BRITSCHE TROEPEN TERUGGETROKKEN NoorsGh€> haven handen Is hier iets voor II bij EERSTE BLAD ARIJ JORDAANS Rijnbende v. Hoek Fa. A. J. v. d. VEN Gordijnen, loopers en Tapijten Vrijdag 3 Mei 1940 No. 22467 NI Schiedamsche Kieeding-magazijnen ,,'T VINKJE" 93ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Britsche troepen trekken terug De beteekenis van den Düitschen doorbraak Chamberlain ovej- Noorwegen Roeros door de Duitschers ontruimd Overspannen zenuwen Engeland en de Middellandsche Zee De toestand op de Donau CARROSSERIE- en WAGENBOUW UITDEUKWERK EN REPARATIËN HOOFDSTRAAT 32 TELEF. 68826 FLANELLEN SP0RT-PANTAL0NS CRICKET- EN TENNIS- PANTALONS EN HEMDEN „MUSIS SACRUM»' MAAR Hoogstraat 32 Tel. 68011 HOOGSTRAAT 51 - TEL. 68546 Slijterij en Wijnhandel Singel 103 - Telefoon 6764! Mariastraat 54 - Beyerlandschestraat I Sport Handbal Poiyantha handbalwedstrijden Dei» couraat vorachijul dagelrjka, metoit- sondoring van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco për poat f 2.60. P ry's per week:-15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor hot oératvolgond num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór. O uur. Een bepaalde plaatB van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prjjs <lor Adverwntlën: van 15 regel» f 153; Iedere regel meer f0.3Oj In bet Zaterdagnummer 15-regels f 1.80, iedere regel meer f035. Reclames /0.75 per regel. Incasso kostenö ets.; poatkwitantieslö ets. Tarieven van advertentiën bij abonnement rijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen f 030 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m« 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van SO woorden* 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor- ,den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrtfdagavond 6 uur bezorgd. .'Een communiqué van-hét Britsche mi-, .nisterie van oorlog méldde gisteren: .Die troepen der geallieerden, welke de laatste dagen ten Zuiden van Dromt- heim operaties hebben uitgevoerd, welke ten doel hadden den ..vijandelij ken epmarseh te vertragen^ zijn thans^ na vele vijandelijke aanvallen te heb ben afgeslagen, teruggetrokken, met het toog 'olp de steeds toenemende sterkte van den vijand. 1 De geallieerde troepen zijn met succes aan land gezet te Andalsnes en andere havens In de nabijheid." Dit geschiedde on danks de voortdurende pogingen van den vijand om deze havens en de verbindingen door actie uit de lucht te vernietigen. In het gebied van Narvik duren dè operaties voort en zijn detachementen in contact .met •- den vijand geweest. Uit Namsos valt ver der niefs -te vermelden-.- -;:: De nationaal-socialistischc vlag woei van morgen boven de stad Andalsnes nadat de Britsclie troepen zich uit dit gebied had den teruggetrokken. Aan de andere fronten blijft de algemeene toestand evenwel on gewijzigd. Gisteravond in Stockholm ont vangen berichten melden, dat de Noorsche troepen, die door Roeros getrokken zijn, thans stellingen hebben betrokken ten Zui den van deze stad, teneinde den Duilsclien opmarsch tusschen Tolga en Tin set tegen te houden. Hieraan wordt toegevoegd, dat deze troe pen in contact zijn met Duitsche patrouilles en eenige gevangenen, waaronder een Duit- schen luitenant gemaakt lieden. Berichten uit New-York, afkomstig uit Noorsche militaire bron, spreken over een slag tusschen Duitsche en Noorsche troepièn nabij het dorp Os, halfweg tusschen Roeros en Tolga in het Oesterdal. Duilschcrs melden bezetting van Andalsnes. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: ©ij de rustelooze achtervolging der in wilde vlucht terugtrekkende Engel^chen, hebben de Duitsche troepen .Andalsnes 'be reikt en daar gistermiddag om 3 uur de Duitsche oorlogsvlag geheschen. Het D.N.B;. meldde gisteren: De van Oslo in Noordwestelijke richting ingezette Duitsche strijdkrachten hebben in aanzienlijke mate terrein gewonnen en de Sogne-fjord bereikt. In het gebied van Val- dres zijn van de vierde Noorsche divisie, die, naar gemeld, zich aldaar heeft overge geven, i30O officieren, en 2300 man gevan gen genomen, 290 p,aarden, drie stukken berggeschut en 85 machinegeweren buit gemaakt. Koning Haakon naar Zweden gevlucht? Gisteravond zijn te Stockholm uit Noor wegen berichten van sensationeelen aard binnengekomen, aldus meldt het D.N.BL vol gens onbevestigde geruchten zouden de Noorsche regeering-Nygaardsvold en koning Haakon naar Zweden gevlucht zijn. Luchtbombardement van Stavauger. Van gezaghebbende Britsclie zijde ver neemt Reuter, dat het luchtbombardement van het vliegveld van Sta vanger Woens dag is hervat. Britsche bommenwerpers zet ten een aanval bij daglicht in op het reeds bescliadgd'oivliegveld1.. Woensdag werden geen vijandelijke gevechlstoesi.ellem. ont moet. De tevoren aangerichte schade was duidelijk zichtbaar. Groote aantallen zwaar- explosieve bommen werden neergeworpen en de opstijgende rook en vlammen be wezen, dat talrijke treffers waren geplaatst op het landingsterrein. -Alle Britsche vlieg tuigen" beerden behouden terug. J, Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat de Britsche luchtmacht de vijandelijke luchtbases te Stavanger, Aalborg en For- nebu Woensdagavond hevig heeft gebomr hardeerd. Britsch marincvaartuig ver loren. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat het Britsche marinevaartuig Bittem (1190 ton) is verloren gegaan. Het communiqué vermeldt, dat dit schip herhaaldelijk door vijandelijke vliegtuigen is aangevallen en na een langdurig gevecht, waarbij een vlieg tuig brandend wérd omlaaggeschoten en andere ernstig werden getroffen, in brand was geraakt. Pogingen den brand te blusschen zijn zonder resultaat gebleven. De bemanning werd door een ander oorlogsschip aan boord genomen. 1 De Bittem werd tenslotte door de eigen strijdkrachten tot zinken gebracht, ten einde te voö^'ómen", dat Het "wrat een "gevaar voor de scheepvaart zou opleveren. Er zijn geen dooclen en gewonden. Geschutvuur in het Kattegat. Hevig geschutvuur op zee is Woensdag gehoord door bewoners van eilandjes ten Noorden van Gothenburg, aan den ingang van het Kattegat, zoo meldt de Zweedsclie omroep-, De zware ontploffingen duurden twee uur. Verscheidene schepien werden waargenomen. Men gelooft, dat ze twee convooien vormden, die in Noordelijke rich ting stoomden. E'en groot aantal vliegtuigen werd in actie gezien. Minstens een schip zag men in brand staan. Ook is een zwaar geschutvuur ge hoord van het fort te Marstrand, waar een tweede schip gezien werd, dat in brand stond en dat naar men gelooft, gezonken, is. Geen bedrijvigheid meer in Me mel en de havens van Oost- Pruisen. Volgens den correspondent van Aftonbla- det te Kaunas wordt uit Memel bericht, dat de militaire voorbereidingen in Memel en andere havens van Oost-Pruisen thans ge staakt zijn en dat de Duitsche troepen transporten, waarover vroeger is gemeld, thans volledig schijnen te zijn gestaakt. Ook schijnt de spanning, welke iri Oost- Pruisen heeft gelieerscht, geheel te zijn opgehouden. De militaire correspondent vain Reuter schrijft: Er is geenerlei bewijsmateriaal, dat steun zou kunnen verleenen aain d!e Duitsche theorie van een zegevierend1 op rukkend- leger. De Duitsche bewering