SPELLINGVRAAGSTUK TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Eerste Kamer Hervormingen van onderwijs hebben langen tijd van assimilatie noodig. Subsidieering van orkesten fA Overleg met België BINNENLAND Amerikaansche belangstelling voor ir. Mussert De werkloosheid Militaire Willemsorde 125 jaar P5 Viering 600-jarig bestaan De Maastunnelbouw Omliggende Gemeenten Rechtszaken De Eerste Kamer heeft gistermiddag de begiootiug van. onderwijs, kunsten en we tenschappen voor 1940 zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat minister B o 1- kestein do" sprekers, die Vrijdag het woord hadden gevoerd, had beantwoord. De minister ving zijn rede aan met en kele noorden van dank aan den voorzitter, voor de vriendelijke woorden van welkom, die deze Vrijdag gesproken had. De mi nister wees er op, dat verscheidene onder wijs verbeteringen met zonder groote uit gaven te verkrijgen zijn en dat het defen sieve vermogen van de economische kracht van ons land thans voor alles gaat en zware offers eischt. In die offers moet het onderwijs deelen, doch men bedenke, dat de verdediging van de zelfstandigheid van ons land mede is verdediging van ons onderwijs. Voorts wees de minister er op, dat ons onderwijs nog steeds op hoog peil staat. liet zou onjuist handelen zijn, her vormingen voor te stellen, waarvan men weet, dat zij geen weerklank zullen vinden bij het onderwijzend personeel. Voor derge lijke hervormingen is een lange tijd van assimilatie noodig. Ook de heer Bolkestem zeide den lang zame» gang van het spellingontwerp te be treuren, doch betoogde, dat de te volgen weg, mede door het overleg met de over- zeesche gebied sdcelen, wel ingewikkeld moest worden. Naar contact met België zal gestreeld worden, aldus de minister, die de berichten bevestigde, dat hij deze week bij gelegenheid van de opening van een tentoonstelling van moderne Neder land «che kunst te Brussel, een bespreking zal hebben met zijn Belgischen ambtge noot over het spellingvraagstuk Wat de onderwijsvernieuwing betreft, "zeide de mi nister, dat hierbij de hulp noodig is van buiten de school staande wetenschappelijke paeongogen en psychologen. Verscheidene onderwerpen wenschte de minister voorts nit te stellen tot de behandeling van het ontwerp regeling van het voorbereidend hooger en het algemeen vormend middel baar onderwijs. Wat het verschil in be handeling tusschen de economische hooge- school te Rotterdam en de r.-k economi sche hoogeschool te Tilburg betreft, ten aanzien van de subsidieering, - verklaarde de heer Bolkestein, dat het hier geen pxin- cipteele kwestie betrof, doch dat de Til- burgsche hoogeschool ïs opgericht zonder toczeggmg van subsidie. Van de instelling :vam eenistaatseommis- sie voor de subsidieering van het bizonder höoger onderwijs zeide de minister niet veel te verwachten, weshalve zij buiten beschouwing kan blijven. Met den Waarborg van een minimum aantal college uren voor hizondere hoog leeraren verklaarde de minister zich ac eoord. De minister betoogd voorts, in ant woord op den heer De Jong, dat het onder wijs eischt, dut de directeur van een groote ambachtsschool met tevens raadslid zij. Zonder ontheffing mag een dergelijke betrekking door personeel van het nijver heidsonderwijs niet aanvaard worden. Wat de leerlingenschaal betreft, zeide de minister, dat de regeering is opgetreden met het verlangen om hierin verbetering te brengen. De oorlog deed dit voornemen uitstellen, doeli de minister hoopt nog al tijd iets te bereiken. Het medetellen van den tijd, als zelfstandige kweekeling met akte doorgebracht, hij de berekening van het aantal dienstjaren voor het pensioen noemde de minister pTactisch onmogelijk wel zou pensionneering op lateien leeftijd ■mogelijk zijn. De adviescommissie voor do zaken van muziek is georganiseerd en zal dezer dagen worden geïnstalleerd. Een van haar eerste taken zal zijn het bestndeerem van de subsidieering van orkesten. Hierbij zal zeker bet Rotterdamsche Phil- harmonisch Orkest niet worden vergeten Het rapport over het godsdienstonderwijs van een der groote partijen is naar den onderwijsraad gezonden om