BRITTEN TREMEN TERUG BIJ DOMBAAS Duitschers in moeilijkheden bij Boeros en Steinkjer KOOLHOVEN EERSTE BLAD W. A. VERWAYEN VLIEGTUIGM.V. DE „POLYANTHA" GEOPEND Zaterdag 27 April; 1940 Sproeten komen vroeg 93ste laargang. No. 22463 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLED WON1NG-1NRIÊHT1NG Duitschers teruggetrokken uit Roeros? Britsche luchtaanvallen het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol Bij alle Drogisten Verklaring van Von Ribbentrop Over de politieke situatie Bij operaties bij Steinkjer en bij Narvik Engelschen trekken terug bij Dombaas Van het Westfront De Engelsche pers over den strijd in Noorwegen STADSNIEUWS De commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland, Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, hïjscht de Vaderlandsciie driekleur Een bijzondere gebeurtenis voor Schiedam en voor ons land Dose eraraat rersdignt dsgelflkB, met uit- sondering Tan Zon- en Eeeetdsgen.:' Prijs per kwartaal f 2.franco per post f 2.50. Prijs per week: 16 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenties voor hot eerstvolgend nam-y mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 'a Zaterdags vóór t> uur. Ben bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. PrQs dor Advertentiën: van 1—5 regels 165; tedere regel meer f 0.30; in het Zaterdagnummer 15 regels f180, iedere regel meec f 0.35. Reclames fa75 per regel. Incassokosteo5 ets.; postkwltantiealöcts. Tarieven van advertentiën bij abonnement rijn aan het Bureau verkrijgbaar. /.Dageiyks wo-den tegen vooruitbetaling Kleino Advertentiën opgenomen 10.50 -t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m.-25 woorden. Elk woord meer 6 cent tot een maximum van 30 woorden. 'e WoensdagBKleine Advertentiën tot 25 woor den f 0^5, mlta vó6r Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën i 1.00, Indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Voor het b e t e r e behangwerk. Voor Gordijnen, Karpetten, Bedden, Meubelen, enz. HOOGSTRAAT 186-184, (EIEF. 5758? De correspondent van Aftonbladet meld de, dat de Djuitschers zich hebben terugge trokken ,u|it Roeros in het Oesterdal naar Tynset, op 50 k.m. ten Zuiden van Roe- TOp tegenover den on verwachten Noor- óchen tegenstand. De correspondent ver- Haart, dat hij. dit bericht heeft ontvangen. Xjain de Noorsohe militaire bevelvoering. De Duitsche terugtocht, zoo zegt hij, is gisteravond om 21 uur begonnen. Na den terugtocht der strijdkrachten van liet Duitsche zuide.lijke leger uit Roeros, 300 meldt de correspondent van Aftonbla det nader, werd er fel gestreden te Tolga, halverwege Toen sett (niet Tynset, zooals eerst was geschreven) en Roeros, de Duit schers leden zware verliezen, maar worder versterkt door troepen, die optrokken door het Reandal. Gistermorgen heerschte er een groote Duitsche activiteit in de lucht in het Oes- terdaJ. Waarschijnlijk vervoerden de vlieg tuigein versterkingen uit Oslo. Verklaard wordt, dat de Duitschers gisleren Roeros binnentrokken, hun voorhoede bestond uit vier pantserwagens. Toen verdere troepen arriveerden leek de positie der Noorsclie troepen ten Noordon der stad ernstig be dreigd. ',..j Plotseling zag men dat de Duitschers terugtrokken. Laat in den avond trokken zij door Os, een dorp oven ten Zuiden van Roeros, en gistermorgen vroeg waren ziijl in fTolga. Bij liet vorderen'van den dag rukten zij dn Zuidelijke richting op tot Toensctt toe. Ofschoon de correspondent van Aftonbladet meldt, dat de Duitsche te rugtocht veroorzaakt werd door den onver- Wachten tegenstand der Noorsclie troepen, kaïi het ook zijn, dat de Duitsche terugtocht te weeg werd