over de verove ring van Stoeren en Dombaas en over het tot stand brengen vain verbinding tusschen. d'e troepen van Oslo en die van Drontheim beteekent mogelijkerwijs, dat kleine de tachementen Duitsche troepen doorgedron gen zijn tot deze plaatsen en dlat hun be velvoerders, uitgeput en lijdend onder vele ontberingen, Sotereri en Dombaas hebben bereikt, vanwaar zij triomfantelijke en zelfs overdreven telegrammen hebben gezonden, meldende, dat zij hun doelen hebben be reikt. Het beteekent niet, dat de Duitseh'ers een voortd arenden stroom van manschap pen en materialen hebben.' gevestigd tus schen Oslo ein Drontheim1, of dat Dtront hei ni verlost is uit zijn instabiele politie. De Duitsche verbmdingslMes in j\lidd'en- Noorwegen zijn thajns uitgerekt als eein. stuk elastiek. Op vele plaatsen rijn de wegen vernield door landmijnen, dé brug gen geruïneerd en wordt de opmarsch' ver- traagd door. afgebroken werken. Op. vele manieren Jijden de Duitsohers dezelfde ont beringen en belemmeringen als ge gealli eerden en zij zijn niet onkwetsbaar. De Rritsche minister-president Chamber lain beeft gisteren in met Lagerhuis een verklaring afgelegd ovpfe'den toestand in Noorwegen. .I:'. De Britsche premier ^zeide o.a.:. Ik kan u thans geen bizonderheden geven over de gevechten, die zich sinds de landingen aan beide fronten hebben afgespeeld. De geallieerde troepen kwa men in die gebieden voor ernstige moei lijkheden te staan; waarvan de voor naamste wel deze was,;; dat de beschik bare vliegveld-en reeds :in; handen van den vijand waren. Iri die'omstandigheden bleek het eenige dagen geleden, dat het we gens de Duitsche ovérheersching in de lüclit, onmogelijk zouézrjn artillerie en tanks aan land te brengen, om onze troe pen iri staat te stellen1 den vrjandelijken opmarsch uit hét Zuiden te weerstaan. Steeds was het dep'Buitschers mogelijk versterkingen .naar Noorwegen te zenden, en -in. vee! sneller; tempo-dan voor óns mogelijk was.." Dé' vórige., week "besloten wij het denkbeeld tè'jaten varen -Dront heim ran het Zuiden juit in te nemen, zoodat wij onze troepen uit dit gebied terugtrokken en naar elders overbrachten. Wij hebben thans- aliwize-troepen uit Andelsnes terug getrokken, zondereen man te vorliezen. Ikritan het Huis geen bizonderheden geyan over de verliezen, maar ik geloof, dat"'zijSin verhouding tot den omvang der krijgsverrichtingen, niet groot zijn. Hoewel;'het niet mo gelijk geweest is de' stad te-nemen, ben ik tevreden, dat de balans van het voordeel thans aan den kant is van de geallieerden. Ik twijfel niet, of de Duitschers dachten dÖör.iNoorwegen te wandelen zooals zij door Denemarken gedaan hadden. Di.e verwachting is verijdeld door den moéd van het Noor sche volk en door de.jmspanning van de geallieerden, o'fb Het zou dwaas zijn;cwhi: aan den. vijand! onze opvatting van strategie te onthullen, welke op de beste wijze; berekend] is om zijn nederlaag te verzekeren. Maar wij mo gen onze krachten niet! .verspreiden of zoodanig vastleggen, diat onze vrijheid) van handelen in een vitaal géval van nood), dat elk oogenblik kan aanbreken,, zou ver- .zwakt. worden.