dat geen subsidie van gemeentewege wordt verleend, is een te leurstelling. Van 1 November af is een klas ondergebracht in de Oranje Nassau- school aan de F ran po is Haversmidtstraat, zoodat geen gebruik meer gemaakt behoeft te worden ~yan de consistorie van de Chr. Geref. kerk aan de Warande. Uit hel verslag van den penningmeester, den heer G. W. de Lange, bleek, dat tengevolge van de noodzakelijkheid om bum to betalen, ingeteerd is en er een te kort is ontstaan van f 11. De verwachtingen ziin thans hoog gespannen ten aanzien van de resultaten van de pogingen, die een Damescomité zal ondernemen, zooals dit ook reeds in het verleden is geschiedt. De vergadering kreeg een bizond >r ka rakter door het afscheid van het hoofd der Juliana Kleuterschool, mej. J. C. Ver meulen. Ds. Vonk heeft mej. Vermeulen dank gezegd voor den Douwen en toegewijden arbeid gedurende 4 jaren en haar een boek werk aangeboden: Christus brf den uitgang van het leven, door prof. dr. K. Schilder. Me. Vermeulen dankte voor de on dervonden medewerking en zette uiteen, waarom zij het onderwijs verlaat, om in Den Ilaag haar krachten te geven aan do opvoeding van twee kinderen. De opvolgster van mej. Vermeu'en, mej. 1. van Apeldoorn, die reeds 2jaar aan de Juliana Kleuterschool verbonden is, werd geïnstalleerd als hoofd en deze zeide dank voor het vertrouwen en be loofde haar beste krachten te zullen ge ven om bet werk van baar voorgangster voort te zetten. Namens de ouders sprak de heer Ver beek woorden van waardeering jegens mej. Vermeulen en op zijn voorstel werd haar Psalm 134 tocgez.ongen. Morgenochtend nemen de kinderen af scheid van het vertrekkende hoofd. 0 Een herberaad of kiescollege. In een gisteravond gehouden ledenverga dering der Confessioneele vereeniging is een besluit genomen ten opzichte van het vraagstuk Kerkeraad-Kiescollege. Dat be. sluit komt hierop neer, dat het bestuur der vereeniging gaarne bereid is inlichtin gen te geven over wat de verkiezing in 1941 over Kerkeraad of Kiescollege be- teekent, hoewel zij als afdeeling zich ont houdt van partij kiezen noch voor Kerke raad noch voor Kiescollege. Tevens is een comité benoemd, om bij eventueel ontstaan van een Kiescollege, de noodige stappen direct te doen, die zij krachtens haar reglement verplicht is. Bij de bestuursverkiezing is de heer L. C de Houting als penningmeester herkozen. SCHIEDAM. AGENDA. Passage Theater, 8.15 uur. 1. De held van Rekomo. 2. De terugkeer van dr. X. Zondag 3 en Maandag, Dinsdag en Woensdag, 2 uur: volledig pro gram. Monopole Theater, 8.15 uur. 1. 't Zit in de lucht. 2. Revolverspoor. Zon dag en Hemelvaartsdag doorloo- pende voorstelling. Iedere dag (be- lialve Vrijdag) vo'ledig program. 27 Apni. Mnsis Sacrum, 8 uur. Feest avond W.A.H.S.V. 27 April. Tivoli, 8 uur. Feestavond Buurt- vereeniging Lekstraat. 27 April. Voiksgebouw, 8 uur. Feestavond Ned. Vereen, van Fabrieksarbei ders. 27 April. Eendracht, 8 uur. Tooneelvoor- stelling S.T.V. Ontspanning. 27 April. Amstelbrcm, 8 uur. Sluitings- bijeenkomst Alg. Ned. Typografen - Bood. 27 April. R.K. Volksbond. Jaarfeest EHBO. 27 April. Maison Westhuis, 8 uur. H.B.S. Vereen. Onder Ons. Clubavond. 29 April. Corner House, half 9. Vergade ring „Ned. Fabrikaat". 