gebracht doordat de Duit schers begrepen, dat zij hun linies té ver hadden gerekt en dat zij op versterkingen moeten wachten met het oog op de aanwe zigheid van geallieerde strijdkrachten te Stoeren, het knooppunt, dat het doel van den gelieelen Duitschen opmarsch naar het Noorden, inderdaad blijkt hét voornaamste doel van den geheelén Duitschen opmarsch naar het Noorden uit hét gebied van Oslo thans Stoeren te zijn. Het bericht van een tweeden Duitschen tegenslajg is ie Stockholm gisteravond ge publiceerd, nu in den sector van Steinkjer, ten Noordoosten van Drontheim, zoo schrijft de correspondent van Aiïéh'anda aan de Noorsche grens, zijn de Duitsche pogin gen om door de geallieerde stellingen heen te breken herhaaldelijk^ met zware verlie zen afgeslagen, gelijk wordt medegedeeld door het geallieerde hoofdkwartier te velde; Na twee dagen vechten, aldus de genoemde correspondent, lijkt de vóórnaamste voop uitgeschoven linie der geallieerden ondui delijk te aijn. De Duitsche activiteit in de luchjt is in dit gebied, naar gemeld wordt, minder geworden in verband mét hét aan land zetten van geallieerd luchtafwéerg© schut en van gevechtsvliegtuigen. De cor respondent voegt hieraan toe, dat ofschoon de geallieerde gevechtsvliegtuigen nog! niet zjjjh gezien op de hoofdwegen, die uit Namsos komen, waar de Rritsche en Fran- sche troepen aan land worden gezet, toch vestigd is, dat de Britsche toestellen Duit sche bombardementsvliegtuigen hébben neergehaald boven Snasa, iets meer dan 50 K.M. ten Noordoosten van Steinkjer. Activiteit van Britsche vliegers ten Oosten van Bergen. Van gezaghebbende zijdie wordt te Lon don vernomen, dat'Britsche vliegers een aanval liebben ondernomen op voorraadi- schepen in dé Hardanger- en Granvin fjor den, op 50 mijlen ten Oosten van Bergen gelegen. Bristol bommenwerpers hebben een bom binnen eén afstand van tien meter van dén boeg van een Duitsch voorraadscJiip laten vallen. Ook hebben vliegers een voorraadschip wan 2000 ton en een militair kampement te Uivik aangevallen. Twee vliegtuigen meiddén, dat liet voorraadschip na den. val op het kampement ook een succes was geweest. .z Een Blenheim bommenwerper had een opwindend" gevecht met twee'. Dornier 18 vliegbooten. Een werd boven water neer geschoten.. De strijd'met dé.,tweede vlieg- boot werd' voortgezet totdat de bestuurder gewond was in het gezicht en -aan de. rechterhand1. Pas toen keerdé hij terug. Gisteravond hebben dé Britsche. bommen werpers opnieuw het vliegveld van Sta- vanger en dé in dé nabijheid gelegen basis van watervliegtuigen aangevallen. Voorts olietanks en een raffinaderij'op. enkele mij len ten Noorden van Moss én een v'ooar: raadscliip voor. bommenwerpers in een Golf bij Stavanger. Bij den aanval op. de basis van watervliegtuigen werd' gebruik gé- maakt van brandbommen en van zeer ex plosieve bommen. Men beeft gezien, dat verscheiden brandén uitbraken. Vier vijandelijke schepen van ongeveer 4500 ton elk, werden bij ..Stavanger aan gevallen met brandbommen. Ook werd' uit machinegeweren geschoten. Tegelijkertijd hebben andere vliegtuigen tien groote voor raadschepen in de Oslo-fjord gebombar deerd). Men gelooft, dat een rechts Ireek- sche treffer werd geplaatst op een voor raadschip van. 5000 ton, terwijl .andere schepen ernstig beschadigd kunnen' zijn Verderop in dé Oslofjord werden drie aan vallen ondernomen, ieder van ongeveer twintig minuten, op de olieraffinaderij te Vallo. De raffinaderij geraakte door een rechtstreekschen treffer in brand. Men heeft gezien, dat bij het gebouw staande olietanks in brand' stonden. Een vlieger heeft gerapporteerd', dat het