advies. In de moraal van het christendom zeide minister Bolkestein de eenige rem te zien in deze verwarde wereld. In zijn rede bij de behandeling van de onderwijsbegrooing in de Eerste Kamer heeft minister Bolkenstein gistermiddag verklaard1, dat liij deze week hij gelegenheid van de ope ning van de tentoonstelling van mo derne Nederlandsehe kunst te Brus sel, een onderhoud! zal hebben met zijn Belgischen ambtgenoot betref fende het vraagstuk van die schrijf wijze der Nederlandsehe taal. Na repliek van den heer De Jong (r.k.) werd de begroohng zonder stemming aan vaard. Evenzoo werd aangenomen, nadat de heer Wo 11 jer J(a,r.) het woord had gevoerd, het wetsontwerp tijdelijk afwijking van enkele bepalingen der hooger onder wijswet. Zonder debat en zonder hoofdelijke stem ming werd aanvaard een lange reeks wets ontwerpen, w.o. enkele naturalisatie ontwer pen en de ontwerpen herziening van de wet, houdend© instelling van de militaire Willems-orde en wijziging en verhoogmg van de begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschappen voor 1939 (uitgaven ten behoeve van de kunstbescherming tegel oorlogsgevaren). Oud-minister dr. H, Colijn verlaat het pa leis Noordeinde in Den Haag na de ont vangst van de ridders der Militaire Wil lemsorde door H.M. de Koningin. Interview over de radio. Voer het Columbia Rioadcastmg System heeft mej. Marvin Breckinridge een vraag gesprek met den leider der N.S B, ir Mus sert, uitgezonden, Jlet Handelsblad weet over dit gesprek het volgende te melden: Na een inleiding over den persoon van den geïnterviewde en over de N.S B zeide spreekster, dat ir Mussert haar verklaar de- „Ik heb flen groots feu eerbied voor Mussolini en Hitier; zij zijn de bouwers van het nieuwe Europa". V Me]- Breckinridgevroeg; j,jlnkjgeval-.jvari èeri mögèlijken aanval van Düitschiand óp Nedeiland, zouden de Nederlandsehe nazi's dan Duitsche hulp gebruiken om hun doel stellingen in Nederland te bereiken, of zouden zij voor hun Konmgm i echten9 Toen ik aldus mej. Breckinridge deze vraag den leider stelde, antwoordde hij, dat sinds nazi's met meer werd toe gestaan lcgcr-offieieien ie zijn, zij (de nazi's), absoluut mets anders zouden doen dan zóó te gaan zitten, zeide lnj, terwijl hij zijn armen over de borst kruiste en in zijn stoel achterover leunde Mussert zeide verder, dat vele N.S B -ers hun lidmaatschap geheim houden; zoo doende wordt het totale aantal niet be kend gemaakt, maar de heer Mussert zegt dat het aantal ingeschrevenen lusschende 30 en 40 "duizend bedraagt. En hij ont kent het in ruimen kring aangenomen feit, dat hij geld uit Düitschiand ontvangt, of dat' dit vóór den oorlog het geval was, en zegt, dat hij al het geld uit Neder land krijgt. Voorts zeide de geïnterviewde nog, dat hij het eens is met Mussolini, dat het grootste deel der Joden gedeporteerd moet worden. Daartoe heeft hij een schema uit gewerkt voor een Joodsche nederzetting in G ui an a op de kust van Zuid-Amenka. Mussert vatte ten slotte zijn programma in de volgende woorden samen„Ik vecht er voor, dat er, als Düitschiand wint, een sterk, onafhankelijk Nederlandsch volk zal zijn, met Oost-Indië. Als Engeland wint zullen andere menschen te beslissen heb ben, want dan heb ik afgedaan." DER DINSDAG, 30 April 1940 No. 22463 In de week van 8 tot cn met 13 April 1940. öp 13 April waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 293.119 werkzoekenden (226 309 mannen en 12.810 vrouwen). Hiervan waren 169.309 (161.085 man nen en 8224 vroüwen) werkloos en'waren 54.286 personen geplaatst hij werkverrui mingen Blijkbaar waren er dus 15 524 personen als werkzoekenden ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch an der werk zochten. In de week van 8 tot en met 13 April 1940 waren bij gesubsidieerde vereenigin- gen met werkloozenkas aangesloten 598 881 personen, waaronder 75 261 landarbeiders. Van de 523.620 verzekerden, bulten de landarbeiders, was het werkloosheidsper centage 16.6 (in de vorige verslagweek van 25 tot en met 30 Maart 1940 was dit percentage 18.0). Van de 598.881 verzekerden, met inbe grip van de landarbeiders, was Bet werk loosheidspercentage 