-';VVij.;.2aife!n;-.voortgaa'n met elke kans te grijpen om? don vijand! in "Noorwegen scliade te berokkenen, maar wij mogen niet de strategie op langen termijn vergeten, welke den oorlog zal winnen. Britsche schepen naar Alexandria Sprekende over de Britsclie verliescijfers zeicle Chamberlain, dat d!e kracht en doel treffendheid van de marine slechts wei nig geschonden is, terwijl daarentegen de schade voor de Duitsche vloot zoo hevig geweest is, dat de balans van de vloot- sterkte volkomen gewijzigd- is en het mo gelijk geworden is, de vloot der geallieer den op belangrijke wijze nieuwe bestemmin gen te geven. In dit verband! wil ik vermelden, dat het mogelijk geacht is tot een normaler verdeeling va.n schepen over te gaan in de Middellandsche zee, welke eenigen tijd onder invloed heeft gestaan van onze be hoeften in de Noordzee. Reeds bevinden zich een Britsch en Fransch slagschip met kruisers en maxinevaartuigen in het Ooste lijfce békken van de Middellandsclie zee, op wég naar Alexandrië. De Duitsche troepen hebben zich, naar het Noorsche telegraafagentsoliap meldt, Dinsdagavond, toen de Noorsche troepen weder naar dó stad terugkeerden, uit Roe ros teruggetrokken. Gevangen genomen Duitschers zouden verklaard hebben, dat deze terugtocht een gevolg isvan het' uitblijven ^van aanvoe ren, aangezien d'e Duitsche troepen te Roeros volkomen van de overige Duit sche strijdmacht waren afgesneden. De Duitschers zouden zich eveneens uit Tynset teruggetrokken hebben. Reuter meldt: Voor zij uit Roeros terugtrokken, waren de Duitschers bezig met het versterken der plaats tot een basis voor bun- op marsch naar de lijn Dombaas—Stoeren, zoo wordt gemeld. Ook zijn berichten ontvangen volgens welke de Duitschers zich hebben teruggetrokken -uit Tynseï, op 40 k.m. ten Zuiden van Roeros, een punt vanwaar de Duitsche gemotoriseerde troepen oprukten over de bergen naar de lijii Dombaas— Stoereu. Deze troepen werden tegengehou den bij.'Kvikno, op 25 k.m. ten Oosten van do spoorlijn. Gevechten werden geleverd tusschen' Noorsche en Duitsche trepea to Fold al; op den bergweg van hét Oesterdal naar Hjerkm, aan do spoorlijn van Dom baas haar Stoeren. Geallieerde troepen hébben de Noren versterk^ welke Ket hoofd bieden aan den Düitschen opmarsch 'naar het binnenland uit Bergen. Gezegd wordt, dat d'e gecom bineerde strijdkrachten, do Duitschers ver dreven' Hebben uit Kvam, aan de Eid- fjord, den 'Oostelijksten tak van de Har- dangerljorü. Deze' geallieerde troepen vor men vermoedelijk een deel Van de strijd macht, waarvan'men gelooft, dat zij eeni ge 4agen geléden aan land i$ gezet aan dé Sognefjord, ten Noordoosten van Ber gen'. - -• Het echtpaar J. DukIliodes, wonende Kreupelstraat liben., dat zoo we reeds ge meld' hebben Zondag 5 Mei a.s. 60 jaar getrouwd- zal zijn en tegelijk ook 60 jaar abonné van de Schiedamsche Courant is. Het diamantenpaar de heer en mevr. Duk zijn trouwe leden van den Ned-. Prol. Bqnd- heeft het voornemen Zondag morgen eerst ter kerke te gaan en verwachten 's middags familieleden, vrienden en kennissen op bezoek. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. De diplomatieke correspondent van Reu ter schrijft: Het besluit van de -Britsche admiraliteit om de Britsche scheepvaart niet meer door d'e Middellandsche Zee te laten gaan, wordt in gezaghebbende kringen beschouwd' als een duidelijke wenk aan Italië, dat de re cente toom van zijn pers en zijn politieke sprek-ers niet in overeenstemming is met den geest van het FngelschItaliaansche gentlemanagreement. Het is eem zuivere voorzorgsmaatregel, die onder geen be ding kan worden beschouwd als provo- ceerend-, maar die aanduidt, dat de recente houding van Italië bezorgdheid wekt. Het treft nogal ongelukkig, dat de ver slechtering der houding' van" de organen der openbare.meening in..Italië zich voor doet op het oogenblik, waarop de Engetseh- Italiaansche handelsbesprekingen teekenen vertoonem, vrucht te gaan dragen. Een der overeenkomsten zou voorzien in den bouw van een zeker scheepstonmage door Italië in ruil voor steenkolen. Een