gebeele ter rein door dé vlammen fel verlicht werd toen hét laatste vliegtrok vertrok. NEDERLANDSCH FABRIKAAT aanval slagzijde maakte én dat de aan- ning organiseerden. De rijksminister van buiteiilandsclie zaken, Von Ribbentrop, zal hedenmid dag om half drie, in bijzijn van bet diplomatieke corps, alsmede de Duit sche en de buitenlandselie pers, een verklaring afleggen over den politieken. toestand. De redevoering zal door alle Duit sche radiozenders worden verspreid. Te Stockholm ontvangen berichten over de operaties in het gebied van Steinkjer, verklaren, dat botsingen voorgekomen zijn tusschen de geallieerde strijdkrachten en Duitsche stoottroepen op een plaats even buiten Steinkjer. De weg van Namsos naar de Zweedsche grens is nog open. Duizend Duitschers, zoo Wordt verder gemeld, zijn van de stad Narvik geïsoleerd. Men raamt hier, dat ongeveer 3000 man Duitsche troe pen dagelijks; van Deensche bases naar Noorwegen worden vervoerd. Zij reizen door de lucht of over zee en worden hoofdzakelijk in het gebied van Oslo aan land gezet. Men zegt, dat speciale kleine schepen gebruikt worden voor bet trans pórt over zee. „Aftonbladet" meldt, dat gisteren aan de' Zweedsche grens kanonvuur geboord werd uit do richting Narvik. Men gelooft, dat het afkomstig was van de Britsche oorlogsschepen, die de Dulls'clic stellingen beschoten. Het weer is beter geworden en men verwacht beslissende operaties, daar de omsingeling van Narvik door «geallieer den, naar thans gemeld 'wordt; voltooid Is. D(e Britscho scheepskanonnen, zoo ver volgt genoemd blad, zouden gemakkelijk Narvik in puiin Icuhnen schieten, maar liet lot van de 5000 burgers in de. stad sluit zulk een actie uit. Oiuler de 600 Noorsche vluchtelingen, dié de Zweedsche grens zijn Overgekomenbevond "zich de zoon van den Noorschen minis ter-president. Dé vluchtelingen werden ontvangendoorde Zweedsche 'autoriteiten dié in samenwer king met het Roode Kruis de hulpverlée- Twec Duitsche patrouille vaartuigen in den grond geboord- In een gezaghebbende, nredédeeling te Darijs 'wordt beleend gemahkt, dat twee Duitsche patrófuillevaartuigén tot zinkeu zijn gebracht door een Fransclien tornedo- bóótjager tijdens een palróniUetochtj die den géheélen nacht duurde^ ih hetSkager- rak. De verklaring voegt hieraan toe, dat lichte Fransclie eenheden Samenwerkten met dé Engelsch© vloot, die' het Skager- rak bewaakt Die vijandelijke patróuille- schepen, die) tot zinkon weiden gebracht, waren ..snélle vaartuigen, gewaptend met geschut, torpedoiariceerbuizen en installa ties vóór-het werpen van dieptebommen. Drie en twintig Duitsche oor- logseorrespondcnten gedood. Naar de Öeutsóh Presse mededeelt zijn sedert het begin .van den oorlog 23 Duit sche oorlogscorrespondenten aan liet front gevallen. Het Britscho departementvan oorlog heeft een communiqué uitgegeven van den volgenden inhoudt De geallieerde troepen in Zujd-Noorwegeri zijn zwaar aangevallen ten Zuiden va:n Dombaas door sterke vijandelijke iroe pen, die gesteund werden, door mid delzwaar geschut, gewapende gevechts -voertuigen en laag vlieg<^d«''v-pliegtuigen: Beperk/e terugtrekkingen zijnp.nocdzakelijt geweest. In. het gebied ten Noorde.i- van Steinkjer zijn gerechten gelevérd. Patrouil les zijn echter actief geweest. Er is niets te melden uit het gebied van Narvik. Dnilsclic aanvallen bij Sleink- jer afgeslagen. In Stockholm ontvangen inlichtingen too nen aan, dat de Duitschers lievige aan vallen hebben ondernomen op de s' Mitogen der geallieerden bij Steinkjer. Allo aan vallen werden met succes afgeslagen. Het Fransclie avondtegerbericht vermeldt: Opmerkelijke activiteit der