29 April. R.K. Volksbond, 8.15 uur. KJMV. Rede H. de Greeve: Gezin, ar beid, vermaak. 29 April. Vereenigingslokaal, 8 uur. Pro- paganda-avond Vereen. Jong Her vormden. 30 April. Musis Sacrum, 8.15 uur. Concert Toonkunst Syraphonie Orkest rn. m. v. Jet v d. Brink, A. S. H. A. Blaisse, J. Polet en Toonkunst Da meskoor. 30 April. Hotel Beyersbergen, half 9: Alg. Middenstandsvereen. Jaarvergade ring. 30 April Eendracht. Feestavond Prince- vlag r 1 M-i. Passage Theater, 8 uur. 1 Mei bij eenkomst S.D.A P. 4 Mei. Eendracht, 8 uur. Vrenastu feest avond. 13 Mei. Feestterrein, 245 uur. Landdag Kring Cbr Geref Meisjes en Jon- gahngsvereen. Rotterdam en om- stiekem, 16 Mei. Gebouw, Chr. Soc. Belangen, 8 uur. Patrimonium. Notaris A. lioefc: Arbe'osreeht. Rotterdam. 26 Afirl Tivoli Schouwburg, 8.15 uur. De Operette-zangers. De dochter van den tamboermajoor. 26 April. Doelen, 8.15 uur. Toonkunstuit- voering o.l.v. Olto Glastra van Loon. Grosse Messe van Mo/art. 26 April. Groote Schouwburg, 8.15 uur. Vereen. Haagsche Spelers. De Notre Dame van de s'oppen. Bioscopen. Capital. 2.15 u 8.15 u. Geronimo, de ver- delger; Pensioamaat voor lieeren. City. 2.15 u 7 u. 9.30 u. Geronimo, de verdelger. Corso. Van 11 u. af doorl. Wie is de vader. Grand. 2 u. 7 u. 9.15 u. Het privéleven van Elizabeth en Essex. Lnmiére. 2.15 u. matinee; 7 u. 9.15 u, Fr»ens in Nederland. Olympaa. 7 u. 9.15 u. Het legioen der verbannen piloten; Cassidy's be schermelinge. Prinses. 2.15 u. 8.15 u. Kentucky; Da offi- cieele vrouw. Scala. 2 u. 7 u. 9.30 u. 't Zit in de lucht. Studio. 215 u. 7 u. 9.15 u. Verdwenen meisjes. Thalia. 2.15 u. 7 u 9.15 u. Koawe drukte. Nu morgen, den 21 sten dezer, ie Polyantha door Zijne Excellentie den Minister van Staat, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, officieel zal worden geopend, waarbij tegenwoordig zullen zijn verschillende gezanten, en hooggeplaatste personen uit heel het landstaat onze stad een belangrijke gebeurtenis te wachten. Het voorbeeld van het Gemeentebestuur om aan die plechtigheid luister bij te zetten door van de gemeente- gebouwen de vlaggen uit te steken, moge dan,,ook na-' volging vinden bij keel de burgen]-, daarmee toch geeft zij een getuigenis van hare medewerking en instemming en brengt zij openlijk een welverdiende hulde voor wat uit particulier initiatief tot stand gekomen is-, een bloemententoonstelling, die dit jaar de trots van onze stad zal zijn en er het middelpunt zal vormen eener algemeene belangstelling. Met vertrouwen doe ik daartoe een beroep op al de burgers van Schiedam, opdat Zaterdag 't parool voor ieder moge luiden-, „De vlaggen uit, de vlag naar buiter."1 De Burgemeester van Schiedam, VAN HAAREN. Prinses Juliana. II. K. H. Prinses Juliana heelt helen de bestuursvergadering van Let Nederiandsehe Roode Kruis bijgewoond. Museum Boymans. De tentoonstelling van schilderijen, beeld houwwerken, teekeningen en grafiek van Rotterdamsche beeldende kunstenaars, welke morgen door burgemeester mr. P. J. Oud in het Museum Boymans te Rotter dam geopend zal worden, zal 275 werken omvatten, die in 15 zalen ondergebracht wordc-n. Behalve de leden van de twee Rotter damsche kunstenaarsveroenigingen de RoUerdamsche kunstenaars sociëteit en de groep van beeldende kunstenaars R. 33 zijn een aantal niet georganiseerde kun stenaars uitgenoodigd, w.o. Kees van Don gen, H. Chabot, Toon. Kelder, Jungmaim c-n S. Moulijn. Hoog wafer. 