10.0. (vorige verslag week 17.9). Hel tijdvak, waarover de werkloosheid, die m den winter altijd een hoogtepunt bereikt, hoog bleef, was dezen winter van buitengewoon langen duur. Als reactie daarop vertoont zij sinds eind Februari een groote daling van $7.1 procent tot 18.0 op het einde van Maart (thans ver der gedaald tot 16.0 procent). H. M. de Koningin ontvangt de ridders ten paleize. Ter gelegenheid van het 125 jarig bestaan van de Militaire Willems-orde, heeft HM de Koningin, grootoi&eMerosse lan de on.'e, de ridders in Nederland gistermiddag om half vijf op het paleis Noordeinde ontvan gen en hiermede is de herdenking van deze belangrijke gebeurtenis begonnen. Er zijn in Nederland 221 ridders in de Militaire Willemsorde, van wie er 108 offi cier en 113 beneden den-, rang \an officier zijn. In Neder!andsch-Indie telt de orde 140 leden, samengesteld uit 13 olficieron ei 127 beneden dien rang. Ongeveer 20O ridders begaven zich gister middag naar het paleis Koordeinde-, De offi cieren-ridder kwamen op «jagen gelegenheid aan, 'de "overig© kwamen in autobussen, die de gemeente 's Gravenhage gedurende deze dagen te hunner beschikking heeft gesteld De heer Vaii Geen heeft namens de ud ders het woord gevoerd en aan de Koningin eerbiedigen dank betuigd voor het "feit, 'dat Hare Majesteit, in haar hoedanigheid \an grootmeesteresse-van de Militaire Wil lemsorde, de samenkomst van de ridders heeft willen bekronen door hun herdenking 111 te zetten met het in ontvangst nemen van hun gevoelens van trouw en ver knochtheid. Tenslotte bood baron Van Geen de Ko ningin aan een exemplaar van het in op dracht en op kosten der' regeering samen gestelde g-edenkboek der M W. O., dat zoovel aan alle ridders in Newiland als in Nederland overzee wordt aangeboden. Het gedenkboek der M. W. O. Dit gedenkboek is samengesteld, door den heer G C. E. Koffler, secretaris ter kanselarij van de Nederlandsehe orden Ba ron Van Geen schreef er een oorwoord in. Het hoek bevat de namen van alle ridders, sinds de instelling der orde, m totaal 5874. Verder is in het gedenkboek opge nomen een korte voorgeschiedenis van c1© stichting liet bevat portee.*©! van dc drie grootmeesters, Koning Willem I, Koning Willem U en Koning Wilt-em 111 en van dc tegenwoordige grootmeesteres:-© 11 M. de Koningin. Ook vindt men. er afbeeldingen van de drie gedecoreerde vaa.rn'e's, foto's van de Nederlandsehe gropLknüsen met ge kt éraaD-Van Ueirtz als Taaiste e T van de kanseliers Andere geschenken Nadat baron Van Geen het gedenkboek had aangeboden zijn aan de Koningin nog drie andere boeken aangeboden. Ee com mandeur der M W Ocep luiteiant gene raal Swart en de heer J. Jongman, \oor- zitter van den bond van ridders M W. O beneden den rang van officier hebben een boek aangeboaei, bevattende de dagorders met betrekking tot de M. W. verder boden de gep. Im'e lant-generaal R, ten Seldom en de gep generaal majoor P. D. A. Fiankamp, beiden van het K N L twee albums aan, lievattende de portret ei van de officieren-ridder M. W. O. Rede van H. M. de Koningin. Na aanbieding van deze werken heeft H. M de Koningin de ridders toegesproken. Hare Maejsteit sprak als volgt: Op den dag, waarop vóór 125 jaar de Militaire Willemsorde werd ingesteld door Neeiland's eersten koning, gevoel Ik Mij als Uw Grootmeesteresse gedrongen om een persoonlijk woord te richten tol u allen, ridders, saamverbonden door denzelfden eed, die op dezen gedenkdag zijt bijeenge komen zoowel in Nederland ais in Neder land van over zee Gedurende de reeks van jaren, volgende op hare oprichting, heeft de Militaire Wil lemsorde uitnemend voldaan aan het doel, met de instelling beoogd- het opwekken en aankwesken van krijgsmansdeugden door de belooning van hen, die zich door het bedrijven van uitstekende daden hebben on derscheiden. Ook op de toekomst is Mijn volle vertrouwen gevestigd, moogt gij, ridders, daarbij voor allen een lichtend voorbeeld blijven voor moed, beleid en trouw 1 f-f />h\ H.K,H. Prinses Juliana heeft gisteren voor de Nirom het voord gericht tot de luisteraars in Nederlandsch- Indie als voo-rzitster van het Nederlandsehe