weuerzijdsche artillerie en, patrouilles. De vijand lieeft een overval uitgevoerd op een onzer pos ten, welke na oen levendig gevecht ten slotte in. onze banden bleef. De aanvallen op het vliegveld van Aalborg. - In den nacht van 25 op 26 April, zijn, volgens bet D.N.B'.j twee vijandelijke ge vechtstoestellen van het type Whitworth- Whïtley verschenen bij het door de Duit- schêrs bezette vliegveld van Aalborg. De beide toestellen 'werden zoo snel door het Duitsche luchtafweergeschut onder vuur ge nomen, dat zij geen bommen konden neer werpen. Een der .Loesteljenj kreeg, nadat het in de bundels der zoeklichten was ge komen, een voltreffer en stortte neer. De inzittenden zijn met parachutes omlaag ge sprongen. Het tweede vliegtuig verdween in Westelijke richting. Het ontbreekt liet Britsche publiek niet aan waarschuwingen legen., te groot opti misme wat dé vorderingen van de cam pagne in Noorwegen betreft. De. militaire oorrespondenten dér, bladen,.analyseeren de situatie in realistische bewoordingen. De Evening News uit dé klacht, dat dé regee ring het publiek tot dusver niet ten volle In vertrouwen genomen heeft, dóch dé Duitsche invasie heeft voorgesteld als iets1 dat bijna in het voordeel van Engeland was. Zoolang geen noodviiegveldén zijn ingericht achter dé Britsche linies en zoo lang géén Britsche gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers van. Noorschen ""bodem af opereeren, zal het een gevaarlijke illusie zijn te dénken aan een gemakkelijke of zelfs succesvolle campagne. Evenmin zullen wij iets van beteekenis kunnen bereiken, zoolang wij niet eén of twee voorname liavens heroveren. De Eve ning Standard merkt op, f dé Duitsche troe pen hebben.' nog steeds het voordeel van het feit, dat zij hét initiatief genomen héb ben. Laat otas een goed begrip houdén van de moeilijkheden in dé Noorsche campagne. (Vervolg pagina 2, le Blad). Jhr. mr. dr. H. A. van Ka.rncbefk, Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, die hedenmorgen de „Polvantlia" opende. De nationale vollegronds-bloeméntén. toonstelling „Polyanlha" 1940, wél ke 'gedurende dezen zomer in het Volkspark gehouden zal worden, is he denmorgen officieel geopend door den commissaris der Koningin in de provin- cie Zuid.Holland, jhr.' mr. dr. H. A. van Karnebeek. Schiedam had zich voor deze plechtig, beid feestelijk opgemaakt. Van dé openbare gebouwen en van vele particuliere wonin gen Woeien de vlaggen en langs de wegen, welke naar. het terrein voeren, hadden zich vele belangstellenden opgesteld.. - Voor de ol'ficieele opening bestond van de, zijde der genoodigden eveneens groote belangstelling. Auto's reden af en aan voor den ingang der tentoonstelling in de Pen ninglaan en een schare van autoriteiten en bekende persoonlijkheden uit de tuin. bouwwereld verzamelde zich tegen elf uur op het terras van liet eerste hoofdterrein, direct achter den ingang. Tot de aanwezigen behoorden Z.Exc. Leon G. Nemry, ge-zant van België te 's-Graven-liage; de burgemeesters uit de omliggende gemeenten, de vier wethou ders van Schiedam en verscheidene raads ledende leden van het eere-comité de heeren P. de Bruin, ds. P. 