26 April 7.34 uur, 19.03 uur. 27 April 8.22 uur, 19.54 uur. Openbaar ministerie en verdedi ging aan het woord. Eisch zes jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Wederom heeft het gerechtshof te Am sterdam een geheele zitting besleed! aaai de strafzaak tegen den arbeid ur H. R. uit Waddipxveea, die er vaal wordt verdacht in den nacht van 4 op 5 October 1938, terwijl hij aan het stroopen. was, opzette lijk op den veldwachter C. van den Hoef te hebben geschoten, waardoor diens rech- ter-hovenarm deels werd verbrijzeld. De rechtbank te Rotterdam had den ver deelde wegens poging tot doodslag tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld en het Hof m Den Haag verhoogde de straf tot tien jaar. De Hooge Raad casseerde het arrest en verwees de zaak echter naar het gerechtshof te Amsterdam, welk college onder presidium van mr. Joh. M. Jolles, een zeer uitvoerig onderzoek instelde. De verdachte, die wordt bijgestaan door mr B. F. J. Simon uit Utrecht, stelt zich op het standpunt, dat hier slechts van een ongeluk kan worden gesproken. Een reflexbeweging, een gevolg van schrik, toen verdachte zich snel omdraaide op het ©ogenblik, dat hij door veldwachter Van den. Hoef werd betrapt en aangeroepen. Een zeer lange rij getuigen, zoowel van de zijde van -het O.M. als door den ver dediger opgeroepen, zijn in de drie vooraf gaande zittingen door het Ainslerdamsche Hof gehoord. Requisitoir. Het woord was kort na de opening der zitting aan den procureur-generaal tor. A. A. L. F. van Dullemen, die zijn requisi toir aanving met een woord van huldte tot den rijksveldwachter, die bij de uitoefening van zijn ambt zoo zwaar werd getroffen. Moge hij zooveel mogelrjk herstellen. Met groote scherpzinnigheid -voert mr. Simon de verdediging aldus het O.M. tot zijn tegenstander maar hij bedenke, dat in dit geval een groote intelligentie wel eens schaadt, temeer wanneer dleze gepaard gaat aan een sterke suggestie, waaraan zelfs een knappe, nuchtere en er varen deskundige als dr. Van Ledden Hul sebosch niet is ontkomen. Ook aan het deskundigen rapport van dr. Beek wensch- te spr geen waarde te hechten. Verdachte en zijn verdediger stellen zich op het standpunt, diat hier slechts van een ongeluk kan worden gesproken. Komende tot de feiten vestigde spr. er in de eerste plaats de aandacht op, dat er een moment geweest is, dat het volle licht uit de lichtbak op d'en veldwachter viel. Met stelligheid verklaart de veldwachter, dat verdachte het geweer aan den schou der bracht, op hem mikte en vuurde. Bij een reflexbeweging zou het schot zijn afgegaan en... de hagel zou in den grond terecht zijn gekomen. Verd. immers liep met den loop naar beneden gericht. Maar er zijn nog veel meer bewijzen voor de opzet: zijn leugenachtige verkla ringen, zijn vlucht, zijn opdracht aan den lichtbak-drager om zijn mond te houden. Hiei moet, concludeerde het O.M., ge spreken worden van poging tot doodslag en niet van poging tot zware mishandeling. Ik moet toegeven, dat de inlichtingen over verd. over het algemeen gunstig wa ren. hij had zich volkomen gerecJasseerd. Spr. vorderde wegens poging tot