Roede Kruk in verband met dc aanstaande Ronde Kruis-week in Indië. De Prinses betreedt het hoofdgebouw der P.T.T. In Den Haag. Tweehonderd ridders der Militaire Willemsorde zijn gistermiddag door H.M. de Koningin, grootmeesteres der orde, ten paleize Koordeinde in Den Haag ontvan gen en toegesproken. De ridders verlaten het paleis. Groenten uit eigen tuin. Vele families in de Londenschc voorstede® zijn er toe overgegaan, om hun tuintjes productief te maken voor den „verbouw'' in dezen tijd van nuttige verbruiksartikclen. Groot en klein aan het werk. De actie tegen „Volk en Vaderland". Omtrent de inbeslagneming van exem plaren van het weekblad „Velk en Vader land" binnen het ressort 's-Gravenhage, is ons bij informatie ter bevoegde plaatse het volgende gebleken. Tegen de verspreiding van dit bereids op Vrijdag j.l. verschenen blad, is op grond van de Zaterdag j.l. in werking getreden persverordening van den opperbevelhebber van land- en zeemacht op last van den ptroeureur-generaal bij biet gerechtshof te 's-Gravenhage, waar noodig en gewenscht opgetreden in verband met de gevaren, welke de inhoud van dat blad naar zijn oor deel jSiiist voor de Item bizandedijk toe vertrouwde behangen in zijn ressort ople vert. I 1 Uiteraard laat dit optreden ongerept het geen van de zijde van den lOfpjperbeveJfteb- bar o.q. door de justitie over het geheelo land naar aanleiding ram' publicaties in dat Wad zou bunnen worden ondernomen. Der stad Rotterdam. Hal Rotterdamsche Studenten Corpis wensehl ook het zijne bij fe dragen tot het welslagen van de herdenking van het 600- jang bestaan der stad Rotterdam. Het heeft n.I. het plan opgevat eind Juni op „Drjfczigt" drie voorstellingen te geven van het openluchtspel „Bulgersteyn" van W. A. Wagenaar, dat tot hoofdthema de voorgeschiedenis van het stadsrecht van 1310 heeft. Het derde tunneldeel naar zijn plaats gesleept. Gisteren heeft men het derde tunneldeel van den Rotterdamschen Maastunnel van de Hijscheliaven naar zijn ligplaats in de rivier gesleept. In tegenstelling met de vorige transporten die "s nachts hadden plaats gevonden, werd ditmaal gisterochtend vroeg met het werk aangevangen. Anders dan de vorige malen, toen de weersomstandigheden niet erg mee wgrkten, was het weer gisteren bizonder gunstig, zoodat bet tunnelfragment een half uur eerder dan men gerekend had, bij de Parkkade arriveerde. De morgen is heengegaan met het pre cies op zijn plaats brengen van liet caisson en gistermiddag omstreeks half twee was men zoover, dat dit caisson op de juiste plaats verankerd kon worden. Hedenochtend grepen de, vier bokken, die hij het zinken van het stuk werkzaam zijn, bet tunneldeel aan de vier hoeken vast, waarna de afzin- Iring kon beginnen. Daarna werd een aan vang gemaakt met de bekende - werk zaamheden, zooals het met zand onder- spoelen, enz. KETHEL. Gemeenteraad. De gemeenteraad is voor een vergade ring op hedenavond half 8 bijeen geroepen. De agenda vermeldt oa.: Voorstel tot vaststelling van een mouwc verordening, re-velende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters der gemeente Ivcthel en Spialand; idem tot wij ziging van het Ambtenaren-reglement; idem tot vaststelling van een verordening, rege lende de samenstelling en den werkkring der bednjven-commissie, idem tot verhoo ging van het aantal opcenten op de Per- soneele Ijolasting met ingang van 1 Ja nuari 1940 met 30; idem tot wijziging der gemeentebegrootingeu 1939 en 1940 en prae-adviezen betreflende hetgeen bij de be handeling van de gemeentebegrooting 1940 naar voren is gebracht. Dansleeraar ontsprong den dans. Een dansleeraar, die een dansinstituut in Amsterdam Zuid exploiteert, meende buiten de bepalingen van de Drankwet te vallen door consumpties op de Zondagavond bij eenkomsten gratis te verstrekken, doch lnj verhoogde de entreeprijzen. Do kantonrechter veroordeelde l.eu ech ter tot f15 boete en in hooger beroep vorderde het 0. M. bevestiging van dit von nis. De Amsterdamsche rechtbank verklaar de de dagvaarding nietig, zoodat den ver dachte geen strat werd opgelegd.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5