'Bokrna, deken A. J. C. Schraag, mr. dr. L. N. Deckers, voorzitter A.N.V.V.; ir. N. van - Poeieren, hoofd Plantenziektekundigen dienst. F. V. Palstar, Naaldwijk; P. Vis, Waterin gen; dr. A. J. Verhage, Haarlem; II. J. Voom, Haaiiem; Edo Bergsma, oud-voorzit ter A.N.W.B.; C. W. van Bergen Wal raven Sr. A. de Groot;; en voorts o.a. do heeren ing. W. A. Hoek, Arn. Zoet mulder, hoofden van gemeentediensten, enz Tegen elf uur arriveerde de commissaris der Koningin, jhr. mr. dr» H. A. van Karnebeek, die aan den ingang van de „Polyanlha" werd ontvangen door den bur gemeester van Schiedam, mr. dr. F. L. J. van Ilaaren en den voorzitter van het tea- toonstellingscomité, mr. H. A. M. Roelanls. Na de begroeting begaf het gezelschap zieli eveneens naar het terras waar mr. R 0 e 1 a n t s het woord nam voor het uiL spreken van een welkomstrede. Rede van mr. H. A. M. Roelanls. Het is mij een groote eer en een bizonder genoegen U allen namens het uitvoerend Comité op deze plaats het welkom te mogen toeroepen, in het bizonder tot onze ecre-yoorzitters, U Excellentie van Karne beek- en Excellentie de Nemry, die aan dit voor Schiedam groote evenement specia- len luister hebt willen bijzetten. ik mag het weleen - voor onze stad groot evenement noemen. .Schiedam werd in vroeger jaren en ik moet zeggen dat dit niet geheel ten onrechte 'was weinig anders genoemd dan in combinatie- met het epitheton „zwart" en dat is maar nu volkomen ten onrechte tot op oen huidigen dag zoo gebleven. Waaróm eigenlijk? Omdat men te Schiedam, hoe centraal het ook gelegen is en hoe gemakkelijk te bereiken, niet toevallig komt: het heeft nagenoc-g geen doorgaand verkeer, dat door het zoo vriendelijke Westelijk deel komt en is vanuit den trein nog even zwart als vroeger. Om nu de Nederlandsche bevolking ik neem het nu ineens maar zoo ruim mogelijk wél een aanleiding te geven om Schiedam met haar huidig zoo aan trekkelijk uiterlijk, eens, als hot gaat meer malen te bezoeken, kijk, dat is feitelijk het uitgangspunt' geweest van onze plan nen, 0111 hier iets te organisecren wat als een krachlige magneet zou trekken. Het was niet moeilijk om aan die plan nen vorm te geven. Het wel in lijn mooie, maar toch als hét ware half afgewerkte Volkspark, onderdeel van het bekende Ster- jebosoh, een geliefkoosde wandelplaats voor 'Schiedam en ""-óók - voor-vWest-Rotterdam, vroeg als het ware om een opfrisschértje." Toen dus de plannen er waren, was fei telijk ooi: beslist, om hier een bloemen tentoonstelling aan te richten en één van Mr. H. A. M. Roelants, voorzitter van het Stichtings Comité „Polyanlha". Mr. dr. F. L. J. van Haaren, burgemeester van Schiedam én voorzitter van bet cére-oomité „Polyanlha". voor Nederland bijna eigen karakter.-; Wij kénnen de weelderige Primavera, later ge volgd door Flora Boskoop, door dé Hof-; stadbloem en nu ook Amste.'flora, doch' daar was een overweldigende bloemenweel de, in een groote hal korts tijd bijeenge bracht, de kern; wij zoeken het, -evenals in 1935 Je bekende, mooie Flora te Heem stede, in hoofdzaak builen, doch over een veel langer tijdsverloop, in een wellicht nóg mooier entourage, en natuurlijk, door. den langen duur der tentoonstelling, in nog grootere variatie. Waarmee ik mij na tuurlijk mét aan een kwalitatieve vergéHj'-l king met de meer dan schitterende Flora- bedeel te wagen. Met énergie is aan het werk gegaan, waarbij ons groote moeilijkheden niet zijn bespaard geblevenik zal hierover niet verder uitweiden, alleen dit memoreeréa, dat bij het uitbreken van den Wereldoor log dé fundamenten onzer plannen het wel even zwaar le verduren hebben gé- - had. Doch ons Comité was in zijn ver gadering van enkele weken later unaniem van meening, dat, alhoewel het'risico vani de onderneming veel gro-oter was gewor- den, ook dé kansen zooveel beter leken, omdat bij voortduren van den oorlog in dén zomer van 1940 onze bevolking bij, aanzienlijk minder aanbod, meer behoefte zou hebben aan gepaste verstrooiing, ter- wijt ook dé werkgelegenheid! ér direct oil! (Vervolg Stadsnieuws, pagina 2, le blad).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1