indruk uit Rome. Men bepaalt zich, aldus het D.N.B., in politieke kringen te Rome er toe te con- slateeren, dat het Engelsehe besluit in Ilaliaansche regeeringskringen met volko men kalmte is opgenomen. Wanneer de Engelsehe regeering aanleiding gezien heeft dergelijke maatregelen te nemen, zoo ver klaart men, is dat een aangelegenheid, die uitsluitend Engeland aangaat, dat daar mede de groolere kosten der belangrijk langere scheepvaartlijn, op zich neemt. De Engelsehe regeering, zoo wordt hieraan toegevoegd, neemt daarmede echter ook de verantwoordelijkheid op zich voor het oproepen van een verdere alarmstemming, die echter op Italië geen indruk maakt, i Wel bewijst de maatregel opnieuw, zoo! wordt in. dezelfde kringen geconstateerd,! dat, aangezien Engeland over verscheidene' scheepvaartwegen beschikt, de Middelland-; schc zee voor iedere mogelijkheid bui ten Itaiië, s:eehts een weg, maar geen levensbelang i?.. Reuter meldt: Véridaara wordt, dat de Engelsehe zaak gelastigde te Rome met Ciano oen har telijk onderhoud Van in forma tieven aard heeft gehad. De zaakgelastigde beeft Ciano geen nota overhandigd. Britsche kringen te Rome geven uitdrukking aan de op vatting, dat het Britsche besluit om de schepen niet meer door de Middelland sche zee tc laten varen, geen weerspiege ling is van de verandering der betrekkin gen tusschen Engeland -en Italië en even min van eer.igerlei wijziging voor beide landen. De Engelsehe aankondiging heeft er ongetwijfeld toe gediend, oin den Ita lianen" de ernst van den toestand bewust te maken. In gezaghebbende kringen werd Reuter medegedeeld, dat de Britsche stap geen emotie heeft gewekt in officieele krin gen te Rome. De diplomatieke correspondent van Reu ter verneemt, dat een aantal Duitsche ge pantserde patrouillevaartuigen, die zoo** ver wond waren, dat zdj op aken geleken, de wateren van do Beneden-Donau hebben bereikt. Eenige van deze schepen zijn voor anker gegaan in de Bulgaarsche haven Rust chuk. In dit verhand wordt eraan herinnerd dat de Duitschers aangedrongen hébben op een aandeel in de controle bij het uit oefenen van politiediensten op do Donau. De internationale Donau-conimissio echter is met algemeene stemmen overeengeko men 'dat ieder aan de Donau liggend land politiediensten zal uitoefenen in zijn eigen wateren. De aankomst van Duitsche pa trouillevaartuigen wordt beschouwd als een karakteristiek gebaar van de Duitsche re geering, dat een bespotting vormt voor GROOTE MARKT SCHIEDAM LANGE HAVEN 115 - TEL. 68145 Speciaal adres voor bruiloften, en partijen. Desgewenscht buffet onder eigen beheer. Modern ingericht. Soiled en vertrouwd adres. Aanbevelend: L. P. LAMEER, Azn. als het om betrouwbare kwaliteiten gaat, dan kiest U tenslotte voor Uw enz de Firma Anno 1889 SUPRA JENEVER 2.90 p. Liter BRANDEWIJN3.— CITROEN JENEVER 2.90 j. COGNAC 3.10 ADVOCAAT .vanaf 1.15 Ftesch BORDEAUX.vanaf 0.90 RIJN- en MOEZELWIJN vanaf 1.25 VERMOUTHvanaf 1.Lit.fl. OUDE JENEVER vanaf 2.95 „Lit.kr. Tel. 67885 het gezag der aan de Donau liggende lan den en der Donau-commissïe. Britsche mijnenveger gezonken. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat de Engelsehe mijnenveger Dunoon door een mijn gezonken is. Men vreest, dat 3 officieren en 24 manschap-pen verloren zijn. D.W.S.Lyndcn 3—8 De eerste -ontmoeting voor deze neder laagserie is voor D.W.S. geëindigd in een gevoelige nederlaag, welke echter volko men verdiend was; de ruststand was '4—0 voo-r L'ynden. De drie tegenpunten welke werden gemaakt door D.W.S., kwamen al len van Van Woerkom.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1