dood sla? een gevangenisstraf voor den ♦iju van zes jaar met aftrek van de preventieve hechtenis en met bevel tot vernietiging van hel geweer. Op formeele gronden vroeg spr vernie tiging van het vonnis der rechtbank. Het pleidooi. Na een requisitoir van ruim anderhalf uur was onmiddellijk het woord aan den verdediger, mr. B. F. J. Simon, die zijn zeer uitvoerig en tot in bizonderheden doordringende pleidooi aanving met een inleiding, waarin, hij hulde bracht, zoowel aan het gerechtshof, als aan den procu reur-generaal, voor zijn sportieve en loyale lioudmg. Van meet af aan ben ik er van over tuigd geweest, en ik ben dat nog, aldus n.l, dat aeze man zal worden vrijgespro ken. Kort behandelde pl. de voorgeschie lenis van deze geruchtmakende zaak Da! verd en zijn haas als stroopers bekend stonden, is onjuist. De politie kwam bij den haas van R. terecht, omdat men heel eenvoudig een onderzoek instelde bij alle personen met een vergunning om een vuurwapen in huis1 te hehben. - Aan bet onderzool, mankeerde z..,o tiet een en ander. Pas voor dit gerechtshof hebben we gehoord, wat soort hagéï de wonde veroorzaakte. Vervolgens bespreekt mx. Simon de ge beurtenissen in het holst van den Octobër- nacht 1938. Het staat vast, dat de twee mannen pas na twee uur 's nachts v an huis zijn vertrokken. Het was zeer don ker en slecht weer: echt stroopers wee r. Uitgesloten is het dan ook, dat van den Hoef, de veldwachter, nog heeft waarge nomen, wat - hij zegt te hebben gezien. Proeven hebben dit bewezen. JCHIEDAM G e boren: 23 April: Leonarda, d. van C. J. J. de Vries en J. M. de Koning, Parallelweg 158. I 24 April: Mia Patricia, d. van J. A. Meijer en E. M. F. Segaar, Dtr. Nodet- straat 1. Een als levenlocr aangegeven kind van H. W. Boele en M. M. Karaten, Nassaulaan 75. 25 April: Willem Arinus, z. van VV. A. v. d. Most en A. J. Bras, Boerhavelaan 1. Ondertrouwd: 25 April: S. Klein, 23 jaar en A. Noten boom, 22 jaar. E. Allen, 28 jaar en M. J. Stol te, 21 jaar. C. Batenburg, 23 jaar en H. A. C. Geurtsen, 26 jaar. A. Bart, 28 jaar en W. E. Monttjn, 24 jaar. J. Padmos, 26 jaar en K. K. Hoog stad, 24 jaar. L. de Ronde, 32 jam en L. Rreft, 24 jaar. K. Sterrenburg, 30 jaar ei. P. Verlinde, 26 jaar. J. R. Heu- kels, 22 jaar en D. de Vreugd, 20 jaa". J, Zagwijn, 20 jaar en M. G. II. Schrcu.- der, 20 jaar. P. M. F. Bijok, 42 jaar en K. L. M Dieters, 42 jaar. A. Post, 19 jaar on W. Dekker, 16 jaar. J. Th. C. Welsing, 30 jaar en M. W. M. Maas kant 28 jaar. J. IL van den Berg, 24 jaar en E. J. M. van As, 23 jaar. D. Kers, 21 jaar en E. E. Vermeer, 20 jaar. J. v. d. Kooi], 30 jaar en A. D. van der Burgli, 27 jaar. 1 Gehuwd: 25 April: T. J. van Minnen, 20"jaar en J. A. van Pelt, 18 jaar. W. van Pelt, 22 jaar en A. L. Th, Gundiach, 19 jaar. P. J. Janse, 26 jaar en H. C. M. Maag denberg, 23 jaar. J. G. Kap, 27 jaar en A. Rnos, 20 jaar. J. Oostbaan, 26 jaar en K. van Putten, 22 jaar. - A. P. Re- uiers, ?7 jaar en C. M. Bots, 36 jaar. J. E. Malta, 24 jaar en G. P. L. van G er ven, 26 jaar. P. W. M. Antomssen, 21 jaar en G. Koole, 17 jaar. Overleden: 24 April: P. J. van Dijike, 5 jaar, Dr. Noletstraat 1. Jly' ■v^jr 1&U AA \t '•'-Ja*' tab''** s z yCsj* tf,fig-l b.f t. -Wf i

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2